Onderzoek naar oorlogsverleden van Leids raadslid Allerlei(ds) Huidenpakhuis weg van Maresingel PvdA: Huur voor werkende jongeren niet boven f 200?- Deur van 45 ton Boycot Endegeest niet los, maar samen met universiteit en het AZL PINSDAG 6 AUGUSTUS 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Leiden aktueel BI—IWÜMBW Van onze raadsverslaggever LEIDEN Het huidenpakhuis aan de Maresingel 18b verhuist mogelijk op korte termijn naar het terrein van het slachthuis in Leiden. Voor de omwonenden komt daarmee het definitieve einde in zicht van de dikwijls ondraaglijke stank die deze op slagplaats verspreidt. Van een overplaatsing van het huidenpakhuis naar het slacht huis-terrein is al geruime tijd sprake. Steeds stuitte dit even wel af op financiële bezwaren van de eigenaar, de Amster damse Huidenclub. In een ge sprek dat een gemeentelijke de legatie onder leiding van burge meester Vis eind vorige maand heeft gehad met een vertegen woordiger van de huidenblub beloofde deze evenwel dat de club het plan nu in ernstige overweging zou nemen. Ver wacht wordt dat men het pak huis aan de Maresingel nog deze maand te koop zal aanbie den aan de gemeeente. Gebeurt dat niet. zo werd gisteravond in een vergadering van de ge meenteraad afgesproken, dan zal de gemeente de huidenclub dwingen een aantal bijzonder ingrijpende en dure voorzienin gen te treffen ter beperking van de overlast. Volgens wethouder Ham was dit tot voor kort niet mogelijk om dat de eigenaar van het pakhuis zich hield aan de eisen zoals die in 1943 aan zijn pakhuis %ijn ge steld. „Door de ambtenaren van de afdeling hinderwet is naar de stank regelmatig een onderzoek ingesteld, maar een onduldbare hinder konden zij niet consta teren". aldus de wethouder. Maar toen deze afdeling naar aanleiding van een brief van het Wijkkomitee Plan Noord kort geleden weer een controle uitvoerde, bleken de grenzen van het toelaatbare wèl te zijn overschreden. Onder meer werd vastgesteld dat de ventilator van het pakhuis niet functio neerde. Op grond van deze be vindingen is het jongste gesprek tussen de gemeente en de Am sterdamse Huidenclub tot «and gekomen. Anders geen toestemming voor bouw appartementen Van onze raadsverslaggever LEIDEN Volgens de PvdA dient de gemeente pas medewerking te verlenen aan de bouw van 106 één-kamer-appartementen voor wer kende jongeren in Leiden, als absoluut zeker is dat de huren niet bo-j ven de 200 uitkomen. Die garantie moet worden verkregen door de I gemeentelijke medewerking aan het project afhankelijk te stellen van voldoende rijkssteun. Eén voorstel van deze strekking heeft de socialistische fractie gisteravond ingediend bij de ge meenteraad. Aan een stemming over het huisvestingsproject voor werkende jongeren kwam de raad niet toe. Verwacht mag evenwel worden dat een meer derheid volgende week vóór zal stemmen. Zij het wat schoor voetend. De inbreng van de Twee bedrijven voor Leiden behouden Van onze raadsverslaggever LEIDEN Met een heel kleine meerderheid is de gemeente raad gisteravond akkoord ge gaan met de verkoop van twee industrie-terreinen in de De Waard aan de Stichting Pen sionfonds Aannemersbedrijf P. M- du Prie en het loodgietersbe- drijf Corn. Hundersmarck en Zn. tegen de zin van met name de PvdA week de raad daarmee af van het beginsel om gemeente lijke grond alleen in erfpacht uit te geven. Belangrijkste mo tief van b. en w. om tot verkoop van de grond over te gaan is het behoud van de werkgelegen heid. Zij menen dat gegadigden j voor een industrie-terrein naar elders vertrekken als zij de I grond niet in bezit kunnen krij gen. gemeente in het project behelst net garanderen van rente en af lossing van een lening van onge veer 5,5 miljoen door de Stich ting Huisvesting Werkende Jon geren. De stichting wil die le ning sluiten bij het Algemeen Burgerlijk Pensioensfonds. Over de mogelijkheid om de huren van de appartementen op 200 per maand te houden, bleek bij grote delen van de raad twijfel te bestaan. Wanneer de huren straks toch aanmerkelijk hoger komen te liggen zullen veel wer kende jongeren van deze woon gelegenheid geen gebruik kun nen maken, zo redeneerde men. en dan schiet1 niet alleen de stichting zijn doel voorbij, maar dreigt ook de situatie dat de ge meente in moeilijkheden raakt. Als veel appartementen leeg ko men te staan zou immers de S.H.W.J. wel eens niet in staat J<unnen blijken aan zijn finan ciële verplichtingen te voldoen. Veel raadsleden toonden zich over dit probleem des te bezorgder omdat na afbouw van de rijks subsidies de huur ongeveer 500 zal bedragen, gerekend naar het huidige prijspeil. Zoals bekend wil de Stichting Huisvestign Werkende Jongeren in Leiden drie gebouwen neer zetten en wel op de hoek van de Waardkerksteeg en de Lange- straat, op de hoek van de Mid delweg en de Choorsteeg en aan de Rijnsburgersingel. Respectie velijk zullen die 18, 37 en 51 ap partementen omvatten. Het BURGERLIJKE STAND .Volgens wethouder Kret zou het pensioenfonds van Dus Prie naar Leiderdorp zijn verhuisd als de gemeente het had proberen te dwingen een erfpacht-overeen komst aan te gaan. PvdA-voor- man In 't Veld bestreed dit en stelde meer in het algemeen dat de weigering van ondernemers om erfpacht te accepteren veel al op irrationele overwegingen berust. Naar zijn mening is hier voor de gemeente een opvoeden- voorstel om de onderhandelingen de taak weggelegd. Het PvdA met de twee gegadigden te her- openèn en ervr.or te zorgen dat i de gronden alsnog in erfpacht worden uitgegeven werd in het geval Du Prie van de hand ge- Rovhnr, wezen met 15 tegen de 12 stem-KUinder e. v. i men en in het geval Hunders- Johan Gerard z marck met 14 tegen 13 stem- men. I man gemeenteraadslid W. van Rooyen bracht tijdens de giste ren gehouden vergadering kri tiek naar voren op de architec tuur van de gebouwen. "Ze heb ben mij toch nog teveel weg van massale Iadenbunkers" al dus deze D'66-er. Hij meende dat aankoop en herinrichting van het klooster in Zoeterwou- de, mogelijk ook in financieel opzicht, een goed alternatief zou vormen. Dit gevaarte, dat 45 ton weegt, is gisteren uit Leiden overge bracht naar Amsterdam. Het is een hef deur die wordt ge bruikt voor het vervoer van zware dieselmotoren naar en uit een installatiehal. De hal is gebouwd door de Hollandse Con strue tie Werkplaatsen in Leiden. Opdrachtgever was Stork Werkspoor Diesel bv te Amsterdam. Behalve een installatie hal werd door de H. C. W. ook een constructiehal ver vaardigd. Beide kolossen staan nu op het terrein van Stork in de hoofdstad. Van een onzer verslaggevers Leiden Een van de leden van de nieuwe Leidse gemeen teraad wordt ervan verdacht een onaanvaardbaar oor logsverleden te hebben. In verband daarmee besloot de zittende raad gisteravond zijn geloofsbrieven vooralsnog niet te aanvaarden. Naar de antecedenten van de be trokkene zal deze week een grondig onderzoek worden Inge steld. In de gemeenteraadsver gadering van aanstaande maan dag komen zijn geloofsbrieven en die van de andere nieuwe raadsleden dan opnieuw aan de orde. Deze onverkwikkelijke zaak is aanhangig gemaakt door de I CPN-er D. Hoeven. Hij maakte bezwaren toen voorzitster me vrouw Geelkerken van de „com missie onderzoek beroepschrif ten" voorstelde, alle geloofsbrie ven te aanvaarden. Daarop be legde de raad een besloten zit ting, waarin men overeenkwam om deze commissie opdracht te geven de achtergronden van het verdachte raadslid opnieuw te bezien. Als de raad tot de conclusie komt dat de bezwaren van de heer Hoeven terecht zijn, kan worden besloten de betrokkene niet tot het raadlidmaatschap toe te la ten. Deze heeft dan de mogelijk heid tegen de beslissing in be roep te gaan bij Gedeputeerde Staten. De heer Hoeven verklaarde ons desgevraagd zich volkomen be wust te zijn van de ernst van zijn initiatief. „Een dergelijke stap doe je niet, als je twijfelt. Ik ben volstrekt zeker van mijn zaak," aldus de CPN-er. De naam van de betrokkene wordt uiteraard niet prijs gege ven voordat de gemeenteraad van zijn schuld is overtuigd. De betrokkenheid van de Leidenaars bij het wereldgebeuren heeft ook zijn schaduwzijde. Het begon allemaal een paai jaar geleden met het aanpraten van de morele verplichting om rietsuiker te kopen in plaats van bietsuiker. Even daarna mocht dat opeens niet meer. toen bleek dat een groot gedeel te van die suiker van Cuba kwam en daar zit tenslotte Fidel Castro, die je zeker niet mag steunen. De ontwikkeling ging verder met Angola koffie. Het hopen van dit product betekende steun aan het Portugese regime en ook dat is uit den boze. Wat later werden het outspan sinaasappe len en die tendens gaat heden ten dage nog steeds verder, le der moet er maar het zijne van denken en dat vindt groen- tenboer Van Groeningen, zo bleek ons kennelijk ook. In de eta lage van zijn winkel aan de Haarlemmerstraat heeft hij een groot bord geplaatst met zijn visie op deze gang van zaken, waarna het een ieder duidelijk kan zijn dat hij het allemaal wat overtrokken vindt. Van onze raadsverslaggever op korte termijn te streven naar mogelijk kunnen worden verwef- LEIDEN De socialist M- van een ontkoppeling van Endegeest zenlijkt. Aken vindt dat op langere ter- en de Jelgersmakliniek, waarbij Verder zegt hij dat moet worden mijn moet worden gestreefd naar een zo intensief mogelijk samenwerkingsverband tussen enerzijds het psychiatrisch zie kenhuis Endegeest en ander zijds de psychiatrische afdelin gen van de universiteit en het Academisch Ziekenhuis Lelden. Die samenwerking zou bij voor keur gestalte moten krijgen in een gemeenschappelijke publiek rechtelijke regeling tussen de universiteit, het A.Z.L., de ge meente Leiden en zo mogelijk de provincie Zuid-Holland. Het voorstel van b. en w. om het beheer van Endegeest over te dragen aan een daartoe in het leven te roepen gemeentelijke stichting, wijst hij hiermee van de hand. Wel is hij ervoor om het zakelijk beheer van deze kli niek in handen wordt gegeven van het rijk. Een amendement van deze strek king op het concept-besluit over de Jelgersma- en Endegeest- gewaakt voor overbedding ook voor een ongewenst grote distantie tussen de processen binnen de universiteit en het Academisch ziekenhuis ener zijds en die in Endegeest ander zijds. problematiek heeft Van Aken De noodzaak van een zekere mate gisteren bij de gemeenteraad ii gediend. Aan de behandeling van een en ander is men niet meer toe gekomen. In zijn motivering van het amendement zegt de so cialist dat moet worden ge streefd naar maximale integra tie van de aanwezige faciliteiten en deel-processen in de geeste lijke gezondheidszorg. Opdat zo doende de opleidingen tot arts en psychiater, de preventie als mede de extra- en intramurale curatieve zorg zo geïntegreerd van integratie tussen van Ende geest en de Jelgersma-kliniek is al eerder bepleit door de ge neesheer -directeur van dit zie kenhuis. Als lid van de advies commissie Endegeest nam hij destijds een minderheidsstand punt in door een onderzoek voor te staan naar een gemenschap- pelijke "publiekrechtelijke stich ting" met een gelijkwaardige deelname van de gemeente Lei den. de universiteit en de pro vincie Zuid-Holland. onder redactie van Ton van Brussel, tel. 01710-22244 tst. 17 LEIDEN Geboren: Margaretha Pe- tronelle Cornelia dr. v. H. J Heemskerk en van M. C. van Ble. zen. Harke zn. v. A. Kijlstra e. v E. Sluiters, Jeffrey, zn. v M. T. H. Brussec e. v. J. Timmerman. Ro gier Willem, zn. v. F. M. Hakkaart c. v. W. G. M. Goitcnbos, Pietcr. zn. v. H. van der Plas e. v. W. van I den Oever. Claudia Agatha dr. A. A. Teljeur v. A. Ros Sandra dr I v. A J. Berkhout e. v. D Heij-1 mans. Erwin zn. v. ,K T. Tolsma e. Jacques zn. v. J Kroegen Ome Wim van Putten is de 65-ja- rige eigenaar van café „De Drie Haringen", een bruin café aan de Middelstegracht, dat sinds tweehonderd jaar door zijn familie wordt gerund. Ome Wim staat nu al zo'n dertig jaar samen met zijn vrouw achter de tap en het ziet er naar uit dat hij de laatste telg uit het ge slacht Van Putten zal zijn. die op deze plek te vinden is. „Mijn kinderen hebben er niet zo veel zin in. Logisch want je maakt een honderdurige werkweek. Wij doen alles zelf, omdat per soneel voor ons veel te duur is. Dat kost je met de sociale las ten erbij zeker vierhonderd gul den in de week en dat is niet op te brengen. Die jongens zouden dan ook onregelmatige diensten moeten draaien en daar moet ;e ze nu eenmaal naar betalen", aldus Van Putten. ,,lk ben nu 65 en ik heb al eens geprobeerd of ik de zaak kan verpachten. Dat lukt ook maar moeilijk. Er zijn nu door de mi nister speciale eisen voor de ho reca opgesteld, waaraan je be drijf moet voldoen. Je moet twee toiletten hebben en de zaak moet brandveilig zijn. Zo dra er een nieuwe eigenaar in de zaak komt, moet hij gaan verbouwen. Die verbouwing die in zo'n geval nodig Is, kost je al De bruine kroeg D eDrie Haringen aan de Middelste gracht in Leiden. gauw 35.000 gulden. Dat is een bedrag dat pachters afschrikt. Je moet het toch ook nog een keer terug kunnen verdienen. Nee, voorlopig hou ik het zelf nog wel even vol. Ik hoop alleen dat de minister ons een beetje goed gezind is. Er is nóu een voorstel gedaan om die oude, bruine kroegjes, zoals deze, niet met al die eisen op te schepen. Als dat doorgaat ben ik ge red. Den kan ik mijn zaak zo kwijt". Kinderopvang Nog oven en de vakantie is weer voorbij. Vader gaat 's ochtends uit werken en moeder soms ook. Voor de peuters moet een veilig en plezierig onderdak gevonden worden. In maart '73 heeft het bureau voorlichting van het stadhuis een foldertje uitgege ven, dat een schematisch over zicht geeft van de mogelijkhe den om in Leiden kinderen een ochtend, een middag of de gehe le dag in een kinderopvangcen trum onder te brengen. Hierbij wordt een onderscheid gemaakt tussen Kinderdagverblijven, peuterspeelplaatsen en kinder kantines. De kinderdagverblijven hebben een gezinsvervangende functie, Kinderen vanaf zes weken tot zes jaar kunnen hier van 's och- Foto's: Kees v. d. Burg tends acht tot 's middags zes uur terecht. Er is gelegenheid om te slapen en om warm ti eten. De peuterspeelzalen zijn bedoeld als een aanvulling op de speelmogelijkheden thuis. De meeste zalen zijn alleen in de ochtenduren geopend. De kinderkantines bieden de schoolgaande jeugd de gelegen heid en de mogelijkheid om tus sen de middag (11.45 tot 13.45 uurhier de boterham op te eten en lekker te spelen. wat KINDERDAGVERBLIJVEN: Het Peuterpalet, Zoeterwoudsesingel 98/99, tel. 20473. Of en Sien, Pie- Aan stoot in De Drie Haringen. te rskerkchoor steeg 15a, tel. 23271. Medisch Kleuterdagver blijf „Margriet", Boerhavelaan 4, tel. 51428. ,;i Pinkeltje", Bernhardstraat 32 tel. 43722. PEUTERSPEELZALEN: „Het Konijn", Langestraat 14, tel. 24994. Het Mierennest, Morsweg 59, tel. 60580. „De Toverbal", Robijnstraat, tel. 64833. „Het Peuterhoekje" Bachstraat 4, tel. 61632. „De Schakel". Uiter stegracht 9, tel. 30783. „Het Vijjhovenhuis", Hoflaan 169 tel. 25178. PluizebolValerius- straat 73, tel. 60315. De Zeven sprong", Bernhardkade 35, tel. 21879. „De Mirt", Lage Rijndijk 64, tel. 30914. „Piggelmce" Apothekersdijk 33, tel. 25736. „Het Meerkoetje", Condorhorst, Merenwijk. Holle Bolle Gijs Breestraat 66. KINDERKANTINES: Morskwar- tier, Damlaan/hnek Morsweg, tel. 61394. Roomburg, apor'park Van Vollenhovekadr, lel. 49310. Hel Vijfhovenhuii, Hoflaan I6'J, tel. 24117. De KI nker, Berlage- straat 2, tel. 62737. De Kooi, speeltuin Oosterkwartier, Am bo nstraat, tel. 34082

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3