FC Den Haag opgelaten AJAX DOOR HERTHA BSC IN BEDWANG GEHOUDEN Bikkelhard begin van het Engelse Weer pijn voor Aad Mansveld Vitesse zonder oefenmeester Ernst Happel: Fijn elftal met mogelijkheden Drie speelse treffers in Zuiderpark Scheidsrechter door publiek gemolesteerd Surinaamse doelman naar Ajax MAANDAG 12 AUGUSTUS 1974 A; (Van onze sportredactie). DEN HAAG Aad Mansveld van FC Den Haag zelf maakt zich zorgen over een probleem dat de medici niet verbaast. Hij kreeg vrijdagmiddag weer last van zijn been en moest voortijdig de training verlaten. „Het werd helemaal stijf en ik kon amper meer lopen". De on middellijk geraadpleegde arts, die hem opereerde, was niet verontrust. ,Je hebt een flinke wedstrijdtraining achter de rug en dan forceer je het been. De pijn komt dan terug maar dat is niet gevaarlijk. Dat blijf je enige tijd houden". Mans veld, nog niet helemaal overtuigd, besprak de mogelijkheid dr. Weiss van de Sporthochschuie in Keulen te raadplegen. Voorshands ontbreekt hem nog de toestemming. Manager Ed die Hartman: „Het probleem van Aad is dat hij te graag wil terugkomen. Iedereen zeurt hem erover. Toch is het zaak voor hem om uit te kijken. In deze sfeer forceert hij o zo ge makkelijk iets". ARNHEM De Arnhemse eerste divisieclub Vitesse zit vlak voor m begin van de nieuwe competitie (18 augustus) zonder trainer. D KNVB heeft de Arnhemmers telegrafisch laten weten dat de 38-jari ge Joegoslaaf Ned Bulatovic geen dispensatie krijgt om een Nede?! landse club te trainen. Afgelopen dinsdag onderging Bu latovic,- die opvolger van Frans de Munck zou woren, in het KNVB-sportcentrum een test. De vereniging van oefenmeesters Het bestuur KNVB over het trainerssci van Bulatovic is Vitesse ernstige impasse geraakt. Vitesse Met de knie dirigeert Leen Swanenburg de bal (WON) had bij monde voorzitter Jaap v.d. Leek reeds eerder bezwaren geuit tegen de aanstelling van een buitenland se trainer bij een Nederlandse club. Door het veto van de weegt beroep aan te tekenen J gen het besluit van de KNV|j Ad Zonderland van Feyent behoort nu tot een van de meej serieuze kandidaten voor trainerspost bij Vitesse. DEN HAAG Tenslotte keerde de Haagse humor terug. Prijzend had Ernst Happel, tegenwoordig trainer bij FC Brugge, later luidkeels verkondigd: „Waarom maakt FC Den Haag zich eigenlijk zorgen? Dit is een fijn elftal met vele mogelijkheden". Blij attaqueerde de ook niet op zijn mond gevallen manager Eddie Hartmann na de verras send speelse triomf van 3-0 op Beveren Waas: „Ernst, kan je nagaan hoever je al gezakt bent. Het Belgische voetbal stelt kennelijk niets meer voor vergeleken met het Nederlandse". Alom gegrinnik over zoveel gevatheid. De opgelaten stemming in het Zuiderpark hield ruimte voor humor van een diepere beteke nis. FC Den Haag had tenslotte voor een aangename verrassing gezorgd door tijdens de „pre sentatie" van de club in deze wstad uit de slof te schieten. Deze plezierige meevaller werd versierd met drie treffers. „Drie speelse doelpunten ook nog", benadrukte Herman Chou- foer, blij als geen ander. „Dat is belangrijk omdat daaruit voor het eerste het nieuwe ge zicht van FC Den Haag is ge bleken. Wij spelen weer aanval lend, gejaagd voetbal". Triest was temidden van deze op gelatenheid de ervaring, dat slechts duizend Hagenaars het debuut van hun FC bijwoonden. Een laagte-record sinds men senheugenis. Achteraf, na de tot het einde toe boeiende wed strijd, werd deze financiële strop niet ontzien. Fred van Hal, secretaris van de bevrien de stichting, opperde aan tikkel tje onwezenlijk de gedachte: „Juist nu moet hot publiek ei genlijk achtere FC Den Haag gaan staan". Maar Hartmann. die dit goed bedoelde voorstel toevallig hoorde, legde de vinger beter op de wonde: „Ik probeer altijd met beide benen op de grond te blijven staan. Het Haagse publiek wil, volgens mij, nog steeds een spits, die kam zorgen voor meer routine in onze aanval. Want neem die kans van Ling en De Geer na rust maar. Een rustiger knaap had deze uitgespeelde mogepjk heden benut. Maar ja. dat is het euvel van de jeugd". Openhartig praten over de moei lijke problematiek bij FC Den Haag, die zich wekenlang zeer ernstig liet aanzien, paste bij deze opgewekte avond in het Zuiderpark. De onverwacht goed afgelopen ontmoeting tegen Belgische middenmoter Beveren Waas. met de bekende oud-internatio nal Sjef Jurion als trainer („Lekker beweeglijk spul bezit FC Den Haag. Ik wou dat ik het had") had enkele nieuwe ge zichtspunten opgeleverd Docjin Perazic was zonder twijfel de meest opvallende ontdekking. Hij is geen balverliefde Joego slaaf met veel frame in zijn spel, maar een nuchtere spelverdeler, die het meest indruk maakt als rustpunt voor het elftal. Daar naast bezit hij de gave om de Spits Ling scoorde tweemaal, maar Boskov wijzigt zijn stand punt. Hij gaat in hem meer zien als rechtervleugelspeler. bal ook over grote afstand voor de voeten van de spelers te deponeren. Daardoor brengt hij lrijn in de aanval en dat is al heel wat. De eerste indruk duidt dan ook op een succesvolle aan koop van FC Den Haag. ..Bo vendien", merkt de waarschijn lijk dinsdagavond, met C-elftal tegen Hermes DVS even mee spelende Aad Mansveld op. „komt Docjin goed over hij de spelers. Daardoor neemt ieder een wat van elkaar. Dat komt de rust in het veld ten goede". Verder filosoferend over dit thema hamert Hartmann weer op de nieuwe spits. „Als Aad straks terugkomt en Perazic staat op het middenveld kan je ver komen, mits zo'n zelfde fi guur ook de voorhoede beheerst. Aan drie kapstokken kan je bet elftal, met kans op redelijk suc ces, dit seizoen namelijk ophan gen". Deze opmerking is terecht, omdat de uit Swanenburg, Ling en De Geer bestaande linie te weinig gewicht in de schaal legt voor de hele competitie. Hoe goed Ling (twee treffers) en De Geer (twee keer prima aangeven) ook acteerden, de twijfel blijft reëel dat zij het harde werk in het seizoen nog niet volledig aankunnen. Om dan over „lichfcgewidht'Minks- buiten Swanenbug maar niet te spreken. Zijn aandeel in de zege viel beduidend tegen. Trainer Boskov: „Qua lengte en pos tuur moet Ling een plaats in de spits aankunnen. Toch vergis ik me, geloof ik, als ik ermee doorga. Ook in deze wedstrijd heb ik enkele acties onderschei den, die doen vermoeden dat hij als rechterspits beter tot zijn recht komt". Dan wordt Cees Storm - niet in beeld menteel - kennelijk toch een van de weinige alternatieven? Boskov aarzelt: „Storm mist in mijn ogen twee belangrijke za ken: snelheid en karakter". Hoewel de verdediging van FC Den Haag niet foutloos ingreep, kwamen geen tegentreffers fot stand. Een zaak, die niet onder schat moet worden, omdat het sterkste deel van Beveren Waas de aanval was. Voornaamste oorzaak van deze conclusie was doe"man Ton Thie. Deze het vo rige seizoen sterk afgesloten Hagenaar lijkt ook bij het begin van de competitie voldoende moraal te bezitten om op te val len. Ondanks de veranderingen na de rust (Landers voor Mon- nee en Korevaar op de plaats van voorstopper) kwam de ver dediging verder niet in gevaar. Boskov: „Neen, deze linie geeft me geen zorgen. Straks met Mansveld erbij keert de organi satie terug". HANS DE BRUYN Op Koninkrijks Spelen AMSTERDAM Na de eerste helft van de voetbalwed strijd tussen het Nederlands UEFA elftal en dat van Suri name in het kader van de Koninkrijks Spelen is de Antilliaanse scheidsrechter De Boer door het merendeels Surinaamse publiek mishandeld. De moeilijkbeden ontstonden na dat scheidsrechter De Boer in de eerste helft twee Surinaamse spelers (IJssel en Playfair) de gele kaart had gegeven en Van Engel het veld uitstuurde. Hij kon zich ternauwernood in vei ligheid stellpn. De wedstrijd die al een grimmig karakter had, werd na rust harder ondanks het feit dat de scheidsrechter beide aanvoerders in de pauze bij zich had ontboden. Scheids rechter De Boer die to'aal niet tegen deze wedstrijd was opge wassen, herhaaldelijk blunders maakte, ontnam Nederland een gelijkspel. Bij de stand van 1 —1 in de tweede helft klapte de Nederlandse buitenspelval kun dig dicht waardoor drie Surina- mers meters buitenspel simden. Grensrechter .Toop Vervoort vlagde uit alle macht, maar het hielp niet. De Boer liet doorspe len en Hankers maakte dank baar gebruik van deze blunder door Suriname op winst te zet ten. 2-1. Weliswaar consulteerde de scheidsrechter daarna nog grensrechter Vervoort, keek naar de zijkant waar het pu bliek stond en handhaafde toen zijn beslissing. Daarna werd niet meer gedoelpunt. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Ajax zal binnenkort zijn derde doel man contracteren. Het is de Surinamer Ricardo Orlando Sylvester, die gisteren nog in het doel stond van Suri name bij de Koninkrijks spelen. Het beslissende moment van de wedstrijd Hertha BSCAjax. Doelman Schrijvers werpt zich voor de voeten van de Duitser Weiner, die echt iets eerder de bal beroerde: doelpunt. Blankenburg, die op dit moment van het treffen nog blessurevrij was, zou later ernstig geblesseerd raken. ert Blijie van RVC soeriae giste ren met UEFA-team tegen Suri name. Drie spelers proberen hem de voet dwars te zetten maar dat zal hen niet lukken. Hoewel het Nederlands elftal zeker in de tweede helft be duidend sterker was. leed het teveel onder de zwakke leiding van de Antilliaanse scheidsrech ter De Boer, die er tevens de oorzaak van was dat Nederland met 2—1 verloor. WEST BERLIJN Ajax heeft zater dagmiddag io het „Olympiastadion" van West-Berlijn een vriendschap pelijke wedstrijd tegen de Bundesliga- club Hertha BSC verloren met 1—0. De Westduitsers, die worden getraind door Georg Kessler, wonnen verdiend in deze harde wedstrijd. Het doelpunt werd in de 24e minuut gemaakt door Beer, die profiteerde van een te laat dichtklappende buitenspelval van Ajax. De vroegere Herthaspelers Arno Steffenha- gen en Zoltan Varga werden door het Duitse publiek, dat met slecht 12.000 man was opge komen, herhaaldelijk onthaald op fluitconcer ten. Tn Waspik won NAC met 13-0 van de club met die naam. Bij de rust hadden de Breda- naars reeds een voorsprong van 8-0. De ruim 700 toeschouwers zagen Graaumans (4), Van Roo (2), Brouwers (2), Vreysen (2) Damen, Smits en Muller de treffers maken. In Lier, eveneens in België ,werd de Graaf- NEC de amateurvereniging De Treffers met —0. De ruststand was 1—0. Hoogendoorn en Priewe zorgden voor de doelpunten. Er wa ren 1.000 bezoekers. Tn 's Gravenzande behaalde FC Amsterdam een zege van 31 op de zaterdagamateur- club 's Gravanzandse SV. Koopman en Jan sen zorgden voor een ruststand van 20 en Visser maakte er 30 van Van Roon scoorde voor de thuisclub. Het duel werd bijgewoond '!oor 2.500 toeschouwers. MVV heeft zaterdagavond in Brugge de oe fenwedstrijd tegen de Belgische eerste divisi- club Cercle gewonnen met 2—0. Bij de rust was de stand 1—0 in het voordeel van de Maastrichtenaren. De doelpunten werden ge maakt door Quaden en Van Broeckhoven. Er waren slechts 500 toeschouwers. In Lier, eveneens Ln Belgiè, werd De Graaf schap weggespeeld door Lierse SK met 60. Bij de rust hadden de Belgen een voorsprong van 1—0. De treffers werden gemaakt door Van Uytsel, Helleputte. Janssens, Davidovic, Cculemans en Hoekema. De laatste kwam het vorig seizoen nog voor de Doetinchem- mers uit. Het duel werd door 8.000 toeschou wers bijgewoond. Tijdens een internationaal toernooi in Boeda pest heeft eredivisieclub Telstar een zware nederlaag geleden tegen het Hongaarse Fe- rencvaros: 50. De doelpunten werden ge maakt door Pusztai, Nyilasi, Mate, Szabo en Kelemen. In Schiedam won Excelsior van SW met 3 0. Bij de rust had de eredivisieploeg dank zij een treffer van Van der Heide een voor sprong van 1—4). Er waren 3.000 toeschou wers en die zagen Rinus Israel twintig minu ten voor het einde uitvallen. Israel, die een redelijke partij had gespeeld, is niet met een blessure naar de kant gegaan. Go Ahead won gisteren in Venlo van eerste divisieclub FC VW met 3—1. Bij de rust hadden de Deventenaren reeds een voor sprong van 30. De doelpunten werden ge maakt door De Winkel, Haar en Van Loon. Voor de thuisclub scoorde Jovanovic. De wedstrijd werd bijgewoond door 2.000 toe schouwers. De doelman van Go Ahead Ea gles, Rijkens moest na een botsing met een medespeler per ambulance naar een zieken huis worden vervoerd ter observatie. SC Cambuur behaalde gisteren in Emmer Compascuum een zege van 2—0 op de ama- feurclub CEC, De doelpunten, die pas na de pauze vielen kwamen van De Blauw en Kuzmanovic Er waren 1.500 toeschouwen». Heerenveen had in Dokkum geen moeite met de club van die naam. De betaalden zege vierden met 50 (3—0). De Schutters waren Smid (2), Bosman (2) en Golyanin. Er wa ren 1.100 bezoekers. NAC heeft op eigen terrein een forse neder laag geleden tegen de Belgische eerste divi sieclub FC Antwerp: 41. Bij de rust was de stand nog 1—1. De Saeyere gaf FC Antwerp een voorsprong, maar kort voor de rust maakte Bouwmeester gelijk. Na de pauze scoorde Ridl twee keer en was Kodat de an dere schutter. Het duel werd door ruim 3.000 toeschouwers bezocht. In Arnhem hebben 2.500 toeschouwers acht doelpunten gezien tijdens de wedstrijd Vites se—Wageningen: 44. Na de eerste 45 minu ten had de eerste divisieclub nog een voor sprong van 2—1. Voor de Arnhemmers maakten Hulshof (2), Bosveld en Kunst de doelpunten. Voor de nieuwe eredivisieploeg, Wageningen, zorgden Wellerdieck, Groenen dijk, Van Vijfeyken en Ubbink voor de tref fers. Ubbink schoot in eigen doel. Haarlem won thuis met 32 van Volendam. De rust was 2—1 in het voordeel van de thuisclub, die in Van de Berg (2) en Wentink zijn doelpuntenmakers bezat. Voor de Volen- dammers waren Karsten en Dick Bond suc cesvol. FC Amsterdam heeft in Oss een oefenwed strijd tegen de amateurclub TOP gewonnen met 42. Bij de rust hadden de Amsterdam mers reeds een voorsprong van 30. De be taalde treffers kwamen op naam van Dekker (2), Husers en Heini. Voor de amateurs scoorden Lokven en Van Uden. Er waren ruim 2.500 toeschouwers. In S ttard versloeg Fortuna SC een selectie van Sittardse amateurs met 2—0 (0—0). Van Deursen was met twee doelpunten de schut ter. Het duel werd door 1.000 bezoekers aan schouwd. Tijdens de oefenwedstrijd Vitesse—Wageningen zat de vee/besprofeed Ned Bulatovic naast voorzitter Van der Louw op de tribune. Di KNVB gaf hem echter geen toestemming te gaan trainen. LONDEN Het Engelse voetbalseizoen is zaterdag in het Wembleystadion van Londen geopend met de jaarlijkse pioen en de bekerwinnaar. Dit keer stonden twee grote ri- strijd om het „Charity Shield", een duel tussen de karn vaten op de „heilige grasmat", namelijk Leeds United en Liverpool. Liverpool won ma het nemen van strafschop, pen, nadat de officiële speeltijd op 11 was afgesloten. Bremner en Keegen van veld gestuurd In het met bijna 70.000 toeschou wers gevulde Wembley-stadion hebben Leeds en Liverpool een bikkelharde strijd opgevoerd. In de 59e minuut werden Leeds- aanvoeder Billy Bremner en Li- verpool-aanvaller Kevin Keegan van het veld gestuurd na een hevige vechtpartij, waarbij ook enkele andere spelers waren be trokken. De aanleid'ng was een zware overtreding ven Keegan tegen Johnny Giles. Bij de daaropvolgende vrijï trap voor Leeds ontstonden er handtasteT lijkheden tussen Keegan en Bremner, die onmiddellijk mochten vertrekken. Op weg naar de kleedkamer ontdeden zij zich op demonstratieve wijze van hun shirt. Vijf minuten later moest het spel wederom worden stilgelegd, toen de doelman van Liverpool j Ray Clemence en de speler van Leeds Gerry McQue°n het nodig vonden elkaar te lijf te gaan. Beide spelers kregen slechts een gele kaart. Oo dat moment had Liverpool een voorsprong van 1—0. maar twintig minuten voor tijd nivelleerde Boersma die stand. Het strafschoppen- duel, dat uiteindelijk de beslis sing moest brengen werd een drama voor de doelman van Leeds David Harvey. Hij had zijn ploeg weer naast de beker- j winnaar kunnen brengen maar i onder grote stilte faalde hij. Voor de wedstrijd namen de ex- managers van de teams. Don j Revie en Bill Shankly, definitief afscheid van hun spelers en j supporters. Shanky maakte i zelfs nog onder stormachtige toejuichingen een ereronde. Voor Revie, de nieuwe manager i van het nationale team. waren de huldeblijken geringer. De Stoop, voorzitter van FC Amsterdam. bre-tt een toast uit op zijn naar Nederland nerelsde co"ega ven H hern am, Lawrence Quereb. Door bem 'dde.Vng van Jack ven Zanten ('.inks) kwamen de heren overeen beide UEFA-wedstrijden in Nederland te spelen. De data zijn 18 en 24 september.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 10