Geen golf was te hoog voor Visser in wrede IJsselmeermarathon greep laatste kans aan Tennisscheidsrechters versterken positie met oprichting vereniging ILIE NASTASE WEER VOOR ZORGDE EEN REL Russen in breedte onovertrefbaar DES wil doorgaan KO-VERLIES VAN URTAIN Wereldtitel Gorostegvi Winst voor Ottenbros en Kneteman MAANDAG 12 AUGUSTUS 1974 A ("Van onze sportredactie) MEDEMBLIK De stormbal op het havenhoofd van Staveren gaf aan dat de vijfde zwemma- rathon Stavoren-Medemblik heel moeilijk zou worden. Het zorge lijke gezicht van Jelke Huitema, de 84-jarige schipper van de oversteekboot, voorspelde ook al dat de 25 km. lange monsterra ce over het IJsselmeer dit (jaar een hele zware dobber zou wor den. Een maal in de woelige zee met golven die vaak meer dan een meter hoog waren, werd al gauw duidelijk, dat slechts de allersterksten de Me- demblikker haven zwemmend zouden bereiken. En na 6,5 uur was de 1ste daar: Jan Visser uit Den Helder bracht voor de tweede maal de zwemmarathon over het IJsselmeer op zijn naam. En nam daarmee defini tief bezit van de wisselbeker. Met Jan Visser kunnen echter ook Lotty ten Veen uit Utrecht en Jack Brakeboer uit Medemblik zich 'bedwinger(ster)' van het IJsselmeer noemen. Volgens or ganisator Wally Vreijsen was deze lustrummarathon de zwaarste van de vijf (sinds 1970 gehouden zwem races tus sen Stavoren en MedemMilk. Vooral de eerste helft was erg zwaar en daar vielen dan ook de meeste slachtoffers. Al na een uur en tien minuten na bij na vijf kilometer zwemmen, werd de Engelse miss Valerie Taylor uit het water gehaald. Hoewel ze in Engeland ver schillende grote lange afstand- zwemraces op haar naam heeft staan kon ze het IJsselmeer niet aan. De oudste deelneemster, de 40-jarige mevrouw Hopman, uit Naarden, moest na twee uur op last van de jury in de volgboot stapppen. Ze had toen vier kilo meter gezwommen en bijna drie kilometer achterstand op de laatste zwemmer voor haar. De afspraak was dat zij het water reeds zou verlaten wanneer die afstand twee kilometer was. Mevrouw Hopman: "Ja; ik moest er uit. Ik was nog lang niet moe. Ik kon nog best door gaan". Een grote verrassing was het uitvallen van Hans Prins uit Beverwijk. De win- Jan Visser uit het naar van de twee eerste races was kandidaat voor de wisselbe ker, maar zeeziekte dwong hem voortijdig te stoppen. Prins had toen 2,5 uur gezwommen en ruim tien kilometer afgelegd. Hij werd gecoached door de Neder landse kampioen 100 meter vrije slag, Herman van Liemde en met krachtige, regelmatige slagen zwom Jan Visser intussen ongenadig verder .De afstand tussen Jack Brakeboer en Lotty ten Veen werd steeds groter Tot bijna zo'n drie kilometer. De Helderse zwemmer bewees met deze marathon dat hij alle woeste brandingseffecten, vendien werd gestart met zuid westen wind, waardoor zwemmers schuin tegen de ve nijnige, kort achter elkaar rol lende hoge golven moesten op- zwemmen. Pas op de tweede helft ruimde de wind enigszins en eenmaal duidelijk in het zicht van de haven, werden ook de golven wat kleiner. De tem peratuur van het water was vrij redelijk: 17 18 graden. En toen begon Lotty ten Veen te 6purten. Ze had steeds in het kielzog van Jack Brakeboer ge zwommen, maar op enerveren de wijze gecoached door de be faamde Jan Stender passeerde ze de Medemblikker.die net op dat ogenblik werd gekweld door zijn schouderblessure. Jack Brakeboer (lid van DES) kreeg veel last van de pijn, maar aan ophouden dacht hij geen enkel moment. Terwijl hij even lag bij te komen in het water, ver zekerde hij de mensen op de ju ryboot Zuiderzee, dat hij beslist zwemmend de haven van Me demblik zou bereiken. Ruim een half uur na Jan Visser tikte Lotty ten Veen aan. Met een tijd van 7.03.06. Bijna veertig minuten later kwam Jack Bra keboer binnen. Evenals zijn coach Ian de Beer had hij geen enkel moment gedacht aan op geven. Met een tijd van 7.42.36 tikte hrj als derde aan en tevens als laatste omdat de drie ande ren al hadden opgegeven. Met luid gejuich en veel applaus weTden de drie zwemmers door de honderden mensen langs de haven en op de pieren in Me demblik binnen gehaald De eer ste lustrummarathon is,- A zwaar dan ook. een geslaagd evenement geweest. Het IJssel meer zwemmend oversteken blijkt niet iets te zijn, voor elke lange afstandzwemmer: Het is slechts weggelegd voor de al ler stericsten. recht heeft op de wisselbeker. Slechts even kreeg Jan Visser wat last van zijn armblessure. Maar dat raakte al weer gauw over en gecoached door Atie Eenshuistra tikte hij met een tijd van 6.2437 aan bij de vlonder bij de Medemblikker visafslag. Ruim een uur boven zijn record (5.23) maar dat was vorig jaar Ullslag IJsseimeei dan ook gezwommen op een 1. Jan visser (Noordkop) e vrijwel rimpelloos IJsselmeer. "ef v,,, (V.cht.>r..k> De grillige IJsselmeerbodem 7.03.06; (halverwege eerst een ddepe 3. jack Brakeboer (DES) 7.42.36; cneil en dan de ondiepe kreupel) Opseeeven n» 1 uur v.l.ry Twlor zorgde met harde windstoten |®j« anc/Mbee)'™!!* 'jfc .2r (ZO rond windkracht zes) voor Hans Prins (NJord"S9). MEDEMBLIK Als het aan organisator Wally Vreijsen zou liggen, wordt de zwemmara thon Stavoren-Medemblik niet meer door de VW van Me demblik georganiseerd. "Voor mij hoeft het niet meer", ver telde hij aan boord van de ju ryboot de Zuiderzee. De heer Vreijsen: "Je ziet vandaag weer eens overduide lijk wat voor een hachelijke onderneming deze marathon is. We zitten hier bovendien op de boot met zo'n 60 mensen, die vrijwel nooit op het IJssel meer komen. Het wordt zo on dertussen allemaal heel erg gevaarlijk. Als het aan mij ligt stoppen we ermee." Wedstrijdsecretaris en be stuurslid van de mede-organi serende Haagse zwemvereni ging DES denkt er anders over: "Natuurlijk heeft dit evenement risico's. Zo is dit jaar weer gebleken, dat niet elk jachtje een volgboot kan zijn. Dat moet duidelijk beter. Maar zolang de K.N.Z.B. de marathon nog onder zijn ver antwoording durft te nemen kun je ervan verzekerd zijn, dat er optimaal aan de veilig heid gewerkt wordt". Aldus de heer F.M. Nannes. Hij ziet geen reden o™ met het jaar lijkse evenement te stoppen. Ook de voorzitter van de VW-Medemblik. de heer P Bot, blijkt er zo over te den ken. Tijdens de prijsuitreiking sprak hij de verwachting uit, de deelnemers volgend jaar allemaal weer terug te zien. En de Engelse miss Taylor werd zelfs in het b'jzonder gevraagd te proberen volgend jaar het IJsselmeer over te zwemmen. Zij beloofe dat. Dit is het officiële vignet van het op 24 september in Kanshosa (Zaïre) te houden topgevecht om de zwaargewichttitel tussen Ali en Foreman. MADRID Jose Manuel Ibar, bijgenaamd Urtain, de oud- Euro pees kampioen boksen in het zwaargewicht, heeft in Madrid ge bokst tegen de Amerikaan Alberto Lovell. Urtain verloor het op acht ronden afgesloten gevecht door knock out in de derde ronde. MEXICO STAD De Worfd Boxing Council (WBC) heeft de Ame rikaan Bob Foster zijn wereldtitel boksen in het halfzwaarge- wicht ontnomen. De WBC deed dat tijdens een vergadering in Mexico Stad omd'at Foster geweigerd heeft zijn titel te verdi- gen tegen de Europese kampioen John Conteh (Eng). Van de zestien aanwezige leden van de WBC stemden er negen voor het ontnemen van de titel. WIENER NEUSTAD Tijdens een internationaal bokstoernooi in Wiener Neustadt hebben de Nederlandse amateurboksers Ko- bus Schmidt en Lolle van Houten succes geboekt. In een partij in het middengewicht won Schmidt van de Westduitser Woerz door opgave in de eerste ronde. In het zwaargewicht zegevierde Van Houten op punten over de Westduitser Weiland. In het zwaarwel- tergewicht verloor Doorenbosch van de Westduitser Schaefer. Doorenbosch staakte de strijd in de tweede ronde. NAPELS De Spanjaard Anto nio Gorostegvi is gisteren op de baai van Napels wereldkam pioen zeilen in de 470-kIasse ge worden. Samen met zijn beman ningslid Manuel Albalat verza melde hij 39.7 punten. De Fransman Philippe Lecrit ein digde op de tweede plaats en de derde positie wordt ingenomen door de Spanjaard Ikvan San- tana. De beste Nederlander was Van Werkhoven, die negentien de werd. Vollebregt eindigde als 36e en van Pagee werd 39e. De Nederlander Vlek heeft giste ren de eerste wedstrijd gewon nen van het toernooi om het Eu ropees kampioenschap zeilen in de Sharpie klasse. Van de tien Nederlanders die aan de wed strijden in Engeland meedoen eindigden er drie bij de eerste De uitslag ds: 1. Vlek (Ned), 2. Marinus (Ned), 3. Cracknell (Eng), 4. Hendriksen (Ned), 5. Scoles (Eng). (van onze sportredactie) onze belangen behartigde. Onze positie was te zwak vooral ten DEN HAAG De tennisscheids- opzichte van de spelers", rechters hebben zich verenigd. Marres herinnert aan een inci- In navolging van onder anderen voetbal hebben zij zaterdag de Nederlandse Vereniging van Ten nisscheidsrechters opgericht. Bestuurslid Maarten Marres, een van de initiatief nemers wijst als aanleidig voor het ini tiatief op de zwakke positie van de scheidsrechters. „Tot dusver was er alleen een commissie rechtspraak van de bond, die dent, waarbij een scheidsrech ter op verzoek van spelers door het bondsbestuur van de stoel werd gehaald. „Dat mag niet gen op de vergadering zaterdag in Den Haag waren voor het plan, om voorlopig alle A- B-scheids rechters (ongeveer veertig) toe te laten. ,,We ston den altijd als enkeling tegen het hoofdbestuur. Nu als vereni ging' meer voorkomen. We willen zelf De VVTS wil wel samenwerken optreden". Een brief commissie rechtspraak van de bond, waarin de scheidsrechters in scherpe bewoordingen wer den bekritiseerd heeft de oprich ting bespoedigd. Alle aanwezi- met de commissie rechtspraak. „We weten alleen miet, of de bond er genoegen mee neemt, I Ons initiatief komt natuurlijk1 niet leuk over. We moeten af wachten, hoe ze reageren". (NDIANAPOLIS De excentrieke Roemeense tennisster Ille Nastase heeft bij de Amerikaanse kampioenschappen verharde banen in In dianapolis voor enige opschudding gezorgd. In de partij voor de kwartfinales tegen de Mexicaan Raul Ramirez werd hij bij de stand 7-5, 5-1 in zijn voordeel gediskwalificeerd, omdat hij scheidsrechter Macassin zou hebben beledigd. Macassin en de wedstrijdleiding be raadslaagde urenlang. Besloot toen uiteindelijk de partij onder lei ding van een andere scheidsrechter voortgang te laten vinden, maar stuitte op een weigering van Ramirez, die zich inmiddels aan het verkleden was. Nastase gaf toe, dat hij Macassin Nationaal kampioen Jan Hordijk heeft gisteren het tennistoernooi van Roomburg in Leiden gewon nen. In de eindstrijd versloeg hij Louk Sanders met 6-3 6-8 6-1. Het is het laatste toernooi voor de Nederlandse kampioenschap pen, die vandaag in Schevenin- gen begonnen. tweemaal had uitgescholden na dubieuze beslissingen, maar vond het geen reden om te wor den gediskwalificeerd. Ramirez, die vijfde was geplaatst, verliet de baan, nadat Macassin de toe schouwers had verteld: „Zover mij betreft, is de wedstrijd ge- staakt of er moet een andere Bij de dames was de overwinning scheidsrechter komen". voor Els Veentjer-Spruyt, die agen: een andere „oudgediende", Elly Bomberg-Krocke, de baas bleef met 8-10 6-3 6-3. Manuel Órantes (Sp)-Gulllermo VI- herenenkelspel, halve finales: Jan las (Arg) 6-1. 6-3 BJocrn Borg Hordijk-Wouter Fok w.o. (Fok ge- (Zwe)-Brlan Gottfried (VS) 8-3, 3-6, blesseerd), Louk Sanders-Fried 8-2. Schmltz 6-1 6-1. Dames enkelspel: halve finales Chris Damesenkelspel, halve finale: Els - -- »- Veentjer-Helty Taphoorn <-6 6-0 6-0). (VS)-Carrle Meyer (VS) Gall Fromholz :tch z (Fra)-I spe'e' vel moet een kwartet te forme ren zijn dat in Rome in staat moet worden geacht de finale te bereiken. PAPENDAL Jan Struyk zal de KNAU waarschijnlijk eeuwig dank baar blijven dat de drielandenwedstrijd Nederland-België-West Duitsland (door West Duitsland gewonnen met 154 punten) toch nog heeft plaats gevonden. De Rotterdammer, dieafgelopen maandag door de Atletiekunie niet werd aangewezen voor de Europese kam pioenschappen in Rome, omdat hij de limiet op de 400 meter horden nog niet had gehaaid slaagde gisteren op een door de voortdurend VI|TKamp vallende regen triest Papendal wel om de gevraagde 51.2 seconden J te halen. De Rotterdamse vechtjas, die altijd doorgaat, haalde de Mieke van Doorn, die ondanks het .„j r-n a1rv„ ifeit dat zij verscheidene maden 1 eis zelfs royaal met een tijd van 50.9 seconden. De keuzeheren i de KNAU lieten hem daarna niet lang in het onzekere omtrent zijn uitzending. de limiet voor de Europese Qerr[e Kneteman, zijn beeld weer- Enkele maanden geleden zegde de Onder gunstiger omstandigheden KNAU het drielandenduel af U-J K:: omdat West Duitsland, dat dit jaar de organisatie moest ver zorgen, geen kunststofbaan be schikbaar had. In verband met kampioenschappen bij het hoog springen (1,80 meter) heeft vol-1 daan, door de KNAU niet voor Rome werd aangewezen, is er ook gisteren een speciale niet in geslaagd op de vijfkamp in de Nederlandse ploeg te komen. een laatste selectiemogelijkheid voor de kandidaten voor Rome nam de KNAU later zelf de or ganisatie op zich. Voor Jan Struyk is dat een gelukkig be sluit gebleken. Overigens was de Rotterdammer, die de afge lopen maanden ook in het bui tenland verscheidene sterke wedstrijden liep, de enige die de mogelijkhe d in de drielanden- «trijd, waarin Nederland laatste werd met 116 punten aan greep. Toi*e v. d. Goolberg, de Nederlandse kampioen op de 400 meter, die ook nog op Rome hoopte en de 4 x 400 meter ploeg, die 3.07.0 moest lopen slaagde (nog) niet. Toch is voor Van de Goolberg de deur naar had hij waarschijnlijk wel de gevraagde 46.8 seconden ge haald. Hij kwam nu uit op 47.3 seconden, een tijd waarmee hij wel de snelste van de zes lopers was. Van de Goolberg krijgt De atlete van De Spartaan scoor- nog een kans, over anderhalve de met 4161 punten weliswaar week tijdens de Benelux-wed- een nieuw persoonlijk record strijd tegen Noorwegen in Oslo. maar bleef met haar resultaat Daar zal ook de 4 x 400 meter toch nog 39 punten van de li- ploeg Raymond Heerenveen, miet verwijderd. Rijn v. d. Heuvel, Jan Struyk en Toine v. d. Goolberg nog een Mirjam van Laar, de talentvolle keer kunnen proberen de 3.07.0 Juniore, die het begin spiegelt in een grote regenplas, want het was in Limburg beest achtig slecht weer, gaat ver- vermoeid en nat over de finish in Valkenswaard. KAMFRIK Harm Ottenbros heeft zaterdag de profronde van Kamerik gewonnen. Hij versloeg na 120 kilometer in de eind sprint een groepje van vier waarin zaten Kneteman, Kuiper en Fedor den Hertog, die in deze volgorde gerangschikt wer den. Gisteren nam Kneteman revanche door in Valkenswaard na 100 ki lometer als eerste over de finish te vliegen. De tweede aanko mende, Wil de Vlam, had een achterstand van één minuut 37 seconde. In het begin van de race kreeg de Spanjaard Luis Ocana een lekke band. maar reed ondanks de grote achterstand die hij daardoor opliep, koers uit. van Flehite (Amersfoort) zijn gisteren verregend. De prijzen werden gedeeld door de finalis ten. De uitslagen van de halve finales: da mesenkelspel Carmen Perea (Spa)-Matjekova (Tsj.) 4-6, 6-1, 6-1. Kuzelova (Tsj)-Holubova <TsJ) 6-3, 7-6. Herenenkelspel: halve finales: Csok- nay (Hong)-Brechja (Tsj) 6-4 6-4. Marlk (TsJ)-Casey (Austr) 6.4 6-4. In verscheidene Nederlandse plaatsen werden dit weekeinde de laatste wedstrijden gehouden om de nationale jeugdtitels ten nis. Uitslagen: Zwolle (Jeugd t/m li Jaar): Jongens, halve finales: Chlel Bolsius (Apel- doorn)-Hans Wender (Delden) S-6 6-4, Mark Duerr (Oosterhout)-Erik Wezenaar (Oud-Beijeerland) 6-1 4-6 6-4. Finale: Bolslus-Duerr 4-6 10-8 8-6. Om de derde plaats: Wezenaar-Wender 6-3 2-6 1.4, Wender geeft op. Meisjes, halve finales: Nanette ScJuit- (Amsterdam)-Marijke Plag JUe Nastase stond weer eens terdam) 6-2 6-4, Tine Langeveld phen aan de Rljn)-Nlcole van Erven (TUburg) 6-4 6-1. Finale: Nanette Schutte-TIne Langeveld 7-5 7-5. Om plaats: Marijke Plag-Nlco- het middelpunt van de belangstelling, op negatieve wijze. In Indianapolis maakte scheidsrechter Macas sin zich zo kwaad, dat deze de Roemeen kwalificeerde. i Erven 6-2 6.4. Uitslagen halve finales: damesenkel spel: Sluyter-Sandra van der Helde (Nijmegen) 3-6, 6-2. 6-0, Klngmn- Marriel Bakker (Rotterdam) 6-1, 6- BiJ de onder zestienjarigen be haalde Olaf van de Wildenberg (Goirle), die eerder tweemaal Jongens bij de onder veertienjarigen ze- ó'ïter.HÜb v,„ Door„e (Deu„ gevierde, de titel. Hij versloeg 7.5, 7-5. in de finale Rene Gorter (Am sterdam) met 8-6, 6-3. Bij de BRETTON WOODS Een weer meisjes won Nienke Kingma eens in ouderwetse vorm ste- (Leeuwarden) met 6-2, 6-2 van kende Rod Laver heeft giste- Bernadine Sluyter (Rotterdam). ren de finale van het met 50.000 dollar gedoteerde proftoernoo! van Bretton Woods gewonnen. De 36-jarige Australiër, onge naakbaar als in zijn beste ja ren, versloeg de vijftien jaai jongere Amerikaan Harold Solo mon, onlangs winnaar in Wash ington, met 6-4 6-3. Rod Laver is niet van plan eind augustui deel te nemen aan het toernooi van Forest Hills. te halen. Het is niet waarschijn lijk doat de KNAU aan deze tijd streng de hand zal houden, om dat Heerenveen en Struyk zich reeds individueel voor Rome hebben geplaatst terwijl ook Frank Nusse, de Nederlandse kampioen op de 400 meter hor den naar Rome gaat. Nusse is normaal gesproken een vaste keus in de 4 x 400 meter ploeg. ernstige enkelbles sure opliep, blijkt toch te veel trainingsachterstand te hebben. De Limburgse kwam - ook haar I hoogspringen was zwak (1.65 meter) - tot een totaal van 3909 punten. Ook Mieke van Wissen j had op Papendal nog eens kans kunnen krijgen. De Nederlandse recordhoudster (4440 pnt) bleef echter wegens een blessure aan I STUTTGART - De atletiekploeg van Rusland heeft dit weekeinde in Stuttgart in de drielandenwedstrijd tegen West Duitsland en Frankrijk (met drie atle ten per nummer) op alle fronten gezege vierd. Niet a''een versloegen de Russi sche atle-en zowel bij de dames als bij de hercr. **un tegenstanders, maar zij zorgden ook voor de beste prestaties. De beste -::xr. we! op naam van de Russische diccuswerpster Faina Melnik die met ewerp van 63.04 meter haar wereldrecord (69.90) benaderde, en dat ondanks de regen. Ook kogelstootster Nadesjda Tsjisjova imponeerde: 21.04 meter. De Westduitse estafetteploegen op de 4x100 en 4x400 meter kwamen bij de dames tot opvallende prestaties: 43.32 en 3.28.70. In de herenafdeling boekte Rusland ver scheidene drievoudige triomfen, maar de show werd hier gestolen door de Duitse kogelstoter Ralf Reichenbach, die zijn eigen nationale record verbeter de van 20.51 tot 20.80 meter. In de breedte waren de Russen evenwel niet te overtreffen. De enige Franse over winningen kwamen op naam van Guy Drut (110 meter horden in 13.52) en de Europese record van de Oostduitser Hartmut Briesenick. De prestatie van Capes is de beste dit jaar docr een Eu ropeaan geleverd. Het wereldrecorj ploeg op de 4 x 100 meter: 39.19 secon- staat met 21.82 meter op i den. Overigens gelijk aan die als tweede aankomende Westduitse kwartet. Geoff Capes heeft zaterdag bij atletiek wedstrijden in Londen 21,37 meter met de kogel gestoten. De 146 kilogram we gende Engelse politieman benaderde daarmee tot op dertig centimeter het Amerikaan Al Feuerbach. Geoff Capes beste persoonlijke prestatie stond op 'i 21,00 meter. De Zweedse atleet Raimo Pihl heeft gis- teren tijdens de nationale kampioen- schappen van zijn land in Joenkoeping voor de beste wereld-seizoenprestatie speerwerpen gezorgd met 88.76 meter.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 12