Nieuw netnummer Leiden: 071 Allerlei(ds) Huizen moeten wijken voor Sumatra-brug Bouw winkelcentrum Merenwijk begonnen Auto-wrakken hinderen Leiden-Noord Ook abonneenummers worden volgend jaar gewijzigd F luba mot'alk uitzendkrachten VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1974 LEIDSE COURANT i PAGINA 3 Leiden aktueel Van een onzer verslaggevers Lendes B. en w. willen vijf hui zen aan de Lage Rijndijk slopen om daardoor ruimte scheppen voor de aanleg van een oprit naar de toekomstige Sumatra- brug. De bewoners van deze panden aan de Lage Rijndijk 96a, 96b, 98. 100 en 102 zullen door het gemeentelijk bureau huisvesting aan een ander on derkomen worden geholpen. De panden zijn alle eigendom van de gemeente. Over het slaan van de Sumatra- brug wordt door de gemeente raad binnenkort een definitieve beslissing genomen. De bouw van deze brugverbinding over de Oude Rijn tussen de Admi- raalsweg en de Lage Rijndijk is financieel mogelijk doordat b. en w. de bouw van de Hofland- brug over de Korte Vliet voorlo pig achterwege willen laten. De Sumatrabrug krijgt, als de raad akkoord gaat, drie rijba nen met aanliggende rijwielstro ken en een voetpad. Hij zal be staan uit drie overspanningen waarvan de middelste beweeg baar is. Als dit deel niet is „op gehaald" en dus kan worden be- reden.bedraagt de vrije door- vaarthoogte voor schepen 1.89 m. De kosten van de brug be dragen 2 miljoen. Daarnaast is nog een bedrag van 235.000 nodig voor de aanleg van oprit ten en de reconstructie van het kruispunt Lage Rijndijk Suma- trastraat. In samenhang met deze werk zaamheden wil de gemeente de Sumatrastraat aanpassen aan de toekomstige situatie en hem een opknapbeurt geven. Plannen hiervoor moeten nog verder worden uitgewerkt. De kosten die met de realisering hiervan gepaard gaan, raamt men op 1,3 miljoen. Clubhuis aan Topaaslaan Als de gemeenteraad daar mee akkoord gaat zal de Stich ting Buurtgebouw Morskwartier Leiden binnenkort kunnen be ginnen met de bouw van een clubhuis aan de Topaaslaan. B. en w. rijn va nplan 'n aan deze laan gelegen terrein van 1S40 m2 op korte termijn aan de stichting te verkopen. Leidse bioscopen ;,Op de Franse tour"': slechte sexfilm LEIDEN De Nederlandse vertaling van het Franse filmwerkje ,,Le jet maal tique d'un büchercn" mag zonder meer slecht genoemd worden. Beter had geweest: „Met de Franse slag", want wat deze filmmakers bedoeld hebben, of wat hun bezield heeft is een volkomen duiste re zaak. Zeker is, dat zij behoorlijk met de pet n; gegooid hebben. Wellicht zijn ze geïnspireerd geweest door de pretentieloze Hollandse IfiJmprent Blue Movie daar misschien dat onze bloedeigen Willeke van Am- melrooy de hoofdrol speelt maar in vergelijking met deze film is het Hollandse voorbeeld gewoonweg een klasseproduktie. Want dit is slecht; bijster slecht. Het verhaal (als men tenmin ste van een verhaal kan ..spreken) lijkt helemaal ner gens op. Het springt van de hak op de tak, wordt hele maal niet uitgewerkt en is eigenlijk zo dom, dat je toch '^vel ontzettend knap moet zijn om zo'n onzin te kunnen 'bedenken. Aan acteren komt men ook helemaal niet toe. Telkens als het net is of ie mand een dialoog wil gaan opzetten, kleedt men zich weer uit en gaat het gemom pel over in gehijg. En als deze twee hoofdingrediënten ver beneden de maat blijven rest er slechts weinig om er dan tenminste nog iets van te maken. Welnu, de décors „waren dan niet slecht, één «heel mooie opname van een vrijpartijtje langs een beek. kwam zelfs boven de middel maat uit. De muziek was niet opvallend en krijgt daarom geen waardering. Blijft nog over het bloot. Daar valt in de film uiteraard in „grote mate van te „genie ten", al is dat (natuurlijk) wel weer beperkt tot het vrouwelijke schoon. Geen ta boes meer wat hen aangaat, maar ook in deze Franse productie houden de heren bescheiden de broek aan. Daar is op zich niets op te gen, maar eenzijdig is het wel. De slotconclusie is dan ook dat slechts liefhebbers -van vrouwelijk naakt wat deze film betreft wel aan diun trekken komen. Voor de rest valt er niets te zien of te beleven. Ad van Kaan Prolongaties Naast „Op De Franse Tour" deze week weinig nieuws in de Leidse biosco pen. Luxor prolongeert Serge Leone's „My Name Is Nobo dy" met Terence Hill en Henry Fonda in de hoofdrol len. In Camera al weer voor de derde week ..De Tien Ge boden" en in de nachtvoor stelling filmopnamen van een life-optreden van wijlen Jimmy Hendrix. StucTio heeft ■een nieuwe copie kunnen bemachtigen van „Samen Uit Samen Thuis" met Terry Thomas en Louis de Funès. Rex vertoont „Goliath ver overt Damascus" een Ita liaanse productie, waar.n ech ter geheel Engels wordt °c- spreken. In de rach:varrslc!- ling hier ..B'ue Mc-..- Lido tenslotte voor de tweede week „The Sting", met Paul Newman en Robert Redford als twee slimme jongens in het Chicago van de crises- tijden. Van leen onzer verslaggevers p DEN HAAG öLEIDEN Het netnummer van Leiden wordt per 28 september gewijzigd van 01710 in 071. In het derde kwartaal van 1975 zullen ook de abonneenummers een verandering ondergaan en voortaan uit zes cijfers bestaan. De wijziging os noodzakelijk gewor den door de toenemende groei van het aantal abonnees enerzijds en het afwerken van het automatiseringsproces van de P.T.T. ander zijds. „Wij verwachten dat als deze maatregelen zullen uitblijven een stagnatie in het telefonische verkeer onvermijdelijk is. In het telefoonnet Leiden zijn mo menteel vier centrales in wer king; een aan de Boommarkt, een aan de Cornells Schuytlaan, een in Leiderdorp en een in Oegstgeest. Het aantal cijfers van een telefoonnummer wordt bepaald door de grootte van het aantal abonnees in het betrok ken telefoonnet. In Oegstgeest bestaat 't nummer daardoor uit vier cijfers. Er moet echter nog een vijfde cijfer aan toegevoegd worden, als herkenningscijfer voor de centrale. Dit probleem gaat spelen als je meerdere centrales binnen een net in wer- king hebt. De meeste telefoon- I nummers in Oegstgeest begin- I nen daarom met een vijf; het I herkenningscijfer", aldus ir. H. J. M. Willemsen, chef techni- sche planvorming van het tele- foondistrict 's-Gravenhage. Doorkiezer „Ook gezien het feit dat de eerste „doorkiezers" in Leiden hun in trede hebben gedaan, moeten we nu op nummers van zes cij fers overgaan om stagnaties te voorkomen. Doorkiezers zijn grote bedrijven of instellingen met een huiscentrale. Normaal gesproken kan met de toestel len, die op de huisautomaat zijn aangesloten wel rechtstreeks naar plaatsen buiten het ge bouw worden gebeld, maar niet andersom. Daar is een telefonis te voor nodig. Om die uit te sparen, hebben alle toestellen nu een eigen telefoon nummer, zodat ze van buitenaf recht streeks bereikbaar zijn. Naast het extra cijfer voor een net met meerdere centrales, veroor zaken de doorkiezers nog een extra cijfer in het telefoonnum mer, doordat de huisautomaat ook een soort van centrale wordt" ,Door een overeenkomst die de P.T.T. met het buitenland heeft, om het automatisch telefoonver keer met plaatseif buiten Neder land te bevorderen, zijn we hier gebonden we aan een limiet van negen cijfers, het netnummer incluis. Wanneer ik hier vanuit Den Haag naar Leiden bel, draai ik 01710 en vervolgens het abon neenummer. Het netnummer be staat dan uit vier cijfers, want de nul wordt niet meegerekend en het abonneenummer uit vijf. Dat maakt een totaal van ne gen cijfers; verder mogen we dus niet gaan. Als we nu het abonneenummer uit zee cijfers laten bestaan en het netnummer handhaven, komen we uit op tien cijfers, waarmee de limiet overschreden wordt. Vandaar eerst de overschakeling naar een korter netnummer en straks in '75 naar een abonneenummer van zes cijfers", licht de heer Willemsen toe. Wethouder J. Lijten bij het slaan van de eerste paal Wijkpark Morskwartier komt in zicht Van een onzer verslaggevers LEIDEN B. en W. wil'en nu snel een begin maken met de aanleg van een wijkpark in het oostelijk deel van het Mors kwartier. Zij hebben de gemeen teraad voorgesteld hiervoor 530.000 beschikbaar te stellen. Als de raad daarmee akkoord gaat. krijgt het park een aantal speelweiden van verschillende omvang waarop hier en daar groepjes bomen worden ge plant: essen, iepen, eisen, wilgen en populieren. Daarnaast voor ziet het ontworpen plan in een kleine veeweide. Verharde voet paden ontsluiten het gebied voor wandelaars. De op het betrek ken terrein gelegen boerderij is bieten het plan gehouden omdat over de definhieve bestemming d.narv: n nog overleg wordt ge plowed. Het wijkcomité ''et Mui- derslot heeft zjn instemming b° vigd met de opeet van hel park dat komt te I ggen tussen de vier nieuwe flatgebouwen in het plan Weeklust en de oude i woonbebouwing in het Mors kwartier. Markt op de Haarlemmer straat De Haarlemmerstraat winke- liers die zijn gevestigd tussen de Kerksteeg en de Haven orga niseren op donderdag 22 augus tus een marktdag. Op de trot toirs stellen ze dan twee rijen feestelijk versierde marktkra men op. Daar gaan ze goederen verkopen tegen wat ze zelf noe men stunt-prijzenMogelijk zal een muziekkorps hieraan ex tra luister bijzetten. De markt begint 's morgens om tien uur en wordt 's avonds om negen uur weer afgebroken. Als dit evenement bij hei publiek blijkt aan te staan willen de winke liers het tot een jaarlijkse tradi tie maken. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Vrijwel in het hart van de Merenwijk in Leiden is gisteren begonnen met de bouw en winkelcentrum, dat dat vloe roppervlakte krijgt van circa 7000 m2. De eerste paal werd geslagen door wethouder J. Lij ten van economische zaken. Het winkelcentrum, dat tegen het wijkpark aangebouwd wordt, moet in de toekomst de levens behoeften leveren aan de onge veer 17.000 bewoners van de wijk. Nagenoeg vast aan het winkelcen trum komt een wijkgebouw, waarin allerlei diensten worden ondergebracht, zoals een biblio theek en een ontmoetingscen trum. Verder komen in de on middellijke nabijheid een sport hal, een Instructiebad, nog eni ge bedrijfsruimten, naar alle waarschijnlijkheid een kantoor pand en daar omheen nog onge veer 300 flatwoningen voor ou deren en voor onvolledige 300 flatwoningen voor ouderen en voor onvolledige gezinnen. De winkels krijgen een breedte van 5.40 m. en hoewel de defini tieve ontwerpen zijn gemaakt voor de voor- en achtergevels, zal hierin, overleg met de kan didaat-huurders het nodigè kun nen worden aangepast. Volgens de eigenaar van het cen trum de Bouw- en Belleg- gings-combinatie in Rotterdam, kunnen kandiaat-huurders zich nog tot het einde van deze maand melden. Waarschijnlijk begin september zal het ge meentebestuur beslissen over de brancheverdeling. Het is de bedoeling dat het gehele winkelcentrum eind 1975 wordt opgeleverd. Het centrum is ontworpen door het Bureau voor architectuur en stedebouw ir. A. Ganev b.i. en ir. M. C. M. van de Poll b.i. te Capelle aan den IJssel. Het wordt gebouwd door Van der Vorm's Aannemingsbedrijf B.V. te Rotterdarti. Van een onzer verslaggevers /LEIDEN - In de gemeentelijke verkeers commissie komen binnenkort (je problemen aan de orde rond de auto-wrak ken die zich bevinden op de Marnixstraat en op het zand pad achter de Marnixstraat, naast de Dr. van Voorthuy- senschool. Het wijkcomité Plan Noord heeft hierover enige tijd geleden een brief geschreven aan de commis sie. Daarin wijst men erop dat de bewoners ook nadat de autowrakken zijn ver plaatst van de hoek Molen- straat/J.W.Frisostraat, hier van hinder blijven ondervin den. Bovendien, zo staat in de brief, maken veel ouders zich zorgen over de geva ren die hun kinderen lopen doordat de eigenaar van de wrakken er dikwijls onbe heerd gasflessen laat staan. Die gasflessen worden ge bruikt bij het lassen. In dezelfde brief heeft het ac- tiekomité het verzoek gedaan een parkeerverbod dn te stel len voor de ventweg die aan de Noordkant van de Willem de Zwijgerlaan ligt. De vrachtwagens die hier veel vuldig worden geparkeerd maken het voor voetgangers moeilijk en gevaarlijk om over te steken, zo meent men. In de brief wordt voor gesteld om de chauffeurs van de vrachtwagens, die vaak in de Hoven wonen, vervasgende parkeergelegen heid te bieden op het terrein van de Groenoordhal. Verkeersmaatregelen Herenpoortsbrug en Oude Herengracht LEIDEN De verkeerscom- missle buigt zich binnenkort over het voorstel van de werkgroep verkeer om het gebod tot éénrichtingsver keer op de Herenpoortsbrug en op de Oude Herengracht definitief in te voeren. Dit gebod werd enige maanden geleden bij wijze van tijdelij ke verkeersmaatregel inge steld in verband met de uit voering van rioleringswerk zaamheden op de Zijlsingel. Wethouder ds. A. J. Kret, voorzitter van de werkgroep verkeer motiveert het voor stel door erop te wijzen dat de huidige situatie op de He renpoortsbrug voor voetgan gers en (brom)fietsers een stuk veiliger is. Ook aan de gevaarlijke situaties op de kruising met de Maresin- gel/Herensingel behoren nu volgens hem tot het verle den. Gewestraad vergadert over maatschappelijk ontwikkelingsplan LEIDEN De raad van het gewest Leiden vergadert donderdag 15 augustus over het voorstel van de gemeen te Katwijk om binnen het raam van de bestaande ge westregeling een maatschap pelijk ontwikkelingsplan voor de regio Leiden op te stellen. De meerderheid van het da gelijks bestuur van de gewest raad ontraadt dit voorstel. Zoals bekend hebben de ge meenteraden van Katwijk, Rijnsburg, Valkenburg, Was senaar en Oegstgeest zich uitgesproken tegen het defi nitief ontwerp voor een ge westregeling. De gemeente raden van Leiden, Leider dorp, Warmond, Zoeterwoude, Voorschoten en Sassenheim waren voor. Van de tegen stemmers hebben de ge meenten Oegstgeest, Rijns burg en Valkenburg hun in stemming betuigd met het voorstel van Katwijk. (ADVERTENTIE) Luba barst weer van de best betalende banen voor mensen die van aanpakken weten. Mannen en vrouwen van al' 18 jaar: we zitten om je te springen Kom dus snel, pak dat hoge netto weekloon onder redactie van Ton van Brussel, tel. 01710-22244 tst. 17 Kroegen ,,Meer dames in mijn café". Dat is de innige wens van mevrouw A. Link-De Groen die haar café heeft aan de Haarlemmerstraat 38. Mevrouw Link, die nu 56 is staat daar al achter de tap sinds haar zestiende. Zij leerde het vak van haar vader die het van eind 1700 daterende pand in 't begin van de dertiger jaren tot café transformeerde. Een twee de transformatie deed zich ze ven jaar geleden voor, toen me vrouw Link en haar man uiteen gingen en zij besloot de zaak zelf voort te zetten. Nu is café Link een gelegenheid waar voor al veel jonge mensen komen; zo tot een jaar of dertig vijfen dertig. Mensen ook die de voor keur geven aan een rustig bab beltje boven lallende uitbundig heid. Daardoor krijg ik hier vaak de verloofdes en echtgeno tes van mjn klanten en ook do- mes studenten", aldus mevrouw Link. ..Geleidelijk aan komen er steeds meer. Ik hoop dat hun aantal nog verder zal groeien en dat hier mettertijd ook da mes -alleen naar binnen durven stappen. Het is toch te gek dat dat in veel gelegenheden nog steeds niet kan! wel worden afgeleid uit het feit dat zij er vijftien uur per dag in werkt. Behalve op maandag en dinsdag, wanneer haar etablis sement de hele dag is gesloten, schenkt z>ij tot 1 uur 's nachts. Zij opent 's zondags om 4 uur en de andere dagen om 12 uur. ,.Als de klanten naar huis zijn heb ik nog twee uur nodig om de kas op te maken en de boel schoon te maken", vertelt ze opgewekt. ,,een zuur verschraal de lucht zal je hier dan ook nooit aantreffen". Het pand van café Link valt onder monumen tenzorg. De eigenaresse heeft het enkele jaren geleden geheel op eigen kosten laten restaure- Krakers r dames, hoe liever", is het parool genaresse van dit café Voorwaarde voor het scheppen van enige discipline. „Dronken u t. Verder wil k b j de kaar- van een sfeer waarin ook vrou- mensen accepteer ik hier niet. Iers geen geld op tafel zien; nog wen van een genoeglijk borrel- Die k: en van mij één waar- geen dubbeltje", tje kunnen genieten is volgens schuw; n;, maar de volgende Dat mevrouw Link hart heeft mevrouw Link de betrekking keer gaan ze er onherroepelijk voor haar zaak mag misschien In de Prinsenstraat hebben even moeilijkheden ge dreigd toen een Leids echtpaar een woning wilde kraken. De woning, d a| enige t:jd leeg stond. was juis' toegewezen aan een ander paar en deze had er al wat stoeien en een bed inge zet. De aspirant-krakers werden er dan ook op gewezen, dat zij huisvredebreuk pleegden wan- De gevel van het café Is onlangt fraai gerestaureerd. neer zij tcch in de woning zou- d n trekken. De pot entitle kra* k trol. t n zich dairop terug. De Ie-., e bewoner» vonden dal echter opeens zielig, vooral vool de kinderen van het krakers1 paar en boden daarom alsnog het huis aan.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3