Omscholingscursus voor de metaal Allerlei(ds) Buurtgebouw Morskwartier mag nooit worden verkocht In Leiden kunnen 50 man aan baan worden geholpen Volksdansgroepen druppelen Leiden binnen Favorieten zonder problemen in de volgende ronde WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Leiden aktueel iiiiiiaii mm-i Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het voorstel van b en w om een stuk grond aan de Topaaslaan te verkopen aan de Stichting Buurtgebouw Mors kwartier leverde gisteravond in de gemeenteraadscommissie voor de stadsontwikkeling enige problemen op. Het raadslid C. Waal vond het onjuist dat stich ting streks de mogelijkheid zal hebben de grond op zijn beurt te verkopen aan een derde, die er mogelijk een heel andere be stemming aan geeft. „Dat is geen probleem dat op korte ter komst, wanneer de stichting misschien om een of andere re den ophoudt te bestaan." Hij wil proberen in de statuten vast te leggen dat de grond bestemd is als situering voor een buurt- vond dat de grond in erfpacht moest worden uitgegeven, pand Rijnsburgerweg 134 met Tenslotte kon de commissie even- de daarbij behorende grond aan min akkoord gaan met het plan de Pedagogische Advies- en Be- van b en w om de huur op te geleidingspraktijk, stuitte even- zeggen aan de metaaldraaierij eens op bezwaren. Het meren- Thiele Zn aan de Oranje- deel van de commissieleden gracht 54-56- De vergoeding van 18 mille die b en w aan Thiele wilden uitkeren werd te hoog geacht en bovendien werd twij fel geuit over de wenselijkheid om hem gelegenheid te bieden zijn bedrijf te verplaatsen naar de Herengracht 45. Het voorstel is daarom aangehouden. Van één onzer verslaggevers LEIDEN Als de omscholingscursussen voor de metaal-sector een beetje succes hebben, zullen in eerste instantie ongeveer 50 werk zoekenden in Lelden aan een baan kunnen worden geholpen. Dat is althans de stellige overtuiging van mr. M. G. van Rijswijk, direc teur van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Leiden. De eerste cursis ten kunnen volgens hem al begin september worden geplaatst. De duur van de studie bedraagt drie maanden. Hij wordt gegeven aan bedrijfsscholen, met subsidie van het rijk. Behalve in Leiden wordt het om scholingsproject voor de metaal ook op stapel gezet in Breda, Dordrecht, Nijmegen, Tilburg, Waalwijk en Almelo. Het is een initiatief van minister drs. J. Boersma van sociale zaken om het arbeidsaanbod en de ar- beidsvraag dichter bij elkaar te brengen. In de metaal bestaat immers, ook in Leiden, een grote vraag naar werknemers terwijl het werke loosheidspercentage in deze ge- Definitief éénrichtings verkeer op de Herenpoortsbrug en Oude Heren gracht Van een onzer verslaggevers Leiden De verkeerscommissie heeft ingestemd met de defini tieve invoering van een gebod tot éénrichtingsverkeer op de Herenpoortsbrug en op de Oude Herengracht. Op de Heren poortsbrug zal het gebod gelden in de richting van de Maresin- gel/Herensingel en op de-Oude Herengracht in de richting de Herenpoortsbrug', tussen deze brug en de Verversbrug, Het toekomstige CDA-raadslid Van Zijp was het er niet n eens het gebod definitief in voeren. Hij stelde dat op den duur de enig goede oplossing ligt in een reconstructie vs Herenpoortsbrug, waarbij weer mogelijk wordt gemaakt de brug in twee richtingen te berijden. Momenteel is de Oude Heren gracht en de Herenpoortsbrug ook alleen voor éénrichtingsver keer opengesteld. Deze maatre gel is enige maanden geleden getroffen in verband met riole ringswerkzaamheden op een ge deelte van de Zijlsingel. Amerikaan voor BS Leiden laat het afweten Van onze esportredactie LEIDEN De Amerikaan Gai nes zal niet naar BS Leiden ko men. De boomlange center heeft op het laatste moment be sloten in Amerika te blijven. Reden daartoe was een beter contract, dat hij van een prof club aapgeboden kreeg. Omdat Gaines nog geen handtekening onder het BS-contract had ge zet, is er niets aan te doen. De Leidse basketbalclub zal moe ten uitkijken naar een andere Amerikaan. Het zal niet mee vallen om er een van de klasse van Gaines te strikken, al is de nieuwe coach van BS Leiden. Jim Maloney, al druk doende. Inmiddels heeft BS Leiden wel contact met een andere center, namelijk de 2.10 lange Spizer. Deze Amerikaan hij speelde voor de profclub Chicago Bulls bood zich, via een telefoon tje, zelf aan en zal deze week nog getest worden. Mocht hij voldoen aan de (zware) eisen die BS stelt, dan zal Greg Spi zer gecontracteerd worden. Camping Duinrell slaat vol (Van een onzer verslaggevers) IVASSENAAR De camping op „Duinrell" maakt momenteel een top-periode door. Gebleken is dat er meer kampeerders op het terrein st-»an, dan tijdens de bouwvak-vakantie. Het een en ander wordt veroor zaakt door het feit dat minder Nederlanders het recreatiecen trum in hun vakantie bezochten. Daar tegenover staat dat de kampleiding vergeleken met vo rig jaar het dubbele aantal bui tenlanders kon verwelkomen. meente rond de vier procent ligt. Momenteel is men druk doende de cursussen op poten te zetten. De werkgeversorganisa ties schrijven de metaalbedrij ven aan met het verzoek hun bedrijfsscholen voor het project beschikbaar te stellen. Selectie De gewestelijke arbeidsbureaus roepen de ingeschoven werk zoekenden op voor een gesprek waar in hen deze nieuwe mo gelijkheid onder het oog wordt gebracht. Daarna volgt een se lectie. Tijdens de cursus blijven de leerlingen hun uitkering in gevolge de sociale voorzieningen ontvangen. Bovendien krijgen zij een premie van 30 per week. Na afloop van hun studie kunnen ze eventueel gaan wer ken bij het bedrijf waar ze hun opleiding hebben genoten, maar zijn daartoe niet verplicht. Voor de omscholing komen op de eerste plaats in aanmerking de werkzoekenden die zijn inge schreven in de metaal-sector. Heel dikwijls zijn dat mensen die net even te weinig geschoold zijn om in de metaal een baan te kunnen vinden. „Vaak komen ze uit de bouw-sfeer", aldus di recteur Van Rijswijk, „en zijn het bijvoorbeeld electriciens of verwarmingsmonteurs. De wer kelijk geroutineerde en vakbe kwame metaal-arbeiders vinden natuurlijk gauw genoeg een Stimulans „In een cursus van drie maan den". vervolgt hij „is het van zelfsprekend niet mogelijk me taal-specialisten op te leiden. De omscholings-cursus moet dan ook worden opgevat als een sti mulans om de stap naar de me taal gemakkelijker te maken." Een stap die in Leiden velen nog met succes kunnen doen want de geregistreerde vraag van Leidse metaalbedrijven naar werknemers bedraagt momen teel 180. Prestatieloop in Bmnenhof' (Van een onzer verslaggevers) LEIDERDORP In king met sportinstituut Van Houdt organiseert „De Zijl/LGB" a.s. zaterdag een prestatieloop in de wijk „Bin nenhof". De start heeft plaats om drie uur op de Luycken- dreef. De kaarten zijn bij de voorver koop 2,-; aan de start is de p: js 2,50. De voorverkoop adressen z jn: sport sauna in stituut Van Houdt, Luycken- dreef 3, Liethorps Boeckhuys, Hoogmadcseweg 13 en Kapsalon Minnee, Van Diepingenlaan 21 in Leiderdorp. De eerste deelnemers aan het internationale volksdansfesbival, dat komende vrijdag in de Groenoordhal van start gaat, zijn in Leiden gearriveerd. Eerder deze week arriveerden Joegoslavische en Ierse groepen, gisteren waren hel de leden van de Israëlische danssgroep „The Haifa Municipality Students Folkdanc ng Group" die in de Vijf-Meihal met een lunch werden ontvangen. De groep is in '50 op gericht op de technische hogeschool van Haifa en bestaat nu nog steeds louter uit leerlingen van deze school. De dansers hebben in het verleden al vele successen geboekt, onder meer tijdens de Salzburger Festspiele. Tijdens hun bezoek in Leiden logeren ze bij particu lieren, omdat de vroegere verblijfplaats van de volksdansers, het voormalige St. Elisabethziekenhuis aan de Hooigracht, nu door de vele vernielingen onbewoonbaar is geworden. (Foto: Kees van den Burg) Open Leidse ld™ Kaam Tenniskampioen- schappen Van onze sportredactie LEIDEN - Het toernooi om de Open Leidse kampioenschappen op Roomburg draait op volle toeren, nu ook tie A-spelers met hun partijen begonnen zijn. Vanwege de plaatsing bleven de verrassingen op die eerste dag uit. Op het zonovergoten Roomburg speelden zich uitsluitend tamme partijtjes af, maar dat zal in de loop van de week wel veranderen, wan neer, na de eerste schifting, de beteren overblijven. En die zijn er genoeg, want aan de Kanaalweg spelen behalve de „Leidse" toppers ook mensen als Hordijk, Sanders, Fleury en Hemmes mee. Een sterk herenveld dus en daarmee staat de damesinschrij ving wel duidelijk in contrast. Want behalve Tine Zwaan en Els Veentjer zijn er ditmaal weinig topdames die acte de pré- sence geven. Dat is wel eens anders geweest. Maar enfin, het resterende programma biedt nog veel goeds. Zoals gezegd voldeden de favorieten aan de verwachtingen door allen vrij simpel hun partijen te winnen. Jan Hordijk, die in Noordwijk bijzonder slecht op dreef was. betrad als eerste het gravel en was er ook zo weer vanaf. Nu eens niet vanwe ge enkele regendruppels, maar omdat hij eenvoudigweg over Koemans heenliep. Met 61, 61 kon deze zijn biezen pak ken. Loek Sanders gunde zijn tegenstander Luyk dan nog een paar games meer. Toch spraken de cijfers 6—3, 6—1 ook dui delijke taal omtrent het krachtsverschil. Scholtes had meer moeite met het uitspreken van de naam van zijn tegenstan der, dan met diens spel. Met 63, 63 bleef hij gemakkelijk overeind tegen Nevrlka. Wouter Fok won van Punman en Piet Vaartjes zette, wat later in de middag, Van Wuning uit het toernooi. Laatsgenoemde deed technisch wel wat leuke dingen, maar kon tegen de veel harder slaande Vaarties toch niet op en verloor zodoende in een t In het heren B bereikte Hasselo als eerste de kwartfinale. Bub van der Zee, die eerder de winnaar van Katwijk, Engelen burg. had uitgeschakeld, moest nu zelf het onderspit delven. In een aantrekkelijke partij verloor hij met 63, 6—4 van de sterk spelende Hasselo. Voor de tweede ronde plaatste zich Bram Madera, die Spoor gedecideerd alle hoeken van de baan liet zien. Slechts één game kon Spoor op zijn conto bij schrijven. Blommendaal bleef (gisteren) slechts uiterst moei zaam overeind tegen Lodewijk Kallenberg. In de derde set (Blommendaal won de eerste met 108. maar verloor de tweede met 4—6) kwam „Blom" met 14 achter. De zege kon Kallenberg nier meer ontgaan, maar de oude rot dacht daar anders over. Fel spelend werkte hij zich op en de ver bouwereerde Kallenberg moest toezien hoe de Noordwijker eerst naast hem kwam en vervolgens doorliep nuar l»4. Een staaltje van pure mentaliteit! Van Leeuwen speelde een nogal merkwaardig spelletje tegen De Vries. Hij won de eerste set eenvoudig met 60, verloor de tweede met 26, maar pakte tenslotte De Vries in de laat ste set met wederom 6—0 in. Kuypers won vervolgens van Broosshooft 6—1, 11—9) en Koemans van Dekker (9—7, 7—5). Meyer had al eerder zijn meerdere gevonden in Charles As- selbergs. Bij het herendubbel A. gebeurde nog weinig schok kends. Hordijk/Fleury en Sanders/Koek, de beide favoriete duo's kwamen in de tweede ronde middels een bye. In het he- hendubbel B plaatsen Hasselo/Klipper zich in de volgende ronde door een zege op Brooshooft/Mulder. Blommen- daal/Pasman en Vergoed/Van Waning bereikten ook de vol gende ronde. De heren C. zijn al toe aan de kwartfinales. P. Kallenberg had, om zover te komen, toch nog wel,moeite met Frans. Deze won de eerste set, maar zag toen geen kans om zijn yoor- sprong vast te houden. Met 64, 61 moest hij de eer aun zijn opponent laten. Arnold Kopolle had daarentegen erg wei nig last van Van Tongeren. Die ging met 6—2. 6—1 zomaar opzij. Bij de dames C bereikte mej. Haazebroek de halve fi nal e. Dit ten koste van Snaterse, 6—1, 6—2. onder redactie van Ton van Brussel, tel. 01710-22244 tst. 17 Kroegen Een van de café's aan de Nieuwe Beestenmarkt die het na het vertrek van de veemarkt naar de Groenoordhal nog wel heeft kunnen bolwerken is café, „Bristol". Sinds acht jaar is de heer Pikaar eigenaar en Char les Verstraeten vaste barkee per. „We zijn eigenlijk blij dat de veemarkt hier verdwenen is. Je had er over het algemeen meer werk dan verdiensten aan. De boeren zaten vaak de hele ochtend op een kop koffie, maar maakten een troep waar je op zijn minst drie uur mee bezig was", vertelt Verstraeten, die in het café bijna een tachtigurige werkweek draait. Eigenaar Pi- kaar voegt daar nog aan toe: „Deze mensen hebben gewoon andere manieren dan wij ge wend zijn. De peukjes werden op de vloerbedekking uitgetrapt en dergelijke. Dat is voor je in richting natuurlijk niet zo be vorderlijk". Café Bristol heeft op het ogenblik de deuren van de hotelkamers gesloten. De kamers hadden al verbeteringen ondergaan. De bedden en de verdere aankle- e a :n hel verleden al naar nu er lekkages irzakhingen optraden bleek uitgebreidere verbouwing Café „Bristol" aan de Nieuwe Beestenmarkt. noodzakelijk. Deze werkzaamhe den gaan volgens de heer Pi- kaart op korte termijn beginnen en dan zal hopelijk begin vol gend jaar de hotelafdeling weer geopend worden. Een ander probleem waar Pi- kaart nog wel eens mee te kam pen heeft is het huiten de deur houden van ongewenste bezoe kers. die vaak in de huurt van de Nieuwe Beestenmarkt hun vert er zoeken. „Vanaf zeven uur gaat hij mij de deur op slot en daarna selecteren we op uiter lijk. Daar kan je toch wel vaak aanzien wat voor vlees je in de kuip heb. Zeker als je, zoals ik. al een tijdje in het horeca we zen zit". Foto's: Kees v. d. Burg P.T.T.-ark Vele voorbijgangers aan het Gal gewater zullen zich afgevraagd hebben wat precies de functie is van de hoot, die daar al gerui me tijd ligt. Daar zal meer dui delijkheid over komen als straks op 19 augustus de poor ten van de ark voor publiek worden geopend. We kunnen in elk geval wel al vast verklap pen dat de hoot een bezit is van de P.T.T., die er de tentoonstel ling „op bezoek bij de P.T.T. heeft ingericht, 's Avonds en op zaterdag worden er gratis rond leidingen gegeven om buiten staanders eens wat meer op de hoogte te brengen van de werk zaamheden van dit bedrijf. Hoe' komt een brief op het juiste adres, hoe werkt een telex, een mobilofoon een telefoon, een te- en hoe 'n telev sie satel liet. Dit zijn zo van die zaken waar de tentoonstelling wat meer duidelijkheid over wil brengen, ^oeganr'bewij'cn voor de expositie worden uiterlijk een week voor het hef-k kan plaatsvinden aan de Leidenaars persoonlijk toegestuurd. Zo ziet Bristoler van binnen uit. Judo Leden van de Sportschool De Vries hebben uitstekende resrl- taten behaald bij jeugdwedstrij den in Santpoort. Het betrof hier een toernooi ter afsluiting van het judokamp van de Ne derlandse Budo Bond. Er weiden wedi'.rijden g' houden in vijf gewichtsklassen, cn zo'n 130 judoka's streden om de prij zen. In maar liefst drie van de vijf klassen bleken leden van Sportschool De Vries de sterk' sten, hetgeen een geweldig re' sultaat genoemd mag worden. Mario Rietberg legde beslag op de eerste plaats in het lichtge- wicht. Frans Mast won mcl overmacht het middengewicht en diens broer Henk werd eer ste in het zwaargewicht. In de laatste categorie behaalde Sportschool De Vries trouwens een dubbele overwinning. Jot den Hollander slaagde er name lijk in om vlak achter Henk Mast derde te worden.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3