Tweemaal brons" voor Nederlandse kunstzwem ploeg GEMEENTE WIL NIEUW LICHT IN ZUIDERPARK Espagnol wil Schoenmaker nog testen Voetbal verboden voor Van Nierop Hans Vultink prolongeerde wereldtitel Friedrich Donenfeld trainer PEC Zwolle Horst Blankenburg ook geblesseerd (Van onze sportredactie) DEN HAAG De kans dat de gemeente Den Haag de lichtin stallatie in het Zuiderpark vernieuwt is groot. Momenteel is een raadsvoorstel in bewerking, waarin wordt voorgesteld de sterk verouderde accommodatie begin oktober aan te passen. De capa citeit van het licht zal dan verdriedubbeld worden. Dat zal een grote opluchting betekenen voor FC Den Haag, dat het vorige seizoen van de UEFA een schrijven ontving met de mededeling dat de bestaande installatie niet meer aan de eisen des tijds vol deed. Ook is overeenstemming bereikt over een financiële "be- taalsleutel" voor de club. Na afloop van de Europese kampioen schappen kunst- Van onze sportredactie ROTTERDAM Vertegen woordigers van de Spaanse club Espanol willen Lex Schoenmaker dinsdagavond wanneer Feyenoord tegen FC Brugge speelt, nog eenmaal aan het werk zien, voor zij de finitief beslissen of de omstre den spits van de landskam pioen wordt gecontracteerd. £en fikse tegenvaller voor Schoenmaker, die in de me ning verkeerde dat de zaak al helemaal rond was. Feyenoord heeft Schoenmaker alle mede werking toegezegd om de on- jderhandelingen niet spaak tela- I ten lopen. De Rotterdammers (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Dick van Nierop, de 28-jarige voorstop per van de eredivisieclub Ex celsior mag geen topsport meer bedrijven. Na een me disch onderzoek - van zijn hart werd een cardiogram gemaakt - is gebleken, dat zijn hart niet bestand is tegen het verrichten van al te zware lichamelijke inspanningen. Voor Van Nierop, die al tien jaar betaald voetbal speelt - hij belandde via Sparta- j Feyenoord en Hermes DVS bij Excelsior - kwam het nieuws dat hij niet meer in actie mag komen als een volslagen ver rassing. Van Nierop: "Ik stond peirplex toen ik het hoorde. Ik heb nooit ergens last van ge had. Tien sprintjes over hon derd meter kon ik moeiteloos i hfleggen. Vorige week hoorde le clubarts van Excelsior een treemd geruis. Hij heeft me ben onmiddellijk naar mijn fuisarts verwezen, die een car- Logram van mijn hart maak- l b. Toen hoorde ik later de lerschrikkelijke mededeling lat ik het voetballen wel kan jergeten. Het is onvoorstel- par. Gelukkig heeft de uitslag ian het medisch onderzoek leen invloed op mijn werk. Van Nierop werkt bij een DICK VAN NIEROP afscheid van het voetballen scheepvaartkantoor) maar het zal wel een groot probleem worden hoe ik in het vervolg mijn vrije tijd moet doorbren gen. Voetbal betekende alles voor me en nu zal die leegte moeten worden opgevuld. Met de clubarts ga ik daar de ko mende dagen uitvoerig over "praten." seerden de winnende ploe gen voor de fotograaf. V.l.n.r. de Nederlandse ploeg (brons), Groot Brittanië (goud) en West- Duitsland (zil ver). vragen voor hun speler e drag van rond zes ton. Schoen maker is bij Espanol een sala ris in het vooruitzicht gesteld dat volgens de betrokkenen meer is dan wat hij in dertig jaar Nederland kan verdienen. Onlangs tekende voormalige ADO-speler overigens een con tract, dat hem nog tot juni vol gend jaar aan Feyenoord bindt, maar volgens de nieuwe transferregeling lijkt Schoen maker niet belemmerd te wor den om aan zijn Spaanse avon tuur te beginnen omdat van een aanzienlijke positieverbete ring sprake is. AMSTERDAM Het zit Ajax momenteel niet mee. Nadat eer der Hulshof en Mulder door hardnekkige blessures al geruime tijd in de hoofdmacht moesten ontbreken, schijnt nu ook Libero Horst Blankenburg voorlopig te zijn uitgeschakeld. In de vriendschappelijke veel te hard gespeelde, wedstrijd in West-Berlijn tegen Hertha BSC, moest Blankenburg na een bot sing met Sidka naar een ziekenhuis worden vervoerd. Daar bleek Blankenburg een diepe vleeswond in de rechterkuit te hebben opgelopen, waarschijnlijk veroorzaakt door de noppen van Sidka. Nadat de wond was gehecht kon Blankenburg op krukken het jWestberlijnse ziekenhuis verlaten. AMSTERDAM Vuur slaan uit water. Het op voeren van een show waar de vonken vanaf spatten. Die moeilijke opgave heeft het artistiek aange legde deel van het zwem- volkje zich gesteld. Het is bij de Europese kam pioenschappen kunst- zwemmen in het riante Sloterparkbad in Amster dam zaterdag niet gelukt. Te veel water en te weinig licht, geen onderwater- verlichting en geen spot jes, zoals het reglement dat nu eenmaal wil. Maar een dapper pogen, geba seerd op vele harde trai ningsuren. Europa overgekomen Ameri kaanse trainster het duidelijkst te herkennen is, begon het er wel op te lijken. Zo beleefden de 500 toeschouwers na de matte uitvoeringen van de so lozwemsters en de duetten toch nog een leuke avond, al '.iet wereldkampioene Teresa An derson bij de demonstratie na afloop menigeen met een plons in de werkelijkheid belanden, dat wil zeggen, ze liet zien hoe zeer de Verenigde Staten in deze tak van sport - de enige waar de dames zich vrijwillig de neusklem laten opzetten - superieur zijn. Een ding heeft kunstzwemmen gemeen met sporten als gymnastiek en kunstrijden: De jury is snel geïmponeerd door reputaties, Op grond daarvan veroverde Groot Brittannië alle drie de gouden plakken. Die van de solo van Jane Holland ver diend, die van de duetten en de groepen twijfelachtig. Over moedig geworden door de gro te voorsprong in de verplichte figuren rommelden Jane Hol land en Jennifer Lane maar wat aan; zodat zelfs de jury, die uitblonk door onderlinge onenigheid, het in de gaten kreeg en het Duitse duo een punt hoger waardeerde. Het Nederl. duo Angelika Hons- beek en Helma Gluvers van DSZ uit Den Haag werd met twee punten minder onderge- mi Met een geldig vliegticket voor Montreal) en een ongeldig pas poort in de hand staat Gaby Minneboo op Schiphol. Pas op de nationale luchthaven (na dat hij door de Koninklijke Marechaussee was geweigerd) ontdekte de amateur-stayer dat zijn paspoort al enkele weken was verlopen. Het is nu voor hem te hopen dat het vandaag in Geervliet zijn woonplaats snel geregeld kan worden zodat hij zijn ploegmaats nog heden kan nareizen. Voor lopig ligt Minne boo, Bruno Wal- rave zijn gang maker ziet het met smart aan, een ronde achter. BUENOS AIRES Hans Vultink is niet tevergeefs naar Buenos Aires gereisd. In de Argentijnse hoofdstad prolongeerde hij zijn we reldtitel in het ankerkader 47-2 door in de laatste ronde in twee beurten te winnen van de Argentijn Emilio Yazbek. Vultink kon deze 41ste wereld kampioenschappen in deze spel- soort ongeslagen beëindigen. Naast zijn vijf overwinningen moest hij slechts aan de Argen tijnse kampioen Osvaldo Berardi, die uiteindelijk met negen pun ten op de tweede plaats zou ein digen, een puntend el ing toe staan. Berardi's landgenoot Ma nuel Girves evenaarde overigens nog het wereldrecord door de vierhonderd caramboles in één beurt op het groene laken te leg gen. De uitslagen van de laatste ronde Manuel Girves (Arg) versl. G. Sle- bert (W'.DId) *00—87 In 15 beurten Osvnldo Berardi (Arg) versl. G. Sle- (W. Did) 6 pnt.6 Marlo Crlales Hans Vultink (Ned) versl. Ernlllo Yazbek (Arg) 400—20 In twee beur- De eindstand: 1. Hans Vultink (Ned) 11 pnt.; 2. Osvaldo Berardi (Arg) 9 pnt,; 3. Mnnuel Girves Hans Vultink in zijn be slissende partij. Zijn zege tegen Yazbek betekende tevens de prolongatie van zijn wereldtitel in het an kerkader 47-2. sportredactie) ZWOLLE - Friedrich Donenfeld keert na een afwezig heid van drie en een half jaar terug als trainer in het betaalde voetbal. De 61-jarige Oostenrijker is bij PEC Zwolle do opvolger van de naar Hertha BSC vertrok ken Georg Kessler. Donenfeld heeft een contract voor Één jaar getekend. Het is de bedoeling, dat hij bij de Zwolse eerste divisieclub als technisch directeur gaat fungeren. Donenfeld: "Mijn taak zal in de eerste plaats de coa ching zijn. Bovendien moet ik de hele organisatie bij PEC leiden. Het is echt niet zo. dat ik ga fungeren als een soort stroman, die, omdat hij bevoegd is een prof club te trainen, bij PEC is aangesteld. Ik kom in vol ledige dienst bij de club. Jan Verhaert zal mij assiste ren. Hij zal zich vooral met de veldtraining bezighou den, al zal ik mij daar echt wel mee bemoeien." De terugkeer van Friedrich Donenfeld is zonder meer opzienbarend. Sinds hij DOS begin 1971 verliet hield hij zich als UEFA-manager - Donenfeld is de enige, die in Nederland het voor die functie vereiste diploma bezit - voornamelijk bezig met het organiseren van in ternationale vriendschappelijke wedstrijden. "Dat werk", aldus Donenfeld, "blijf ik erbij doen. De KNVB heeft me er toestemming voor gegeven en het bestuur van PEC Zwolle heeft geen bezwaren. Het heeft me zelfs alle medewerking toegezegd. Ik ben trouwens door PEC benaderd dankzij de goede relatie, die ik in de afgelopen jaren met voorzitter Van der Wal heb opgebouwd. Het lijkt me een goede club. De organisatie is er voortreffelijk. Kessler heeft in Zwolle knap werk verricht. Ik kan dan ook op een hecht fun dament gaan bouwen. In organisatorisch opzicht zal er vrijwel niets veranderen. Ik ben nu eenmaal geen man die van revolutionaire ontwikkelingen houdt. De voornaamste taak zal het vi|Jen van de juiste samen stelling van hot elftal. Ik heb PEC de afgelopen weken een paar keer zien spelen en het spelersmate riaal is be-paa'd niet slecht. Er Is 'n goede harmonie en er is ambiance. Daarmee kun je heel wat doen". Friedrich Donenfeld leeft en werkt al ruim 20 jaar in Nederlana. Hij u-as trainer van Xerxes, het Neder lands elftal. Fortuna 54, Enschedese Boys. DHC, Sportclub Enschede Fr Twent» (seizoen l965/'66), MVV en DOS. Hij zal niet van Utrecht naar Zwolle verhuizen. Donenfeld: "Met de trein ben ik in drie kwartier van mijn huis in Zwolle. Het is niet de moei te waard om daarvoor een andere woonplaats te kie zen". waardeerd. Desondanks was de score genoeg om de Zweed se meisjes, die na de verplich te oefeningen nog derde ston- en. te passeren. Een persoon lijke genoegdoening voor Hel ma Gluvers, die op de ope ningsdag nogal had teleurge steld. Bij de groepen schoof Neder land op de tonen van Smetana's Moldau opnieuw langs Zweden en legde ook hier beslag op de derde plaats. Uiteraard na Groot Brittannië en het door wereldkampioene Teresa An derson getrainde West-Duits- land. Daarmee is aan de norm voor Cali (waar volgend jaar de wereldkampioenschappen in alle vier de disciplines worden gehouden) voldaan. Een aardig resultaat voor de Haags/Am sterdams/Zwolse combinatie, die nog in volle opbouw is en die nog Jong genoeg is om nog enkele jaren door te gaan. Niet zo Mooy Ruiter Piet Mooy heeft ziöh gisteren weer onder scheiden in een concours hippique in Zwolle. Enige dagen eerder kon hij ook al twee zegepralen aan zijn palmares toevoegen. Hij liet toen ruiters van naam, zoals Maathuis en Heins, achter zich. Piet Mooy is al geruime tijd een opval lende verschijning in de ruiterwereld. Talent kan hem zeker niet worden ontzegd. Niettemin figu reert hij niet in de A-top, zelfs niet in de B-top. In formatie bij Nederlandse Hippische Sportbond leer de dat Piet Mooy eerst in ternationale ervaring moet opdoen. Het CHIO, een inderdaad groot inter nationaal concours en nog wel dicht bij Delft waar Mooy woont, zou daartoe uitstekend geschikt zijn. Piet Mooy is er niet bij. Zelf meent hij dat zijn af komst daarbij een rol speelt. Men zou het wel gaan denken. Een ruiter die, vooral de laatste tijd, uitnemende resultaten be reikt en een aanvulling zou kunnen zijn voor onze top, die internationaal waarlijk niet zo hoge ogen gooit, een ruiter die bo vendien jong is en waar schijnlijk meer toekomst heeft dan de gevestigde lieden die reeds jaren ons land vertegenwoordigen, wordt geen kans gegeven. Of moet het zijn: gegund? Pijn en moeite Met elf dames en heren neemt Nederland deel aan de Europese atletiekkam- pioenschappen die begin september in Rome wor den gehouden. Geen grote afvaardiging, wellicht ech- tero toch een die nog te groot zal blijken. De KNAU had gesteld dat de door de Europese Atletiek Unie opgegeven limieten tweemaal moesten worden gehaald en er bovendien sprake moest zijn van vormverbetering. Vorige week werden enige atleten aangewezen die slechts eenmaal de limiet hadden verwezenlijkt. Dat bete kent dat zij slechts een keer de minimumeis heb ben gehaald en er geen enkele garantie bestaat dat zulks nogmaals zal ge beuren. Gisteren heeft de KNAU enige atleten in de gelegenheid gesteld als nog aan de minimale eis te voldoen. Een slaagde en werd dan ook toegevoegd aan de ploeg voor Rome, Het is te begrijpen dat een bond tracht met 'n zo groot mogelijk contingent deel te nemen. Als dat moet gebeuren met verwaar lozing van de zelf gestel de eisen en met krampach tig pogen de equipe alsnog uit te breiden, is men op de verkeerde weg. De atleten zullen, natuurlijk, gaan met de kans dat zij die op het nippertje geselec teerd werden in Rome een onaangename ervaring op doe. Een met pijn en moeite uitgebreide ploeg moet dan wrange vruch ten plukken van een te "ruim" beleid van de bond. En dat is ten opzich te van de atleten niet eer lijk. Somber Hoewel FC Den Haag het afgelopen weekeinde een onverwacht goede indruk achterliet blijft de ver wachting voor de toe komst somber. Het is een keihard gegeven dat de nauwelijks gewijzigde aan val het vorige seizoen als de minst productieve uit de ere-divisie tevoor schijn kwam. Dat zal nau welijks veranderen, ook niet nu de spelers over een jaartje extra ervaring beschikken. Het is daarom te hopen dat de pogingen van de stichting Bevorde ring Betaald Voetbal Den Haag dezé week zullen slagen om alsnog het geld binnen te krijgen voor de aankoop van een echte centrumspits. De bereid heid van het bedrijfsleven zal daarbij van groot be- 1 lang zijn. 'friU.1.1 w J 11 'Jmi -MBal

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9