Britse basis Cyprus toevluchtsoord voor duizenden toeristen Sinds staatsgreep weinig veranderd in Portugese kolonies i Bondsdag-rapporteur dient ontslag in EEG: Sampson moet verdwijnen Angola-comité: LülDSh COURANT PAGINA 7 e verj .cm Rom; ipt h« .30. i Bolt DOE (ie bai ruDio (a.1.1 n vai FILM en dei enkun ien be ningen jkheid itischi* (tot \t Schiphol Moe van de emoties, maar ongedeerd zijn gister avond de eerste Nederlandse vakantiegangers uit Cyprus op Schiphol aangekomen. Het wa ren de families Bijlsman-De Vries uit Marssum in Friesland en Smeets-Pieters uit Maas tricht. Zij waren met een Cara- velle van Transavia van de Britse militaire basis Lynham ten westen van Londen opge haald. Zij waren met een grote kolonie Engelsen meegekomen, die vanuit Cyprus met militaire vliegtuigen van de RAF naar huis warden gevlogen. De beide Nederlandse families hebben alleen vanuit de verte de gebeurtenissen op het eiland kunnen volgen. „Vanaf het dak van de flat waarin wij woonden hebben we zaterdagmorgen kun nen zien hoe het centrum van Famagusta werd gebombar deerd. De aanval duurde ruim vier uur. Alles rookte. Er waren bommen gegooid op een zieken huis, maar doden zijn daarbij, geloof ik, niet gevallen, omdat de zieken reeds naar een hotel waren overgebracht," vertelde de 27-jarige mevr. Bijsma. Met haar man en haar twee zoontjes van drie jaar en vier maanden heeft zij ruim drie maanden in Famagusta gewoond, waarnaar haar man door een waterzuive- ringsbedrijf in Sneek was uitge zonden. De familie Bijlsma moest tot zondagavond in hun flat blijven. Met een personen auto zijn ze daarna onder bege leiding van militaire wagens naar een militaire vliegbasis ge- De heer en mevrouw Smeets wa ren op Cyprus voor een bezoek aan familie. Vanaf de staats greep van vorige week maan dag mochten zij de villa in Li massol niet meer verlaten. Za terdagmorgen om zes uur hoor den zij voor het eerst dat zij weg mochten. „We mochten maar één koffer meenemen Uiteindelijk werd het zondag middag voordat een legertruck ons kwam ophalen en ons naar het Britse vliegveld nabij Nico sia bracht. De truck zat stamp vol Engelsen en Grieken. Velen hadden niet eens de tijd gehad wat spullen in te pakken. De reis duurde ruim zes uur, waar in we niets te eten of te drinken kregen. Op het vliegveld hebben we gezien hoe de raketten van de Engelsen klaar stonden. Bo ven het vliegveld cirkelden on ophoudelijk bommenwerpers," aldus mevrouw Smeets. Op het eiland Cyprus bevinden zich mogelijk nog 21 Nederland se vakantiegangers die bij het Rotterdamse reisbureau Bel Air een vakantie naar Cyprus had den geboekt. Volgens directeur J. Boer is het goed mogelijk dat zij inmiddels via de RAF-lucht- brug op weg zijn naar Enge land. De Britse soevereine basis Episkopi lijkt momenteel een overbevolkt vakantiekamp. Over al zijn mensen. Reusachtige Herculestransportvliegtuigen van de RAF landen en stijgen op met oorverdovend lawaai. Reeds onmiddellijk na de staatsgreep werd de vliegbasis overstroomd door vluchtelingen. Britse en andere buitenlandse toeristen die bij Britse militai ren werden ondergebracht, slie pen soms met twintigen of der tigen in een huis. Anderen slie pen in tenten, velen 'ook in de open lucht; niet zo erg overi gens in de warme julinachten op Cyprus. Toeristen hebben bij aankomst in Engeland gezegd, dat leden van de Cyprische Nationale Garde gekleed zijn als Mexicaanse bandieten en zich aan plunde ringen schuldig maken. „Ze wa ren gekleed in een samenraap sel van uniformen en droegen allerlei vuurwapens". De vrouw van een op Cyprus gestationeer de militair zei dat buiten de ba sis staande huizen van de gezin nen van Britse militairen door leden van de Nationale Garde zijn geplunderd. De huizen wa ren onbewaakt nadat de buiten landers hun toevlucht op de ba sis hadden moeten zoeken. In Griekenland bevindt zich ook nog een groot aantal Nederland se vakantiegangers, zeker zo'n 2300. Velen zijn naar Joegosla vië uitgeweken. Martinair heeft een groep van 90 Nederlandse toeristen vanuit Skopje terugge haald. Toeristenfonds, waarin een groot aantal reisorganisa ties zijn opgenomen, heeft giste ren een molestverzekering afge sloten voor alle vakantiegangers die zich op dat moment in Grie kenland bevonden. Deze verze kering houdt in, dat de reisver zekeringen die de toeristen voor hun vertrek individueel hebben afgesloten, ook tijdens de mobi lisatietijd geldig blijven. De Griekse luchthavens waren gis teren nog alle gesloten. Via di plomatieke weg wordt gepro beerd de betreffende luchtha vens open te krijgen om vakan tiegangers naar huis te vliegen. Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft gisteren de Ame rikaanse marine opdracht gege ven te beginnen met de evacua tie van ongeveer 350 Ameri kaanse staatsburgers van hel eiland Cyprus. Voor de 26-jarige Turkse Cyprioot Mehmet Besin en zijn Engelse vrouw eindigde de huwelijksreis naar Cyprus dit weekeinde minder plezierig. Diep onder de indruk van hetgeen zij van de strijd hadden waargenomen arriveerden zij gisteren weer in Engeland. Frans-Duits-verdrag gesaboteerd l Oud-directeur NLM overleden SCHIPHOL Kort na een harto- peratüe is in het academisch zie kenhuis te Leiden op 66-jarige leeftijd overleden de oud-direc teur van de Nederlandse Lucht vaartmaatschappij (NLM), de heer J.J. Abspoel. Van 1931 tot 1956 diende hij de KLM als vlie ger. toos Abspoel, op 4 december 1907 in Den Haag geboren, begon zijn loopbaan in de lucht na zijn hbs-b opleiding te Soesterberg, waar hij zijn militair brevet haalde. Daarna kwam hij (in 1931) in dienst bij de KLM, waar hij tot verkeersvlieger werd opgeleid. Hij is o.a. voor de oorlog gezagvoerder geweest op de Ind:ë-route. h 1956 beëindigde hij zijn loop baan als actief vlieger en werd hoofd vliegbedrijf van de KLM. Nadat hij zelf de oprichting van de NLM had voorbereid, werd hij in 1966 de eerste directeur van deze dochteronderneming van de KLM en bleef dat tot aan zijn pensionering op 31 de cember 1972. Na zijn pensione ring werd hij benoemd tot com missaris van de NLM. De over ledene was ridder in de Orde van r.ra"ie-\'a^sau en drager van het Vl'iegerkruis. (Van onze correspondent Frains Wennekes) BONN Het liberale lid van de Westduitse Bondsdag Ernst Achenbach heeft gisteravond zijn ontslag als rapporteur van de commissie van buitenlandse Zaken ingediend. Achenbach trok hiermee de consequentie uit de felle kritiek die er sinds het proces tegen Beate Klars- feld tegen hem geuit werd. In dit proces ging 't om een po ging door Klarsfeld tot ontvoe ring van de Keulenaar Kurt Lischka. Deze voormalige chef van de gestapo was in Frank rijk wegens zijn aandeel in de deportatie van joden bij verstek tot levenslang veroordeeld. Hij hoefde door de Bondsrepubliek echter niet uitgeleverd te wor den en kon als gevolg van geal lieerde bepalingen hier evenmin voor het gerecht gebracht wor den. Het tussen Parijs en Bonn in 1971 gesloten verdrag om dergelijke processen wel mogelijk te maken heeft ds goedkeuring nodig van de Bondsdag, maar deze proce dure werd door Achenbach tot nu toe gesaboteerd. Kennelijk voel de hij zich zelf ook belast. Want hij was in het bezette Parijs hoofd van de politieke afdeling van de Duitse ambassade. Bo vendien prijkt zijn handtekening onder een bevel, waarin de de portatie van 2000 Franse joden gelast wordt. Door het proces tegen Beate K'arsfeld werd deze sabotag'-po- ging van Achenbach algemeen bekend en eiste men van alle zijden zijn ontslag. Gisteravond deelde hij mee, dat hij wel als rapporteur heengaat, maar dat hij er niet aan denkt als lid van de Bondsdag af te treden, zoals zelfs de jongerenafdeling van zijn eigen partij geëist had. Containers met t.v.'s gestolen Schiedam (ANP) - De politie te Schiedam heeft Interpol Inge schakeld in verband met ver dwijning in het afgelopen week einde van een trekker met op legger, beladen met containers waarin voor 400.000 aan televi sietoestellen zaten. Een Schiedams expeditiebedrijf had de lading uit Duitsland van een fabriek gehaald voor door zending naar Engeland. De chauffeur let de vrachtwagen 's nachts in het industriegebied te Schiedam achter en zou de vol gende ochtend de lading naar Engeland gaan brengen, doch i toen bleek de auto verdwenen. Sindsdien heeft de Schiedamse politie heeft nog geen spoor van de wagen of de daders kunnen ontdekken. De televisietoestellen kunnen door bepaalde onderde len die z jn aangebracht alleen in Engeland gebru kt worden. Premier van Ethiopië afgetreden ADDIS ABEBA (Reuter) - De premier van Ethiopië, Makon- nen, is afgetreden. De voormali ge minister van Economische en Sociale Zaken Michaele Imru is tot nieuwe premier benoemd. Volgens de Ethiopische radio heeft keizer Haile Selassie het ontslag van Makonnen aanvaard en gaat Mj akkoord met de be noeming van Imru. Makonnen is og geen vijf maan den premier geweest. Hij werd in februari van d't jaar be noemd na een legerrebellie, die tot een regeringswisseling leid de. De laatste weken is het le ger echter opnieuw actief ge worden, omdat de militairen imenen dat de regering niet vol doende ernst maakt met hervor mingen en het bestrijden van corruptie. Het leger heeft al tientallen ex-ministers en hoge functionarissen gearresteerd. Overval-dlio aangehouden Terneuzen De rijkspolitie van Ossendrecht heeft gisteren twee uit Warmond afkomstige jon gelui (18 en 20 jaar) aangehou den, die vorige week donderdag een gewapende overval hebben gepleegd op het hulppostkantoor in het Zeeuws-Vlaamse Zaam- slag (bij Terneuzen). De buit was 2500. Beiden hebben be kend. De Ossendrechtse politie kwam ze op het spoor toen zij zich in hun in Leiden gestolen auto in Os sendrecht nogal verdacht ophiel den. Beiden zrjn overgebracht naar het politiebureau van Ter neuzen. Donderdag zullen zij worden voorgeleid voor de offi cier van justitie in Middelburg. DEN HAAG (ANP) In Ango la en Mozambique is sinds de staatsgreep in Portugal nog maar weinig veranderd. Welis waar zijn de politieke gevange nen vrijgelaten, maar het be stuur over de kolonies is nog voor een groot deel in handen van de oude garde van het be- wind-Caetano, en ook de Pide, de beruchte geheime politie van het vorige bewind, is nog niet uitgeschakeld, zeker niet in An gola. Tot die conclusie komt Paul Staal, een van de mede werkers van het Angola-comité, na een reis van enkele weken door Angola en Mozambique. Vooral de toestand in Angola is naar zijn mening uiterst explo sief. "Sinds de 10e juli, de dag waarop in de Angolese hoofd stad Loeanda straatgevechten ontstonden nadat een blanke taxi-chauffeur vermoord werd aangetroffen, is er elke dag ge schoten in de stad. De slachtof fers zijn, op de taxichauffeur en een blanke student na, allen Afrikanen. Er is in het wilde weg geschoten op Afrikaanse burgers, en op grote schaal brand gesticht in hun krotten wijken", aldus de heer Staal. Vooral de luchtmachtpolitie heeft zich volgens hem schuldig gemaakt aan moordpartijen. Ook de blanke winkeliers, die in de krottenwijken een bijna on begrensde machtspositie heb- ERUSSEL (ANP) Het politiek overleg van de ministers van buiten landse zaken van de negen EEG-landen, heeft gisteravond in Brus sel opnieuw een verklaring opgeleverd, die ter kennis gebracht zal worden van de Griekse en Turkse regering. In die verklaring wordt aangedrongen op een strikt respekteren van het staakt het vuren op Cyprus, en een zo spoedig mogelijk rond de tafel gaan zitten voor een vredesconferentie in Genève. Bovendien wordt nog eens duide lijk gevraagd de constitutionele orde op Cyprus te herstellen en dat houdt in aldus minister Van der Stoel, een verdwijning van de rege ring Sampson. Deze gemeenschappelijke verklaring, aldus de Nederlandse minister, (die eerder op de avond verklaard had een nieuwe verklaring van de EEG niet erg opportuun te achten) is tot stand gekomen omdat de Britse minister James Callaghan zorgen had omtrent het voort zetten van de gevechten op Cyprus. ben, hadden een groot aandeel in de bloedbaden. Tot dusver is het platbranden van winkels van de blanken de enige reactie van de Afrikanen geweest. De bevrijdingsbeweging MPLA heeft de mensen opgeroepen tot kalmte en hen gevraagd niet in te gaan op provocaties, maar als het zo doorgaat, worden bloedige rassenrellen vrijwel on vermijdelijk", aldus Paul Staal. Hij verwijt de Angolese autori teiten dat ze vrijwel niets doen om de burgerbevolking te be schermen. "Arrestatie van de daders en het ontwapenen van de blanken die zich schuldig maken aan geweld (overigens slechts een paar procent van de blanke bevolking) is voldoende om een bloedige confrontatie te voorkomen. Maar dat gebeurt niet". Integendeel, zegt hij, want na een incident in het le ger waarbij een dode viel heb ben blanke commando's in Loeanda de Afrikaanse dienst plichtigen ontwapend. De autori teiten zouden vrezen dat de Afrikanen en masse de kant van de bevrijdingsbeweging zou den kiezen. Ook in Mozambique vinden vol gens hem acties en provocaties plaats die vergelijkbaar zijn met de OAS in het koloniale Al gerije. In Mozambique is het nu niet het geregelde leger dat vecht, maar de kolonisten, die allemaal over wapens beschik ken, voormalige Pideagenten en Afrikaanse huurlingen. De operaties worden dan toege schreven aan het Frelimo, met de bedoeling om het Frelimo zwart te maken en een sfeer van angst en onzekerheid te scheppen. Paul Staal veronderstelt dat ook Zuid-Afrika en Rhodesië een rol spelen bij de ontwikkelingen in Mozambique, hoewel het moei lijk is daar bewijzen voor te vinden. Hij heeft wel van ver schillende zijden bevestigd ge kregen dat Rhodesische vliegtui gen de eerste week van juli bombardementen uitvoerden bo ven de Mozambikaanse provin cie Tete. Er zijn ook sterke aanwijzingen dat Zuidafrikanen een rol spelen bij de opleiding van Portugese legerkaders en grote geldsommen beschikbaar stellen voor propaganda-acties. Kolonisten proberen ook Afri kaanse bewegingen op te rich ten om het Frelimo de wind uit de zeilen te nemen, maar dat levert weinig succes op, aldus Paul Staal. Kalf uit reageerbuis UTRECHT (ANP) In de kliniek voor veterinaire verloskunde in Utrecht is in mei een kalfje geboren dat door inplanting van een bevrucht eitje tot ont wikkeling kwam. Koe en kalf maken het goed. Deze n ruwe bevrucht'ngs- methode kan van grote commerciële betekenis zijn voor ons land, zo zegt men bij de kliniek voor veterinaire verlos kunde. De bevruchte ei cellen van kwalitatief goed melkvee kannen worden overgeplaatst in koeien die voer de handel verder waardeloos zijn. Hun boreling vertoont de zelfde kwaliteiten als de „echte moeder". Record verkoop motorfietsen verwacht AMSTERDAM In de eerst - maanden van dit jaar zijn r Nederland 5.698 nieuwe m fietsen verkocht tegen 5.69 dezelfde periode van vorig i Het ziet er volgens de R/ Amsterdam, die deze cij heeft verstrekt, naar uit. 1974 voor de motorfietser koop een topjaar gaat wor In 1973 werden in totaal motoren aan de man gebra Uit de verkoopcijfers van dr motorenmerken blijkt, dat v al het Japanse merk Honda goed doet. De afzet bedroeg en met de maand juni 2.223 s tegen 1.385 in 1973. Andere ken, zoals de Japanners Yr. ha en Suzuki, liepen te eerstgenoemde van 614 naa en laatstgenoemde van 1 naar 824. Een lichte stir van de verkopen ondervond wasaki (384 tegen 344 v jaar, (terwijl de Harley Dr son eveneens in de lift zit v tegen 57). Onrust binnen kerk van Griekenland Athene (KNA) - In de orthod kerk van Griekenland is on- ontstaan naar aanleiding xzr houding van enige bisschop: tegenover de militaire dictat Er zijn reeds twee metropc ten afgezet. De metropoliet van Thessalr' kreeg ontslag, toen hij in preek eiste dat de regering redenen zou noemen, war de uitgever van het verbr christelijke tijdschrift „Chri' niki", Psaroudakis, op het land Jaros gevangen wordt houden. In een telegram aartsbisschop Seraphim Athene, hoofd van de Gric kerk, noemde hij deze „een lengstuk van de junta". Voor een andere metropo" dreigt eveneens ontslag. Mc poliet Ambrosios noemde tijr. een zitting van de laatste sy de Seraphim „medewerker geweld en tyrannie". Hij e tevens sluiting van de schrikkelijke concentratiek pen op Jaros". „Zo niet, mogen de machthebbers mij ook naar toe sturen als gev gene", aldus metropoliet A.. brosios. E.E.G.-hulp Palestijnse vluchtelingen kinderen BRUSSEL (ANP) Europa commissaris Claude Cheyt (ontwikkelingshulp) heeft gir ren in Brussel een contract tekend waarbij de EEG 2." miljoen gulden ter beschikk stelt van de vluchtelingenor' nisatie van de Verenigde N ties. Met dit geld zal een onderwijsp-- gramma voor 60.000 kinde' van Palestijnse vluchteling worden betaald. Het is een e malige gift van de geme schap, waartoe eerder, tijd een EEG-raadsvergader werd besloten. Deze bijdrr van de EEG komt boven de r den die ze al ter beschikk gesteld heeft voor voedselh- aan Palestijnse vluchteling' Voor deze voedselhulp heeft EEG dit jaar al 39,8 miljo gulden ter beschikking geste !t Katholiek onderwijs in gevaar in Brazilië RIO DE JANEIRO (NC) - T Braziliaanse bisschoppen hc' ben een verklaring uitgegev waarin zij pleiten voor h voortbestaan van het kathol ic' onderwijs. Zij oefenen in h' i verklaring kritiek uit op de re gering. Deze wil, volgens ho- het gehele onderwijs onde staatsmonopolie brengen. Veertig procent van de middel b- re scholen in Brazilië is op 1 ogenblik katholiek. In 1964 w d:t nog 70 procent. Vele katk lieke scholen zijn de afgelopr t jaren gesloten vanwege fin; ciële moeilijkheden. De b schoppen wijzen in hun verk' ring ook beschuldigend naar berale katholieken die bewerc dat kathoLeken beter onderwij kunnen volgen op staatsschol en dat zij niet moeten proberr hun eigen katholieke scholen ie handhaven. Cholera in Portugal LISSABON (AFP) In Portug zijn tussen 12 en 18 juli 98 n-c we gevallen van cholera gereg streerd, zo heeft de gezo heidsdienst in Lissabon gistere meegedeeld. Sind« het beg'" van de epidemie, eind april, hebben zich 541 gevallen voo - gedaan, waarvan elf met dode lijke afloop.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7