Jong blijven niet zo'n kunst Op zoek naar oorzaak migraine VOOR DE VROUW ZOMERBRUID Russische criminele vrouw heeft gezinsmoeilijkheden Doe 'ns wat met aubergines AUGUSTUS 1974 Belangstelling en interesse voor de omringende wereld houden jong.' van de lijn iemand zit te sprin gen van daadkracht. Helder en duidelijk noemen van de naam is kenschetsend voor een jeug dig persoon, die benieuwd is wie er opbelt? Het is verbazend op voedend eens met een bandre corder te spelen en het eigen stemgeluid te betrappen. Een paar correcties met betrekking tot lispelen, somber dalen van de stem aan het einde van een zin, inslikken van woorden moe ten een kick geven daarin snel verandering te brengen. Het klinkt stokoud. Leuk spelletje is een stukje tekst in het apparaat te lezen en dan critisch te luiste ren of er iets te verbeteren valt aan stemtimbre, uitspraak etc. Een mens is zo oud als zijn hebbelijkheden. Niemand hoeft met zijn vingers een onderzoe kingstocht over zijn gezicht te houden naar zijn wenkbrauwen om die bij aankomst te gaan bewerken of u een kop aan het plukken bent. En niemand hoeft bedenkelijk aan zijn oor gaan zitten trekken en daarna hard nekkig over de kin strijken of die moet worden opgepoetst. Het kenmerk van de jeugd is groei. Een positieve, reële le venshouding is elixer voor lang 'jong blijven. De middelbare leeftijd hoeft in feite niet te bestaan. In 1974 kunnen we met een dosis gezond verstand, flin ke nachtrust, klandizie bij een gevarieerde groente- en fruit handel nog jeugdige overmoed vertonen op een leeftijd dat on ze overgrootmoeders de banden van de kapothoed onder de nog stevige kin vastmaakten. Grijs haar is lang niet zo erg als verveling en leegte. Een paar leuke rimpels om de ogen, die laten zien dat er lekker gelachen wordt, maken niet oud; knikke bollen wel. Tiny Francis MEDISCHE RUBRIEK LONDEN (AP) Drie* geleerden, onder wie een Iraanse hematoloog, menen de eerste werkelijke aanwijzing te heb ben gevonden voor de oorzaak van migraine, de splijtende hoofdpijn waaraan miljoenen mensen op de hele wereld lijden. De Britse vereniging van migrainepatiënten heeft bekend gemaakt dat de ontdekking vrijwel toevallig werd gedaan tijdens een achtjarig onderzoekprogramma. In Egyptische schrifturen van 2.000 jaren geleden werd al over migraine gesproken. Volgens de Britse vereniging lijden er alleen al in het Verenigd Koninkrijk tien miljoen mensen aan de ziekte, onder wie zeven miljoen vrouwen. Migraine is een aanvalsgewijs optredende hoofdpijn, veelal beperkt tot een helft van het hoofd, die gepaard kan gaan met hevige misselijkheid en overgeven. De Israëlische oud-premier Gol- da Meir lijdt aan Migraine, evenals de Britse componist Benjamin Britten en Prinses Margaret, de jongere zuster van koningin Elizabeth II. Peter Wilson, secretaris van de vereni ging, vertelde dat de vondst werd gedaan toen een van de onderzoekmedewerkers, dr. Eda Hanington, in een routine rapportje opmerkte dat bepaalde medicijnen die in de psy chiatrie worden toegepast soms een verstoring van het enzymen-evenwicht teweeg brengen. Bij een onderzoek van honderden migraine-patiënten ontdekte dr. Hanington dat substanties die verwant zijn aan die welke bij psychiatrische patiënten veroorzaken, ook verantwoordelijk waren voor migraine. Prof. Merton Sandler en dr. Moussa Youdim, twee internatio naal erkende hematologen, stelden bij hun bloedonderzoek vast, dat een groot aantal migrainepatiënten een aanzienlijk tekort, „hier en daar tot 50 procent", vertoonden aan de beschermende monoamine oxydase enzymen. De drie onder zoekers hebben van hun bevindingen verslag gedaan in de laatste editie van het Britse wetenschappelijke magazine „Nature". Het is een uiterst technisch artikel, dat voor een leek nauwelijks meer te volgen is. Het komt er echter op' neer dat zij menen de schuldige te hebben ontdekt. Het zou de stof phenylethylamine zijn, die in veel voedings- en genotsmiddelen, zoals kaas, chocolade en wijn, voorkomt. „Na vele eeuwen geloven wij thans de eerste belangrijke biochemische sleutel tot de ooi-zaak van migraine te hebben ontdekt", zo heeft Sandler de Britse vereniging meegedeeld. 'Secretaris Wilson zei: „Te langen leste gloort er een sprankje licht aan het uiteinde van de tunnel. Er moet nog veel werk worden gedaan, maar wij beschouwen deze vondst als een doorbraak". Een migraine-aanval gaat gepaard met een vertroebeling van het gezichtsvermogen en draaiende lichtcirkels voor de ogen. Sommige patiën-ten lijden erg veel pijn. De oudste bekende verwijzing naar migraine komt voor in het Ebers-papyrus dat ontdekt werd in een graf in de Egyptische stad Thebe. In het papyrus wordt migraine aangeduid als „een ziekte van het halve hoofd". Galenus, de Griekse geneesheer van de Romeinse keizer Marcus Aurelius (130-200 n.Chr.) gaf de kwaal zijn naam: Hemicrania, hetgeen in de loop der tijd werd verbasterd tot migraine. U ziet hier (bijna) Rudolph Valentino met Myrna Loy. Zo creëerde Harriet Hubbard Ayer tenmin ste bruidspaar 1974 midzomer. Alexandre gaf de bruid een romantische ouderwetsegolfjescoiffure met een vlechtdiadeem, waarin twee verse orchi- deeën.bruidegom maakte ruim gebruik van bril lantine in zijn korte haren. Hun make-up is gedurfd. Een shocking-pink blos, dieproze lippen en chartreuse-kleurige vloeibare parelmoerscha- duw voor de oogleden. De tint is stralend ge maakt met Sable Blond" in de hoop dat die de hele dag „houdt". (Zo nodig kan de bruid enkele dagen tevoren de huid een opfrissertje geven door dode huidcellen af te stoten met behulp van „peeling kit", waarna een haastige spuitbeurt met lotion Florale in sprayvorm voor de finishing touch). De doornsee Russische crimine le vrouw is moeder, tussen der tig en vijftig jaar oud, heeft weinig onderwijs genoten en kent veel gezinsmoeilijkheden. Het zijn deze moeilijkheden ontgoocheling in de liefde, on wettige daden en drankzuchtige echtgenoten die hen gewoon lijk tot de misdaad brengen, zo staat te lezen in een studie over vrouwelijke criminaliteit van de hand van een vrouwelijke ge leerde, V. A. Serebx-yakova. Het weekblad van de Russische schrijversbond, „Literaturnaya Gazeta", publiceerde haar be vindingen en sprak zijn be zorgdheid uit over het feit dat vrouwen in een communistische gemeenschap om zulke persoon lijke motieven tot een leven van misdadigheid kondep komen. „Men dacht dat de inschakeling van de moderne vrouw in het produktieproces, haar algemeen verbreide deelneming aan liet openbare en politieke leven van het land en de afschaffing van de economische grondslag van het burgerlijk huwelijk de Rus sische vrouwen weerhouden zouden hebben tot het plegen van misdaden en wetsovertre dingen om persoonlijke rede nen", zo schrijft mevr. Sereby- rakova. ;,De vrouw is nog te sterk op het gezin afgestemd. Een gedeel te van de russische vrouwen heeft de nieuwe waarden nog niet overgenomendie overeen komen met de nieuwe sociale standing van het vroegere zwak ke geslacht". De onderzoekster is advocate en medewerkster aan hqt instituut voor de studie van de oorzaken en de voorkoming van misda digheid. Ze ondervroeg vrouwe lijke gedetineerden en zegt dat de meesten van hen gescheiden waren. Ze hadden overwegend maar weinig onderwijs genoten en amper 37 procent van de Ondervraagden had een beroep. Ze nam in haar studie ook een aantal individuele gevallen van criminaliteit op. Zo beschreef ze een Moskouse vrouw die na 21 jaar huwelijksleven door haar man verlaten werd. Ze begon te drinken en pleegde kruimeldief- stallen in het bedrijf waar ze werkzaam was. Een andere vrouw was boekhoudster op een staatsboerderij. Ze werd er ver liefd op een gehuwde man die in geldnood verkeerde en ont vreemdde roebels uit de kas van de staatsboerderij. Een jong meisje wex'd verlaten door haar aanstaande man. Ze begon te stelen om geld bij elkaar te krijgen om hem op te zoeken. Al die vrouwen, zo besloot „Li teraturnaya Gazeta", misten „morele weerstand" om het hoofd te bieden aan tegenslagen omdat ze te sterk op het familie leven waren gericht. „Wanneer je hoort verklaren dat meisjes niet noodzakelijkerwijze naar de universiteit moeten gaan, moet je oppassen", zo meende het blad nog. „De hedendaagse vrouw heeft behoefte aan een welgevuld beroepsleven zowel als aan een harmonisch pr'ivele- lijnen van het silhouet. Waarom „zakken" zoveel mensen om en nabij het vijftigste jaar door de knieën, laten hun schouders hangen en knikken door hun rug? Ze worden misschien wel bestookt door een misselijk kwelduiveltje dat hun gemak zucht inblaast. „Wat maak je je druk, mens? De wereld draait toch wel als je sjokt inplaats van veerkracht toont". De aardigste vrouwen verliezen haar aantrekkingskracht omdat ze geen positieve gedachten meer hebben. Ze hakken alleen rr^aar op wat hen anno 1974 niet aanstaat en praten hoofdschud dend met vriendinnen over hun eigen gebenedijde jeugd. Ter wijl ze juichend over „vroeger" door de wereld hollen, krabben ze aan hun kin, zwaaien met de vinger heen en weer, kneden de wenkbrauwen. Ellendige aan- wendsels, die een mens er niet jonger doen uitzien. Veel vijfti gers maken zich hieraan schul dig. Ze hebben zich gewoonten en maniertjes aangewend, ka rakteristiek voor de oudere man of -vrouw. Toegeknepen ogen en een wijsvinger, die steeds be dachtzaam de neusbrug bevoelt, veranderen een overigens be hoorlijk geconserveerd man in een figuur, die zich wel eens uit de zaken mag gaan terugtrek ken. Een bankdirecteur, die zijn handen achter de rug vouwt en in deze houding zorgelijk door zijn kantoor ijsbeert, maakt niet bepaald de indruk van e§n kwieke vent, die nog wel eens een adembenemend besluit kan nemen. Je ziet hem zijn zestig jaar best aan. Want door die houding gaat hij nog krom lo pen ook! Sommige vrouwen rond de vijf tig hebben de gewoonte aanhou dend met het hoofd te schudden alsof ze zich steeds over iets verbazen of ergeren. Ook als maar handen wrijven mahkt geen jeugdige indruk. Het lijkt of de reuma uit de botten moet gekneed. Gevaarlijke leeftijds verklikker is ook de telefoon. Een sloom „hallo" geeft niet de indruk of er aan de andere kant' Aubergines zijn donkerrode, peervormige vruchten, die mo menteel vrij veel aangevoerd worden. Helaas is deze vrucht in de Nederlandse keuken nog niet zo erg bekend. Voor wie zich eens 'aan een afwisselende groente wil wagen is hier het recept van Aubergines la Hol- landaise. Benodigdheden: 2 aubergines, 20 gr. boter, 100 gr. champig nons, 1 tomaat, 1 uitje, 100 gr. geraspte kaas. Halveer de aubergines in de lengte en bak ze in boter in ca. 10 minuten gaar. Schep het vruchtvlees uit de schil, hak dit fijn en vermeng het met de ge bakken champignons, tomaat en uitje. Vul de schil van de auber gines met het op smaak afge maakte mengsel, strooi er royaal geraspte kaas over en gratineer de aubergines in de oven. Niets is fnuikender dan te denken dat er nooit meer een avontuur om de hoek staat te wachten Macedonische meisjes zijn zeldzaam en kostbaar In de Joegoslavische staat Macedonië is een' ernstig gebrek aan vrouwen. En zoals dat met een krappe markt gaat, stijgen de prijzen tot enorme hoogte. Hoewel het in het Joegoslavische wetboek van strafrecht verboden is een huwelijk te sluiten na betaling van een (aanzienlijke) bruidsschat, staan op hoofden van huwbare Macedonische meisjes vaak grote sommen geld. Een 29-jarige inwoner zat dat alles zo hoog, dat hij een brief naar president Tito schreef en hem vroeg hieraan een einde te maken. „We moeten tussen de 40.000 en 60.000 dinars (tussen 7600 en 11.400 gulden) aan de vader van ?n meisje betalen om het „huwelijk te regelen". De regering v m de staat Macedonië schreef terug, dat er helaas geen juridische stappen kunnen worden ondernomen, omdat er reeds wetten bestaar. om deze dingen te verbieden. Aanwendsels en houding „bepalen" kent ze ook Iedereen wil graag „jong zijn" behalve de jeugd zelf. Die haakt naar zelfstandigheid en vrij zijn. Maar voordat ze het beseft, is ze op een leeftijd dat het een fortuin waard is tien jaar van de baan te vegen. Elk kruisje is een tik op de schouder. „Je bent weer tien jaar verder". Dertig worden is een schok, veertig een mijlpaal; met vijftig zijn de fijne puntjes eraf. Maar een verstan dige vrouw wanhoopt niet; goe de cosmetica, gym, yoga, in dringende gevallen een beroep op het aesthetisch chirurgische mes, dringen de tijd wel terug, maar deze oplappartijen betref fen alleen de buitenkant. Ze be palen zich tot de huid, de spie ren het wegwerken van rimpel- nekken, maar het echte kwaad ligt dieper. Naast de lichamelij ke verzorging is het nodig eens rustig voor de spiegel te gaan zitten en te denken: wie ben ik? Waar sta ik? Onlangs ontmoette ik een to neelspeelster, die beslist niet jong meer is in jaren. Maar ze zag er fantastisch uit. Slank, niet rimpelloos maar met een van binnen uit levend gezicht en ogen, die heel wat gezien, aan vaard en verworpen hadden. Het innerlijk wordt in de jaren door de mangel gehaald. Inner lijke processen kunnen een vrouw rijpe charme geven, maar ook in feite „de jeugd" doen verliezen. Wat is het teken aan de wand dat de middelbare leeftijd in aantocht is? Het ver lies van illusies, interessen en het déprimerende gevoel dat er niets opzienbarends meer te ver wachten is. afkeer om zich in te zetten voor iets nieuws, geeste lijke luiheid om maar genoegen te nemen met de gang van za ken. Niets is fnuikender dan de overtuiging een eindbestemming te hebben bereikt, waar geen avontuur meer om een hoekje kan wachten. Aangezien de geest de onuitroei bare neiging heeft zich als uit drukkingsmiddel te bedienen van het lichaam, trekken deze sombere gedachten lijnen om de dG leeftijd. De jeugd mond en spiegelen lusteloos in de ogen. Ze tekenen ook de

Leidse Courant | 1974 | | pagina 8