Volksdansfestival trok volle bak Allerlei(ds) MOGELIJK VOLGEND JAAR AL HERHALING Avanti verkoopt bloembollen j. van Schaik Recordbedrag voor Zoeterwoudse beiaarden Matig weer doet geen afbreuk aan zomerfeesten Bezoekuren ziekenhuizen MAANDAG 12 AUGUSTUS 1974 LEIDSE COURANT overleden J LEIDEN Oud-wethouder J. C. van Schaik is vrijdagavond in het Academisch Ziekenhuis op 81-jarige leeftijd overleden. De heer Van Schaik was lid van de PvdA en heeft van november 1945 tot eind 1962 binnen het Leidse college van b. en w. de portefeuille van onderwijs be heerd. Zoeterwoude Maar liefst 2.586,-, een recordbedrag, was zaterdagmiddag de netto op brengst van de viswedstrijd die de Visvereniging Vrouwenweg organiseerde ten bate van de uitgaansdag van de Zoeterwoud se bejaarden welke morgen wordt gehouden. Het aantal deelnemers was met 168 wat te leurstellend hoewel ook vorig jaar eenzelfde aantal vissers zich meldde. Enkele jaren eer der waren er echter 300 tot 400 liefhebbers. Kenners spraken van een goede vangst want de talrijke controleurs kregen in totaal 788 vissen van de voorge schreven maat aangeboden. Daarvan nam de winnaar, W. v. Moenen uit Leiden, er niet min der dan 32 voor zijn rekening. Voor hem was de hengeluitrus- ting ter waarde van 300,-. De heer C. Schouten Jr. eveneens uit de Sleutelstad ving één vis minder en werd voor 200,— in de nieuwe spullen gestoken. De heer H. v. Moenen bleef daar met 21 maatvissen royaal onder wat toch nog goed was voor een complete werphengel van 100,- Ook voor veel anderen was er nog een prijs vooral dankzij de inzameling welke enkele dagen daarvoor was gehouden onder de Zoeterwoudse bevolking. De prijzen werden in café Crones- teyn uitgereikt door de heer G. Berg welke voorzitter is van het comité dat het jaarlijks uitstap je organiseert. Met de 25e uitgave hiervan in het verschiet is de discussie op gang gekomen of het wel zinvol j is voor het comité om door te gaan met haar werk nu er in de loop der jaren zoveel veranderd en verbeterd is in de sociale po sitie van de bejaarden. LEIDEN Een zwierend, wervelend, bij tijden kolkend feest. Dat hebben de honderden laatkomers moeten missen die het zaterdag avond even voor achten niet meer lukte de Groenoordhal binnen te komen. Ruim voor de tweede „echte" voorstelling van het Interna tionaal Volksdansfestival zaten de tribunes al tjokvol en waren ook de met gezwinde spoed aangerukte extrastoelen tot de laatste plaats bezet. Tijdens de slot-uitvoeringen gistermiddag was het eveneens „volle bak", maar bleven de deuren wel open. De roes van plezier die de festivalgangers aan de buiteling van klank en kleur overhiel den, was er niet minder om. Het meest aanstekelijk werkte misschien wel het overduidelij ke genoegen dat de dansers en danseressen er zelf in schiepen om met hun lichaam te doen v/at de muziek ermee wilde. Het flitsend en zacjit, zoals in de Is raëlische dansen, naar de ande ren te doen snellen, weer te la ten wijken en opnieuw samen te brengen, naar een plotselinge climax. Het ingehouden en hooghartig in bijna extatische verdoving te brengen, zoals de Turkse groep deed. Of het, zoals in de dansen van de Roemenen, roffelend en stam pend, zwiepend en zwepend aan buitenzinnige uitbundigheid prijs te geven. Die laatsten oogstten gistermiddag andermaal het hardste applaus, misschien doordat ze nu hun uitvoering onderbraken voor een juichende ronde-dans door de Groenoord hal. Hun kleding was denkelijk wel de meest fantastische: voor zien van duizend linten glibber- tjes, kwastjes en 'n handzame padvinders-stok. Overigens wis selden de groepen dikwijls van dracht. Zelfs tijdens een voor stelling, waardoor de overrom pelende bontheid van kleuren des te krachtiger tot uiting kwam. De dansers en danseres sen, dankzij hun atletische slankheid toch al mooie men sen, werden er nog oogstrelen- der door. Les Bij de eenvoudige toeschouwer bracht alle elastieken lichaams- beheersing het gevoel teweeg, voornamelijk uit stijve botten te bestaan. Dat hadden de organi satoren van het festival voor zien. Voorafgaande aan de voor stellingen gaven de onderricht in hun kunsten eenieder die daarin zin had. Aan deze lessen die vijf kwar tier duurden en dansen uit het „docerende land" behandelden, werd in de eerste plaats deelge nomen door ervaren Nederland se volksdansers en en leden van andere buitenlandse groepen. Maar daarnaast deden ook veel buitenstaanders mee, die de be strijding van hun harkerigheid meteen maar ter hand wilden nemen. Wat niet in alle gevallen met onmiddellijk succes werd beloond. De ensembles die zo doende ontstonden vertoonden dan ook niet alleen qua uiterlijk maar ook qua vaardigheid nog al wat variatie binnen hun gele deren. Onbeholpen huppelende colberts uit Leiden regen zich hand in hand met kleurrijk uit gedoste hogeschool-dansers uit de Balkan of Amerika. Liedjescafé Pret te over natuurlijk, in zo'n si tuatie is een nieuwe vriend schap snel ontloken. Die kon dan accuut worden begoten op het rond het „marktplein" inge richte terras, tijdens een wande ling langs de talloze snuisterij en-kraampjes of in het liedjes café „In 't Fortuintje", de aan gepaste Groenoordhal-restaura- tie. Intiem-vrolijk gezang en geklap creëerde daar een sfeer waar vriendschap probleemloos een stadium verder kon komen. Dergelijke ontwikkelingen heb ben in de meeste gevallen van daag, hun prozaische einde ge vonden in het adres-gedeelte van de agenda. Want met uit zondering van de Tsjecho- Slowaakse kindergroep Rozmari- nek en The Haifa Municipality Students Folkdancing Group, zijn alle buitenlanders inmiddels weer vertrokken. De Israëliërs en Tsjechen blijven nog een weekje en treden onder meer op in Boskoop. Vlekkeloos Over een jaar komen de gezel schappen mogelijk weer terug. Volgens Hans Kagie althans, ge meente-ambtenaar en dè grote collimator van het dansfeest, bestaat *r een kans dat het fes- I tival reeds dan zijn volgende editie zal krijgen. En anders in ieder geval over twee jaar. „Wel breiden we de volgende keer het aantal zitplaatsen, dat nu rond de 2800 lag, met een kleine 1000 uit", aldus Kagie. Gevraagd naar organisatorische moeilijkheden tijdens het zojuist afgesloten festival, constateert hij dat dit even vlekkeloos is verlopen als de dansers hebben gedanst. Van onze correspondent HAZERSWOUDE Hazerswoude tafeltennisvereniging Avanti doet via een actie, om gelden te vergaren voor de financiering van het nieuwe clubhuis, weer van zich spreken. Deze maal wordt in de gemeente een bloembollenverkoop gehouden, waarvoor de bestellingen dezer dagen worden opgenomen. Zoals bekend hoopt Avanti in sep tember te kunnen beginnen met de bouw van het clubhuis, waarvan de kosten worden ge raamd op 450.000,-. Door ver schillende acties zijn intussen al zo'n 168.000,- bijeengebracht. Een voorlopige koop is reeds aangegaan met het bestuur van de Engelbewaarderparochie over een perceel grond, gelegen nabij de Sportlaan. (Zoals be kend wordt aan deze laan ook de sporthal gebouwd.) KP J bij uitwisseling niet in, maar op het water Zoeterwoude Het afgelopen weekeinde stond bij de KPJ in het teken van de uitwisseling met de afdeling Blade!. De Bra banders werden vrijdagavond ontvangen in 't Spinneweb. Na de kennismaking werden de gasten op de diverse logiesa- dressen ondergebracht. Zater dagmorgen werd met de boot van de heer Jan Slingerland een rondvaart gemaakt in de omge ving van Zoeterwoude. Voor de middaguren stond er een strand wandeling op het programma tussen Wassenaar en Katwijk. Dat daarbij enkele jongelui na drukkelijk kennis maakten met het zeewater zal nauwelijks ver bazing wekken, 's Avonds was de gehele club te vinden in de We poort voor een stalfeest waar aan ook de berbeque te pas kwam. Fer Giezen met zijn Studio 17 nam daar de muziek voor zijn rekening. Een belang rijk deel van de zondag zou in en rond de Noord Aa worden doorgebracht. De temperatuur leende zich echter niet voor het aangekondigde tobbetje varen en boegspriet lopen maar omdat het inmiddels droog was gewor den besloot men roeiwedstrijden te organiseren. Daarvoor wer den zoveel alsdat dit maar mo gelijk was gemengd Zoeter- wouds-Bladelse duo's voor ge- formeetli welke elkaar bekamp- ten. Dat de Brabanders weinig vertrouwd zijn met deze sport bleek uit de uitslag met pas op de 5e plaats de eerste Bladelse. Die uitslag was:l. Erik van Ruiten—José van Velsen; 2. Jan Borst—Corry Koek; 3. Kees van Velsen—Wils Borst; 4. Gerard OlsthoornNel v. Leeuwen; 5. Martien v.d. LubbeCarla Blanken (Bladel). Het geheel werd besloten met een dansavond in het Centrum waarop voorzitter Jacques v.d. Salm de prijzen uitreikte en een tegenbezoek aankondigde van 2022 september a.s. De Israëlische volksdansgroep: flitsend Hulde voor zuster Het bestuur van het Wit Gele Kruis afd. Zoeterwoude huldigde gistermiddag zuster Glasmeier in verband met het feit dat zij 12V£ Jaar geleden naar Zoeterwoude kwam. Burgemeester Detmers prees, in zijn kwaliteit als voorzitter van het Wit gele", de verdienste van de wijkzuster op haar éénmanspost. Hij bood haar namens de vereniging een geschenk onder cou vert aan. Talrijke mensen, onderwie opvallend veel ouderen, maakten van de gelegenheid gebruik om de zuster bij de jubi leum van hun erkentelijkheid te doen blijken, waarbij diverse presentjes werden overhandigd (zie foto). Van onze correspondent LEIDERDORP „Deze zomerfeesten zullen maar zeer klein blijken te zijn vergeleken met de komende 5-mei-feesten, waarvoor we nu met de voorbereidingen gaan beginnen. Deze feesten, ter gelegenheid van de 30-jarige bevrijding, zullen de grootste zijn die wij ooit in Leiderdorp hebben georgani seerd", aldus voorzitter W.D.C. van de Wijngaard van de Lei- derdorpse Oranjevereniging zaterdag j.l. na afloop van de zo merfeesten. De Oranjevereniging Leiderdorp organiseerde deze „Zomerfeesten 1974". Het matige weer kon overigens maar weinig of geen afbreuk doen aan het succes van deze feesten. Ruim 90 vissers waren 's morgens om half negen al paraat aan de Dwarswetering om de wat tegenvallende vangst onderling te verdelen. Winnaar van de viswedstrijd werd een elf-jarige deelnemer die behalve de eerste vis ook nog de grootste en de meeste vis ving. Opvallend veel zelfgemaakte vliegers waren er onder de 60 aan de vliegerwedstrijd deelnemende vliegers te bewonderen. Dat daarbij een aantal deelnemers hun vaak zeer kunstige vliegers de lucht niet in konden krijgen was jammer maar deed aan het succes geen afbreuk. Tegenvallend was de deelname aan de eerste Binnenhof-presta tieloop. Slechts ongeveer 300 sportievelingen (de prestatieloop op Koninginnedag kont 1200 tot 1300 deelnemers) hadden Inge schreven. De spuitbalwedstrijd, tussen de Lciderdorpse en de Warmondse brandweerkorpsen, trok daarentegen de belang stelling van ruim 800 toeschouwers. De wedstrijd („Een groot succes, zeker voor herhaling vatbaar", aldus voorzitter Van de Wijngaard) leverde geen winnaar op: de punten werden eerlijk gedeeld. Ciné cltib In de weken van 12 en van 19 tot 26 september organiseert Ciné- club de filmafdeling van het Kreatief Centrum, in samenwer king met Fugitive Cinema Hol land, de premieres van zes bui tenlandse en een Nederlandse film. Het betreft hier een aantal geëngageerde films, die vol gens een woordvoerder van Fu gitive Film nauw aansluiten bif de thematiek vn plaatselijke ak- tiegroepen, politieke partijene en bonden voor butenlandse werk nemers. Vertoond worden onder meer „Le Charbonnier" een film van Mohammed Bouamari, een film over het leven van een Algerijn se kolenbrander .waarin de pro blematiek van de urbanisatie en de onderontwikkeling van het platteland ter sprake komt. Ver der „Die Auslieferung van Peter von Cunten, het relaas van ene Russisch student die om politieke redenen naar Zwitserland is gevlucht, maar in ruil voor economische betrek kingen met Rusland wordt uit geleverd en ,,lt happened here" van Kevin Brownlow en Andrew Mollo, waarin de vraag wordt gesteld wat er zou zijn gebeurd als Hitier erin geslaagd zou zijn Engeland te veroveren. onder redactie van Ton van Brussel, tel. 01710-22244 tst. 17 Judo Pleizier, leerling van Sportschool van Polanen-Luiten"is door de keuzecommissie van de Neder landse Budo Bond aangewezen om Nederland als zwaarge wicht te vertegenwoordigen bij de Koninkrijksspelen die dins dag a.s. te Zandvoort worden gehouden. Afscheid De parochianen van de Petrus- kerk hebben gisteren afscheid genomen van pastoorDe Lange. Na alle missen bestond de mo gelijkheid om in het parochie zaaltje handjes te schudden, 's Avonds om zeven uur was er een besloten bijeenkomst voor de leden van de parochieraad, de collectanten en anderen be trokkenen. Namens de parochia nen hield de heer J.Branden burg een afscheidsspeech en DlnconeiienhuU: Mlddagbeioekuur: •J.45—14.30 uur Avondheroekuur- 18 30—19 30 uur Kinderafdeling de gelijk! van 14 00—19 00 uur, alleen voor oudera, xondug 14 OO—15 00 uur voor overige familieleden. Kinderen beneden 14 Janr hebben geen t»» gang op de kinderafdeling. Si. Ivllaabeth-ilekenhuli: klaateafdelln- dug van 11.19 lot 12 uur (al- voor echtgen v. 15 tot 10 uur un IS 45 tot 19 45 uur- klnderat- ik: dag. van IS tot 1H 30 uur 3e ie: iIiih van 14 tot 14 45 uur e.i 18 45 tot 19 45 uur. Krnamnfde- d,.g. van 15 lot lo uur en va| i i»t 19 45 uur, kindcrafdeljni overhandigde hif de scheidende pastoor een enveloppe met in houd. Als vertegenenwoordiger van de hervormde kerk sprak afscheidscadeau ds. Lamping. Pastoor De Lan- De twee overgebleven kapelaans ge, die bernoemd is als pastoor Hogervorst en Jansen nemen in Rijpwetering, wordt niet ver- samen zijn werkzaamheden vangen. over lagnvond van I» J

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3