TROS-Nachtwacht Een zware klus Elisabeth.Montgomery in stormachtige tv-thriller Tweemaal Pleuni op Bali TELEVISIE VANAVOND TELEVISIE VRIJDAG RADIO VRIJDAG Onderwijstelevisie komt met nieuwe projecten DUIND&-KDAli tt AUUU^i ia. Gerard de Vries (III) Hilversum liet is donderdagnacht half twee. Het is rustig in het studiocomplex van Hilversum 3 aan de Insulindelaan. In de omroepcel twee heerst echter een jolige drukte. Gerard Meyer is het eerste uur Nachtwacht begonnen. Nachtwacht is een TROS-nachtprogramma, van 1 tot 5 uur, waar Gerard Meyer, Gerard de Vries, Tom Mul der en Hugo van Gelderen iedere week hun handtekening ender zetten. Om twee uur pakt Gerard Meyer zuchtend zijn platen in. Voor hem zit het er op. Gerard is moe, hij baalt. „Het is me weer tegengevallen" verkon digt hij binnensmonds. „Ik ben net terug van zes weken vakantie in Spanje, dan valt het werken nooit mee. Toen ik alles hier weer zag moest ik moeite doen om niet heel hard weg te lopen. Ik heb minstens een week nodig om weer in het ritme van alle dag te raken. En dan die nachtdiensten. Die ondermijnen me. Voor één uur nacht heb ik twee dagen nodig om weer bij te komen. Ik had nu het eerste uur, dat is nog te doen. Nu kom ik bijna aan m'n acht uur slaap toe. De laatste uren van drie tot vijf zijn het ergst. Van slapen komt dan weinig. En dat voor een handjevol luisteraars. Die heren in Den Haag kunnen leuke "plannen verzinnen. Zij slapen 's nachts" Vermoeid maar met een fris vakantiekleurtje ver laat Gerard het gebouw, na er eerst nog even op gewezen te hebben dat de frisdrankenautomaat een soort synthetisch afwasmiddel produceert in plaats van de overheerlijke drank, die op de buitenkant staat aangegeven. Hij blijkt later gelijk te hebben. Hapjes Terug naar de omroepcel. Gerard de Vries is, nu eens niet als cowboy, aan de beurt om half drie stelt Tom Mulder, ook wel Klaas Vaak genoemd, voor sate te gaan halen. Sinds enige maanden staat er in het Hilversum-3-gebouw een automaat met verwarmde hapjes, frikandellen, ballen ge hakt, saté en dergelijke. Dit speciaal ten behoeve van de bij nacht en ontij werkende discjockey's. Jongens die werkelijk te beklagen zijn als ze tenminste enkel en alleen op deze „versterkende" hapjes moeten leven. De saté waarvoor twee gul den per persoon in de machine moet worden gestopt, bestaat uit vijf stukjes kippevlees en een halve liter koude pindasaus, waar geen pinda aan te pas is gekomen. Kortom niet te eten. Pas nu Hugo van Gelderen (IV) is ons duidelijk waarom NOS-discjockey Frits Spits zijn show die op de moeilijkste uren van vijf tot zeven is gepland de satésaus-show heeft genoemd. Het voedsel wordt met lange tanden verorberd.* Gerard de Vries die nog altijd de nachtwakers, nachtverpleegsters, nachttelefonistes en taxichauf feurs bezig houdt, vertelt de allernieuwste Belgen mop. Hij neemt het zoveelste telefoontje aan. (Per uur komen er zo'n zestig telefoontjes bij het programma binnen, maar hiervan worden er hoog stens tien behandeld) een vriendelijke jonge dame vraagt een verzoekplaat je aan voor alle Neder landse taxi-chauffeurs. Little Paraguayo van de George Baker Selection moet het zijn. Gerard uraait met een brede grijns een niet mis te ver staan rockwerkje van Jerry Lee Lewis. De volgen de keus van platendraaier De Vries is een elpee iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 1 Tom Mulder (II) waarop Max Tailleur een groot aantal nogal du- bieuse moppen tapt. Leuk voor het slapen gaan. De klok vertelt ons dat het tegen drieën loopt. In de omroepcel wordt, het echt gezellig. Tom Mulder heeft een plan, waarmee hij zijn werkgever aan een Hilversum-3 primeur wil helpen. Hij heeft een kennis die op dat moment in New York zit. Het is de bedoeling, dat deze vriend gebeld wordt en zo rechtstreeks vanuit zijn New Yorkse Hotel de groeten kan doen. Ook wil Tom proberen via de telefoon wat klanken van het Amerikaanse radios tation Radio ABC rechtstreeks de Nederlandse nacht in te sturen. Het hotel wordt gebeld. De verbinding is perfect, alleen is de heer waar het om gaat niet aanwezig. Tom heeft zich vergist in het tijdsverschil tussen Nederland en New York. Het zit er op voor Gerard de Vries. Tom en Ron besluiten in de uitzending er om te tossen, wie het volgende uur voor zijn reke- Gerard Meyer (I) ning neemt. Het lot wijst Tom aan. Hij neemt plaats op de warme kruk met een grote stapel oude hits voor zich. Ook Tom heeft nauwelijks tijd om voortdurend de rinkelende telefoon op te nemen. Met zijn hoofd zit hij bij vriend Ruud in New York. Tussen het draaien van de singles door graait zijn hand wild naar de telefoon om het bijna een single lange telefoonnummer van het hotel in New York te draaien. Tom's gezicht krijgt een onverbiddelijke uitdruk king. Het zit niet mee. Tegen vieren is er nog steeds geen verbinding. Ron is als laat ste aan de beurt. Hij kondigt met omfloerste stem aan dat het er op dit late en toch vroege uur zwoel aan toe zal gaan. De aanwezigen in de omroepcel maken om het geheel wat te onderstrepen zwoele geluidjes. De telefoon rinkelt. Ron wordt direct voor zijn zwoele plannen gestraft. Er blijken no gal wat vurige heren tussen vier en vijf naar de radio te luisteren. Heren die het nodig vinden hun zwoele stemming aan de discjoc- key mee te delen. Ron laat de haak verder op het toestel liggen. „Ik had het kunnen weten" bromt hij. Het team raakt vermoeid. Gerard de Vries heeft het gebouw al lang verlaten. Tom wacht tot Ron klaar is. Er wordt koffie gehaald. De jolige stemming is overgeslagen in een wat melige sfeer. Buiten komt de zon op. De eerste auto's rijden al op de Insulindelaan. Om half vijf heeft Tom eindelijk vriend Ruud aan de telefoon. De Hilversum-3 primeur is een feit. In plaats van radio ABC krijgen we een stukje Perry Mason, die toevallig net op de New Yorkse tv is. Ruud vertelt het Nederlandse volk dat het warm is in de Amerikaanse wereldstad. Maar liefst 35 graden celsius. Na een kwar tier legt Tom de haak glunderend neer. Lang wordt nog nagekaart over de wonde ren van de huidige techniek. Het is vijf uur, de nachtwacht zit er op. Tom Mulder zucht. „Ik lig morgen de hele dag in mijn bed" kondigt hij aan. „Vroeger deden we alle uren samen, maar dat werd te gek. Nu wisselen we, zodat degene die het eerste uur heeft, een vrij normale nachtrust kan heb ben. Ron en ik blijven meestal de hele nacht in de studio". Als Tom de lange trap die naar het parkeer terrein leidt, afloopt ademt hij de ijle och tendlucht diep in. „Het lijkt wel of ik uit een kroeg kom", glimlacht hij. ROELFIEN SANT „The Victim" heet de tv-thriller waarin Elisabeth Montgomery vanavond een hoofdrol speelt; de Nederlandse titel is „Een nacht vol verschrikking", waar mee de hele lading is gedekt. Want het IS nacht, wanneer de storm aanzwelt tot orkaan kracht en de telefoon uitvalt van het afgelegen landhuis waar de eenzame Kathcrine te vergeefs haar zuster Susan zoekt. Het was Susan immers, die Ka- therina telefonisch mededeelde geen toekomst te zien in haar vastgelopen huwelijk. Maar wanneer Kathy arriveert om de zaak te klaren, is Susan vertrok ken, haar man Ben eveneens en alleen de storm is er. Dan komt Ben, om zijn echtge note in de armen te sluiten. Maar waar is Susan, terwijl de elementen ongeremd hun gang gaan, de telefoon plotseling is afgesneden en de huishoudster, eveneens schielijk teruggekeerd, van niets weet? Ned. II, 21.00 uur. Langs de spoorlijn De EO laat in het programme „Kinderen langs de spoorlijn" zien, wat er gebeurt wanneer uit een gezin de vader verdwijnt en het gezin moet verhuizen naar een oud huisje langs de spoor lijn. De kinderen moeten nu ver trouwd zien te raken met wat er zoal langs een spoorlijn ge beurt. Ned. I, 20.21 uur. Man achter de film In de derde en laatste aflevering van „De man achter de film" wordt vanavond een portret van Howard Hawks op het scherm gebracht. Hawks begon als schrijver in de jaren 20-30 en is later vooral bekend geworden als regisseur van The Big Sleep, Gentlemen prefer Blondes, Rio Bravo, Hatari en El Dorado. Ned. I, 22.00 uur. Mens en zee De Tros zendt een natuurfilm uit over de dieren in het Noord poolgebied. Regisseur Bruno Vailati maakte opnamen van een ijsbeer onder water en an dere dieren van de toch niet onbewoonbare ijswoestijn: ren dieren, walrussen en witte wal- NedL H, 19,20 uur. Koelewljn Na een eerdere aankondiging dat „Koelewijn behoeft geen krans" om programmatische re denen op 6 juli moest worden verschoven, is de uitzending van dit televisieprogramma voor vanavond vastgesteld. Het oude vissersdorp Spakenburg aan het IJsselmeer vormt het decor voor dit muziekprogramma rondom Peter Koelewijn. Dat juist Spa kenburg als entourage werd ge kozen is niet zo verwonderlijk, want Peter werd in dit dorp niet alleen geboren, maar bovendien dragen 2000 inwoners ervan de naam Koelewijn. Behalve Peter Koelewijn en zijn Rockets wer ken aan dit programma mee: Bonny St. Claire en Unit Gloria, Ciska Peters, Ronnie Tober, de groep Leftside, de twee Pinten, Nico Haak en de Paniekzaaiers en Ria Valk. Ned. II, 20.21 uur. De Eendracht Voor de liefhebbers van oude zeezeilschepen zendt de Tros vanavond uit „Ons nationale zeezeilschip De Eendracht". Dit schip, een tweemast-gaffel- schoener van ruim 36 meter, is voor 2ï miljoen gulden gebouwd op initiatief van de vereniging „Het Zeilend Zeeschip". De be doeling is om met 16 reizen per jaar jong Nederland vertrouwd te maken met het zeezeilen. De camera registreerde de bouw van het schip, van de kielleg ging tot de tewater lating. De eerste gefilmde reis ging van Noord-Spanje naar Engeland. Ned. II, 22.10 uur. op Wielrennen baan Vanavond komt er een extra uitzending van TROS-SPORT, die is gewijd aan de baanren ners die worden geselecteerd voor de wereldkampioenschap pen in Montreal in augustus aanstaande. De laatste wedstrijden vóór dit treffen vinden plaats op de baan in Alkmaar, waar came ra's zijn opgesteld teneinde de kijkers op de hoogte te brengen van de vorm waarin Nederland se en buitenlandse selectiekan didaten verkeren. Belangrijke vedetten bij de stayers zijn Cees Stam, Dieter Kemper en Theo Verschuere. Bij de sprinters zul len o.m. Leijn Loeveseijn, de Belg Van Lancker, de Austra liër Johnson en de Amerikanen Simes en Mountford aan de start verschijnen. Ned. II. 22.50 uur. NEDERLAND 1 NOS 18.45 De Fabeltjeskrant 18.55 Journaal EO 19.05 EO-vakantiekrant 20.00 Journaal NOS 20.21 Kinderen langs de spoor lijn VPRO 22.00 De man achter de film 23.05 Journaal NOS 22.10 Ons nationale zeezeiu schip „De Eendracht" 22.50 TROS sport extra 23.15 Journaal NOS NEDERLAND II DUITSLAND II NOS 18.45 De Fabeltjeskrant 18.55 Journaal TROS 19.05 De Grabbelton 0 19.20 De mens en de zee 19.30 Wat een familie 20.00 Journaal 20.21 Koelewijn behoeft geen krans 21.00 Een nacht vol verschrik king 21.00 (K) Journaal. 21.15 l gramma. 22.00 <K) Dok 22.30 (K) Journaal. BELGIE NEDERLANDS I. 23.25—23.35 (K) Yoga. NEDERLAND 1 NOS 18.45 De Fabeltjeskrant, 18.55 Journaal TROS 6 19.05 Zorro 19.30 Boter, kaas en eieren 20.00 Journaal 20.21 De regenmaker' 22.20 Het vluchtelingenpro bleem is alleen hopeloos als u dat vindt IKOR 22.50 Een lange weg naar de hemel 23.50 Journaal NOS NEDERLAND II NOS 18.45 De Fabeltjeskrant 18.55 Journaal KRO 19.05 KRO-cineac 20.00 Journaal NOS- 20.21 De Wrekers 21.10 Brandpunt 18.15 (ZAV) Valer de Klamotfe, TV- <K) Journaal 19.30 (K) Buitenlan tages 20.15 <Zl\V) Der Kommi daadserie 21.15 (K) Journaal 21.30 (K) Do- BELGIE NEDERLANDS .8.55 (K) Fabeltjeskrai: Kruispunt 19.30 <K> (K) Mededeling 19.00 (K) K.T.R C- muziek. 19.25 (S) Radiokoor. 19,30 (S) Klas sieke strijkkwintet 19.45 (S) Orgelmuziek. 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojournaal. 18.20 (S) Lichte orgelmuziek. IKOR: 18.30 Kleur: informatie over kerk en samenleving. NCRV: 19.00 (S) Leger des Heilskwartier. 19.15 De Kerk vandaag: nieuws en com mentaar. 19.30 (S) Veel gevraagde gewijde muziek. 20.00 (S) Zomaar zomers: licht muziekprogramma. 21.55 (S) Kerkorgelcon cert: oude muziek. 22.20 Avondoverden- NOS: 19.50 Den Haag vandaag. 20.IX' Nieuws. AVRO: 20.05 Radiojournaal. 20 10 (S) Osterfestspiele Salzburg 1974: Die Meis. tersinger von Nürnberg, opera van Wag. ner. (akte I en 11). 22.40 Zes hoog houdi de lift weer tegen, muzikale strip. 23.0) Cabaret profiel. 23.20 (S) Essay: program ma over kunst. 23.50 Radiojournaal. 23.5' 24.00 Nieuws. 22.50 Om de veiligheid van het bestaan (2). serie lezingen. 23.05 (S) Rotterdams Filhar 11VJ d1.4 n Til miHR monisch Orkest: klassieke muziek. 23.55- 24.00 Nieuws. 18.02 Joost mag niet eten. 19.02 TROS (Sjl 20 02 (S) Poster. 21 02 iSi Sesjun: jazz HILVERSUM II Blues live. 22.02 (S) De Hugo van Gelderen Show met o.a. de Nederlandstalige Top 18.00 (S) Tijd vrij voor muziek in vrije tijd. -18.30 Nieuws. 18.41 Wereldpanorama. 18.53 Zojuist verschenen: nieuwe boeken. AVRO: lp.00 (S) Klavecimbelrecital: oude Tien. 22.55 Mededelingen. NOS: 23.02 Jazz Festival 1974 te Laren. TROS: 1.02 De Nachtwacht. NOS: 5.02 De satésaus-show. EO: 6.02-7.00 (S) Matinata: lichte gevarieer de muziek. HILVERSUM I AVRO: 7.00 Niei tiek. 7.20 (S) I Wegeninformati roepkoor en za derne muziek. (S) Voo Arbeids program 1) Badinerie: klassieke muziek (gr.), Jieuws; 7.41—7.50 Echo). 8.24 Ovi 8.30 Nieuws. 8.36 Gymnastiek vo svrouw. 8.45 Voor de kinderen. 9.00 12.00 IS) Van twaalf tot twee, 2.30 Nieuws en om 12.41 Echo. Verlokaal op vrijdag met om vs. 17.00 Zonder grenzen: rut missie en zending. 17.10 (S) Cou .vestern muziek. 17.30 Nieuws. 18.00 (S) Metropole orkesL an Finar nofoonmi Overheidsvoorlichting. 12.: uitzending van het Minister i. NOS: 12.40 <S) Liet 13.50 Int echt,' I 5.00 Nieuws. VARA: 13.11 Dingen g. NOS: 13.25 Spiegel van België, irnationaal Spectrum: klassieke >or orkest. 14.30 Blik op de derde wereld. 15.00 Zoeklicht op Nederland: re- portages en commentaren en veel muziek. (16.00 Nieuws). Humanistisch Verbond. 16 45 Laat je niks wijsmaken. VPRO: 17.00 VPRO-Vrijdag: rechtstreeks magazine. HILVERSUM III voor jonge mensen. 8.02 (S) en koffie. 10.03 (S) De muzikalt vcrzoekpla NCRV: 11 se toer. 13.03 (S) Dl de middag: Op de Holland- HILVERSUM II it levende Woord. In de documentaire "Vlucht tus sen toen en toekomst", die de NCRV-televisie eind oktober terOp de i gelegenheid van het vijftigjarig jubileum zal uitzenden, speelt Pleuni Touw de hoofdrol. De film wordt gemaakt naar aan leiding van de eerste K.L.M.- vlucht naar het toenmalige Ne derlands Indië en zal een verge lijking maken tussen de jaren foto is Pleuni Touw gekleed in het kostuum uit "De Sftille Kracht", op het moment, dat ze voor het eerst kennis maakte met Indonesië. Op de andere foto dezelfde Pleuni Touw, maar nu in haar nieuwe rol in de documentaire van Jan van Hillo. Peter Koelewijn, die geen krans behoeft, met een programma uit Spakenburg. HILVERSUM De Stichting Neder landse Onderwijs Televisie (NOT) start in september met twee nieuwe projec ten: een serie van elf snelprogramma's voor leerlingen en onderwijzeressen in de lagere klassen van de basisschool en een serie van twaalf programma's „Thematische Biologie" voor de brug klassen van het voortgezet onderwijs. In het komende schooljaar worden in totaal 250 schooltelevisieprogramma's uitgezonden. Dat is dertig meer dan in het afgelopen cursusjaar. Van de 250 programma's die voor de helft in kleur worden uitgezonden, zijn er 150 be stemd voor het basisonderwijs en 100 voor het voortgezet onderwijs. Negen tig programma's zijn nieuw en worden voor het eerst door de NOT uitgezon den. Voor het basisonderwijs ligt het accent het komende schooljaar op: rekenen en wiskunde, wereldoriëntatie, religieuze oriëntatie, beeldende vorming, sexuele opvoeding, biologie-natuurkunde en op aardrijkskunde. Voor de tweede en der de klassen is er een project om de kinderen enthousiast te maken voor spelactiviteiten. Voor de vijfde en zesde- klassers is er een reeks uitzendingen die tot doel heeft de kinderen een eigen Voor het voortgezet onderwijs zijn er het komende schooljaar projecten voor biologie, Engels, Duits, beroepenvoor-' lichting en vooral maatschappelijke en culturele oriëntatie, waarbij onderwer pen aan de orde komen als: ontwikke lingshulp, milieuproblematiek, drugs, bevolkingsvraagstuk, het Midden Oos ten, wereldgodsdiensten, Europese ha vens en Hitlerjugend. Om leerkrachten en ouders in de gele genheid te stellen kennis te nemen van de programma's, zullen tevens ongeveer vijftig programma's voorafgaand aan de dag van uitzending in de avonduren getoond worden. De uitbreiding tot 250 programma's is bereikt door het laten vervallen van een aantal herhalingsuit zendingen voor het voortgezet onder wijs. Tot nu toe werden alle schooltele visieprogramma's tweemaal uitgezon den, maar door het toenemend gebruik van de video-cassetterecorder gnan de herhalingen meer en meer hun zin ver liezen. In het afgelopen jaar werd in ongeveer tachtig procent van de geval len, waarin van schooltelevisieprogram ma's in het voortgezet onderwijs ge- Meer dan tachtig procent van de basis' scholen heeft een of meer televisietoe' stellen. In vier van de vijf gevallen worden deze toestellen min of meer" intensief gebruikt voor de schooltelevi sie. Van de scholen voor beroepsonder wijs beschikt ongeveer een derde over een tv-toestel en negen procent over een video-cassetterecorder. Bij het alge meen voortgezet onderwijs en het voor bereidend wetenschappelijk onderwijs heeft bijna de helft van de scholen een tv-ontvanger en beschikt 25 procent over een videorecorder.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 2