„IK ZAT 40 DAGEN BIJ DE SS Allerlei(ds) Hoeven suggereert nieuwe feiten te openbaren 55 !- Lex Constandse liet de moed te snel zakken Nieuw Leids raadslid onthutst over oprakelen oorlogsverleden DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Leiden aktueel LEIDEN De heer Boonstra lijkt in het interview dat hij ons toestond geen belangrijke feiten te hebben achtergehouden. Voor die overtuiging pleit de omstan digheid dat zijn naam bij het Rijksinstituut voor oorlogsdocu mentatie, niet bekend is. Om een oordeel hierover ge vraagd reageert de man die de zaak aanhangig heeft gemaakt, de communist D. Hoeven, bij zonder ontwijkend. Hij zegt niet openiijk dat hij meer weet dan door Boonstra naar voren is ge bracht, maar suggereert het wel: ,,Als iemand op zestien-ja rige leeftijd, vijfenhalve week in buitenlandse krijgsdienst is ge weest dan hoeft dat wat mij be treft nog niet direct een reden te zijn om zijn geloofsbrieven niet te aanvaarden", verklaart hij. En ook: „Ontzetting uit het kiesrecht zou voor die vijfenhal ve week wel een erg zware straf zijn geweest". Gevraagd of er in deze zaak dan nog nieuwe feiten aan het licht zullen treden, antwoordt hij: „Waarschijnlijk wel". Een defi nitief oordeel over zijn initiatief, moet daarom worden opge schort totdat zeker is of die fei ten wel of niet bestaan. Maar blijkt straks dat Boonstra inder daad niets verborgen heeft ge houden en zijn verleden in alle openheid heeft blootgelegd, dan moet Hoevens actie de commu nist kwalijk worden genomen. Want wat is het beeld zoals zich dat nu heeft gevormd? Vermoe delijk mede omdat een deel van zijn familie sympathiseert met de nazis, laat een puber zich in 1942 ronselen voor de S.S. Hij wordt ingelijfd voor een periode van veertig dagen. Gedurende die veertig dagen doet hij nie mand kwaad. Daarna brengt hij drie lange jaren in concentra tie-kampen door. En vervolgens legt de Nederlandse rechter hem een straf op die inmiddels al lang beëindigd is. Drieëndertig jaar na dato wordt hem zijn jeugdzonde dan op nieuw voor de voeten geworpen. Een jeugdzonde die door de tijd waarin hij werd begaan, bij ve len emoties oproept die in geen enkele verhouding staan tot de ernst van de dwaling. Ook al realiseert men zich verstande lijk dat de misstap van de heer Boonstra op dit moment in het geheel niet meer ter zake doet, gevoelsmatig ervaren zeker de ouderen hem nu toch weer als „iemand d e fout is geweest". Tenzij de door Hoeven gesugge reerde, nog duistere feiten, de komende dagen inderdaad wor den aangedragen, moet zijn ini tiatief om de jeugd-fout van Boonstra opnieuw aan de orde te stellen, dan ook als uiterst laakbaar worden gekwalifi ceerd. Illillill LEIDEN „Het was alsof de bliksem insloeg, toen het me verteld werd. Alsof ik de grond onder mijn voeten voelde Zestien jaar egvallen. Mijn hemel, hoe kunnen ze dat nu toch na zo- F^gg ?jj pnJjgj'' veel jaren weer oprakelen" De 49-jarige Leidse buschauffeur B. J. Boonstra, bij de jongste verkiezingen in de gemeente raad gekozen voor de VVD, is nog zichtbaar onder de indruk wanneer hij met zachte stem zegt: „Ja, ik ben het. Ik ben het raadslid naar wie een on derzoek wordt ingesteld. Het is 1942 in Leeuwarden. Ik was zes tien. Ze hebben me geronseld en ik heb getekend voor een onder deel van de S.S. Vijfeneenhalve week heb ik in de opleiding ge zeten. Toen werd ik weer ont- slagen; omdat ik te jong was". „Twee- en dertig jaar is dat nu geleden", stelt Boonstra bleek en wat zenuwachtig vast. „Ik ben het vergeten. Ik denk er nooit meer aan. Geen seconde heb ik me dan ook gerealiseerd dat het om mij ging toen Hoe-" ven maandagavond om een be sloten zitting vroeg". De CPN-er D. Hoeven deed dat toen de „commissie onderzoek geloofsbrieven" bij monde van haar voorzitster mevrouw Geel kerken zei dat alle geloofsbrie ven van de nieuw gekozen raadsleden, in orde waren be vonden. Boonstra zat op de pu blieke tribune om zich alvast wat in te werken in zijn toe komstige taak. Samen met de andere aanwezigen ging hij heen toen het besloten deel van de vergadering begon. Een uur later werd hij thuis opgebeld door de fractievoorzitter van de VVD, drs. C. Elzenga. De ge meenteraad had de onderzoeks- Swingend begin van Wassenaarse zomerfeesten Van onze correspondent WASSENAAR De Wassenaarse zomerfeesten van de Oranjever eniging „Koningin Wilhelmina" die tot en met zaterdag worden gevierd, zijn gisteravond inge luid met een muzikaal feest in de sporthal aan de Dr. Mans- veltkade. dat door ruim 800 be langstellenden werd bezocht. The Dutch Swing College Band, onder leiding van Peter Schilper- oort trad er op. afgewisseld met het Dutch Rhtyhme Steel Orchestra, een 14 man tellende Antilliaanse steelband compleet met dansers en danseressen. In vorige jaren organiseerde de Oranjevereniging aan de voor avond van de Wassenaarse fees ten een pop-festival in de sport hal, dat telkens ruim 1000 be langstellenden trok. Dit jaar is van die gewoonte afgeweken en heeft de Oranjevereniging met haar programma in de sporthal gemikt op een ander soort „pu bliek". Het effect daarvan was duidelijk waarneembaar. Er waren minder jeugdigen, maar meer liefhebbers van de onver valste jazz, die door de Dutch Swing College Band geprodu ceerd pleegt te worden. Er werd ook meer gedanst dan op de pop-avonden. Burgemeester Staab maakte van een van de pauzes gebruik voor i het spreken van een waarde-1 rend woord aan het adres van de Oranjevereniging, voor alle moeite die weer besteed is aan j een vierdaags zomerprogram- ma. commissie opdracht gegeven het verleden van Boonstra nog maals na te trekken. „Ik be greep er eerst niets van", aldus Boonstra, „Toen Elzenga zei dat het om mijn geloofsbrieven ging, dacht ik: „Misschien zijn ze erachter gekomen dat ik des tijds ben veroordeeld wegens die verkeersovertreding. Omdat ik door een rood stoplicht zou zijn gereden. Maar dit, mijn god. hoe kan ik straks nog mijn werk doen. op de bus. Hoe kan ik me nog op straat vertonen?" Familie „Mijn ouders", zo vertelt het WD-raadslid zijn verhaal, „woonden in Leeuwarden. Va der was in stilte tegen de nazi's, maar mijn moeder niet. Onder haar familie waren verschillen de mannen die hadden dienst genomen bij de S.S. Er kwamen dan ook vaak soldaten bij ons over de vloer. Of die indruk op me maakten weet ik niet meer. Over politiek spraken we nooit. Wel had mijn moeder in die tijd een erg grote invloed op me". „Toen ik was ingelijfd bij de Wehrmacht", vervolgt hij, „ben ik direct, samen met een aantal anderen, overgebracht naar Praag. Mijn moeder was na tuurlijk dodelijk ongerust en probeerde mij via haar relaties weer vrij te krijgen. Op grond van mijn leeftijd is dat toen ge lukt. Ik werd teruggestuurd naar Nederland en te werk ge steld op het militair vliegveld van Leeuwarden. Een jaar lang heb ik daar gezeten. Toen werd ik door de Duitsers gearres teerd. Ze hadden een stuk plexi glas in mijn fietstas gevonden. Erg kostbaar materiaal dat werd gebruikt voor vlietuig-rui- ten. Ontkenningen dat ik het er niet zelf in had gestopt hielpen niet. Ik geloof trouwens ook niet dat het door anderen was ge daan met opzet. Concentratiekamp In ieder geval werd ik op trans port gezet naar het concentra tie-kamp Westerdiemke bij Bre men. Daar hebben ze me vast gehouden tot het eind van de oorlog. Na de bevrijding ben ik, zoals zoveel van mijn mede-ge vangenen. overgebracht naar Vught. Na driekwart jaar ben ik vervolgens in het kamp Haren in Groningen terecht ge komen. Hoe het toen allemaal precies gelopen is weet ik niet meer. maar op een goeie dag zei de kamp-commandant tegen me: „Hier heb je je papieren. Je mag naar huis. Tussen die papieren zat er één waarop stond dat ik tien jaar niet mocht stemmen. Of ze me ook het passief kiesrecht hadden ontnomen kan ik ook niet zeg gen. Die stukken heb ik nooit meer ingekeken, die liggen mis schien nog bij mijn moeder thuis, in Leeuwarden". Na 1947 heeft de heer Boonstra naar zijn zeggen geen of nauwe lijks hinder ondervonden van de dwaling die hij in zijn jeugd be ging. Hij werkte bij een levens- middeletizaak in Amsterdam, bij een motorenfabriek in Leeuwar den en kwam in 1960 naar Lei den. Hij solliciteerde bij de NZHen kwam openlijk met zijn verleden voor de draad. De NZH-directie zag daarin geen beletsel en hij kreeg de gewen ste aanstelling. problemen en hij sloot zich aan bij de Adviesraad voor de Bin nenstad. Twee jaar geleden werd hij lid van de VVD. Toen de verkiezingen in zicht kwa men vroeg VVD-fractievoorzit- ter drs. C. Elzenga hem zich kandidaat te stellen voor de ge meenteraad. Als verkeersdes- kundige. De bescheiden, in zijn praten heel eenvoudige Boon stra voelde zich gevleid en ac cepteerde het aanbod. Zijn col lega's kijken hem erop aan en leggen sindsdien nog meer na druk in de dagelijkse groet die ze hem plegen toe te roepen bij binnenkomst van de garage: „Zo chauffeur, hoe gaat het met de VVD! Wat nu? Kan de oprakeling van zijn oor- Tekst: Willem Scheer en Jan Leune logsverleden Boonstra ertoe doen besluiten zijn raadszetel beschikbaar te stellen? het zegt hij. „Ik ben een Fries en Friezen buigen hun hoofd niet graag. Maar aan de andere kant: ik heb me voor de gemeenschap willen inzetten om te helpen de verkeersproble men op te lossen. Als diezelfde gemeenschap dan iets van 32 jaar geleden ophaalt dan ga ik wel denken: laten ze hun rot zooi maar zelf oplosssen. Ik weet het niet. Ik ben nu nog te onthutst". Ondanks de afwezigheid van vele vaste deelnemers is de bloemschikdag. die gisteren in het dienstencen trum Leiden Noord is gehouden, toch een succes geworden. Tussen tien en twaalf en tussen twee en vier uur hebben 24 dames en een heer onder leiding van docente mevr. Van der Plas naar eigen inzicht anjers, bokkepoten en chrysanten kunnen schikken. ..De meeste van de deelnemers hadden in het verleden al eens de cursus gevolgd, die hier elk jaar gegeven wordt, zodat het niet helemaal onbekend tererin voor he nwas", zo vertelt de heer Thomas, leider van het centrum. .Ondanks de opkomst die u* de zin gehad en werden hun eigen creaties mee nc minder is geweest dan normaal heeft iedereen het toch uitstekend naar hele leuke werkstukjes gemaakt. De mensen mogen na afloop allemaal r huis nemen", aldus Thomas. LEIDEN Wederom onder uitstekende weersomstandig heden is het toernooi om de Open Leidse Tenniskam pioenschappen voortgezet. Naarmate het toernooi vor dert - het goede weer is daar natuurlijk ook debet aan - be gint de publieke belangstel ling enigszins tot leven te ko men, al zijn er, voor een sterk bezet kampioenschap als dit. toch nog te veel lege plekken op de tribune. Want er valt daar op Roomburg toch van heel behoorlijk tennis te genieten. De partij- e ntussen Fok en Constandse en tussen Fleury en Riaskoff bijvoorbeeld waren zeer ze ker het aanzien waard. Maar wellicht wordt de toeloop wat groter, wanneer het weekein de nadert. De partij van de dag was on getwijfeld de eerder vermel de strijd tussen Wouter Fok en Lex Constandse. Een enerverend verloop en een uitstekende slagenwisseling kenmerkt die ontmoeting en de spelers kregen dan ook menigmaal de handen van het publiek op elkaar. Con standse. gestart als underdog (later zou blijken waarom) begon bijzonder sterk door meteen al de service van zijn opponent te doorbreken. Helaas voor hem verloor hij daarna de zijne, maar dat ontmoedigde hem niet. Bij de stand 4-4 demonstreerde hij zijn 'lange' backhand, welke hem de eerste set op leverde. In de tweede set zou Fok de zaken wel even recht zetten. Hij nam onmiddellijk een 2-0 voorsprong, maar liet pal daarop twee zeer zwakke games volgen. Snel herstelde hij zich echter en met enkele fraaie passeerslagen kwam hij op 4-2. Constandse kwam nog wel even terug, maar Fok liep toch door naar 6-4. En daar knapte Constandse blijkbaar helemaal op af. In de derde en beslissende set namelijk bleek zijn kruit ver schoten. Fok kwam wederom op 2-0 en profiteerde daarna van de inzinking waarmee zijn tegenstander te kampen had. Moeiteloos liep hij door naar 6-0 en passant nog vier aces slaand. De ontredderde Constandse gaf de laatste punten zonder meer cadeau. Een beetje te vroeg was hij gecapituleerd. Niek Fleury had in zijn partij ongetwij feld veel meer moeite met Riaskoff dan hij gedacht had. De kleine, donkere Riaskoff liet zich geenszins van de wijs brengen door de reputatie van zijn tegenstan der en brutaal pakte hij de eerste set, 2-6. Dat kon Fleu ry niet zomaar over zich heen laten gaan en hoewel hij er hard voor moest lopen, won hij het vervolg met 6-3. In de beslissende set gaf hij Riaskoff geen schijn van kans. Gedecideerd maakte hij de partij met 6-1 uit. Loek Sanders behoefde ook te- Wouter Fok gen Koning weinig inspan ning te leveren. Met de on dubbelzinnige cijfers 6-2, 6-3 bereikte hij de derde ronde. Martin Koek. de blonde, ge talenteerde Amsterdammer deed datzelfde, al ging het bij hem niet van een leien dakje. Adama van Scheltema wenste niet zonder meer op zij te gaan en pakte zelfs verrassend de eerste set. Koeks snelheid en techniek bleken echter een nog beter resultaat in de weg te staan. Via 6-1. 6-4 trok laatstge noemde aan het langste eind. Bij het dames A werd er felle strijd geleverd tussen Mar jan Krediet en mevr. Kuy- pers. Krediet won moeizaam de eerste set (7-5) en verloor de daaropvolgende met 2-6. Een verrassing kon haast niet uitblijven, maar Marftri Krediet had het achterste van haar tong nog niet laten zien. Via 6-3 plaatste zij zich voor de volgende ronde. Dat zelfde deden ook de dames Bruysten en Faase. Zij won nen respectievelijk van An- nelies Prins en Lisette Bos houwers. Bram Madera is inmiddels al weer doorgedrongen tot de halve finale. De als nummer één geplaatste Mudera ver sloeg Hasselo in twee sets, 6-3, 6-4. Keizer bereikte vrij eenvoudig de kwartfinales. Tegenstander Koemans gaf maar matig partij en kon met 6-2, G-4 zijn rackets weer inpakken. Van Leeuwen moest tegen Asselbergs in de eerste set behoorlijk slag le veren, 8-6, maar kreeg de tweede reeks vrijwel cadeau. Asselbergs zag het niet meer zitten. Na mej. Krediet plaatste zich ook Milou Pen seel voor de derde ronde van het dames B. Vanzelf ging dat niet, gc'uige de cijfers 8-6. 4-6, 6-2. De kwartfinalisten van het He ren C zijn nu bekend. Kop- pelle en L. Kallenberg had den zich reeds geplaatst en hierbij voegden zich Roden burg, Ruysenaars en Stam. Zij wonnen, allen vrij ge makkelijk trouwens, van res pectievelijk Groenenberg, Kuipers en Van Paridon. onder redactie van Ton van Brussel, tel. 01710-22244 tst. 17 Politiek Nu zit hij alweer 14 jaar „op de bus". Geleidelijk aan vatte hij in die periode steeds meer be langstelling voor de verkeers- Kroegen Aanstaande maandag zal café ,,De Morschpoort" aan de Nieu we Beestenmarkt officieel van eigenaar verwisselen. Een ver andering die voor de regelmati ge bezoeker niet zoveel voeten in de aarde zal hebben, want de nieuwe eigenaar, de heer Van Heusden, werkt nu al achttien jaar in het bedrijf achter de tap. ..Maandag zijn hopelijk alle papieren in orde en vanaf dat moment staat de zaak op mijn naam. Als je trouwens aan de gemiddelde Leidenaar zal vra gen waar ,,De Morschpoort" precies zit. zullen ze het wel niet weten. Het café is eigenlijk al jaren meer bekend onder de naam „Het Achie". Dat is waarschijnlijk ontstaan, doordat wij hier op nummer acht zit ten," vertelt Van Heusden. Op het stadhuis zal hij inmiddels wel bekend staan als een van de grote vechters voor de ver andering in het sluitingstijdstip van de Leidse café's. „We zijn daarover nog steeds in bespre king met het stadhuis en de Ne derlandse Horeca Bond. Of de plannen allemaal doorgaan, is op dit ogenblik in elk geval niet met zekerheid te zeggen." aldus Van Heusden. ,,Nu hij in het café de scepter zwaait zal ook de biljartvereni ging van het café. die een half jaar geleden is opgehouden te Café De Morschpoort aan de Nieuwe Beestenmarkt bestaan weer heropgericht wor den. Verder zal er in deze kroeg niet zo veel veranderen. .Naast de drankjes blijven we gewoon leverworst, kaas en saté's ver kopen en het blijft ook ons stre ven om narigheid met herrie schoppers en de politie te voor komen. Ik wil het allemaal wel graag leuk houden," zo stelt ei genaar Van Heusden. Cricket Ajax heeft het tegen kampioens kandidaat Victoria niet kunnen redden. De Leidse ploeg die met vijf invallers het veld betrad begon bijzonder zwak en alleen Frits de Jongh bleek voor de opponent een hinderpaal. Voor hem waren andere Ajacieden reeds bijzonder snel verdwenen. Samen met Maarten Gerrits en Johan Groepe hield De Jongh zich nog enigszins staande, maar tenslotte moest ook hij het hoofd buigen en ging Ajax 89 all out. Victoria, dat nog nimmer van Ajax gewonnen had, g.ng er uiteraard fel tegen aan nu men de winst maar voor het grijpen had. Even nog sloeg Ajax terug, maar Victoria was. na de kleine Leidse ople ving. niet meer te stuiten. Het geringe Ajaxtotaal werd toen snel gepasseerd. Bowlingcijfers: F. de Jongh 2—16; Ben Veld- Foto's: Kees v. d. Burg man I19. Zaterdag speelt Ajax tegen P.W. en zondag tegen VCC uit. Ontslag Met ingang van 16 oktober is op zijn verzoek aan dr. A. Sikkel eervol ontslag verleend als ge woon hoogleraar aan de R.U. te Bakzeil De beruchte Leidse kamerverhuur der Sipdonk heeft bakzei ge haald in 't proces tegen enkele Zo ziet „Het Achi Marokkaanse bewoners vair zijn pand Steenschuur 7a. De Leidse kantonrechter heeft gisteren be paald. dat de Marokkanen recht hebben op huur en dat inbreuk van de huiseigenaar daarop zal worden bestraft met een dwang som van 500 per keer. Stip- donk moet ook de vergoeding betalen voor de schade die hij heeft aangericht bij een van de Marokkanen. vraagd naar UVS, zijn deze week op hun besluit teruggeko men. Teun Hoek keert terug op het kanarienest terwijl Wim v. d. Linden vanwege zijn drukke wérkzaamheden geen tijd meer kon vinden voor het veldvoetbal. bal. UVS Wim v. d. Linden cn Teun Hoek, de twee LFC'ers die overschrijving hadden annge- Teun Hoek speelde afgelopen zon dag weliswaar in he blauwwitte topteam mee tegen HION, maar omdat deze wedstrijd door de KNVB niet als bindend wordt beschouwd, was hij in staat om zijn overschrijving alsnog onge daan ie maken. Tegenover het UVS-bestuur verklaarde Teun Hoek, dat hij zich niet capabel achtte om mee te draaien in de hoofdklasse. Toch kan men stel len dat UVS met het verlies van deze twee spelers wederom een geduchte aderlating heeft onder gaan. De bewoners van de kik kerpolder zullen nu moeten pro beren om de hiaten, die na het vertrek van Hcndrikse en Van Velsen in de voorhoede zijn ont staan, met eigen kweek aan te vullen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3