Peter van Wood is musicus en astroloog „Leimonias' laatste test voor damestop RIENEKE ZENDIIK IS NIET KANSLOOS Sneekweek werd weer drijfpartij Best weer in actie Leen de Graaf bij Texas/DHB De successtory van een „maagd" in Rome -SE COURANT WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1974 (Van onz® sportredactie) DEN HAAG Het Internationale clubtoernooi van Leimonias, dat traditiegetrouw vrijdag, zater dag en zondag (vanaf 10.30 uur) op de banen van Klein Zwitser land wordt gehouden, staat in het teken van de nationale ten niskampioenschappen. Voor een groot deel van de damestop wordt het enige clubtoernooi van Nederland de laatste test voor de nationale titelstrijd. Tine Zwaan vervangt Madeleine Weurman, die een te grote trai ningsachterstand heeft opgelo pen. De favoriete voor de Ne derlandse titel komt samen met Ada Bakker met wie zij ook Zij ontmoeten onder anderen het Australische duo Nerida Grego ry en Nandy Morgan, twee veel belovende jengdspeelsters. Met All England Club zorgen zij voor het internationale tintje. Hans van de Weg: „Het wordt steeds moeilijker buitenflanders hier naartoe te halen. Vooral dames zijn niet meer te krijgen. Die zitten in Amerika". Het he renarsenaal is groter. Het blijkt uit de komst van Guillermo Au- bone en Carlos Martin Lando, die de jeugdtop vormen in Ar gentinië. Ook voor Bal-ram en Narenda Singh, de nummers vijf en zes van India, was „Lei monias" onderdeel van een toernee door Europa. Vertrouwde Weirrig moeite kostte het om Howe te „contracteren". De Australi sche veteraan, vroeger één van de sterkste dubbelspelers ter wereld behoort tot de vertrouw' de gezichten (van All England Club). Net zoals Evert Schneider sa men met Fok en Soeters uitko mend voor Leimonias niet is weg te denken. Hun deelneming past in het kader van de tradi tie. Het internationale gezel schap komt sleohts tegen ver goeding van de reiskosten. Geld mag niet het belangrijkst zijn wel het deelnemen. Een „be jaard" principe, dat alleen kan worden gehanteerd dn een toer nooi, waar traditie nog wordt gehandhaafd. Het voetballen ging weer Best bij Georgie. DUNSTABLE George Best, de grillige voetbalster van Man chester United en Noord-Ier- land, die enkele maanden gele den voor de tweede keer in zijn loopbaan de wedstrijdsport voor gezien hield, heeft weer ge speeld. Best kwam maandag in actie met het team van Dunstable Town, dat speelt in de zuidelijke afde ling, in een vriensdhappelijke wedstrijd tegen een reserve team van Manchester United. Dunstable Town won heit duel met 3-2. Best, die nog altijd „ei gendom" is van het naar de tweede divisie gedegradeerde Manchester United speelde de volle negentig minuten, maar 1 maakte geen doelpunt. Het duel werd bezocht 'door 3.866 toe schouwers, die voor een recette zorgden van 500 pond (ruim 3.100 gulden). Dat was minder dan de club Best moest uitbeta len voor zijn meespelen. De team-manager van Dunstable Town, Barry Fry echter was di'k tevreden, „normaal trekken wij 53 bezoekers. Wij spelen al jaren in de onderste regionen van de zuidelijke afdeling. Er is voor ons nog maar één moge- lijkhe:d en dat is naar boven", aldus Barry Fry, die er aan toe voegde, dat hij hoopt, dat Best een contract bij zijn club zal te kenen. „Als Manchester United •daarin toestemt natuurlijk". Schorsing Okker opgeheven (Van onze sportredactie DEN HAAG De KNLTB heeft de boycot van Betty Stöve en Tom Okker opgeheven. De ten- nlsbond volgde enige maanden geleden het voorbeeld van ande re Europese organisaties door spelers van de stedencompetitie In de Verenigde Staten in de ban te doen en gaat nu weer overstag, nadat is gebleken dat deze zelfde andere bonden hun standpunt hebben versoepeld. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Op de rolschaats- baan van De Lichtstad in Eind hoven zijn zondag de Neder landse kampioenschappen voor senioren-kunstrijden. Bij de hoogste senioren zal de strijd zich voornamelijk afspelen tus sen de Haagse Rieneke Zendijk, vele malen kampioen van Ne derland en lid van H.R.C. Ma rathon, en de huidige kampioe ne van ons land de blondine Gerry Royakkers die zojuist haar training onder leiding van Olda Thies op kosten van het Van der Karfonds achter de rug heeft. Rieneke Zendijk is lang niet kans loos, want verleden jaar ver sloeg ze Gerry op de wereld kampioenschappen. Bij de su persenioren dames komen ne gen deelneemsters aan de start. Bij de heren zal de strijd zich voornamelijk afspelen tussen de huidige kampioen John van Winkelmann van het Zaanse ZRC en de Hagenaar Peter LINDA BERGMAN Moormann van Marathon. Bij de voorklasse senioren komt de Haagse Linda Bergman van Ma rathon op de baan en zal alles in het werk stellen om tot de supersenioren in de klasse goud door te dringen. Linda heeft ooi vele jaren aan kunstrijden oj het ijs gedaan. Bij de juniorei en dames komt nog een lid vai Marathon in actie, dat is Aniti 1 Timmers. De verplichte figuren beginnen li Eindhoven reeds om tien uur, terwijl het kiirrijden om hall j vier van start zal gaan. Voor hel eerst na enkele jaren is door d< kostenbesparing niet gekozen I voor de voor kunstrijden g& j schikte sporthal in Tilburg, maar voor de openluchtbaan van De Lichtstad. Bij regen zullei de organisatoren met hun hara den in het haar zitten.-Het wai de bedoeling dat de nationale kampioenschappen zouden wor den gehouden in de prachtig* sporthal in Wassenaar. Maar d« j belofte om de vloer minder glad j te maken werd overigens de rol- schaatsbond in Wassenaar, niei nagekomen, zodat men tenslotte toch maar een buitengelegen- heid moest opzoeken. GERRY ROYAKKERS Bob Howe: Een vertrouwde verschijning in het internationale clubtoernooi van Leimonias. DEN HAAG Als de KNVB als nog zijn toestemming geeft, de overschrijvingsaanvrage kwam feitelijk te laat binnen, gaat Leen de Graaf volgend jaar voor Texas /DHB spelen. De Graaf heeft een hem geboden contract van FC Den Haag geweigerd omdat dit voor hem te lage financiële consequenties had, FC Den Haag geeft aan deze overschrijving zijn volle medewerking. Gisteravond zijn er enige vriend schappelijke wedstrijden ge speeld. In het oog liep daarbij de overwinning van 9-1 die de jeugd van FC Den Haag behaal de op de vierde klasser Den Hoorn. De ruststand was reeds 0-4. Voor FC Den Haag scoor de: Kees Storm (3), René Vreeswijk (3), Theu-Jla Ling (2) en Martin Toet. Bij de stand 0-9 redde Neleman van Den Hoorn de eer. Good old Wim Doesburg, de 34-ja- rige doelman van VCS, heeft zijn ploeg gisteravond voor een grote nederlaag tegen de jeugd van Feyenoord behoed. Pas vijf minuten voor het eind moest de veteraan van VCS capituleren voor een inzet van Rini Pias mans. Feyenoord, met Jan Ee- vers en Wim van Til, was uiter aard technisch de betere ploeg. De wedstrijd tussen SVPTT en Oranjeplein eindigde in een overwinning voor de gastheren van de PTT namelijk in 2-1. Doelman André van Kuyeren die overschrijving had aangevraagd van RVC naar LENS, heeft deze overschrijving ingetrokken en blijft bij RVC. Ook Karei Kila (Broertje van Aad) heeft zijn overschrijving ingetrokken. Hij zou van de regionale jeugd van ADO naar VCS vertrekken. SNEEK De Sneekweek is op nieuw ontaard In een drijfpartij. Na de enorme windstilte van zaterdag konden de zeilers ook gisteren nauwellj'ks echt zeilen. Urenlang dobberden ze op het water, zonder soms ook maar een beetje terreinwinst te kun nen boeken. In de morgenuren tijdens de teamwedstrijden van de 16 m2 en de Regenbogen beroerde zo heel af en toe een vleugje wind het water, maar in de loop van de'dag werden ook die vleugjes zeldzamer. In de groepswed strijden voor de 16 m2 gaat Hol land opnieuw met de wisselbe ker naar huis. De westelijke zei lers versloegen in een recht streeks duel Friesland met 26,75 punt tegen 28 punten. Weliswaar won de Groninger vijf van Ove rijssel (17,75 punten tegen 43 punten), maar toch was dat niet genoeg om de Hollanders van de eerste plaats te kunnen ver drijven. Inmiddels kwamen ook de regenboogteams van Holland en Friesland op het water. De gasten op het Sneekermeer (de onlangs geleden thuisnederlaag nog vers in het geheugen) sloe gen direct een flink gat. Ze na men onmiddellijk maar liefst acht punten voorsprong. Hein de Goederen uit Waddinx- veen was weer sterk. Vlak voor de finish wist hij de enige Fries in de kopgroep, De Wilde uit Sneek, te passeren. Direct na De Wilde kwamen opnieuw twee Hollanders binnen en vervolgens de tweede en derde Fries. De stand na de eerste dag luidt: 1. Holland 33,75 punten, 2. Friesland 44 punten. De overige uitslagen van de zeilwed strijden, die gisteren op de vierde dag van de Sneekweek zijn gehou den zijn: O.K. Jollen: 1. Bakker, 2. Schram. 3. Seventer. Vaurlen: 1. Prins, 2. Ho.- nlg Jr., 3. Bleeker. Pampus: 1. Bon- nema, 2. De Haan, 3. JongeJans. 470-klasse: 1. Botter, 2. Opbroek, 3. Tans, Spanker: 1. Llevens, 2. Fure Helder. genboog: 1. Theunissen, 2. Amster dam, 3. De Groot Jr. De Amerikaanse zeiler David Ull- man heeft de tweede wedstrijd voor het wereldkampioenschap 470 klasse In de baai van Na pels gewonnen. Zijn landgenoot Augustini Diaz werd tweede. Titelverdediger Sönderland kwam niet verder dan een vijftiende plaats. Beste Nederlanders waren de gebroe ders Van Werkhoven met de 27e plaats. De Spanjaard Antonio Gorstegvi 5,17 punten, 2. Diaz de leiding in het algemeen klas sement. De stand in het algemeen klasse ment na twee wedstrijden is: 1. Gorestegvi 5,7 punten, 2. Diaz 8,7 punten, 3. Ullman 12 punten, 4. Lecri (Fra) 20 punten, 5. Löf- sted (Zwe) 26 punten. Bij de gisteren gehouden wed strijd voor het toernooi om het wereldkampioenschap zeilen in dye Ingling klasse in het Oslo- fjord in Noorwegen is de Neder lander Alberda op de dertiende plaats geëindigd. De uitslag is: 1. Nergaard (Nor), 2. Erik. (Nor), 3. Bergman (Nor), 4. Hansen (Nor), 5. Otterbeck (Nor), 13. Alberda (Ned). 16. Wester (Ned). (Van onze correspondent Frans Wijnands) "Nou en toen ben ik er blijven Rome "Gitarist-astroloog" staat op het visitekaartje van Peter van hangen. Van het éne optreden Houten, alias Peter van Wood, en alleen de volgorde die van Wood naar het andere, van het éne con- zelf gekozen heeft, zou kunnen verraden, dat de muziek bij hem tract in het andere. Ik ben hier toch nog nèt een streepje voor heeft. Wat wil je anders bij een man bekend geworden, heb 450 napoli- die van kindsbeen af gitaar gespeeld heeft, voor de microfoons van taanse liedjes op mijn repertoire, praktisch alle Nederlandse omroepverenigingen optrad en die in Ita- Ik treed nog altijd op en ze heb- llë alleen al zo'n zeven miljoen platen heeft verkocht? ben hier in dit land ruim zeven miljoen platen van me gekocht". Italië is Peter van Wood's tweede rias, met The Dutch Swing Colle- vaderland. Dat blijkt al uit de bit- ge Band, bij Frans Wouters met tere klaagzang die hij over het wie ook Eddy Christiani speelde iNlCllt van CtG Bjah land aanheft "waar je op scheldt en met Carlo Carcassola, een Ita- ga je mee naar bed", luidt een liaan die me eigenlijk dj liefde pe swingende gitarist maakte niet al te formeel nederlands ge- voor zijn land heeft aangepraat". vanujt Italië uiteindelijk - maar zegde en het gaat helemaal op in Kort na de oorlog stichtte hij zijn over Vele jaren verspreid - tóch de verhouding tussen Peter van befaamde kwartet, met daarin on- nog zijn wereldreis. "Je kunt Wood en Italië. der andere zijn zwager Mat Ma- geen Iand noemen of ik ben er ge- thews, die later In de States een weest: van Japan tot Zuid-Afrika, "Ik woon er al ruim 20 jaar, ben enorme carrière maakte. van Nieuw Zeeland tot Mexico, er razend beroemd geworden ai Het ondernemende viertal kocht Daar he5 ik nog een lapje grond zeg ik het zelf, ik geniet van het van bij elkaar gelegde spaarcent- ijggen. Appeltje voor de dorst leven hier, van het klimaat, maar jes een oude Chevrolet en trok op heet zoiets, hè?" het is natuurlijk evengoed een rot- wereldreis. Optreden onderweg zooitje. Zeker nu: moord en dood- moest geld in het laatje brengen. Na een bliksemromance trouwde slag, iedere dag steeds meer be- "We begonnen op een astrologisch hij in 1952 een volle nicht van de lastingen, hoge prijzen voor alles, uitgekiend tijdstip aan onze reis Sjah van Perzië. Hij trouwde haar politieke onstabiliteit. Nuchter ge- redeneerd zou je ogenblikkelijk naar Nederland moeten verhui zen, maar ik weet dat ik daar niet meer zal kunnen wennen. Ik ben ook eigenlijk een zwerver, dat staat trouwens in mijn ster renbeeld, maagd, weet je wel, on danks mijn twee huwelijken". Hij veegt zorgvuldig wat gemorste biervlekken van de tafel: "Aan die met veel voorspoed, weinig te- in de V.S. waar Van Wood bijna dat soort overdreven properheid genslag en enorm veel plezier via drie jaar woonde en werkte zon- kun je trouwens ook een echte ha f Europa naar Noord-Afrika der er zich thuis te voelen. Ook maagd herkennen, een astrologi- voerde. Daar werd het de anderen de gevoelens voor zijn jaloerse sche dan wel te verstaan". welletjes, ze wilden terug en ik prinses bekoelden en na de schei- bleef alleen in Tunesië achter". ding trouwde hij met eon Italiaan- Beroemd kwartet Op een avond hoorde hij samen se. van wie hij nu weliswaar ook met 'n stel vrienden een fijn or- weer gescheiden is, maar die nog De muzikale successtory van Pe- kest via een Italiaanse zender, volop met hem samenwerkt in ter van Wood moei veel Nederlan- Zijn muzikale oren hoorden ook hun beider astrologische (zeer ders bekend zijn. Vóór, tijdens en dat er geen gitaar bij het orkest drukke) activiteiten. Hun tien-ja- vlak na de oorlog leerde hij goed, zat en dus besloot hij hals-over- rige dochter gaat in Nederland op stel lk nog maar even uit. Kijk, de tweede, levensvullende bezig- musicus, erg goed, gitaarspelen. Nadien kop naar Rome te vertrekken om school. de sterren vertellen wel, maar heid van deze Italiaanse Hage- wilt zoeken, moet je terecht in de trad hij op met tal van bekende er zijn muzikale diensten aan te "Er staat nog een derde huweliik dwingen niet", licht Peter van naar. drukke buurt vl?.kb!j' het Vati- PETER VAN WOOD rom narigheid voerspellen als astroloog op lend modern flatgebouw staat op een van de vele duur uitziende naambordjes "Centro culturale astrologie". Directeur is Peter van Wood. "Laat ik over de astrologie kort zijn: je weet dat het de "weten schap" is die zich bezighoudt met de uitleg van wat de sterren zeg gen. De astronomie Is de pure sterrenkunde, een helemaal er kende wetenschap, maar dat neemt niet weg, dat de astrologie eeuwen en eeuwen serieus geno men is en nog altijd "geloven" velen in wat de sterren zeggen en voorzeggen. Horoscopen vormen een deel van die astrologie en daar kun je alle kanten mee uit. In Amerika wordt een vent stin kendrijk met horoscopen alleen voor honden. Er zijn daar dame tjes te over die graag willen we ten - en er voor willen betalen - wat hun vierpotige lieveling te wachten staat. Ik vergelijk het graag met het geloof, de religie. Heiligen en ook tal van anderen die doorlopend met het geloof be zig zijn, reageren na bepaalde tijd veel gevoeliger op die zaken. Zoiets gebeurt ook met mensen die zich dagelijks met de astrolo gie bezig houden. De boeren zijn eigenlijk de meest intuïtieve astrologen, die kijken naar de maan en de sterren en weten zo doende wanneer zè het beste kun nen planten. Weet je bijvoorbeeld dat bewezen is dat mensen die tui i'er:n en die ergens een stukje verwilderde tuin hebben en er is een zieke in huis, dat er dan tus sen dat onkruid een kruid gaat groeien dat nodig is om die be paalde ziekte te bestrijden? En lukkige mensen wonen beter groeien dan' in een huis waar vaak ruzie is?" "In de latijnse landen is de grens tussen echt ge loof en bijgeloof sterk vervaagd, in het nuchtere noorden is die grens veel duidelijker. Maar ga me nou niet vragen of ik hele maal in de astrologie geloof. Dat is hetzelfde als aan de waterdra ger vragen of het water dat "ie verkoopt fris is. Ik blijf wel over tuigd van een waardevol iets in de astrologie". Dagtaak Peter van Wood kocht als 13-jarl- ge op de Haagse rommelmarkt een tweedehands boek over astro logie. Nu heeft 'ie een magnifieke bibliotheek over dit onderwerp. "Het heeft me nooit losgelaten, het vult mèt de muziek mijn le ven en dat van miljoenen ande ren." Want Van Wood schrijft da* gelijks, wekelijks of maandelijks zijn astrologische rubrieken en horoscopen in ruim 20 kranten en tijdschriften, voornamelijk Ita* liaanse. "Routinewerk natuurlijk, i en veelal positief. Wat zou ik in een paar regels de mensen een hoop narigheid gaan voorzeggen? Dan zou je veel persoonlijker moeten gaan werken. Ik benader het daarom bij voorkeur positief? j de mensen die er niet in geloven j zou je regelmatig in de ellenda j lezen het toch niet, degenen die er sterke waarde aan hechten brengen. Ik wil bovendien geen i ii-ns over uigen, niemand dwin> zelf doen". Peter van Wood schenkt nog een biertje in ei raapt terloops een snipper papiel van de grond. "Helemaal 'i

Leidse Courant | 1974 | | pagina 12