Gerrit Wolsink kwam tien seconden te kort „Vergeten" Tine Zwaan: Ik zit in verdomhoekje DE GROTE MAN !N GRAND PRIX TOERNOOIZEGE IN NOORDWIJK Reünie aanhangers van Hofland Sport bij De Postduiven Fanny Meyer en Teddo Peeren bevestigden Europese klasse MAANDAG 29 JULI 1974 MhRKEL - Voer ei gen publiek en op het terrein van de Herikerberg in Markelo, waar hij al vele internationale successen heeft geboekt, mocbt Gerrit W-eVsink gisteren uiteindelijk de Grand Prix 500 cc niet winnen. De oogste eer ging namelijk naar de Belgische top- coureur en tevertp. teamgenoot Roger de Coster, die in de laatste manche zover op Gerrit Wolsink uitliep, dat hij nadat de beide Su- zukirijders evenvtel punten hadden verzameld, door een betere tijd toch als algemeen winnaar tevoorschijn kwam. Gerrit Wolsink wen;sfe de tweede plaats niet als een nederlaag te aanvaarden. Wel rr,turkte hij op: „In de eerste manche heb ik door het duel met Heikki Mik kola te veel van ztfljn krachten gevergd. Dat wreekljs zich later. Na vijftien minuten» was ik al doodmoe. Ik moest afzien en op dat moment dacht ilfc alleen aan het veiligstellen van; de tweede plek. Per slot van rekening kon ik daarroor een plaats in het klassement voor de wereldtitel opschuiven". Die strijd om de were'ldtitel is na de Grand Prix van Markelo nog interessanter geworden, want de Fin Heikki Mikkola, lot dan toe de grote favoriet, h'Étïft moeten toestaan dat Roger de -Coster een flink stuk van punten- achterstand goed miaakte. De tengere Mikkola, geitooid met een klein baardje, wist de eer ste manche namelijfk op zijn naam te brengen, n*aar moest in de tweede het resmerskwar- tier te vroeg opzoekt5n. De oor zaak was een voetblessure. De Fin, die in de Grarnj Prix van Tsjecho Slowakije ook al een blessure opliep en do<ir de ande re rijders als een „mrtorduivel" wordt betiteld, versp Belde daar door verscheidene punten. Ro ger de Coster profiteerde het meest ven het uitvallen van Mikkola, terwijl ook Gerrit Wol sink een paar punten meer ver overde Want Gerrit Wolsink heeft het met Mikkola, - in zijn vrije tijd een verdienstelijk biljarter - moeilijk gehad. Acht ronden lang kon de man uit Lochem tij dens de eerste krachtmeting Heikki Mikkola van zich afhou den, maar daarna was het afge lopen. „IJlen minuten voor af loop van de manche heb ik Mik kola aangevallen", zei Wolsink, „en in het bos ben ik hem enke le keren gepasseerd, maar hij blijft knokken. Het is niet ge makkelijk langs hem te komen, want hij neemt risico's door al tijd de kortste weg te nemen". Even heeft het er dan op geleken dat Gerrit Wolsink toch zou ze gevieren, maar de conditie ging meespreken. In de laatste vier ronden zakten de tijden met sprongen. „Waar dat precies aan lag weet ik niet", ze Wol- sink's conditie-trainer Wim de „Een kwestie van een langzame motor was het niet, want dan was Mikkola wel verder wegge lopen. Misschien kwam het door problemen met achterblijvers of Heikki Mikkola is zo zeker van zijn kansen in het wereldkam- p'oenschap, dat hij rustig durfde af te stappen in de tweede man door te weinig conditie". Wol sink redde het dan ook niet, waardoor Mikkola deze manche op zijn naam kon schrijven. Wolsink werd op korte afstand tweede, terwijl Roger de Coster, die vanuit het middenveld steeds meer op de koplopers in liep en zelfs 20 seconden goed maakte, de derde plaats pakte. De tweede manche zou - zo waren de verwachtingen bij de 30.000 toeschouwers - een specktakel- stuk worden met In de hoofdrol len Heikki Mikkola, Roger de Coster en natuurlijk Gerrit Wol sink. De verwachtingen kwamen niet uit. Nadat Roger de Coster de leiding nam, Mikkola dicht achter hem„kroop" en Gerrit/Wolsink de rest van het rennersveld af schermde, was het na vier ron den bekeken. Heikki Mikkola had weer eens teveel risico ge nomen en ging met een voet blessure naar het rennerskwar tier. Dat betekende eveneens het einde van de strijd aan de kop, want Gerrit Wolsink mocht teamgenoot Roger de Coster niet beconcurreren, vooral ook omdat de Belg nog steeds een uitstekende kans op de wereldti tel maakt. De Coster: „De fa briek geeft geen aanwijzingen aan teamgenoten. De coureurs kunnen het zelf regelen. Gerrit reed goed, maar het was jam mer dat ik er in de eerste man che niet dichterbij zat. Met z'n tweeën hadden we Mikkola mooi in de tang kunnen ne- Doordat Gerrit Wolsink de drie voudige wereldkampioen De Coster niet kon of wilde bedrei gen, werd de laatste manche een vrij saaie vertoning. Arne Kring en Ake Jonsson zorgden nog voor enig spektakel in de strijd om de derde en vierde plaats. Uiteindelijk zegevierde Arne Kring. Voor Gerrit Wolsink betekende „zilver" in Markelo een betere plaats in het klassement voor de wereldtitel. De Duitser Adolf Weil is hij nu gepasseerd. „Dat is in ieder geval weer iets beter dan vorig jaar", zei de Suzuki- rijder. „Iedere zondag loopt het gemakkelijker. Ik kan nu goed meekomen, maar het is belang rijk dat ik er binnen drie jaar helemaal bij zit. Anders stop Van Kessel haalde het nog niet ik... IMATRA Henk van Kessel is er op het circuit van Imatra tijdens de Grote Prijs van Finland niet in geslaagd de wereldtitel in de 50 cc-klasse te veroveren. Van Kessel moest opgeven wegens motor- pech. Phil Read prolongeerde zijn titel 500 cc. Agostini liet verstek BEN IMMING gaan. NOORDWIJK Het applaus was weer bestemd voor Tine Zwaan. Vlug en bij na schuchter, maar mett een dankbare glimlach keek zij omhoog naar de toe schouwers op de geïmpilavlseerde tribu nes van het oude knuss e tenniscomplex in Noordwijk. Toeschouwers in vakan tiestemming. Immers heil badgastientoer- nooi staat in het kader man de vakantie, onderbroken door het deelnemen aan, of het toekijken bij een partijtje tennis. Dat tenminste is de opzet. Het mag de buitenlandse spelers en speelsters niet kwalijk worden genomen,, dat zij meer aan de centen zullen drinken. Het me rendeel behoort tot het reizende legioen. Prestaties moeten worrjrïn omgezet in geld. Tine Zwaan leeft ook van tennis. Of liever voor. In Nederland neemt zij een niet benij denswaardige positie in. „Ik zit in het verdomhoekje", stelt zijf zonder omwe gen vast. En het is maar al te waar. Tine Zwaan, 27 jaar. vecht al jaren om erkenning. Sinds septenaber vorig jaar, na beëindiging van hacn* studie aan de Academie voor Lichamelijk Opvoeding, heeft zij nog maar een bezigheid: Ten nissen. Er gaat geen rijag voorbij zon der. Een greep uit ha; er voorbereiding op dfe wedstrijden van gisteren, finales enkelspel en damesdubbel: Vqn half tien tot elf uur touwtje springen en hardlopen. Tine Zwaan hecht veel waar de aan een goede conditie. „Ja, ik ben zeer serieus. Zoals de hele damestop hier in Nederland. Zeker als je het ver gelijkt met de heren. Die kijken te diep in het glaasje". Drank Drank, alcoholische dan, is taboe voor Tine Zwaan. „Je moet er wat voor over hebben. Het kost me echt geen moeite om serieus te leven". Moeilijk voor baar is het wel te leren leven met de ondergeschikte rol, die haar, nummer twee van Nederland en op het moment waarschijnlijk de beste is opgelegd. Zij neemt er dan ook geen genoegen mee. misschien is het zelfs de stimulans voor haar verhoogde tennisactiviteiten. „De mensen zijn allemaal wel aardig en vriendelfjk voor me, maar toch vergeten ze me. Je merkt het met uitzending naar buitenland en berichten in de krant. Tijdens Wimbledon bijvoorbeeld won Thung van Mayer, iemand die aan zienlijk lager stond op de ranglijst dan Glynis Calls bij de dames. Iemand waar ik van won. Maar ik stond bij de klein»» lettertjes". Desondanks: „Ik ga rustig mijn eigen gangetje". Na de Nederlandse kam pioenschappen vertrekt de Amsterdamse tennisavonturierster naar Amerika om er te werken aan haar doel: internatio nale aansluiting. „Ik wil proberen zover te komen, dat ik zonder kwalificatiewed strijden wordt toegelaten tot de grote toernooien. Dan ben ik al een heel eind". Tine Zwaan, de eenzame, maakt haar Amerikaanse toernee alleen. Al leen strijd zij om erkenning. Eerst op de Nederlandse kampioenschappen, waar ze in haar huidige vorm als de fa voriete geldt. „Ik hoop op een door braak. Als de pech, die me ook nog eens achtervolgt maar uitblijft. Tegen Marijke Schaar, mijn gevaarlijkste te genstandster (als het moet, speelt ze al tijd erg goed) verkeerde ik dit voorjaar, 6 april, om precies te zijn in mijn groot stee vorm. Ik stond nog niet voor of bang daar lag ik met een armblessurp" Tegenslag Tegenslag bleef verder uit. Het resul teerde in het bereiken van de derde ron de op Wibledon en diverse toernooize ges, zoals op de mets twee weken gele den en gisteren in Noordwijk. De cijfers, die het Engelse talentje Gre gory - met haar moeder per caravan op doorreis door Europa - moest toestaan (6-0, 6-3) spreken voor zich. Gregory was nit de enige, die Noordwijk aan deed. Zo waren er bijvoorbeeld zoveel Zuidafrikanen van de partij, dat een „nationale" finale volgde in het heren enkelspel. Mitton, 'nummer zeven in zijn land en eens behorend tot de laatste zestien van Wimbledon versloeg Schnei der. die dan ook veel lager on de Zu'd- afrikaanse ranglijkst (achttiende plaats) voorkomt met 6-4, 7-5. Daarmee had het organisatiecomité een finale gekregen, die het zich had ge» wenst. Mevrouw Punt (68), een vrouw van traditie, glunderde. Wie in Noord wijk Casino zegt, denkt er onmiddelijk traditie bij. Zo is het badgastentoernooi een evenement geworden, dat hoe wei nig belangrijk het ook mag zijn, niet meer weg te denken is. Mevrouw Punt duikt, terwijl Schneider en Mitton pope lend staan te wachten om hun geld (slechts 700 gulden voor de eerste prijs) in ontvangst te nemen, in het zo gekoes terde verleden. „Voor de oorlog hadden wij ook de internationale. De organisatie daarvan is niet meer op te bren- gen".Het deel voor de badgasten bleef bestaan. Afgelopen week werden zo'n 550 partijen gespeeld, vooral door de mindere goden. Enkele „badgasten" werden uitgenodigd om het A-toernooi uit te komen. „Dat is", vervolgt de krasse organisatrice nog steeds glunde- reend, „het charmante van" dit toernooi. Dat badgasten uit Noordwijk de kans krijgen om tegen sterke internationals uit te komen". Mevrouw Punt gebruikt desondanks de kwalificatie tweederangs- toernooi. „Zolang de professionals zul ke hoge prijzen vragen moeren w'i r>et spelers genoegen nemen, die niet zo hoog zijn geklommen als een Okker. We proberen er twee bij te hebben, die voor een goede finale zorgen". Die opzet slaagde. Tot zichtbaar genoegen van mevrouw Punt. Uit een kistje waarin alle prijzen peuterde zij persoonlijk de envelop met de meeste inhoud. Mitton kan ziin volgende reis weer beta- KEES KOOMAN DEN HAAG De melaiige van weemoed, vreugde om het en hoop (toch nog) ïftrig boven het golednieuwe complex van „De Postduiven", dat deze' week vijftig jaar bestaat en dan officieel de accommodatie in Looskluinen in gebruik zal nemen. Het eerste team van de vereniging en b et elftal dat Holland Sport in het laatste sei zoen, 1969, op de been bracht, speelden het hoofdveld zaterdagavond Er was uit de Houtrusthal een zit-tribune gehaald en de overi gen van de enige duizenden toe schouwers hadden zich opge steld rondom het veld. Meren deels lieden die (nog) tot de fer vente aanhang van Holland ipelers van het jubilerend „De Postduiven", van Holland Sport uit 1969, sóheidsrechter, grensrechters, verzorgers, allemaal tezamen op de plaat, daar mee nog eens het idee van de reünie en de genoeglijkheid benadr ukkend. Sport gerekend mogen worden. Het werd dan ook niet alleen een reünie voor de spelers maar tevens voor de suppor ters. Blijde kreten van herken ning en weerzien klonken op en om het veld, waar het tamboer-, pijper- en majorettekorps Metro wat dacht u?, uit Schevenin- gen de stemming al had op gevoerd. De scheidende aan voerder van „De Postduiven", Jan Orie, ontving een geschenk, zijn vrouw bloemen. Voor alle spelers was er een tuil die met een tussen het publiek werd ge worpen. Er werd gespeurd naar Jan Bos kamp. Hij moest met zijn nieu we (Belglsehe) vereniging RWDM een wedstrijd spelen maar later, bij de reünie in de Houtrustrotonde, zou hij erbij zijn. Er werd gekeken naar ex- trainer Cor van der Hart. Hij speelde met zijn nieuwe vereni ging Standard Luik een wed strijd en kon niet komen. Dirk Nijs stond nog achter de toon bank van zijn Rotterdamse si garenmagazijn toen scheids rechter Charles Corver het be- ginsignaal blies van een genoe- gelijke partij voetbal, door Hol land Sport gewonnen met 3—1 (doelpunten Roggeveen, Van Vianen, Roodnat, voor De Post duiven Aad Lazarom). Martin van Vianen had de eer van het doelverdedigen overgelaten aan Woody Louwerens (tweede helft Koos van Elleswljk) en ontpopte zich als een „Bomber", al scoorde hij, vreemd buitelend, met het hoofd. „Rode" kaart Het publiek vergaapte zich aan al die andere coryfeeën uit 1969: Rob van der Bol, Theo Verlan gen, Joop van Maurik, Frans v.d. Heide, Jan Teske, Chris Kronshorst, Hans Dorjee. Na de rust traden Kloor en Jaap Ad Advocaat nog aan. Men kreeg hen allemaal weer te zien en er waren er velen die met glinste rende ogen de 'oudeliefde' in actie zagen. Het genoeglijke pre valeerde. Daarom liep Woody Louwerens bij een hoekschop doodgemoedereerd naar het an dere doel om ijlings terug te ke ren na een mislukte scoringspo- ging. Daarom gaf Charles Cor ver enige minuten voor tijd de „rode kaart" aan Jan Orie die zich dan vast onder de douche kon begeven om blinkend schoon zijn afscheid verder te kunnen vieren. „We zouden er een traditie van kunnen maken", werd gemom peld, vertrouwend dat Van Dam, die zich vier maanden voor dit evenement had inge spannen. het zou horen. Mis schien was het ook bestemd voor wethouder Vink en het hoofd van de afdeling snor ken. D. P. Lindhout (met echt genotes) die hun za'crdagav besteedden aan het bijwonen van d:t evenement en het bv*~r»- roep bij hun verwelkoming via de geluidsinstallatie alleen daar om al niet verdienden. AMSTERDAM - Fanny Meyer maakte zich zelf no; het minst druk. Terwijl haar vader en bondstraine Piet Slot hun draai niet konden vinden, sloeg zij, ééi van Nederlands jongste waterskitalenten, doodgemoe dereerd met een kritische blik de prestaties van haa concurrenten op haar favoriete onderdeel figure gade. Zag zonder enig leedvermaak maar ongetwij feld wel met voldoening hoe Ann Pitt ©n Lisbeth Lind blatt beiden vielen, waardoor haar eigen kansei stegen. Een paar minuten later, na een vrijwel foutloos parcours, wa Famny Meyer op de aankomstplaats het middelpunt van ee groepje enthousiaste mensen. Door haar prestaties was zij i zeker van een medaille, het hing van de concurrentie af of h< goud, zilver of brons zou worden. Lang duurde de martelend onzekerhed niet. Toen even later bleek dat ook de overige kaï didaten zich geen van allen op het woelige water van de Bo: baan staande konden houden, was zij zeker van haar eerst plaats. Waardoor zij tijdens dit Europese jeugdkampioenscha waterskiën ook als eerste eindigde in het combi natdekl assem en Mét wat wordt gezien als de definitieve doorbraak van Tedd Peeren, hij veroverde goud op het onderdeel springen voor ac spiranten waren de prestaties van Fanny Meyer voor Nedei landse Waterski Bond de hooggtepunten van deze npioer schappen. „Je weet van tevoren nooit hoe het uitp; expl ceerde een uiterst tevreden Piet Slot. „We hebben het uitgt sproken slecht getroffen met het weer. Zover ik me kan herir neren is het nog nooit zolang achter elkaar westenwind ge weest. En dit water is zeker van negatieve invloed geweest o de verrichtingen van de deelnemers". Kroon Voor Piet Slot betekende het de kroon op een jaar van har werken onder dikwijls moeilijke omstandigheden. „Het waterskiën zit in Nederland duidelijk in de lift, maar onz achterstand ten opzichte van Italië is nog enorm. Geen kwaa woord voor de Bond, want zij doen werkelijk wat zij kunner bijvoorbeeld door uitzending naar het buitenland. Maar in Ne derland zijn onze mogelijkheden nog te beperkt. Men kan na tuurlijk tegenwerpen dat er een bondstrainingscentrum be staat. Van mijn kant zeg ik dan dat is hetzelfde als dammen o een voetbalveld. Als wij ons moeten voorbereiden op een stu water waar je dan weer moet uitwijken voor een zeilboot on onmiddellijk daarna te stoppen om geen hengelaar te overvt ren, dan moet het voor iedereen duidelijk zijn dat onze situati nog verre van ideaal is. Als je dan ziet dat je toch nog tot d vandaag geleverde resultaten kunt komen, dan betekent dat ee groot compliment voor de jongens. Ik ben er dan ook zeker va dat we met Fanny Meyer en Teddo Peeren mensen in huis heb ben van grote Europese klasse". Een mening die Piet Slot binnen niet al te lange tijd bevestig kan zien worden. „Momenteel gaan onze gedachten alweer ui naar de wereldkampioenschappen die volgend jaar in Engel an worden gehouden. Je moet nu al beginnen met te onderzoeke of het mogelijg is dan de Bosbaan voor langere tijd af te hurei om 'zo in een optimale vorm te komen. De praktijk is dat het i: Nederland nog teveel moeite kost om iets voor het waterskiëi gedaan te krijgen. Deze kampioenschappen kunnen dan ook al leen maar georganiseerd worden bij de garantie van een hele boel onbetaalde krachten". Waarna Piet Slot op zijn dooie ak kertje verder gaat met het ontwarren van een boeienlijn on dan te zeggen: „Toah blijkt er voor waterskiën wel voldoend belangstelling te zijn De mensen komen wel kijken maar he mag geen geld kosten". Ergens anders op het veld ondervond Fanny Meyer de eerst hindernissen van haar kampioenschap. Gniffelend poseerde zi voor een fotograaf. Of zij blij was? „Ja, erg blij". En hoe gin; het? „Het ging erg fijn". Het meest opgewekt was nog vade Meyer. „Dat jaar trainen is tenminste niet voor niets geweest" PAUL HOVIU: Het optreden van Teddo Peeren was de bevestiging van zljr groeiende vorm. „Europese klasse", meent bondscoach Piel Slot.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 10