Boeren en tuinders vullen zaterdag Utrechts stadion Surinamers kunnen Nederlander blijven £eidóc6oictcmt Driejarigen nog niet naar kleuterschool Libië weigert brief met beschuldigingen Ivan Heylen door boeren ontvoerd „Wij hebben geen moeilijkheden aan de Costa Brava'5 NA ONAFHANKELIJKHEID: Acrobaten vallen van staaldraad DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1974 LElDSli COURANT PAGINA ANTWERPEN Om hun problemen duidelij ker in de kijker te brengen, hebben Belgische boeren dinsdagavond een stunt uitgehaald door de zanger van de „wilde boerendochter", Ivan Heylen, te ontvoeren. Dat gebeurde na een op treden in Valkenburg. Heylen werd, zo te zien in blakende gezondheid, gisteren teruggevonden op een boerderij te ^erbeke-Waas. De ontvoerders waren jonge b«.wen ,id)ie vinden dat het voor hen onmogelijk is on\ met een minimum aan bestaanszekerheid, de stap te zetten naar het bedrijf als zelfstandig ondernemer. Intussen heeft Ivan Heylen een verklaring gete kend waarin onder meer staat dat hij „na mijn stage op de boerderij bij mijn volgende optre dens het publiek zal sensibiliseren voor het landbouwvraagstuk. En wat mij betreft mogen ze me hier nog een weekje houden", aldus Ivan. MINISTER DIENDE WETSONTWERP NOG NIET IN DEN HAAG (ANP) - De verwachting, dat met in gang van het nieuwe schooljaar kleuters, die na 1 oktober en voor 1 juli van het volgende jaar vier jaar worden, naar de kleuterschool kunnen, is voor dit jaar niét uitgekomen. Minis ter Van Kemenade van Onderwijs moet het wetsontwerp hiervoor nog indienen. Dat betekent, dat er rond nieuwjaar geen 513.000 kleuters op de kleuterscholen zitten, zoals wij gisteren meld den, maar 10.000 min der. De maatregel voor de verschuiving van de toe latingsleeftijd voor kleu ters bij de aanvang van het nieuwe schooljaar - zodat iedere kleuter ten minste twee jaar op de kleuterschool kan zitten - was in een concept wetsontwerp neergelegd. Bij de begrotingsbehan deling in de Eerste Ka mer had minister Van Kemenade gezegd bin nenkort het wetsontwerp in te dienen. In het georganiseerd overleg onderwijszaken deden zich nadien moei lijkheden voor. Daardoor werd de indiening van het wetsvoorstel ver traagd. Binnenkort zal het aan de Tweede Kar mer worden aangeboden. De verlaging van de toe latingsleeftijd voor kleu ters bij het begin van een nieuw schooljaar zal daardoor niet vóór augustus van het volgen de jaar kunnen ingaan. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Terwijl boeren en tuinders ongeduldig uitke ken naar wat de kabinetsver gadering van vandaag voor hen aan steun zou opleveren, treffen de drie centrale land bouworganisaties de laatste voorbereidingen voor een mas sale bijeenkomst van het groe ne front, zaterdagmorgen om tien uur in Utrecht. Zo enorm is de belangstelling voor de manifestatie, dat gisteren werd besloten uit te wijken van de veilinggebouwen naar stadion de Galgewaard. In dat voetbal stadion is plaats voor 25.000 demonstranten in de veiling- hallen had men met de groot ste moeite 15.000 mensen (on comfortabel) kunnen herber gen. De besturen van de drie clo's hebben gisteren langdurig ver gaderd over de vraag of er wel een demonstratieve verga dering zal moeten worden ge houden. In de eerste plaats leek het in strijd met de op roep zich van actie te onthou den. De behoefte om toch nog eens een krachtig geluid te la ten horen was echter sterker. Dit temeer omdat de organisa ties niet verwachten dat het kabinetsberaad van heden al resultaten zal afwerpen. Tijdens de massale vergade ring van zaterdag zullen ver schillende sprekers de afzon derlijke facetten van de huidi- Kabinet zou 250 miljoeti willen toezeggen ge land- en tuinbouwproblema- tiek uiteen zetten, waarna de besturen van de clo's aan de hand daarvan conclusies zullen trekken en resoluties betreffen de de te voeren landbouwpoli tiek zullen voorstellen. Naar verluidt komen vrijdag de co- mité's, die in de afgelopen week acties hebben georgani seerd, bijeen om een eigen ei senpakket samen te stellen. De drie clo's zoeken kontakt met de actieleiders om tot een ge zamenlijk program te komen. Intussen doen geruchten de ronde, dat het kabinet 250 mil joen gulden beschikbaar zou willen stellen (op jaarbasis) om de nood van boeren en tuinders te lenigen. De clo's wilden geen commentaar leve ren; men had de indruk dat het kabinet ook vandaag nog geen spijkers met koppen zal slaan. Het kabinetsberaad zou een eerste oriëntatie zijn aan de hand van een nota van Landbouwminister Van der Stee, die dinsdag in Den Haag van zijn vakantie terug keerde. Men liet echter wel doorschemeren dat het eisen pakket aanzienlijk meer zou kosten dan 250 miljoen. Alleen al voor de verlaging van de btw met 2 punten is dat be drag nodig. Op een bedrag van 250 miljoen gulden zou dan ook, zo bleek, teleurgesteld ge reageerd worden. Een marge om met de over heid te onderhandelen over maatregelen ten behoeve van de land- en tuinbouw is eigen lijk nog maar nauwelijks aan wezig, zo werd gisteren gezegd tijdens een extra vergadering van het landbouwschap. Hoedt u voor compromissen, werd er aan toegevoegd, want onze achterban zal ze niet pruimen. Per koerier werd een nota Landbouw-minister Van der Stee naar het kabinet gezonden, keerde gisteren vervroegd te- waarin de agrarische verlan- rug van zijn vakantie voor het gens nog eens werden gefor- overleg in verband met de muleerd. moeilijkheden in de landbouw. In de Italiaanse stad Bologna zijn gisteren drie arrestaties ver richt in verband met de bomaan slag op een trein eerder deze week. De verdachten zijn v.l.n.r. Italo Bono, Emanuele Bartoli en Caetano Casali. Zij zouden lid zijn van de „Zwarte Orde", een neo-fascisti- sche beweging. REISBUREAU-ORGANISATIE: WILLEMSTAD, Curacao De Nederlandse delegatie van de Konink- rijkscommirsie gaat akkoord met het principe dat Surinamers die in Nederland wonen op het moment dat Suriname onafhankelijk wordt, de Nederlandse nationaliteit kunnen houden. Dit is in de An tilliaanse hoofdstad Willemstad vernomen waar de delegaties van Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen van de Konink rijkscommissie de kwestie van de nationaliteit bespreken. Het be zwaar van een dubbele nationaliteit zou worden opgeheven door het invoeren van een zogenaamde effectieve en een latente nationaliteit. De voorzitters van de drie landelijke commissies zullen de zaak verder uitwerken. vader of moeder buiten" Surina- ine is geboren. bracht waarin stond dat Surina- In het Nederlandse voorstel wordt mers bij het verkrijgen de Suri naamse nationaliteit het Neder landerschap zouden verliezen. Dit voorstel viel bij de Suri naamse delegatie niet in goede aarde. De delegatieleden van Suriname meende dat Surina mers in Nederland zowel de Su rinaamse als de Nederlandse nationaliteit moeten krijgen. Volgens het Nederlands voorstel zouden voorts alle meerderjari gen die in Suriname wonen op het tijdstip van de onafhanke lijkheid de Surinaamse nationa- wij zullen ook keihard daarop antwoorden, maar men moet niet verwachten, dat wij ons als pispaaltje laten gebruiken. Toen ir. Essed van de Surinaam se sectie daarop aan het woord kwam, was het eerste wat hij pmerkte: De surinamers zullen zich van hun kant niet als uri noir laten gebruiken. DEN HAAG (ANP) - Niet alle Ne derlandse reisbureaus hebben moeilijkheden met het toerisme aan de Spaanse Costa Brava. De directie van Holland Inter national Travel, een organisatie waarin samenwerken Eurotours, Centouri, Fit, Airtouropa, Mag neet en Silverjet, heeft laten weten „geen enkel probleem met de Nederlandse toeristen aan de Costa Brava te hebben ondervonden". Deze verklaring is een reactie op de bekendmaking van het reis bureau Sunair, dinsdag dat heeft besloten haar reizen naar Tarragona en de Costa Brava te staken, omdat „niet meer kan worden gegarandeerd, dat de reizigers krijgen waarvoor zij hebben geboekt". Wij hebben in elk geval geen con tractbreuk moeten constateren, aldus Holland International Tra vel, die jaarlijks tussen de 20 en 30.000 vakantiegangers naar de Costa Brava brengt. De organi satie gaat daarom gewoon door haar reisprogramma naar dit deel van de Spaanse kust uit te voeren. Volgens Holland International Travel kunnen de problemen aan de Costa Brava zijn ont staan omdat dit jaar veel En gelsen als gevolg van de slechte economische situatie in hun land zijn thuisgebleven. Een aantal hotels waar normaal veel Engelsen komen zijn daarom dicht gegaan., „Het kan zijn, dat een aantal Nederlandse reisbureaus daar de dupe van is geworden". HILVARENBEEK (ANP) Drie Duitse acrobaten zijn gistermid dag in het recreatieoord de Beekse Bergen in Hllvarenbeek gevallen, toen een mast met ka bel waaraan zij optraden, het begaf. De gebroeders Traber, de 19-jarige Charlie, de 22-jarige Schang en de 16-jarige Maxi, zijn zwaar gewond in een zie kenhuis te Tilburg opgenomen. Charlie en Schang zouden elkaar halverwege de 200 meter lange staalkabel, die van de grond af liep naar een mast, passeren. In deze mast die 52 meter hoog is, zat op een hoogte van 40 meter de 16-jarige Maxi. Toen Charlie en Schang ongeveer halverwege de kabel elkaar tot op tien me ter waren genaderd, begon de kabel te slingeren. De twee vie len van een hoogte van 20 me ter in het zand van het strand- park. De 16-jarige Maxi zag he' gevaar aankomen en klom snel naar beneden, doch hij was maar een klein stukje gevorderd toen de mast ging vallen. Het ongeluk gebeurde voor de ogen van enkele duizenden toe schouwers. Referendum Kaapverdische eilanden LISSABON (DPA) - De Portugese president, generaal Antonio de Spinola, heeft gisteren in Lissa bon een referendum aangekon digd voor de bewoners van de Kaapverdische eilanden, opdat deze zelf over hun toekomst kunnen beslissen. De Spinola sprak bij de beëdiging van de nieuwe gouverneur van de ei landengroep, kapitein Henrique da Silva Horta. De Portugese president sprak zich opnieuw uit tegen de voortdu rende agitatie onder de publieke opinie in zijn land. „Wij kun nen niet langer in een klimaat van permanente ideologische agressie leven, en in een toe stand die lijkt op de voorberei ding van een verkiezingscam pagne", aldus De Spinola. Betere planning noodzakelijk SCHOLEN EN BEDRIJVEN die, vanwege de jaarlijkse grote vakan tie, enkele weken op halve kracht gedraaid hebben of grotendeels gesloten zijn geweest, hervatten volgende week of kort daarna hun gewone doen. Meestal gaan ze weer aan de slag volgens een in het naaste verleden opgestelde planning. Over de planning welke kabinet en Tweede Kamer voor de volgende etappe gemaakt hebben, is weinig bekend. We hebben het nu niet over het regeringsprogramma, dat op de derde dinsdag van septem ber bekend zal worden, maar over de manier en volgorde welke bij het afwerken van begrotingen, nota's en wetsontwerpen zullen wor den aangehouden. Er ligt op dit moment al heel wat in de ijskast, dat om welke reden dan ook niet afgehandeld is. En waar een kabinet in het tweede jaar van zijn optreden gewoonlijk pas goed uit de startblokken komt, dan de volksvertegenwoordiging stapels papieren met ruwe plannen en concrete voorstellen van diverse departementen tege moet zien. EEN BETERE PLANNING dan regering en Kamer afgelopen jaar betracht hebben, is beslist noodzakelijk om de parlementaire behan deling van een en ander efficiënt en overzichtelijk te maken. De Tweede Kamer heeft afgelopen voorjaar hoogst onbevredigend ge werkt; dat lag niet alleen aan de parlementariërs of hun presidium. Het samenspel tussen regering en volksvertegenwoordiging moet be ter worden: bij voorbeeld door een planning welke hoofd- en bijza ken duidelijk scheidt. zonnig mist 10 temperaturen toio luchtdruk in millibaren r^i opklarngen hagel -w-w warmte!ront H hoge-drukgebied Jg» bewolking sneeuw -r-r kou-front L lage-drukgebied regen ZjZ onweer windrichting verplaatsingslichting WEERRAPPORTEN De Bilt - Een klein lagedrukgebied trok vannacht langs de Nederlandse mux neer- kust naar tiet noorden. De passage temQ. slag van het koufront van de storing ging met enkele regen- en onweer»- Amsterdam buien gepaard, die echter voornai lijk ln de kustprovincies actief t ren. Aan de achterzijde van het Eindhoven front transporteren zuidwestelijke D«-'n Helder zw. bew. h. bew. zw, bew. i afkor stlge l luel' zeel i i 20 Luchth. Rld. Twente graden. Over d- dert alweer cei Dit front zal i vel bewolking j brengen. Britse euw oceaanfront. Berlijn plaatselijk regen pranWort Geneve Helsinki Innsbruck Voorultzlchtn voor zaterdag „Veran- Kopenhagen derlljk met gemntlgde temperatu- Lissabon ren". Weersvooruitzichten ln djfcr Locarno Luxemburg Aantal i 0-8. leks 14 graden. Mudrld MLAAG- A7PMLAAOR- CA7PMunchen Nice Oslo Parijs ïstreeks 20 grader Rom Split Stockholm i «rn«, period, met mill. JJjjJj; ur: 70 procent. Cnsnblnnca Istanboel LasPalmas i geheel droog etmaal: 40 n1>w York TelAvlv Tunis naliteit hebben gekregen tot januari 1986 (dus tien jaar na de onafhankelijkheid van Suri name) door de Nederlandse en Antilliaanse wet als Nederlan der zullen worden behandeld, met die uitzondering, dat zij niet in militaire dienst zullen worden opgeroepen en geen ac tief en passief kiesrecht zullen hebben in Nederland en op de Antillen. liteit krijgen. Ook zouden de Su- Bij de discussies m de konink- rinamers die op dat moment buiten Suriname verblijven, maar een Surinaamse vader hebben (of als die onbekend is, een Surinaamse moeder) Suri namer worden. Heeft men de Surinaamse nationaliteit, maar opteert men voor de Nederland se, dan zou dit kunnen binnen een jaar an de onafhankelijk heid. En dan alleen wanneer de rijkscommissie liepen de emo ties nogal eens hoog op. Nadat de Surinaamse afgevaardigde de heer F. Derby had gesteld, dat Nederland tijdens de kolo niale periode honderden jaren lang Suriname had leeggeroofd, stelde professor van der Hoe ven, die de Nederlandse sectie leidt: Wij zijn bereid om keihar de waarheden aan te hor-en en hven poseren De 33-jarige actrice Faye Dunaway, ster van „Bonnie and Clyde". „The Thomas Crown affair" en The arrangement", is in Beverly Hills m het huwelijk getreden met de 28-jarige componist en songwriter Peter Wolf. Omdat het voor beiden het eerste huwelijk is poseren zij even voor de fotograaf. WSW-lonen omhoog DEN HAAG (ANP) De lonen van alle werknemers in de so ciale werkvoorziening zullen met 5 procent worden verhoogd. Minister Boersma (Sociale Za ken) zal proberen deze verho ging met ingang van 1 septem ber a.s. te realiseren. De verho ging - een afsluiting van vorig jaar doorgevoerde integratie maatregelen van hand/hoofdar beiders - wordt berekend over de lonen, zoals zij op 1 juli van dit jaar zijn vastgesteld. Over een paar maanden zullen de bonden van overheidspersoneel en minister Boersma weer pra ten over de nog steeds bestaan de achterstand in de beloning van de WSW-werknemers. Dit gebeurt dan aan dp hand van de resultaten van een loonvergelij- kend onderzoek. Negerbisschop in Washington WASHINGTON. (KNA)- Paus Paulus heeft de 40-jarige vica- ris-generaal van de Josephiten- lp congregatie in de Ver. Staten Eugene A. Marino benoemd tot hulpbisschop van Washington. Mgr. Marino is een neger. De negerbevolking, die in de Amerikaanse hoofdstad de meerderheid vormt, heeft reeds jarenlang aangedrongen op een zwarte bisschop. De leiding van het aartsbisdom Washington berust bij kardinaal Patrick L. o'Boyle. Zijn beide hulpbisschoppen zijn eveneens blanken. Met de benoeming van mgr. Marino is voor het eerst een negerbisschop in het be stuur van het aartsbisdom opge- Beiroet (AP) Libië heeft een brief afgewezen van de Egypti sche president Anwar Sadat, waarin de beschuldiging werd geuit dat de Libische leiding sa- botage-en moordaanslagen in Egypte heeft beraamd. Dit heeft radio Tripoli bekend gemaakt. Het radiostation meldde dat de Libische leider, kolonel Gadaffi geweigerd heeft de brief te ontvangen omdat de Egyptische pers de inhoud ervan al bekend gemaakt had nog voor het epis tel in Tripoli was gearriveerd. Dit was een duidelijke schen ding vaai alle aanvaarde proce dures en diplomatieke normen, De Franse regering heeft inmid- aldus radio Tripoli, dat evenwel dels besloten haar beleid jegens gen. Volgens Sadat had de Libische lei der pogingen in het werk ge steld om de prominente Egyp tische journalist Ihsan Abdel Kodous te vermoorden, Sadat's landhuis in Mersa Matruh op te blazen en met handgranaten een aanslag te plegen op een nachtclub in Alexandrië. Hij waarschuwde de Libische lei ders dat zij met vuur speelden en drong er bij hen op aan "zich de gevolgen te realiseren voor het te laat is". de verkoop van wapens aan het Midden-Oosten te herzien. De directe aanleiding hiervan was de verklaring van president Sa- dat vaji Egypte dat door Frank rijk aan Libië verkochte Mira- gejachtbommenwerpers door Li bië tijdens de oktoberoorlog van 1973 naar Egypte waren gezon den. In de oorlog van 1967 had presi dent Charles de Gaulle alle wa pen Ie veruoi ties aan de strijdende partijen in het Midden-Oosten stopgezet. In 1969 verkocht Frankrijk aan Libië 110 Mirages onder de voorwaarde dat deze machines niet mochten gebruikt worden in het midden-oosterse conflict. Brandje Uit een al maanden ergens In Amsterdam staand busje kolk ten gisteren plotseling grote rookwolken. Iets of iemand had brand veroorzaakt in een sta pel autobanden in de wagen. De stank en de rook waren afschu welijk, reden voor de Amster damse brandweer om snel in te grijpen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9