De lotto gaat leven Bouwen en consolideren DRS. J. VAN GORSEL VAN CRM: SPARTA MAANDAG 12 AUGUSTUS 1974 i-.r,iDSE CO U RAN i' 15 DEN HAAG Drs. J. van Gorsel wijst naar een ferme stapel dossiers, de neer slag: van vele manuren die zich aaneen regen tot vele werkmaanden aan de lot to. Per 1 september krijgt Nederland er een mogelijkheid bij om, zoals ieder hoopt, "in een klap boven Jan te zijn". Drs. Van Gorsel, zetelend op de dertien de etage van de werktoren die op de begane grond met een bronzen naam plaat wordt aangeduid met Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk, maakt als hoofd van de hoofd afdeling sportzaken deze restrictie: "De vergunning is bijna klaar maar de alge mene maatregel moet nog goedgekeurd worden. Ik verwacht echter geen proble men. We werken al maanden op topspan- ning om de zaak rond te krijgen maar je kunt het op een week niet zeggen. Vergeet niet dat er vier departementen bij betrokken zijn: justitie, economische zaken, CRM, en volksgezondheid." Wat dus betekent: de lotto kan per 1 septem ber gaan draaien indien er geen onver wachte obstakels opdoemen. Drs. Van Gorsel is geen koffiedikkijker maar slaat wel een optimistische toon aan over het welslagen van de lotto, naast de toto de (nieuwe) tweede mogelijkheid om een gokje te wagen. Sinds het teruglopen van de toto werd met steeds meer nadruk gewezen op de concurrentie die werd ondervonden van de Duitse lotto, een nog steeds verboden activiteit in Nederland waartegen even wel niet in afdoende mate kan worden opgetreden. Velen vullen wekelijks via stromannen het formulier voor de Duitse lotto in of spelen continu met dezelfde cijfers, zodoende zichzelf tot vaste klan ten van de Duitse organisatie promove rend. Drs. Van Gorsel is van mening dat die concurrentie niet k la minute kan worden uitgebannen. Drs. J. van Gorsel: "Als we Zwitserland als voor beeld mogen nemen, wordt verdubbeld". "Een bepaald gedrag van mensen veran dert zelden op slag. De Duitse Lotto heeft ook een hogere eerste prijs dan de Neder landse. Er is wettelijk bepaald dat de uitkering in Nederland niet meer mag bedragen dan vijfhonderdduizend gul den, na fatrek van belasting. Zo staat het in de wet tot wijziging op de kansspelen van 2 juli 1974. Dat betekent ook: indien iemand zowel de eerste als de tweede prijs zou winnen dat het maximum niet temin vijf ton is. Toch verwacht ik dat de lotto gaat leven, vooral door de grote invloed van de televisie via welk medium de resultaten bekend worden gemaakt" Belang Een steunpilaar zijn voorts de detaillisten die de formulieren aan de man brengen. Drs. Van Gorsel: "Ik verwacht van de lotto zelfs een groot succes als de vereni gingen op de juiste manier de detaillisten kunnen inschakelen. Per slot van reke ning krijgen de detaillisten een kwartje per formulier en een gulden per systeem- formulier. Dat is voor een sigarenwinke lier meer "winst" dan hij op zijn waren maakt". Wat de invloed zal zijn van de vermeerde- Viswater ring van het aantal formulieren van een (toto) naar vier (totoformulier, toto-sys teemformulier, lotto-weekformulier en lotto-maandformulier) blijft ook voor drs. Van Gorsel verborgen. "Daarom heb ik geen inzicht. Ik heb wel hoop en dat baseer ik op twee feiten: ten eerste zijn de formulieren ongeveer gelijk en ten tweede worden ze aangeboden door men sen die het kunnen uitleggen. Zij worden door de verenigingen, die het distributie-' punt blijven, ingelicht. De verenigingen putten hun kennis weer uit allerlei fol ders en inlichtingenbladen. Mijn vertrou wen stoelt ook op het feit dat de vereni gingen belang hebben bij de inleg." Ook de vergroting van de opbrengst blijft een zaak die eerst in de toekomst tot opheldering zal komen. Drs. Van Gorsel: "Ook hierin heb ik geen inzicht maar ik kan wel een vergelijking maken met het buitenland, bijvoorbeeld Zwitserland. Daar is de toto met zestig procent terug gelopen maar toto en lotto samen kwa men op tweehonderd procent van de toto voorheen. Als we dat projecteren op Ne derland zou je in plaats van zestig mil joen ongevoer honderdentwintig miljoen krijgen. De toto zou terug kunnen lopen tot, pak weg, vijfentwintig miljoen. Alles indien Zwitserland als voorbeeld wordt genomen. Het is tenslotte één viswater. De mensen hebben een bepaald bedrag beschikbaar. Er mag ook niet vergeten worden dat tezelfdertijd toestemming wordt verleend om. onder bepaalde voor waarden, te gaan kienen, dat de winkel- weekactiea ruimer van opzet mogen wor den en de staatsloterij al een voorsprong heeft. Toch heb ik hoop dat die honderd twintig miljoen er komen. Daartoe zal de promotie van het project, waarvoor een miljoen is uitgetrokken, moeten slagen. Ik koester zelfs de hoop dat de opbrengst nfeer zal worden." Reikhalzend zal ook de sportwereld de ontwikkeling van het nieuwe project vol gen. Zij immers is het meest gebaat bij een zo groot mogelijke opbrengst. De verdeling van de gelden is als volgt: 47 1/2 procent aan prijzen; ongeveer 42% wordt verdeeld voor spOrt enerzijds en doeleinden voor cultuur, maatschappelijk werk en volksgezondheid anderzijds. Van die 42% krijgt de sport 79% onder een inleg van 125 miljoen, 60% boven een inleg van 125 miljoen. Het restant, zijnde 10 1/2% is bestemd voor kosten, overigens een enigszins variabel percentage dat echter niet veel zal afwijken van het gestelde. Zetel 8 De Stichting de Nationale Sporttotalisa- tor blijft het "verwerkende instituut". In het nieuwe bestuur, bestaande uit negen tien personen, krijgt de sport zeven zetel- s: drs. SC. Bakkenist (vice-voorzitter NSF). dr. W. van Zijll (algemeen secreta ris NSF), J. Fortuin (penningmeester Kon. Ned. Roeibond). J F. Stap (secreta ris-penningmeester NOC), twee (wissel)- zetels voor de koepels Ned. Christelijke Sport Unie, Ned. Kath. Sportfederatie en Ned. Culturele Sportbond en een zetel voor de KNVB, die de status van koepel heeft gekregen. De overige twaalf zetels worden bezet door: drie Centraal Overleg Fondsenwervingsactie, vier door de mi-' nister aan te wijzen onafhankelijken die niet rechtstreeks verbonden zijn met de sportwereld (een van hen zal als voorzit ter optreden), vijf overheid (rijk. provin cie en gemeente). Een kaleidoscoop van bestuurders. Drs. Van Gorsel: "Dit is het begin waar uit een nationaal sportbeleid kan voort komen." HERMAN VAN BERGEM. (van c e sportredactie) Rotterdam Met Excelsior behoort Sparta tot de minder bedeelde tak van de Rotterdamse voetbaltop. Het woord exploitatie staat bij Sparta al enige jaren centraal als het op contractbesprekingen aankomt. De conclusie is steeds: verko pen om de exploitatierekening sluitend te kunnen maken. De laatste jaren verdwe nen Kristensen, Bosveld. Klijnjan, Sadek, Kreuz, Pot, Kowalik, hoewel er enige bij zijn wier vertrek geen probleem voor de vereniging opleverde. Aan de gedwongen verkopen wil Sparta een eind maken. Met ingang van dit seizoen wordt ernaar ge streefd de selectie bijeen te houden, zeer tot genoegen ook van trainer Leo Steeg- man, die aan zijn laatste seizoen, volgens zijn contract, begint. Steegman, nog steeds omgeven met het aureool van "de jonge trainer", richt zich dan ook op hetgeen in het verleden FC Twente heeft gedaan. Steegman: „Door het besluit te strreven naar continuering ben ik nu in staat om te gaan bouwen, hoewel ook dat uit nood is geboren. Wij kunnen ons nu eenmaal niet veroorloven spelers van vier, vijf ton aan te trekken. De eigen spelers zullen het moeten gaan doen en ik probeer hen dan gedurende twee tot vier jaar bij elkaar te houden, zodat een hecht geheel kan ontstaan." Terwille van de wankele exploitatiereke ning heeft Sparta ook het aantal full profs geminiseerd. Alleen Pim Doesburg en de Deense aankoop Skipper - afkom stig van dezelfde vereniging als Jörgen Kristensen en een uitstekende rechtsbui ten - Steegman: "Hem kun je met recht een orthodoxe rechtsbuiten noemen" - hebben nog een full profcontract. Steeg man: "Vorig seizoen hadden we er zes, wat ook niet ideaal is'want dan kun je toch maar met een deel van de selectie in de ochtenduren trainen. En dat kan- nu ook want behalve die twee kan ik ook beschikken over Venneker, Balkenstein, Meutstege en Michielsen voor ochtend training. Venneker wordt onze nieuwe spits. Hij doet het goed en ik ben ervan overtuigd dat hij nog beter kan. Met Valkenstein en Michielsen doen eigen jongeren hun intrede in de hoofdploeg. Voorts hebben we Van Esdonk van PSV en Salfischberger van FC Den Bosch aangetrokken, twee uitstekende krachten. Hans Venneker, van rechterverdediger tot spits als opvolger van Willy Kreuz. De ellende is alleen dat Salfischberger al vrij ernstig geblesseerd raakte tijdens een oefenwedstrijd." Sparta oefende overigens op eenvoudig niveau. Steegman: "Ik had ook liever wat meer gerenommeerde tegenstanders ge had maar als je in de competitie niet bij de eerste vier eindigt, krijg je moeilijk uitnodigingen uit het buitenland. Tegen Nice gelijk spelen is een leuke prestatie maar doe je dat tegen Heerenveen, dan stel je teleur. Wat zegt trouwens een zege van 3-0 op zo'n club. Men vindt dat immers normaal voor een eredivisieploeg tegen een uit de eerste divisie. Niettemin, "kun je tegen die ploegen experimenteren, en dat is tenslotte de bedoeling van een oefencampagne voor de competitie." Een competitie waarin Steegman toch hoger wil mikken dan het afgelopen sei zoen. 'Toen hadden we nog wat vedetten en eindigden we met 32 punten op de negende plaats. Met de herziene groep .streven we naar 40 punten." Een competi tie waarin ook mogelijkheden zitten om een periodetitel te veroveren. Steegman: "Ja, daaraan zou je kunnen denken maar als je op voorhand gaat roepen dat je in de subtop terecht wilt komen, ga je toch te ver naar mijn mening." (van onze sportredactie Zwijnd recht De laatste t had NAC een abonnement op deelname aan de strijd om de degradatieplaatsen in de eredivisie. In diezelfde malaisesitua- tie reikte de Bredase ploeg echter naar onvermoede hoogten in het toernooi om de Nederlandse beker. In alle gevallen was doelman Jan de Jong de figuur die met Quaars en Brouwers het gezicht van het team bepaalde. Jan de Jong, die zijn vierde seizoen ingaat bij NAC en nog een contract heeft voor drie jaar. meent dat komend seizoen niet zo moeilijk behoeft te worden als de twee voorgaande. ondanks het vertrek van Bertus Quaars, de spelverdeler op het Bredase midden veld, naar streekgenoot PSV, heeft de 27-jarige van DFC afkomstige doelverde- diger minder benauwde momenten. Hij baseert zijn visie op de door hem ver wachte kwaliteit van de twee debutanten in de eredivisie, Wageningen en Excel sior. „Vorig jaar" zegt de Jong dié in zijn beste seizoen tot dusver (twee jaar gele den) grote indruk maakte en zelfs even als kandidaat werd genoemd voor het Nederlands elftal en een van de Neder» landse topclubs, „waren er vijf of zes clubs die onder aan de ranglijst ongeveer van gelijke kracht waren. Dat lijkt mij in de komende competitie niet het geval. Ik schat Wageningen en Excelsior bedui dend zwakker dan onze ploeg en ook De Graafschap acht ik minder sterk. Die club is trainer Piet de Visser kwijt ge raakt en wat voor invloed die heeft, heb ik zelf in mijn tijd bij DFC ervaren. Hij heeft mij als doelverdediger ontdekt en gevormd. Daarom geloof ik dat het ver trek van De Visser gunstig is voor ons. NAC heeft toch wel voldoende kwaliteit om béter voor de dag te komen dan do drie genoemde ploegen" •Ontpl Jan de Jong: "Als doelman wil je liever veel te doen hebben." looien Jan de Jong beseft dat het vertrek van Quaars NAC op het middenveld bedui dend heeft verzwakt „Felix Muller" meent hij „zal de rol van Quaars moeten proberen over te nemen. Muller is vorig seizoen niet zo uit de verf gekomen, maar hij moet zich kunnen ontplooien 'tot een redelijke vervanger. Het lijkt mij echter onvermijdelijk dat de verdediging meer onder druk zal komen te staan. Maar dat is voor mijzelf eigenlijk wel prettig. Als doelman wil je liever veel te doen hebben dan nauwelijks in actie te komen" NAC hoopt komende competitie ver-» schoond te blijven van degradatieperike- lon. Die er overigens aan het eind van het vorige seizoen wel borg voor stonden dat het Bredase publiek in drommen het plaatselijke sportpark binnen stroomde. „Over het algemeen is de belangstelling van de toeschouwers redelijk groot" zegt de Jong „laten we hopen dat we ondanks het verlies van Schrijvers. Van Dijk, Bouman en Van Dongen redelijk zorge loos kunnen spelen. Dat is voor het pu bliek ook prettiger"

Leidse Courant | 1974 | | pagina 15