FELLE AANVAL SADAT OP LIBISCHE LEIDER GADAFFI Griekenland en Turkijebeginnen Vredesoverleg £ddóeSou/ia/nt LANDBOUWSCHAP HEEFT VERTROUWEN IN REGERING Vloot niet overal effectief genoeg Meisje doet offieier de das om Nieuwe grondwet Ethiopië berooft keizer van macht WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Schedel van 350.000 jaar gevonden BERLIJN (AFP) Oost- duitse oudheidkundigen heb ben onlangs in de streek van Bilzingsleben bij Leip zig in Saksen de schedel ge vonden van een man die 350.000 jaar geleden geleefd moet hebben. De „Bilzingslebenman" zou als nomade hebben bestaan in de eerste en tweede ijs tijd in centraal Europa. Rondom het meer van Bil zingsleben, waar de primi tieve mens de meeste tijd doorbracht, zijn ook ge bruiksvoorwerpen en skelet- delen van waarschijnlijk door hem gedode dieren ge vonden. Hieronder was een mammoet van drie en een halve meter lengte. Stunt Verborgen circus talent fietst door de straten van de Amerikaanse stad Bristol in de staat Connecti cut. De 15-jarige Rio Plante maakt een fer me sprint op de pedalen van zijn fietsje, trekt aan zijn voorvork en jawel na een zweeftochtje over elf bran dende vuilnis- bakken maakt hij een veilige landing op het asfalt. Voorwaar geen kinderspel. HAARLEM De Haarlemse officier van justitie mr. W. Möger is geschorst omdat hij recher cheurs er toe zou hebben aangezet val se verklaringen te zijner gunste af te leggen. Hij had een meer dan vertrouwelijke relatie met een werk neemster van het parket en dit meisje zou op een feestje bij de officier thuis aan wezig zijn geweest. Relaties van officie- re n thuis aanwezig zijn geweest. Relaties van officieren van justitie met parket- personeel is echter verboden. Deze feiten kwamen naar voren door toedoen van een, eveneens bij het Haarlemse Hof werk zame, tolk. Toen mr. Möger (50) hiervoor ter verantwoording werd geroepen ont kende hij deze be schuldiging. Twee Amsterdamse rechercheurs die ook op het feest waren geweest stonden eerst achter de verklaring van de tolk, maar op verzoek van de heer Möger hebben zij hun verklaring gewijzigd en gezegd dat een van hun het meisje had meegebracht naar de party. Later beseften zij dat deze gewijzigde ver klaring kwaad kon doen, en daarom heb ben zij de rijksre cherche ingelicht. Daarop is de officier geschorst. Er zal geen strafvervolging worden ingesteld. CAIRO (UPI) - President Sdat van Egypte heeft agenten van de Libische inlichtingendienst beschuldigd van het ondernemen van ondermijnende activiteit in Egypte, waaronder een poging tot het opblazen van het presidentiële buitenverblijf in Marsa Matrouh in juli. In een in sterke bewoordingen gestelde brief aan het Libische revolutionaire commando en zijn voorzitter, kolonel Gadaffi, onthulde Sadat dat Egypte onder zware druk van Libië kwam te staan een squadron Miragest erug te zenden dat sedert de oktoberoorlog in Egypte was gestationeerd. De brief markeert een verdere september vorig jaar verwor- achteruitgang in de betrekkin gen tussen beide landen. Deze betrekkingen verslechterden door Sadats oorlogs- en vredes politiek en klachten van Egyp te dat zijn burgers in Libië slecht werden behandeld. Eerder had Sadat een Libisch plan voor een onmiddellijke unie tussen beide landen in pen. Beide landen werden het toen eens over een formule voor een unie die in fasen tot stand zou komen maar dit plan kwam nooit tot uitvoe ring. Sadat zei in zijn brief dat Egypte tot nu toe rustig had gereageerd op de Libische pro vocaties „teneinde die samen- tweringen te doen mislukken. U speelt met vuur en bent zich niet bewust van de gevolgen daarvan op lange termijn". Sadat bracht de volgende be schuldigingen in tegen agenten van de Libische geheime dienst, die hun instructies ont vangen van kolonel Gadaffi persoonlijk. Misdadige medeplichtigheid aan het opblazen van het pre sidentiële buitenverblijf in Marsa Matrouh. De samen zweerders, bekend als Mihail Attio en anderen- werden gear resteerd en hun wapens wer den in beslag genomen. Zij be kenden dat zij werkten voor de Libische inlichtingendienst. De coördinatie tussen de Libi sche inlichtingendienst en de Libische nieuwsmedia was op vallend. „Terwijl de inlichtin gendienst samenzwoer om het buitenverblijf op te blazen,, spraken de media op aanwij zing van de kolonel over de vooruitzichten voor een coup m Egypte op 23 juli, de dag na de arrestatie van de samen zweerders". Voorts werd gepoogd Ihsan Abdel Koddous- een prominent Egyptisch journalist en ver trouweling van Sadat te ver moorden. Deze schreef kort geleden artikelen waarin kri tiek op Gadaffi werd geleverd. Het gooien van een handgra naat in een nachtclub in Alexandrië op 26 juli, waarbij 17 mensen gewond werden. Over de Libische druk tot het teruggeven van de Mirages zei Sadat dat het in juni begon toen de commandant van de Egyptische luchtmacht een verzoek daartoe ontving van zijn Libische collega. Daarop volgde nog een brief van de Libische staf-chef, Aboe Bakar Yoenis, aan de Egyptische mi nister van oorlog, generaal Achmed Ismail. Daarin werd gedreigd dat, als de Mirages niet werden teruggegeven, Li bië zou bekendmakenda» Egypte de toestellen met ge weld had genomen. Apothekers doorbreken prijsbinding DEN HAAG De apothekersor ganisatie KNMP heeft haar ulti- matlum aan de farmaceutische industrie uitgevoerd en de prij zen van medicijnen aan particu liere patiënten verhoogd met ca. vijf procent. Tot nu toe hebben de fabrikanten en importeurs van merkgenees middelen toestemming van de overheid om een verticale prijs binding te hanteren om prijs- stunten tegen te gaan. Al enige maanden hebben de apo thekers aangedrongen bij de in dustrie om de winstmarges voor de apotheker op te trekken tot het door het ministerie van Eco nomische Zaken toegestane maximum. Daar dit echter uit bleef, zijn de apothekers ertoe overgegaan om de verticale prijsbinding te doorbreken. De farmaceutische industrie is hierdoor zeer verontwaardigd en men vraagt zich af of het ministerie van Economische Za ken deze handelwijze zal goed keuren. i- ADDIS ABEBA (UPI) Een nieuwe ontwerp-grondwet in Ethiopië die keizer Haile Selas sie berooft van zijn absolute macht, zou verdeelde tegen stand in het leger kunnen oproe pen, zo verklaarden vandaag di plomaten in Addis Abeba. Premier Michael Imroe maakte gisteren bekend dat Haile Selas sie's bevoegdheden worden overgenomen door een gekozen parlement en dat de wetgeven de, uitvoerende en rechtspre kende taken van de regering geheel en al gescheiden worden. De ontwerp-grondwet is weliswaar goedgekeurd door het coördina tiecomité van de strijdkrachten, maar de diplomaten voorspellen een strijd tussen „radicalen gematigden" over de uitvoering in de praktijk. De 83-jarige keizer Haile Selassie regeert al 43 jaar absoluut. Hij is één van 's werelds langst regerende monarchie en zet een heerschappij van 3000 jaar voort die volgens de legende be gon niet Salomon. Een van 's keizers titels is /.vero verende leeuw van Juda". Hij is ook hoofd van de Ethiopische staatskerk, de koptisch-ortho- doxe kerk. Deze functie blijft hij ook onder de nieuwe grond wet vervullen. Het coördinatiecomité van de Subsidie voor sanitaire verbetering in hotels DEN HAAG (ANP) Midden klasse-hotels (logiesprijs ca. 25 - 35 per persoon), die na de modernisering ten minste tien gastenkamers hebben, kunnen overheidssubsidie krijgen voor het verbeteren van sanitaire ac commodatie. De subsidie bedraagt 33.1/3 pro cent van de investeringskosten met voor elke sanitaire accom modatie een maximum van 5000 dan wel 6000 wanneer tevens centrale verwarming wordt aangelegd. Dit heeft het ministerie van Economische Za ken bekend gemaakt. De over heid heeft, ook al met het oog op de werkgelegenheid, in totaal 2 miljoen hiervoor uitgetrok ken. Uitgangspunt voor de subsidiere geling was een rapport uitge bracht op initiatief van het na tionaal bureau voor toerisme en het rapport over het structuur onderzoek naar het horecabe drijf. De economische positie van de middenklasse-hotels is meestal zwak. terwijl het toenemend aantal gasten toch meer com fort vraagt, zo wordt gesteld. In het buitenland worden dergelij ke voorzieningen ook met steun •strijdkrachten heeft meegedeeld in zijn zuivering nog twee intie me medewerkrs van Haile Se lassie te zullen arresteren en wel zijn adjudant luitenant-ge neraal Assefa Demissie en pri- vé-schatkistbewaarder Blatta Adamassoe Retta. Vorige week werden Haile Selassie's persoon lijke lijfwacht en privé-secreta- ris gearresteerd. Almirante verdenkt extreem-links van aanslag ROME (Rtr) De Italiaanse neo-fascistische leider Giorgio Almirante heeft gewaarschuwd dat eerder extreem linksen dan uiterst-rechtsen verantwoorde lijk kunnen zijn geweest voor de aanslag op een trein afgelopen zondag. De bom explodeerde in de RomeMünchen-express tus sen Florence en Bologna. Daar bij kwamen 12 mensen om en werden 48 gewond. De aanslag wordt over het alge meen door kranten en politici toegeschreven aan extreem rechts en de verantwoordelijk heid er voor werd opgeëist door de fascistische groepering „Or- dine Nero" (zwarte orde). Gis teren eiste de ,.Rode Macht" de verantwoordelijkheid op. Almirante verklaarde in het par lement dat hij de minister van binnenlandse zaken, Paolo Ta- viani, vorige maand had ge waarschuwd dat er een aanslag op een trein zou worden ge- GENEVE (RTR) Turkije en Griekenland hebben besloten morgen hun besprekingen in Genève over de politieke toekomst van Cyprus te beginnen. De Turkse minister van buitenlandse zaken, Birgit, deelde in Ankara mee dat Turkije nog steeds streeft naar een vreedzame oplossing van het conflict op Cyprus. Griekenland heeft laten weten dat het met enige reserves naar Genève gaat om zijn goede wil te tonen. De Griekse regering zei echter het overleg te zullen verlaten als Turkije zich niet houdt aan de bestandsovereen komst van 30 juli. i' Kinderbijslag en kinderaftrek HET PLAN OM DOOR BEZUINIGING op de kinderbijslag wat ruim te te maken voor de afbouw van andere sociale voorzieningen, was vlugger gelanceerd dan uitgewerkt. Geen wonder: want er gaan verschillende technische, sociale en economische problemen aan ge paard. In zijn streven naar vereenvoudiging van de sociale verzekeringstel sels heeft oud-minister Veldkamp enige tijd geleden de suggestie gedaan om de verschillende kinderbijslagwetten en de kinderaftrek te integreren, zodat men in plaats van kinderbijslag een hogere kin deraftrek krijgen zou, zo nodig een negatieve inkomstenbelasting. Een suggestie welke enorm kostenbesparend zou zijn. Als bezwaar wordt hiertegen aangevoerd, dat dan de bijdrage in de extra kosten van kinderen en het fiscale draagkrachtbeginsel door elkaar gehutseld worden, zodat het verband tussen kind en bijdrage verloren zou gaan. In principe een juist argument; maar is daar geen systeem voor te bedenken, waardoor het verschil in de praktijk op weinig of niets zou neerkomen? Vooral wanneer straks de kinderbijslag voor stude rende kinderen vervangen kan worden door een studie-toelage, lijkt ons het principiële bezwaar beslist niet onoverkomelijk. Europees parlement dagtaak INGEWIJDEN WORDEN HET ER ALLENGS OVER EENS: Het Eu ropees parlement blijft een walsen neus, als het niet meer bevoegd heden krijgt; meer bevoegdheden hebben pas zin, als de Europese politici van hun werk op Europees terrein een dagtaak kunnen ma ken; die dagtaak kan pas in democratiische zin verricht worden, wanneer het tot rechtstreekse verkiezingen van de leden van het Europees parlement komt. OVER DIE RECHTSTREEKSE VERKIEZINGEN is al veel gespro ken; Nederland is in de EEG de meest fervente voorstander om niet de nationale parlementen, maar de Europese burgers recht streeks te laten beslissen over de samenstelling van de Europese volksvertegenwoordiging. Voor het loskoppelen van het Europees mandaat van het nationale parlementslidmaatschap lopen ook vele Nederlandse politici minder warm. Gelukkig denkt de Nederlandse parlementariër mr. Patijn, die de op dracht heeft om een ontwerp-conventie voor Europese verkiezingen op te stellen, in principe ook aan een scheiding van nationale en Europese functies. Mer bevoegdheden kan het Europees parlement pas met succes af dwingen, wanneer de parlementariërs al hun tijd en energie aun Brussel c.s. kunnen besteden vindt hij TERECHT. Te meer omdat het dubbele mandaat van nu ook tot gevolg heeft, dal menig Kamerlid in de nationale politiek een vreemde is. slechts al en toe komt stemmen als dat noodzakelijk geacht wordt en zijn con tact met de eigen kiezers op de keper beschouwd niet waar kan maken. Het Griekse besluit deel te nemen aan de conferentie volgde na di plomatieke activiteit van de kant van de Verenigde Staten en Moskou. De Verenigde Sta ten zouden Athene hebben be loofd als tegenprestatie voor deelname aan de conferentie de militaire hulpverlening aan Griekenland te hervatten en een program voor economische steun op te stellen. een onafhankelijk Cyprus. In een artikel in de Pravda werd gezegd dat dit in overeenstem ming zou zijn met de overeen komsten die op de recente top conferentie in Moskou werden gesloten en waarin Washington en Moskou beloofden gezamen lijke inspanningen te doen tot het opheffen van bronnen van internationale conflicten. Inmiddels heeft Turkije Grieks- Op Cyprus werd gisteren weer zwaar gevochten. Een zu>are ravage De Sovjet Unie deed gisteren een Cyprioten er gisteren van be richtten granaten aan in dit huis in het dorp Lapithou, dat door de beroep op de Verenigde Staten schuldigd honderden Turkse Turken onder vuur eenomen werd 'e werken aan het herslel va" dol?ellnSen op Cyprus ,e h,5i" i urnen onaer v uur genomen u era. ben vermoor(i en meer dan 35.000 gijzelaars vast te houden. Den Haag „Onze belangrijkste zorg is het op zee houden van de huidige vloot en het zo spoe dig mogelijk vervangen van de onderdelen die qua bewapening een essentieel deel van de mo derne oorlogvoering missen. Op die moment moet ik echter he laas constateren, dat er sprake is van een verminderde effecti viteit. Aldus de chef marinestaf, vice- admiraal E. Roest, in het jong ste nummer van het maande lijks orgaan van de Koninklijke Marine "Alle hens". Het verouderde deel var onze vloot is volgens de vice-af-miraal bij crisisbeheersing niet in alle facetten inzetbaar en bij escala tie van een crisis ontbreekt een aantal middelen om doeltreffend te kunnen optreden. Voor de realisering van het vloot- vervangingsplan zal de marine sterk moeten gaan bezuinigen in de exploitatiesfeer. Vice-admi- raal Roest vindt een ernstige zaak „het gat" dat zal ontstaan tussen de uit dienst stelling van een aantal jagers en de in- dienststelling van nieuwe fregat ten. De thans beschikbare mid delen staan een versneld? ver vanging niet toe. Extra nadeel is, dat oudere schepen hoge on derhoudskosten vergen, aldus de vice-admiraal. In de overbrug gingsperiode zal het personeel voor de nieuwe schepen al wor den opgeleid, o.a. met gebruik van "simulators" 13e eeuws fabriekje gevonden ERMELO (ANP) Tijdens graafwerkzaamheden zijn naast het gemeentehuis in Ermeb sporen ontdekt van een dertien de eeuws aardewerkfabriekje. In de werkput lag een groot aantal scherven, alsmede enkele potten en kannetjes. De provin ciaal archeoloog drs. R. S. Hulst uit Hoevelaken ondei zoekt de historische vondst. 2Dnng mist 19 temperaturen k*> kjchtdrok m millibaren tzSS opklamgon ■ft. hagel •w-w warmtefront H hoge-drxicgebied ^•bewotung sneeuw i—r kou-front L lage-drukgebed >~j< onweer windrichting verplaatsingsrichling WEERRAPPORTEN Een rug van hoge luchtdruk, die OU gisteren en vandaag fraai weer be zorgde. heeft zich geleidelijknaar oostelijk Duitsland en Polen ver plaatst. Luchtdrukdallngen In de Golf van Biskaje en Frankrijk zijn een aanwijzing, dat In die atreken de invloed van lagedrukgebieden gaat toenemen. Het ziet er naar uit, dat ook In onze omgeving de nade ring van deze luchtdrukgebledcn merkbaar zal worden. Het weer zal morgen dan ook minder bestendig zijn met vooral In het zuiden van ^het land, kans op een regen- of on weersbul. Vooruitzichten voor vrijdag: Opklarin gen, ook pluatselljk een bul. Maxi mumtemperaturen rond 20 graden. Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Luchth. Rtd. Twente Vllsslngen Zd -Limburg Berlijn Bordeaux Brunei Frankfort Helsinki Innsbruck Min. temp.i omstreeks 13 graden. Max. temp: omstreeks 20 graden Kans op een droge periode van min stens 12 uur: SO procent Kans op een geheel droog etmaal: GO pro- Madrtd MLAAG- A7PMLAAOR- CA7PMunchea Nice LasPalmas New York TclAvlv Tunis (Van een onzer verslaggevers)Het vertrouwen van boeren en DEN HAAG „De snelheid waarmee de regering nu, zelfs in de vakantietijd, heeft gerea geerd, geeft ons de verwachting dat de overheid onze wensen se rieus neemt en dat ten spoedig ste maatregelen getroffen wor den die tot verbetering leiden het inkomen in de land- tuinders kan hersteld worden, aldus de heer Knottnerus, als de regering tijdelijke maatrege len neemt die onmiddellijk het inkomen gunstig beinvloeden, in afwachting van verbeteringen ondermeer op het fiscale vlak. Behalve uit het feit dat de op- nbrengsten achterblijven bij de tuinbouw". Ir. C. S. Knottnerus, voorzitter van het Landbouw schap, rel dit vanmorgen op een vergadering van het schap in Den Haag. Hij reageerde daar mee op de toezegging van mi nister Boersma dat het kabinet op korte termijn een standpunt 8en* zal bepalen ten aanzien van de Volgens minister Boersma, plaats- wensen die door de georganl- vervangend minister van Land- «eerde land- en tuinbouw naar bouw, kunnen de problemen niet stijgende kosten, komt de on rust volgens hem ook voort uit het belasting-klimaat dat de on dernemers m land- en tuinbouw nauwelijks tijd en ruimte geeft om zich aan te passen aan de veranderende marktverhoudin- maatregelen die in strijd zijn met het EEG-verdrag. Het ge meenschappelijk landbouwbeleid komt daardoor in gevaar, wat weer ernstige gevolgen zal heb ben voor de zo op export inge stelde Nederlandse boeren eo tuinders. De minister ziet alleen heil in maatregelen in de hele EEG en in nationale maatrege len die met het EEG-verdrag verenigbaar zijn. Een actiegroep in de tuinbouw on der leiding van de heer Klaas Olieman uit Zevenhoven heeft een vijftal eisen opgesteld dal zou moeten worden ingewilligd om een katastrofe in de inko mens van tuinders te voorko men: aanpassing van de aard- gasprijs in zes jaar, uitgaande oplossing van de financiële pra blemen van glastuinders die olk stoken; aanpassing van de refa rentieprijzen voor invoer vaj groenten en fruit van buiten dl EEG; herziening van het belui tingstelsel voor de vrije ondcf nemer; en verlaging van ho btw-tarlef voor sierteeltprodul ten. Vandaag hebben zich. zover b< kend, geen acties van boere» meervo orgedaan. De boeren ul Didam die gisteren de grenspol Bergh-autowcg wilden hezettd hebben hiervan afgezien na en ge-prek met de politie. Zoul bekend heeft de regering g| dreigd met politie-ingrijpen b verdere verkeersbelemmerenJ

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9