Bailly II kan geld eigenaars terugverdienen MATIGE OOGST R0EIF0RMATIE Van der Hoek bleef in zadel ZEILSUCCESSEN IMHOFF EN BLOK Beoordelingscommissie scheidsrechters krijgt meer bevoegdheden Tsjechen namen voorsprong in Davis Cupduel Belgische zege in Francorchamps MAANDAG 29 JULI 1974 A3 (Van onze paardesportmedewerker) WASSENAAR Ruim een jaar geleden maakte de heer De Bruin uit Rotter dam kennis met de paar. desport. Dat gebeurde tij dens de jaarlijkse Dag van het Paard op Duindigt, ter wijl ook zijn mede-firmant van Van Nie IJzer- en Staal B.V. uit Barendrecht, John van NieuwenhuizeiL daarbij aanwezig was. Laatstgenoemde was geen onbe kende in de paardesport. Beide heren kregen het op die dag goed „te pakken" en het gevolg was dat er nu op hun naam bij de Stichtng Draf- en Rensport Onder de stalnaam Marco won af gelopen woensdag de Franse Import Bailly II in handen van pikeur Jan van Dooyeweerd. Het tweede optreden, gistermid dag op Duindigt, was eveneens succesvol. Bailly II won op nieuw in de kilometertijd van 1.19.3, De Franse hengst zege vierde in de Van Nie IJzer- en Staalprijs, één van de vier dra verijen die door de eigenaars van Bailly werden gesponsord. Het IJzer- en Staalcircuit be staat uit drie series en een fina le. Voor de series is steeds een bedrag van 8500 gulden uitge trokken, terwijl voor de finale 20.000 gulden beschikbaar is ge steld. Indien Bailly II in deze vorm blijft is het zeker mogelijk dat het paard het bedrag van zijn eigenaars terugverdient. Tips koersen op Hilversum (van onze paardesportmedewar- ker) DEN HAAG - Tips voor de tien draverijen morgenavond te Hil versum. De eerste start is reeds om zes uur. De Tips: BASTöLPELPRIJS: Le Cup Areta Leis en La Bamba. BARGEPRMS: Minette W., Merry B« en Mastrld. ROODHALSFUUTPRI.JS 1: Kamel Hagheweyde, Johny Waler en Jade. FUUTPRIJS: Kamell, Kwikzilver er Ivan van Barke IJSDUIKERPRIJS: Keen Speed, Jo» no Beroona en Iris van Buuren. ROODHALSFUUTPRIJS: Jonker Jan Lantoni H. en Luguna Star. PARELDUIKERPRI.JS: Lola Hollan- dia. Lady Bird en Lathi BARTRAMIAPRIJS: MOOS Roodnoot, Mister Gapp en Marinus Carlos. Jan van Dooyeweerd en Jan Wagenaar in felle slag de Van Nie IJzer- en Staalprijs. Van Dooyeweerd zegevierde. De Drakenklasse in actie tijdens de zeilwedstrijden in de Holland Week II bij Muiden. ENKHUIZEN Bij Enkhuizen is gisteren de eerste wedstrijd ge zeild voor het open Nederlands kampioenschap solo. Eerste werd Fred Imhoff. Lang heeft het erop geleken tijdens race dat titelverdediger Ronald van Vianen als eerste zou finishen. Maar bij een grote voorsprong op de rest van het veld brak zijn voorstag af. Hij kwam daardoor als twaalfde binnen. Aan het kampioenschap doen zes tien Engelse zeilers mee, een Australiër en een Zwitser. De Engelsman Slaters, die als vier de binnenkwam, werd gediskwa lificeerd omdat hij zijn herken ningspenning, die bij wedstrij den op het IJsselmeer moet worden gedragen, was vergeten. TRAVEMUNDE De Hagenaar Heike Blok is zaterdag winnaar geworden van de eerste wed strijd in de Solingklasse van de internationale zeilregatta in Travemünde. De Nederlander ging gisteren na de Deen Jen sen als tweede door de finish. Hij staat eerste in de algemene rangschikking. In de Tornado-klasse werd de Ne derlander De Beer derde achter de Westduitsers Maass en An- schewski. De race van zaterdag werd ongeldig verklaard. ZEIST - Het bestuur van de sectie betaald voetbal van de KNVB heeft besloten om de organisatie van het scheidsrechterswez i te vereenvoudigen. De scheidsrech- terscommissie blijft bestaan uit een door het bestuur betaald voetbal uit zijn midden benoem de voorzitter en drie leden waarvan er een optreedt als voorzitter van de beoordelings commissie. De andere twee le den worden belast met de werk zaamheden die tot dusverre ver richt werden door de commissie voor algemene en technische za ken en de commissie voor selec tie en begeleiding. De beoordelingscommissie telt be halve de voorzitter twee leden en organiseert zelfstandig de rapportage en de beoordeling over en van scheidsrechters en grensrechters. Aan het einde van het seizoen wordt aan de scheidsrechterscommissie bin dend geadviseerd over promotie en de keuze voor de internatio nale lijst. Daarna stelt de scheidsrechterscomnvssie de volgorde van de lijst voo«\ In het verleden was dit advies niet bindend, waardoor ook de con troverse ontstond na het hpkeid maken van de laatste interna tionale lijst, waarna een deel Beperkt Het binaend advies van de beoor delingscommissie wordt echter pas uitgebracht nadat in ee.i ge meenschappelijke vergadering met de scheidsrechterscommis sie over deze onderwerpen van gedachte is gewisseld. De scheidsrechterscommissie be slist over eventuele afvoering van scheidsrechters na een niet bindend advies van de beoorde lingscommissie. Het aantal rap porteurs en begeleiders zal wnr. den beperkt. Het op het bondsbureau van de KNVB in Zeist gevestigde secre tariaat zal als voorheen belast blijven met de uitvoerende werkzaamheden waaronder het aanstellen van de scheidsrech- Voorbehoud Het bestuur betaald voetbal heeft de heren mr. G. W. Kernkamp, K. L. van der Meer, J. H. Mar tens en A. Stouthandel uitgeno digd resp. als voorzitter en le den van de scheidsrechterscom missie te fungeren. Ten aanzien van de heer Stouthandel, die eventueel als voorzitter van de beoordelingscommissie zal op treden. geschiedt dit onder het voorbehoud dat een tussen hem en de bond scheidsrechters be taald voetbal (BSBV) gerezen vertrouwenskwestie uit de weg wordt geruimd. De benoeming van twee leden in de beoorde lingscommissie zal eerst over enkele weken volgen. Oefenduels (Van onze sportredactie) AMSTERDAM De betaalde voetbal clubs hebben zich weer volop ge stort in het spelen van oefenwed strijden. De uitslagen en doelpunten makers zijn als volgt: Haarlem-DSS (10-0 (9-0): Sadek (3). Feterls (2), Pot (2), Wentlnk, Boszhardt en Van der Berg. NEC—Vitesse'08 6—0 (3— 0): Jan Peters (3). Franssen. Hoog- endoorn, Gerritsen. AZ'67SVV 51 (3—1): Vosmaer. Rijnshoev, Vreden- burg en Nygaard voor AZ. Cercle BruggeFC Amsterdam 11: Jan sen (Amsterdam) en Versluys (Brugge). Westlands elftalFC Vlaardingen 00. Fortuna SCZbro- jovka Brno (TsJ) 2—1 (0—0): Er- kens (2) voor FSC en Hamar voor Brno. SV Tongeren (Bel)—MVV 1— 2. Braems en Baerdens voor MVV en Palmers voor Tongeren. Drach ten—NAC 0—5 (0—0): Vreijsen. Die- rlckx. Van Rooy en Brouwers (2) VeendamNAC 10: Bosman. VVLK—Go Ahead Eagles 0—8 (0— 5): Te Winkel (3). Van der Ley (2), Warnas. Hendrlksen, Van Delnsen. De Graafschap—Achterhoek 50 (30): Veen (3). Overgoor, Hazel- hekke. WHC—Heerenveen 0—3 <0— 1): De Jong, Wlelart, Golynanln. DUISBURG De oogst van de Nederlandse roeivertegenwoor- diging op de wedstrijden om de Internationale kampioenschap pen van West-Duitsland was dit weekeinde zeer matig. Het hoogst bereikbare op de Wedau- baan van Duisburg - voor tien duizend toeschouwers -bleek de derde plaats te zijn. Deze posi tie was weggelegd voor de twee zonder stuurman Grothuis-Van Woudenberg, en de vier met stuurman Dudok van Heel bij de heren, de twee „bescherm de" ploegen voor de strijd om de wereldtitel in Luzern. Bij de heren bestond de oogst ver der nog uit een vijfde plaats van Nereus (vier met stuur man) een vierde plaats van de onlangs gevormde combinatie vier zonder stuurman. Asopos finishte vlak achter het gelegen heidsviertal. In de dubbel twee konden Van Enst en Drooge de zesde en laatste plaats niet ont- De Nederlandse dames - de laat ste tijd verwend met hoge klas seringen moesten een stapje terug doen. Ook hier v/aren der de plaatsten het hoogst bereik bare. Het brons van Nereus/Ae- gir in de vier met stuurvrouw viel tegen. Het Leidse duo De Jong/Stefels beslisten in de twee zonder stuurvrouw de strijd om het brons met Engelse dames Monti/Clark juist in hun voordeel. Tot slot werd een Ne derlandse acht derde achter de Poolse dames en een Westduit- se combinatie. KIRN Aad van den Hoek heeft zijn eerste plaats in het alge meen klassement van de ama- teurronde van Rfijnland Palts behouden. Zaterdag eindigde hij op de vierde plaats en gisteren kwam hij met het peloton over de eindstreep. Zaterdag had de vierde etappe bijna een Nederlandse winnaar opgeleverd. Jan Aling was met tien anderen halverwege koers weggesprongen Ook Fons van Katwijk en Aad van den Hoek zaten bij deze vluchters. Het was vooral Jan Aling die het tempo bleef opvoeren. De drie Nederlanders konden echter niet verhinderen, dat de ritzege naar de Westduitsers ging. Kort voor de eindstreep sprong Jilrgen Kraft weg en liet zich niet meer terugpakken. Gisteren hield Van den Hoek zich rustig en kon zijn grootste con current, de Westduitser Klaus- Peter Thaler eveneens niet het langzame tempo van het ren- nersveld doorbreken. De rit van gisteren eindigde in een triomf voor de 22-jarige Zwitser Ernst Nyffelder, die na een solo van honderd kilometer een winst van 47 seconden had overgehou De Nederlander Gaby Minneboo is zaterdag in Frankfort win naar geworden van de wedstrijd om de Europa Cup voor ama teur-stayers. De Nederlandse beroepsrenner Bas Hordijk heeft zaterdag in Mariekerke (België) een wed strijd over 178 kilometer gewon nen voor de Belgen Willekens en Wesemael. Reg Harris (54) won zaterdag in Leiden het profsprintkampioen- schap van Engeland. Hij ver sloeg in twee ritten Trevor Bull en noteerde over de laatste 200 meter in beide ritten 13 secon den rond. Don Allan, achter gangmaker Dick Verdoorn, heeft gisteren voor 1500 toeschouwers op de wielerbaan van Oudenbos^h een wedstrijd achter dernies gewon nen. Een^afvalwedstrijd voor amateurs eindigde in een over winning van Peter Nieuwenhuis, tweede werd Ben ten Tije. uitslagen van con coursen hippique, afgelopen weex- einde, gehouden in Uddel en Mierlo Jachtspringconcours, tabel c. maxima le hoogte 1.30 meter: 1. Greet Dek kers met Iris P 79,1 seconden, 2. Dick van Laar met Dyon 79,8, 3. Jan Coppelmans met Tor dl Quinto 79,9. Springconcours, tabel a. maximale hoogte 1.40 meter: 1. Piet Mooy. Lady Wokina 0 strafpunten. 47.4 sec., 2. Frans van Herten, Sigurd 0- 52,6. 3. Frans van Herten. Sunkist 4.49.4. (Na barrage, ook Anton Eb ben plaatste zich voor de barrage, maar op veterinari advies werd br" paard Orlano gespaard). Parijs springconcours (na barrage): 1. Piet Mooy, Lady Sokina, 15 pun ten, 31,0 sec., 2. Peter Diks, Sybelle 15-31,1, 3. Piet Mooy. Walko 15-31.5, fouten, 47,6 sec., 2. Wildeboei. Mount Everest 0-61,0, 3. Radema kers, Bambola 4-51,2, 4. Mooy, Jenir 4-61,0. Springconcours tabel a, max. 1.40 n 1. Brugman, Frankie 0-53,0 (na b: rage), 2. Diks, Country Stranger 58,0, 3. Eras, Sleeping Partner, 7,25 strafp., 4. Mooy. Ladv Wokina. 8. e Diks Sybelle 8. „Parijs" springconcours: 1. Mooy. Lady Wonina 15 punten, 30,6 sec., 2 Brugman, Arjo 15-31,7, 3. Diks, Sy belle 15-32,0, 4. Visser Ivan F 15- 32.8. 5. Mooy. Walko 15-334 Sportwereld GRONINGEN - FC Groningen contracteerde Henk Medik, die in Ajax-B en -C heeft gespeeld en ex-UEFA-international is. BOEDAPEST - Hongarijë is met 12 punten (J.Slavië tweede met 9 punten, Spanje derde met 5 punten), winnaar geworden van het waterpolotoernooi om de Tungsram Cup. Nederland speelde zaterdag gelijk (6G) tegen Spanje, ook gelijk tegen Cuba (6—6) en verloor met 7—5 van het Hongaarse jeugdelftal. In de eindstand werd Nederland zesde en voorlaatste, voor Roe menië. KOPENHAGEN - De Nederlandse jeugd-bridgep'oeg werd in Ko penhagen vijfde in het toernooi om de Europees titel, die werd veroverd door Zweden. HELSINKI - In het toernooi om het Europees jeugdkampioen schap golf voor landenteams werd Frankrijk winnaar, Neder land negende. GRENOBLE - Verrassend won Zweden de wereldtitel schermen op degen door in de finale W.Duitsland te verslaan met 8 5, dat eerder Rusland met S 4 had overwonnen. DONETSK Tsjecho Slowakije heeft op de tweede dag van de wedstrijd tegen Rusland (finale Europese zone B van het tennis toernooi om de Daviscup) een voorsprong van 21 geno men. Nadat de enkelspelen van zaterdag beide ploegen een punt had opgeleverd, wonnen Kodes en Zednik gisteren het dubbel spel voor Tsjecho Slowakije. Vandaag worden in Donetsk de laatste enkelspelen gehouden. De uitslagen zijn (spelers uit Rusland Mefrevefi-PaTa 6-2. 6-4. 3-6. 6-2. Ka- koelia-Kodes 4-6. 2-6. 3-6, Metrevel- Korotkov, Kodes/Zednik 4-6. 1-%. 3-6. Gulllermo Vllas, vorige week wlnnaai van de Internationaal tenniskam- pioenschappen van Nederland in Hil versum, heeft zich geplaatst voor de halve finales van het met 100.004 dollar gedoteerde Grand Prixtoer- nooi van Washington. De 21-jarige Argentijn versloeg zater dag in de kwarteindstrijden de Amerikaan Arthur Ashe met 6-2 6-4 Dettmar Cramer bondscoach in Verenigde Staten NEW YORK De Amerikaanse voetbalbond heeft zijn hoop ge vestigd op een Duitser. Het is Dettmar Cramer, die per 1 au gustus bondstrainer wordt van de „US Soccer Federation" Men hoopt in de Verenigde Sta ten dat de voormalige FIFA-oe- fenmeester voor de impulsen kan zorgen die het „Europese" voetbal eindelijk uit de schaduw 1 van het American Football honkbal, basketbal en ijshocKew zullen trekken. Cramer, die onlangs bij Hertha BSC (de Duitse BundesLgaclun nam toen Georg Kessler) heeft een contract getekend vooi eén i jaar, met een uitloopmogeUi> heid tot vier. FRANCORCHAMPS De Belgi sche autocoureurs Jean Xhence- val en Alain Peltier hebben gis- tere met een BMW 3,0 CSI de 24-uursrace van Francorchamps gewonnen. De tweede plaats was voor de Fransen Ballot-Le na en Besuin met een Alfa Ro meo 2000 GTV. Huub Vermeulen en Fred Frankenhout waren met een vierde plaats de beste Nederlandse combinatie. Het duo Vermeulen/Boshuis werd twaalfde. Jean Xhenceval en Alain Peltier hadden zaterdagavond al de koppositie veroverd in het slin kende veld. De Capri van Fitz- patrick en de Opel Commodore van Tricot/Neve verdwenen al in de eerste uren uit de strijd nadat z:j het veld hadden aan gevoerd. Xhenceval en Peltier hielden alleen de Britten Black- burn/Crabtree als belagers over. Wanneer de Belgen een pitsstop moesten maken om te ranken kwamen Black- burn/Crabtree in eerste positie. Gisteren moest ook dez Brit e Capri de strijd staken. Van de 58 wagens die zaterdagmiddag vertrokken, haalden 34 de eind- De uitslag van de 24 uursrace van Francorchamps is: 1. Xhence- val/Peltier (Bel) met BMW 3.0 CSI. 293,7 ronden. 4147,2 kilometer, ge middelde snelheid 172,8 km/u.. I Ballot/Lena en Roger Beguln (Fra), Alfa Romeo. 290 ronden, 3. Zecc» 11/Dona (Ita), Alfa Romeo 288 ron den, 4. Huub Vermeulen/Fred Fran kenhout (Ned), Opel Commodore, 281 ronden, 5. Rouse/Dron (GB) Triumph Dolomite, 279 ronden, o Chamalllard (Fra)/Byttebier (Bela). I Succesvol weekeinde Piet Mooy MIERLO Piet Mooy heeft een uiterst lucratief weekeinde ach ter de rug. De Delftenaar won zaterdag in Udde! en gisteren in Mierlo in toïaal 3630 gulden in concoursen hippique, voorname lijk met zijn tepp ard Ladv Wo kina. In Mierlo was Piet Mooy, zeker een serieuze kandidaat voor de Nederlandse titel,- in twee van de drie springnummers succes- Lang weekeinde Vier dagen heeft de elite van de vaderlandse wie- Ierwereld zich gepresen teerd in de Nederlandse kampioenschappen. De KNWU probeerde een nieuwe formule, alleen met het oogmerk pu bliek te trekken. Elke avond werd om ten min ste een titel gestreden. Niettemin liet het pu bliek het afweten. Op de slotavond, met het grootste spektakel, drie tot vierduizend kijkers in het grote Olympisch stadion. Ook deze for mule is dus niet aange slagen. Maar waarom weer dat enorme Am sterdamse stadion? Wel licht kan in het vervolg een stadion van geringere capaciteit het strijdtoneel worden, Utrecht bijvoorbeeld, dat ook nog centraler ligt ten opzichte van wielerminded Brabant en Limburg en het oos ten. Wellicht is ook het organiseren in een lang weekeinde de oplossing. Te beginnen vrijdag middag met series, 's avonds enige finales, za terdag idem en zondags in de middag topnum- mers. Er dient in elk ge val te worden voorko men dat een program ma uitloopt tot tegen of zelfs na het middernach telijk uur. Wie van „bui ten" komt en op open baar vervoer is aange wezen, betaalt een deel van de entree voor niets omdat hij niet het gehe le programma kan bij wonen. Kort De neiging tot het uitsme ren van kampioenschap pen over (te) veel da gen, wordt steeds gro ter. Het gevolg is een la wine van resultaten waaruit het grote pu bliek niet meer wijs kan, waardoor de inte resse verslapt en de zucht ontsnapt: is dat nog niet afgelopen. Er zou naar gestreefd moe ten worden, hoe verve lend dat voor de minde re goden ook kan zijn, om dé programmapun ten van minder belang niet in het hoofdpro gramma op te nemen Indien de organisatie prijs stelt op publieke belangstelling van enige omvang zal men pro gramma's moeten sa menstellen die kort en interessant zijn, niet lang en met te veel on belangrijke nummers. Alleen de pure liefheb ber en die zijn er te weinig, zoals bij diverse evenementen blijkt kan zo'n lange zit vol brengen. Het is evenwel de bedoeling, zo lijkt ons, dat ook anderen zich gaan interesseren voor een bepaalde sport. Dan zijn te uitgebreide programma's uit den boze. Te zwaar? De all-in finales van de Nederlandse zwemkam- pioenschappen in Utrecht laten een onze kere indruk achter. Nie mand weet namelijk of dit slot niet een te grote belangstelling is voor de zwemploeg, na een week volop spanning en zware wedstrijden. Tijdens de discussies, die gisteren - oplaaiden, hield bonds coach Sitters zich aan het standpunt, dat deze opzet het beste voldeed aan de Europese kam pioenschappen in We nen. Maar niet iedereen is overtuigd van de oor zaak daarvan. De club trainers zelf handelen in dat opzicht niet even verstandig. Een meisje als José Damen startte het afgelopen toernooi vijfentwintig keer. Dat is vragen om moeilijk heden. Zij kan dat nooit aan. Bert Sitters schuift de verantwoordelijkheid daarvoor af op de mensen, die met de zwemsters omgaan. Zij 7/niden beter dan ie mand anders een oon d^el knnn«n.vellen. Dat is natuurlijk wel zo, maar als een of meer zwemsters te zwaar- be- last worden, dient de zwembond toch in te grijpen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11