Risico's voor doelman in huidige voetbal aanzienlijk geringer Lagarde en Niezen excepties Voetballer heeft juridisch betere positie VOETBALKRANT IN DE KRANT WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1374 LEIDSE COURANT/HET 13 '1 De doelman van Zaire, Kazadi, werd in het duel tegen Brazilië tijdens het wereldkampioenschap fors geraakt aan het hoofd door Paulo Cesar. Hij speelde de wedstrijd echter uit. Den Haag Even terug naar het wereld kampioenschap voetbal in West-Duits- land, naar de wedstrijd tussen de toen nog regerende wereldkampioen Brazilië en Zaïre. Ergens in de tweede helft: Paulo Cesar I, de grillige linkerspits van Brazilië, jongleert met de bal op de rand van het strafschopgebied. Kazadi, de doelman van Zaire, ziet het gevaar en komt razendsnel uit zijn doel om Paulo Cesar het doorstoten naar zijn heiligdom te beletten. De Braziliaan haalt vernieti gend uit, maar treft niet de bal. Wel het gebronsde hoofd van Kazadi. De Afri kaan blijft versteend liggen. Het aller ergste wordt gevreesd. Maar Kazadi staat even later weer overeind en speelt verder. Dat beeld van de door bruut geweld gevelde doelman en het felrode bloed op zijn gezicht, deed de toeschou wers huiveren. De indruk dat de doel man in het moderne voetbal een weer loos doelwit vormt voor aanstormende spitsen is gauw gewekt, terecht of ten onrechte? Hoewel er op dat gebied geen officiële statische gegevens bekend zijn, en het beeld derhalve nooit volledig kan zijn, blijkt het aantal ernstige ongelukken met een doelman in de rol van „lijdend voor werp" in de praktijk nogal mee te vallen. Zeker wanneer rekening wordt gehouden met de niet te loochenen verruwing op 'de voetbalvelden. Het zijn vooral de veld- spelers die daarvan het slachtoffer wor den, al worden de doelwachters natuur lijk ook niet bepaald als kasplantjes be handeld. Maar de doelverdedigers heb ben een niet weg te cijferen bondgenoot: het moderne voetbal. Het aantal situaties waarin de doelman handelend moet op treden, is tegenwoordig beduidend min der dan voorheen als gevolg van de puur-defensieve instelling van de meer derheid der veldspelers. Niet te ontken nen valt echter dat de doelman aan aanzienlijke gevaren bloot staat als hij zich in de strijd mengt. De doelman is nu eenmaal „gedoemd" met zijn handen in de richting van de bal te gaan en daardoor komen automatisch ook zijn bovenlichaam en hoofd in de buurt. En een ongecontroleerde of onbeheerste be weging kan dan natuurlijk een heleboel ellende veroorzaken. Slechts twee Voor zover bekend hebben slechts twee doelverdedigers van naam hun carriëre tengevolge van een ongeluk op het veld voortijdig moeten afbreken: Joop Niezen en Piet Lagarde. Het geval-Lagarde ligt nog fris in het geheugen. De toenmalige doelman van SC Enschede werd in de wedstrijd tegen Go Ahead in de rug geraakt door Go Aheads aanstor mende verdediger Joop Butter. Piet La garde herinnert zich: „Het gebeurde in Deventer, in 1964. Na die botsing met Butter hebben ze een nier bij me weg genomen. Ik heb nu nergens last meer van. Het gaat uitstekend met die ene nier. Maar ik moest wel stoppen met topsport, omdat het risico te groot was om door te gaan. Verzekeringstechnisch zat het ook heel moeilijk. Nu is dat allemaal enorm verbeterd. Ik was 24 toen ik moest stoppen. Stel dat een doelman tot zijn 34ste kan blijven spelen, en dat je per jaar 50.000 verdient, dan kom je op een inkomstenderving van zon'n half miljoen gulden. Een uitkering krachtens een of andere wet was er niet bij. Ik moet zeggen dat SC Enschede mij toen goed heeft opgevangen. Het eerste jaar heb ik alle premies uitbetaald gekregen, het tweede jaar werd ik jeugdtrainer op de zelfde condities en het derde jaar kreeg ik een trainerscontract. Ook heeft de club nog een benefiet voor mij georganiseerd" Behoorlijk Voorzieningen Overigens hoeft niemand zich zorgen te maken over Piet Lagarde. Maatschappe lijk is hij nog behoorlijk op zijn pootjes terecht gekomen. In 1965 trad hij in dienst bij Adidas, dat er (terecht) van uitging dat het voetbalschoenen kopende publiek de naam en faam van Piet La garde nog niet was vergeten. Piet Lagar de werkt nog steeds bij de sportschoe nen-gigant en het bevalt hem uitstekend. Ondanks zijn onprettige persoonlijke er varing gelooft Piet Lagarde niet dat een doelman aan grotere gevaren bloot staat dan een veldspelcr. „Het lijkt misschien wel zo, maar volgens mij valt het wel mee, al zijn er natuurlijk altijd voetbal- Hoe anders was het in de jaren voor 1967. Jansen legt uit:„Vanaf de invoe ring van het betaalde voetbal waren er bepaalde voorzieningen, maar niet op basis van een arbeidsovereenkomst. Het werk van een betaalde voetballer werd juridich beschouwd als een contract tot het verrichten van enkele diensten. Je kon je vrijwillig verzekeren. Als er dan wat gebeurde, kreeg je twee jaar lang 80 procent en daarna een bepaald bedrag, dat aan de erg lage kant was. Die regeling had bovendien alleen betrek king op ongelukken. Bij ziekte werd er niets uitgekeerd" Een speciaal geval is dat van Peter van der Merwe. De oud-doelman van NAC verdween voortijdig van het toneel, maar dat had niets te maken met de voetballer ij. Hij werd geveld door reuma. Hooguit .heeft de ziekte zich door het beoefenen van sport wat eerder geopenbaard. Ook als hij niet aan topsport zou hebben gedaan, zou Peter van der Merwe reuma- patlnt zijn geworden. Piet van Osta, de doelman van RBC in de tijd dat die club nog in het betaalde voetbal uitkwam, leek voor topsport afge schreven nadat hij tijdens een vriend schappelijk partijtje zwaar aan zijn sche del was getroffen. Maar van Osta gaf zich niet gewonnen. Hij vond de oplossin- g: als hij in het doel stond, droeg hij een •helm als bescherming. Zijn carriëre is er niet of nauwelijks door geremd, want met RBC maakte hij de promotie van de tweede naar de eerste divisie mee en er mankeerde maar erg weinig aan of zelfs de eredivisie zou zijn bereikt blessure over die hem, mede doordat de zaken werden geforceerd, uiteindelijk deelname naar het wereldkampioen schap kostte. Inmiddels is van Beve: volledig hersteld. Oud-internationaldoelman Wim Land man (Neptunus, Sparta, SHS, Xerxes) had ook nogal eens pech. In 1957 i speelde hij een vinger toen hij na voetballen over een hek klom en eraan bleef hangen. Dat was nog niet alles. „Ik heb tien jaar met hernia gevoetbald. Dat is mogelijk wel door het voetballen ont staan. Bij een val moet ik een wervel hebben gekneusd of zo. Ik moest met e corset aan spelen. Tenslotte heb ik i laten opereren. Dat had eigenlijk zeven jaar eerder moeten gebeuren, maar ik durfde toen het risico niet te nemen. De dokter vond het na die operatie beter dat ik met voetballen stopte. Ik was toen 43 en speelde bij Xerxes. Als ik die hernia niet had gekregen, had ik nu nog ge speeld. Twee jaar geleden heb ik nog eens onder de lat gestaan en het ging nog prima" aldus Wim Landman, die nu ner gens meer last van heeft. Volgens\Wim Landman is de doelman in het nadeel vergeleken bij een veldspeler. „Hij moet met de handen naar de bal en daardoor gaat zijn bovenlichaam n zodat de kans om te worden geraakt vrij groot is. Wat dat betreft hebben de doel verdedigers vandaag de dag minder ge-, vaar te duchten dan vroeger. In het moderne voetbal ontstaan veel minder kansen en dus hoeft de doelman niet zo vaak in actie te komen. Ik wil niets afdoeh aan de prestatie van Jan Jong bloed, maar op zijn plaats had ik ook kunnen staan". Langdurig Wim Landman verspeelde een vinger tijdens zijn voetbalcarrière toen hij bij het klimmen over een hek eraan bleef hangen. Hij speelde tien jaar met een hernia. Vanaf vandaag brengt onze sportre dactie een serie artikelen die be trekking hebben op het naderende voetbalseizoen. Zij zullen herken baar zijn aan het vignet "Voetbal krant in de krant". Iers die op alle mogelijke manieren pro beren een doelman te pakken". Ook Joop Niezen, de andere doelman die zijn carriëre voortijdig moest afbreken, is maatschappelijk goed terecht geko men. Hij is hoofdredacteur van het flore rende weekblad Voetbal International. Overigens is zijn huidige functie een direct gevolg van de „confrontatie" met Elinkwijks Jan de Kleyn, in 1962. Joop Niezen: „Toen het gebeurde, het was op de dag voor de moord op Kennedy zat ik op de Academie voor Lichamelijke opvoeding. Die studie heb ik toen moeten afbreken, waar ik achteraf helemaal geen spijt van heb. Zo ben ik toen in de journalistiek terecht gekomen" Ook gewond, maar meer langdurig dan ernstig, raakte Jan van Be veren. De doelman van het nationale elftal en van PSV. Aan een scrimmage in de wedstrijd van PSV tegen Ajax hield hij een lies- Piet Lagardes ongeval ligt nog vers in het geheugen. Tien jaar geleden werd hij door een tegen stander dusdanig geraakt dat bij hem een nier moest worden wegge nomen. Gedenkwaardig Wat gebeurde cr op die voor Joop Niezen zo gedenkwaardige dag? „Ik speelde die middag met DHC tegen Elinkwijk. Jan de Kleyn, de spits van Elinkwijk, ging toen op mijn naar voren gestrekte been staan: scheen- en kuitbeen gebroken, een nare breuk. Er had eigenlijk geopereerd moeten worden, maar dat is niet gebeur- d... De genezing verliep slecht, ik zat vele maanden in het gips en het is nooit helemaal goed gekomen. Nog steeds word ik in mijn enkelbeweging beperkt. Gewoon lopen levert geen probiemen op, maar hardlopen dat doe ik trouwens weinig gaat niet zo best". De uitkering die ik toen heb gehad was erg summier, een klein bedragje 3000,- geloof ik. Dat sloeg natuurlijk nergens op. Ik was een twijfelgeval. Je kreeg toen alleen een uitkering als je je beroep niet meer kon uitoefenen, maar ik had eigen lijk geen vak. Tot het einde van het seizoen kreeg ik 80 procent van de basis premie. Karei Jansen heeft toen nog veel voor mij gedaan. Diezelfde Karei Jansen zet zich als secretaris-generaal van de WCS. de vereniging van contractspelers, nu al vele jaren in om de sociale positie van de betaalde voetballers te verbeteren. En hij heeft al menig succes geboekt. Jansen: „Op 1 juli 1967 is een regeling van kracht geworden dat de betaalde voetballer als werknemer wordt be schouwd. Bij ongeval of ziekte krijgt de speler in de regel 80 procent over zijn voetbalinkomsten uitgekeerd. In langdu rige gevallen komt hij na een jaar ziekte wet in de WAO. Veelal is de dekking 100 procent doordat de werkgever de rest bijbetaalt" Peter van der Merwe moest zijn carrière ook voortijdig beëindigen.' Een ongeval was daarvan echter niet de oorzaak. Hij zou ook zonder top-doelman te zijn geweest reumapatiënt zijn geworden.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13