NICO RIJNDERS WIL ALLES VERGETEN ©ss Peter Dunn heeft al op de cheque Bescheiden start als oefenmeester Harelbeke Claim van 350.000 gulden bij Club Brugge meer worden dan schaatscentrum MAANDAG 29 JULI 1974 A 5 (Van onze sportredactie) HARELBEKE Een paar kilometer bulten Harelbeke, niet ver van 'het Belgisch-Franse grensplaatsje Kort- rijk, staat aan de Heirbaan een twee-oiïder-eenkap-wo- ndng die zich onderscheidt van de overige huizen langs de weg. Terwijl overal de voortuintjes een verzorgde indruk maken, is het daartoe bestemde stuk grond bij nummer zestig nog een kale strook klei waarin een bloembak met louter verdorde planten illustratief is voor de bezigheden van de bewoners. De familie Rijn- ders woont pas een maand in Harelbeke en het lapje grond voor de woning bewijst dat er vooralsnog belang rijker zaken aan de orde zijn dan het zaaien van gras zaad en het planten van bloemen en struiken. De ver huizing van Nico Rijnders met vrouw Ans en zoontje Rikkie van de badplaats Knokke-Heist naar het indus triedorpje Harelbeke betekent een nieuwe bladzijde van een boek waarin de voorgaande pagina's niet meer worden opgeslagen. Aan de voordeur van hun 'huis is geen naamplaatje bevestigd, maar in de hal, recht tegen over de ingang, hangt een in gelijste kleurenfoto van Aja»x, waarop Nico, Rijnders gehurkt zit temidden van onder meer Velibor Vasovic, Dick van Dijk, Sjaak Swart. De op Ve ronica afgestemde radio en een Nederlands ochtendblad van de dag tevoren op de bank in de huiskamer vormen het bewijs dat de familie Rijnders dan weliswaar wat verder verwij derd woont van de Nederland se grens het contact toch zo veel mogelijk wil behouden. Tegenover de open haard hangt aan de muur een grote kopie van een oude Nederland se meester, die een boeren landschap uitbeeldt. Op tafel liggen paperassen die betrek king hebben op de trainerscur sus die Nico Rijnders al voor eenderde met succes heeft ge volgd en die de start inhoudt van een nieuwe carrière. Nico Rijnders is sinds begin juli trainer van Hare'beke, dat na twee kampioenschappen en daarmee geprnrd gegane pro moties komend seizoen uitkomt in de vierde afdeling landelijk van de Belgische competitie. Het betekent een bescheiden begin, nadat Nico Rijnders als voetballer triomfen vierde bij Ajax, in het Nederlands elftal speelde en in 1971 koos voor het ..igrote geld", dat in België op getalenteerde spelers lag te wachten. Hij stelde ziijn kwali teiten in dienst van Club Brug ge, maar een dramatisch onge val tijdens een competitieduel tegen FC Luik maakte een abrupt einde aan zijn activitei ten. Nico Rijnders, ontspannen onderuit gezakt in een gemak kelijke stoel met de benen over de armleuning geslagen, wil niet meer wonden herin nerd aan die noodlottige twaalfde november 1972. wil er alleen dit nog over zeg gen", zegt hij met enige stem verheffing als het onderwerp ter sprake komt, ,,het was geen hartinfarct. Het was een medisoh ongeval dat werd ver oorzaakt door een bal tegen de onderbuik die ademnood tot gevolg had, waardoor een hartstilstand optrad". Beroering Nico Rijnders zakt terug in zijn stoel. Voor wat hem be treft is er genoeg gesproken over het voorval dat de sport wereld ruim anderhalf jaar ge leden in heftige beroering bracht. Hij bant de peTiode bij Club Brugge zoveel mogelijk uit zijn gedaohiten. Hrij praat volop over de bezigheden in zijn nieuwe functie, maar toch is het hoofdstuk-Brugge nog niet afgesloten. Rijnders heeft een claim van 350.000 gulden op Club Brugge dat toch al door financiële zorgen wordt ge- kwe'd, hem als assistent-coach en scout niet kon handhaven en tevens enkele spelers moest verkopen. „Ik wil over die hele affaire niet meer praten", zegt Rijnders op een toon die nauwelijks tegenspraak duldt. „Ik heb die hele zaak in han den gegeven van m'n adviseur Martin Snoeck". Nico Rijnders wil zich door niets laten aflei den van de taak waarvoor hij Nico, Ans en zien de toekomst optimistisch tegemoet. zich ziet gesteld. Vandaar dat hij de geldelijke perikelen die tussen hem en zijn voormalige werkgever bestaan bijna als een buitenstaander benadert. Ik wil er los van zijn", be sluit Nico Rijnders. Zeer lang Martin Snoeck, die al zeer lang de belangen van Nico Rijnders behartigt en behulp zaam is geweest bij het opstel len van zijn contracten, meent dat zijn cliënt goede vooruitzichten heeft op de drieëneenhalve ton die deze van Club Brugge verlangt, zijnde de uitkering voor een ongeval tijdens het voetballen. „AchteraF', vertelt Snoeck, „zijn we erg blij dat we die Clausule in het contract van Rijnders hebben laten opne men. Tot het fatale moment was het gebruikelijk dat derge lijke afspraken slechts monde ling werden gemaakt, maar nadiien en daarvoor is zijn geval eigenlijk nuttig geweest wordt het vrijwel altijd schriftelijk bedongen. Brugge heeft tijdens Rijnders' eerste jaar inderdaad een verzeke ring afgesloten. We hebben een kopie van de polis gezien. Na het ongeval van Rijnders bleek dat Brugge de premie voor dat seizoen niet had betaald. Die werd pas kort daarna voldaan. Daarmee was de club dus te laat, maar nu stelt Brugge dat ze voor verlenging geen be richt van de maatschappij had ontvangen. Er is toen een dis cussie ontstaan tussen de ver eniging en de maatschappij over het bestaan van een ver zekering voor Rijnders, waar- Ik- uit tenslotte bleek dat hij op het moment van het ongeluk niet was verzekerd. De hele zaak heeft daardoor erg lang geduurd. We hebben geduld ge had met de club, maar die bleef de boot afhouden. Van daar dat we een kort ged;ng hebben aangespannen dat eind mei in eerste zitting heeft ge diend. Over een maand, als de vakantie voorbij is, zal de uit spraak komen. Ik geloof dat Rijnders' kansen gunstig zijn. Hij staat sterk door rapporten van medici die voor zijn onge val verklaarden dat hij in uit stekende conditie verkeerde voor topsport". Andere zaken Nico Rijnders heeft inmiddels andere zaken aan zijn hoofd. Nadat hij zijn financiële wen sen ingewilligd had gezien door Harelbeke dat bij mon de van lid van de beheerraad Ghislain Malfait verklaart Rijnders als trainer te hebben gevraagd om zijn capaciteiten en ambitie stelde hij enige versterkingen voor die werden aangekocht. Zo trok Harelbeke Dick Beek (ex-FC Den Bosch) en de in België bekende Kees Strabbe van eerstedivisieclub Waregem aan. Daarmee heeft Nico Riin ders. die een driejarig contract als trainer heeft afges'oten, zijn spelerspotentieel op de ge wenste kracht gebracht. Een probleem was nog de mentali teit. „Ik ben eigenlijk bezig met de overschakeling van puur amateurisme naar semi- professional is me", zegt Nico Rijnfders, bedachtzaam formu lerend. „Hier moet eigenlijk alles nog op poten worden ge zet. De spelers, die voor een overwinning 175 gulden gaan verdienen, moet nog discipline worden bijgebracht. Maar ik moet mezelf ook aanpassen. Terwijl ik altijd lid van een groep ben geweest, sta ik er nu voor. Dat kost tijd. Ik heb car te blanche, ailleen ik heb de verantwoordelijkheid. Dat is de beste situatie. Ik heb me tot doel gesteld om Harelbeke binnen drie jaar te laten pro moveren. Als dat niet gebeurt ben ik niet geslaagd als trai ner en zal ik moeten bekijken of ik ermee door moet gaan". De jongste trainer van Belg'? (27) richt zijn aandacht op dit moment geheel op de belangen van zijn club. Hij besteedt vijf zes uur per week aan de trainerscursus en zet zich daarnaast volledig in voor zijn spelersgroep. Nico Rijnders is ac.n een nieu we episode in zijn leven begon nen. In een andere omgeving: „Het bevalt me erg goed in België" bouwt hij aan een toekomst die als de voorteke nen niet bedriegen alle moge lijkheden in zich heeft om suc cesvol te worden. In de achter tuin scharrelt zoontje Rikkie rond. Voor de plastic bal die er ligt toont het anderhalf jaar oude kereltje geen enkele be langstelling. Nico Rijnders zelf des te meer. HeireJbeke zal het ervaren. FRANK WERKMAN Boetes vormen ook een integrerend onderdel van het Canadese ijshockey. Protesteren is er niet bij, tenzij de betrokken speler een straf van zo'n horiderd dollar wil riskeren. Op dat Canadese peil spelend vergt een wedstrijd van driemaal twintig minuten ook geen drie uur. AMSTERDAM Peter Dunn woont in Callfornië en ls directielid van een bank. Voor een jaar heeft hij deze lu cratieve baan opgezegd omdat hij zijn zetel verplaatst naar Europa waar per half oktober een internationale profcom petitie basketball van start gaat. Peter Dunn is woordvoerder van een groep fi nanciers die ook Nederland en speciaal Den Haag, hebben uitverkoren om mee te draaien in de competitie waarvoor de spelers op enige sterke Nederlanders na om het landelijk accent te verleven digen door Amerika worden geleverd. Het oog is op Den Haag gevallen omdat het sportcentrum „De Uithof" ten on rechte louter aangeduid als schaatscen trum want er zouden oneindig veel meer activiteiten in die fraaie accommodatie ontwikkeld kunnen worden een ideale gelegenheid ls om de thuiswedstrijden in de profcompetitie te laten spelen en de stad bovendien centraal ligt in het va derlandse basketballgebeuren, dat zich In hoofdzaak in het westen afspeelt. De dagen van respijt zijn bijna ver bruikt want binnen de kortste keren moet de op antwoord wachtende Ameri kaan weten of „De Uithof" voor zijn competitie beschikbaar kan worden ge steld. Hij heeft de ballpoint al op de cheque om de huur vooruit te voldoen. De gemeente aarzelt evenwel. Een aar zeling die ds ontstaan na het fiasco van de ISSL, de profschaateorganisatie, die niet in staat bleek publiek naar „De Uithof" te trekken en door gebrek aan financiën een snelle dood stierf. De ge meente wenst zich, terecht, niet weder om in een avontuur te storten, hoewel de financiële perikelen ditmaal vrijwel nihil zijn. Peter Dunnn is bereid a la minute een bedrag van achttienduizend dollar over te maken voor huur van „De Uithof". De. uiteraard, zakelijk in gestelde Amerikaan wenst nog wel enige vooiwaarden te verbinden aan het spe len in „De Uithof", die daardoor wel een algemener functie zou krijgen en beter exploitabel kan worden gemaakt. Dat behoeft ook niet want een bezit van de gemeenschap als het schaatscentrum behoeft niet per se een sluitende exploi tatie op te leveren zie Rotterdam met Ahoy waar jaarlijks een miljoenen kapi taal bij moet maar er dient wel ge streefd te worden naar een zo klein mo gelijk deficit. De mogelijkheid om „De Uithof" voor meer dan alleen recreatief schaatsen en Ijshockey in te zetten kan vergroot wor den met de profbasketballcompetitie, die bovendien sterk gekoppeld is aan de profcompetitie ijshockey waarvoor de plannen voor het seizoen 1975-1976 voor uitvoering gereed zijn. Een van de fi nanciers van die Europese ijshockey- competitie is tevens eigenaar van een basketballploeg in Amerika, die spelers voor Europa zal leveren. Zoals de ge meente Den Haag thans nog huiverig is om een beslissing te nemen inzake de verhuur van „De IMhof", zo zou de Amerikaanse interesse voor profijshoc- key in Den Haag kunnen slinken indien de basketballcompetitie onverhoopt geen doorgang zou vinden. Nederland, en vooral Den Haag, zou dan zowel het ene als het andere evenement buiten hebben gesloten. Struikelblok Peter Dunn wil het risico voor de ge meente tot een minimum beperken door de huurprijs vooruit te voldoen. Hij vraagt dan wel een houten vloer omdat anders vanzelfsprekend niet gespeeld kan worden de gemeente zou daartoe bereid zijn, naar verluidt, omdat deze verplaatsbare vloer eveneens voor ande re evenementen ook buiten „De Uithof' gebruikt zou kunnen worden en een bijdrage in de ontwikkeling van het jeugdbasketball dat hem voor ogen 9taat. Dait lijkt het struikelblok, waar over evenwel gesproken kan worden aangezien zich, tot voor kort onvermoe de, ontwikkelingen in het Nederlandse basketball aandienen, waardoor het mo gelijk zou kunnen worden dat een grote sponsor zich ook achter het Amerikaan se project schaart. Voorts zou een oplossing kunnen zijn dat de gemeente op onrendatr'" uren (ochtend en/of middag) F be schikking stelt, zodat voo»- bare scholieren Ingepast in het lesrooster (gymnastiek), zich kunnen bekwamen in basketball waarvoor Peter Dunn dan enige spelers van het in Den Haag ge stationeerde team als spelleiders be schikbaar stelt. Een overeenkomst die wellicht met gesloten beurzen kan wor den aangegaan en de ontwikkeling van basketball een favoriete sport op de scholen, afgezien van het feit dat de meeste binnensporten een spectaculaire ontwikkeling doormaken zeer ten go»- de zal komen. Met zakelijk ingestelde personen en Peter Dunn is er zo een kan ook za kelijk wordem onderhandeld. Voornaam ste punt is dat de gemeente, anders dan bij de ISSL, geen enkel risico loopt, zelfs al zou de Europese basketballcom petitie om welke reden dan ook geen doorgang vinden. De huur is immer» vooruit betaald. Ontwikkeling Met profbasketball en volgend seizoen, profijshockey, zouden activiteiten aan „De Uithof" kuninen worden gevoegd als aanzet tot een intensievere exploitatie dan alleen als schaatscentrum. Maan den reeds ligt de buitenbaan „braak". Er zou gestreefd kunnen worden naar het aantrekken van evenementen die in de open lucht kunnen plaatsvinden. De prachtige ijshal zou verder tot ontwikke ling kunnen komen, mede door het even eens aantrekken van andere evenemen ten. Op de eventueel aan te schaffen vloer waarom is bij de stichting niet aan uitbreiding van mogelijkheden ge dacht? zou, om maar iets te noemen, een microkorfbalinterland kunnen wor den gespeeld. De laatste, in de vele ma len duurdere Ahoy, trok vijfduizend toe schouwers. „De Uithof" zou met dat aantal meer dan uitverkocht zijn en de korfbalbond zou een veel geringere huur behoeven neer te tellen. Niet ieder te organiseren evenement zal een doorslaand succes worden. Er moet wel enige durf getoond worden, zodat van een uiterst fraaie en voor vele doel einden geschikte accommodatie opti maal gebruik wordt gemaakt en dc „loop naar de Uithof" vanzelfsprekend wordt. Peter Dunn behoeft nog slechts zlin handtekening onder de cheque te zetten. En zelfs al mocht de competitie profbas ketball mislukken, dan nog is er geen man over boord. Peter Dunn heeft er in zijn begroting al rekening mee gehou den, dat het eerste jaar enige tonnen verlies kan worden geleden. Hij is er kennelijk een van het type dat heeft aanvaard, dat de cost voor de baet uit gaat en dat niet ieder initiatief meteen revenuen oplevert. Op dat punt zou hij zich met basketball van hoog niveau in „De Uithof" wel eens kunnen vergissen. HERMAN VAN BERGEM lllllll ■■HIT—-

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13