Profs willen stayers niet kwijt en de amateurs wel Voetbalruzie in Groningen opgelost Geld jager ij rond Spelen Montreal is symbool veranderde waarden Bremner al geschorst Pirard weer beste in Wilhelm Teil DINSDAG 13 AUGUSTUS 1974 LEIDSE COURANT Om de stayerskroon van Cees Stam is momenteel in Montreal vee doen. De kans op afschaffing van dit onderdeel is vannacht ecl kleiner geworden. Van onze speciale verslaggever) MONTREAL - De zaak van de stayers staat niet best. In het gunstigste geval zal het congres van de internationale wielerfederatie met een minimale meer derheid van stemmen vandaag het leven van de wereldkampioenschappen stayers rekken. Voor een jaar misschien, om België, de organisator van de volgende kampioenschappen te gerieven. BINNENHOF De trek van de internationale wielerwereld naar Montreal, waar 75 jaar geleden de Engeflsman Harry Gibson wereldkampioen bij de prof stayers werd, markeert niet alleen de moeilijke weg van de baansport in de laatste twintig ja ren. Het is tevens een symbool voor de veran derende waarden binnen de internationale wie lersport. Wereldkampioenschappen zijn niet meer een zaaik van een tiental West-Europese landen waarbinnen een enkele Amerikaan, Australiër of Nieuw-Zeelander met een glimlach wordt ge tolereerd ook de Oostbloklanden en de „ontwik kelingslanden" spelen een rol. Offeren Daarvoor zijn zij bereid Iets te offeren. Het stayer-kampioenschap, dat voor de profs sinds 1895 op het programma staat en dat inderdaad in de laataste jaren zowel kwalitatief als kwanti tatief hard achteruit is gehold. Een ster als Cees Stam kan het onderdeel niet redden. Zeker niet omdat de landen, die zeker wat hun wielersport betreft nog volop in staat van ontwikkeling zijn, geen enkele belang bij het stayeren hebben. Sprinten kunnen zij nauwelijks, bij de achtervol ging maken zij veelal dames-tijden, maar aan het stayeren komen zij helemaal niet toe. Het „nee" dat ligt opgesloten in het UCI-voorstel, gestimuleerd door de Nederlanders Nop Koch en Bruno Wairave, die hun gerechtvaardigd protest tegen een immoreel reglementsartikel voor de hoogste Europese rechter gaan winnen, wordt met graagte ondersteund door de kleine wielerlanden, die de drogreden („er is geen vol doende belangstelling meer") als zoete koek slikken. Nederland, met zijn vele stayer-favorieten, klaagt over de beslissing van de UCI. Maar de klacht mist grond eigenlijk. Vier prof-stayers slechts voltooiden het Nederlands kampioen schap. Vorige week bij de traiiningswedstrijd op Sloten reed hetzelfde viertal -vertegenwoordi gers van de elite, de middenmoot en de staart- groep- weer, aangevuld met Fred Rompelberg een wel-willende, maar niet-kunnende renner. Om Rompelberg mee te kunnen laten rijden met de anderen .werd zijn rol „korter" gezet, mocht hij dichterbij rijden om meer te kunnen profiteren van de abri van de gangmaker. De concurrentie ging akkoord. Tekenend Het is echter tekenend voor de situatie in de stayerij van Nederland, dat internationaal als een grootmacht op dit gebied wordt gezien. De goede stayer kan zijn brood niet meer als stayer verdienen, hij moet „schnabbelen" op de weg of in zesdaagsen. Terwille van de traditie zou het stayeren misschien moeten worden ge handhaafd, de huidige situatie -tien landen plus Japan als debutant- rechtvaardigt een verlengen van het bestaan nauwelijks. Zelfs niet als reke ning wordt gehouden met de nieuwe reglemen ten, die de zwaee motoren hebben doen verdwij nen en de toch al dalende belangstelling zowel actief als passief verder hebben verminderd. Montreal 1974 zal minder het eerste kampioen schap van de moderne tijd in de wielersport zijn dat in Noord-Amerika wordt gehouden dan de titelstrijd die de stayerij heeft aangevallen. Dat is immer, vooral omdat Montreal het niet verdient. De organisatie heeft na de tegenslag van het niet gereedkomen van het Olympische wielerstadion de problemen op een geweldige manier opgevangen. De baan op het sportcom plex van de universiteit van Montreal, in enkele maanden opgetrokken, is schitterend, de opvang van de deelnemers uit een veertigtal landen is perfect. De huisvesting en verzorging zijn ideaal. De rijders, zeker ook de Nederlanders, die gisteren op de snelle baan hebben geoefend, zijn enthousiast. In Montreal zullen tijden wor den gemaakt, die voor de sterkste amateurs en profs -en die komen uit Europa zonder twijfel- volledig passen in the lijn van de laatste jaren. Dat de stayers de prijs van Montreal zullen moeten betalen, is alleen maar spijtig. MONTREAL De vergadering van de profsectie van de U.C.I. heeft zich maandagavond bijna unaniem uitgespro ken voor het handhaven van de stayers bij de wereldkam pioenschappen. Elf tegen één was de verhouding van de geheime stemming, waarbij het „nee" vrijwel zeker uit Italiaanse mond kwam. U.C.I. misschien tot de overtui ging brengen dat de stayerij nog niet dood is. Feitelijk ligt het voortbestaan van de wereld kampioenschappen in de handen van de gangmakers Bruno Wal- rave en Norbert Koch. Wanneer zij zouden besluiten af te zien van voortzetting van hun recht zaak en van het invorderen van mogelijke dwangsommen ver lengen zij het leven van een on derdeel van de wielersport, dat hen mede aan hun broodwinning helpt. De afschaffing van het wereld kampioenschap van stayers was eerder in Montreal al druk be sproken. De vergadering van de amateursectie (FIAC) binnen de internationale wielerfederatie (UCI) aanvaardde het voorstel van de werkcommissie om de stayersstrijd uit de wereldkam pioenschappen te verwijderen met 23 tegen 16 stemmen bij 4 onthoudingen. In deze vergadering had de Ne derlandse afgevaardigde Jo Forster met klem de stayerij verdedigd. Förster stelde dat niet gesproken diende te worden over op zichzelf staande geval len of over individuen maar over de herkansing die de baan sport dient te worden gegeven in zijn zware concurrentie met de wegrennerij. „Stel dat er over een paar jaar", riep För ster vertwijfeld uit, „niet vol doende sprinters of achter volgers meer zijn, mceten wij dit programma ook maar afvoe- De beslissing viel duidelijk uit in het voordeel van de stayers in weerwil van het pleidooi van de secretaris van de U.C.I. Michel Jekiel. In dat pleidooi wees Je- kiel, die zich voor de stayers ontwikkelde tot een mr. Hyde op de gevolgen, die uit de hand having zouden kunnen voort vloeien. Hij noemde de zaak van Koch en Walrave en teken de nadrukkelijk aan dat het voortzetten van wereldkam pioenschappen voor stayers de U.C.I. veel geld zou kunnen kos ten, wanneer Koch en Walrave ook in hoogste instantie hun zaak zouden winnen. Jekiel noemde onder andere dat de U.C.I. aan proceskosten voor de zaak tegen de Nederlandse gangmakers al meer dan zes tienduizend gulden had uitgege ven, hetgeen overeenkomt met de jaarlijkse afdracht aan de U.C.I. van 43 aangesloten bon den. Zelfs door dit punt van het betoog lieten de afgevaardigden van de bonden met beroeps renners zich niet beïnvloeden. Zij wisten im mers dat de financiële huishou ding van de U.C.I. niet wordtt bepaald door de afdrachten, maar door andere inkomsten, waarbij de wereldkampioen schappen een prominente plaats innemen. De Japanse afgevaar digde Okimura pleitte, net als alle andere sprekers met klem voor handhaving van de kam pioenschappen voor stayers. ,„In Japan", zei hij, „wordt de stayerij sinds een kleine twee jaar beoefend en het blijkt een geweldige trekpleister voor het publiek te zijn. Het is een com binatie van mens en machine in de sport". De andere afgevaar digden noemden het niet voort zetten van de wereldkampioen schappen van de stayerij het doorsnijden van de levensaders der baansport. In de stemming je. Groot Brittannië, Japan, Luxemburg, Nederland, Zwitser land en Frankrijk wereldkam pioenschappen voor stayers noodzakelijk achten. Deze handelwijze in het congres van de bonden met beroepsren ners zal het bestuur van de Verder gingen de vertegenwoordi gers van de Oostbloklanden. Deze afgevaardigde Alexis K°u- prianof (bestuurslid van <1® FIAC) viel de stayers wel aan. „Sinds jaren zijn de stayers wedstrijden a-sportief". Hij haalde moeilijkheden aan 'n Leicester waar Rudolph een tel op andere dan sportieve gronden in zijn schoot geworpen kreeg. Andere Oostblokkers spra ken over San Sebastian waar de affaire van de gangmakers voor moeilijkheden had gezorgd. Afgevaardigden uit Amerika stel den dat de stayerkampioen schappen 'n Europese titelstrijd is. Laat de Europeanen onder elkaar de zaak maar uitvech ten. Als een Europees kam pioenschap een succes zou blij ken, kunnen wij altijd de deur naar de wereldkampioenschap pen weer openzetten was de strekking van hun betoog. Tijdens de stemming in de verga dering bleek duidelijk dat de woorden van Kouprianof gehoor hadden gevonden bij de kleine onbetekenende naties. De lijn ten gunste der stayers is voort gezet tijdens de vergadering van de profsectie. Daarin waren de Europese landen met hun rij ke wielerhistorie sterker verte genwoordigd. De positieve stem van de FICP garandeert echter ook geen voortbestaan van de stayerij bij de wereldkampioen schappen. Het UCI-bestuur namelijk zal vrij wel zeker, bij een verhouding van tien tegen tien (FIAC tegen FICP) niet volgens nationalitei ten stemmen. De bestuurders van de internationale wielerfe deratie, volgens traditie weer met complete families afgereisd naar Montreal, hebben namelijk nog een andere gedachte dan uitsluitend de sportieve in hun hoofd. De zaak van de Neder landse gangmakers Koch Walrave zal door het Europese hof zonder twijfel rechtvaardig gevonden worden. Het houdt in dat de UCI niet het recht heeft deelnemers te verplichten ach ter gangmakers uit hetzelfde land te rijden. Een dergelijke maatregel namelijk is strijdig met het verdrag over het vrije werknemersverkeer binnen de landen van de Europese ge meenschap. De UCI zal dus achter de groene tafel een nederlaag lijden met een aantal mogelijk vervelende konsekwenties voor de wielerfe deratie. Die konsekwenties kun nen uit de weg worden gegaan door het stayeren af te schaf fen. Daarom mag worden gevreesd dat een aantal van de bestuur: ders en niet in de laatste plaats de ijdele voorzitter Adriano Ro- doni, die deze nederlaag moei lijk kan verkroppen, hun stem niet ondergeschikt zullen maken aan de gedachten van de wieler bond waaruit ze zijn voortgeko men. Het maakt de zaak va stayers er niet beter op al lijkt het voor de hand liggend dat België in 1975 kampioenschap pen achter motoren zal mogen organiseren. GRONINGEN Het conflict tussen het gemeentebestuur van Groningen en het bestuur van de FC Groningen blijkt tot een oplossing te zijn gebracht. Er heeft een gesprek plaatsgevonden na afloop waarvan het bestuur van de FC Groningen heeft verklaard zich niet de bestuurlijke mogelijkheden van het Groninger college van B en W met betrekking tot de verlangens van de FC Groningen te heb ben gerealiseerd. De voorzitter van de FC Gronin gen, de heer A. M. Seelt, had het college van B en W onder andere verweten de FC Gronin ger niet te geven waarop het recht zou hebben. Er ontstond naar aanleiding van de kritiek een conflictsituatie waarbij bur gemeester H. G. Buiter ver klaarde dat hij niet heen en weer met de heer Seelt wilde praten dan nadat deze in het publiek zijn verontschuldigin gen zou hebben aangeboden voor zijn vlegelachtig en onheb- bedijk gedrag. lij het gesprek dat heeft plaats gehad is gebleken dat de liquidi teitspositie van FC Groningen tot maart 1975 kan worden vei lig gesteld indien er ook nog een bedrag uit het Groninger bedrijfsleven binnenkomt. Dit geld, er is sprake van ruim 1 ton, zou in principe beschikbaar zijn. De Gedeputeerde Staten van Groningen hebben al eerder een gemeentelijke subsidie van 125.000 voor de FC Groningen goedgekeurd. De Groninger se in i-profs kunnen dus, zo lijkt wel zeker, voorlopig rustig blijven voetballen. In maart 1975 wordt de financiële situatie door ge meentebestuur en bestuur van de FC Groningen opnieuw onder ogen gezien. De werkzaamheden aan het stadion van Kinshasa in Zaire zijn reeds in volle gang. Tientallen timmerlui repareren het bouwwerk van onder tot boven. Daardoor krijgt het 62.800 toeschouwers bevattende stadion, dat op 25 september strijdtoneel zal zijn van het boksgevecht tussen Ali en Foreman om de wereldtitel zwaargewicht, bijna een compleet ander uiterlijk. MONTREAL Montreal, de stad waar in 1976 de Olympische zomerspelen worden gehouden, ontpopt ziich meer en meer ah zorgenkind voor het internationaal olympisch comité. Het wordt steeds duidelijker dat van al het moois dat de Canadezen in 1970 bij de kandidaatsstelling Amsterdam voorspiegelden slechts weinig zal worden verwezenlijkt. Het is momenteel zc dat de bouwschema's van verscheidene projecten maanden ver traghg hebben, terwijl de financiering van een en ander aller minst gewaarborgd schijnt. Vier internationale bonden verkere: nog steeds in het ongewisse waar over ruim twee jaar hun ta van sport moet worden gehouden. Voorts stromen de proteste binnen van persorganen en -organisaties in binnen- en buitei land. Oorzaak: In Montreal wordt een prijspolitiek bedrevei die zijn weerga in de geschiedenis van de moderne Olympische spelen niet kent. Zo vraagt het organisatiecomité voor een een-t persoonsbed, dat mogelijk in een kamer staat die men met| twee of drie anderen moet delen, bedragen tot ongeveer ITS r gulden. Simon St. Pierre, de vice-voorzitter van het organisatie comité, moest onlangs op het congres van de internationale sportpers-associatie (AIPS) toegeven dat hierbij geen enkele maaltijd (dus ook geen ontbijt) üs. inbegrepen. Ter vergelijking: In München kwam men voor de helft van deze prijs gemakke lijk toe aan volledig pension, terwijl het in Tokio (1964) en Mexico (1968) nog aanzienlijk goedkoper was. Naar verluidt zou IOC-presidemt Lord Killanin, zelf oud-journa list, in niet mis te verstane bewoordingen bij het organisatieco mité hebben geprotesteerd tegen deze „geldjagerij". In een protestbrief zou hij hebben gewezen op eerder gemaakte af spraken, waarmee de nu genoemde bedragen strijdig zouden NIDAU - Frits Pirard was in de vierde etappe van de a teurwielerronde om de grote prijs Wilhelm Teil wede de beste Nederlander. In de rit van Suresee naar Nidau, over een afstand van 169,5 kilo meter, eindigde hij op de der tiende plaats met een achter stand van 5.38 minuut op de winnaar, de Zwitser Iwan Schmid, die de afstand aflegde in 4.21.48. In de algemene rang schikking is Pirard eveneens de Muller leefde zich uit met negen goals WERDOHL Bayem München heeft zich gisteravond in een oe fenwedstrijd tegen de amateur club Jahn Werdohl hersteld van de Nederlagen tegen Feyenoord en RWD Molenbeek in 't interna tionale voetbaltoernooi van Ath- letico de Bilbao. De Westduitse en Europese kampioen versloeg de amateurs met niet minder dan 12—1, maar dat was niet het interessantste. Gerd Müller namelijk deed zijn bijnaam „der bomber" alle eer aan, want de bonkige spits maakte 9 treffers. De andere doelpunten werden gemaakt door Wunder, Torstensson en Rummenigge. Franz Beckenbauer ontbrak bij de Beieren. LEEDS Billy Bremner, de nimmer aflatende aanvoerder van Leeds United en het Schot se voetbalteam, heeft zijn eer ste schorsing al te pakken. De roodharige terrier werd za terdag in de wedstrijd tegen Liverpool, met als inzet het char,ty shield" de jaarlijk se strijd tussen de kampioen en bekerwinnaar samen met Liverpoolspeler Kevin Kef™' «n van het ve'd gestuurd, nadat heide heren het met el- kaar aan de stok hadden ge- 1 krtgr 'i. De s. e'ers zijn hier- vo.-. i t... voor drie duels geschorst. D-e nieuwe Leeds-manager Brian Clough verklaarde, dat Bremner geen beroep tegen deze beslissing zal aantekenen. Ook Keegan zal zich b:j de schorsing neer leggen. Beide spelers lopen overigens nog een kans voor langer geschorst te blijven, omdat zij bij het verlaten van de „heilige Wembleymat" op demonstratieve wijze hun shirt uittrokken. Als zaterdag de nieuwe compe titie van start gaat zal Leeds United in zijn duel tegen Stoke City, de tegenstander van AJAX in de eerste ronde van het toernooi om de UEFA cup, drie spelers moeten missen wegens schorsingen. De inter nationals Norman Hunter en Allan Clarke hebben nog een straf van twee wedstrijden, da terend uit het vorige seizoen, hoogst geklasseerde, name een zeventiende positie, heeft een achterstand van minuut op de leider, Schmid. Plaatsingen van de overige Ij derlanders in de etappe zijn: I Bakker op 6.40, 31. Tak op 7.» 42. Van der Steen op 14.37,1 Kollenburg op 23.32, 68. Lunt burg op 23.32. De plaatsingen van de andere H derlanders in het algemef -■ klassement zijn: 23. Bakker 8.19, 29. Tak op 10.38, 30. Lu berding op 10.49, 61. Van-jf Steen op 25.21, 66. Lunenburg! 2S.06, 71. Kollenburg op 32.1& Titelstrijd 77 in Venezuela MONTREAL —Uit de vergüfl ring van de amateurs kwtl wel de duidelijke aanwijzingM de wereldkampioenschap van 1977 in Venezuela word» gehouden. Nederland trok i kandidatuur terug omdat dirtd1 lijk was dat West-Duitsland'l Nederland, gescheiden opW* kend, geen kans hadden tep de kandidatuur van Venzu» Duitsland verloor echter in f- eentje ook. Minneboo toch weg SCHIPHOL Gisteren rond middaguur is de Nederla amateur wielrennen Gaby neboo vertrokken naar reldkampioenschappen, woensdag in Montreal begi Zondag toen de ploeg afre ontdekte Minneboo bij de ne dat zijn paspoort verl was, waardoor hij Canada in mocht.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 10