T fiddle SouAoni Ontwerpakkoord over Cyprus opgesteld Nixon vol vertrouwen ondanks fbl ijmaker WACHTEN IS OP ANKARA Kalveren aten kwik-voedsel Boeren blokkeren wegen Topsport zwemmen jeugdigen ongezond verdien 'n echte ■BAaÉfiS Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Chef-redacteur: J. W. C. Leune. Advertenties (excl. B.T.W.) 0,38 per mm. Telefoontjes 3,50 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 juur) - Abonnementen: per week ƒ2,49; kwartaal ƒ32,21; jaar 125,25 - Losse nummers: 45 cent DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND JANE EYRE De AVRO start vanavond met de eerste van de vijf afleveringen van het tv-spel ,,Jane Eyre" naar het gelijknamige, veelge lezen boek van Charlotte Bran- tè. Dit gaat gebeuren op Ned. I om 22.05 uur. Op het andere net om 20.45 uur geeft Doe Elliot een stervende nieuwe MAANDAG 29 JULI 1974 PLAATSELIJK REGEN. In het algemeen veel bewolking met plaatselijk regen. Overwe gend matige zuidwestelijke wind. Min. temp. omstreeks 13 gr., maxima morgen ongeveer 20 gr. IIIllH De drie hoofdonderhandelaars bijeen: links de Griekse minister Mavros, in het midden de Britse minister Callaghan en rechts de Turkse minister Gunes. GENéVE (Reuter-AP-UPI).- De ministers van buitenlandse zaken van Engeland, Tur kije en Griekenland hebben een ontwerpak koord opgesteld, waarmee een voorlopige iplossing in de kwestie Cyprus tot stand zou innen worden gebracht. Het wachten is op de goedkeuring van de Turkse rege- die zich vanmorgen vroeg over de zaak gebogen heeft en later opnieuw bijeen zou komen. De ontwerpresolutie kwam tot stand na uitputtende besprekingen gedurende het weekeinde. Het groot ste knelpunt is de Griekse eis, dat Turkije zijn troepen van het eiland zal terugtrekken. Turkije heeft gisteren en eergisteren nieuwe troepen op Cy prus laten landen, maar daarnaast ook voor enige ontspanning gezorgd door de opmars van troepen op het eiland stop te zetten. Er zijn nu volgens militaire waarnemers ongeveer 25.000 man Turkse Inmiddels is vannacht ook de Veiligheidsraad op verzoek van Griekenland over Cyprus bijeen ge weest. Het kwam tot een felle botsing tussen de Russische en de Britse afgevaardigden. Rusland had eerder op de dat al geèist, dat Cypnis betrok ken moest zijn bij het overleg in Genéve end at alle buitenalndse troepen teruggetrokken zouden moeten worden. De Russische vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad Safronchoek beschuldigde „bepaalde NAVO-kringen" ervan vast te houden aan plannen om tot een verdeling van Cyprus te komen. De Britse afgevaardigde Ivor Richard ant woordde daarop dat de Sovjet-Unie niet het rechl (had mensen ol zondagavond bijeen te laten komen om naar een stuk propaganda te luisteren, dat reedis des middags door Moskou was verspreid". UTRECHT Yolan- da Aggenbach zorgde In het slotweekeinde van de nationale zwemkampioen- schappen voor een opmerkelijke ver richting. Zij legde de 200 meter vlinderslag af in een recordtijd die de toptijd van Ada Kok na zeven jaar overtrof. Cees Priem en Piet van Katwijk niet naar WK wielrennen. Nico Rijnders wil geld zien. We zijn er iveer Afgang van Hawker Hunter Bij een luchtvaartshow- in de Amerikaanse stad Milwaukee heeft een oude Engelse kist, een Hawker Hunte. zijn luchtcapriolen met een afgang moeten bekopen. Het toestel stortte neer, maar de vlieger, kapitein Steven Torrent, kon z'ch mat zijn schietstoel brengen. WASHINGTON, (Rtr/UPI) President Nixon is gisteren uit Californië in Washington teruggekeerd om zich per soonlijk te gaan bezighouden met zijn ver lediging in de op gang gebrachte afzettingsprocedure. Nixon is, aldus zijn voornaamste assistent Alexander Haig, nog steeds vol vertrouwen dat hij door het Huis van Afgevaardigden niet in staat van beschuldiging zal worden gesteld. On danks dit zelfvertrouwen hebben de twee fractieleiders in de Senaat, die straks over Nixon moeten oordelen, van daag een ontmoeting met elkaar om het proces in de se naat voor te bereiden. p,De demarcatielijn is bereikt", al dus de democratische senator Mike Mansfield. Ook het Amerikaanse volk geeft Nixon weinig kans op overle ving van het proces. 51 procent vindt althans dat hij zal moeten worden berecht, en 46 procent vindt dat Nixon moet weggaan. Deze opiniepeiling van Gallup is gehouden voordat het Hoogge rechtshof en de juridische com missie zich hadden uitgesproken over enerzijds het beschikbaar 1 stellen van de geluidsbanden, anderzijds de aanbeveling tot de I afzettingsprocedure. Nixons assistent Haig ziet niet In dat Nixon nu zal aftreden. De president gelooft niet dat aftre den in dit stadium in het belang is van het Amerikaanse vo'k. Perschef Ziegler heeft verklaard dat Nixon zijn emoties goed kan beheersen en zich ondanks twee jaar aanvallen goed xan hand- De juridische commissie van het Huis van Afgevaardigden, dat het debat in het volledige Huis heeft voorbereid, heeft zaterdag met 27 tegen 11 stemmen aan bevolen Nixon in staat van be schuldiging te stellen. De com missie keurde het eerste van de twee ,,impeachment"-artikelen goed. waarin Nixon wordt be schuldigd van belemmering van het gerechtelijk onderzoek naar de Watergate-affaire en pogin gen de zaak in de doofpot te stoppen. De zitting werd daarna tot van daag verdaagd. Er moet nog gestemd worden over het twee de artikel, waarin Nixon be schuldigd wordt van machtsmis bruik. In ieder geval is de afzet tingsprocedure nu op gang ge komen, en gezien de ruime meerderheid van de voorstem mers, wordt een berechting van Nixon door de Senaat nu zeer waarschijnlijk geacht. In de se naat is een tweederde meerder heid nodig om tot afzetten van Nixon te besluiten. Volgens vi ce-president Ford, die de demo craten in de juridische commis sie van het Huis beschuldigde van partijdigheid, zijn de kan sen voor Nixon kleiner gewor- o een weekje kampioenschappen maar we staan alweer hele- biaal klaar voor het nieuwe sei- toen. De zomersporten krijgen nauwelijks kans. (Van een onzer verslaggevers) GRONINGEN Een vijftigtal boeren uit de noordwesthoek van Gronfngen heeft vanmorgen met tractoren en wagens de weg Groningen-Leeuwarden, de weg. Drachten-Heerenveen en de grenspost Nieuweschans ver sperd. Het verkeer ondervond grote hinder van de actie en de politie probeerde de weggebrui kers om te leiden. De boeren wilden met hun blokkade protes teren tegen de landbouwpolitiek in de EEG. De boeren waren gisteren spon taan bijeengekomen en hadden tot de demonstratie besloten, vooral omdat vandaag in Den Haag de besturen van twee cen trale landbouworganisaties bij eenkomen. De boeren vrezen een slechter wordende financiële situatie van hun bedrijven en zijn het er niet mee eens, dat de landbouwprijzen binnen de EEG niet herzien worden. Zij willen, dat de regering, evenals onder meer de Belgsiche en Franse re gering, compensatiemaatregelen treft voor landbouw en veeteelt. Met de actie wilden de boeren kracht bijzetten aan hun eisen aan de regering. (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Eerste Ka merlid prof. dr. I. Diepenhorst (ARP) wil dat minister Van Doorn van CRM maatregelen neemt tegen het houden van na tionale zwemkampioenschappen voor kinderen. In vragen aan de bewindsman noemt de senator sportgebeurtenissen, waarbij jongens en meisjes van 8 tot 14 jaar om nationale titels strijden, cultureel aanvechtbaar, creatief van geringe waarde en maat schappelijk weinig opbouwend. Prof. Diepenhorst vraagt zich te vens af, of de prestaties „waar toe dwaas eerzuchtige ouders hun kroost onder aanmoediging van opa's, oma's, ooms en tan tes opzwepen", naderhand geen kwalijke gevolgen voor de ge zondheid van de kinderen kun nen hebben. Hij wijst erop, dat sommige trainers en medici hun bezorgdheid hebben geuit over het feit, dat zeer veel jonge kin deren teveel van zichzelf ver gen. De Ar.-senator pleit bij minister Van Doorn voor de instelling van een commissie die dit ver schijnsel moet gaan bestuderen. Prof. Diepenhorst deed twee jaar geleden tevergeefs een dergelijk verzoek. 3-jarig meisje I schiet man dood I ADAIRVILLE.(AP) - Een drieja-j rig meisje heeft zaterdag op aandringen van een caféhouder in Adairville, in de Amerikaan se stad Kentucky, een man doodgeschoten. Sheriff Robert Wilson verklaarde dat de zestigjarige Ray Spaul- ding in het café zat toen de ei genaar, Milton Buzz Cole, met het meisje binnenkwam. Cole trok een pistool, gaf dat aan het kind en zei haar dat ze Spaul- ding moest doodschieten. Ze schoot één maal en Spaulding was direct dood, aldus Wilson. Over een motief is niets bekend. Italië sloeg alarm (Van een onzer verslaggevers) Rome- Den Haag - Door verwisseling vzn grondstoffen is een partij kunstkalvermrik in de hundel gekomen die een kwikpre paraat bevatte. Het gaat om het produkt Milkivit van de kal- vermelkfabr.ek Trouw en Co te Futten. Het blijkt te zijn geëx porteerd naar Italiè, Frankrijk, Duitsland, België en Denemar ken. AHen in Nederland al hebben zo'n dertigduizend kalveren kvvikhoudend voer binnen gekregen. De vergissing, die enkele weken geleden werd gemaakt heeft men tot zaterdag uit de publiciteit weten te houden. Zaterdag sloegen de Italiaanse kranten alarm, nadat daar bekend was geworden, dat zo'n 50.000 kalveren waren achterhaald, die het uit Nederland afkomstige besmette voer hadden binnengekre gen. Het afgelopen weekeinde heeft een top-delegatie van Volksge zondheid en Landbouw bliksembezoek aan Italiè gebracht, om te voorkomen dat Italiè in een paniekreactie de grenzen voor Nederlands kalfsvlees en kunstkalvermelk zou dichtgooien, het geen een giagantische miljoenenstrop voor deze exportbranche zou betekenen. Het z et er naar uit, dat de Nederlandse delega tie erin geslaagd is, de Italianen ervan te overtuigen, dat er voor de consument geen enkele gevaar meer bestaat. In Nederland zijn enkele tientallen kalveren door de kwikbes metting ziek geworden of gestorven, Zij zijn onmiddellijk ver nietigd. Van alle 30.000 kalveren die het besmette voer .hebben gehad, ook de gezonde, zullen organen als levers en nieren, waarin kwik zich kan ophopen, worden vernietigd. Bij het mi nisterie van Landbouw meent men, dat het door deze maatre gelen vrijwel uitgesloten is, dat besmet vlees de consument be reikt. Kwik tast het zenuwstelsel bij mensen aan. Slechts de (kleine) moeite van het aanbrengen van een nieuw kwar taalabonnee kost u deze origineel verpakte set heerlijke Schotse jam. Een feestelijke verrassing bij het ontbijt, (P.S. mocht u zelf nog geen abonnee zijn, vraag dan een gratis proefabonnement Noteer m.i.vRflBl als nieuw kwartaal-abonnee: ÜUrl N Stuur deze bon in open envelop. Arir„: zonder postzegel, naar: Woonplaats antwoordnumme, 349. Letden. Stuur de "Schotse jam" naar: LEIDSE Woonplaats: COURANT

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1