Wageningen stemt publiciteit af op lage opleiding van toeschouwers Voor AZ'67 moet plaats bij subtop haalbaar zijn. FC Utrecht: Optimistisch maar niet overmoedig GO AHEAD WEER NIET EAGLES BRAK MET TRADITIE 11'1 IN DE KRANT DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1974 naar wel. Verder zijn er nauwelijks wij zigingen gekomen. Wageningen wil bou wen aan een vaste plaats in de eredivi sie. De ploeg uit de Gelderse vallei wil niet "heen en weer" zoals Excelsior en Volendam dat gewoon zijn. Onderzoek Het bestuur van de Wageningse club heeft de zaken professioneel aangepakt. In het laatste seizoen, toen al rekening werd gehouden met een plaats in de eredivisie, liet het bestuur een weten schappelijk onderzoek verrichten om eni ge indruk te hebben waar het publiek IfltGrGSSdnt vandaan kwam. Uit de cijfers van dit onderzoek blijkt Wageningen een duidelijke streekfunctie te bezitten. Meer dan de helft van de bezoekers komen van buiten de gemeente Wageningen. Met name Heelsum en het dorp Ede hebben met elk ruim tien pro cent een belangrijk aandeel in het bezoe kersaantal uit de regio. Uit het rapport is ook duidelijk gebleken dat de Wagenin- gers een grotere clubtrouw hebben. Dit was voor het bestuur erg verrassend. Bij slechte prestaties blijft het publiek achter de club staan. Bezoekers van Wageningen blijken bovendien een lager opleidingsni veau te hebben dan bij de andere clubs in het betaalde voetbal. Het bestuur wil daarom de publiciteit en de reclame aan passen aan deze gegevens. Een ander interessant gegeven kreeg het bestuur over de frequentie van het be zoek. Uit de enquête- resultaten heeft het bestuur kunnen vaststellen dat een groot aantal bezoekers meer dan twaalf wed strijden per seizoen volgt zonder in het Hazelhekke zal men bij Wagenin gen niet meer in actie zien. bezit te zijn van een seizoenkaart. Daarom zal men dit jaar meer aandacht besteden aan de verkoop van seizoen kaarten. Het biedt immers het voordeel van een goede kaspositie aan het begin van het seizoen. Uit de enquête is ook gebleken dat de. bezoekers verbeteringen wensen aange bracht te zien aan de sanitaire voorzie ningen, de mogelijkheid om in de pauze wat te gebruiken, de kwaliteit van de staanplaatsen, de parkeergelegenheid en de kaartverkoop aan de loketten. Met deze gegevens wil het bestuur gaan wer ken. Wageningen is dus een vereniging waaraan nog veel kan worden gebouwd en daarom is er toekomst! (Van onze sportredactie) ALKMAAR Terwijl de meeste clubs zich vrij rustig hebben gehouden op de transfermarkt, heeft het Alkmaarse AZ'67 de gelegenheid aangegrepen om de ploeg danig te versterken. Er werden maar liefst negen nieuwe spelers gecon tracteerd, waarvan vijf zeker in aanmer-, king blijken te komen voor de a-selectie van trainer Joop Brand. Belangrijkste aankoop is ongetwijfeld Bobbie Vos- maer, de voormalige VUC- en Haarlem- speler, een geduchte aanwinst voor het toch al sterke middenveld van AZ'67. Voor dat middenveld meldde zich nog een nieuwe kracht: Eef Mulders van PSV. Joop Brand beschikt daardoor over vijf ogenschijnlijk gelijkwaardige mid denvelders: Kristen Nygaard, de Deense vrije trappeqspecialist, Joop Wildbret,* Kees Kist, Bob Vosmaer en Eef Mulders. Het lijkt waarschijnlijk, dat Kees Kist het komende seizoen in de spits zal opereren, de plaats die is opengevallen door het vertrek van Wolfgang Frank naar Ein- tracht Braunsweig. In de laatste wedstrij den van de afgelopen competitie stond Gerard Vredenburg regelmatig op die plaats, maar hij is ook zeer goed te gebruiken als vleugelverdediger. Dat' heeft hij bewezen tegen onder meer Ajax in de bekerwedstrijd. De mogelijkheid bestaat ook, dat Eef Mulders de voorste linie zal gaan versterken. Hij geeft welis waar zelf de voorkeur aan het midden veld, maar ten tijde van Kurt Linder was hij linkerspits in de Eindhovense forma tie. AZ heeft zijn selectiegroep op alle fronten versterkt. Van zondag amateur kampioen Elinkwijk werd doelman Chris Heil overgenomen. Hij moet de nieuwe concurrent worden van Gerrit Vooys nu Nico Schroder is gestopt. Ook diens club genoot Van Rijnsoever maakte de sprong naar het Walhalla van de voetbalsport. Of hij een plaats in de Alkmaarse verde diging zal veroveren, is twijfelachtig. Voor Ronald Spelbos liggen de zaken heel anders. De lange centrumverdediger maakte bij Amersfoort veel indruk. AZ gaat met een sterke ploeg de competitie in en een plaats in de subtop moet haalbaar zijn. Vorig jaar zat men daar met een zevende plaats heel dicht tegen aan. Het streven is een totaal van 38 punten. Die totaalscore moet voldoende zijn voor internationaal voetbal volgend jaar. Misschien al UEFA-cup maar an ders de intertotocompetitie, waarin AZ wel ervaring moet opdoen voor de ko mende jaren. Daarin wil AZ de top berei ken. Over drie jaar moet het zover zijn. Want de Alkmaarders, gesteund door de gebroeders Molenaar, beginrien volgende maand aan het derde jaar van het vijfja renplan, dat naar de absolute top moet leiden. Het materiaal is er. Voor Joop Brand de taak om van dat materiaal éên geheel te smeden, dat de verwachtingen kan waarmaken. Bob Vosmaer vertrok van FC Haarlem naar AZ'67 (Van onze sportredactie) Wageningen Eredivisie-debutant Wa geningen wil het komende seizoen het Nederlandse voetbalpubliek verrassen. Al jaren heeft Wageningen gebouwd aan een toekomst in de hoogste klasse van het vaderlandse-voetbal. Al in de tijd van trainer Maarten Vink, die later bij MVV zou-gaan werken en daarna werd ontslagen, was het beleid afgestemd op eredivisievoetbal. Maarten Vink was in Wageningen erg succesvol en stond met zijn ploeg al enkele malen op de drempel van de eredivisie. Nooit werd echter de doorbraak geforceerd. Na zijn vertrek (Van onze sportredactie DEVENTER Go Ahead Eagles heeft, ook dit jaar niet met de traditie willen brekef: meer verkopen dan kopen. Na het vertrek van Jan Groenendijk (naar Wageningen), Hans Engbersen (naar Be- veren Waes) en Jan Veenstra (naar PEC) is de kerngroep van trainer Jan Noter- mans weer uitgedund. NEC-speler Jan Deinzen is weliswaar aangekocht, maar het verlies aan spelers blijft. Ondanks deze sombere geluiden is trai- RJ 8 EP fl R% ner Notermans toch optimistisch. De af- fiti 3 lp R ÏJ gelopen weken is er hard getraind, want H 0 lil Lj3 Ka HBr de kleine Limburger wil met zijn ploeg optimaal aantreden voor de start van het nieuwe seizoen. "In de eerste wedstrijden moeten wé punten pakken. Elke club wil in het begin vrijuit kunnen spelen. Een goed begin kan voor veel ploegen ook een goed einde betekenen. Een club die vanaf bleef het bestuuf "de lijn-Vink" aanhou- het begin in de verkeerde hoek zit kan den en niet zonder succes. Dit jaar won tegen het einde van de competitie in de Wageningen de race in de nacompetitie. hoek, waar de klappen vallen terechtko- Op de Wageningseberg, het stadion van men. En er is niets erger dan tegen de debutant, zal het publiek topscorer degradatie te moeten knokken", aldus Hazelhekke niet meer in actie zien. Ook Jan Notermans, die eraan toevoegt, dat Wageningen ontkwam niet aan transfer, het gewoon prettig is als je het hele Voor Hazelhekke is Jan Groenendijk seizoen vrij kan spelen omdat je dan het gekomen. De exspits van Go Ahead Eag les zal het dit jaar bij Wageningen moe ten proberen. Bij de Deventerploeg was Jan Groenendijk geen succes weggelegd. Vrouwe Fort una was hem bij de Eagles niet goed gezind. Groenendijk hoopt bij Wageningen meer succes te hebben. publiek met goed en mooi voetbal kan boeien. Hij zegt dit omdat hij zich terdege bewust is van zijn kansen. "Met Ajax, Feijenoord, PSV, FC Twente en misschien FC Amsterdam in deze competitie, weet elke trainer van een andere club dat zijn team toch geen Trainer Jan Notermans van Go Ahead Eagles. „Dit jaar een mana ger naast de trainer". moeten'of tegen degradatie vechten of om een plaats in de middenmoot strijden. Ook Go Ahead Eagles." Voelt Jan Notermans zich opgewassen tegen de zware taak, nu het de steun van manager Hans Kraaij moet missen? Bij deze vraag glimlacht de donkere Limbur ger eventjes, denkt na en zegt dan reso luut: "Ik zal nu vrijer kunnen werken. Vorig jaar was ik beperkt in mijn moge lijkheden. Hans Kraay legt nu geen stem pel op mijn werk. Kraay had de zeggen schap want hij was de manager met trainersbevoegdheden. Het Go Ahead Eagles-bestuur zoekt nu weer een mana ger, maar wel een manager zonder teeh- nische bevoegdheden. Daarom geloof ik dat ik dit seizoen prettiger zal kunnen werken. Ik geef toe dat er vorig jaar wel eens interne problemen zijn geweest. Als trainer neem ik nu de volle verantwoor ding op mijn schouders. Als het tech nisch fout gaat dan zal ik de schuld op me nemen", aldus Notermans. "De nieu we manager zal geen enkele technische bevoegdheid krijgen. De nieuwe man zal de rechterhand van het bestuur worden. Hij zal zich hoofdzakelijk bezighouden met vergaderingen, contacten met over heidsinstanties en met financiële zaken. Vorig jaar had Go Ahead Eagles oen trainer naast de manager en dit jaar een manager naast de trainer." Robby Boersma was een van de weinige aankopen van FC Haarlem., (Van onze sportredactie) Haarlem F.C. Haarlem, vorig seizoen een knappe middenmoter, heeft zich erg rustig gehouden op de transfermarkt. Er werden een paar amateurs gekocht. De enige speler van naam, die volgend jaar de rood blauwe kleuren van Haarlem zal gaan verdedigen, is Cor Pot van MVV. Daarnaast werd er een doelverdediger aangetrokken in de persoon van Bob Boersma, vorig jaar nog tweede man achter oranjedoclman Jan Jongbloed bij F.C.Amsterdam. Trainer Barry Hughes wil naast deze twee spelers opnieuw zijn geluk beproe ven met een Engelse speler. Van Aston Villa kwam de pas 20-jarige Douglas George over naar Haarlem. Het is de tweede maal. dat Haarlem een Engels man onder contract heeft sinds Barry Hughes het heeft van Joop Brand (nu trainer van A.Z. '67) overnam. De eerste keer liep uit op een complete mislukking. Timmy Cardno ongetwijfeld een spitsspe- ler met veel talenten, kwam niet uit de verf. Hij kreeg erg snel heimwee en het leven als vrijgezel in een kosthuis beviel hem helemaal niet. Barry Hughes: „Card no en George zijn niet met elkaar te vergelijken. Cardno was vrijgezel, terwijl Douglas George binnenkort gaat trouwen met een Nederlands meisje. Daarom ben ik ervan pvertuigd, dat hij makkelijk zal kunnen wennen aan het Nederlandse le ven en aan het voetbal hier. Bovendien geloof ik dat hij uitstekend past in ons spelsysteem. Dat was met Cardno niet zo. Het is een technisch zeer begaafde speler en ik ben er zeker van dat hij nog zal groeien in Haarlem". Tegenover de aankopen van Haarlem staat het verlies van Bobby Vosmaer. „Natuurlijk is het jammer dat wij Bobby zijn kwijtgeraakt, maar ik dacht dat wij voldoende mensen hadden die dat gat kunnen opvullen. Het zal van de te vol gen taktiek afhangen wie dat gaat wor den. Zoals ik het nu kan bekijken komen daarvoor zo'n vier spelers in aanmerking: George Feteris, Van der Berg, en ook Pot kunnen als aanvallend middenvelder worden ingezet". Haarlem heeft de medische staf aanzien lijk veranderd. Er kwam onder meer een nieuwe dokter (Wijdema) en via gesprek ken heeft men getracht de fouten, die <-r vorig jaar in de begeleiding zaten te ontdekken en maatregelen te nemen. Barry Hughes is erg voorzichtig met het geven van een prognose. „Je weet nooit hoe het zich ontwikkelt, dit seizoen. Vorig jaar hebben we het niet gek gedaan maar er had meer in gezeten als we wat meer geluk hadden gehad en wat minder bles sures. Als we bij de eerste tien zouden kunnen komen, zou ik echt niet ontevre den zijn". want voetballen kan de lange Utrechte- kampioenskansen heeft. De overige clubs (Van onze sportredactie) Utrecht Optimistisch maar niet over moedig. Met deze instelling zal F.C. Ut recht aan de nieuwe competitie begin nen. Dit jaar geen uitroepen zoals „wij behoren tot de subtop". Jan Rab (30 jaar) de opvolger van trainer Bert Jacobs, die jaren lang de scepter zwaaide in Utrech- t: „Ik verwacht dat F.C. Utrecht zich op hetzelfde niveau van vorig jaar zal hand haven". Mocht het gaan meevallen dan zal dat voornamelijk komen door Chris Krons- horst. Trainer Rab weer: „Zoals bekend heeft de F.C. Utrecht vorig seizoen de nodige problemen gekend met een vrije verdediger. Daardoor is Chris aangetrok ken. Als hij het goed doet, kan dat het eindresultaat alleen maar bevorderen". Nieuwe gezichten in de 16 man sterke selectie van F.C. Utrecht zijn: Henk Wery (Feyenoord). Chris Kronshorst (Sparta) en een aantal jeugdspelers. Vertrokken zijn Bonsink (FC Luik). Steen Olsen (ge ruild voor Wery), Wielaart (uitgeleend aan Heerenveen) en Hans van Huisstede (gestopt met betaald voetbal). Mocht de F.C. Utrecht kans zien de selectie nog uit te breiden dan zal dat worden, gedaan. Het voor Bonsink ontvangen geld is na melijk nog niet volledig besteed. Het voorbereidingsplan voor de nieuwe competitie telt tal van oefenwedstrijden tegen amateurclubs alsmede een trai ningskamp van een week in Drenthe. De grote generale voor de competitie is het duel met FC Kaiscrslautern in Utrecht. Deze Duitse bundesligaclub beschikt on der meer over de Zweden Helström en Sandberg. Chris Kronshorst, de hoop van FC Utrecht

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13