Gerald Ford ging meteen aan werk t 1 Voor Den Uyl geen woning bij Catshuis rn Industrie boos op apothekers Gigantische gasbel ontdekt in Rusland EENSGEZINDHEID OVER AGRARISCH EISENPAKKET Wie wordt tweede man? Aage zit weer in Leeuwarden DANSEN? SUlara Ziehen hu is £®lcbc Soam/ni Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Chef-redacteur: J. W. C. Leune. Advertenties (excl. B.T.W.) 0,38 per mm. Telefoontjes f 3,50 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: per week f 2,49; kwartaal f 32,21; jaar f 125,25 - Losse nummers: 45 cent 65e JAARGANG No. 19885 ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1974 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND TV-SELECTIE G.I.. Blues Zaterdag Ned. II om 20.21 uur voor Elvis Presley-fans de Elvis- film „G.I. Blues-, Op Ned. I de detective „The Snoop Sisters", om 20.21 uur. Zondag om 21.15 uur een afleve ring ..Landleven" en op Ned. II om 20.45 uur deel 2 van „Een razende stilte". BUIEN Buien, sommige met hagel of on weer, maar ook enkele opklarin gen. Matige tot krachtige wind ruimend naar zuidwest tot west. Maximum temperaturen circa 19 graden. Morgen zon op 05.17, zon onder 20.13, Scheveningen hoogwater 07.40 cn 20.08, laagwater 03.29 en 15.46. WASHINGTON (AP) Gerald Ford, de nieuwe presi dent van de Verenigde Staten, is gisteren na de afleg ging van de ambtseed meteen aan het werk gegaan. Gistermiddag al sprak hij met de leiders van het con gres en met zijn economische adviseurs, had hij een gesprek met Japanse ambassadeur Jasoekawa en ont bood hij de ambassadeurs van 59 landen bij zich om hen te vertellen dat de buitenlandse politiek van Ame rika onveranderd zou blijven. Maandagavond zal Ford zijn eerste toespraak tot het congres houden op een gezamenlijke zitting van het huis van afgevaardigden en de senaat. De senaat nam een resolutie aan waarin Ford "een goede en trouwe vriend'' van het congres genoemd wordt en waarin de president de samenwer king met de senaat wordt aangeboden. de eed af tegenover opperrech ter Warren Burger, die daar voor haastig van zijn vakantie in Nederland was terugge keerd. Daarna hield Ford tot het Amerikaanse volk „een praatje onder vrienden" waar in hij ondermeer beloofde dat deze regering er een zou zijn openheid en openhartig- President Ford beraadt zich momenteel nog over zijn keuze van vice-president. De voor naamste kandidaten lijken de oud-minister van Defensie Mei vin Laird, de door Nixon ont slagen minister van Justitie Elliot Richardson en de oud gouverneur van New York Nel son Rockefeller. Op de plaats waar twee uur te- heid. Over Watergate voren Nixon afscheid nam "M" wnnrio werd Ford gistermiddag in het Witte Huis beëdigd als de eer ste niet-gekozen president van de Verenigde Staten. Hij legde i Een laatste applaus van personeelsleden van het Witte Huis voor scheidende president Nixon. hij: 'Nu wij deze wonden helen, laat broederliefde onze harten zuiveren van achterdocht en haat. Waarheid is het bindmid del dat een regering bijeen houdt- niet alleen een regering maar de hele samenleving". De nieuwe presidentiële woord voerder Terhorst zei later, dat de regering-Ford geen gebruik zal maken van bandopnamen voor het vastleggen van ge sprekken. Richard Nixon trad gisteren af middels een kort briefje aan Kissinger, dat luidde: "Geach te mijnheer de minister, hier bij treed ik af als president van de Verenigde Staten. Hoogachtend, Richard Nixon". In het Witte Huis nam Nixon afscheid van zijn medewer kers. Tijdens deze bijeen komst, waarop tranen van on- roering en grapjes elkaar af wisselden, zei hij ondermeer: "Alleen wanneer je door het diepste dal bent gegaan kun je weten hoe prachtig het is op de hoogste berg te zijn." Met een helicopter werd Nixon ge bracht naar het vliegtuig dat hem en zijn gezin naar San Clemente vloog, waar duizen den mensen hen toejuichten. Wat de Watergate-affaire be treft zal Nixon het moeten heb ben van een amnestieverkla ring van zijn opvo ger Gerald Ford, wil hij er zeker van zijn niet terecht te moeten staan. Volgens de Washington Post kan Nixon to 30 60 jaar ge vangenisstraf krijgen als hij schuldig wordt bevonden aan de aanklachten van de com missie van justitie betreffende Watergate. Over twee of drie dagen ai zul len op de Amerikaanse markt de eerste boeken verschijnen over het aftreden van Nixon. Een boek heet "Het einde van een presidentschap", een an der "De val van de presi dent". Prijsverhoging niet nodig UTRECHT (ANP) De Contactraad Geneesmiddele nindustrie is boos over het feit dat de apothekers be sloten hebben de apothekersmarge op alle merkge neesmiddelen op te trekken met de maximaal door mi nister Lubbers toegestane marge van 1 88 pronent, een maatregel die betekent dat de publieksprijzen met m er tot vijf procent zullen stijgen. De contactraad, waarin alle erkende Nederlandse fabri kanten en importeurs van geneesmiddelen zijn ver enigd, heeft in een brief aan minister Lubbers gevraagd om deze door de Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter bevordering der Pharma- cie (KNMP) getroffen prijs maatregel ongedaan te ma ken. De KNMP is volgens de contactraad eigenmachtig overgegaan tot een marge vergroting die de noodzake lijke beteugeling van de kos tenstijging in de geneesmid delen sector ernstig ver stoort. De raad vindt dat de ontwikke ling van de geneesmiddelen markt een maximale aanpas sing van marges in de mees te gevallen niet noodzakelijk maakt. Zij wijst er op, dat onlangs nog minister Lub bers d eapothekers verbood 50 cent toeslag per recept te rekenen. Als de maatregel niet ongedaan wordt ge maakt kan deze volgens oe contactraad leiden tot prijs verhogingen in andere han delsschakels, waardoor de kosten van het merkgenees middelenpakket wel eens 100 miljoen gulden per jaar om hoog kan gaan. met als ge volg een verhoging van de publieksprijzen van 10 pro cent. Ook de ziektekostenverzeke raars zijn verbolgen over de stap van de apothekers. Als de overheid niet ingrijpt, zal een verhoging van de pre mies noodzakelijk kunnen blijken, aldus voorzitter T. F. Kok van de contactcom missie van landelijke organi saties van ziektekostenverze keraars. ..De apothekers hebben de prijsverhoging niet nodig. Het zijn geen kleine middenstunders". (Van een onzer verslaggevers) MOSKOU - DEN HAAG Russische geologen hebben aan de kusl van de Noordelijke IJszee een gigantisch gasvcld aangeboord, waarvan zij de inhoud schatten op 1 triljoen (een miljoen ninal een miljard) kubieke meter. Dat zou betekenen dat er een gasvoorraad gevon den Is die velo malen groter ls dan de totale gasreserve op de gehe le wereld. De wereldgasvoorraad wordt tot nu toe geschat op 54.000 miljard kubieke meter; de voorraad in Nederlandse bodem is circa 2490 miljard kubieke meter. De Russische ontdekking is gedaan op het schiereiland Jamal. Of e* ook olie aanwezig is, is niet ze ker. Oliemaatschappijen die op de Noordzee bezig zijn te boren naar olie hebben lagen steen kool ontdekt die volgens sommi ge deskundigen honderd jaar in de energiebehoefte van Enge land zouden kunnen voorzien. Een oliemaatschappij heeft door een massieve laag met een dik te van meer dan negen meter geboord en andere ondernemin gen vinden steenkool en andere mineralen. Een van die methoden, die reeds elders ter wereld wordt be proefd. is om de steenkool on der de zeebodem aan te steken en het vrijkomende gas per pijpleiding aan land te brengen. DEN HAAG Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland gaan niet akkoord met het gewijzigde plan Zorgvliet in Den Haag waardoor daar geen woning voor de minister-presi dent kan worden gebouwd. De vorige minister president had de Haagse gemeenteraad gevraagd om het plan pla nologisch zo te veranderen, dat er behalve het Catshuis nog een woning zou kunnen komen. Ex-premier Biesheu vel meende, dat vooral de veiligheid van de minister-pre sident in het geding was bij zijn huisvesting. liet een zeer kleine meerderheid okn de Haagse raad accoord gaan. Diverse personen gingen daarna in beroep bij de provin- sie. De provincie stelt aller eerst, Idat het heus niet zeker is, dat het huidige kabinet er hetzelfde over denkt als het vo rige. Los daarvan meent het provinciaal bestuur, dat ge- de ambtswoning voor de natuur wetenschappelijke. de land schappelijke en de recreatieve waarden van een deel van het park gevreesd moet worden. Tegen het besluit van G.S. is nog beroep mogelijk bij de Kroon. Maar dan moet allereerst de Haagse raad het besluit nemen In Tokio werd de Oostenrijkse Elke Skotschier uitgeroepen tot miss young international 1974". Tweede en derde bij deze zoveelste miss-verkiezing werden Cecilia Ramirez (miss Venezuela) en Deirdre Anne Raynor (miss Australië), beide rechts. DEN HAAG De rechter-com- missaris in Den Haag heeft gis teren de vordering van de Offi cier van Justitie afgewezen om Aage M. in verband imet de in braak bij het Haagse Amro- bankfiliaal in bewaring te stel len in Scheveningen. Na deze beslissing is Aage op transport gesteld naar Leeuwar den om daar zijn vier en een half jaar gevangenisstraf verder uit tc zitten, waartoe het hof in de Friese hoofdstad hem had PORTUGAL OP PUNT GUINEE TE ERKENNEN LISSABON (AP) De Portugese regering heeft nog niet gerea geerd op rapporten die rondgin gen in kringen van dc V.N. te New York, volgens welke Portu gal vandaag de kolonie Guinee- Bissau als onafhankelijke staat zou gaan erkennen. Waarnemers in Lissabon ver wachten echter dat een verkla ring van de regering over Gui nee-Bissau spoedig kan worden verwacht. Minister van Buiten landse Zaken Soares was woens dag naar Algiers gegaan voor overleg met de daar aanwezige leiders van de onafhankelijk heidsbeweging PAIGC. Ver wacht wordt dat deze beweging een regering zal vormen als de (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De drie landbouworganisa ties en de actiecomités van boeren en tuinders zijn gisteren aan het eind van de middag toch nog tot overeenstemming gekomen over de aan de regering te stel len eisen. Dit eisenpakket betreffende de slechte situatie in land- en tuinbouw en veeteelt is vanmorgen onderwerp van be spreking geweest op de grote demonstra tieve bijeenkomst in Utrecht, die duizen den boeren en tuinders uit het hele land naar het stadion Galgenwaard gebracht had. Sprekers in Utrecht waren vanmorgen onder meer drs. R. Zijlstra als voorzitter van het overlegorgaan van de drie landbouworganisaties en de heer K. Olieman, voorman van de actie groepen. Voorts werd door afzonderlijke spre kers de situatie in glastuinbouw, akkerbouw en rundvee-, pluimvee- en varkenshouderij belicht. De heren ir. C. S. Knottnerus en C. G. A. Mcr- tens, voorzitter van resp. het KNLC en de KNBTB, bespraken de algemene land- en tuin- bouwproblematiek. Na een langdurig overleg, gistermiddag, hadden de actiegroepen zich achter de eisen van de landbouworganisaties geschaard hoewel nog de dag ervoor de actiecomités stonden op aanvaar ding van hun (forse) eisen door de organisaties. De actiecomités hebben nu onderscheid ge maakt tussen eisen op korte en lange termijn. Zowel de bonden als de actiecomités beschou wen het vanmorgen aangeboden eisenpakket als minimaal. De actiegroepen hebben gisteren ook hun kritiek op de organisaties toegelicht. De heer Olieman: „Ons vertrouwen in de top van de organisaties hebben we in volledige overeen stemming uitgesproken". Inmiddels hebben zich ook de studenten van de Landbouwhogeschool in Wageningen en de Ne derlandse Bond van Plattelandsvrouwen achter de landbouworganisaties en het landbouwschap gesteld. Bejaarden lag uren alleen met gebroken heup LEIDEN Na»een val waarbij hij zijn heup brak heeft de 65- jarige heer P. Coenen va nde Lammenschansweg gisteren drieënhalf uur om hulp liggen roepen voordat iemand hem op merkte. Het ongeluk gebeurde in 't volks tuin-huisje van de heer Coenen dat is gelegen in het complex Roomburg. Rond twaalf uur smakte hij tegen de grond en pas om half vier werd hij door een andere volkstuinder gevon den. Deze waarschuwde daarop onmiddellijk M nambulancc. De heer Coenen is opgenomen in het EHzabetlh-zlekenhuis. Hij verkeert niet in levensgevaar. ADVERTENTIE) JONGELUI OUDEREN GEHUWDEN Evert Castelein Zie adv. rubriek lessen. (ADVERTENTIE) Sinds vorige week slaan et steeds, verpleegkundigen bil StXlara Ziekenhuis op de sloep klou ènl Onze afdeling personeelsza ken kan hel wat dat betreft niet druk genoeg hebben. Wolko verpleegkun dige belt of schrijft voorde volgende ronde. Olymplaweg 350 - Rotterdam

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1