Karamanlis: Makarios ontsnapte dank zij grote pop politicus met voorzichtige taktische gaven Nieuwe president Cyprus: toegewijd parlementariër 'WOENSDAG 24 JULI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 11 Van onze correspondent David Bar- chard Een gevolg van de Turkse interventie op Cyprus is dat er weer veel specula ties de ronde doen, waarin men de verdeling van het eiland ziet als oplos sing voor het conflict. De Turkse pre mier Ecevit had dit zeke zo niet be doeld. Nu Cyprus nog niet is bijgeko men van de staatsgreep en de daarop volgende Turkse invasie, is het vrij wel onmogelijk om te schatten hoe de politieke verhoudingen en de publieke opinie op dit ogenblik liggen. Ondanks de chaos op het eiland na de staats greep van vorige week, ziet het me rendeel van de Cyprioten een verde ling van hun eiland meer als een zaak die in het belang is van de grote mo gendheden, dan als een oplossing voor hun problemen. Een verdeling van het eiland wordt, al sinds de vijftiger jaren, toen de Turken het idee van een Enosis (aansluiting bij Griekenland) voor het eerst bestreden, gezien als een mo gelijke oplossing voor de Cypriotische proble men. Sindsdien bracht men het idee van een - Wm Ook gisteren werd er gevochten-op Cyprus. Een Grieks-Cypriobische soldaat bewaakt kier een neergeschoten Turkse jager. dubbele Enosis (de vereniging van de Turkse Cyprioten en de Griekse Cyprioten met hun respectievelijke moederlanden) verschillende malen naar voren, hoewel het verdrag van Ziirich, waarin werd overeengekomen dat Cyprus een onafhankelijke republiek werd, daarvoor geen ruimte overlaat. Annexeren Ondanks de vele botsingen tussen Turken en Grieken op Cyprus sinds 1963, is de steun van Ankara en Athene voor een verdeling- van het eiland duidelijk verminderd. De Turkse Cyprioten, nog steeds bang voor po gingen tot volkerenmoord op het eiland, heb ben echter geëist, dat ze tegen de Grieken worden beschermd door solide garanties, compleet met natuurlijke grenzen. Verder hebben ze een eigen Turks-Cypriotische rege ring gevormd; de leider daarvan, Denktash, is tevens vice-president van Cyprus. Voor de Cyprioten is verdeling niet zo'n ge weldige oplossing als sommige buitenstaan ders wel eens denken. In de eerste plaats zullen extreme nationalisten aan beide kan ten er ontevreden mee zijn. Cyprus zal ook op deze manier een brandpunt blijven in elk conflict tussen Griekenland en Turkije. Al leen bindende internationale garanties zou den uitbarstingen door de aanwezigheid van twee verschillende kampen op het eiland kunnen voorkomen. Een billijke verdeling is bijna onmogelijk, gezien de omvang van het eiland en haar be perkte hulpbronnen. Een verplaatsing van de bevolking (reden voor toekomstige donflich- ten) zal nodig zijn: De Turken zullen dan van het zuid-westen naar het noord-oosten van het eiland gebracht moeten wórden. De beide bevolkingsgroepen zullen ongetwijfeld moeten samenwerken om de economie van het eiland op peil te houden, variërend van toezicht op de ontoereikende watervoorzienin gen tot misschien wel de verplaatsing van werkgelegenheid. De onmogelijkheid van een vereniging met de beide moederlanden op korte termijn wordt nog eens versterkt door het ontbreken van een behoorlijk politiek en economisch evenwicht tussen Cyprus enerzijds en Grie kenland en Turkije anderzijds. Zowel de Griekse als Turkse Cyprioten hebben op dit ogenblik een hogere levensstandaard dan ze zouden hebben als burgers van Griekenland of Turkije. Sedert 1967 zijn alleen de Griekse Cyprioten, die enthousiast zijn over het kolo nelsregiem in Athene, nog bereid hun tame lijk open en democratische systeem in te rui len voor een onmiddellijke Enosis (aanslui ting bij Griekenland) De 40% Griekse Cyprioten, die achter de Cy priotische Communistische partij (AKEL) staan, blijven onverzoenlijk tegen een Grieks bestuur. Als dat er toch zou komen, zullen ze heftige tegenstand bieden, wat eigenlijk vori ge week in de eerste uren na de coup van de Nationale Garde al had kunnen gebeuren. NICOSIA (Rtr)— Grieks-Cypriotische aanhangers van aartsbisschop Maka rios menen dat hij in de staatsgreep van vorige week ntsnapte door ge bruikmaking van een levensgrote pop toen hij-vluchtte uit het klooster waarin hij een toevlucht had ge- De als Makarios aangeklede pop was geplaatst in de auto van de presi dent die van het klooster naar Nico- De auto werd door de Griekse Natio nale Garde aangevallen en vernield. Zij meende klaarblijkelijk dat zij de aartsbisschop had gedood, wat leidde tot de berichten over zijn dood in de eerste uren na de staatsgreep van maandag. Intussen was de aartsbisschop uit het klooster gesmokkeld en overgebracht naar een Britse militaire basis, van waar hij naar Londen werd overge vlogen. r ge- Cyprus rustig na beëdiging van nieuwe president NICOSIA (RTR) —Na de bekend making door radio Nicosia dat Sampson als president is opge volgd door Glafkos Clerides, de voorzitter van het Cyprische parlement, is de rust op Cyprus weergekeerd. Eerder op de dag waren felle gevechten gemeld om het vliegveld van Nicosia en langs de „groene lijn", die de Turkse en Griekse gemeen schappen in Nicosia van elkaar scheidt. Het vliegveld is inmid dels in handen van VN-troepen. President Clerides, verklaarde gisteravond dat hij zal zoeken naar een „rechtvaardige en le vensvatbare oplossing" voor de problemen van Cyprus, binnen het kader van een onafhankelij- In zijn eerste radiotoepsraak, zei Clerides ook dat hij zou toezien op naleving van de wapenstil stand op Cyprus. In dit verband maakte hij melding van zijn on derhoud korte tijd tevoren met de Turks-Cyprische leider Rauf Denktasj in tegenwoordigheid van V.N.-vertegenwoordigers. Clerides zei dat hij voor de duur van zijn presidentschap alle de mocratische beginselen absoluut zou respecteren en de mensen rechten van het hele Cyprische volk, ongeacht ras, politieke voorkeur of bevolkingsgroep „tenvolle waarborgen". Uit Londen wordt gemeld dat de Britse regering Clerides erkent als waarnemend president. De opperbevelhebber van de VN- vredesmacht, Prem Chand en Weckmarumunoz, vertegenwoor diger van VN-secretaris-gene- raal Kurt Waldheim op Cyprus, telegrafeerden naar het VN- hoofdkwartier dat Clerides hen telefonisch heeft meegedeeld dat hij de functie van president-ad- interim zal uitoefenen en al het mogelijke zal doen voor een na leving van het bestand. Wanneer Clerides inderdaad slechts is benoemd tot waarne mend president kan dat beteke nen dat ruimte wordt gelaten voor de terugkeer van president Makarios. Clerides trad, als parlementsvoorzitter, krachtens de grondwet al op als waarne mer voor president Makarios wanneer deze ziek of in het bui tenland was. Steun voor een verdeling van het eiland kwam van Washington en Athene, die beide bezorgd waren over de koers die het onaf hankelijke Cyprus van president Makarios volgde. Zo'n verdeling zou dan betekenen dat het neutrale regime op Cyprus dat door haar openheid tegenover de Sovjet-Unie werd aan gevallen, zou verdwijnen en dat twee Navo leden de directe macht over het eiland kre gen. De aantrekkelijkheid voor deze voorstelling van zaken wordt nog eens versterkt door de onzekere toekomst van de Britse bases op Om deze redenen zijn veel Cyprioten, ook Griekse en Turkse liberalen en links-georiën teerde politici, tegen een verdeling. Toen het nieuws van de staatsgreep op Cyprus kwam, ontstond er in beide landen een reeks van verdenkingen, dat de coup slechts een inlei ding was op een eventuele verdeling en ge steund werd door Washington. Hoewel in Griekenland en Turkije er nog ve len zijn die Cyprus zoudenwillen anneexren, is de algeipene opinie dat Cyprus z'n onaf hankelijkheid moet behouden. Waarnemers wijzen erop dat na zes jaar vruchteloos on derhandelen er deze zomer een kans was op een naderende overeenkomst. Toen de regering van premier Ecevit in ja nuari van dit jaar in Turkije aan de macht kwam, veranderde de Turkse houding in een openlijke steun voor een onafhankelijke fede rale republiek Cyprus. Tijdens de Turkse mi litaire interventie op het eiland heeft pre mier Ecevit steeds weer met klem gezegd, dat het de bedoeling van de Turken was de onafhankelijkheid van Cyprus te bewaren en dat daarvoor tot militair ingrijpen was beslo- Evenwicht De Turken hopen op een snelle terugkeer van een sterke Grieks-Cypriotische onafhan kelijke regering onder president Makarios of Glafkos Cïerides en de hervatting van de be sprekingen tussen de twee bevolkingsgroepen miet een versterkte Turkse onderhande lingspositie. Deze hoop is door de ontredde ring na de omwenteling van vorige week hoogstwaarschijnlijk de bodem ingeslagen. Voor dit soort ontwikkelingen meet de Natio nale Garde eerst afstand doen van de macht en moet degene die na Sampson de macht in handen neemt, de volle steun krijgen. Als Sampsons handlangers de steunpunten van president Makarios uit de weg hebben geruimd of slachtingen tussen de twee bevol kingsgroepen de gemoederen verhit hebben, dan zijn de kansen op succesvolle onderhan delingen bijzonder klein. Indien de onderhan delingen toch zouden plaatsvinden, dan vor men de Turkse aanwinsten na de invasie nog een struikelblok, zol lang Griekenland deze niet erkent. Als premier Ecevit niet direct handelt, zal de Turks-Cypriotische actie een voortdurende overtreding van de bestandslijn tot gevolg hebben, en zal een definitieve regeling op nieuw worden uitgesteld. De innerlijke drijfveer van de situatie op Cy: prus was van dien aard, dat er waarschijn lijk een geleidelijke terugkeer naar een evenwicht tussen de twee bevolkingsgroepen mogelijk was. Dit maakte het vooruitzicht op een eventuele overeenkomst natuurlijk nog sterker. Maar op korte termijn bestaat er nog steeds het risico van het uitbreken van conflicten op het eiland zelf en tussen Grie kenland en Turkije. De grote mogendheden zouden willen probe ren dit gevaar af te wenden door het eiland te verdelen, maar dit zal alleen maar kun nen gebeuren door het gebruik van geweld. De ervaring van vorige week heeft geleerd, dat hieraan verschrikkelijke gevaren verbon- deen zijn. (Copyright The Guardian). De nleu.e president van Cyprus, Glafos Clerides. ATHENE (AP) Glafcos Clerides, de man die eens klaps president van Cyprus is geworden, is een heel wat bekender en bekwamer man dan zijn voorganger Nikos Sampson. Sinds 1960 wa.s Clerides voorzitter van het Huis van Afgevaardig den en a's zodanig opvolger ven pres'dsnt Makarios die hij bij talrijke gelegenhe den, als de p rfsbisschop in het buitenland was bijvoor beeld, verving. Bovendien is Clerides de leider van de grootste Grieks-Cypriotische rechtse politieke partij, de Eenheidspartij, ENO. Ook daarom al werd hij door velen beschouwd als de man die na verkiezingen Makarios zou opvolgen als deze mocht aftreden. Clerides is 52 jaar oud. Hij is een advocaat die in En geland heeft gestudeerd en tijdens de Tweede Wereld oorlog was hij als staart- söhutter in dienst van de Britse luchtmacht. Hij staat bekend als een toegewijd parlementariër. Wegens zijn weigering om openlijk aan de zijde te gaan staan van de Griekse junta had hij zich de haat op de hals gehaald van vele Grieks-Cyprioten die een- wordng met Griekenland voorstaan, onder w e des tijds de EOKA-leider gene raal Grivas.- In pamfletten wer dhij beti teld als een „pro-Britse verrader van de Enosis", de aansluiting bij Grieken- Ondertussen was gister avond in Athene nog niet bekend door wie Clerides eigenlijk was benoemd als president en opvolger van Sampson, die dit ambt pre cies acht dagen had be kleed. Waarnemers te Athene zijn van mening dat men Samp son heeft laten vallen om dat die voor de Turken vol komen onaanvaardbaar was, in tegenstelling tot Clerides, die ook een veel gematigder man is dan z;jn voorganger. Politici die Clerides ken nen zeggen dat hij hoogst waarschijnlijk nooit de rol van een „Atheense mario net" zal willen vervullen, en dat hij zijn hoge functie alleen maar heeft aanvaard omdat dit een einde kon be tekenen van het bloedver gieten dat op het afzeuen van Makarios was gevolgd. Glafcos Clerides is gehuwd en vader van een dochter van 23 jaar. PARIJS (Reuter) Vanuit zijn vrijwillige ballingschap in Parijs heeft oud-premier Con- stantin Karamanlis nauwlet tend de ontwikkelingen in zijn geboorteland gevolgd in af wachting van de oproep terug te keren. Nadat hij van 1955 tot 1963 premier was geweest, verliet hij vier jaar voor de kolonelscoup van 1967 zijn land. Sindsdien heeft hij in semi-af- zondering in Frankrijk ge woond, zich afzijdig houdend van zowel links als rechts in de Griekse strijd. Maar on danks zijn terughoudendheid een actief standpunt in te ne men, bleef hij toevluchtsbaken voor allen die zich tegen het regiem in Griekenland verzet- Karamanlis heeft weinig actie ve banden gehad met Griekse ballingen in Parijs of elders. Hoewel veel Grieken die Parijs bezochten hem wilden opzoe ken, heeft hij slechts zelden daarin toegestemd. Een uitzon dering was zijn vroegere mi nister van buitenlandse zaken Angelos Averoff-Tossitsa. Een paar maanden later werd Tos- sitsa door de Griekse regering gevangen gezet. Karamanlis is een erkende an ti-communist maar geen roya list door dik en dun. Juist een geschil met de monarchie deed hem in juni 1963 besluiten zijn functie neer te leggen. Niette min was hij tegen het referen dum waarbij in 1973 de monar chie werd afgeschaft en Grie kenland tot een republiek werd gemaakt. Hij noemde het „een provocatie van het Griekse volk". H e dat de Grie-eend volk". Hij meende dat de Grie ken eenvoudig werd gevraagd akkoord te gaan met een soort van „Ceasariaan^e dictatuur, die slechts kan worden aange troffen in bepaalde landen van Latijns-Amerika". In april 1973 sloot hij zich aan bij een ande re oud-premier, Panayotis Ka- nellopoelos, en de leider van de Unie van de Centrumpartij, George Mavros, in de eis dat het normale politieke leven in Griekenland zou worden her steld. Karamanlis, die een stem bleef hebben waarmee men in het Griekse politieke leven re kening moest houden, riep op tot een boycot van het referen dum dat de inmiddels afgezet te sterke man Georges Papa- dopoelos met een grote meer derheid president van de nieu we Griekse republiek maakte. Hij vond het grote percentage nee-stemmen in Athene en an dere grote steden erg belang rijk en veelbelovend voor de toekomst. „Ik heb gezegd wat ik moest zeggen. De gebeurte nissen zullen het uitwijzen", verklaarde hij toen het resul taat bekend werd. Karamanlis, die op 23 februari 1907 in Proti, Macedonië, was geboren, werd op 28-jarige leeftijd voor het eerst in het parlement gekozen en werd tot zijn vertrek in 1963 ook steeds herkozen. Hij wees het aanbod voor een plaats in het kabinet af van dictator Joannis Me- taxas, die van 1936 tot 1941 re geerde, maar klom na de tweede wereldoorlog snel op tot een minlstersfunctie en be kleedde verscheidene porte feuilles. In 1952 vestigde hij voor het eerst zijn reputatie als een ipan van actie, toen hij minister van Openbare Werken en Verkeer was en krachtige programma's uitvaardigde voor wegenbouw en bodemont ginning. Toen premier Papgos in 1955 stierf, verzocht koning Paul aan Karamanlis een regering te vormen. Op deze keus is veel kritiek geuit, maar de kiezers bevestigden de juistheid ervan. In 1956, 1958, 1961 brachten zij Karamanlis' pas opgerichte Nationale Radikale Unie aan het bewind. Hij ontwikkelde de betrekkingen met de EEG en lanceerde een verstrekkend vijf-jaren-plan. Op 19 februari 1959 tekende Karamanlis in Londen de overeenkomst, waarin Griekenland zich ak koord verklaarde met de sta tus van onafhankelijke repu bliek voor Cyprus. Het geschil om het eiland had jarenlang de betrekkingen met Turkije en Engeland in gevaar ge bracht. Karamanlis was premier in 1963, toen de linkse politicus Lambrakis werd vermoord na het toespreken van een menig te, een gebeurtenis die later in De vroegere Griekse premier Constantin Karamanlis bij zijn afscheid in Parijs gisteravond. Hij ging op weg naar het vliegveld Le Bourget om vandaar naar Athene te vliegen. de film „Z" werd weergege ven. In juni 1963 trad Kara manlis als premier af na een meningsverschil met koning Paul over een bezoek van de koning en koningin Frederika aan Engeland. Hij was tegen het bezoek, omdat hij een her haling vreesde van linkse de monstraties, die een eerder be zoek van de koningin aan En geland hadden gekenmerkt. Desondanks stelde hij zich kandidaat voor de algemene verkiezingen van november 1963, maar zijn partij verloor de macht. 'Zij werd met een klein verschil verslagen door de Unie van het Centrum van George Papandreoe. Spoedig daarna vloog hij naar Parijs en liet een brief achter, waarin hij verklaarde als par tijleider af te treden wegens de „chantage", die in Grieken land heerste. Hij zei: „Door het politieke leven vaarwel te zeggen, geloof ik dat het voor het staatshoofd (koning Paul) gemakkelijker is. Zijn rol is moeilijk geworden door de voortdurende chantage-taktiek van mijn tegenstanders."

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11