s S- de0ENE Nieuw Dennendal wil beginnen met 36 pupillen Zeerechtconferentie zeer teleurstellend „SPES": VYDM IS TEN DODE OPGESCHREVEN Haagse boeren stemmen op de WD Duizelingwekkende stunt410 meter boven Manhaf ten Dynamiet in VN-gebouw Toeriste door vijf mannen verkracht BREDA (ANP) De Bredase po litie heeft gisteren drie mannen aangehouden op verdenking van verkrachting van een achttien jarige Zwitserse toeriste. In verband met deze zaak worden nog twee personen gezocht. De mannen hadden het meisje en een vriendin ontmoet in een café. Op hun verzoek waren de beide meisjes meegegaan naar de kamer van een van de vijf. Daar werd het ene meisje in een kamer opgesloten. De man nen vergrepen zich volgens de politie alle vijf aan het andere meisje. Na ongeveer een uur werden de twee vriendinnen op straat gezet. Zij deden direct aangifte bij de politie, die drie van de daders nog in de woning ■antrof. EPIDEMIE IN FINLAND HELSINKI (UPI) Finland heeft de Verenigde Statten om vaccin gevraagd ter bestrijding van een epidemie van hersen vliesontsteking (meningitus). Ola- vi Elo, hoofd van de medische raad in Helsinki, zei dat er 367 gevallen bekend zijn dat naar schatting 5 procent van de pa tiënten zijn gestorven. Elsevier voorspelt over het oproer in de landbouw dat „er op de demonstratieve vergadering za terdag heel wat rumoer ver wacht kan worden, want de boe ren worden uitgezogen". Voorts constateert het blad dat het minder rumoerig is geworden rond het milieu. „Niet dat we het milieu al onder controle hebben en onder volledige be scherming. De beschermers zijn even actief als tevoren. Met dit verschil: hun activiteiten zijn anders gericht. Minder show- werk, minder straatvertoon. Ze hebben uit de praktijk der eer ste roerige jaren de wegen le ren vinden die met minder la waai tot betere resultaten kun nen leiden". In de Haagse Post veel aandacht voor het Angloa-comité bij monde van voorzitter Sietse Bosgra die nog voor jaren werk ziet: „Je bent klein begonnen, je hebt in de loop der jaren zo wel financieel als wat mensen betreft, een mooi apparaat op gebouwd. Dan zeg je niet zo maar: nu gaan we dat apparaat os CS CS CS O- CS 3 afslachten, want het duurt jaren voor je het weer hebt opge bouwd. Zijn er niet nog andere kwesties waar we ook een bij drage voor kunnen leveren?". De boerenstand krijgt er venijnig van langs, want „Zij stemt op de VVD met een inkomen waar voor Arie Groenevelt de hele metaal zou lamleggen. Dergelij ke mensen hebben recht op een psychiater, maar omdat ze die zelf moeten betalen, komt dat er niet van. Tragiek in een no- tedop". Vrij Nederland heeft een groot in terview met minister Lubbers. „Ik heb de illusie dat slechts een betrekkelijk gering deel van de bevolking arm is. Ik denk wel dat er een hele grote groep is die vindt dat ze het niet zo goed heeft omdat ze daaronder iets anders verstaat: het willen heb ben van allerlei extra's. Juist mensen die het goed hebben, blijven achter zichzelf aanren nen. Hoe vaak komt het niet voor dat mensen, wier inkomen elk jaar is toegenomen, vinden dat ze steeds minder hebben. Omdat er aldoor meer te wen sen valt". De vraag waarom de PvdA de boeren altijd links heeft laten liggen, wordt als volgt beantwoord: „Wij waren ideologisch nu eenmaal georiën teerd op de arbeidersmassa en geneigd om positie te kiezen te genover de boer met het rechtse gezicht, de bezitter. Wij onder kenden onvoldoende het andere gezicht, de gemeenschappelijke situatie waarin arbeider en boer zich bevinden". DE NIEUWE UNIE Ook de Nieuwe Linie heeft een interview met Sietse Bosgra van het Angola-comité. „Ik geloof dat 't grote rechts-van-het-midden in Nederland nu wel even moet toegeven dat we toch gelijk heb ben gehad. Ik verwacht ook even een wat milder klimaat voor actiegnepen, maar men sen stompen voortdurend ook weer snel af. Je moet proberen het verworven inzicht mee te slepen naar een volgende situa tie. Want we staan nog aan het begin. Uiteindelijk gaat het na tuurlijk toch om Zuid-Afrika". Een uitvoerig portret van staats secretaris Hendriks krijgt de kop mee: „de afgang van een hemelbestormer". Goede raad: „Ter verdere uitwerking var zijn ideeën kan de heer Hen driks wellicht het beste zijn ren tree maken in een machtige consumentenorganisatie als he ziekenfondswezen. Daar heef het hem aan invloed nooit ont broken. En waarschijnlijk was Hendriks daar ook gelukkiger.. Hij is per slot van rekening meer manager dan politicus". In de Groene Amsterdammer dit commentaar op de boerenop stand. „Als het zaterdag gaat zoals het er naar uit ziet, zal met veel bombarie door de standsorganisaties het resultaat van de besprekingen met de re gering worden gepresenteerd: uitstel van belastingbetaling, temporisering van de stijging van de aardgasprijs en - mis schien - de wederinvoering van de btw-compensatie. Op het eer ste gezicht lijkt dat resultaat misschien dan wel wat .rnaar als de werkelijke prijsopdrijvers niet worden aangepakt, zal het onvoldoende zijn om de sociaal- economische positie van de Ne derlandse boer blijvend te ver beteren". Ook deze kritische kanttekening bij het rapport over de tweede nationale lucht haven. „Wat de komende twee jaren vooral op tafel moet ko men, zijn studies over de in vloed op de groei van het lucht verkeer door een eventuele aan houdende energiecrisis, techno logische ontwikkelingen op het gebied van de luchtvaart en van andere verkeerssoorten, de be volkingspolitiek, de arbeids marktontwikkeling en een afne mende economische groei. Wan neer de getallen over de groei van het luchtvaartverkeer niet op objectief-wetenschappelijke wijze worden gerelativeerd, is er weinig in te brengen tegen de conclusies van het rapport, er blijft slechts de twijfel. En als die bevestigd wordt, is het te laat". In Accent aandacht vrachtwagen roof in Italië met daarbij de vraag: corruptie of politiek? ..De precisie waarmee de diefstallen worden verricht, alsook het vernuft waarmee de juiste vrachtwagen met de meest begeerde lading als sneeuw voor de zon verdwijnt, wijst in de richting van een per fect georganiseerde roof op gro te schaal. Italiaanse benden met een goed geoliede inlichtingen dienst in en buiten Italië." Merkwaardig is een reportage die probeert aan te tonen dat pa tiënten miljonair kunnen worden. Over de boerenopstand dit com mentaar: „In 1971 hebben beto gende boeren amok gemaakt in het centrum van de Europese hoofdstad en er een spoor van vernieling achtergelaten. Een herhaling daarvan is niet uitge sloten, want de verbittering bij de boeren is nu nog dieper dan toen. De verontwaardiging zal dan weer groot zijn, maar we kunnen die verontwaardiging voorkomen door tegemoet te ko men aan de gerechtvaardigde sociale eisen van onze landbou wers. Uit hun handen moeten we per slot van rekening alle maal eten". UTRECHT (ANP) De stichting leef- en werkgemeenschap „Nieuw Dennendal" wil haar experimentele zwakzinnigenin richting beginnen met ongeveer 36 pupillen (drie groepen van 12), om vervolgens zo spoedig mogelijk te komen tot een „or ganisatorische leefeenheid" van 72 pupillen. Van de vorderingen van het expe- Woningbouw gedaald met twintig pet DEN HAAG (ANP) De woningbouwactiviteit was dn het eerste halfjaar van 1974 circa twintig procent lager dan vorig jaar in die periode: bouwondernemin gen zijn in het eerste half jaar de bouw begonnen van bijna 60.000 woningen, d.i. twintig procent minder dan vorig jaar. Het aantal woningen in uitvoering was per eind juni ruim 126.000 18 procent) dit blijlct, uit ee»i overzicht van het centraal bu reau voor de statistiek. De daling was het sterkst bij de woningwetbouw: in uitvoering per eind juni 38.000 (—26 pro cent). De eerste zes maanden van dit jaar is men begonnen met het bouwen van 18.400 wo ningen in deze sector (—24 pro cent). riment en de plaatsingsbehoefte zal daarna het tempo afhangen waarin het aantal bewoners wordt uitgebreid tot de voorge nomen 150. Het stichtingsbestuur heeft in een brief aan minister Vorrlnk en staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid meegedeeld, geen bezwaar te hebben tegen een eventueel apart in te stelten evaluatiecommissie. Het bestuur heeft gevraagd om een „verklaring van medewer king in beginsel" van de zieken huiscommissie en een verkla ring dat een verzoek om een er kenning in het kader van de AWBZ in positieve overweging zal worden genomen. Het dringt aan op spoed bij de be handeling van deze verzoeken omdat het experiment in bewe ging moet blijven en omdat er pupillen zijn, die een dringend beroep op Nieuw-Dennendal doen. De ouders van minstens negen pupillen uit het paviljoen LoreaKtz dat vorige maand is ont ruimd, willen hun kind niet on derbrengen in de rijks psychia trische inrichting in Eindhoven. Ook de ongeveer 100 ontslagen en op non-aotaef gestelde groepsleiders van Dennendal wachten nog op concrete toe komstplannen. Nieuw-Dennendal heeft inmiddels al een „nederzetting" in Dirks hoorn bij Alkmaar. In een door de „Wereldwinkel" in Den Haag ter beschikking gesteld boerde rijtje wonen vier groepsleiders met zes pupillen van de voor malige e-groep uit paviljoen Lo- rentz. Dit projekt wordt niet ge subsidieerd: Nieuw Dennendal draagt zelf de kosten. NEW YORK (AP) Een 24-jarige man die door de autoriteiten wordt aangeduid als een professionele stuntman uit Frankrijk, heeft gisteren via het slappe koord op 410 meter hoogte een wandeling volbracht tussen de twee 110 verdiepingen hoge torens van het New Yorkse wereld-handelscentrum. De ademloos toekijkende mensen beneden zagen hoe hij op een gegeven ogenblik aan zijn hielen ging hangen terwijl de politie zich naar boven haastte. Toen de koorddanser zijn gevaar lijke stunt had volbracht werd hij door de politie afgevoerd naar een ziekenhuis voor een onderzoek naar zijn geestesver- mogens. De man heet Philippe Petit en hij zou reeds eerder op de Eifeltoren en in Australië soortgelijke bravoure-stukjes hebben uitgehaald. Volgens de politie heeft het er de schijn van dat Petit de stunt sa men met twee fotografen heeft' voorbereid. Het drietal is 1 au gustus in de Verenigde Staten aangekomen. Petit was gekleed fri een zwarte maillot en bewaarde zijn balans met een evenwichtsstok. Terwijl hij van de ene toren naar de andere en weer terugliep drom den de mensen in Lower Man hattan samen om zich aan het schouwspel te vergapen. Het verkeer kwam tot stilstand. De politie kon zich slechts met moeite een weg banen naar de twee torenflats. Petit en de fotografen hebben zich kennelijk 's nachts in de boven ste etages van de torenflats, de hoogste m New York, laten in sluiten. Even nadat het licht was geworden vuurde een van de drie mannen een kabel af naar de tweede toren. 27 meter verderop. Hij maakte gebruik van iets dat er uit zag als een antieke kruisboog. 55 Staatssecretaris Kooymans: 55 SCHIPHOL Zoer teleurgesteld over het verloop van de inter nationale zeerechtenconferentie van de Verenigde Naties die op dit moment in de Venezolaanse Meer dan 800 doden in Bangladesj DACCA (AFP) De overstro mingen in Bangladesj hebben volgens niet-officiele cijfers tot - dusver aan meer dan 800 men sen het leven gekost. Daar de toestand steeds slechter wordt vreest men in de hoofdstad Dacca dat het dodencijfer de komende dagen nog groter zal worden. Dacca zelf staat voor een deel on der water. Meer dan 100.000 mensen worden door het water bedreigd. De toestand in de stad wordt met de dag slechter door de grote toevloed van vluchte lingen. Het tre nverkeer ligt bij na in het gehele land stil. Het leger is er h er en daar in ge slaagd hulptreinen te laten rij den, maar hun snelhed wordt aanzienlijk vertraagd door het water dat op veel plaatsen de spoorbaan overspoelt. Het ver voer van levensmiddelen en me dische hulpteams geschiedt over al in het land door de lucht. hoofdstad Caracas wordt gehou den, is staatssecretaris Kooy mans van buitenlandse zaken gistermiddag op Schiphol terug gekeerd. De heer Kooymans ontkende na drukkelijk dat er binnen de Ne derlandse delegatie, waarin ook Suriname en de Nederlandse Antillen vertegenwoordigd zijn, tweespalt zou zijn ontstaan. „Het is een kwestie van vel schillende geografische ligging. Er is binnen de delegatie van het koninkrijk verschil van me ning geweest of uitdrukkelijk moest worden vermeid dat Suri name en de Antillen de verkla ring van Santa Domingo hadden onderstreept. Maar dit verschil heeft helemaal niet tot enige spanning binnen de delegatie geleid." Tot nu toe heeft de zeerechtconfe rentie over twee onderwerpen overeenstemming kunnen berei ken. In de eerste plaats over een algemene breedte van de territoriale wateren van twaalf mijl, in de tweede plaats over een economische zone van onge veer tweehonderd mijl. waarin de staat zekere preferentiële rechten heeft. De Nederlandse bewindsman had ook tot zijn teleurstelling moe ten constateren dat in Caracas veelal werd geprobeerd de oor spronkelijke gedachte dat d" oceaanbodem een gemeenschap pelijke erfenis van de mensheid was in nationaal beiang om te zetten. HHHBliiBl/iU&iaiilimi' Hervormingen in Franse gevangenissen PARIJS Om gevangennisoproe- ren in de toekomst zoveel moge lijk tegen te gaan, heeft de mi nister van justitie, er in de ver gadering van de ministerraad woensdag een aantal hervormin gen doorgekregen, die in de ko mende herfst aan de goedkeu ring van het parlement zullen worden voorgelegd. De werkplaatsen in de gevange-1 nissen worden verbeterd, het le zen van boeken en kranten zal j worden toegestaan, het loon van de gevangenen zal worden ver hoogd en bijgeschreven op een speciaal spaarbankboekje. Na hun in vrijheidstelling zullen de gedet neerden aan werk worden geholpen. Het strafregister blijft gehandhaafd, maar zal niet meer automatisch aan openbare instellingen worden toeg: zon den, wanneer de gevangene daar voor een betrekking sollici teert. NEW YORK (AFP—UPI) - In een vertrek van het hoofdkwartier der V.N. in New York zijn gis'c. morgen vijf staven dynamiet gevonden. Bomde kundigen van de N'ewyorkse pol tie heb ben de springstoffen onschadelijk gemaakt zon der dat er verder iets is gebeurd. Een lid van het VN-bewakingspersoneel vond het pakje met de gevaarlijke inhoud in de „me ditatiekamer", een soort kapel voor gedelegeer den en bezoekers bij de hoofdingang van het VN--*ebnuw. Man noemt aan dat de staven dy namiet dinsdagmiddag in het zeer duistere ver trek zijn neerglegd. De dagelijkse controle in het gebouw was na de bomaanslag van dinsdag op de Panam-vertrekhal op de luchthaven van Los Angeles verscherpt. DEN HAAG (ANP) De chris ten officierenvereniging voorziet dat de rol van de vereniging voor dienstpliditige militairen (VVDM) binnenkort Is uitge speeld. Het blad van de officie renvereniging „Spes", dat uit voerig aandacht besteedt aan de VVDM, zegt onder meer dat voor de WDM" de dag dreigt aan te breken dat er geen reële eisen meer te stellen zijn". Als dan nieuwe eisen het doeltref fend functioneren van dc krijgs macht onmogelijk maken, dan komt ook de reactie. De leden zullen gaan morren en de poli tieke partijen zullen hun handen van de VVDM rJtrekkrn. De vereniging is volgens „Spes" in een dergelijke situatie ten dode opgeschreven. De christen-officieren stellen dat de VVDM in extreem links vaar water terecht is gekomen met onder meer banden met de link se socialistische partij, 't drama van de WDM is dat wordt ge sproken van de WDM. terwijl alleen gesproken zou moeten worden van „enkele activisten". De VVDM kan volgens „Spes" nog nuttig werk doen voor zl'n leden en een goede bijdrage le veren vla belangenbehartiging en bewustmaking, maar de re delijkheid moet voorop blijven staan. Onlusten in Angola: 9 doden LOEANDA (Al P) —Onlusten In ed Angolese hoofdstad Angola hebben volgens niet-offlciële kringen aun negen mensen het leven gekost. Ongeveer 90 per sonen raakten gewond. De bewoners van de Afrikaanse stadswijken vluchten met dui zenden naur het binnenland. In de wijken Prenda en Lixeira is opnieuw brand gesticht en zijn auto's vernield- Linkse Peronisten vermoord LA PLATA (AFP)- Op een veria* ten terrein bij de Argentijnse stad La Platu, hoofdstad van de provincie BuenoN Aires, zijn gis* termorgen de met kogels door* zeefde lijken gevonden van drie militante linkse Peronisten. De:e nieuwe slachtoffers van de strijd tussen de linkse en recht se groepen binnen de Peronlstl- sche partij zijn de 66-jorigc Ho- racio Chavez, zijn 76-iarige zoon Rolando, een van de leiders van de linkse jongeren, en de 48-ja- rige Carlos Enneo Pierini, een van de leiders van de vakbood van arbeiders ln de olie-indu strie.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7