'De première was het ergste' inrnnrrrti Caravan niet langer dan drie dagen voor de deur Janneke Lichte: ex-Leids Sleuteltje in de Mounties-show liiai MAANDAG 29 JULI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 3 j I LEIDEN Na een voorbereiding die ettelijke jaren heeft ge duurd neemt de gemeenteraad op 5 augustus aanstaande een beslissing over het al dan niet vaststellen van de nieuwe „Al gemene plaatselijke verordening voor de gemeente Leiden". Als de raad er zijn fiat aan geeft - en dat is vrijwel ze ker - zal de van 1912 date rende Verordening op de straatpolitie komen te ver vallen. Belangrijke vernieu wingen in de nu door b. en w. voorgestelde verordening hebben betrekking op het or ganiseren van betogingen, het houden van „vermake lijkheden", het parkeren, de doorvoer van gevaarlijke stoffen en de mogelijkheid om in beroep te gaan tegen gemeentelijke beslissingen. Van belang voor caravan-eige naars is bijvoorbeeld dat vol gens de nieuwe regeling een caravan niet langer dan drie dagen achtereen op de open bare weg mag worden ge parkeerd. Hetzelfde geldt voor kampeerwagens 'en an dere voor recreatieve doel einden bestemde voertui gen". Wel kunnen h. on w. van dit verbod ontheffing verlenen. Gevaarlijke stoffen Het vervoer van gevaarlijke stoffen via Leiden wordt ge bonden aan bepaalde door b. en w. aan te wijzen wegen. Daarbij denkt men aan rijks weg 44, riiksweg 4 alsmede de verbinding tussen deze wegen via Rijndijk, Haag- weg, Churchillaan, Voorscho- terweg, Lammenschansplem en Europawep. Het vervoer van gevaarlijke stoffen uit Leiden naar elders moet plaats hebben langs de kort ste weg. lil beroep Aanzienlijk uitgewerkt in de nieuwe verordening zijn de bepalingen die de beroeps procedures tegen gemeente lijke beslissingen regelen.On dermeer wordt het daardoor voor belanghebbenden offi cieel mogelijk om tegen alle gemeentelijke beschikkingen, waardoor zij rechtstreeks in hun belang worden getroffen, bezwaren in te dienen. Tegen een aantal beschikkingen van b. en w. of van de bur gemeester kunnen zij in be roep gaan bij de gemeente raad. In alle andere gevallen kunnen zij bezwaren maken bij het orgaan dal de be schikking heeft genomen. Dit orgaan is dan verplicht tot „herweging" van zijn be sluit. Betogingen Voor het houden van betogin gen, optochten en vermake lijkheden is volgens de nieu we verordening geen vergun ning meer vereist. Wel zullen dit soort manifes taties bij de politie moeten worden geme'd. B. en w. achten meldipg nodig opdat van tevoren de gewenst poli tiële voorzorgsmaatregelen kunnen worden genomen. Een betoging of optocht mag door de burgemeester alleen worden verboden als „naar redelijke verwachtingen' niet kan worden voorkomen dat „onevenredige schade" wordt toegebracht aan perso nen of goederen, of aan een veilige afwikkeling van het verkeer. Ter behartiging van deze en andere belangen mo gen b. en w. overigens wel ten alle tijde voorschriften uitvaardigen waaraan de be togers zich moeten houden. Bloemlezing Voor de goede orde tenslotte nog een kleine bloemlezing uit alle andere artiekelen in de nieuwe Algemene plaat selijke verordening: Artikel 18. Ieder is ver plicht ervoor te zorgen, dat een hond, die onder zijn toe zicht staat, zich niet van uit werpselen ontdoet op een ge deelte van de weg, dat ken nelijk is ingericht voor ver keer uitsluitend of mede van voetgangers of als speelgele- genheid voor "kinderen of als gazon. Art. 23. 't Is verboden stieren anders over de weg te geleiden dan geknieband en voorzien van een neus ring.Art. 28 lid 1 b Het is verboden bij vorst, ijzel, dan wel bij of na sneeuwval de weg als glijbaan te gebrui ken of op andere wijze glad heid van het wegdek te ver oorzaken of te vergroten.Art. 41 b Het is verboden in de plantsoenen of de parken te vervoeren of bij zich te heb ben planten, struiken, hees ters of bomen, soortgelijk aan die, welke ter plaatse groeien, of delen daarvan, zoals bloemen of takken, ten zij de vervoerder of houder van deze voorwerpen aanne melijk maakt, dat deze van elders afkomstig zijn. Art. 64 lid 1 a Het is verboden op of aan de weg dan wel el ders op een voor het publiek toegankelijke plaats iemand uit te jouwen, na te schreeu wen, met aanstootgevende taal lastig te vallen, al dan niet met 'n voorwerp hinder lijk aan te raken, dan wel op andere wijze overlast aan te Art. 69 Jid 1 Het is verboden aan de weg: a. in een raam- kozijn of op een drempel of stoep van een gebouw te zit ten of te liggen; b. tegen een deur of raam van een ge bouw te leunen; c. zich zon der redelijk doel in een por tiek op te houden, lid 2: Het in het eerste lid onder a en b gestelde verbod geldt niet indien wordt gehandeld door of met goed vinden van de gebruiker van het gebouw of van het desbetreffende ge deelte van het gebouw. Art. 72 Het is verboden des nachts naar binnen te gluren in een woning of een ander gebouw. Art. 79 Het is verboden in een passage, onderdoorgang, por tiek, galerij of dergelijke voor het publiek openstaande ruimte, tegen de gevel van een onroerend goed of tegen een roerend goed, dan wel op een wrjze die hinder of overlast voor derden mee brengt, te wateren of anders zins zijn behoefte te doen, dan wel dit door een aanzijn zorgen toevertrouwd kind te laten doen. Art. 84a. 't Is verboden zich in openbare waterplaatsen of privaten langer dan vijf mi nuten achtereen op te hou- Art. 88 lid 1. Het is verboden een lijk over de weg zonder noodzaak anders te vervoe ren dan in een gesloten kist 'en anders dan met een daar toe geschikt middel van ver voer of op een baar, die door een voldoend aantal perso nen wordt gedragen, lid 2 Een kistje met het lijk van een kind beneden de leeftijd van één jaar mag in een gesloten personenenauto wor den vervoerd; het mag op de begraafplaats onder de arm worden gedragen. WêêêêM ,Het is vreselijk moeilijk een baan te vindei LEIDERDORP „Bij de Leidse Sleuteltjes kreeg ik de smaak van het vak te pakken. Het heeft me nooit meer he lemaal losgelaten". Nu, tien jaar later staat Janneke Lichte (27) in een show met de Mounties en Seth Gaaike- ma. In haar flat aan de Leiderdorpse Merelstraat, die vol staat met bloemen van de vrijdag gegeven première kan ze de komende dagen uitrusten van 2 weken hard repe teren en twee uitvoeringen. Donderdag moet ze weer op de planken van de Scheveningse Kurzaal. De show duurt tot 17 augustus. ,Het is eigenlijk een try-out voor het winterprogramma van de Mounties, waar ik ook aan mee doe. De combinatie met Seth Gaaikema is erg plezierig om dat je ee ngeméleerd publiek trekt", vertelt Janneke. In de show zingt ze enkele liedjes sa men met de eveneens debute rende Bob van Leeuwen. Boven dien doet ze een sketch met Piet Bambergen. „De scène handelt over een bruidspaar in de eer ste huwelijksnacht. Ik ben een preutse bruid. Die rol is me op het lijf geschreven". Sleuteltjes pJJTo Officieel Datsun-dealer voor Leiden e.o. Herengracht 79, tel. 33861-20987 Roelofarendsveen e.o. tel. 01713—2866 Alkemadelaan 1, Als geboren en getogen Leidse („Ik heb mijn hele leven op het Plantsoen gewoond") met een aardig stemmetje, kwam Janne ke Lichte bij de Leidse Sleutel tjes terecht. „Ik vond het zalig om te zingen. Ze hebben me er zo'n beetje af moeten sfcyren toen ik achttien werd. Vooral Foto's: Kees v. d. Burg Samen met haar vriendin Marty Degens, die thans een zangcar rière aan het opbouwen is, wist ze al spoedig de belangstelling van de Leidse bevolking te trek- „Het was op de Leidato", weet ze zich te herinneren. „We zullen toen een jaar of zestien geweest zijn. Er speelde daar een band je „Strangers in de night" of zo iets. En wij maar meezingen. „Met knikkende knieën stond ik op het toneel" Op een gegeven moment vroeg spoedig vergeten. de heer Wolfslag van de Leidato of we 's avonds wilden optre- Academie den. We dachten minstens dat eerste optreden op de Leidse we ontdekt waren Dat was huishoudbeurs had echter wel tot niet het geval. „De Daylights gevolg dat Janneke Lichte be- (Degens-Lichte) werden weer sloot op ^et toneej haar brood te verdienen. Nadat zij haar ulo-diploma haalde aan de Leid- 'se Asserstraat, kwam ze op de kleinkunstacademie in Amster dam terecht. „Het is een zware opleiding. Van de klas van ne gen ben ik als enige in de derde overgebleven. Marjol Flor en Silvia Albert die bij mij in de klas zaten, zijn er voortijdig af gegaan om bij Ramses Shaffy te werken. De rest is afgeval len", vertelt de Leidse zange res, die overigens dolgelukkig is met haar contract bij de „Mounties" „Het is vreselijk moeilijk een baan te vinden in mijn vak". Doebidoe Dat moest Janneke aan den lijve ondervinden. Hoewel het al vier jaar geleden is dat zij eindexa men op de academie deed, de buteerde zij pas afgelopen vrij dag. „Na de academie heb ik en seizoen het AVro-tienerpro- gramma „Doebidoe" gepresen teerd. Daar heb ik veel van ge leerd, maar ik wilde eigenlijk zelf ook wel eens wat doen en niet alleen andere mensen aan kondigen. Bovendien had ik er geen dagtaak aan". Vandaar dat Neerlands nieuwste cabare tière het in een andere richting zocht: ze werd stewardess bij de KLM. Hoewel ze er aan twijfelde of ze ooit het vak dat ze gekozen had, zou kunnen uitoefenen deed zich na drie jaar bij de KLM te heb ben gewerkt toch een mogelijk heid voor. „Een collega van mij, Carlo van der Vegt, die al een jaar of vijf teksten voor de Mounties schrijft, gaf me een tip dat het duo een meisje zocht dat kon zingen en bewegen, maar dat ook sketches kon doen. Ik heb altijd al een grote bewondering voor het duo gehad, nooit sloeg ik een tv-uitzending over. Dus heb ik aan de audi ties meegedaan". Doodnerveus verscheen Janneke voor Ferry Wieneke en Hans Sleeswijk. „Het was doodeng om na drie jaar niets te hebben gedaan, weer te moeten zingen en dan sen". Toch lukte het haar uitge kozen te worden. „De première was het ergste. Met knikkende knieën stond ik op het toneel. Temeer daar ik wist dat er verschillende men sen in de zaal me zaten te beoordelen. Er ging daardoor natuurlijk ook het een en ander fout", vertelt ze achteraf. „Het is overigens geweldig zoals René van Vooren en Piet Bam bergen je er door kunnen sle pen. Zaterdag ging het dan ook veel beter". T elevisie-show Het komend seizoen zal Janneke Lichte waarschijnlijk ook met de Mounties in hun televisie shows verschijnen. „In het win terprogramma ga ik ln ieder geval ook wat solonummers doen. Seth Gaaikema heeft een paar liedjes voor me geschre- Mogelijk is dit een start voor Jan neke om een solo-zangcarrière te beginnen. „Voor mij hoeft dat nu nog niet zo nodig. Als ik het zou doen, heb ik toch ook de routine nodig, die ik bij de Mounties op doe. Voorlopig heb ik het bij hen erg naar mijn J. Onderwater in voetsporen van zijn vader Van onze correspondent iOETERWOUDE Na de expo sitie van Leen van Teijlingen met zijn tekenwerk in de Rabo bank zijn er opnieuw tekeningen te zien van een artistieke Zoe- tenvoudenaar. Ditmaal van de heer J. Onderwater van de Schenkelweg, die daarmede aantoont dat het aloude gezegde „de appel valt niet ver van de boom" nog steeds opgang doet. Van zijn vader immers was het eerste werk wat in de Rabo bank werd geëxposeerd. Daar mede houdt het nog niet op want ook de derde generatie blijkt niet „van talent ge speend" getuige de fraaie kari katuren met Cruiffie als ab solute topper welke de 15-ja- rige zoon Kees van de huidige exposant vlot uit zijn vingers laat vloeien. Het loffelijk initiatief van de Ra- bobank-directie krijgt, zij het van bescheiden omvang, ook ge stalte in het bijkantoor aan de Hoge Rijndijk. Daar is nu werk te zien van de oud-landbouw school directeur Van Vliet, na dat de heer B. v. Kempen hem was voorgegaan. onder redactie van Ton van Brussel, tel. 01710-22244 tst. 17 Kroegen „Sjaan geef mij de levertraan es aan". Bij ons bezoek aan café „De Gouden Wagen" aan het Noordeinde vallen we met onze neus in de gezelligheid. Johnny Jordaan, vertegenwoordigd door het geluid van de juke-box, heeft net de hele bar aan het deinen gebracht. Een gezellig stamcafé, dat lijdt geen twijfel. „Ik heb de zaak tien jaar gele den van mijn schoonvader over genomen. Daarvoor heb ik aller lei baantjes gedaan. In 't koper gezeten en in wollen dekens. Ik heb ook op de markt gestaan. Totdat ik hier over de vloer kwam en verkering kreeg met de dochter van de toenmalige eigenaar. Zo ben ik er eigenlijk ingerold. Het is een echt bruin café, dat al zo'n jaar of tachtig bestaat". Aan het woord is Kastelein Leen Cavee (42), die „De Gouden Wagen" samen met zijn vrouw drijft. ,.We hebben hier verschillende verenigingen over de vloer. Onze eigen bil jartclub „De Vriendschap". Die spelen een competitie tegen de „De Gouden Wage" aan het Noordeinde clubs van andere Leidse café's, die zijn aangesloten bij de Leid se Billartbond. We hebben ook regelmatig klaverjasavondjes en we hebben onze eigen loterij". In de kroeg staat ook een flipper - bak, die de eigenaar graag door een fruitautomaat vervangen zou zien. In de meeste Neder landse steden is dat toegestaan, alleen in Leiden niet. Ze zijn hier wat betreft gokken veel strenger dan ergens anders. Ook wat betreft de sluitingstij den. We zijn nu met alle cafe's van de stad bezig op het stad huis .om daat een beetje veran dering in te brengen. Ons voor stel is om doordeweeks tot twee uur open te blijven en in het weekeinde tot drie uur. Maar dan moeten er geen uitzonderin gen gemaakt worden, want nu zijn er verschillende bedrijven met een nachtvergunning. Als er een latere sluitingstijd is, dan voor iedereen, zo stelt de heer Cavee. Lustrum Hot House De arena van de Leidse Burcht zal op zaterdag 7 september in het teken staan van het eerste lus trum van de jazz-zolder „Hot House". Hot House, 5 jaar gele den opgericht op initiatief van Ton de Goey, Frank Elinkhui- zen en Thea Pieterse op de zol der van „Eigen Huis" ('t gebouw van de studentenvereniging Au- gustinusaan het Rapenburg heeft een groot aantal musici kunnen contracteren, die voor de regelmatige Hot House-be- zoeker geen onbekenden meer zullen zijn. De Amerikaanse te nor saxofonist Joe Henderson komt in ieder geval en waar schijnlijk met een begeleidings groep van vier man. Verder is het zeker dat het Theo Loeven- die consort aanwezig is en dat het quintet van Robb'e Agerbeek van de partij zal zijn. Eind van deze week hopen de organisato ren meer zekerheid te hebben over het al dan niet optreden Leen Cavee en zijn vrouw achter de goed bezette bar van Chris Hinze met begelei ding van het trio Louis van Dijk. Het jazzfest val begint des ochtends om 11 uur en eindigt 's avonds om twaalf uur. Het Burchtterrein is die dag voor iedereen toegankelijk. Orgelconcert Op vrijdat 2 augustus or-a-'s^ert de volksuniversiteit K en O haar derde zomerorgelconcert in de Marekerk. Op deze averul wordt het orgel bespeeld door Nico van den Hoven. Van Den Hoven begon zijn muziekstudie aan de kerk muziekschool en werd later leerling van het Utrechtse conservatorium, waar hij het solo-diploma met onder- sche d 'ig bchaa'de. Onder lei- - ding van zijn leraar, Cor Kee, behaalde hij de prix d'excellen- Momenteel is hij zelf hoofddocent aan het conservatorium:4 in Utrecht. Tijdens het conr-t iporden werken uitgevoerd van Jóhann Scbastiaan Bach. Aan vang .s 8 uur,

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3