"Voor overtreding buiten zestienmeter gebied ook een strafschop toekennen" EXCELSIOR BESTE SCHEIDSRECHTER LEO VAN DER KROFT: "Bij Telstar een ideaal werkklimaat aangetroffen" een volslagen underdog IN DE KRANT JOOP CASTENMILLER: DEN HAAG Hij is 45 jaar, KNVB- scheidsrechter sinds 1960, arbitreert van 1966 af in het betaalde voetbal, werd in 1970 op de internationale lijst geplaatst, floot in mei van dit jaar in het Wem- bleystadion te Londen zijn absolute top per (Engeland-Schotland), werd onlangs uitgeroepen tot Nederlands scheidsrech ter nummer een, mag zijn leiderskwali teiten nog twee jaar in dienst stellen van het topvoetbal, watarna hij evenals vele van zijn illustere voorgangers wegens het bereiken van de "pensioengerechtig de" leeftijd moet afhaken. Al of niet met dank voor de bewezen diensten, al of niet met mogelijkheden zich verder voor de (top)voetbalsport verdienstelijk te blijven maken. Hagenaar Leo van der Kroft, als perso neelschef werkzaam bij de Hollandse Be ton Groep te Rijswijk, is bereid alles voor het scheidsrechteren te doen -"en je moet er nog veel meer voor laten", zegt hij er onmiddellijk" bij- maar zal er geen traan om laten wanneer het zover is, dat hij het bijltje er definitief bij neer zal moe ten leggen. "Je moet de zaak in de juiste proporties blijven zien", zegt Van der Kroft. "Er zijn belangrijker dingen in het leven dan voetballen. Soms krijg ik wel eens de indruk dat men denkt dat dit niet zo is. Ik heb goed leren relativeren. Ge loof me, als er zich nu omstandigheden zouden voordoen, die mij zouden dwin gen mijn aandacht nog meer op andere zaken- mijn gezin, mijn werk- te richten en ik zou daardoor met scheidsrechteren Publiciteit Topscheidsrechters staan - gewild of on gewild- veel in de publiciteit tegenwoor dig. Veel meer dan vroeger het geval was. Zij staan aan- soms felle - kritiek bloot. Kritiek van spelers, van publiek, van kranten of detelevisie met haar mogelijk heden door middel van slowmotions of herhalingen de scheidsrechter tot in den treure aan het verstand te brengen dat hij een foutieve beslissing heeft genomen. "Kritiek", zegt Van der Kroft, "moet je kunnen ontvangen en verwerken. Twee losse begrippen die tefslotte ineen moe ten vloeien. Kritiek ontvang je niet alleen van anderen, die lever je ook op jezelf, want een van de belangrijkste zaken is, "dat je als scheidsrechter aan zelfkritiek moet doen. Je moet voortdurend aan jezelf blijven schaven, niet gauw of eigen lijk nooit tevreden zijn. Soms zit ik rustig .een boek te lezen en doemt er ineens een 'spelsituatie voor me op. Dan kom ik tot de ontdekking gedacht te hebben iets goed te hebben gedaan en toch komt er die flits, dat je het misschien toch nog iets anders, beter had kunnen doen. Je bent dan bezig de (zelf)kritiek te verwer ken". Verwerken Leo van der Kroft: „Kritiek moet je kunnen ontvangen en verwerken", Verandering Vraag aan Leo van der Kroft: "Ben je content met de zeventien spelregels zoals die nu worden gehanteerd of zou je graag veranderingen zien?" Het ant woord komt na enig nadenken: "Het is voor mij niet direct nodig veranderingen aan te brengen: "Ik ben er wel gelukkig mee. Maar als ik toch iets veranderd wil zien, is dat het nemen van maatregelen tegen spelers, die willens en wetens een tegenstander neer leggen. Als dat een paar meter buiten het strafschopgebied gebeurt en je bent er als scheidsrechter voor de volle honderd procent van overtuigd, dat het de bedoe ling was meedogenloos neer te halen, zou je het recht moeten hebben de bal onmid dellijk op de stip te leggen. Dan is het binnen de kortste keren afgelopen. Maar ik ben er wel van overtuigd, dat er dan weer een sterke wissel op de scheidsrech ter wordt getrokken". Scheidsrechter Leo van der Kroft, vlot pratend, de zaken precies op de plaats zettend waar ze horen. "Ze zeggen wel eens, kijk die Van der Kroft eens zwart kijken, hij is zeker kwaad, maar dat is dan helemaal niet het geval"- onderschat de betekenis van een goede conditie en een degelijke voorbereiding op een wed strijd niet. Op 9 juni floot hij zijn laatste wedstrijd van het afgelopen seizoen (de beslissende strijd om een plaats in de eredivisie tussen Wageningen en Vitesse) en bleef, tweemaal per week, zijn volledi ge trainingsprogramma afwerken, totdat hij op 20 juli met vakantie ging. Tijdens zijn verblijf in Spanje trok hij elke och tend "de schoentjes even aan" om zo fit mogelijk te blijven en daags na terugkeer van zijn vakantie (5 augustus) begon hij al weer aan zijn vaste trainingsprogram ma van twee keer per week. "Een goede conditie is onontbeerlijk", zegt Leo van der Kroft, "om de zaken in het veld te blijven beheersen. In elke situatie moet je rustig, snel, alert kunnen reageren. Dat is alleen mogelijk wanneer je lichamelijk en geestelijk in topconditie bent Ook aan de voorbereiding besteed ik alle aandacht. De avond voor de wed strijd ga ik beslist vroeg naar bed. Nu ben ik toch al geen groot gebruiker van tabak en alcohol, maar als er een wed strijd in het verschiet is. blijf ik er helemaal af. Het soort wedstrijden maakt voor mij geen verschil. Je moet altijd attent zijn, anders ga je de boot in". Begeleiding Gezien tegen het licht van debegeleiding die tegenwoordig zo in is. lijkt I*o van der Kroft die nooit 'aan het handje' van een begeleider heeft gelopen, een zelfko- mij van het publiek niets meer aantrek. Het is een lang proces geweest, dat geef ik toe. Je moet rijpen en tenslotte moet je er bovenuit groeien. Ik durf gerust te zeggen, dat de houding van het publiek mij niets meer doet, totaal geen invloed heeft op mijn leiding. Wat de spelers betreft moet men er altijd vanuit gaan, dat zij willen proberen hoe ver zij kunnen gaan. Een speler als Billy Bremner bijvoorbeeld in die wedstrijd tussen Schotland en Engeland was er onmiddellijk op uit dat te doen. Dat moet .je doorzien. Dan moet je alert zijn, er ineens bovenop springen, hem een slag voor zijn. Op die manier kweek je waar dering en respect. Daarom ook moet je voortdurend aan jezelf blijven schaven. Kritiek ontvangen en die op de juiste manier weten te verwerken. Totdat je zover bent, dat die kritiek de prestaties niet meer kan beïnvloeden. Dan ben je er rijp voor, dan sta je er boven". Indruk Tegen herhalingen in studio sport, die soms de indruk wekken, dat men door scheidsrechters gemaakte fouten extra wil belichten, heeft Leo van der Kroft op zich geen bezwaar. "Maar dan", zegt hij, "zie ik toch liever dat men de man, erbij haalt om te vertellen hoe hij het die middag heeft gezien en vooral uit welke gezichtshoek. Een duidelijk voorbeeld is het buitenspel- doelpunt in de wedstrijd Feyenoord- Ajax. Ik leefde in de veronderstelling het goed gedaan te hebben. Iedereen eigen lijk, want niemand reageerde. Totdat ik 's avonds de beelden op de televisie zag en de herhalingen. Toen pas wist ik dat mijn beslissing niet juist was geweest. Onjuiste beslissingen zullen er altijd zija •Je ontkomt er niet aan, je bent een mens,' je kunt slechts proberen fouten tot een minimum te beperken, maar als ze ge maakt worden en ze worden op de televi sie steeds herhaald, zou ik het toch wel prettig vinden de gelegenheid te krijgen er direct op te reageren. Bovendien: als een speler laten we zeggen tien keer achter elkaar een strafschop heeft benut, zal hij toch een keer, want hij is ook eeru mens, dat ene foutje maken, dan schiet hij tegen de paal. Waarom wordt dat niet enige malen herhaald? Dan worden ook de spelers eens op hun fouten geatten deerd en krijgen de door scheidsrechters gemaakte fouten een heel andere dimen- De trofee die vergezeld ging van de onderscheiding beste Neder landse scheidsrechter. mer te zijn, maar de Haagse arbiter geeft een andere interpretatie aan het begrip begeleiding: "Het is inderdaad zo dat ik, behoudens in incidentele gevallen, nooit een begelei der heb gehad, maar toch voel ik me en ben ik- ter dege begeleid. Immers, ik sta open voor elke vorm van kritiek en ben gevoelig voor elke tip. Die behoeft niet perse uit scheidsrechterskringen te komen. Iedereen kan mij een tip geven. Ook kritiek in kranten breng ik onder de noemer "begeleiding". Het zet je tot nadenken. Het heeft allemaal te maken met het doen aan zelfkritiek. Ik kan het niet vaak genoeg herhalen, maar ik vind die uitermate belangrijk. Het betekent dat je steeds in de gelegenheid bent de zaken tegen elkaar af te wegen. Dan ben je rijp bepaalde kritiek als ongegrond naast je neer te leggen. Dat kan alleen als je je zelf sterk hebt gemaakt en zover bent dat je er boven kunt staan. Al die zaken ervaar ik als begeleiding". Gebukt Leovan der Kroft, Nederlands scheids rechter nummer één gaat het komende seizoen niet gebukt onder deze "last" het veld in, relativeert onmiddellijk en stelt: "Wie is de beste scheidsrechter? Iemand die net dat tikje meer geluk heeft gehad dan zijn collega's, want de onder linge verschillen zijn eigenlijk niet uit te drukken, of die toevallig wat wedstrijden heeft gehad, waarin het nu eens lekker meezat. Natuurlijk zijn in de loop van de jaren de ambities gegroeid en is er altijd wel iets waar je op hoopt, maar voor het overige is alles betrekkelijk. Je wilt altijd wel weer maar dan wel tot een bepaalde grens. Als ik bijvoorbeeld directeur van de Hollandse Beton Groep zou kunnen worden, zou ik zeggen: neen, want dan moet ik op mijn tenen lopen. Ik voel me zeker niet beter dan wie ook van mijn collega's aan de top, ik blijf er dezelfde vader voor mijn kinderen Leo en Yvonne om". GERRIT ZWIERS (Van onze sportredactie) VELSEN Joop Castenmüler voelt zich. in zijn element. De Haagse oefenmeester, die aan het eind van het vorig seizoen uit zijn gedwongen periode van non-acti viteit werd verlost door een verbintenis met Telstar, heeft bij de Velser eredivi sieclub een werkklimaat aangetroffen' dat zijn verwachting heeft overtroffen. In vergelijking met eerdere werkgevers Hermes DVS en Excelsior heeft ('asten- miller naar zijn begrippen ideale om standigheden gevonden. m Niet alleen heeft'hij elke dag de spelers groep om vier uur 's middags tot zijn beschikking, bij Telstar kan hij «tevens bogen op twee fysiotherapeuten, een arts, een administrateur, een materiaalverzor ger en een fulltime assistenttrainer. "Ik ben gewoon bij een club gekomen die over alle linies op een hoger niveau staat", zegt Castenmiller tevreden. "Ex- zijn subsidiemogelijkheden die de finan ciële positie van Telstar gunstig maken. Kortom het is voor mij een zeer aantrek kelijk object, te meer daar ik in slaat t werd -gesteld in Den Haag te blijven ■wonen» Daardoor kon.nujn VTOUW onze kapsalon aanhouden." Joop Castenmiller maakt er geen geheim van dat hij zeer content is met zijn positie bij Telstar dat vorig seizoen stilletjes opstoorryie naar een zesdeplaats op de; ranglijst. Ook Castenmiller heeft ervaren! dat de Velser eredivisieclub weinig aan| de weg timmert. Onder leiding van Jan Rab, die naar FC Utrecht is vertrokken, is de ploeg uit de IJmond mede door een uitstekend scoutingsysteem opgeklom men uit de grauwe massa en heeft zich door merendeels aantrekkelijk voetbal een behoorlijke positie verworven. Voor al op eigen veld maakte Telstar afgelo pen seizoen indruk door slechts van Gor Ahead Eagles te verliezen en tegen de .topclubs soms verrassend uit te halen.' Een daarin ligt meteen de grote taak voor Joop Castenmiller. Niet alleen moet hij trachten het verworven niveau op zijn minst te handhaven, maar hij zal tevens zijn ploeg moeten stimuleren ook in duels tegen „mindere goden" geïnspireerd bin nen de lijnen te verschijnen. „Telstar heeftvorige competitie", vertelt Casten miller, ''in dat soort wedstrijden onnodig punten verspeeld. Als die m plaats van. gelijkgespeeld, gewonnen worden scheelt je dat zo zes zeven punten en een plaats op de ranglijst. Want waarom zou Telstar dit seizoen niet eens vijfde kunnen wor den. Wie had dat vorig jaar van FC «Amsterdam verwacht" Telstar heeft zich nauwelijks versterkt, integendeel. Tegenover het aantrekken van Schonewillc van De Volewijckers staat het waarschijnlijk verlies van Jer- zy Willim. De Poolse international kreeg geen visum voor zijn dochter en zal daarom wellicht in zijn land blijven. "Ik heb dan eigenlijk maar de beschikking over drie aanval-J Iers; Stout, Van Kooten en Couperus.' Daar stact tegenover dat ik zes midden-ï velders heb, van wie ik Schonewille ir* een paar oefenwedstrijden al als linker spits heb getest. Dat ging behoorlijk. Voorts ben ik blij dat Andre voor de ploeg behouden is gebleven. Hij is welis waar al 33, maar een persoonlijkheid in de ploeg die bovendien routine inbrengt. En die heb je nodig." Joop Castenmiller kijkt optimistisch te gen het naderende voetbalseizoen aan. „ik heb het gevoel bij een rijke cldb te zijn beland. Ik wens alleen nog dat het publiek ook nog de weg naar Sehoonen- berg vindt Dan is aan alle wensen vol daan." (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Ook trainers zijn in hokjes onder te brengen. Er zijn schreeu- werds die met hun mond meer indruk maken dan met hun capaciteiten, er zijn de erkende vaklieden, er zijn de theoreti ci, maar er zijn weinig trainers die de factor menselijkheid in hun werk bou wen. Ben Peeters is er zo een. Bij hem staat de mens primair. Hij is de "warme trainer" onder zijn vakbroeders. Hij ziet niet op tegen minder florissante omstan digheden, tegen werken met materiaal dat niet deU^P haalt. "Als de sfeer maar lekker is en ik de geest erin kan houden", zegt hij over Excelsior dat hij in een seizoen na degradatie weer in de hoogste divisie bracht. "In het begin van het seizoen maakten wc een programma op: zorgen de eerste vijfentwintig wedstrijden bij te blijven en dan extra hard trainen voor de laatste faze. Dat lukte. De teleurstelling van de degradatie kon worden opgevangen, we begonnen goed en toen we bleven winnen en in de laatste tien wedstrijden dertig doelpunten maakten, konden we niet an ders dan promoveren. Als dat niet was gelukt, zou niemand me de nek hebben afgesneden want we begonnen met de intentie het zo goed mogelijk te doen. Er moest opgebouwd worden, ook met jon geren." Daarin is Ben Peeters een expert, is hij in zijn element. Het begrip ejgen kweek is onomstotelijk verbonden aan Ben Pee ters, eens furore makend als jeugdtrainer bij Feyenoord en de hoofdmacht kne dend die de Europa Cup veroverde toen Peeters net was verdwenen. De eredivisie bereikt. Ben Peeters wil weten dat hij er blij mee is. Ervaring Excelsior noemt hij een "cluppie met bescheiden middelen". Er moet op min- ,,Waar niet is, houdt alles toch op". der aangename uren worden getraind, dc selectie ging niet naar een trainingskamp, er moest mondjesmaat worden gekocht. Peeters: "Ik had er graag een middenvel der en een spitsspeler bij gehad. Maar waar niet is. houdt alles op. Toch hebben we een eltal met eredivisie-ervaring: Is rael, Basant, v.d. Heide, Roggeveen, de beide De Butters, v.d. Roer. Zij worden aangevuld met jongeren als Wiekei en v.d. Borg die het in het vorige seizoen al goed deden. Ik mag zeggen dat ik ervaring heb met jeugdopleiding en ik put daaruit ook bij Excelsior". "Je zult mij niet horen zeggen dat we hoog eindigen. Met Feyenoord, Ajax, FC Twente en PSV heb je de top gehad. Maar met de nodige ervaring en het ingespeelde elftal waarover ik kun be schikken. zullen we ploegen ontmoeten die minder zijn. De sfeer en de geest zijn goed. Pluim voor het bestuur dat met bescheiden middelen toch veel presteert.? "Er zijn jaren geweest dat er moeilijkhe den waren met de contracten. Dit jaar is alles voortreffelijk geregeld. Iedereen heeft er wat bij gekregen. Er wordt lekker getraind en we habbcn vertrou wen in de toekomst. Bovendien gaan we als een volslagen underdog van start. Als we met dit elftal in de eredivisie blijven, komen er heus wel weer voldoende ■schouderklopjes." Ben Peeters is er de figuur niet naar om met veel bla-bla zijn formatie hoger aan. te prijzen dan verantwoord is. Maar de realist Ben Peeters zal zijn vriendenkring wel "op menselijke wijze" door die eredi visie laveren en hoog genoeg eindigen om erin te blijven. Dan is faze 1 geslaagd. Peeters "En dan zien we volgend jaar wel of er wat meer middelen beschikbaar komen." Joop Castenmiller is tevreden met de werkomstandigheden die hij hij Telstar heeft aangetroffen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11