£eicUe Qowta/nt Vredesoverleg dreigt fiasco te worden ijmaker Eerste stap gedaan voor afzetten Nixon Leden verzetsbeweging in Griekse regering ISRAËL: ARABIEREN WILLEN WEER OORLOG TURKSE OPMARS OP CYPRUS Montagefoto's overvallers agenten Goelag A rchipel in het Nederlands Links Oegstgeest: CDA en WD laten zich leiden door valse geruchten verdien 'n echte Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Lelden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Chef-redacteur: J. W. C. Leune. Advertenties (excl. B.T.W.) 0,38 per mm. Telefoontjes 3,50 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: per week ƒ2,49; kwartaal 32,21; jaar 125,25 - Losse *5e JAARGANG No. 19873 ZATERDAG 27 JULI 1974 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND TV-SELECTIE Komiek Keaton als Generaal Vanavond de komiek Buster Keaton in de film "De gene raal" op Ned. II om 20.50 uur. Om 22.00 uur op Ned. I boksen Morgenavond op Ned.I om 20-50 uur tv spel "De ongenode gast", waarin een echtpaar zich ont fermt over een aangewaaide WISSELVALLIG EN KOEL. Over het algemeen veel bewolking met af en toe regen, maar voor al in de ochtend ook enkele op klaringen. Matige, aan de kust enige tijd krachtige zuidwestelijke wind en maximumtemperaturen circa 18 graden. De Griekse actrice Melina Mercouri is gisteren na zeven jaar in ballingschap geleefd te hebben, in Griekenland teruggekeerd. Bij haar aankomst in Athene verklaarde zij: Ik ben een vrij burgeres. Het is geweldig. De strijd om de Griekse democratie zal nu beginnen. Wij zullen ons van de fascisten ontdoen. ATHENE (UPI/DPA) - Premier Constantl- nos Caramanlis van Griekenland heeft gis teren de formatie van zijn drie dagen oude regering voltooid met de aanstelling onder meer van enkele jonge leden van verzets bewegingen tegen het vorige militaire regi me. Eerder op de dag had het er de schijn van gehad dat Caramanlis in moeilijkheden was geraakt door rivaliteit tussen conser vatieve en radicale elementen uit verzets bewegingen. Drie mannen die door het vo rige bewind gevangen waren gezet wegens vermeende samenzwering tegen de be staande orde, zijn door Caramanlis opgeno men onder de elf die hij eerder om zich verzameld had. Minister van staat Rallis heeft het vader- landerschap teruggegeven aan dertig Grie ken die er door het vorige militaire bewind van waren beroofd. Onder hen zijn kranten- uitgeefster Helen Vlachov, filmactrice Me lina Mercouri en Lady Amalia Fleming, de Griekse weduwe van de Britse ontdekker van het penicilline. In de Griekse staatscourant verscheen het bericht dat 72 brigade-generaals uit actieve dienst zijn ontslagen, hoewel ze hun rang behouden. Toch is dit vermoedelijk geen routine-ontslag, aangezien dit bevordering in een volgende rang meebrengt. De Griekse regering maakte ook bekend dat de militaire politie beperkingen zijn op gelegd. Deze maatregel houdt ongetwijfeld verband met de toenemende eisen van de politici inzake bestraffing dan wel wegzui vering van elementen uit het vorige regi me. De militaire politie, door vele Grieken be schuldigd van het martelen van andersden kenden is nu verplicht zich uitsluitend met militaire kwesties bezig te houden. Ioanni- des blijft echter aan het hoofd van dit ap paraat. De Griekse ambassadeur in Den Haag, Mi chel Cottakis heeft minister Van der Stoel vanuit Athene bedankt voor zijn pogingen om in Griekenland de democratie ie her stellen. De ambassadeur, die sinds mei 1971 in Den Haag was geaccrediteerd en eind vorige maand - dus ruimschoots voor de crisis op Cyprus en de gebeurtenissen in Grieken land - naar Athene was teruggekeerd, heeft „op dit voor Griekenland historische mo ment" zijn „persoonlijke dankbaarheid voor uw verstandige en onvermoeibare po gingen om de normale democratische ver houdingen in Griekenland te herstellen" in een telegram uitgedrukt. Al uw talrijke vrienden hier en het Griekse volk danken u hartelijk voor uw onschatba re bijdrage, aldus ambassadeur Cottakis. GENèVE (AP) - Krachtige druk, uitgeoefend door de Ver enigde Staten en Engeland, heeft gisteravond voorkomen dat de besprekingen over Cyprus, waaraan wordt deelge nomen door de Turkse en Griekse ministers van buiten landse zaken, op een fiasco zijn uitgelopen. Intense diplo matieke besprekingen hebben rond middernacht hun hoogtepunt bereikt toen besloten werd dat de beide minis ters elkaar vanmorgen voor een beslissend gesprek zou den ontmoeten. De Griekse minister van buiten- Een Turkse militaire zegsman landse zaken George Mavros had gisteravond gedreigd van het vredesberaad in Genève weg te lopen als schendingen van de wapenstilstand op Cy prus van de zijde van Turkije niet ophouden. Mavros zei dat Griekenland sinds 22 juli 55 Turkse schendingen had geteld. Al eerder had de Turkse opmars aan president Glafkos Clerides van Cyprus de waarschuwing ontlokt, dat de Cyprische natio nale garde zou terugvechten als IVIakariOS de Turkse opmars niet eindigde. Een woordvoerder van de Ver- De Turkse minister zei ook nog enigde Naties in Nicosia ver- dat terugkeer naar de situatie klaarde gisteren dat de Turken op Cyprus vóór de coup van 15 mocht dan gisteren in Ankara verklaren dat hij niets afwist van heroplevende gevechten, zijn minister van buitenlandse zaken Turan Gunes zei dat aan vaarding van een wapenstil stand door zijn land, niet bete kende dat Turkije geen gebruik zal maken van zijn rechten krachtens het onafhankelijk heidsverdrag van I960 voor Cy prus. bezit genomen hadden van de stad Myrtoe, 24 kilometer ten westen van de noordelijke ha venstad Kyrenia die de Turken al eerder bezetten en die ze nooit meer in handen van de Griekse Cyprioten willen zien. V.N.-kringen en Griekse kringen rapporteerden ook gevechten met Turkse troepen in de Grieks-Cyprische dorpen Sisklo- pos en Ayios Ermolaos, 20 kilo meter ten zuidwesten van Kyre- Onzekerheid De nieuwe militaire situatie ver oorzaakte onzekerheid op de vredesconferentie van Genève, die gisteren haar tweede dag in ging. De middagbijeenkomst werd geannuleerd en Engelands minister van buitenlandse za ken, James Callaghan, voerde een vertrouwelijk gesprek met Mavros in een poging algehele mislukking van het Geneefse overleg te voorkomen. Vóór hij aan het gesprek met Callaghan begon, had Mavros verklaard dat hij niet bereid was in Genè ve te blijven terwijl de Turken het bestand schonden. De toenemende spanning werd on derstreept door het bijeenroepen van een zitting van de Veilig heidsraad van de Verenigde Na ties om acht uur gisteravond, ter bespreking van beschuldigin gen van Cyprische officiële zij de aan het Turkse adres van bestandsschendingen. Deze bij eenkomst werd verschoven naar vanavond. juli die aartsbisschop Makarios verdreef, uitgesloten was. Ma karios was wel de leider, aldus Gunes, maar hij was door de Griekse gemeenschap gekozen. Onder hem werd de grondwet maar ten dele nageleefd, omdat de artikelen aangaande de rech ten van de Turkse Cyprioten niet werkten. TEL AVTV (AP) De zes, negen of twaalf Washington aan om daar ken zijn verzameld, Israëlische minister van maanden aan te val- besprekingen te voeren voornamelijk met be- defensie Shimon Peres len. met zijn Amerikaanse trekking tot Syrië. Hij heeft gisteren verklaard colega Henry Kissinger beschuldigde Syrië ervan dat de Arabieren van De verklaring van Peres over manieren waarop dat zij extremistisch en plan zijn binnen enkele kwam nadat de hele de pogingen om tot een ongeduldig zijn en zich maanden opnieuw een week Israëlische leiders Arabisch-Israëlische re- bijzonder overvloedig be- aanval tegen Israël te het land al hadden ge- geling te komen, nieuw wapenen, beginnen. Hij zei in een waarschuwd dat men leven kunnen worden in- interview met de Israë- voorbereid moet zijn op geblazen. Peres zei dat de Syri- lische televisie: Wij be- een mogelijke hervatting sche luchtmacht nu al schikken over lnlichtin- van de vijandelijkheden. Peres verklaarde dat de sterker is dan die van gen dat de Arabieren van Minister van buitenland- vrees bij de Israëliërs is Egypte terwijl het ge- plan zijn de staat Israël se zaken Yigal Allon gebaseerd op inlichtin- duld van de Syriërs veel binnen enkele maanden komt dit weekend in gen die de afgelopen we- minder is. Kolonisten uit Israël naar verboden gebied TEL AVIV (UPI) Honderdvijf- noordelijke deel van de bezette tig Israëlische kolonisten heb- westelijke Jordaanoever, gene- ben gisteren een verbod van geerd en zijn door een kordon hun regering zich te vestigen in soldaten heengedrongen. Israëlische buitenposten in het Het was voor de tweede keer in de afgelopen twee maanden dat de kolonisten, gesteund door rechtse leden van het parle ment, probeerden door te drin gen tot de streek van Samaria Rijswijk Van de twee mannen, die gisteroch tend in Rijswijk twee politieagenten van hun kleding en toebehoren beroofden, zijn montage foto's gemaakt. Het sig nalement luidt van de eerste man: lengte onge veer één meter vijfenze ventig, dertig a vijfen dertig jaar oud, normaal postuur, grijs kostuum, keurig verzorgd uiter lijk, blond haar, grijs kostuum, keurig ver zorgd uiterlijk, blond haar, bril dragend, sprak beschaafd Neder lands en was gewapend met een pistool; van de tweede dader: lengte on geveer één meter tach tig, leeftijd dertig a vij fendertig jaar atletisch gels, was gewapend met aldus de Rijswijkse poli- is nog geen spoor terug figuur, verzorgd uiter- een pistool en een ma- tie. Van de daders en gevonden. De Rijswijkse lijk, donkere huidskleur, chinepistool. Onderling van de kleding, wapens, politie verzoekt ieder, vermoedelijk Nederlan- werd door de mannen legitimatiebewijzen en die inlichtingen kan ver der, sprak gebroken En- ook Engels gesproken, persoonlijke Grote brand in Nicosia NICOSIA (RTR) In de oude binnenstad van Nicosia, dicht bij de „groene lijn" tussen de Griekse en Turkse wijk, woedt sinds vannacht een grote brand. De Griekscyprische brandweer kan niet tussen beide komen omdat men van Turkse zijde weigert de veiligheid te garan deren van de brandweer die om bescherming van de VN-vredes- macht heeft verzocht. De brand, die vermoedelijk Is aangestoken, is begonnen aan de Turkse zijde van de schei dingslijn. Men heeft daar een tekort aan water zodat de brandweer eerst kan ingrijpen als het vuur naar de Griek se als het vuur naar de Griekse zijde is overgeslagen. Er wonen duizenden mensen ln het dichtbevolkte stadsdeel, waar honderden huizen en win keltjes dicht opeen zijn ge bouwd. VLEES VOOR 2,50 PER KILO NAAR RUSLAND PARIJS (AFP) Uit EEG-inter- ventievoorraden, opgeslagen in koelhuizen in Frankrijk, Ierland en Nederland, is al 10.000 ton rundvlees aan de Sowjetunie ge leverd. Tussten nu en de komen de winter zullen nog 40.000 ton volgen. Het contract van 50.000 ton, afge sloten door de Franse Societé centrale de Viande, omvat onge veer 30.000 ton Frans interven tievlees. Het vlees is verkocht voor ongeveer 2,50 per kilo. Vermist jacht terecht URK (ANP) Het jacht met de Delftenaar J. Zwaan aan boord, dat sinds donderdagmiddag mist "werd op het IJsselmeer, is terecht. Het lag in de haven van Urk, waar het donderdag avond is teruggekeerd. Het jacht was uitgevaren met een tiental andere boten voor een tocht van Urk naar Enkhuizen, Op een gegeven moment is het jacht omgedraaid en weer te ruggegaan naar de haven van Urk. De schipper had veronder steld dat de andere zeiler sdit wel gezien hadden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Vandaag is de Nederlandse vertaling verschenen van „Goelag Archipel", het boek, dat de direkte aanleiding de Sovjet-autoriteiten is geweest om de schrijver Alexan der Solzjenitsyn uit Rusland te verbannen. Deze woont nu met vrouw en kinderen in het Zwitserse Zürich. De eerste oplage van de Nederlandse vertaling bedraagt 150.000 exemplaren, maar ongeveer 100.000 ervan zijn al bestemd voor intekenaren op het boek. Men verwacht binnen niet al te lange tijd een twee de druk van „Goelag Archipel" in het Nederlands, zie hierove* meer in Finale. Wij hebben toestemming van de uitgever de Boekerij te Baarn, om volgende week een aantal fragmenten uit het boek te publi ceren. Twee Belgen in arrest voor moord op Terschelling LEEUWARDEN (ANP) De po litie van Terschelling heeft twee Belgen gearresteerd tegen wie zij slerke verdenkingen koestert in verband met de moord op de 8-jarige Bastiaan Ellmer. Het zijn de 20-jarige P. M. van G. en de even oude E. G. C. Zij zijn overgebleven uit een aan tal jongeren die donderdag voor verhoor werden aangehouden. Als redenen voor de aanhouding van de Belgen noemde de poli tie dat zij gesignaleerd zijn in de buurt van de plaats waar de moord heeft plaatsgehad en dat zij zich zonderling zouden heb ben gedragen. De verdachten hebben geen vaste woon- of ver blijfplaats. WASHINGTON (RTR) De com missie voor justitie uit het Ame rikaanse Huis van Afgevaardig den heeft vanochtend de eerste belangrijke stap gezet op de weg die moet leiden naar de af zetting van Richard Nixon als president van de Verenigde Sta- Na langdurige besprekdingen heeft de commissie met 27 te gen elf stemmen een Republi keins amendement verworpen dat beoogde uit het eerste arti kel tot aanbeveling van een „impeachment" de voorgestelde beschuldiging te schrappen dat Nixon bij het in de doofpot stop pen van de Watergate-affaire „valse en misleidende verkla ringen" heeft afgelegd. Van de 17 Republikeinse commissiele den stemden er zes voor ver werping van het amendement. Na deze eerste stemming werd de zitting van de commissie verdaagd tot vanmiddag. Nixons advocaat James St. Clair en de speciale aanklager voot Watergate Leon Jaworski, zijn gisteren overeengekomen dat het Witte Huis voor aanstaande dinsdag 22200 van de 64 opgeëiste bandjes zal overhandigen aan rechter Sirica. Voor aanstaande vrijdag zullen St. Clair en Ja worski zich beraden over de overdracht van de resterende 44 bandjes. De populariteit van president Nixon heeft een dieptepunt be reikt waarbij slechts 24 procent van de bevolking de wijze waar op hij zijn ambt vervult goed keurt. Dit heeft een opinie-on derzoek uitgewezen. Vorige maand keurde nog 28 procent van de bevolking het beleid van Nixon goed. Voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal-abonnement bieden wij u in samenwerking met 'Fleurop' - Nederlands grootste bloe misten-organisatie (garantie voor kwaliteit) - een bijzonder geurige 'blijmaker' aan: een fraai boeket bloemen. Verras uzelf of een an der ermee. OEGSTGEEST— Oegstgeest is boos op het CDA en de WD omdat zij bij de ver deling van de wethoudersposten niet aan bod is gekomen. Tij dens een deze week uitgegeven communiqué stelden het CDA en de VVD dat zij niet tot over eenstemming konden komen met de PvdA en de PPR. Vol gens deze partijen is er echter van reëel overleg geen sprake geweest. In een gisteren uitge geven verklaring stellen de toe komstige raadsleden van PvdA en PPR dat de WD en CDA zich bij hun opstelling hebben laten leiden door de valse ver halen en geruchten die In Oegstgeest de ronde doen over dr. O. C. van Belle, de wethou derskandidaat van links. „Wij hadden niet verwacht dat de WD en het CDA de portuur j zouden missen om voor dergelij ke verhalen door de knieën te gaan", aldus de teleurgestelde raadsleden van PvdA en PPR. Noteer m.l.v. DAM als nieuw kwartaal-abonnee: D U il Stuur deze bon in open envelop, ^am:. zonder postzegel, naar 0S'antwoordnummer 349, Leiden. Woonplaats: Stuur een boeket bloemen naar: LEIDSE Woonplaats: COURANT Namens:

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1