Kardinaal Alfrink: „Wij komen er wel doorheen' Kaper wil geen operatie in Nederland In Italië: florerende zwarte handel in bloed Ambassadeur Yuwono: beroep op Molukkers Minder zelfmoord bij getrouwden dan bij alleenstaanden Rouwkaart als „bewijs Baan van 500 man gered WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 7 UTRECHT (ANP) „Gemakkelijk zal het niet zijn, maar ik geloof dat we er door schade en schande weliswaar,-door heen zullen ko men". Aldus Kardinaal Alfrink in een gesprek met de buitenlandse persvereniging naar aanleiding van zijn 50-jarig priesterfeest op 15 augustus. Volgens de kardinaal bevindt men zich in de overgang van de ene cultuurperiode naar de andere. „Juist als in de renaissance, de jaren veertig in de 18e eeuw en de overgang van de 19de naar de 20ste eeuw brengt deze over gang problemen met zich mee". Vanuit zijn geloof in de kerk meende hij te kunnen geloven dat de kerk deze periode zal kunnen overleven. Tegenover de buitenlandse correspondenten verklaarde de kardinaal verder dat de problematiek van de Ne derlandse kerkprovincie niet louter een kerkelijk probleem is en zich evenmin beperkt tot Ne derland. „Wel is het zo", aldus Kardinaal Alfrink, „dat moei lijkheden en problemen zich hier meestal eerder voordoen dan elders". Ale redenen daar voor zag hij ondermeer de be volkingsdichtheid, de uitgebrei de pers die diskussies direkt onder de mensen brengt en de openhartigheid, soms zelfs fel heid, van de Nederlanders. Het huidige klimaat in Nederland karakteriseerde hij met enige trefwoorden: desacralisering, 't moeilijk contact met geloof en religie bij de mens van deze tijd, de vrijzinnigheid in gelo ven, de gezagsuitoefening, die men meer wil zien als een sa menspraak, de democratisering, de pluriformiteit (tegenover een eenheid in geloven een gerecht vaardigde meervormigheid in de uitdrukkingswijzen) en de polarisatie. Dit tegenover elkaar opstellen aldus de kardinaal, vindt men men in Nederland misschien meer dan elders, hoe wel het ook in het buitenland leeft. Hij noemde deze polarisatie ,zeer spijtig'. Andere zaken die het klimaat bepalen zijn volgens hem de ontwikkeling van de mens- en technische weten schappen. de invloed van de persmedia en de publieke opinie en de oecumenische beweging. Al deze zaken beroeren de geloofs gemeenschap en kunnen aanlei ding worden voor tegengestelde meningen en tot verwarring. De kardinaal zei het tragisch te vinden, dat vele jonge mensen bij hun zoeken naar het trancen- dente de christelijke kerken voorbij gaan. Hij noemde het een gewetensvraag voor de Kerk hier iets aan te doen. De verkondiging van de waarheid van de Katholieke Kerk moet attractief kunnen zijn, zo meen de hij. Bomaanslag in Los Angeles: vier doden AUELDOORN (ANP) - De Apel- doornse wijk Orden heeft vol gens de politie last van een ma niak die honden vergiftigt. Acht dieren vonden tot nog toe de dood na het eten van in plant soenen neergelegde vergiftigde stukjes worst of vlees. Onder de slachtoffers vrijwel alel kostbare rashonden,- is ook een blindege- leidehond. LOS ANGELES (AP) Bij een bomaanslag in het aankomstgebouw van de internationale luchthaven van Los Angeles hebben vier men sen het leven verloren en zijn 29 mensen gewond, van wie een aan tal ernstig. De bom moet verborgen zijn geweest in een bagagecompartiment ge legen tussen de balies van de Pan American World Airways en de Korean Airlines, en richtte hevige schade aan in de grote wachtka mer en in de grote tunnel door welke reizigers zich naar het plat form begeven. Ongeveer een uur na de ontploffing belde iemand op met de waar schuwing dat ook elders in het gebouw een bom zou afgaan. Er werd snel en grondig naar gezocht maar niets gevonden. De doden waren zwaar verminkt en identificatie was zeer moeilijk. DEN HAAG De 23-jarige Pa lestijn Adnan Ahmad Nuri, door de rechtbank In Haarlem tot vijf jaar gevangenisstraf ver oordeeld voor het kapen en in brand steken van een Brits pas sagiersvliegtulg, weigert zich door een Nederlandse arts ope ratief te laten behandelen aan een blindedarmontsteking. Hij is opgenomen in een ziekenaf deling van de gevangenis waai hij zijn straf uitzit. Volgens een woordvoerder van het ministe rie van justitie is Nuri's toe stand niet levensgevaarlijk. Nuri neemt alleen medicijnen in, die hij van de Nederlandse art sen krijgt. Hij wil zich niet door de voor hem vreemde Neder landse artsen laten opereren, maar heeft het verzoek gedaan voor een operatie naar een Ara bisch land te worden overge bracht. Zijn verzoek is onder steund door de organisatie Rode Hulp, die de belangen behartigt van wegens hun politieke daden in aanraking met de justitie ge komen mensen. De brief van Rode Hulp aan de minister van justitie is in behandeling, aldus het ministerie van justitie. Eerst moet echter nog medisch advies worden verkregen in deze zaak. Formeel is alleen mogelijkheid aanwezig Nuri strafonderbreking te geven, een vorm van tijdelijke gratie, om hem elders een operatie te laten ondergaan, aldus het ministerie. DEN HAAG (ANP) - Bij getrouw de mensen komt zelfmoord aan zienlijk minder vaak voor dan bij hun niet gehuwde leeftijdge noten. Het Centraal Bureau voor de Statistiek komt tot deze slotsom na een onderzoek van gegevens over de periode van 1947 tot aan 1973. Een en ander is te vinden in de laatste afleve ring van de maandstatistiek „politie en justitie", die door het CBS wordt uitgegeven. uDe conclusie ligt voor de hand, dat het huwelijk een gunstige invloed heeft op de zelfmoord- frekwentie", schrijft de onder zoeker van het CBS. „Wel moer echter worden bedacht dat met het huwelijk (en met dé echt scheiding) mogelijk in bepaalde opzichten een zekere selectie plaatsvindt. Bijvoorbeeld perso nen die van nature moeilijk Sunair staakt deel reizen naar Spanje DEN HAAG (ANP) Het reisbu reau Sunair heeft besloten de reizen naar de Costa Brava on middellijk te staken. Ook de vluchten op Tarragona gaan niet meer door. Reden van het besluit is volgens Sunair-directeur Hermann Beh- rens, dat het reisbureau „niet meer kan garanderen dat de reizigers krijgen waarvoor zij hebben geboekt". Enkele weken geleden werd Sunair over stroomd met klachten van onte vreden vakantiegangers. Mensen die een reis hebben ge boekt naar een van de tien be trokken hotels, hebben van Sun air een brief ontvangen waarin ze een vervangende reis kregen aangeboden. Zij kunnen ook kie zen voor restitutie van het reis geld. Directeur Behrens wijt de gang van zaken aan wanbeleid van de Spaanse hotels. „Wij hebben inmiddels geprotesteerd bij het Spaanse ministerie van toeris me, maar ik betwijfel'of dat iets zal uithalen", aldus de heer Behrens. Volgens hem bekleedt Sunair geen uitzonderingsposi tie: „Alle reisbureaus hebben dezelfde problemen als wij". Proef voor mannen geeist BRUSSEL (AP) Belgische „dolle mina's", onder wie een aantal stewardessen uit de luchtvaart, hebben de eis ge steld dat ook het mannelijke vliegende personeel aan een „schoonheidsproef" moet wor den blootgesteld alvorens het in dienst wordt genomen. De dames protesteerden tegen de „esthetische commissie" van de Sabena die het uiterlijk beoor deelt van de stewardessen. Het protest was gericht tegen het feit dat de dames vaak worden ontslagen als zij de leeftijd van 40 jaar hebben bereikt. Een ste wardess zei: „-Ze gaan ons al aan de kop zaniken als wij een kilo zwaarder zijn geworden. Kijk eens naar die kale vliegers die vaak nog dikke jongens zijn ook. Die zouden het voor de commissie nooit halen". contacten leggen blijven daar door eerder alleen". Het aantal geconstateerde zelf moorden is in 22 jaar ongeveer verdubbeld: van 600 in 1950 tot ruim 1200 in 1972. De bevolking is in die tijd weliswaar toegeno men, maar ook relatief is het cijfer gestegen: per 100.000 in woners ouder dan 15 jaar groei de het getal van 8,4 tot 12,5. De toeneming van de zelfmoord speelt zich vooral af onder de bevolking van 15 tot 49 jaar en daar weer het meest onder de ongetrouwde mensen. Deze ver jongingstendens neemt echter niet weg, dat in het algemeen de ouderen duidelijk meer zelf moord plegen dan jongeren. Bij gehuwden neemt de zelf- moordfrekwentie toe mèt de leeftijd. Bij weduwen en weduw naars wil de neiging tot zelf moord bij het klimmen der ja ren wel weer wat afnemen. Ook bij ongehuwden wordt de laatste tijd de zelfmoordfrekwentie wat kleiner, naarmate zij ouder worden. Opvallend is ook, dat veel meer mannen zelfmoord plegen dan vrouwen. De laatste jaren komt daarin wel verandering doordat zelfmoord onder vrouwen har der toeneemt dan bij mannen, aldus het CBS. Ballonvaarder Bob Berger groet zijn uitwuivers bij het begin van zijn poging om over de oceaan te varen. Hij moest deze poging met de dood bekopen, want kort na de start stortte hij in zee en verdronk. Ballonvaarder omgekomen LAKEHURST (AP) De 46-jarige Robert Berger uit Philadelphia die gisteren was vertrokken om te trachten per ballon de Atlanti sche Oceaan over te steken, is kort na de start verongelukt. Zijn ballon stortte neer in de Barnegat-baai. Berger verdronk. Van onze correspondent ROME - Een groot en acuut ge brek aan bloed heeft in Napels en omgeving een dramatische situatie doen ontstaan. Op de „zwarte markt" worden liters flessen bloed verhandeld voor honderdtwintig tot honderdvijf tig gulden. De wettelijk vastge stelde prijs is nog geen vijfen twintig gulden. In Napels zijn naar schatting vijftienhonderd „beroepsdonors" aktief. Ze bie den hun bloed aan de meest bie dende te koop aan, bij klinieken en ziekenhuizen, of rechtstreeks aan wanhopige patiënten. Voor tweehonderd gram bloed vragen ze vijfden gulden. Deze mensonterende noodtoestand is in de afgelopen weken kun nen ontstaan wegens geldge brek. De verenig'ng van vrijwil lige donors heeft kort na elkaar een aantal transfusiecentra in de stad en de provincie moeten sluiten. Het personeel van de nog n et gesloten centra is in staking gegaan, omdat het eerst enkele maanden achterstallig salar's wil zien. Ook de transfusiedienst van het Italiaanse Rode Kruis is in Na pels noodlijdend, en bij lange na niet in staat om aan de gro te vraag naar bloed te voldoen. Gemiddeld worden dagelijks in Napels zo'n 300 bloedtransfusies verricht. Daarvoor zijn min stens honderd flessen bloed no dig. Er zijn dagen dat er hoog uit drie £t vier flessen beschik baar zijn. In tal van Italiaanse bladen, op spandoeken en op affiches wordt een dringend beroep ge daan op de burgers om bloed te geven. Vooral nu veel vaste do nors met vakantie zijn bestaat in tal van steden een acuut te kort aan voldoende transfusie- bloed. De situatie in Napels is evenwel het ernstigst. De „zwarte handel" in bloed is uiteraard een riskante zaak. In het verleden hebben inspectie diensten meermalen grote aan tallen „klandestien" bloed af moeten keuren. Omdat het on zorgvuldig behandeld was, of onjuist bewaard, was het totaal ongeschikt geworden voor trans- fusiegebruik. Nu de nood dermate hoog is, zien honderden Napolitanen kans met hun bloed een winstgevend handeltje op te zetten. In werke lijk urgente gevallen zijn fami lies graag bereid om honderden guldens op tafel te leggen voor zo'n beroepsdonor". RIDDERKERK De vrouw van een Ridderkerks onderne mer is vorige week tevergeefs naar een plaatselijke begraaf plaats getogen om de teraarde bestelling van de echtgenote van een werknemer bij te wo nen. Het bleek dat er die dag geen begrafenis was, duidelijk werd ook dat de man, een 27- jarige vorktruckbestuurder, nimmer getrouwd was. Hij had het overlijden bedacht om een weekje afwezigheid te recht vaardigen. Om het verhaal echt te maken liet de chauffeur bij een druk ker rouwkaarten maken, in een oplage van twee stuks. Eén kreeg de werkgever als „bewijsstuk", met vermelding van tijd en plaats van de be grafenis. De naam op de rouw kaart was die van een vrien dinnetje dat hem pas de bons had gegeven. De drukker, verbaasd over de kleine opdracht, kreeg van de chauffeur te horen dat de kaarten bestemd waren voor zijn broers: zij zouden alleen een vrije dag krijgen voor de begrafenis op vertoon van de rouwkaart. De politie, ook gemengd in dit „familiedrama", kwam tot dè ontdekking dat de chauffeur met andere verzinsels een reeks van mensen geld afhan dig heeft gemaakt. Aan het licht kwamen tot dusver: twaalf gevallen van flessetrek- kerij en vijf van oplichting tot ee~ 'otaal bedrag van ca. ƒ6.000. Epidemie in Brazilië breidt zich uit RIO DE JANEIRO (DPA) D« hersenvliesontstekingsepidemie in Brazilië grijpt steeds verder om zich heen. De artsen regis treren dagelijks in Sao Paulo, Rio de Janeiro en andere Brazi liaanse steden nieuwe gevallen van hersenvliesontsteking. De gezondheidsautoriteiten in de hoofdstad Brasilia zeggen dat de toestand onder controle is, maar de artsen noemen de si tuatie zeer ernstig. In Sao Paulo, met negen miljoen inwoners de grootste stad van Zuid-Amerika, zouden volgens niet-bevestigde berichten meer dan 2000 patiënten in ziekenhui zen liggen. Het aantal sterfge vallen zou de 350 overschreden hebben- Het totale aantal doden in het gehele land als gevolg van de epidemie wordt op zeker 500 geschat. De overheid geeft echter geen officiële cijfers om geen onrust onder de bevolking te zaaien. Gemeentebus botst op melkauto AMSTERDAM (ANP) Twaalf passagiers van een autobus van het gemeentelijk vervoerbedrijf in Amsterdam hebben gister middag min of meer ernstige verwondingen opgelopen toen de bus op het kruispunt Uiterwaar denstraat-Waalstraat door een melkauto in de flank werd ge grepen. Enige passagiers, voornamelijk oudere mensen, liepen door de schok breuken op. Alle gewon den werden naar het VU-zieken- huis gebracht. Bij zeilwedstrijden bij het eiland Wight vaart John Pentrice's Battlecry trots aan kop. in het kielzog gevolgd door Morning Cloud van de Britse oppositieleider Edward Heath. Hulp voor scheepswerf UTRECHT (ANP) -De scheeps werf gebr. Van der Werf b.v. In het Gelderse Deest, waarvan op 30 juli bekend werd dat er zwa re liquiditeitsmoeilijkheden wa ren ontstaan, zal hoogstwaar schijnlijk niet behoeven te slul- Door een reddingsactie van de scheepswerf Bodewes in Millin- gen aan de Rijn, die het bedrijf zal overnemen, het ministerie van Economische Zaken de Al gemene Bank Nederland en een Franse reder, is de werkgele genheid van 500 man gered. Bij de werf werken 240 mensen, maar ook een dochterbedrijf en een aantal onderaannemers zijn van de werf afhankelijk. Volgens de heer A. van der Veen, districtsbestuurder van de indus triebond NVV die het bericht bekend maakte, zijn alle partij en in principe bereid tot finan ciële steun. Met de Franse re der moeten nog enkele onder handelingen worden gevoerd, waarna vrijdag de overneming door Bodewes naar verwachting definitief kan worden beklonken. Halen van Parijs' wordt een park PARIJS (AP) President Gis- card d'Estaing van Frankrijk heeft zijn veto uitgesproken over de plannen voor de bouw van een enorm internationaal handelscentrum op de plaats waar vroeger de Hallen van Pa rijs stonden. Het grote stuk grond In het cen trum van de Franse hoofdstnd zal nu een pnrkbestemmlng krijgen. Toen president Charles de Gaulle In 1959 opdracht gaf de grote markt van Parijs naar de rand van de stud te verplaat sen, is het debat over de be stemming van de grond begon nen. De nieuwe marktplaats kwam in 1973 gereed. In een der afgelopen jaren hebben de autoriteiten vergunning ver leend voor de bouw van een handelscentrum, maar door deze beslissing heeft de presi dent nu een streep getrokken. De plannen voor nieuwe onder grondse trein en metro-verbin dingen onder het terrein waar de hallen stonden worden wel uitgevoerd. Vermindering Amerikaanse hulp Saigon WASHINGTON (AP) - Het Ameri kaanse huls van afgevaardigden heeft gisteren een resolutie aan genomen, waurln wordt voorge steld de Amerikaanse militaire steun aan Zuld-Vletnam met 300 miljoen dollar te verminderen tot 700 miljoen dollar. De resolutie werd ingediend door de democratische afgevaardigde van Georgia. John J. Flynt die verklaarde dat het Thieu duide lijk moet worden dat hij onder handelingen met Noord-Vietnnm moet aanknopen over een poli tieke regeling voor de Vietna mese kwestie. DEN HAAG (ANP) De Indonesi- tot het bereiken van een zo sche ambassadeur in Den Haag, goed mogelijke oplossing. Sutopo Yuwono, heeft een be- Ambassadeur Sutopo Yuwono zei roep op de in Nederland wonen de Molukkers gedaan, de voor schriften van de Nederlandse autoriteiten na te leven en on derling samen te werken. „Het is primair de taak van de Nederlandse regering het pro bleem van de in Nederland wo nende Molukkers op te lossen", zo verklaarde hij tijdens een ontvangst van Molukkers op de op te vertrouwen, dat de Ne derlandse regering succes zal hebben bij haar streven de Mo lukkers garanties voor hun toe komst te verschaffen, vooropge steld dat de Molukkers zelf meewerken, dat wi| zeggen, de situatie niet erger maken dan zij is, maar de voorschriften na leven en zich onthouden van het uitlokken van conflicten. ambassade, maar in het kader De Molukse gemeenschap in Ne- Een overzicht van de situatie nadat In de bus vielen nogal wat gewonden. de goede betrekkingen tus sen Nederland en Indonesië en In het belang van een goede sa menwerking tussen beide lan den, draagt de Indonesische ambassade naar vermogen bij derland moet de situatie „nuch ter" onder ogen zien, en zich ervan bewust zijn dat slechts een oplossing kan worden ge vonden indien zij samenwerkt met andere Molukkers en het positieve beleid van de Neder landse regering steunen. In dit verband herinnerde hij aan de oprichting van de Rukun Malu ku, een organisatie die ernaur streeft alle Molukkers, zowel statenloze als die welke de Ne derlandse of Indonesische natio naliteit hebben, samen te bren gen. ,,De politieke aspiraties van do zogenaamde „republiek der zuid Molukken" zijn onwettig", aldus de Indonesische ambassadeur. Hij sprak over „een bepaalde groep" 'n Nederland, die uit po litieke overweg ngen tracht met wapens, intimidatie en terreur, zijn wil op te leggen, een pro bleem dat men „niet door een gekleurde bril" moet zien.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7