Excelsior rekent nog deze week op transfer Israel Priem en van Katwijk niet naar Montreal All-in zwemfinales ontbeerden een absolute climax Record van Ada Kok was stimulans Zwemploeg voor Wonen Eerste geval van doping bij schermen Verbod van ploegleider Liebregts UTRECHT - Voor een historisch moment zorgde Yolanda Aggenbach door de legendarische Ada Kok' op de 200 m vlinderslag van haar voetstuk te stoten. Het van 1967, Blackpool, daterende Neder lands record van 2.21.0 werd met eentiende van een seconde omlaag gehaald. Ada Kok heeft nu al leen nog het record op de 100 m vlinderslag in haar bezit. „Deze tijd maakt gelukkig alles goed", riep Bas Weenhoff, de trainer van Zeemacht/ Noordkop -enthousiast uit, voor dat hij zijn uit het water klauterende pupil begroette met de verrukte opmerking: „Zie"je wel hoe goed het is ge weest om de invitatie van Amerika te laten schieten". Eèn vreugdetraan gaf een bevestigend antwoord. De story van Yolanda is verrassend. December van het vorig jaar dook zij, als eerste in de Nederlandse zwemme r-ij. In een 25 meterbad onder de historische grens van Ada Kok. De bond verzuimde de nodige publiciteit eraan te geven. Maar José Damen, die nauwelijks drie weken la ter met 2,17 ook voorbij de „vlinderfee van weleer" gleed, werd enthousiast uitgeroepen tot haar enige opvolgster. „Deze onrechtvaardigheid heeft me erg veel last bezorgd", doet Weenhoff uit de doeken. „Yolanda zag het niet meer zitten, vanuit een gevoel van teleurstelling natuurlijk, en wilde eerst stoppen. Ik heb werkelijk moeten praten als Brugman om haar tot andere gedachten te brengen. Zeker tot na de winterkampioenschappen bleek zij niet zonder meer over de schok heen te stappen". De zorgvuldige en gemotiveerde opbouw van het trainings- ritme begon toen weer. En de tijden werden beter. Daar om juist ontstonden nieuwe problemen. „Yolanda is een meisje, dat het niet in de eerste plaats van talent maar van wilskracht moet hebben. Alleen door erg veel trainen komt zij ver. Het was dan ook een hard gelach, toen zij enkele maanden geleden ettelijke invitaties uit het buiten land moest afslaan. Deze onderbrekingen pasten - in te genstelling tot de op deze kampioenschappen tegenvallende José Damen - niet in het trainingsschema. Een voor ieder een teleurstellende zaak, maar het kon niet anders". Nijvere Yolanda (18 jaar) kreeg als prijs voor haar wils kracht het met een tussentijd van 1.08.05 aangekondigde Nederlands record. De als tweede geëindigde José Damen kreeg met 2.21.13 als troostprijs een aspirantenrecord in haar bezit en voldeed ruimschoots aan de strakke limiet voor Wenen. Toen ook vader Damen Weenhoff kwam felici teren, moedigde deze hem aan met de opmerking: „Tot nu tot wisselden Yolanda en José elkaar steeds af. Hopelijk komt zij lin Wenen nu weer aan die beurt". Zo hoort het! HANS DE BRUYN PIET VAN KATWIJK èè(Van onze sportredactie) ALMELO Cees Priem en Piet van Katwijk, de twee in de Ne derlandse wegploeg voor de wereldkampioenschappen in Mon treal gekozen wielrenners van Frisol mogen in Canada niet aan de start komen. Ploegleider Piet Liebregts is zo verbolgen over het feit dat Fedor den Hertog is gepasseerd, dat hij zijn wel ge kozen coureurs op straffe van een fikse boete twee maanden salaris thuis wil houden. Vandaag zijn de KNWU en de beide retrrvrs hiervan per aangetekende schrijven op de hoogte ge- S^Id. Piet Liebregts: „Ik kan mij met de selectie niet verenigen. Vooi mij is het passeren van Fedor den Hertog en ook van Henk Pop- pe een onverteerbare zaak. Bovendien speelt me dat Cees Priem vorig jaar is gepasseerd omdat hij toen onbekwaam werd geacht. Nu is het echter mogelijk dat een renner als Schuiten, zonder enige ervaring, wel mag starten. Tevens wil ik met deze maatre gel nog eens benadrukken dat het onjuist is te selecteren zonder de grote koersen te volgen. De mensen die voor de selectie aan sprakelijk zijn, zijn niet op de hoogte van de juiste krachtsver houdingen". Er wacht de KNWU overigens nog een andere brief. Piet Lie- CEES PRIEM bregfcs is hoogst ontevreden of het feit dat verschillende van zijn profs niet mogen starten in een aantal Nederlandse wedstrijden. Bovendien zijn er problemen met de startgelden. „In Chaam mocht maar een beperkt aantal van mijn renners deelnemen, terwijl Frisol zo'n zeventigduizend gulden heeft betaald om door het organiseren van klassiekers het beroepswielrennen nieuw le ven in te blazen. Dat is echter nog niet alles. Als mijn jongens wel mogen starten, wordt vaak een veel te geringe startvergoe- ding betaald, omdat de heren organisatoren er van uitgaan dat een man als Ottenbros bijvoorbeeld toch wel zal rijden. Ook hier zal de KNWU iets aan moeten doen". GRENOBLE. In de geschiet Jenis van het schermen is het eerste geval va n gebruik van verboden stimulerende middelen geconstateerd. Een van de leden van de Roemeense sabelequipe werd betrapt op het gebruik van dojcsng. Roemenië, dat zilver had veroverd, werd de medaille ontnomen nadat de gehele ploeg w as gediskwalifi ceerd. UTRECHT De indruk dat de all-in fi nales van de nationale zwemkampioen- schappen in Den Hommel na een week van topprestaties van Europees formaat borg zouden staan voor een ongeëvenaar de climax, is - vermoedelijk door de schuin over het bad staande sterke wind - op een lichte teleurstelling uitgedraaid. Geen wereldrecord voor Enith op de 100 meter vrije, waar stilletjes op gehoopt werd. En ook geen andere, internationaal sterk in het oog springende tijden. Natio naal bekeken leverden de zwemsters wel topprestaties. Twee Nederlandse records werden omver gekegeld, een ervan kwam voor benadering in aanmerking en niet minder dan zeven beste aspiranten tijden kwamen "in de boeken" terecht. De start van de 100 meter vriwaar iedereen op wachtte. Vanaf baan 1: At ie Radersma, Ada Pors, Anke Rijnders, Enith Brigitha en Veronica Stel. ;r. Vlinderslag: Enith Brigitha (Het IJ) 100 en 200 meter vrij. 100 en 200 meter rugslag. Jose éDa- men (BZV/Fortuna) 400 meter vrije slag, 800 meter vrije slag, 200 en 400 meter wisselslag Paula van Eylc (HPC) 200 meter wissel slag e n 100 meter rugslag. Co- rlanne Heymans (Zeester/Prlns- sen) 200 meter rugslag. Annelles Maas (De Rijn) 100 meter vrije nlag en 400 meter vrije slag. Wij- da Mazereeuw (Zwepho) 200 meter wisselslag, 200 meter schoolslag en 400 meter wisselslag. Veronica Stel (PSV) 200 meter vrije slag. Heren: Henk Elzerman (Zian/Vl- tesse) 1500 meter vrije slag. Ka- rim Ressang (HPC) 100 en 200 meter rugslag. Arnold Rood (IJ) 100 meter vlinderslag. Ronald Woutering Zeemacht/Noordkop) (Van onze sportredactie) ROTTERDAM - Het be stuur van Rotterdams der de divisieclub Excelsior verwacht dat de 32-jarige Rinus Israel die van Feyenoord een vrije transfer heeft gekregen deze week zijn handteke ning zal zetten onder een éénjarig contract. Secre taris Aad Liebregts "Is rael heeft ons te kennen gegeven dat hij graag bij Excelsior wil spelen, maar er moeten nog wat plooitjes worden rechtge- streken. Rinus verlangt een hoger salaris dan wij hem kunnen betalen Toch geloof ik dat we tot over eenstemming zullen ko men". De WK-gangers Wim van Ha- negem, Theo de Jong en Wim Jansen die vrijdag terugkeer den van een zeventiendaagse vakantie in het Spaanse Torre- molinos, zijn met Feyenoord voor het spelen van een vriendschappelijke wedstrijd naar Nice vertrokken. Aanvan kelijk zag het er naar uit dat Wim Jansen de reis niet mee zou maken, omdat hij zich niet kan verenigen met een vierja rig contract dat Feyenoord hem heeft aangeboden. Op aanraden van zijn zakelijk ad viseur G >r Coster heeft de middenvel, der zich toch bij de selectie ge voegd. Het huidig /s contract van Jan sen loopt overigens nog door tot 1 juni! 1975. Coster heeft Feyenoord nu opnieuw een brief gesd hreven met het na drukkelijke) verzoek tegemoet te komen aan de financiële ei sen van Ja nsen, die volgens de beroemde schoonvader bij Feyenoord altijd is onderbe taald. Ad Zonderland, assis- tent-traineivan Feyenoord, maakt grc te kans oefenmees- ter te won Jen van de eerste-di- visieclub 1?EC Zwolle als op volger voo: f George Kessler die naar Hertl Ifia BSC is vertrok ken. trainers is veel beter. Het overleg loopt soepeler dan ooit, omdat er meer bijeenkomsten zijn". Tastbare bewijzen van Ueze beterea anpak vormden de twee nieuwe Nederlandse re cords, die uit de bus kwamen, halve de gouden tijd van Ada Kok op de 200 m vlinderslag (2.21.0) die Yolanda Aggen bach met een grot gemak te rug bracht tot 2.20.90. goed voor een zesde plaats op de Europese ranglijst van dit mo ment, kwam eindelijk ook José Damen tot haar recht. Het Brabantse meisje heeft welis waar aan een groot aantal li mieten voor Wenen (zes! vol daan, maar miste de uitschie ter, die er volgens verwachtin gen van kenners dik inzat. Dat zette nogal kwaad bloed. Op het allerlaatste individuele da mesnummer van dit doernooi bleek zij in staat alles van daar voor te doenve rgeten. Zij zwom de 400 m wisselslag in 5.07.07.42/100st>e van een seconde beter dan het later op haar naam staande record. Trainer Ger va Dijk was er la ter dolblij mee. Maar ook hij veronderstelt.dat Jose Damen zich moet gaan specilaiseren. "Nu kan het nog wat zij doet, maar zeker het volgend ejaar niet meer. Dan moet zij kie zen, of zij wil of niet. Ik geloof dat Jose vooral op de langere afstanden sterker kan zwemmen". Doorredenerend in idlie trant heeft Bert Sitters voor de over 3 weken te hou den Ek in Wenen bepaald, dat José Damen de 200 meter wis selslag en de 100 m vlinderslag zal moeten laten schieten. "Zij zou anders technisch in de knoop raken met het program ma". Bert Sitters heeft zijn keuze gemaakt. De zwemploeg kan zich reisklaar maken voor de EK in Wenen. Tot het einde van de all-in fi nales bleef ook onzekerheid be staan over Wijda Mazereeuw. Deze 21-jarige pupil uit Enk- huEzen had vrijdag avond ge schiedenis geschreven door de 200 meter schoolslag af te leg gen in een nieuwe recordtijd. Maar tijdens de all-in finales van het afgelopen weekeinde, waarin voldaan moest worden aan de limieten voor Wenen, kwam Wijda niet uit de verf. Niet op de 100 en ook niet op de 200 m schoolslag. Deze kwestie dreigde een groot probleem voor de KNZB te worden, omdat de uitzending van de 4 x 100 wisselslagesta fette in gevaaar kwam. Maar zie, wat gebeurt er. Terugval lend op haar sterkste nummer van vroeger, de 400 m wissel slag persoonlijk dames, trok Wijda Mazereeuw achter Enith st erk de aandacht. En zowaar de coupe lukte op het nippertje. Als tweede finishend in 5.13.70 bleef zij precies -twee-tiertJe onder de selectienorm. Het gevaar was geweken; Wijda haalde maarn et Wenen. Bert Sitters gaf haar, na overleg met de KNZB later ook toe stemming om op de 200 meter wissel en 200 school te starten. Sneu liepen de zwemkampioen- schappen we] af voor Anke Rijnders. Het Amersfoortse meisje had zich geconcen treerd op een grootse come back in de zwemsport. Zij had echter de pech, dat zij twee maal wel onder de limiet uit kwam maar zich niet bij de eerste twee wist te plaatsen. Daardoor ontliep zij een start bewijs voor de vrijeslagnum- mers persoonlijk. De KNZB haalde echter wel zijn hand over het hart en nam Anke toch mee naar Wenen, waar zij in de 4 x 100 vrij estafette mag starten. Anke Rijnders aanvaardde deze uitnodiging. In tegenstelling tot het vorige seizoen is de herenploeg uitge breid. Naast Karim Ressang, de enige deelnmer aan de WK in Belgrado, plaatsten zich Henk Elzermann (op 1500 m vrij), Ronald Woutering (ook 1500 m vrij) en Arnold Rood (100 m vlinder). Bert Sitters zag daarin een lichtpunt. "Er zit ook in het herenzwemmen beweging. Ga maar na, behalve de gekwalifi- ceerden hebben ook Robin Woutering, D'ck Schaddenhorst en Fred Eefting op deze kam pioenschappen de stijgende lijn door getrokken. Zij hebben het echter net niet gehaald. Maar dat nu ook bij het herenzwem men meerderen aan de bel trekken, is veelzeggend ge noeg." HANS DE BRUYN Het moet iedereen, gisteravond in Den Hommel duidelijk zijn geweest waar de chef-coach van de KNZB op doelde. Het sprintgeweld op de 100 meter vrije slag dames bereikte een onvoorstelbaar hoogtepunt. Aangevoerd door, natuurlijk, Enith Briigitha, die voor de tweede keer deze week onder de 58 seconden-grens dook: 57.90 kwamen ook andere zwemsters tot verbluffends prestaties. Vooral de 14-jarige Annelies Maas van De Rijn uit Wage- ningen ontpopte zich als een bijzonder groot talent voor de toekomst. In haar eentje ver zamelde zij de afgelopen da gen - in totaall - negen gouden medailles, een prestatie, die de herinnering aan een Hansje Bunschoten op 'die leeftijd ver bleekt. Deze Annelies Maas nu, die ook al de all-in op de 400 m vrij had gewormen met 4.28.41. tikte tot verbijstering van iedereen jn Den Hommel achter de supersnelle Enith als tweede aan, in 60.15. Sneu vooral voor de oud-gedienden Anke Rijnders (60.35) en Ver onica Stel (60.45). Beiden ble ven niettemin onder de limiet voor Wenen mi gaan - terecht - toch mee voor de waarschijn lijk zeer sterke estafetteploeg op de 4x100 vrij. Kenmerk Deze ontknoping, die de echte climax van een wereldrecord miste, kenmerkte de toaal-in- druk van de nationale zwem. kampioenschappen, die in het buitenland veel stof voor dis- cusste zal opleveren. Chef- coach Bert Sitters, die Geurt- sen en De Wijn als assistenten naar Wenen meeneemt, be dankte tenslotte vooral de clubtrainers voor de optimale inzet waarmee was gewerkt. „Dat is een groot pluspunt ten opzichte van het verleden. De samenwerking met de club Anke Rijnders hangt met haar hoofd, triest voor zich uitstarend, in de touwen. De wetenschap zich niet geplaatst te hebben op de persoonlijke nummers bezorgt haar toch angstige momenten. Bert Sitters kon er best tevre den mee zijn. Zijn prognose van het slothoofdstuk was on getwijfeld ook enigszins opti mistischer geweest, maar te rugblikkend over het hele toer nooi blijft zijn verwachting: Het veroveren van tien medail les op de Ek in Wenen geheel overeind staan. "Het belangrijkste van dit kampioenschap is, vind ik, het vervallen van de theorie dat wie vroeger de limiet haalde óók mee ging naar een groot toernooi. Tijdens de afgelopen dagen is duidelijk gebleken dat deze stelregel niet meer op gaat. Je moet er tegenwoordig voor knokken om bij de eerste twee onder de limiet te komen, men".

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9