Stroom boze tuinders verstopt Haagse aders madurodam 1 John Dean tot 4 jaar de cel in fslopen? 51AARS groeispaarbewijs aan toonder groot f 1.000,~ Luchtmaclitpiloot verongelukt in West-Duitsland ÊcidócSowumt droog en zonnig Miljarden liters Oeganda niet meer paraat LEIDSE SPAARBANK PAQNA 7 (Van een onzer verslagge vers) Den Haag Enkele honder den tuinders uit het gebied rond Den Haag en Rotter dam hebben gistermiddag gedurende ruim drie uur vitale kruispunten in Den Haag en omgeving geblok keerd, om te protesteren tegen de hoge brandstof prijzen. Het verkeer kwam volkomen vast te zitten. Ook het openbaar vervoer ondervond urenlange ver traging. ZoaJs bekend had donderdagavond een bijeenkomst van ongeveer vijfhonderd tuinders plaats in een veiling in Bleiswijk, even ten noorden van Rotterdam, waar besloten werd naar Den Haag te trekken. De veiling en de tuinbouworganisaties hebben zich van deze actie gedistan- cieerd. De demonstratie is geen solidariteitsactie met de boeren, die gisteren het verkeer in grote delen van ons land lamlegde. De tuinders willen er him eigen situatie, die vooral door de brandstofprijzen, die onlangs nog met twintig gulden per ton zijn verhoogd, tenminste net zo moeilijk is als "die van de boe ren, nog eens onder de aan dacht van de regering en het publiek brengen. De tuinders kwamen in twee groe pen Den Haag binnen. Om on geveer half drie 's middags trokken 120 personen- en vracht wagens door Voorburg. Op de Laan van Nieuw Oost-Indië maakten zij gebruik van een zo genaamd afvalsysteem. O elk kruispunt lieten zij een kleine groep achter, die het verkeer blokkeerde. De rest trok langs de ministeries van Landbouw en Visserij en van Economische Zaken, beiden aan de Bezuiden- houtseweg, naar het Binnenhof. Het terrein was door de Haagse politie echter afgesloten. Onder begeleiding van twee motora genten trok men door het cen trum, met het gevolg dat het Toemooiveld verstopt raakte. De weede groep kwam omstreeks kwart voor twee in Den Haag aan. Deze tuinders waren af komstig uit Monster en trokken met 60 wagens door de stad, waarbij de Prinsessegracht een van de plaatsen vormde, waar de tuinders hun tractorblbkkade opwierpen. Het laatste deel van deze groep trok door naar het Rijswijkseplein, waar een alge hele verkeerschaos ontstond. Ongeveer 75 bussen en trams van de HTM en West-Nederland ondervonden urenlange vertra ging. Enkele opgewonden joge- re tuinders wierpen kisten met rotte tomaten op het wegdek. Met vrachtwagens en personenauto's werd op de Lange Vijverberg de tram tot stoppen gedwongen. De boze tuinders voerden op hun voertuigen spandoeken en borden met leuzen als „10.000 gezinnen worden vermoord" en „Ome Joop neemt de tumders in de boot" evenals klachten over te hoge prijzen van olie en aardgas voor de tuinbouw. Om ongeveer zes uur in de namid dag waren de wegen weer rede lijk begaanbaar. Voor ae rege ling van het verkeer had de Haagse politie honderd man in geschakeld. Tijdens de tuindertocht heeft zich om half vier op de Laan van Nieuw Oost-Einde een ongeval voorgedaan. De 12-jarige L. V. uit de Hendrik Zwaardecroon- straat ln Den Haag raakte on der het rechtervoorwiel van een vrachtauto die aan de stoet deelnam. De man reed door. Een passerende motorrijder heeft op de Bezuidenhoutsewcg de chauffeur, de 47-jarige J. A. C. G. M. W. uit Nootdorp, uit de stoet gehaald. Toen de motorrij der hem op de aanrijding attent maakte, reageerde de man: ,,lk merkte het wel, maar toen ik achterom keek werd ik door de andere betogers zo bewogen, dat ik door ben gereden". De jongen moest met een fractuur aan het onderbeen naar het Westeinde-ziekenhuis worden ge bracht. Na behandeling kon hij weer naar huis. De chef van de afdeling voorlich ting van de Haagse Politie, de heer Lateveer: De politie heeft wel geprobeerd de stoet door te laten rijden. Het was echter niet te den: we kregen ant woorden als „Ik kan niet weg, want ik ben mijn contactsleutel tje kwijt". We kunnen alleen binnen reële mogelijkheden de wet handhaven. Het idee om 180 wagens weg te slepen is niet reëel meer". In Rijswijk liep het verkeer tus sen vijf en zes uur vo'komen vast in de buur tvan de Hoorn brug, waardoor het verkeer van en naar Rotterdam en Amster dam een vertaging van onge- vee eem uu ropiep. Do actiei van de tuinders veroorzakte hier veel verontwaardiging, waardoor het vaak weinig scheelde of automobilisten wa ren met de demonstranten op de vuist gegaan. Tussen het vertraagde verkeer zaten overi gens diverse vrachtwagens van exporteurs van groente en fuil In Voorburg raakte het Tfoin- gin Wilhelminaplein tussen twee en vijf uur volledig verstopt. I dezelfde tijd werd ook het ver keer op de Rijksweg onder Zne- termeer gestremd, wat tot ge volg had dat het spitsuur door ging tot ongeveer half acht. De politie leidde het verkeer zo veel mogelijk om, maar veel automobilisten maakten hiervan geen gebruik, zodat zij een ver traging van ongeveer andernalf tót twee uur opliepen. IADVERTENTIE YOGI ASTROLOOG voorspelt uw toekomst 1 Van 1 aug. tot 26 aug. is in Madurodam aanwezig de astroloog en handlijn- kundige de heer Rama Krishna uit India. Hij zal gaarne uw horoscoop trekken en een analyse geven van de gevolg trekkingen die hij maakt bij het bestuderen van de lijnen in uw handpalm. Deze gelegenheid om u zelf door deze unieke expert op esoterisch gebied te ontdekken mag u zich niet laten ontgaan. Wie weet hoort u opzienbarend nieuws in daar valt wat te beleven. X Bezoek dan ook de boeiende expositie over India in het kader van de aktie "REDT DE TIJGER" in samenwerking met het Wereld Natuur Fonds. (Van onze correspondent Frans Wennekes) BONN De 26-jarire luitenant A. S. Bourse uit Maarheeze van de Nederlandse luchtmacht is gisteren om het leven gekomen, toen zijn straalvliegtuig enige tientallen kilometers ten noorden van Koblenz neerstortte. Luitenant Bourse laat een vrouw en een kind achter en was op de luchtbasis van Eindhoven gesta tioneerd. Hoewel Duitse en Nederlandse militairen onmiddellijk een uit gebreid onderzoek instelden, is de oorzaak van de ramp nog niet achterhaald. Ooggetuigen vertelden, dat het straalvliegtuig van het type RF 5 in moeilijkheden geraakt scheen te zijn toen het een vlucht op geringe hoogte oefende. Tegen half twaalf dook het plotseling, en stortte het in het plaatsje Dreifelden in het Westerwald neer. De ravage was zo groot, dat de onderzoe kingen slechts uiterst moeizaam verliepen en de identiteit van de piloot pas uren na het ongeluk vastgesteld kon worden. Ook de bergingswerkzaamheden verliepen zo langzaam, dat het stof felijk overschoc van luitenant Bourse pas tegen zes uur in de namiddag naar Nederland vervoerd kon worden. Enkele honderden kampeerders aan het meer van Dreifelden kregen de schrik van hun leven, omdat het toestel met dave rend geweld op korte afstand van het kampeerterrein neerstort te. W erheloosheid We zijn benieuwd of in de nota-Boersma, op basis waarvan 't kabinet na de vakantie indringend wil praten over de weer goreiende werk loosheid, ook structuerele oplossingen voor het probleem worden aangeduid. Met het vinden van wat tijdelijke werkgelegenheid waarbij de vroegere wericverschaffing om de hoek komt kijken wordt het vraagstuk niet wezenlijk opgelost. Ook niet met investe ringen die een produktie tot gevolg hebben die economisch of alge meen-maatschappelijk ongewenst is. Met het vooruitzicht van een aantal jaren waarin de Nederlandse beroepsbevolking nog blijft groeien, zal naar meer radicale middelen gezocht moeten worden We denken dan aan het scheppen van meer belangstelling voor on aangenaam werk .waarmee de natie al jaren de gastarbeiders „ver eert". Ten tweede aan een algemeen-verplichte werktijdverkorting, omwille waarvan de burgerij dan wel van andere verbeteringen in de arbeidsvoorwaarden (meer reëel loon, meer vakantie e.d.) zal moeten afzien IVeeroverzicht ANP/KNMI 12.00 3-8 ■$- lïmj F= rr*st 19 temperaturen ten LchtdnA in milibaren copklaringen hagel ww warmtefront hoge-dnJigobèed bewcêing sneeuw ■v-r kou-front L lage-br^getxed mra»in TjZ. orweer wndrichtmg xrerpiaatsingsrichlrig DE BILT - Ons land bevindt zich in een gebied, waarin de lucht- drukverschillen maar gering zijn. Er mag voor vandaag dan ook op rustig weer gerekend worden, waarbij ook de zon acte de présence zal geven, vooral in de kuststrook. Een la gedrukgebied dat zich in het zeegebied ten westen van Por tugal bevindt, maakt zich op om langzaam naar het noordoosten koers te zetten, maar genoemde ontwikkeling zal voor het weer van vandaag nog geen bedrei ging vormen. Wel wordt het weer in Frankrijk minder be stendig, waarbij er plaatselijk In de middag warmteonweders tot ontwikkeling zullen komen. In de Skandinavische landen vrij zonnig maar aan de koele kant met maxima rond 20 graden, warm tot zeer warm en zonnig in Zuid en Midden Europa en de landen rond de Middellandse Zee. Vooruitzichten voor maandag: Overwegend droog met zonnige perloden, weinig verandering in temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland voor maandag: Aantal uren zon: 0 tot 9 Min.temp.: omstreeks 14 graden Max.temp.: omstreeks 21 graden WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bill Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Luchth. Rtd. Twente Lissabon Locarno Londen Luxemburg A7PMLAAOR- CA7PMunchen Nice Itlanboel LatPalma* New York TelAvlv LONDEN - voor de eerste keer In de lange geschiedenis van d« whisky-industrie hebben de Schotse destilleerden een voorraad van meer dan viereneenhalf miljard liter whisky die ligt te rij pen. De waarde ervan wordt op ruim een miljard pond geschat. Deze rekordvoorraad is nodig om aan de sterk stijgende vraag naar whiskey uit de gehele wereld te kunnen voldoen. Deze is met is met tien procent per jaar toegenomen. De jaurproduktie bedraagt thans ruim 751 en eenhalf miljard liter. WASHINGTON (Reuter-AP-UPI) - John Dean, voormalig assistent van het Witte Huis en de man die president Nixon ervan beschuldigd heeft nauw bij het in de doofpot stoppen van de inbraak in het Watergate-gebouw betrok ken te zijn, is veroordeeld tot een vier jaar gevangenis straf voor zijn aandeel in deze kwestie. Dean had begin 1973 beloofd als voormalig raadsman van de president alles te zullen onthul len wat hij gezien en gehoord had. Als gevolg van deze mede werking was hem slechts sa menzwering ten laste gelegd. De advocaten van president Nixon hebben gisteren weer geluids bandjes over de Watergate-zaak overhandigd aan rechter John Sirica. Het waren er nu 13, alle afzonderlijk in kleine kartonnen doosjes. De advocaten zeiden dat alle nog resterende bandjes die zijn opgeëist woensdag zul len worden ingeleverd. Een echtpaar uit Newark in de Amerikaanse staat New Jersey heeft president Nixon zijn spaargeld aangeboden om het staatshoofd te helpen bij 't be talen van zijn schulden." Op het Witte Huis kregen zij ech'.er te horen dat de president hun aan bod niet kon anvaarden. Lewis en Sue Tortariello vervoeg den zich donderdag bij het Wit te Huis met 10.000 dollar plus een mand vol kleingeld. Zij wil den dit geld aan Nixon schep- ken omdat zij gehoord hadden, dat hij een zeer groot bedrag schuldig is aan de belastingen en dat hij bovendien waar schijnlijk zijn verdediging zal moeten betalen als het tot een proces voor de Senaat komt. 100-jarig kerk|e te behoeden voor de sloop? We restaureren zelf. Giro 884212 RK Kerkbestuur 't Loo bij Duiven Gld. (200 gezinnen) Mag ik u f 2.- vragen? J. Dellemijn. pastoor. NAIROBI Oeganda heeft gis teravond bekend gemaakt dat de militaire staat van paraat heid, die gisteren werd afgekon digd als voorbereiding op een mogelijke invasie in het noor den van Tanzania is ingetrok ken. President Idi Amin had eerde rop de dag verklaard dat Oeganda „nog geen centimeter" Tanza- niaans gebied zou innemen. Am- min ha ddonderdagavond nog gezegd dat zijn troepen op het punt stonden een invasie in Tanzania te beginnen omdat de Tanzanianen een actie tegen Oe ganda zouden voorbereiden. Garagetarieven mogen omhoog DEN HAAG (ANP) De garage bedrijven hebben van de minis ters van economische zaken en van verkeer en waterstaat toe stemming gekregen om hun ta rieven met twee procent te ver- hoven. Ook mogen de gar 'be drijven de stijging van de min>- mum-jeugdlonen d e zich s.nds 28 december vorig jaar heeft voorgedaan in hun tarieven doorberekenen. uw geld groeit in 5 jaren met een rente van 101% per jaar, op basis van samengestelde interest, naar een totaalbedrag van f 1.647,45 met ingang van 5 augustus a.s. verkrijgbaar bij uw

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7