Basisscholen in Bollenstreek smeken om goede begeleiding Lissese heemtuin zit boordevol verrassingen PATER VAN DER GEEST VOOR ZES MAANDEN TERUG IN LEIDSCHENDAM Beiaardier Bruynzeel brengt in rf Noordwijk klokgelui aan de man ,Heisaion' van Leerkrachten en leerlingen in moeilijkheden WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 5 Van onze correspondent LISSE Binnenkort viitrt de afdeling Lisse van de Koninklijke Nederlandse Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde haar eerste lustrum. Een gedenkwaardi ge periode, waarin het ledental aangroei de tot 160 en waarin uiteraard de liefde voor de natuur een belangrijke plaats heeft veroverd. De vereniging stelt zich ten doel om hen die zich op tuinieren toeleggen, met raad en daad terzijde te staan en wel in de meest brede zin van het woord. Zo heeft men aan de Eerste Poellaan de beschik king over een heuse heemtuin van een vijfde hectare waar inheemse planten nog volop de kans krijgen hun groeidrang in daden om te zetten. Vaste bezoekers op dit unieke stukje wil dernis zijn amateurfotograPen, die de kans grijpen om nu ook eens bijna uit gestorven plantensoorten te fotograferen maar uiteraard ook veel tuiniers, die hier hun ogen kunnen uitkijken hossen al dat fraais. Minstens even belangrijk is de kwekerij aan de Achterweg. In januari werd dit project opgezet maar blijkt nu al weer te klein. Op dit stukje uitgebalanceerde groen kan men vaak de biologie-leraar M. Koning aantreffen, die veel van zijn vrije uren tussen het groen aan het neu zen is. Op de tuin aan de Aohterweg worden voor het merendeel inheemse planten gekweekt en zaad gewonnen daar deze planten voor een deel zijn verdwenen en voor een ander deel op het punt staan uit te ster ven. KNMTP-voorziitter Grimme noemt als oorzaak hiervan het ontbreken van gron den aan de natuur t.b.v. woning-, Indus trie- en wegenbouw en de onknridbe- strijding. Dit laatste ziet hij als een nood zakelijk kwaad. De vereniging is ook zeer actief op het ge bied van de ruimtelijke ordening. Men is fel tegenstander van de zgn. Schoon heidswaanzin". Klinkklare onzin noemt dee KNMTP het scheren van wegbermen en slootkanten en het millimeteren van boskanten waardoor de algehele opbouw van de flora ernstig zou worden onder mijnd. Op de kwekerij van de KNMTP treft men talloze soorten planten aan. Zeldzame kruiden zoals Groot Spiegelklokje, Blauw Guigelheil en Gele Ganzebloem maar ook en Wolfskers. Ook staan er in de heemtuin kruiden die vroeger voor de geneeskunde werden gebruikt. KNMTP-voorzitter Grimme in de Lissese heemtuin. kunstwerken in De Schakel LEIDSCHENDAM Donderdag avond 8 augustus zal om 7 uur in „De Schakel" in Leidsenhage bekend worden gemaakt wie prijzen hebben gewonnen voor de werkstukken die in de ver schillende creatieve centra tij dens het Jeugd Vakantie Festi val „Heisa *74" zijn gemaakt. Het winkelcentrum heeft een aantal prijzen beschikbaar ge steld, de hoofdprijs is een waar debon van niet minder dan 50 gulden. De prijzen zullen zaterdagmiddag 10 augustus om 4 uur eveneens in „De Schakel" worden uitge reikt. Tot zaterdag kunnen de werkstukken, waarvan men zich bij sommige kan afvragen waar amateurisme eindigt en echte kunst begint, nog bezichtigd worden. De jeugdige inzenders moeten de werkstukken zater dag tussen half vier en vijf uur komen terughalen. BOLLENSTREEK De voorbe reidingscommissie, die zich be zig houdt met de oprichting van een schooladvies- en begelei dingsdienst In de Bollenstreek, vreest dat als een dergelijke dienst in deze streek niet van de grond komt, het lager onder wijs op de ruim zestig scholen danig in de knel zal komen te zitten. Speciaal wat betreft de begeleiding van kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkhe den. Een recente enquête van deze commissie op de basisscholen heeft tot de opzienbarende con clusie geleid dan in niet minder dan 81 procent van alle klassen op deze basisscholen meerdere kinderen met leer- en gedrags moeilijkheden zijn. Een school advies- en begeleidingsdienst zou deze groep kinderen, die normaal gesproken op een zgn. LOM-school geplaatst zouden worden, in de eigen school kun nen begeleiden dankzij een dan beschikbaar team van opvoe dingsdeskundigen, psychologen en maatschappelijk werkers. Veel langer uitstel van een schooladvies- en begeleidings dienst zou in de Bollenstreek tot gevolg kunnen hebben dat hon derden leerlingen ernstig in hun geestelijke ontwikkeling ge remd zouden worden, zo is de verwachting van de voorberei- dingscommssie. Bovendien heeft de enquête aan het licht gebracht dat er ook onder de ruim zeshonderd leer krachten op de basisscholen, vanwege de vloedgolf aan nieu we onderwijsmethodieken, grote behoefte is aan begeleiding. De vrees van de voorbereidings commissie, waarin vertegen woordigd zijn diverse onderwijs- besturen en leerkrachten uit de Bollenstreek, dat de dienst er niet zal komen, groeit met de dag omdat steeds meer gemeen ten zich scharen achter de nota van het Samenwerkingsorgaan Bollenstreek waarin de oprich ting van de dienst als een niet haalbare kaart naar voren komt. In die nota wordt de noodzaak van een school- en begejeidings- schreven. maar het ontbreken van de bennodigde gelden de totale jaarlijkse kosten worden geschat op 600.000 gulden) is, zo staat in de nota te lezen, een onneembare veste. Een argument, dat er bij de voor bereidingscommissie slecht in gaat. Commissielid H. Koel- mans: „Een eenvoudige opzet van een school- en begeledings- dlenst zou per inwoner op onge veer twee gulden per jaar ko men te staan. Is dat teveel ge vraagd voor je kind?" Een pure geldkwestie dus. Vol gens Koelmans worden de raadsleden in de betrokken ge meenten dom gehouden over de werkelijke kosten van zo'n dienst. Ze zouden te weinig we ten van achtergronden en klak keloos instemmen met de voor stellen van b en w over dit on derwerp. De voorbereidingscommissie is zo'n beetje aan het einde van haar latijn. Er is ijverig geïn ventariseerd op de scholen en de uitgebrachte rapporten spre ken boekdelen over de wensen van de leerkrachten. De ge meenten, zo stelt de voorberei dingscommissie, wil echter niets van ons weten. Koelemans: „Om in de toekomst kans te maken op een financiële bijdrage moeten we steun van de gemeenten hebben. Als wij als voorbereidingscommissie bij het ministerie aankloppen hoe ven we nergens op te rekenen. We snappen niet waarom de ge meentebesturen zo halsstarrig zijn. Waarom gaan ze niet met ons rond de tafel zitten? We willen bijvoorbeeld best dat er wat onderwijsambtenaren met ons van gedachten komen wis selen over dit Bollenstreekpro bleem. Tot nu toe is hun belang stelling gering. Ze spelen op deze manier met vuur". Oranjefeesten m Leiderdorp (Van een onzer verslaggevers) LEIDERDORP De Oranjever eniging Leiderdorp organiseert tot en met zaterdag een kermis op het terrein Ockenrode. Zater dag hebben allerlei andere fees telijkheden plaats. Zo wordt er vanaf half negen 's morgens een viswedstrijd in de Dwarswetering gehouden. Het inschrijfgeld bedraagt één gul den. Voorinschrijvingen kunnen geschieden bij Liethorps Boerckhuys en kapsalon Min- nee. Om half twaalf is er een vliegerwedstrijd op het terrein van „Winkelhof". Een buggy-de monstratie bij „Winkelh'of" be gint om kwart voor twee. De eerste „Binnehof-prestatie- loop" gaat om drie uur van start. De brandweerkorpsen van Leiderdorp en Warmond gaan elkaar om half vijf met de brandspuit te lijf op het voetbal veld aan de Hoogmadeseweg. De zomerfeesten worden afge sloten met een grote verloting op het kermisterrein en een avondfeest. Reuze-fietstocht „De Bollenstreek'' Van een onzen verslaggevers iLISSE De Ren- en Toerver- eniging „De Bollenstreek" or ganiseert a.s. zonag een reuzen fietstocht over een afstand van 125 kilometer. Deze zgn. Am- sterlandtocht gaat in Lisse van start en voert via de Haarlem mermeer, Le:muiden, Aarlan- derveen naar Nieuwkoop en vervolgens naar Zegveld, Woer- den,Kamer:k, Maarssen, Breu- kelen, Loenen, Vreeland, Baam- brugge, Wever, Uithoorn, Vrou wenakker, Bilderdam en ten slotte weer via Lemunden naar Lisse. Wie in groepsverband het traject ■wil afleggen start 's morgens om 8.00 uur. De gerrtlddelde sneliheid voor deze wielrenners zal 22km per uur zijn. Indivi duele rijders gaan om 8.30 uur van start. Er moet volgens een tijdschema worden gereden om dat de controles onderweg slechts voor een bepaalde tijd geopend zijn. Start en finish zijn bii café-restaurant „Hof van Lisse" aan het Vierkant. Voor fietsers die het wat rustiger aan willen doen is er diezelfde morgen een fietstocht van 50 km, eveneens met het „Hof van Holland" als vertrekpunt. Van c correspondent LEIDSCHENDAM —Pater Kees van der Geest (41) is vorige week na een afwezigheid van bijna zes Jaar voor een vakan tie van zes maanden in L®ld- schendam teruggekeerd. Hij logeert bij zijn ouders aan de Veursestraatweg. „Vroeger woonden wij „achter in Veur" zoals dat toen heette. Mijn va der was slager en ik heb met mijn broers nog heel wat be stellingen rondgebracht". In 1959 werd pater Van der Geest in het Teteringse mis siehuis tot priester gewijd. „Ik denk dat ik de laatste ben ge weest die met zijn ouders in een open rijtuig voor de eer ste Mis naar de Petrus- en Pauluskerk aan de Sluiskant ben gereden en daar met bruidjes en al ben ingehaald, De Leidschendamse pater is verbonden aan de staf van het grootseminarie in Port Mko- resby (Australisch Nieuw- Guinea). Hij geeft les in litur gie en kathechistiek. Pater Van der Geest verwacht dat Australisch Nieuw Guinea per 1 december na verschillen de stadia van zelfbestuur onaf hankelijk zal worden. „De naam van de nieuwe staat zal waarschijnlijk „Niugini" wor den. Er zijn geen grote stam men die kunnen botsen, al is er wel een deel van de bevolking dat Ijvert voor de naam „Pa- pua". De papua's zijn namelijk bang dat ze een beetje onder de voet zullen worden gelopen. Er Is al een eigen luchtvaart maatschappij die „Air Niugi ni" heet en dat zit sommigen al niet lekker. Bovendien zijn ze druk bezig aan het ont werp voor een grondwet. Een van de leden van de grondwet- commissie is een inheemse priester. De vlag is geel zwart, op het geel een para dijsvogel en op het zwart het Zuiderkruis. De vlag is een ontwerp van een schoolmeisje en gekozen uit enige tientallen inzendingen". In Australisch Nieuw Guinea worden niet minder dan zes honderd talen gesproken. Het nieuws wordt in drie talen ge geven: het zogenaamde pid gin-engels, Motu en Engels. Er wordt door Japanse con cerns op grote schaal geïnves teerd. Er wonen in het toe komstige Niugini tweeëneen half miljoen mensen waarvan er circa 650.000 katholiek zijn. Op het seminarie zitten 58 stu denten. Dit jaar zijn er zes studenten priester gewijd. Niet alleen de ontwikkeling van Nieuw Guinea gaat pater Van der Geest ter harte: „Ik ben erg geïnteresseerd In allerlei Leidschendamse zaken, er is geloof ik hier erg veel hoog bouw. Ik kan me nog goed herinneren dat de tienduizend ste inwoner werd geboren. In middels zullen er wel zo'n vijf endertigduizend inwoners zijn". „Aan vrienden en kennissen heb ik wel een berichtje gestuurd dat ik met vakantie kom, maar wie verder nog de ken nismaking wil hernieuwen moet me maar opbellen. Ik ben inmiddels al een paar Leidschendammers tegenge komen die me niet zo gauw herkenden". Centrum-plan Sassenlieim aangenomen Van onze correspondent SASSENHEIM —Voor de raads vergadering van gisteravond be stond zo'n grote belangstelling, dat zelfs de commissiekamer naast de raadzaal moest wor den ingeschakeld. Onder het tal rijke publiek was ook het be stuur van de Ondernemersver eniging Sassenhelm. Eén en an der was wel het gevolg van het feit dat vaststelling van het plan-Centrum op de agenda stond. Dit plan, dat reeds in een groot aantal vergaderingen, in en buiten de raad, aan de orde was geweest, bereikte gister avond z'n climax. Zoals werd verwacht kwam de heer Wagner met een voorstel, dat behelsde om de noord- en zuidzijde vnn de Kerklaan, voor de duur van tien jaar te bevrie zen. Het voorstel werd door do heer Rotteveel gesteund. Voorzitter Westerbeek noemde het een brevet van onvermogen om het deel dat in handen is van de gemeente, te bevriezen. De heer V. d. Fange zei dat hier niet van alleen middenstandsbelang gesproken kan worden, maar dat dit de gehele gemeenschap aangaat. Ook de heer Montfoort vond 10 jaar een veel te lange tijd. De voorzitter wees erop dat de mogelijkheden van ves- iging worden ingekrompen, in het plan, want tot nu toe kan men zich overal vestigen, en met het nieuwe plan niet meer. Over het deel van de Kerklaan dat in eigendom is bij de ge meente, heeft men zelf de be schikking en dat moet men niet onnodig verzwaren. Ook wethouder Mazee sloot zich hierbij aan. Het college ging ge deeltelijk met het voorstel Wag ner akkoord, d.w.z. hethdeel van de Kerklaan dat in eigen dom is bij particulieren, bevrie zen voor 10 Jaar, en het andere deel niet. Hierna werd door de KVP-fractie schorsing gevraagd voor nader beraad. Na een half uur werd de vergadering hero pend, waarna de heer Wagner met een ander voorstel kwam: beide delen van de Kerklaan 5 jaar bevriezen en daarna een nieuw rapport onn te vragen bij de Centrale van Middenstand en Kleinbedrijf. De voorzitter wees mét klem op de consequenties hiervan, die hij verstrekkend noemde. Daamaust wees hij op de kosten van een nieuw onder zoek, wuarmee circu 40.000 gemoeid kan zijn. Na een be toog van de heer Van Blezen die er niet voor voelde om vast gelegd te worden op een rapport over 5 jaar, ging de raad ak koord met bevriezing van beide delen van de Kerklaan voor b jaar, terwijl men zonodig alsnog kan beslissen een nieuw onder zoek op te dragen. Hierna werd het plan-Centrum aangenomen. Schiphollijn Bij de ingekomen stukken was een motie van de heer Wagner over de aanleg van de Schip- hol-lijn, waarin de minister van Verkeer en Wuterstuat werd ge vraagd met de grootste klem, om zich te beruden over een al ternatief tracé, daur het ontwor pen tracé o.a. Is geprojecteerd in de directe nubijheid vun Sas senhelm en een ernstige aantas ting betekent van het natuur schoon en het agrarisch gebied. De voorzitter was van mening dot de motie beter behandeld zou kunnen worden na informa tie aan de ruad door de heer Kruithof van Ned. Spoorwegen. Ook de heer Rotteveel vond de behandeling promatuur. De heer V. d. Fange stelde voor om al ternatief tracé te v/ijzigen in „beraden over andere mogelijk heden". Hierna werd de motie met algemene stemmen aange nomen. Sporthal (Van een onzer verslaggevers happening, die steeds weer NOORDWIJK Mar Bruynzeel, drommen belangstellenden naar de Heerenveense beiaardier op het knusse plein lokt. vier wielen, staat deze week op Mar Bruynzeel gaat alleen in de Bru; in Apeldoorn. Tien jaar geleden studeerde hij er af. wordt geluisterd. Hopelijk komt er weer eens een tijd dat deze VT- muzieksoort weer gerespecteerd trant wnrctpn" alriuc Rmvnzppl I litnodiging van het WV met zijn rijdende klokkenspel op het Noordwijkse Vuurtorenplein. Drie maal daags klimt hij ach ter zijn „toetsenbord" om een uur lang dé badplaats met zijn klokgelui te overspelen. Eeh zomermaanden met zijn mobie le klokkentoren op tournee. De overige maanden speelt hij in Drachten en Heerenveen. De lichtgebaarde troubadour heeft een opleiding achter de rug op de Nederlandse Beiaardschool I-I. officieel is zijn beroep gaat worden" aldus Bruynzeel. organist-beiaardier, speelt ook In Noordwijk is de belangstelling Ly veel in ke;keu. Met dit rondrei- in ieder geval erg groot. Tot en zen w.l hij c..Jcr het publiek een ru....c:"_ be'.crjc.elllng voor klokkenmuzit.v kwek::i. „Zr is niets moci^. *v* ~?o.. Jamper dat er zo „aar met zaterdag is de beiaardier te beluisteren 's morgens van 10.30 tot 11.30 uur, 's middags van 16.30 tot 17.30 uur en 's avonds van 20.30 tot 21.30 uur. Mar Bruyzeel bij zijn rijdende klokkenspel. BIJ de bepaling van prioriteit sporthal en Instructiehal, bleek dat er voor de bouw van een sporthal en instructiebad, bleek zijn, dan voor een instructie- bad. Uit het rapport hierover bleek verder dat er thans reeds een tekort Is van vier gymnas tieklokalen, welk tokort na uit groei vun het Rijnlands Lyceum wel 6 tot 7 kan worden. De heer Montfoort vroeg In dit verband of het niet mogelijk was het gymnastiekgebouw op het schoolsportveld niet met twee lokalen uit te breiden. Dit werd door wethouder Mazee ontken nend beantwoord, waarbij hij zei dat er bij de Dun Bosco-MA- VO plannen bestaan daar een gymnastiekzaal te bouwen. Verder werd besloten het Rijn lands Lyceum twee lokalen van de Openbare Basisschool in de Kooi, tijdelijk In gebrutk te ge ven, daar de uitbreiding van het Lyceum niet tijdig genoeg ge reed is. Aan de B.V, Handelsvereniging Dlgros werd besloten 530 mi grond aan de Concordiastraat t( verhuren om daar een parkeen bedrogen en en looptijd hebbei van 5 jaar. In verband met onderhoud en ver bouw van de 50 jaar oudf ambtswoning van de burge meester, die gemoderniseerd zq worden en aangepast aan de gij zinssituatic vun de nieuwe bul

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5