Ajax domineerde weer als vanouds Profbasketball kreeg aanbod uit Frankfurt Kovacs mag toch blijven Van der Vliet aan de leiding Mooy eerste in Buitenpost Twee wereldkampioenen naar CHIO Rotterdam Cruyff bijna van veld gestuurd De Voogt leider in Hanover Hoogtijdag in Sneekweek N.K. SCHAKEN Voor Heins en Maathuis Peter Dunn was even in Nederland DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1974 LEidSE courant PAGINA 11 Van onze correspondent PARIJS De ene coup de théatre volgt ln Parijs op de andere. Dinsdagavond liet de Roemeense regering weten dat Stefan Ko vacs naar Boekarest terug moest komen, omdat hij daar voor de sport en lichamelijke opvoeding niet langer kon worden gemist. Gisteravond kondigde de Roemeense ambassadeur in Parijs aan, dat hij er persoonlijk in geslaagd was de Roemeense regering er van te overtuigen dat Kovacs nog een jaar in Frankrijk mag blijven. Achter de schermen is tussen de ministeries van Buitenlandse Zaken in Parijs en in Boekarest onderhandeld om onder een on benullig religieus conflict, dat met sport niets uitstaande heeft, een streep te zetten. En uit prestigeoverwegingen hebben beide regeringen een scheut water in hun wijn gedaan. Kovacs, die zijn koffers al gepakt had en vandaag naar Boekarest zou terug keren. mag dus nog een jaar extra in Parijs blijven. Tot grote opluchting van Kovacs zelf, en tot grote vreugde van alle Franse voetbalm innaars. t als altijd stond Stefan Kovacs de Parijse pers te woord nadat hij had vernomen dat n jaar in Frankrijk mocht blijven. ROTTERDAM De gehele top van de springruiterij zal zijn Vertegenwoordigd op het 27e C.H.I.O. van Rotterdam, dat zal plaatsvinden van 21 tot en met 25 augustus in het Kralingse bos. Onder de deelnemers bevinden zich twee wereldkampioenen springen: de Francaise Janou Tissot-Lefebvre, die haar top- paard Rocket meeneemt en eind juni in La Baule voor de tweede achtereenvolgende keer de we reldtitel bij de amazones won. en de Westduitser Hartwig Steenken. die vorige maand in Hickstead de wereldtitel over nam van de Engelsman David Broome. Janou Tissot-Lefebvre zal deel uit maken van de Franse ploeg. Met haar komen naar Rotter dam: Marcel Roche, Marc Houssin. Hubert Parot en com mandant P. Durand. De Nederlandse ploeg is nog niet samengesteld, maar op de lijst van voor het CHIO ingeschre ven ruiters staan Johan Heins, Arno Neessen, Harry Wouters van den Oudenweyer. Verder zullen, hetzij in de équipe hetzij als individuele ruiter, onder meer aan de start verschijnen: Hans Brugman. Tjeerd Velstra. Peter Diks, Bert Heyman en Henk Nooren. De Ieren komen naar Rotterdam met comman der N. Campion, captain I- Kieley, N. Cash en M. Hickey. Als individueel ruiter zal onder meer te zien zijn de Oostenrij ker Hugo Simon. Er zullen ook dressuurwedstrijden worden ge houden. Er komen officiële dressuuréquipes uit de Verenig de Staten, België. Canada, En geland. West-Duitsland, Dene marken, Frankrijk en Neder land. Bobby Vosmaer rechtsmaakte gisteren indruk bij AZ SNEEK De Sneek-week beleef de gisteren een hoogtijdag: een stevige bries, zon en duizenden belangstellenden. Ook op het water ging het bij tijd en wijle heet toe. Met nog één dag voor de boeg is in vrijwel geen enke le klasse te zeggen wie met de. hoofdprijs naar huis gaat. Overigens zijn er zo langzamer hand wel favorieten. Zo kan in de Vauriens de zege vrijwel niet meer ontgaan aan Henk Prins uit Grouw en in de 470 klasse aan Johan Opbroek uit Ensche de. Het Friese Regenboogteam zorgde op de voorlaatste Sneek-week- dag voor een verrassing. Na de slechte start van dinsdag revan cheerde het team zich tegen Holland volledig. Met precies De dezelfde cijfers, als waarmee de eerste wedstrijd werd verloren, werd nu gewonnen. Overigens was het niet alleen aan eigen kundigheid te danken, dat de Friezen terug konden komen. Domme pech en een onoplet tendheid was er mede de oor zaak van dat de gastheren in één klap een bijna elf punten achterstand konden wegwerken. Zo had Piet Baay uit Koog aan de Zaan op het beslissende mo ment moeilijkheden met zijn spinaker en hij verloor daar door veel terrein. Daarna kwam ,,De Maas" van Hein de Goede- re uit Waddinxveen in aanva ring met een Stern. Hij moest de wedstrijd staken en kwam zodoende op de reglementaire laatste plaats voor de ontred derde Piet Baay. Friezen hadden in de per sonen van captain Jacky de Wilde uit Sneek en Ulrik Jager uit Lemmer sterke opstekers. Het deel vocht zich in het kruis- rak een weg naar het vrije wa ter en terwijl Harry Amsterdam voor rugdekking zorgde, konden de beide Friezen ongestoord fi nishen. Hoe de concurrentie vier man sterk ook a drong, Amsterdam liet zich niet meer verrassen. Pas vlak voor de finish kon Ron van Acten uit Helmond boven hem langs ko men en als beste Hollander be slag leggen op de 3de plaats. Mo menteel hebben beide teams 77,75 punten. Vandaag valt de beslissing. De uitslagen van de gisteren ge zeilde wedstrijden zijn: OK-jollen: 1. Bakker, 2. Schram. 3 Jongejans. De stand Is: 1. Bakker 139 punten, 2. Schram 127 punten. Vaurien: 1. Prins. 2. Bleeker, 3. Ho nig. De stand is: 1. Prins 191 pun ten, 2. Honig 170 punten. Spanker: 1. Bos, 2. Ter Velde, 3. Braam. De stand Is: 1. Lievens 152 punten. 2. Furer (Zwl) 135 punten. Flnnjollen: 1. Yntema. 2. De Jong, 3. Van der Veen. De stand is: 1. Ynte ma 118 punten. 2. De Jong 103 pun- Pampus: 1. Donker. 2. Hoekstra, 3. Hlmstra. De stand Is: 1. Bonnema 129 punten. 2. Donker 121 punten 470: 1 Opbroek. 2. Bergsteln. 3. Mole naar. De stand is: 1. Opbroek 90 punten, 2. Botter 79 punten. Vrijheid: 1. Van Gent. 2. Panlich, 3. Bal. De stand Is: 1. Panlich 175 punten, 2. Van Gent 171 punt< Valken: 1. Van der Zwaag. 2. Bren- ning, 3. Wester. De stand Is: 1. Egon van der Baumen 166 punten 2. Wester 150 punten. Schakel: 1. Krult, 2. Bulk. 3. Boom. Dijkstra 1, Krult 112 punten. 2. Cortlever weer verlies VELP In het Reinbouwschaak- toernooi om het open kampioen schap van Nederland heeft de Hagenaar Van der Vliet de lei ding genomen. Hij versloeg zijn concurrent Kais- zauri, die niet zo sterk uit de opening kwam en daarna gpen kans zag om de schade te her stellen. Van der Vliet heeft een punt voorsprong op een zestal achtervolgers onder wie ae Fin se meester Westerinen die Cort lever op een nederlaag zette, de Argentijn Debarnot en de Roe meense meester Gh'zdavu. De belangrijkste uitslagen van de zesde ronde luiden: Van der Vliet—Kaiszauri (Zwel 1—0. Ghizdavu (Roe)Wittmann (Oost) 'A- Verholt—Van Dop V2—xfi' Cortlever—Westerinen (Fin) 0—1, Tolenaar—Debarnot (Arg) 0—1. Ballon- Vosselman 10, ShanyScholl ]/2fa. Stand na de zesde ronde- 1. Van der Vliet 6 punten, 2/': Kais zauri, van Dop. Ghizdavu. Wes terinen. Ballon. Debarnot 5 pun ten, 8/13: Verholt, Wittmann (Oost), Pliester. Dieks,Faase, Bengtsson (Zwe) 4'/2 punt ,2: 1. Helder. 2. Kort. 3. De Ruy- ter. De stond Is: 1. J. Helder, 2. J. A. Helder. Regenboog: 1. Amsterdam, 2. De Goe deren, 3. Van Dijk. De stand Is: I. Amsterdam 135 punten, 2. Teunlssen 101 punten De Spanjaard Santa heeft in de baai van Napels de derde wed strijd gewonnen voor het we reldkampioenschap zeilen in de 470-klasse. Van de Nederlandse deelnemers eindigde Van Werkhoven als beste op de 20e plaats. Als na deel voor de Nederlandse equi pes, die over het algemeen zwaarder zijn dan de Spanjaar den en de Fransen, geldt de zwakke wind en de korte slag. De uitslag van gisteren is: 1. San ta (Spa), 2. Gorstegvi (Spa), 3. Follensfant (Fra), 4. Laurent (Fra), 5. Lucek (Can). 6. Lon- berg (Den), 20. Van Werkhoven, 38. Vollebregt. 62. Van Pagee. De tweede en derde wedstrijd van de reeks om het Duitse kam pioenschap zeilen ln de Vau- rien-klasse zijn gisteren gewon nen door de Nederlander De Voogt. Op de tweede plaats eindigde in beide gevallen de Nederlander Schaaf. De eerste plaats in het algemeen klassement wordt na drie wedstrijden aangevoerd door De Voogt. De uitslagen zijn: Tweede wedstrijd: 1. De Voogt/Groen, 2. Schaaf/Bier- ling, 3. Frijdal/Van der Hoek (allen Nederland). Derde wedstrijd: 1. De Voogt/Groen, 2. Schaaf/Bier- ling, 3. Daum/Thies (Wdld). Het algemeen klassement ziet er na drie wedstrijden als volgt uit: 1. De Voogt/Groen, 2. Schaaf/Birlinee Bierling 4,8 punten, 3. Jochen/Bieg (Wdl) 20 punten. BRUGGE Ajax heeft gister avond in Brugge als vanouds gedomineerd tegen een zwak spelend FC Brugge. Reeds na 18 minuten hadden de Amster dammers een voorsprong van 2-0 genomen door een doelpunt van de oud-Brugge speler Ruud Geels in de 12e minuut en een strafschop zes minuten later van Gerrie Mührén. In de 37e minuut was het weer Geels die de Bruggenaren ver der op achterstand bracht, door een te laat dichtklappende bui- tenspelval van de Brugse ach terhoede af te straffen. Na de rust deden de Ajacieden het wat kalmer aan- Toch bleken zij ook toen nog te sterk voor de Bel gen. In de 73e minuut bracht Van Santen de stand op 4—0. Pas in de 82e minuut redde Thio de eer van de thuisclub. Resultaten van andere vriend schappelijke wedstrijden: Venlo: FC VVV—FC Den Haag 2—1 (2—0). Doelpunten: VVV: Jovanovic (2). Den Haag: Ou wehand (strafschop). Toeschou wers 2500. Weert: Wilhelmina '08MVV 26 (0—3). Doelpunten: MVV: Van Broekhoven (2x strafschop), Geijselaers, Bonfrère, Pleumee- kers en Lacroix; Wilhelmina '08: Vink en Stijnen (straf schop). Toeschouwers: 1400. Sittard: Fortuna SC—MKC 3—1 (2—0). Doelpunten: FSC: Blo- tenberg (2x) en Bohnen; MKC: Lahaye. Toeschouwers 1000. Haarlem: HaarlemVSV 60 (40). Doelpunten: Pot (2x)/ Van de Bergh (2x), Van Dui- venbode en Sadek. Toeschou wers: 2000. Drachten: Drachten—SC Cambuur 24 (0—3). Doelpunten: SC Cambuur: Hoekstra (2x), Kus- manovic en H. de Groot; Drachten: J. Dolstra en A. Ta-, len. Toeschouwers: 1500. Katwijk: Quick Boys—Excelsior 1—2 (1—1). Doelpunten Quick j Boys: Kuijk. Excelsior: Van Diggelen en Roggeveen. Bij ex celsior speelde Rinus Israel één helft. Toeschouwers: 1500. Alkmaar: AZ'67—Arsenal 0—2 (0_j). 11. Van Rijnsoever (ei gen doel), 56. Kidd 02. Toe schouwers: 10.000. Wageningen: Wageningen—ONA1 52 (2—1). Doelpunten: Wage ningen: Van Osenbruggen (2), Broecks, Van Vijfeiken en Wel- lerdieck. Toeschouwers: 1000. Gouda: Midden NederlandSpar ta 02 (01). Doelpunten Ven- neker 0—1, Weerdenburg 0—2. Toeschouwers 1500. Dordrecht: DCV—FC Dordrecht 0—7 (0—3). Doelpunten: Struis (2), Breure, Dubbeld, oReland, Barry Holten en Hendriks. Toeschouwers: 1500. Goes: Goes—N AC 1—8 (0—2). Doelpunten: NAC: Van Rooy (2), Bouwmeester (2), Vreijsen, Smits, Brouwers en Bron; Goes: De Kok. Dongen: PSVSK Tongeren 31 (2—0). Doelpunten:' PVS: Ed- ström en Van der Kuylen (2), Tongeren: Hosten. Toeschou wers: 2000. HAMBURG De Westduitse Bundesliga-vereniging NSV Hamburg heeft in het eigen Volkspark-Stadion de Spaanse kampioen CF Barcelona versla gen met 32. De stand was reeds bij de rust bereikt: alle doelpunten vielen in de eerste 26 minuten. De Hamburgers, die enkele maan den geleden tijdens de voorbe reidingsperiode op het wereld kampioenschap slechts met 21 verloren van het Nederlands elf tal, namen in de zevende mi- tal, namen in de zevende mi res en Cruyff zetten Barcelona op 2—1, maar binnen enkele mi nuten maakten Zaczyk en weer Bertl er 3—2 van. Zowel Neeskens als Cruyff kregen een gele kaart, Johan I werd halverwege de eerste helft bijna uit het veld gestuurd, toen hij scheidsrechter Gabor „verwij ten" maakte. Gabor gaf een in directe vrije trap, haalde de gele kaart te voorschijn, maar Cruyff toe, om het conflict niet weggelopen. De arbiter ontbood de Nederlander bij zich, maar deze weigerde te komen. De Duitser ging toen maar naar Cruyff was al veertig meter op de spits te drijven. Het doelpunt van nummer 14/ in de 20e minuut was overigens weer van zeldzame klasse. In zijn eentje omspeelde hij de ge hele verdediging van HSV Ham burg. V f - ft; i BUITENPOST Piet Mooy heeft met het paard Lady Wokina het jachtspringconcours van het Na tionale Concours Hlppique van Buitenpost gewonnen. Hij ging rond in een tijd van 61,8 secon de. Tweede werd Johan Hein# die in het begin evenals Gerrit Maat huis en Hans Brugman in de sloot ten val was gekomen. De jury en de afgevaardigden van de NHS (Nederlandse Hippische Sportbond) besloten daarop de sloot uit de wedstrijd te nemen en de drie ruiters aan het slot een nieuwe kans te geven. Heins benutte die met het paard Boomerang. Hij maakte een tijd van 62,8. Er waren 9000 toeschouwers. De uitslagen zijn: Jachtspringconcours: 1. Piet Mooy, Lady Wokina 61,8 sec; 2. Johan Heins, Boomerang 62,8 sec; 3. Frans van Herten, Siegurd 67,2 sec. Onderdeel vun de Z-competitie, met hindernissen met een maxi male hoogte van 1,50 meter: 1. Frans van Herten, Siegurd 0 fouten - 52.2 seconde; 2. Gert Meier, Goudsmit 0 - 52,4; 3. Gert Meier. Vresco 4 - 49,8. Johan Heins, die zich met twee paarden plaatste voor de barra ge, kon wegens een opgelopen blessure bij zijn val in de sloot, niet in de finale starten. DEN HAAG Eensklaps stond Peter Dunn, de woordvoerder van de groep Californische geld schieters die ln Europa profbas ketball gaan invoeren met in gang van oktober aanstaande, in het kantoor van Hans Korte- kaas, de trait d'union voor Ne derland. Hij kwam uit Frank furt, dat een aanbieding had ge daan om profbasketball binnen de muren krijgen. Binnen enke le dagen zal definitief beslist worden of Den Haag of Frank furt door de Amerikanen wordt gekozen. Peter Dunn was zes uur nadat hij plotseling in Den Haag we-; op gedoken, weer vertrokken. Hij heeft zijn belofte gesrand "e- daan om de huur voor „De Uit hof" vooruit te betalen, althans negentig procent. Het geld .-Uat op een geblokkeerde rekening en komt vrij zodra een contract zal zijn getekend. Tussen htt tijdstip waarop Dunn het geld overmaakte en de ontvangst in Den Haag kreeg hij evenwel be zoek van een hoge off'cier, die in het Amerikaanse bezettings leger in Duitsland werkzaam was geweest. Deze maakte hem erop opmerk zaam dat in en om Frankfurt niet minder dan 250.00(1 Ameri kaanse militairen zijn gelegerd, wie weinig of geen ontspannng wordt geboden. Frankfurt of freerde een accommodatie voor 6700 toeschouwers en maakte Peter Dunn er fijntjes op op merkzaam dat vermakelijk heidsbelasting en BTW in West Duits'and voor de sport niet ho ger liggen dan 20%. In Ne Ier land moei hij aan vermakpl !k- hedsbelastmg en BTW resp. 16,33 en 13.79% betalen. Na zijn bliksembezoek aan Neder land is Peter Dunn weer naar Frankfurt vertrokken waar hij gisteren een gesprek had met de Amerikaanse legerleiding en de gemeente terwijl hij tevens de accommodatie :n ogen schouw heeft genomen. Beslissing Daarna vloog hij naar Washington om met zijn compagnons te overleggen. Eind van deze week. begin volgende week keert Peter Dunn terug naar Europa en zal de beslissing val len: Den Haag of Frankfurt. Juist nu alles in kannen en kruiken leek, Dunn het huurbe drag had overgemaakt, van ge meentewege bereidheid werd getoond de onontbaerl'lke hou ten vloer (over de Hspiste in De Uithof) te verstrakken en zowel gemeente als Uithof tot de con clusie waren gekomen da' prof basketball voor het sportcom plex inderdaad aantrekkelijk Een voordeel voor Den Haag zou kunnen zijn dat Peter Dunn, die een jaar in Europa komt wo nen, en zijn vrouw graag in Den Haag zouden verbtijvpn, waar hij zelfs al contact heeft opgenomen met de Amerikaun- se school voor zijn kinderen. Veel zal echter afhangen van de houding van zijn compag nons, die de rekenlat ter hand zullen nemen en wellicht meer zien ln het „goedkopere" Duits land en de grotere mopelnkhcid van een optimale bezetting vun de accommodate vnnwege het grote aantal militairen. Inmiddels heeft Har.s 'iorteknns, met medeweten van Peter Dunn, voor alle zekerheid een poging ondernomen alsnog eon prorbas- ketballteam voor Den Haag vast te leggen. Don Reagan, de Nederland voor sport het duurst DEN HAAG In Neder land vormen de belastingen niet alleen voor de burgers zeker ook voor hen die sport bedrijven. In geen land In Europa zijn verma kelijkheidsbelasting cn BTW 7.0 hoog ulci ln Neder land. Nederland vraagt 16,33 procent vermakelijkheidsbe lasting een percentage dat niet voor elke gemeente vaststaat en 13,79% BTW. Ter vergelijking: in België is dat resp. 6 en 4%, in Zwitserland 10 en 13%. in West-Duitsland 10 en 10%. In Engeland wordt voor sportevenementen al leen 10% BTW geheven, In Spanje alleen 6% vermake lijkheidsbelasting, in Frank rijk alleen 8% vermakelijk heidsbelasting hoewel daar de BTW 23.1% bedraagt waarvan sportwedstrijden evenwel zijn vrijgesteld. pree dent van de International Basketball Association (profbas- ketballbond), is gevraagd naar de mogelijkheid dut een (ande re) groep financiers in Den Haag een team onderbrengt.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11