Damesatletiek na debdcle in Edinburgh op bedenkelijk peil Annemieke Bouma weer een centimeter hoger Ondanks prestatie Ciska Jansen Jan lik Leurs bracht Nicols in eindstrijd Voor Ree titel grootmeester nog haalbaar PAPENDAL Annemieke Bouma (Atmodes) heeft gister middag op het sportcentrum Papendal bij Arnhem haar eigen Nederlandse record hoogspringen dames met een centimeter verbeterd en gebracht op 1.84 meter. Zij was recordhoudster sinds 23 juni van dit jaar, toen zij in Vught 1.83 meter sprong. Eltjo Schutter van de atletiekvereniging Quick uit Nijmegen heeft za terdag tijdens internationale wedstrijden in Brasschaat (België) zijn eigen Nederlandse record polsstokhoogsprmgen geëvenaard. Schut ter sprong 4.80 meter, een hoogte die hij voor de eerste keer be dwong op 16 juni van dit jaar. Zaterdag werd hij er eerste mee, De tweede plaats was voor de Belg Van Vlierberghe met 4.70 meter. Een andere Nederlandse overwinning kwam op naam van de Rotter dammer Rijm van den Heuvel (AVR), die zegevierde op de 800 m in 1.49.7, voor de Belg de Gruyter in 1.49.9. Raymond Heerenveen en Bert de Jager werden in een sprinterscrite rium over 100 en 200 meter tweede en derde, achter de Belg Lam bert Micha. Deze won de 100 meter in 10.4. De Jager en Heeren veen liepen 10.6. Op de dubbele afstand kwam Heerenveen tot 21.4 dezelfde tijd als Micha. Bert de Jager liet 21.6 seconden afdrukken. Een tweede plaats was weggelegd voor Steef Berghuis bij het ver springen. De Spartaan kwam tot 7.02 meter, zeven centimeter min der dan de Pool Raplinski. Mieke van Wissen vierde jubileum EDINBURGH Mieke van Wissen vierde bij de drie- landenwedstrijd in Edin burgh een jubileum. Het was namelijk de veer tigste maal dat zij Neder land in een interlandwed strijd vertegenwoordigde. Zij werd hiervoor onder scheiden met de gouden speld van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie. EDINBURGH De Nederlandse da mesatletiek. die de laatste twintig jaar tot de goede Europese midden klasse behoorden is afgezeakt naar een bedenkelijk peil. Het is de conclusie die getrokken moet worden na de drie- landenwedstri'jd tegen Groot Brittan- nië en Tsjeöboslowakije, die vrijdag en zaterdag dn het schitterende Mea- dowbankstadion van Edinburgh werd gehouden. De tweede ontmoeting tus sen de drie landen, die vorig jaar in Drachten voor de eerste maal plaats vond. eindigde in een debacle voor de Nederlandse dames. Zowel tegen Groot Brittannië (87—48) als tegen Tsjeöhoslowakije (7956) werd bet een zware nederlaag. Opvallend is de grote vooruitgang, die de Tsjechische dames gemaakt hebben. Vrijwel dezelfde ploeg, die in 1973 in Drachten nog met twaalf punten verschil voor Nederland moest buigen en aan de Britse dames zelfs bijna veertig punten moest toegeven, bleek nu gelijkwaardig aan het team van Groot Brittannië en Noord Ierland: 73—73. Vooral in het Britse kamp verbaasde men zich over de enorme vooruitgang van de Oosteuropese dames. Eén van de Engelse coaches noemde de stijging zelfs onnatuurlijk, waarmee hij zonder het uit te spreken doelde op het ge bruik van spierversterkende middelen. Als duidelijk voorbeeld wees hij op discuswèrp- ster Helena Vynalova. De Tsjechische, die in Drachten nog derde werd met 50,08 meter, haalde nu op tien centimeter na de grens van zestig meter. Een andere trainingsaanpak zal In Neder land in elk geval noodzakelijk zijn. De KNAU zal zich wanneer men de komende ja- Den tenminste nog enigszins mee zal willen doen zich steeds moeten gaan richten op de opleiding en begeleiding van talentvolle jeugd, die en dat is tenminste nog een lichtpunt in ruime mate aanwezig is. Men trok zich op aan het voortreffelijke werk van Ciska Janssen, die bij het ver springen 6,40 meter haalde zij het met een iets te sterke rugwind en aan het suc ces van de speerwerpsters Lida Kuys en Elly van Beuzekom, die met 50,82 en 50,62 meter voor de enige en dan nog dubbele Ne derlandse overwinning zorgden. Het duo, dat al enkele malen aan de limiet voor uitzen ding naar de Europese kampioenschappen in Rome (54,00 meter) heeft voldaan, haalde die eis nu niet. De oorzaak daarvan was de onberekenbare wind, die het planeren van de speer vrijwel onmogelijk maakte. Zowel Lida Kuys als de nationale recordhoudster Elly De wind speelde ook Ciska Janssen danig parten. De 29-jarige Amsterdamse, die na een afwezigheid van enkele jaren wegens verblijf in het buitenland, dit seizoen terug kwam, zag een Nederlands record van 6,40 meter, vijf centimeter verder dan de beste op haar en Corry Bakkers naam staande beste nationale prestatie, sneuvelen door een rugwind van drie meter. Ciska Janssen zelf tilde daar niet zo zwaar aan. ,,Ik weet dat ik het Nederlands record gemakkelijk kan pak ken. Ik ga steeds beter springen. Alleen was die wind erg hinderlijk". De Amsterdamse begon zaterdag met twee ongeldige spron gen. De tweede was een juweeel. Hoewel hij een fractie ongeldig was, meette de Engelse jury de afstand op haar verzoek op. Er kwam een bijna onwaarschijnlijke 6,70 meter uit. Zij verlegde haar aanloop enigszins, waarna de balk wel goed werd getroffen en de volgende afstanden eruit kwamen: 6.11, 6,40, 6,09 en 6,32 meter. De laatste sprong werd gemaakt met een toelaatbare rugwind. Ook bij de tweede ongeldige sprong was er een toelaatbare steun van de wind. Behalve Ciska Janssen weet ook Trudy Wun- derink zich nu zeker van „Rome". De Hil- versumse met 52.5 seconden onder nationaal recordhoudster op de 400 meter, eindigde in Edinburgh als derde achter de Tsjechische Cerchlanova en de Engelse Verona Bernard, die in 52.0 seconden gelijk over de streep kwamen. Trudy Wunderink kwam uit op 53.0. waarmee zij opnieuw voldeed aan de li miet voor Rome (53.5). Een kandidate voor Rome is ook sprintster Wilma van Gooi, die na haar derde plaats op de 200 meter (23.86) diezelfde positie haalde op de korte sprint. De Engelse Helen Gol den, die vrijdag de 200 meter won in 22.9 se conden pakte achter landgenote Andrea 6,70 meterj maar bi) deze Lynch dank zij een betere finish de tweede plaats, maar haar tijci was gelijk aan die van Wilma van Gooi: 11.5 seconden. Marian ne de Schipper, die ook op het kleine lijstje voor Rome staat, zal haar kandida tuur komend weekeinde bij de nationale kampioenschappen op Papendal moeten be vestigen. Toen zij als invalster voor Anneke de Lange de 1500 meter moest lopen, kon zij het beslist niet hoge tempo al na 600 meter niet meer volgen. Joke van Gerwen had de pedh dat zij na ruim 800 meter, toen zij nog in een kansrijke positie lag van een tegen standster een ongelukkige trap kreeg. De Lisser atlete moest even uit de baan maar zette toch door. Verreweg de opvallendste prestatie werd ge leverd door kogelstootster Helena Fibingero- va. D Tsjohisoh zgevierde met 20,75 me ter en stelde daarmee opnieuw haar kandi datuur voor de Europese titel. AMSTERDAM Hans Ree heeft zaterdag in de tiende ronde van het IBM-schaaktoernooi door een nederlaag tegen de Jotgo- slaaf Ivkov zijn streven om een grootmeesterresultaat (negen punten) te behalen van een aan zienlijk grotere moeilijkheids graad voorzien. De Nederlandse meester bleef staan op 6'/2 punt, een half punt achter Ivkov, Jan- sa en Toekmakov die nu aan de leiding gaan. Ree dient nu uit de resterende vijf partijen nog 2y2 punt te halen, hetgeen nog altijd als haalbaar moet worden gekwalificeerd. Het duel Ivkov—Ree, dat met aandacht werd gevolgd door Fi- de-voorzitter prof. dr. Max Euwe, verliep aanvankelijk niet slecht voor de Nederlander, doch een lichte ontsporing deed de veelvoudige kampioen van Joegoslavië naar alle wapens grijpen. Hoewel Ivkov in een razende tijdnood verkeerde hij moest in drie minuten 15 zetten doen speelde hij de stand puntgaaf uit. Jansa, die vrijdag min of meer gelukkig aansluiting bij de kop groep kreeg, deed het in de tiende ronde uitstekend tegen Planinc. Hij verwierf zich knap de aanval en won een stuk. Merkwaardig is het overigens dat Planinc, die verleden jaar met Petrosjan de eerste plaats bezette, ditmaal zo weinig tot scoren komt. Timman verrichtte in feite het beste werk van de dag door Ve- limirovic te verslaan. De Joe goslaaf kreeg van de jonge Ne derlandse grootmeester (22) zo veel problemen voorgeschoteld dat hij in een slechte stand ge raakte en door tijdsoverschrij ding verloor. Timman heeft nu weer een 50%-score en kan nog steeds een grote sprong maken. Donner, tot dusver zonder duide lijke uitschieter, noteerde een bevredigende puntendellng te gen Geiler. De Nederlander nam, duidelijk opzettelijk, ge noegen met een hechte stelling bij mindere ruimte. Een dergelijke positie vraagt gro te wendbaarheid en langdurige planning. Geiler kon, ondanks het feit dat hij tijd verslond, niet tot een hoopgevend initia tief komen. De score van Don ner begint een wat draaglijker aanzien te krijgen. De aanvang van de ronde was za terdag voor de Oostduitser Knaak, die nogal frivool met materiaal Oprukte, richting zwarte koning van Csom. De at taque was echter niet al te ge fundeerd, mede omdat het Oost- duitse achterland niet geheel mobiel was gemaakt. Halvèrwege moest die handicap worden overwonnen, hetgeen Csom tijd gaf voor tegenacties. Terecht hielden de matadoren er toen maar mee op. Voor de ranglijst was de punten- deling LangewegLombardy van belang. De Nederlander kan, als hij de wind wat mee krijgt, nog naar één van de acht prijzen reiken. In de meesterafdeling werden de Hoe Timman zegevierde De partij Timman—Velimirovlc had het volgende verloop: Wit: J. Timman (Nederland). belangrijkste partijen, Enklaar Makaritsjev en Ligterink Boey, afgebroken. De zege van Böhm op Ghizdavu maakt eerst genoemde (voorlopig) tot de best-geklasseerde Nederlander. Een meesterresultaat kan Böhm evenwel niet meer bereiken Grootmeestergroep, 10e ronde: Soson- ko (Ned)—Kaplan (USA) V2—V2. Knaak (O.-Dld)Csom (Hong) >/a, Geiler (Rus)—Donner (Ned) V4 Vi, Tukmakov (Rus)Ribli (Hong) Y2—V2, Langeweg (Ned)—Lombardy (VS) Vi—Va, Ivkov (Joeg.)—Ree (Ned.) 1—0. Timman (Ned.)—Velimi rovlc (Joeg) 1—0, Jansa (Tsj)—Pla ninc (Joeg) 1—0. Stand: 1/3: Tukmakov, Ivkov, Jansa 7; 4: Ree 6'/3; 5/6: Rlbli, Gelier 51/2: 7/S: Timman. Csom 5; 9/11: Langeweg, Planinc, Vellmlrovic 4'^; 12/14: Lombardy. Donner, Sosonko 4; 15/16: Kaplan, Knaak 3. Meestergroep, 10e ronde: Ardijansjaü (Indon.)—Vogel (Ned) 1—0. Popov (Buig)—Hartoch (Ned) Y1—V1. Ghiz davu (Roem)—Böhm (Ned) 0—1. Enklaar (Ned)—Makarlchev (Rus) afgebr., Ligterink (Ned)Boey (Bel2) afgebr.. Debarnot (Arg.)— Dely (Hong) 1—0. Stand: 1: Makarlchev 6 4-1 afgebr., 2: Debarnot 6: 3/4. Popov. Böhm G'i; 5: Boey 5 4-1 afgebr.: 6/7: Ghizdavu, Hartoch 5; 8: Ligterink 4'; - 1 afgebr.: 9: Ardljansjah 4'i; 10: Enklaar 4 4-1 afgebr.v 11Dely 4: 12: Vogel 3, LISSABON - Resultaten van het rolhockeyweekend in Lissabon waar om de wereldtitel wordt gestreden: VSBelgië 73, W.Duitsland—Zwitserland 71, Argentinië—Nederland 4—3, Portugal—Italië 3—3. Spanje Australië 80, België—Zwitser land 53, Portugal—Nederland 4—1, W.Duitsland—Italië 6—3, ArgentiniëVer.Staten 22, SpanjeBrazilië 4—1, Frankrijk Australië 80, W.Duitsland Nederland, 4—2, Portugal—Au stralië 9—1, Italië—België 9—1. ORLEANS - Joego-Slavië won in Orleans het basketbal'.toernooi om het Europees kampioen' schap door Spanje na verlen' ging met 80—79 le verslaan. Ne derland eindigde als twaalfde. AMSTERDAM - Jan Lubbers za< op vrijdag 9 augustus in Madrid de hoofdpartij boksen tegen d| Spaanse zwaargewicht Urtain. HAARLEM Jan Dik Leurs, de werper van de Nicols werd na afloop van het Europa Cup-duel tegen zoals de officiële benaming van de Italiaanse kampioen luidt Amaro Montenegro Baseball Club op de schouders. Niet alleen was Leurs met de briljante cijfers van 8-1-6 de winnende werper geworden, maar tevens was hij de man geweest die met zijn ongelooflijke verre home-run voor de winnende run had gezorgd. Kan een werper zich meer wensen? Leurs: „Ik heb met mijn werpen veel af gewisseld. De Italianen slaan niet hard, dus heb ik veel zachte curves gegooid, afgewisseld met nu en dan een snelle bal. Dat bracht ze van hun stuk. Zij zijn aan slag erg agressief en dan moet je wel eens andere methoden gaan gebruiken". Over zijn home-run: „Toen Bou- die (Boudewijn Maat) met een homerun de stand gelijk had ge bracht voelde ik dat het moge lijk was op Corradini nog meer te doen. Ik heb de bal niet eens meer gevolgd. Ik wist dat hij erui was". Raak Nicols dus met 43 in de eindstrijd na een wedstrijd waarin de Nederland se vertegenwoordiger zich de veel betere ploeg toonde, hoewel het spel geen grote hoogte be reikte. Maar op het werpen van de onverstoorbare Leurs had de Italiaanse siagp'loeg, waarin toch maar liefst vijf internatio nals optraden, weinig vat. Slechts zes honkslagen vloeiden er van de knuppels, waaronder twee homers: een in de tweede slaghart (De Rinaldi) en een in de 11e (Luciani). Maar verder stond Leurs nog maar vier honks'agen toe en had daarbij tevèns een geweldige steun van zijn velders, die slechts een maal misgrepen.. Raak N'cols had in de eerste slajj^iö'rt reeds de leiding geno- m .maar deze ging teniet d: Ie homer van Rinaldi. D'. 'a id bleef gehandhaafd to' itste slagbeurt. Toen N euw de leiding nam dc c j de gelijkmakende I si" *hv ïer verloren zag I gi geen wijziging was gekomen. Het werd stil in het Pim Muiier- stadion, waar zo'n 1200 fans de ontmoeting volgden, toen de Ita lianen via de homer van Lucia ni in de elfde slagbeurt me 3 2 voorkwamen. Maar de laatste slagbeurt bracht eindelijk de sensatie. Boudewijn Maat ran selde als eerste slagman de bal over het hek (33). daarna ver dween Blom met drie-slag, maar de heksenketel barstte pas los toen Leurs met een enorme zwieper voor de winnen de run zorgde. Raak Nicols heeft voor de tweede maal de finale van de Europa Cup be reikt. De eerste maal, toen nog spelend onder de naam Haar lem Nicols. was in 1966 en de beker werd tevens gewonnen. Ditmaal zal Raak Nicols het moeten opnemen tegen de win naar van Nettuno (bekerhou- der)-Mannheim. De eindstrijd zal gespeeld worden op 22 sep tember. De plaats zal bij lo ting, die op 17 augustus a.s. tij dens het toernooi om het Euro pese jeugdkampioenschap in Apeldoorn wordt verricht, be kend worden gemaakt. Raak Nicols 10000001002 Amaro Montenegro 01000000 1 0 0 is 3. Werpersresultaten: Leurs (11 In nings) 8-1-6. Een fout. Federico Corradini (II innings) 3-5-12. Drie fouten. DUITSE LOTTO HABUG De winnende getallen in de Duitse Lotto zijn: 19 - 20 - 27 - 29 - 31 - 39. Reservegetal: 48.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 12