Allerlei(ds) Steeds meer huismoeders 17e eeuw voor Leiden gouden tijd met zwarte randjes Leidse glippers Deze maand aangepaste opleiding gezinsverzorging van start fsi&KKSüölS P lÜbSl wo/"a/te uitzendkrachten U MS.-™» onder redactie van Ton van Brussel, tel. 01710-22244 tst. 17 LEIDEN Leiden was aanvankelijk door het beleg van 1574 in last. De lakenindustrie had een gevoelige klap gekregen; het bevolkingscijfer was teruggelopen tot 12000. Het herstel zette zich echter weer snel in. Het oorlogsgeweld bleef in de Zuide lijke Nederlanden en in Duitsland voor een ongunstig onder nemersklimaat zorgen. Daarbij kwam. dat hier in Holland in tegenstelling tot in de genoemde landen een grote mate van geloofsvrijheid was. Die factoren zorgden voor „een toeloop van Volck vanuyt verscheydenen landen". Voor een andere toevloed zorgde de stichting van de universiteit in 1575. De gouden eeuw brak toen voor Leiden aan. Van de winsten, die de lakenindus trie opleverde, werden his torische gebouwen verrijkt (Stadhuis, Gravensteen); an deren werden nieuw ge bouwd (Lakenhal, Waag, Marekerk, Academie). Veel aandacht werd besteed aan „groen". Leiden werd een van de mooiste steden van de eeuw genoemd. De bloei had echter ook nadeli ge aspecten. De ontwikkeling van de lakenindustrie eiste veel van de arbeidsmarkt, zoveel zelfs dat niet geheel aan de vraag kon worden voldapin. De bevolkingsgroei (tot 70.000 in 1670) deed de prijzen van grond en huizen sterk stijgen. Overal in de oude stad werden „straetjens ende steechens gemaect en- de beset met cleyne huy- sen". Deze grote opeenho ping van mensen en de slechte hygiënische toestan den vergrootten de toch al niet geringe kans op epide mieën. Vooral in de jaren 1635 en 1655 waren er vanwe; ge de pest vele duizenden do den in Leiden te betreuren. Dit waren de zwarte randjes aan een gouden tijdperk. Het stadsbestuur werd door deze situatie gedwongen de stad te vergroten, ook al werd dat steeds kostbaarder door de gestegen grondprij zen. Er kwamen drie stads uitbreidingen in de 17e eeuw. De eerste maal werd daartoe in 1610 besloten. Het betrof 't gebied ten noorden van de toenmalige Vest en Singel, die daarmee „Oud" werden. Als verdedigingsgor del werden nu, van het Gal gewater tot de Oude Heren gracht, de Mors-, de Rijns- burger- en de Maresingel aangelegd. De oude Stadstimmerwerf werd te klein door de bouw- lust van het Leiden na het be leg. De nieuwe werf kreeg een plaats in de uitleg aan het Galgewater 1616. Elr kwamen grote magazijnen bij en woningen voor de tim merman Rn de metselaar van het stadsbestuur. Toen er ook een smidse aan het geheel werd toegevoegd kreeg de straat, die langs de timmerwerf liep, de Kruis straat, de naam Smid- steeg, tenminste voor het ge deelte tot aan de Morsstraat. De Kruisstraat en de Narm- straat danken hun naam, aan het feit, dat ze tarnen in de vorm vest een kruis lig gen. De eerste, die zoals ge zegd aanvankelijk doorliep tot aan het Galgewater, was de lange arm. De naam van de tweede is afgeleid van Armstraat. Ook Dwarskruis- straat werd veel gebruikt. Het woordje „mors" komt van het oud-nederlandse „mersch" of „marsch", wat een door water omspoeld stuk grond is. De Mors straat, en in het verlengde daarvan de Morsweg, leidde naar zo'n stuk grond, waar ook het Galgenveld lag. De Morsstraat heette overi gens eerder, Kleiweg naar de „plaveisel", dat de straat bedekte. Zo zijn ook de na men Steenstraat (sinds 1603) en Zandstraat te verklaren. In de vierde stadsuitleg zijn ook weer straten te vinden, die vernoemd zijn naar een bewoner of een huiseigenaar. Dit verschijnsel zijn we in vorige afleveringen al meer tegengekomen. Nu zijn het de Fokkestraat en Fokke- plein naar Anthonis Jo- risz. Focker, (een huiseige naar), de Hendrikstraat en de Huigstraat (in 1662 Huy- genstraat genoemd naar een bewoner van die naam). Daarnaast is de St. Aagten straat afgeleid van het kloos-, ter, dat daar in 1432 door Aechten Allba r mtsdochier gesticht werd. Da4 klooster lag dus buiten de vest wallen gedurende het beleg. Het werd dan ook door de Span jaarden verwoest. De Emmastraat is vernoemd naar koningin-moeder Emma, die van 1890 tot 1898 regentes was voor haar dochter Wilhelmina. TINEKE VERVOORN: plaatsvervangend moeder De elfjarige kleinzoon van de heer A. Bogaards uit Leiden, heeft voor enige opschudding gezorgd binnen de gelederen van de Prot. Chr. verzorging voor de Nederlandse Krijgsmacht. Deze stichting had voor de Wereld kampioenschappen Voetbal een j wedstrijd voor dienstplichtig mi litairen uitgeschreven en loofde een prijs uit voor de soldaat, die kon voorspellen in welke sa menstelling het Nederlands elf- i tal zou spelen. De prijs, een door Gerrie Mühren gesigneerde voetbal, bleek bij de uitslag door de heer Bogaards te zijn gewonnen. Het probleem was. dat de heer Bogaards helemaal geen dienstplichtig militair bleek te zijn. Grote verbazing bij de organisatoren, want wie had dan het deelname-formulier ingevuld. Na lang speuren bleek de kleinzoon van de heer Bo gaards de dader. Hij had van het begin af aan gcdr'xmd om de gewonnen voetbal aan zijn zich ervan bewust dat hij niet mee mocht doen. Dan mao de naam van opa ingevuld, dacht het joch, want wie niet sterk is moet tenslotte slim zijn. Tour de Frats De Rivalla-ploeg heeft de Tour (li Frats 174 gewonnen. Na eci tiendaagse wielerronde door Ni derland arriveerde de hele tout caravaan gistermiddag op hi Stadhuisplein In Leiden, waa ci off'cMle finish was. Op (I foto (van Kees v.d. Burg) d u ide ploeg bestaande u- M. de Jong II. Drijfhout, it Hcarsma. G Foenstra en i I in,In het nndden plcegleidi G. Huizinga. Uiterst rechts winnaar van het algemeen hlai sement S. Hendema. LEIDEN De Leidse stichting gezinsverzorging moet steeds vaker insprisgen in gezinnen, waarvan de moeder overspannen is geraakt. Ekele jaren geleden moest de stichting vrijwel allee hulp bieden wanneer de moeder door ziekte of een ongeval tijdelijk was uitge schakeld. Om in de stijgende behoefte aan adequate hulpverlening te voorzien heeft de stichting de afgelopen tijd niet alleen de be schikking gekregen over een groter aantal gesubsidieerde hulp verleningsuren, maar ook over een groep gezinsverzorgsters die een aanvullende opleiding hebben genoten om een steestie tot de re-socialisatie van de overspannen huisvrouwen te kusnen bijdra gen. Volgende week gaat bovendien de opleiding gezinsverzorging- nieuwe-stijl vas start, waardoor de stichting gezinsverzorgsters krijgt die een aangepaste opleiding hebben genoten. „Toen ik in 1972 uit Canada kwam en hier directeur werd, hadden we een personeelsbestand van 120. Dit aantal is inmiddels uitgegroeid tot 400. Die uitbrei ding was niet alleen noodzake lijk door de stijgende vraag naar hulp, maar ook doordat in het verleden niet aan alle aanvra gen tegemoet kon worden ge komen. We hadden een achter stand, die nu voor 'n belangrijk gedeelte is ingelopen. Vorig jaar hadden we de beschikking over 210.000 hulpverleningsuren; nu zijn dat er al weer 328.000 ge worden Een aantal dat echter nog steeds niet voldoende is om ons ideaal: het preventief te werk kunnen gaan, te realise ren", aldus de heer A. van der Meij (38) directeur van de stich ting. Voor een goed begrip is het mis schien wel belangrijk eens uit een te zetten hoe de stichting precies te werk gaat. Zodra in een gezin de moeder plotseling wegvalt, hetzij door ziekte, het zij door overlijden, kan de be trokken familie bij de stichting gezinsverzorging een aanvraag tot hulp indienen. De stichting houdt iedere ochtend tussen 9 en 10 spreekuur Daarna gaat een van de begeleidsters van de verzorgsters bij het gezin op be- 1 zoek om zich van de situatie op de hoogte te stellen. Zij praat met de gezinsleden en bij een ziektegeval daarna met de 1 huisarts of de specialist, die de vrouw behandelt. Aldoende krijgt de leidster een beeld van de gezinssituatie en van de ur gentie van het geval. Iedere leidster heeft een team van on geveer achttien gezinsverzorg sters. Zij bekijkt dan welke ver zorgsters vrij zijn en welke het meeste geschikt is om in het be treffende gezin te gaan werken. De gezinsverzorgster probeert in de eerste plaats een moeder te vervangen. Zij knapt de huis houdelijke karweitjes op en zorgt voor de kinderen en voor vader. Tijdens de hulpverle ningsperiode bezoekt de bege leidster het gezin regelmatig om van de gang van zaken op de hoogte te blijven en, indien no dig, naar andere hulpverlenende instanties te verwijzen. „Meestal werk je zo'n zes weken achtereen in het zelfde gezin. Dat maakt het werk ontzettend afwisselend. Ik ben nu twee jaar bezig en ben gediplomeerd ge zinsverzorgster. In de toekomst ga ik ook de aanvullende oplei ding in Rotterdam volgen, waar door je nog beter op de vaak problematische gezinssituatie kan inhaken. Het werk is inderdaad de laatste tijd een stuk zwaarder gewor den. Er zijn veel meer over spannen huisvrouwen dan vroe ger", zo vertelt Tineke Ver voorn (22). „Het is op het mo ment vrij rustig maar er zijn wel periodes, waarin je op een dag in twee verschillende gezin nen werkt. Dat is niet zo plezie rig, omdat je in zo'n geval twee keer het zelfde werk moet doen. De huishoudelijke karweitjes blijven toch voor je liggen", aldus Tineke. Geen uitzendbureau De werkzaamheden van de gezins verzorgsters worden nogal eens onderschat. Directeur Van der Meij hierover: „De meisjes moeten over een flinke dosis improvisatietalent beschikken. Elke gezinssituatie heeft weer zijn specifieke problemen, waar je als hulp direct op moet kun nen inspelen .Een van de bege leidsters Marianne Overdijk (26) neemt haar petje voor de ver zorgsters af. „Vele mensen den ken wel dat wij jier uitzendbureau voor werksters hebben. Dat is zeer zeker niet waar. De gezinsverzorsters heb ben doorgaans een zeer verant woordelijke taak. Het werk is zwaar. Bij overspannen huis vrouwen die onder psychiatri sche behandeling zijn geweest, is er de latere re-socialisatie, waarin de gezinsverzorgster ook een rol speelt. De huisartsen in Leiden, waarmee we gelukkig een goed contact onderhouden, zijn daar in de meeste gevallen wel van overtuigd. Dit kan he laas niet altijd van psychiaters of andere specialisten gezegd worden. Zij zijn meestal nog niet zo op de hoogte of overtuigd van de capaciteiten en de moge- lijkheden van de verzorgsters", zo stelt mevr. Overdijk. De stichting wordt door C R M. gesubsidieerd, zodat de gezin nen zelf maar een gedeelte vnn de kosten behoeven te betalen. Het uurloon voor een gezinsver zorgster dat voor rekening van de betrokken familie komt. be draagt momenteel 2,80. Bij langere hulpverlening kan het totaalbedrag nog wel eens oplo pen. De stichting kan zich ech ter verheugen in een goede sa menwerking met de Gemeente lijke Sociale Dienst, die in nood gevallen bereid is financieel bij te springen. Een ander probleem in Leiden vormen echter de bejaarden. Het percentage in Leiden ligt Bejaarden waardoor het aantal aanvrager ook groter is. „We hebben ont bij de stichting tot doel gesteld de bejaarden zoveel mogelijk ir hun eigen leefsituatie te later functioneren. Deden we dit niet, dan zouden er veel meer he jaardentehuizen noodzakelijk zijn," aldus de heer Van der Meij, die nog maar moet afwach ten wat er straks met het nieu we linkse programcollege te ge beuren staut. Het ministerie van C.R.M. heeft in een nota te ken nen gegeven een gedeelte van het welzijnsbeleid door de be trokken gemeenten te laten uil- voeren. Mijn samenwerking met wethouder Den Haan is altijd erg plezierig geweest, maar wat er nu guut gebeuren ik weet RIJNSBURGERS STERKER DAN VERONICA (Van onze correspondente) - Een elftal van van de firma's i De Best hebben en voetbalduel te- van Veronica ge- De beslissing viel na dat er penalties genomen waren. De wedstrijd had een gelijkspe' van 2-2 opgeleverd. Vóór d« voetbalwedstrijd,. die geleid werd door Lau van Ravens, wai een demonstratie parachute springen gepland. Deze kon we gens de weersomstandigheden niet doorgaan. De Flora band gaf in de plaats hiervan een pr.- ma show, Later op de avond was er een bingo-avond in d« Voorhof, die erg veel belangstel ling trok. RIJNSBURG Glasbergen er gisteravond e> ho harst weer vau de >es,t beta_Lei)de fretten;voor

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3