Ordelijk boerenprotest in stromende regen Nederland erkent Guinee-Bisau MAANDAG 12 AUGUSTUS 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 4 tefRiwr Na mjn gedwongen aftocht sprak de katholieke voorman Merténs met minister Duisenberg. Tienduizenden boeren UTRECHT Zonder incidenten is zaterdagmorgen de mas sale demonstratie van verontruste boeren en tuinders in het Utrechtse voetbalstadion Galgenwaard verlopen. Na afloop van de door ruim 25.000 agrariërs bezochte bijeen komst sprak de Utrechtse politie van een „waardige de monstratie". „Alle lof voor het gedrag van de boeren en tuinders". Toch had men rekening gehouden met een mo gelijke uitbarsting van opgekropte emoties: 200 man schappen waren ingezet, van wie velen in burgerkleding tussen de mensenmassa. Tevens waren er speciale maat- Delfgauw: „De koeien van Ne derland worden straks, als het zo doorgaat, gehouden door de koelies van Nederland. Men mag een gezonde markt niet in de soep laten lopen en de produ cent als pakezel met de lasten opzadelen. Als de ministers in Brussel en Den Haag begrip hebben voor de ontstane precai re situatie, kan er nog wat wor den rechtgetrokken." regelen eenomen om de veiligheid van de ministers Van Na veehouder Van Leeuwen zou der Stee en Duisenberg te waarborgen. Nederlandse Boeren- en Tuin- dersbond, C. G. A. Mertens, het woord voeren. De rumoerige massa, een beetje moe van de lange redevoeringen, jouwde hem uit, bekogelde hem met al lerhande voorwerpen en er ont stond een klein vechtpartijtje in de perstribune, waar woedende agrariërs door de ordedienst van de landbouworganisaties de weg naar Mertens werd ver sperd. de voorzitter van de Katholieke De demonstranten eisten een op leid dat in de afgelopen jaren is gevoerd, veroordeelt. Donder dagavond zijn al enkele maatre gelen aangekondigd, volgende week zullen die maatregelen worden uitgewerkt en in de Ka mer gebracht worden." De woorden van de minister wer den met geloei begroet en men vroeg om actie. Na afloop ver klaarde de minister danig onder de indruk van de menigte ge weest te zijn. De heer Mertens kwam niet meer terug en ook de heer Knottnerus zag af van zijn redevoering. Wel werd het woord nog ge voerd door de algemene secre taris van de Belgische bond. Hij riep op tot solidariteit en stelde, dat geen land afzonderlijke maatregelen mag nemen „Laten nationale belangen ons niet ver delen. De Nederlandse leeuw staat thans schouder aan schou der met België. De gezamenlij ke kracht alleen kan ons red den." Voorzitter van het overlegorgaan van de drie standorganisaties Zijlstra sloot hierop vroegtijdig de bijeenkomst om te voorko- treden van minister Van der men, dat de demonstratie grof Stee en nadat actievoorzitter de hafld zo.u l?Pen* Waar- Klaas Olieman de gemoederen schijnlijk dankzij dit slot kreeg had gesust en voor de heer de massale demonstratie geen .Mertens de weg naar zijn zit- hardhandig einde en kon de plaats op de tribune had vrijge- Utrechtse politie na afloop ver maakt, gaf de minister gehoor klaren: Boeren en tuinders, het aan de smeekbede. „Ik ben me zÜn rustige, lieve mensen en zij er diep van bewust, dat op dit mogen best nog eens terugko- ogenblik tien tot vijftien procent men." van de boeren en tuinders in WIM BUIJTEWEG Nederland aanwezig zijn. Ook weet ik dat uw problemen enorm zijn. In elke sector van FOTO'S MILAN KONVALINKA DEN HAAG (ANP—AP) De Nederlandse regering heeft be sloten de voormalige Portugese kolonie Guinee-Bissau te erken nen als onafhankelijke staat. Dit Is gebeurd na intensief over leg, deze week, met de Scandi navische landen en met de Por tugese regering. Minister-president den Uyl heeft dit zaterdagmiddag desge vraagd meegedeeld in het VA- RA-radioprogramma Dingen van de dag. „Nederland zal zo spoe dig mogelijk bericht sturen sera de onafhankelijke regering van Guinee-Bissau, het voormalige ge- Over het tijdstip van de erken ning en de „modaliteiten" daar- eeptember vorig jaar eenzijdig zijn onafhankelijkheid afgekon digd. Eind juli van dit jaar haJ- den ruim 80 landen Guinee-Bis sau reeds erkend. De Portugese regering heeft giste ren bekend gemaakt dat zij de Verenigde Naties zal verzoeken Guinee-Bissau te erkennen en als lid van de volkerenorganisa tie toe te laten. Met dit besluit ligt de weg naar onafhankelijk heid voor de Westafriikaanse ko lonie definitief open. Het minis terie van buitenlandse zaJcen deelde mee dat de Portugese vn-ambassadeur Jose Veiga Si- mao vandaag een boodschap van die strekking in gaan die bij de Veiligheidsraad. niet bepaald door de kleur van het kabinet. Het zou ons een lief ding waard zijn als u onze zor gen probeert uit te tillen boven de partijpolitieke tegenstellin gen." Voorzitter drs. R. Zijlstra van het overlegorgaan van de drie cen trale landbouworganisaties, die de bijeenkomst op touw hadden gezet opende om tien uur de bij eenkomst. Weinig boeren had den een plaats kunnen vinden op de overdekte tribune en ook Na de heer Zijlstra de niet overdekte staanplaatsen waren al spoedig vol. Veel agrariërs moesten genoegen ne men met een plaatsje op de steile wielerbaan. Toen de ver gadering begon was het nog droog, maar kort na de opening stroomde de regen met bakken over de hoofden van de boeren en tuinders, die zo goed moge lijk beschutting zochten onder parapluies, vellen plastic en het linnen van de spandoeken. Tien tallen van die spandoeken wa ren door de demonstranten meegevoerd met opschriften als: „Den Uyl lijkt een poelier, hij slacht tuinders met plezier", „Wij boeren gaan Van der Stee vloeren", „Laat de varkenshou ders niet verrekken, anders moet de regering vertrekken" en „Wij willen onze zin, anders de vlam erin". het Drs. Zijlstra zei het wat genuan ceerder en uitvoeriger dan de demonstranten op de spandoe ken: „Het vertrouwen van de greep van de Europese autori teiten op de koers van de Euro pese Gemeenschap is danig ge slonken. Het te lang uitblijven van voldoende resultaat van het De meute zon8 Ult volle borst overleg wordt ook door de boe- ..Don Uyl is in de olie" en riep beurt aan Klaas Olieman, tuin der uit Zevenhuizen en sprekend namens de actiecomités. Hij werd met gejuich begroet, ter wijl de heer Zijlstra regelmatig werd onderbroken door boe-ge roep. De heer Olieman sprak over het heersende wantrouwen tegen de standorganisaties. „Het gesprek tussen de actieco mités en de standorganisaties is gelukkig bijzonder positief en vruchtbaar verlopen. Wij staan als actiecomités achter de eisen van de organisaties, maar de thans geponeerde eisen zijn op lange termijn onvoldoende. Na de tweede wereldoorlog hebben de boeren en tuinders geen stuk uit de welvaartskoek gekregen. Thans werkt men zestig tot ze ventig uur in de week voor een karig stuk brood. De acties van de afgelopen week zijn niet meer nodig, wij blijven solidair met de standopganisaties." Tij dens de woorden van de heer Olieman vloog een vliegtuigje boven de voetbalarena. Het toe stel droeg de tekst: „Boerenpar tij: Weg met landbouwschap en regering". geac- ren en tuinders niet cepteerd. Wij zien ni< om de studentenacties wel tot verlaging van collegegeld kun nen leiden en onze acties niet tot prijsverhoging. Wij kunnen erg moeilijk begrijpen waarom voor een redelijk bestaan van de kluten in de Dollard plotse ling zestig miljoen beschikbaar kan komen en voor ons niets extra's gevonden zou kunnen worden." |bt de aanwezige politici, onder wie de fractievoorzitters in de Tweede Kamer Kruisinga (CHU). Andriessen (KVP). Wie- !gel (VVD) en Bakker (CPN) en de ministers Van der Stee '(Landbouw) en Duisenberg (Fi nanciën) zei de heer Zijlstra: „De kritiek die u vandaag hoort en onlangs gehoord heeft, wordt gescandeerd „Weg met Joop" Na de heren Zijlstra en Olie man voerden enkele andere ver tegenwoordigers het woord. Tuinder C. Breugem uit Berg- schenhoek: „De gevolgen van de energiecrisis zijn voor de glastuinbouw ronduit catastro faal." Varkenshouder Fr. Mik kers uit Eindhoven: „Per var ken wordt thans een verlies van honderd gulden geleden ten las te van fokker en mester geza menlijk". P. van Hoorn uit Ste- dum eiste een prijs- en markt beleid dat bij een normale oogst een goed inkomen geeft. De heer J. van Noord uit Dwingelo, pluimveehouder: „Wij verliezen voor de leg twintig cent per kilo, voor de slacht meer dan vijftig cent". Een zeer enthou siast ontvangen rede van vee houder A. van .Leeuwen uit en de ministers Duisenberg (midden links) en Van der Stee (midden rechtsde verrichtingen i Zijlstra rechtsen achter de ministers fractieleiders Kruisinga en Andriessen (rechts). de boeren en tuinders. Voor hen de landbouwvoorman- vindt momenteel afrondend De Portugese regering heeft ver met andere der bekend gemaakt, dat zodra er een staken van het vuren in Angola is bereikt onmiddel lijk een voorlopige coalitierege ring in dat land vestigen die tot taak zal hebben een kieswet op te stellen, zo blijkt uit e*0 in Lissabon uitgegeven officieel communiqué. Zes jongelui zaten een nacht vast op zandplaat Zierikzee Vijf jongens en een meisje raakten vrijdagavond met hun bootje vast op een zandplaat tussen Tholen en Yer- seke. Even daarvoor hadden zij de schroef verloren. ZIJ hebben een hele nacht op de plaat moe ten doorbrengen, voordat zij door een rondvaartboot werden opgepikt. Zij waren vrijdag avond uitgevaren om ergen pie ren te steken. Op de Oosterschelde sloeg zater dag bij de Zeelandbrug een zeil- jol om. De opvarenden, twee mannen en een 14-jarig jongetje uit Kloetinge, probeerden eerst op aanwijzingen per megafoon van de man die bij de Zeeland- brug de tol int, naar de wal te zwemmen. Even later werden zij echter door een reddingsboot uit Zierikzee uit het water ge vist. Een zeiljachtje met opvarenden dat gisteren op de Noordzee in moeilijkheden raakte is door de reddingsboot „Ubbo" uit Eg- mond aan Zee veilig aan wal gebracht. Gouden Ark voor Julius Neyerere NAIROBI (AP) Prins Bern- hard der Nederlanden heeft pre sident Julius Nyere van Tanza nia onderscheiden met de „orde van de gouden ark", een onder scheiding van het wereldnatuur- fonds waarvan de prins voorzit ter is. President Nyerere kreeg de onderscheiding omdat hij de wildstand en het milieu in zijn i land met grote persoonlijke in- zet heeft verdedigd.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 4