De Spinola: tijd onafhankelijkheid aangebroken Geen buit bij overval en ontvoering Oproergolf in 20 Franse gevangenissen Terschelling zoekt nog steeds moordenaar Militairen in Suriname op vrije voeten Brindisi zit vol met gestrande toeristen Gijzelaars bij mis in gevangenis Meisje (4) aangerand Protest tegen komst van straaljagers PARAMARIBO (ANP) De vier 11 Nederlandse militairen in Suri name, die wegens het dragen van burgerkleding na diensttijd j veertien dagen in voorarrest hebben gezeten, zijn zaterdag door de krijgsraad in Paramari- bo weer op vrije voeten gesteld. In afwachting van verdere be- - I handeling van hun zaak voor de - j krijgsraad moeten zij weer nor- maal dienst verrichten. Negen diensplichtigen waren van j de grenspost Albina naar Para- 1 maribo overgebracht omdat zij geweigerd hadden ook na diensttijd militaire kleding te ;.l dragen. Vier van hen, waaron- der drie bestuursleden van de 1 WOM b'leve nin voorarrest omdat volgens de militaire auto- 1 I riteiten „gevaar voor herha ling" bestond. Zij hebben be- loofd in afwachting van behan- j deling van hun zaak zich niet 1 opnieuw schuldig te maken aan de overtreding. Eerste optreden in VS De Russische danser Michael Barisjnikov rechtsj heeft zijn eerste optreden in de Verenigde Staten gehad, sinds hij onlangs besloot niet naar zijn land terug te keren. In New York trad hij op met Natalia Makarova in „Giselle", na afloop waarvan hij werd geluk gewenst door mevrouw Onassis en haar doohter Caroline Kennedy. (Van onze correspondent Frans Wifnands) BRINDISI - De Zuiditaliaanse havenstad Brindi si heeft in de afgelopen dagen ruim 15.000 toe risten, die min of meer in paniek weggevlucht waren uit Griekenland, proberen op te vangen. In een voortdurende luchtbrug en een verbin ding met alle mogelijke veerboten, zijn de laat ste dagen gemiddeld meer dan 2.000 toeristen per dag van Griekenland overgestoken naar Ita lië. De kleine havenstad Brindisi heeft die ongeken de stroom niet kunnen opvangen. Het totaal aantal hotelbedden in de stad bedraagt slechts enkele honderden en die waren uiteraard door lopend bezet. Duizenden toeristen hebben daar om een of meer etmalen improviserend de nacht door moeten brengen, kamperend op stranden of langs de boulevards. Velen van hen hebben dagen achtereen uren en uren in de rij gestaan bij de reisbureaus om een transportmogelijkheid naar het noorden te regelen. Alle vliegtuigen en treinen waren con stant volgeboekt. Diverse vliegtuigmaatschappij en hebben verscheidene chartervluchten op Brindisi uit moeten voeren om de gestrande toe risten op te halen. Alleen vakantiegangers met eigen vervoer konden naar believen Zuid-Italië verlaten. LISSABON De Portugese president Antonio de Spinola heeft za dag in een radio- en televisierede gezegd dat Portugal bereid is een begin te maken met het proces van de machtsoverdracht de volkeren van Guinee, Angola en aangebroken om de bevolking van toe te kennen hun lot in eigen hand te nemen." De Spinola beve de wat reeds eerder deze week In een amendement op de gron< was vastgelegd, namelijk dat Portugal het recht van de volkerei zelfbeschikking, daarbij inbegrepen het recht op onafhankelijk! De verklaring is in Afrijca met instemming ontvangen. In Angola ben de bevrijdingsbewegingen FNLA en MPLA besloten een meenschappelijk front te vormen met het oog op de politieke komst. „We hebben de moeilijkste van alle overwinningen behaald: we ben onszelf overwonnen, onze dwalingen en onze tegenstrijdig den", aldus president De Spinola. Met 13 jaar oorlog hebben we prijs betaald voor de vergissingen van het vorige bewind. De n taire inspanningen hebben in de loop der jaren hun zin totaal ve ren, omdat ze niet vergezeld ginigen van politieke maatregelen. Hij zei dat Portugal allés zal doen om de droom van de Afrikaa gebieden voor vrijheid, democratie een multiraciale samenleving maatschappelijke vooruitgang niet op een teleurstelling te laten lopen. Portugal zal zii'jn verantwoordelijkheden niet ontwijken alle mogelijke hulp geven, die de nieuwe landen nodig zullen I ben. Portugal, aldus de president, keert na een decennium struisvogelpolitiek weer terug in de wereld. je Mun- jepen te zijn v Hij de Ier al in die laten at er Voor -lang- al ge- n, dat I wa kwa ke le lt lot De lielft minder De 24-jarige Amerikaan James Hamman kan vün nu af met de helft toe. Zijn gewicht van 200 kilo is verminderd tot 100, al moest daar vorig jaar wel een kleine operatie aan te pas ko men. Hij kan nu in een van de pijpen van zijn vroegere panta lon. Met 90 kilo zal hij zich vol ledig happy voelen. HUNTSVILLE, Texas (AP) Drie gewapende mannen en de vijftien gijzelaars die zij vast houden in de bibliotheek van een gevangenis in Huntsville, Texas, hebben gisteren een mis bijgewoond die werd opgedra gen door een priester, een van de gijzelaars De autoriteiten overwegen nu de jongste eis van de drie mannen: vrije af tocht naar „veilig grondgebied" buiten de Verenigde Staten. De 34-jarige Fred Gomez Carrasoo, leider van het drietal, heeft ver klaard geen tijdslimiet te heb ben gesteld voor de inwilliging van zijn eisen omdat „dat-niet eerlijk zou zijn tegenover de gij zelaars". De meeste gijzelaars worden sinds vorige week woensdag vastgehouden. Premier Den Uyl vóór zijn cara-r van op een camping nabij Lissa bon in gesprek met minister Soares van Buitenlandse Zaken en zijn vrouw. Lissabon, (AP) Premier Den! Uyl, met zijn vrouw en een van zijn dochters op kampeervakan- J tie in Portugal, heeft zaterdag de Portugese minister van Bui-1 tenlandse Zaken Soares ont haald op de camping in Mon santo bij Lissabon waar hij mo menteel verblijft. „Wij hebben de dag doorgebracht met praten, maar weinig over politieke problemen", zei Den Uyl. Soares is een goede vriend van Den Uyl. .,In Nederland is Soares een symbool geworden van de strijd voor de democra tie in Portugal", aldus verklaar de de premier. De familie Den Uyl zal nog een week gaan lo geren in Algarve bij een van de zwagers van Soares. Hij zei dat hem en de zijnen hun eerste be zoek aan Portugal bijzonder goed beviel. Oorzaak vliegramp 1 PARIJS De oorzaak van de vliegramp met het Russische I supersonische vliegtuig Toepo- lev-144 blijft onopgehelderd. Een j Russisch-Franse commissie van onderzoek heeft zaterdag het j dossier gesloten met de ver- j klaring dat menselijk falen het i meest waarschijnlijk is. Het j meest waarschijnlijk is. Het i neerstorten van het toestel tijdens een luchtvaarttentoon stelling in Parijs kostte in juni vorig jaar 13 mensen het leven. Bomexplosie Toulouse TOULOUSE - Bij een bomexplosie 1 voor het Spaanse consulaat in Toulouse zijn gisteravond tien mensen gewond, onder wie twee commissarissen van politie die er ernstig aan toe zijn. Van het consulaat zijn slechts de ruiten gesprongen. Gebouwen in de omgeving liepen daarentegen i ernstige schade op. Er zijn geen aanwijzingen gevon den over de daders vaai de aan- j BERGEN OP ZOOM (ANP) - Een overval op de bedrijfsleider van een Albert Heijn-filiaal In Bergen op Zoom en diens assis tent en hun ontvoering daarna hebben zaterdagavond aan de drie gewapende overvallers geen cent opgeleverd. De overval lers hadden het vermoeden dat de twee mannen de dagop brengst van de winkel bij zich hadden. De laatsten hadden dit geld echter in de kluis van de winkel gelegd. Rond zeven uur zaterdagavond werd de bedrijfsleider en zijn assistent, toen zij uit de winkel kwamen, onder bedreiging met een pistool gedwongen in een klaar staande auto te stappen. De bedrijfsleider had een doos en een buideltas bij zich, maar daarin bevond zich geen geld. De overvallers reden daarop in de richting van Hoogerheide met de kennelijke bedoeling naar België te vluchten. Daar bleek de weg gebarricadeerd te zijn. evenals in Kuybergen, de tweede mogelijkheid die de overval lers probeerden om het land uit te komen. Via binnenwegen kwamen zij daarop in Roosendaal terecht. Daar zetten zij de assistent u t de wagen, toen bleek dat noch hij, noch de be drijfsleer geld bij zich hadden. De over.allers dachten toen toch nog hun slag te kunnen slaan door terug te keren naar Bergen op Zoom en de bedrijfsleider te dwingen c'.e kluis te openen. Daar aangekomen schrokken zij echter van de politie die inmiddels ter plaatse was en verdwe nen weer in de richting Roosendaal. Daar lieten zij de bedrijfs leider gebonden in een maisveld achter. De vier mannen ont vluchtten en zijn nog niet teruggevonden. versie, die waarschijnlijker lijkt zou hij doodgeschoten zijn door een cipier, die in paniek raakte en in het wildeweg begon te schieten. Franse gevangenen heeft tijdens In Rennes werd de gevangenis het weekeinde een dramatisch hoogtepunt bereikt met opstan den in twintig gevangenissen in het gehele land, waarbij in La Talaudière bij St. Etienne een dode gevallen is. In een huis van bewaring in Col- g'steren bij een tweede opstand binnen enkele dagen grotendeels verwoest en in Chalon sur Mar nes eisten de gevangenen dat de officier van justitie gisteren het middagmaal met hen kwam ge bruiken. Dit gebeurde en daar na keerde de rust terug, mar maakten negentien gevan- De Franse gevasgenen hebben genen gebruik van het oproer om te ontsnappen, maar acht van hen konden spoedig weer gegrepen worden. Over de oorzaak van de dood van de gedetineerde in La Talaudiè re bestond gisteravond nog geen volkomen helderheid, Volgens een lezing was hij ernstig ge wond tijdens de brand, die de gedetineerden gesticht hadden en overleed hij op weg naar het ziekenhuis, volgens een andere volgens zekere verklaringen deze zomer hun „mei 1968" willen organiseren. De motieven van hun opstand zijn in vele geval len gegrond. Tal van gevange nissen zijn verouderd en met name wordt vrijwel unaniem geprotesteerd tegen het verbod zekere kranten en publicaties te lezen. Soms ook beperken de ei sen van de opstandige gevange nen zich tot het vragen van vierde douchebeurt per week. Bussum (ANP) Naar eerst thans is bekendgemaakt Is een 4-jarig meisje uit Utrecht don derdag In een toilet van het Ma- jellaziekenhuls In Bussum op zeer ernstige wijze aangerand. Het meisje was met haar ouders in het ziekenhuis op bezoek. De ouders hadden hun dochtertje een half uurtje in de hal achter gelaten en toen moet het kind door een man zijn meegelokt naar een toilet waar hij het aanrandde en waarschijnlijk ook mishandelde. De ouders ontdekten een en ander toen zij met het kind in hun woning in Utrecht waren teruggekeerd. Het meisje werd direct onder doktersbehandeling gesteld. Aangifte bij de Bussumse politie volgde. Deze stelde onmiddellijk een uitgebreid onderzoek in dat tot dusver echter geen resultaat heeft opgeleverd. (Van een onzer verslaggevers) RIJElN- Ruim tweehonderd in woners van de dorpjes Huiten en Molenschot, tussen Breda en Tilburg, hebben zaterdagmorgen bij de vliegbasis Gllze-Rijen een protestdemonstratie gehouden tegen de komst naar het vlieg veld van een tweede squadron NF-5 jachtbommenwerpers. Een voor de hoofdingang staande straaljager werd onder het schuim gespoten, maar later weer keurig schoongemaakt. De demonstratie werd operatie „luchtbel" genoemd. Volgens actievoerder Bastiaansen was het een voorloper op operatie „poe" die zal woeden uitge voerd als de straaljagers toch naar Gilze-Rijen komen. De startbanen zullen dan met koeiemest worden bespoten. De plaatselijke overheid heeft ech ter laten weten een dergelijke actie niet te dulden. De omwo nenden van de vliegbasis pro testeren tegen de volgens hen ontoelaatbare toeneming van de geluidsoverlast als er een twee de squadron komt. Rovers Geleen verloren buit tijdens vlücht 'GELEEN - De drie overvallers van de 29-jarige onderuitvoerder Sipke Bergsma, die bij de over val het leven verloor, hebben bij hun vlucht uit de flat 21.000 in de gang verloren. Zij hebben slechts vier of vijfhonderd gul den aan hun overval overgehou- In het bijzijn van mevrouw Bergsma en een van de kinde ren hebben de rovers meer dan tien schoten gelost uit een pi- stoolmitraïïleur en een pistool. De namen van de daders zijn bij de politio bekend. Een goede aanwijzing was de bril die een van de overvallers bij zijn vlucht had verloren. De daders zijn Zuidmolukken in de leef tijd van 20 tot 28 jaar. Zij had den het voorzien op de lonen van de honderd man die voor de koppelbaas werken. De mannen zijn nog niet gevon den. Zij zouden te voet zijn ge vlucht, met een taxi naar het station in Geleen zijn gereden en vandaar een bus naar Maas tricht hebben genomen De bus schauffeur heeft echter ver klaard de Zuidmolukkers niet als passagiers te hebben gehad. Solotocht voltooid De Japanse zeiler Hirosji Aofei voltooit hier zijn 37 maanden durende solotocht om de wereld. Na 35.000 zeemijlen kwam Aoki gisteren bij Osaka aan. „Ik ging alleen om het avontuur, en dat was het. Ik ben gelukkig", aldus de succesvolle zeiler. WeeroverzJcht Van een onzer verslaggevers MIDSLAND De moordenaar van de achtjarige Bastiaan Ellmer op Terschelling is nog steeds voortvluchtig. De recherche heeft zaterdagmid dag de twee Belgen P. M. van Ch. uit Gent en E. G. C. uit Sint Ammansberg vrijgelaten. Zij wer den vrijdag aangehouden, maar bleken na onder zoek niets met de zaak van doen te hebben. Ook werd er zaterdag een 24-jarige Terschellinger jongeman die gelijkenis toonde met het signale- I mest, aangehouden. Hij werd echter ook weer op vrije voeten gesteld, omdat er een sluitend alibi was. ft mist 19 temperaturen ton luchtdruk in millibaren opklaringen hagel -w-w warmtefront H hoge-dnjkgebied -g* bewolking sneeuw f-r kou-front L lage-drukgebied JyZ onweer windrichting verplaatsingsnchting DE BILT De westclrculatle die iAICCDDADDODTPM zich van het midden van de Atlanti- ÏÏCtnonrrun I bil sche Oceaan tot In Europees Rus land voortzet, geeft het weer in de max. neer streken gelegen tussen de en zestigste breedtegraad selvallig karakter, waarbi, peraturen aan de gematigde kant Amsterdam rw. bew. Veel doden in India NEW DELHI stens 54 mensen verdronken als j fjjjckholm gevolg van overstromingen door 50 vrijwilligers en rechercheurs hebben dit week einde intensief de omgeving van de moordplaats afgezocht. De politie hoopte op deze manier het wapen waarmee de moord is gepleegd, een mes of een ander scherp voorwerp, te vinden. Het zoeken bleef echter zonder resultaat. Het enige dat men vond was een zakdoekje waaraan bloed I late moessonregen. De m^est* zat. Volgens een commumqué van de recherche doden zijn te bet: op Terschelling js het zakdoekje echter waar schijnlijk van een toeriste, die een bloedneus heeft gehad. De Terschellinger bevolking helpt veel bij het onderzoek van de politie. Uit de tien tallen tips heeft men 70 bruikbare geselecteerd en die zullen worden nagetrokken. Zu-ich de I declsiaten Kerala en Ar;am. Dc mas bew. 25 o schade aan gewassen is. groot, j tvJaWvr* f^b'ew8"' ""29 In de staat Bihar heerst ook nog tu?As V onbew.' 32 o een pokkenepidemie die dit jaar j al aan 25.000 mensen het leven zou hebben gekost. I

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7