ÊcldóC (SotlAOtli Hof dwingt Nixon tot afgifte geluidsbanden ^IPrf ÊSÊ 9l 3f ijmaker Geruchten opwaardering gulden blijven Grieks bewind vrij beiaard en conservatief ff l vl Gijzeling in Amerikaanse gevangenis Politie zoekt naar vreemd noodgeval LANGGEZOCHTE LOEKI S. IN ARREST NU EXTRA KORTINGEN fJP ALLE MATRASSEN! If;' et Tapijtcentrum NS accepteert geen travelers cheques verdien 'n echte SE COURANT 974 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 65e JAARGANG No. 19871 DONDERDAG 25 JULI 1974 T.V.-SELECT1E Film van Losey Op Ned. II om 21.35 uur vanavond de Losey-film ,-,These are the damned", waarin kinderen in opstand komen tegen geweld en autoritair handelen. Om 19.05 uur op Ned. I zet de Ev. Om roep de theologische musical „Jesus Christ Morningstar" te genover „Jesus Christ Super star". LATER WEER REGEN Heldere nacht met weinig wind en min. temp. van ongeveer 8 gr. Morgen van het westen uit toenemende bewolking met plaatselijk regen. Tot matig of vrij krachtig toenemende zuid westelijke wind. Max. temp. omstreeks 18 gr. WASHINGTON (Rtr/UPI) Enkele minuten nadat presi dent Nixon had laten weten, dat hij zou gehoorzamen aan de unanieme uitspraak van het Amerikaanse hoogge rechtshof en de 64 geluidsbandjes en andere Watergate- documenten ter beschikking zal stellen aan rechter Sirica, is vannacht, om kwart voor één Nederlandse tijd, het his torische debat begonnen over de mogelijke afzetting van de president. Het debat, dat voor de televisie wordt uitge zonden, wordt gevoerd in de juridische commissie van het Huis van Afgevaardigden, die rond het weekeinde ad vies moet uitbrengen aan het voltallige Huis. onmiddellijk zal beginnen met het bijeenbrengen van de door rechter Sirica namens aankla- Commissie-voorzitter Peter Rodl- no verklaarde bij het begin van het debat: „Wij moeten de inte griteit, het fatsoen, de wil en de moed hebben rechtvaardig te beslissen. Laten wij de grond wet ongeschonden houden voor onze kinderen". Even later diende de demokraat Donohue een resolutie In, waarin het Huis wordt voorgesteld Nixon „wegens ernstige misdrijven en wangedrag te verwijderen". Waarnemers verwachten dat het voorstel in het Huis een Het Hooggerechtshof had Nixon meerderheid zal krijgen, waar- gisteren met algemene stemmen ger Jaworski opgeëiste geluids banden, maar hij kon niet aan geven hoelang dit zou duren. De banden zijn nodig voor het op 9 september beginnende proces tegen zes van Nixons naaste medewerkers die worden be schuldigd van medeplichtigheid aan en het in de doofpot stop pen van de Watergate-affaire. na de Senaat als rechter zal op treden. Het debat in de commis sie werd onderbroken door een bommelding. Een onderzoek le verde evenwel niets op. Van middag werd het debat voortge- Wachtend op de uitspraak van het Hooggerechtshof in Washington werd het publiek vergast op een zet. opmerkelijke show met Nixon en Kissinger in de hoofdrollen. Twee agenten brachten de demon- De advocaat van Nixon, James ttranten echter een eindie verderop. St. Clair, heeft verklaard dat hij (8 tegen 0) in het ongelijk ge steld ten aanzien van zijn op vatting dat het opeisen van de banden in strijd was geweest met de grondwet. De uitspraak kan worden gezien als een zwa re slag voor Nixon in zijn po gingen om zijn afzetting door het Congres te voorkomen. LONDEN Niet alleen in Amsterdam maar ook in andere belangrijke centra van de valutahandel in Europa is de stemming woensdag opnieuw nerveus geweest door hardnekkige geruchten over een spoedige revaluatie van de gul den. Er wordt blijkbaar niet al teveel geloof gehecht aan de verklaring van het Nederlandse ministerie van finan ciën dat de geruchten over een revalaa- het IMF uit de lucht zijn De Nederlandsche Bank moest opnieuw flinke bedragen uitgeven om te voorko men dat de gulden uit de band sprong, dat wil zeggen meer in koers steeg dan met de andere landen die aan het geza menlijk zweven van valuta's meedoen is afgesproken. In Londen kreeg vooral de dollar het zwaar te verduren. De gulden steeg daar tot 2,5530 bieden per dollar tegen 2,5550 laten, vergeleken met een vorige slotkoers van 2,5925-2,5950. Deze week is de koers van de gulden ten opzichte van de dollar in Londen al meer dan drie procent gestegen. In vergelijking met zijn middenkoers ten opzichte van de dollar, zoals die na de revaluatie van de Amerikaanse munt in september van het vorige jaar werd vastgesteld, is de gulden nu met 8,89 procent gestegen. Vrijdag stond hij nog maar 5,75 procent boven de middenkoers. De dollar daalde overigens op de mees te wisselmarkten, vooral nadat bekend was geworden dat het Amerikaanse Hooggerechtshof Nixons weigering be wijsmateriaal met betrekking tot de Wa tergate-affaire te overhandigen ongrond wettig had genoemd. Acht-span stal de show Met een aöht-span was het de heer A. Chardon uit Schipluiden die gisteren op de renbaan van Duindigt de show stal. Vijfen- twintigduizend bezoekers trok deze Dag van het Paard, georganiseerd door de Ko ninklijke Nederlandse Harddraverij en Renvereniging, en daarmee had Wassenaar een manifestatie die er wezen mocht. HUNTSVILLE, Teaxs (AP) Gedetineerden van Bij de overval waren in eerste instantie zeven ge- de staatsgevangenis in Huntsville hebben giste- vangenen betrokken, maar drie van hen hebben ren elf mensen gegijzeld in de bibliotheek van zich inmiddels overgegeven. De gijzelaars zijn het gebouwencomple xen gedreigd hen te doden voor het merendeel lid van de onderwijs- en bi- als zij geen automatische wapens krijgen. bliotheekstaf. ONTSNAPT In ivasmand ontsnapte gevangene tveer snel gegrepen Oosterbeek A.N.P. Een 21-jarige gedeti neerde in de jeugdge vangenis te Zutphen had kennelijk gned onthouden, hoe Hugo de Groot destijds In een boekenkist ont snapt was. De jongen had er lang over na gedacht en meende het gevonden te heb ben. De wekelijkse auto, waarmee de ge- vangeniswas naar Oosterbeek overge bracht wordt, Jee'* de Jongen het aangewe zen ontsnappingsmid del. Hij wist gistermiddag in een van de was manden te kruipen en re=J zo naar Ocs- terbeek. Bij de was serij aangekomen ont dekte de chauffeur een bewegend deksel van een mand en hij begreep met een ont snapte gevangene te maken te hebben. Hij hield de jongen klem door op de mand te gaan zitten maar met de moed der wanhoop wist de jongen toch te ontsnappen. Helaas voor hem greep de Oosterbeekse politie hem even later. ATHENE, (Rtr/AP) Gr'eken- la nd gaat betere tjden tege moet, zo heeft de nieuwe pre mier Constantine Karamanlis verklaard. Griekenland staat sinds gisteren weer onder een burgerlijkbestuur.na ruim ze ven jar gebukt te zijn gegaan onder een hard militairregiem. Gisteren werden door Karaman lis elf ministers geinstalleerd, die afkomstig zijn uit de Natina- le Radicale Partij en de Unie van het centrum, terwijl vier van hen geen partijbinding heb- De nieuwe regeringsploeg heeft een duidelijk conservatieve sig natuur,waarschijnlijk een wens van zowel de premier als de strijdkrachten, maar een teleur stelling voor de jongeren. Deze' hebben laten weten voorstander te zijn van een jeugdiger rege ring George Rallis is met 56 jaar de jongste minister), die niet uitsluitend bestaat uit ver tegenwoordigers van partijen van vóór de militaire coup van 1967.Dit heeft de Grieken in het buitenland, ondanks hun blijd schap over de omwenteling, toch niet in feeststemming ge bracht. Het nieuwe bewind biedt nog te weinig zekerheid om naar het land terug te keren, al dus een woordvoerder van de democratisch gezinde Griekse werknemers in Utrecht. Minister Van der toel ziet in de nieuwe regering toch „hoopvolle tekenen" voor het herstel van de democratie, ook al zag ook hij nog steeds tegenkrachten. Esn grote menigte Grieken ju'chte gisteren zijn nieuwe premier Kara manlis in Athen toe, toen deze zijn hotel verliet om voor het par lement de eed af t Iggen. GRAP OF DRAMA? ROTTERDAM (ANP) - „Red ons. Wij worden vastgehouden. 37 nb". Deze in het Duits gestelde boodschap, gekerft ln een plank, die dinsdag uit zee werd gevist in de buurt van Wil helmshaven, heeft gisteravond de Rotterdamse rivierpolitie te vergeefs in actie gebracht. Soeurwerk van de Du tse autoriteiten had het vermoeden doen rijzen dat de plank afkomstig was van de Texaco-tanker 'Nor- ge', een in Noorwegen geregistreerd schip van 13.000 bruto re gister ton. De tanker bleek onderweg naar de ESSO-raffinaderij in Rotterdam. Op de plaats van bestemming kreeg de gezag voerder van de 'Norge' derhalve de Maasstedelijke rivierpolitie op bezoek. Noch het gesprek met de kapitein, noch het doorzoe ken van het schip leverde echter iets op. De politie kon er niet achter komen om de bij Wilhelmshaven gevonden plank ider- daad van de 'Norge' afkomstig is. Het onderzoek wordt echter nog niet gestaakt. Met name minister Mavros van buitenlandse zaken noemde hij een man van uitgesproken de mocratische overtuiging. Behalve de dichter-componist Theodorakis keren ook filmster Melina Mercori en de vooraan staande jurist George Mangakis naar Griekenland terug. De ver bannen koning Konstantijn hoopt eveneens op een s.odige terugkkeer. Maar de nieuwe re gering heeft zich ng niet over de koning uitgesproken. Wel zul len alle politiekek gevangenen worden vrijgelaten en zal het kamp op het eiland Jaros wor den gesloten. Er zal amnestie worden verleend voor alle poli tieke misdrijven, terwijl de bal lingen hun staatsburgerschap terugkrijgen. Brigade-generaal Ioannides, de sterke man achter het laatste bewind, de man ook die Papdo-| poulos opzij zette, zal binnen-1 kort aftreden. De voormalige vi- cepremier Patkos, een van de leden van de eerste junta, is j gisteren op straat aangevallen.) AMSTERDAM (ANP) De Amsterdamse politie heeft gistermiddag de 40-jarige Lseki S. na een achtervolging van Amsterdam naar Amersfoort ge-arresteerd. Loeki S. werd sinds februari, toen hij in het Gooi een echtpaar gijzelde, om aan de politie te kunnen ontsnappen, gezocht. der meer in België. Zijn vriend werd na een over val op 8 juni in het Belgische Maasdijck gearres teerd, maar S. wist toen te ontsnappen. Gistermid dag ontdekte surveillerende agenten hem in een voorbijrijdende auto, waarvan de kentekenplaat aan de achterzijde bedekt was met een vals num mer. Kort daarop volgden zes politieauto's de ge zochte tot in Amersfoort, waar hij na een kort be zoek aan een kennis werd overmeesterd. (Van onze radio -en tv-redactie) HILVERSUM Door het bestuur van de Evangelische Omroep Nederland is tot directeur be noem ddrs. L.P. Dorenbos, wo nende te Lisse. Hij zal per 1 nov. a.s. als directeur van de E.O. in functie treden. Hij is 3 jaar en is momenteel nog on derdirecteur van het projec tontwikkelingsbureau Am- ro/Westland Utrecht. Speciaal voor kampeerders die straks terugkomen van vakantie: HOGE RIJNDIJK 90 LEVENDAAL 157-161 LEIDEN DEN HAAG Minister Wester terp verkeer en waterstaat) ziet geen aanleiding om de beta ling met 'travellers cheques' aan de loketten van de Neder- lanse spoorwegen mogelijk te maken. Hij heeft dit meege deeld aan de tweed Tweede-Ka merleden Van Heel-kasteel en Van Zeil (beiden KVP), die de bewindsman erop hadden gewe zen dat het uitblijven van deze mogelijkheid tot betaling met name voor buitenlandse toeris ten erg hinderlijk kan zijn. In zijn antwoord merkt de minister hierover op, dat de buitenlandse reizigers die teruggaan meestal voorzien zijn van een retourge deelte van een plaatsbewijs. Bo vendien voegt hij hier aan toe, kunnen de buitenlandse toeris ten in hun eigen landen met uitzondering van Zwitserland, aan de normale stationsloketten nimmer met buitenlands geld, hetgeen in Nederland wel moge lijk is. Terwijl ook met traveller cheques aan de buitenlandse stationsloketten niet betaald kan worden. De travelier chéhues worden aan de Nederlanse stationsiokeiter. niet aangenemen omdat het aantalsooten voor het niet in in ternationale geldzaken gespecia liseerde loketpersoneel te groot is en het aannemen en wisselen veel tijd zou eisen. Een wel bijzondere 'blijmaker' die u kunt verdienen door het aan brengen van een nieuw kwartaal-abonnement is wel deze 'zelfden- kende', matstalen 4-kleuren-ballpoint. Noleer m.i.vRAM als nieuw kwartaal-abonnee: Dvll Stuur deze bon in Naam: zonder postzegel. Adres: antwoordnummer Woonplaats Stuur een 4-kleurenballpoint naar: Woonplaats: open envelop, 349. Leiden.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1