Ciska Janssenop 29e aan de top: Tegen spuiten kun je toeh nooit op V 9 9? van mij verwacht I ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1974 AMSTERDAM „Je zet er wel een leuke foto bij hé? Er hebben al zo veel onflatteuze bij ge staan. De mensen zeg gen steeds tegen mij: Nou jij stond er ook weer niet al te fraai op". Ciska Janssen leunt tegen de deurpost. Er speelt een glimlach rond haar lippen die haar zeer aantrekkelijk maakt. Het verschil met Oosteuropese kracht vrouwen die de Europe se atletiek beheersen wordt er des te opval lender door. Ciska Jans sen heeft zo juist haar tweede intervieuw van de dag er op zitten, waarin zij opnieuw heeft verklaard toch nog steeds gek aan te kijken tegen haar plot selinge glorieuze ren tree na niet minder dan vijf jaar geen spike te hebben aangehad. Met glinsterende ogen ver klaart zij „er zelf inder daad ook niets van te begrijpen". Een feit is echter zonneklaar dat Ciska Janssen als negen- twintigjarige de vaderlandse damesatletiek te kijk heeft ge zet door op het zwaarste on derdeel de vijfkamp op merkelijke verrichtingen te le veren. Vorig jaar september keerde zij terug van Aruba, waar zij met haar man een sportzaak op poten had gezet die inmiddels is uitgebreid met een boutique en tennisbanen. Oude liefde roest niet en dat gold ook voor Ciska Janssen. Zij meldde zich weer aan bij haar vereniging Sagitta en liep haar eerste wedstrijdje voor een competitie-ontmoeting. „Ik wilde het eigenlijk gewoon voor m'n plezier doen", zegt de Amsterdamse, die een rustig grachtenhuis bewoont in Am sterdam-Zuid. Ontspannen zit tend in een schommelstoel, terwijl haar vierjarig zoontje Miguel om haar heen scharrelt en af en toe haar aandacht opeist vertelt ze verder: „Ik ben van de winter een keer per week gaan trainen. In het voorjaar kreeg ik een uitnodi ging van de Antillen om op de Midden-Amerikaanse Spelen uit te komen. Hoewel ik nau welijks alle onderdelen be heerste eindigde ik de op de °°rste plaats bij de vijfkamp. PAPENDAL 2-3-4 AUG Een van de geheimen, achter Ciska Janssens prestaties: "Ik sta gemak kelijker tegenover wed strijden dan jongere atle tes. Ik doe alles nu zeer ontspannen". De opvallendste sprong voorwaarts maakte Ciska Janssen op "ver". Volgens haar zit er een afstand van 6.70 meter in. Dit keer wel een "flatteuze plaat" van Ciska Janssen, de atlete die ook zelf versteld staat van haar glorieuze rentree. ,'Hoge plaats Bij de herinnering aan die opvallende prestatie, waarbij [- zij een totaal van 4014 reali seerde, die onmiddellijk een hoge plaats op de Nederland se ranglijsten betekende, trekt er een lach over haar gezicht. „Ik ben pas veertien dagen voor die wedstrijden wat aan techniektraining gaan doen. Ik sprong daar voor het eerst in mijn leven over de zes meter. Dat was de stimulans om te testen tot wat ik op mijn leeftjd nog in staat ben". Ciska Janssen voerde de in tensiviteit van haar trainingen op tot drie a vier keer per week en plukte ruimschoots de vruchten. Onder leiding van clubtrainer Dini Bom schaafde de Amsterdamse aan haar zwakke onderdelen, waarbij zij met hoogspringen bijvoorbeeld overschakelde van de Schotse sprong naar de Fosburyflop. Deze techniek stelde haar in staat haar per soonlijk record naarstig op te schroeven, van 1,56 naar 1,71 meter. Maar niet alleen op dit nummer boekte Ciska Janssen spectaculaire vooruitgang. Met de kogel ging zij maar liefst een halve meter vooruit, maar haar opvallendste sprong voorwaarts leverde „ver" op. Afgelop- i weekeinde haalde zij al 6 neter (een centime ter bovi i haar nationale re- Ie windmeter een correcte manier zal ha len", zegt Ciska Janssen zon der een spoor van schroom. „De mensen zeggen wel tegen me dat ik wel wat erg optimis tisch ben, maar ik voel me gewoon sterk. Waarom zou ik het dan niet zeggen". Opbloeien cord), i •rkte i Bij t vol gende poging kon het meetlint tot de voor Nederland^ be grippen fabelachtige id van 6,70 meter worden rold, maar een foutieve .et belette uitbundige vreugde. Maar er was ook geen teleur stelling. „Ik voel dat ik die afstand ook nog wel eens op Ciska Janssen heeft zichzelf ook al eens afgevraagd wat de oorzaak kan zijn van haar op deze leeftijd opbloeiende pres taties. Voordat een blessure haar in 1968. voor het begin van de Olympische Spelen in Mexico, op non-actief stelde en zij daarin een reden zag haar af scheid aan te kondigen was Ciska Janssen één van de to patletes van ons land zonder een absolute uitschieter te zijn. Op dit moment is zij de enige reële kandidate voor een plaats bij de eerste tien van de Europese titelstrijd die begin september plaatsvindt. „Ik ge loof dat ik me deze vorm heb, doordat ik op latere leeftijd meer kracht heb en wat ge makkelijker tegenover de wed strijden sta dan jongere atletes die pas in de landenploeg zit ten. Ik doe alles nu zeer ont- spai dit moment staat bewijst zij wanneer zij onderuit een lade een plakboek („Het is inder daad een nieuw") moet opvis sen om haar prestaites op de vijfkamp in de herinnering te roepen. „Ik houd nu ook de internationale atletiek weer zo'n beetje bij", zegt zij terwijl zij ondertussen bladert in haar „trofeënboek". „Hier heb ik het", waarna zij haar vooruit gang in cijfers uitdrukt. Bij haar eerste vijfkamp, in Santo Domingo, reikte zij naar een totaal van 4014 punten, welk totaal zij opschroefde bij de Nederlandse kampioenschap pen tot 4072. Onder slechte weersomstandgheden in Brus sel werden daar weer 79 pun ten aan toegevoegd, terwijl de stijgende curve zijn voorlopige climax kreeg in 4306 punten die zij in Middlesborough rea liseerde. Daarmee bleef zij slechts 134 punten tenachter bij de recordproduktie van een andere oudgediende in de damestop, Mi^ke van Wissen. Geen balt Ciska Janssen gelooft dat aan deze spectaculaire vooruit gang voorlopig nog geen halt behoeft te worden toegeroe pen. „Ik was altijd al een all-roundatlete. maar op een lager niveau dan nu", meent zij. „Tot 1968 lag de nadruk meer op de loopnummers, terwijl nu vooral de technische onderde len óndpr de loep worden ge nomen. Met de intensieve trai ning van dit moment moeten over de hele linie echter betere prestaties kunnen worden ge leverd. Ik doe nu voor het eerst ook in de zomer gewicht- training, dat heb ik vroeger nooit gedaan. Toen ik afscheid had genomen heb ik me dat nogal aangetrokken. Als ik toen had geweten dat ik ooit opnieuw zou beginnen had ik me natuurlijk niet zo druk ge maakt Aan de andere kant heb ik natuurlijk vijf jaar ver loren. Je vraagt je dan weer af hoe ver je zou zijn geweest als je gewoon was doorgegaan. Dan had ik nu misschien op wereldniveau gezeten. Ontspannen Hoe ontspannen Ciska Jans sen op dit moment de atletiek ook mag beoefenen, zij beseft dat zij straks in Rome toch onder een bepaalde druk zal starten. „Er wordt nu iets van me verwacht", zegt ze een beetje bedrukt. „Daarom zou het prettig zijn als er een tweede vijfkampster zou meegaan. Maar daar ziet het niet naar uit". In de Ita liaanse hoofdstad zal sterdamse vooral het ropese geweld, geperso: door de fors gebouwde Pollack, Olfert en Miïll moeten. Deze hebben ver achter haar naa kamptotalen staan di Ciska Janssen nog een beeld vormen. „Maar", Nederlandse titelhouds verschillen die nu best men volgens mij vo groot deel voort uit bruik van „spuiten", pen weekeinde in Edi hebben we met onzt ogen gezien dat de Roe dames injecties kregen den zo verschrikt toen ontdekten dat ik niet dat het alleen maar vi preparaten zijn geweer zo'n manier werken maal in Oost-Europa, natuurlijk niet tegenop nen. Ik moet mijn extrs uit gewichttraining halt doen ze het met spuiti wordt het natuurlijk n Je komt dan als „pure tegenover „niet-pure" 1 en dat is eigenlijk niet Maar ik denk er ze! ogenblik aan om het gaan gebruiken". Voorbeeld Met de Ierse Mary Pe voorbeeld, die in Müni 33-jarige leeftijd goud op-de vijf kamp, houd Janssen het oog geri Montreal, waar in 1 Spelen worden gchoudi „Voorlopig eerst maar Europse kampioenseh zegt de Amsterdamsi heb ik tenslotte ook nc meegemaakt". Zonde menswaardige begi heeft Ciska Janssen gewerkt tot Westeuro patlete. „Er wordt hier nig gedaan", meent zij. buitenland zijn er ta nen, dokters, masseurs bijna wetenschappelijk leiding voor de atleten, meisje als Rola Koekt de vijfkamp moet do maar één paar spikes, ze meer niet kan beU er toch wel iets verkeer Volgens insiders moe'. Janssen in staat gcac! den een totaal van 4500 te realiseren op de vi, Dit (komend weekeindt eerst proberen het n; record verspringen sch- stellen. „Daarom laat afhangen of ik in Ri vijfkamp, het verspril allebei zal doen". Over. Ciska Janssen op dit i vreemd. „Ik voel me erg sterk", zegt ze. FRANK WEF

Leidse Courant | 1974 | | pagina 15