ZAT.KKDAG 10 AUGUSTUS 19; Het avontuur begint eigenlijk al in Harlingen.Augustus wordt op de Waddeneilanden al lang niet meer tot het naseizoen gerekend en voor een kaartje naar Vlie land moet je altijd nog in de rij staan. Maar wie tussen de trac tors met karren vol etenswaar door er toch in slaagt de loop plank over te schuifelen heeft dan toch maar echt vakantie. De vaste .wal wordt vaarwel gezegd en als de loopplanken worden ingetrokken zit je op zee. De wensdroom uit je jeugd gaat in vervulling. Windstil is het bijna nooit op zee en daarom zoeken de meeste ou deren al vóór de Pollendam - de kilometerslange strekdam die een goede vaargeul naar de Friese havenstad moet waarborgen - de warmte van de kajuit op. Kinde ren die voor het eerst de waar achtige reis maken rennen heen en weer over trappen en door lange gangen, niet wetend wat ze het eerst en het laatst moeten gaan bekijken. Ze zorgen er in elk geval voor dat de vogels de tocht niet vergeefs meemaken. Zeelucht maakt hongerig en zo' gauw de „Oost-Vlieland" zijn- weemoedig basgeluid over de ha ven van Harlingen heeft laten klinken haakt de commercie hier op in. Vakantiekelners worstelen zich een weg over koffers en slaapzakken om de dorstige pas sagiers te kunnen laven en zolang de reis duurt worden de.aanwezi ge voorraden op marktkoopman- achtige wijze aan de man ge bracht: „Koffie, pils, chocomel, limonade, warme worst, broodjes, fricadellen, méééters fricadellen, wat zeg ik kilometers fricadel len!". Het wordt even spannend als de boot het eiland rondgaat en het zonnige zomerreisje iets op een echte zeereis begint te lijken. Op de scheiding van Wadden- en Noordzee staat een leuke bran ding en met heuse gilletjes wordt deze lichte deining vooral door de oudere dames begroet. Nu wordt het iets drukker op het bovendek, een beetje frisse lucht kan geen kwaad als de veerboot „Onedin Line" allures begint te krijgen. De blonde duinen van Oostelijk Vlieland zijn al gauw te zien en het vlakke strand met het red dingshuisje ademt een sfeer van rust. Rond de haven is het gezel lig traditioneel druk. De aan komst van de boot is niet alleen voor de eilanders een dagelijks vermaak maar ook tientallen toe risten kuieren twee keer per dag naar de aanlegsteiger om er maar niets van te missen. Gasten wor den uitgewuifd en de nieuwko mers krijgen een even hartelijk welkom. Busjes van de camping en karretjes van hotels maken de bagagelasten iets lichter en voor Terschelling is een van de drukke Waddeneilanden de opmerkzame Vlielandganger doet het bord „Verboden voor auto's" toch wel weldadig aan. Zondvloed De Waddeneilanden in de zomer: De laatste brokjes ongerepte na tuur worden in deze maanden overvallen door duizenden stede lingen die er zich komen recreër en, herscheppen. Wie er nog wat aan wil hebben moet er wel snel naar toe gaan. Texel, Terschel ling, Ameland en in mindere ma te Vlieland en Schiermonnikoog, ze worden overspoeld door een zondvloed van commercieel toe- Bars en dancings schieten de grond uit. Caravans, moderne bungalows en auto's - in vele gevallen met een kapitale D op de kofferdeksel - laten van de veelgeprezen rust niet veel meer over. Vlieland en Schiermonni koog vormen enigszins een uit zondering en de gemeentebestu ren van deze eilanden proberen met de moed der wanhoop paal en perk te stellen aan de moderne uitwassen van de hedendaagse vakantiebesteding. Op Texel is de zomergast al lang een echte re creant geworden. Het eiland .wordt doorsneden door autowe gen, er is druk verkeer en vanuit de heilige koe van deze tijd be kijkt men gelaten het landschap. De auto lijkt op Texel het belang rijkste recreatiemiddel te zijn ge worden. De ontwikkeling van de recreatie op Texel had - net zoals op de meeste andere Waddenei landen - vooral tot doel zo veel mogelijk recreanten onderdak te verschaffen. Dat dit niet altijd lukt bleek enkele weken geleden toen een groep jonge kampeer ders geen plaats kon vinden om een tent op te zetten. Maar in het begin lukte dat meestal wel en verlustigden de mensen zich aan wat het eiland te bieden had: de vrije natuur. Maar die is wel in het gedrang gekomen toen steeds meer mensen daar hun deel van wilden meenemen. Rapporten over de recreatie zijn er te over geschreven en zo vindt de onder nemersorganisatie Texel bij voor beeld dat er gewerkt moet wor den* aan de „bewustwording van de recreant". Daartoe zouden re creatiegebieden ontwikkeld moe ten worden waarin de doorsnee toerist zo veel mogelijk aan zijn trekken kan komen. Want wat wil men: buiten zitten en spelen, een pilsje drinken, beetje zwemmen, ping-pongen en sjoelen. Rust en ruimte, maar wel gezellig en liefst Stampvolle boten nemen elke dag honderden toeristen mee naar de Waddeneilanden alles binnen handbereik. Dit soort gebieden zou natuurlijk wel land schappelijk in de omgeving moe ten passen en heeft dan als voor deel dat men niet „zo maar" de duinen ingaat, maar alleen als het om die duinen te doen is en niet uit verveling. Plannen te over, maar het lijkt te laat voor een weg terug. Texel is in 1964 voor het massa toerisme ontsloten toen een aantal grote autowegen werd aangelegd. Nu heeft men daar spijt van en zou men het liefst de klok terug willen zetten! Fietspa den aanleggen en het openbaar vervoer bevorderen. Kenmerkend voor de ontwikke ling op Texel is de tragedie van De Koog, vroeger een gehucht van zeven huizen, nu geanne xeerd door de jeugd die er vertier zoekt in de tientallen bars en dancings die de algelopen jaren aan de lopende band geopend zijn. De uitspan ruiger 0:..gvn vroeger om twee uur dicht, maar om moeilijkheden te voorkómen, of eigenlijk om ze uit de weg te gaan is er nu helemaal geen slui tingstijd meer. Bars en auto's En zo heeft elk eiland zijn plaat sen die in de loop der jaren een trekpleister voor de jeugd zijn gaan vormen. Op Terschelling is dat bij voorbeeld Midsland, waar de horeca heer en meester is. De Dorpsstraat bestaat bijna uit een lange reeks bars, waar de jonge ren, na aldaar hun geld verteerd te hebben, groen van ellende uit stappen. Met de pinksterdagen leidde deze vorm van recreatie tot wat negatieve resultaten. Agres sief gedrag waartegen de politie machteloos staat. Op Terschelling, het eiland dat deze zomer op onprettige wijze in het nieuws geweest is door twee g '-uchtmakende moordzaken, be gint het toerisme goed uit de hand tq lopen. Het autoverkeer wordt geen strobreed in de weg gelegd, de stille natuurgedeelten worden schaars en alleen op de Bosplaat is de natuur nog in volle luister aanwezig. Het weekblad Elseviers Magazine constateerde onlangs: „Nog even doorzetten op 'de golflengte van professioneel massatoerisme en het plastic-toe- risme van de Spaanse Costa del Sol zinkt bij de nijvere dwerg Terschelling in het niet. Geen ei land voor fijnproevers". Texel, Terschelling en Ameland zijn de eilanden waar het duidelijkst te constateren valt dat de Wadden aan het toerisme te gronde gaan. Op Ameland is al niet zoveel natuurschoon en de ruimtelijke ordening heeft er een rommelig karakter. Veel caravans, cam pings, huizen in aanbouw. Er is weinig bos en het eiland is nogal negatief in de publiciteit gekomen door de problematiek rond de gasboringen. Dat heeft ook tot gevolg gehad dat er minder toe- Schiermonnikoog is nog een oord van volmaakte rust risten komen. Het oudere, vaste publiek begint het op Ameland te druk te vinden en kiest voor Schiermonnikoog of Vlieland. In gemeentelijke kringen op Ame land heerst ook bezorgdheid over de vlucht die het toerisme heeft genomen en de negatieve gevol gen van het massa-toerisme voor de natuur. Maar men zit verstrikt in allerlei wetten die het onmoge lijk maken om bij voorbeeld iets aan het verkeer te doen, dat het eiland teistert. Men denkt net zoals op Terschelling aan sprei ding van het toerisme over de seizoenen om de natuur gelegen heid te geven zich van de schade te herstellen maar hoe dat precies verwezenlijkt kan worden is een moeilijke zaak. Rust op Schiermonnikoog Er gaat een gerucht dat buiten staanders de volgende informatie krijgen als ze bij de provinciale VVV in Leeuwarden informatie vragen over de Waddeneilanden: Texel is voor de doorsnee massa toerist, materieel ingestelde pas getrouwde mensen met een klein gezin, Vlieland is voor de maat schappij-kritische jongeren ge kleed in ribbroek die hun werk hebben in de sociaal-kulturele sector of het welzijnswerk de intellectuele middenstand Ter schelling is voor de opgeschoten lawaaierige bromfietsjeugd die als hoogste doel en mooiste va kantiebesteding het nuttigen van zoveel mogelijk flesjes bier ziet, West-Terschelling heeft ook wel iets te bieden aan ouderen; Ame land krijgt vooral gasten die het ook niet in de eerste plaats te doen is om van de natuur te genieten, meestal mensen van middelbare leeftijd en Schier monnikoog, dat is het eiland voor de bejaarden. Wat er ook aan deze samenvat ting fout mag wezen, het laatste is zonder meer waar. Schiermon nikoog wordt gekenmerkt door dezelfde rust die er op Vlieland is: per autobus of taxi gaat men van de veerdam naar het dorp Oosterburen maar dan is het af gelopen met gemotoriseerd ver keer. Alleen sommige eilanders kunnen een vergunning krijgen. Er is nog veel natuurschoon op dit ideale vakantie-eiland, de lo- giesmogelijkheden zijn beschei den en zullen dat ook nog wel even blijven gezien de felle prote streacties op de gemeentelijke plannen voor de bouw -van een appartementenhotel. Ook in de' horeca is hier geen ontstuimige ontwikkeling geweest. Specifieke bar/dancings voor de jeugd zijn er niet. Het vertier op Schiermon nikoog moet gezocht worden in de natuur, de mogelijkheden daarvoor zijn aanwezig. Op het eiland zijn bij voorbeeld veel fiet spaden. Voordeel boven Vlieland is ook nog dat hier geen militaire vliegtuigen hun kruit komen ver schieten. Het dorp is gezellig met veel oude huisjes die gerestau reerd zijn. Meestal zijn deze in bezit van mensen die niet op het eiland wonen, en dat is een pro bleem waarmee men ook op Vlie land een beetje zit. Een ongezon de ontwikkeling,' omdat deze huis jes 's winters veelal leeg staan en op die manier niet veel bijdragen aan een gezonde ontwikkeling van het dorp. Op Vlieland en Schiermonnikoog, Neerlands laat ste eilanden waar nog rust en ruimte te vinden is, lijkt men vastbesloten dit zo te houden. Vlieland wil het uitgaansleven niet aanwakkeren maar beperken tot drie bars. Zowaar een unicum. Toen men dit nog te hinderlijk vond besloot de gemeenteraad om het sluitingsuur te vervroegen van twee tot één uur. Men is .er van overtuigd dat op deze manier Vlieland vrij en mooi kan blijven. De vaste gasten blijven wel ko men, zij hebben minder behoefte aan vertier in bars maar prefe- rern de natuur, de stilte van mooi Vlieland. Die wordt overigens nog wel gehinderd door de Koninklij ke Luchtmacht die nog steeds de Vliehors gebruikt voor schietoefe ningen. Vlieland is echter beslist geen eiland voor het bezadigder publiek. Camping Stortemelk richt zich bewust op de jeugd, die er op vele manieren wordt bezig gehouden. Maar jongeren die niet buiten hun brommer, motor of auto kunnen zie je op Vlieland niet Verschijnen. Zij kiezen Ter schelling of Ameland en oefenen daar een niet onaanzienlijke ne gatieve invloed uit op de sfeer. Wie er een beetje moeite voor wil. doen kan op elk eiland nog wel* complete rust vinden. Op Ter schelling is altijd nog de Bos plaat, waar de vogels het voor het zeggen hebben. En Vlieland lijkt zelfs in het hoogseizoen uitgestor-' ven voor wie de moeite neemt een paar kilometer te fietsen. Maar als het aantal toeristen, dat zuiver en alleen voor vertier en gezellig heid de Wadden opzoekt steeds groter wordt en de bevolking van de eilanden daarvoor om den bro de voorzieningen treft zonder goede begeleiding en controle, gaan ook deze laatste oorden van vrede ten gronde aan het massa toerisme dat als een dreigende sluier boven het Wad hangt. REIN TOLSMA

Leidse Courant | 1974 | | pagina 16