wil zijn '551' no; 'Hogewoning, je hebt talent man Lissenaar Britse week Noordwijkerhout ziekenhuizen Aanmoediging begin van 10 jaar schildervreugde Hulpverlening Kampioenschappen posstokverspringen Overleden na on; geval DINSDAG 23 JULI 1S74 LEIDSE COURANT PAGINA 5 •roepj" li 1084.. E roesu: beriVi 13.45—14.: •18.30—19.: gelijks v Avondbezoekuur: Kinderafdeling da- familieleden. Ki laar hebben gee inderafdeling. klasseafdelin- 14.45 uur til kraamafde- t 12 uur (al- isabeth-zlekenhui Volwassenen cU ers 24 lEndegeest: dinsdag en vrijdag 13— mkool 14.30 uur; 's zondags 1112 uur en 8 stuk J'"' 1415 uur: eerste klasse: de gehele 1. Ko; v. dag. 3. A ftnnakllniek: Klasse afdeling van 11.00 22„ - tot 12.00 u. van 13.30 tot 15.30 u cht iï f i van i9 oo tot 20.00 u. Derde klasse peen I ..van I330 tot 14.30 u. van 18 30 tot ie i -19-30 u- Avondbezoek voor de kin- 16—1 -"derzaal, uitsluitend voor de ouders, alleen op woensdagavond van 18.30 luli) tot 19.30 uur. ACADEMISCH ZIEKENHUIS Voor alle patiënten (behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 15.00—16.00 uur, 18.30—20.00 r.-uur. Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (al- leen voor ouders)- Maandag t/m livrljdag: 18.30—18.45 uur. Zaterdag en zondag: 15.30—15.45 uur. gezoek aan ernstige patiënten: Wan- neer voor ernstige patiënten doorlo pend bezoek wordt toegestaan, kan de hoofdverpleegkundige hiervoor speciale kaarten verstrekken. Ijjnoord: le en 2e klas 11—11.30 ,13.30—14.15 en 18.30—19.30 u. 3e klas 13.30—14.15 en 18.3019.30 u. Kraamafdeling 13.3014.15 uur al- 4een voor echtgenoten 19—20 u. Kio- ebêkkif; ■'NOORDWIJKERHOUT De hotelier Frans van der Geest biedt deze week zijn gasten en mede alle andere belangstellenden een heel bij zonder programma. Deze week staat in het Engelse teken. Of be ter: in het Britse, Schotland en Wales worden niet weggedrongen. Integendeel. De heer A. Lance van de Britse ambassade zou offi- - cieel de Britse week in Noordwijkerhout openen. Hij werd echter onverwacht - door de Cyprus-affaire - naar Londen teruggeroepen. 't)p het culturele vlak werd hij in meerdere opzichten bijzonder ge- slaagd vervangen door de heer Al Shine (op de foto achter het elek- F tronisch orgeltje). Mr. Al Shine, verbonden aan het Franagan-restau- rant op Trafalgar-Square in Londen bracht een heerlijk London's sfeertje. Zijn optreden gaf aan de opening van de Britse week in r. Noordwijkerhout een heel bijzonder cachet. 1:,Vanavond is er in de Schotse bar van hotel Van der Geest een dart- I" wedstrijd tussen een team van de Highlanders en de Britse ambas- sade. Morgen, woensdagavond is er een speciale grill- en fondue avond. Donderdag, 25 juli, trekt een Schots doedelzakorkest door Noordwijkerhout. Rond 9 uur 's avonds concerteert dit orkest in de zaal van hotel Van der Geest aan de Zeestraat. De whisky staat vrijdagavond heel speciaal in het teken vam de be langstelling. Dan houdt de heer J. van Wees uit Amersfoort over deze drank een lezing en zijn toehoorders zullen zijn woorden met terdaad kunnen testen. 'Frans van der Geest besluit deze Britse week zaterdagavond met het inmiddels befaamd geworden diner-dansant en zondag (le gehele dag met een echt feestelijke afsluiting. LISSE Iedere eerste zaterdag van de maand is de Heemtuin weer voor bezoekers geopend. Met deskundige toelichting kun nen vele exotische plantenge- wassen worden bezichtigd. SASSENHEIM Gister werd door de plaatselijke politie van 9 u. 's morgens tot 3 u. 's mid dags snelheidscontrole gehou den, eerst op de Rijksstraatweg en later op de Hoofdstraat ter hoogte van de Oude Post. Er werden snelheden tot 98 km. ge meten. In totaal werden 43 auto mobilisten verbaliseerd. B LISSE „Ik wil mijn duif nog voor geen goud kwijt." Aan het woord is de heer De Vreugd uil Lisse. Onlangs haalde zijn „551" voor de derde maal de eerste prijs bij de bekende wedvluchl vanaf St. Vincent (meer dan 1000 km). Voor de trotse duivenbezitter had dit de prettige gevolgen dat hij voor tienduizend gulden aan prijzen won. „Er worden vaak onnoemelijk grote bedragen neergeteld voor winnende duiven", vertelt hij in zijn gezellige woning aan de Prinsessestraat in het Lissese centrum. „Onlangs werd er in Duits- land nog 53.000 voor een duif geboden". Toch kan een dergelijk hoog bedrag de heer de Vreugd niet bewegen afstand te doen van zijn beste duif de „551". Inteelt In totaal heeft de Lissese duivenmelker twaalf kop pels volwassen postduiven en zes nestkoppels. „Ze behoren alle tot dezelfde soort, de Telbar Jansen. Het is allemaal inteelt. Vandaar dat ze goede wedvluchtduiven zijn". De 551 (of volle dig H69 1109551) paart aan de eigenschappen die hij van zijn ras heeft mee gekregen een extra-do sis doorzettingsvermogen, die zijn baas geen windeieren heeft gelegd. „Hij heeft het vooral op de St. Vincent wedvlucht erg moeilijk gehad", weet de heer De Vreugd te vertellen. „Hij heeft een zware noord-ooster wind moeten doorstaan nadat hij uit een temperatuur van 30 graden was gekomen." Weer en wind kon den de „551" echter niet weerhouden om binnen een etmaal zijn eigen hok weer te bereiken. „Het moet voor alle duiven een zeer zware tocht ge weest zijn", aldus de heer De Vreugd. „Bijna 2/3 van de duiven is niet meer naar het hok terug- Euige Bij de wedduiven gaat het niet zozeer om de trai ning dan wel om de kweek, die een duivenmelker pleegt. „Ik heb ze allemaal van hetzelfde ras. Bovendien zet ik nooit duiven op elkaar die ver der van elkaar verwijderd zijn dan neef en nicht. Dat brengt de beste kwaliteiten naar voren." „De 551" heeft de heer De Vreugd alleen nog maar in dpt idee gesterkt. „Het was mijn enige duif die aan de wedvlucht deelnam. Ik had alleen hem op de verschillende prijzen (ondermeer een Daf 55, een tv, een eetservies) gepouled." Fraude Als bewijs van het feit dat zijn duif de echte kam pioen is heeft de heer De Vreugd in zijn kamos een tijdklok staan. „Tot op de seconde nauwkeu rig wordt hierop de tijd aangegeven waarop de duif in zijn hok terugkeert. Bovendien ben je ver plicht binnen tien minuten aan de bond op te ge ven dat hij gearriveerd is. Als bewijs moet je dan nog zijn ringetje meenemen." Fraude hierbij is bijna uitgesloten. „Natuurlijk komt het wel eens voor dat de klok te vroeg wordt ingedrukt. Dat wordt echter gestraft met levenslange schorsing uit de Duivensportbond, Dus je kijkt wel linker uit". Kampioenschap De grootste wens van de Lissese duivenmelker is om met zijn „551" nog eens het kampioenschap van de bond te behalen. De nu 5-jarige duif geeft allang uitzicht op deze titel. „Dat is eigenlijk de reden waarom je een dergelijke sport beoefent om met je duif het hoogst mogelijke te halen". Nog drie jaar heeft de „551" hier voor de tijd. De heer De Vreugd met zijn prijsduif. „Meestal kunnen de duiven tot hun achtste jaar met vluchten meedoen, daarna is de affiniteit met de duivin niet meer zo optimaal dat ze on middellijk naar het hok terugvliegen." "ot nu toe maakt het troeteldier van de heer De Vreugd vier vluchten per jaar. De afstanden va riëren van tweehonderd tot duizend kilometer. Nog een paar trainingen zijn waarschijnlijk voor de „551" voldoende om de hoogste duiveneer dn de wacht te slepen. Sktie „moeders voor moeders": Hof- itdljk 32, Oegstgeest, tel. 53652. lureau Moederhulp, voor nlet-gehuw de moeders, Hugo de Vriesstraat i '■■Leiden, tel. 25708. Hnderopvang: informatiebureau werk groep Kindercentra, Haarlemmei- straat 73b, Leiden, tel. 30360. Ge opend alle werkdagen behalve 'maandag, van 9.30 tot 12 00 uur. «lichting gezinsverzorging Leiden: Sanvragen tussen 9.00 en 10,00 uur p werkdagen. Mare 45, tel. 49441. ïendrik Pierson Stichting: bureau c,voor informatie en dienstverlening bij zwangerschap fen ouderschap buiten huwelijk, Terweepark 3 "Oegstgeest, tel. 54604. Vidisch Advies Bureau: Apothekers- jdijk 33, Leiden, tel. 30775. Openings tijden di.. wo. en do. 10.00—13.00' fogelasyl: Anna Paulownastraat 15 Leiden, tel. 34687. kichting Dienstverlening 65-pIussers- 'Algemene informatie: Noordeind. 'plein 2b, tel. 61196. lienstencentrum Morskwartier: Dilk- jStraat 2a, tel. 61196. Ilenstencentrum Binnenstad: Gerecht 1 10', tel. 43503. flpen eettafel dagelijks van twaalf tot twee. A«istencentrum de Kooi: Driftstraat - 49a, tel. 49726. i&n stencentrum Tuinstadwljk: Heren- straat 45, te'.. 44112. Uënstencentrum Noord: Van Hogen- dorpstraat 36, tel. 44912. lüfpdienst Zeeheldenwijk: tel. 43754. 43078, 30897. /Wlpdlenst Meerburg: telefoon 33509. |alpdlenst Zuid-West: telefoon 64115. Ulpdienst Zuid-Oost telefoon 26735. S.dienst: voor alle noodgevallen i tel. 25202 (dag en nacht). 1 6[)d voor bejaarden; Pieterskerk- /nfccacht II, Leiden, geopend ma., di., mÖP. en vrij. 13.30—16.30 uur. - (formatie centrum Geluidshinder ,r Schiphol: bereikbaar onder nummer 'I.-C20-175000. (Van onze correspondent) SASSENHEIM „Hogewoning je hebt talent man, je moet g,aan schilderen". Deze woorden gesproken door de nu 91-jarige Sassen- heimse kunstschilder Cas Verlint waren aanleiding tot de aanzienlij ke collectie die de vrijetijdsschilder Jan Hogewoning sinds die tijd heeft geproduceerd. De collectie bestaat hoofdzakelijk uit fraaie weergaven van landschappen, interieurs en portretten. Uit zijn schilderijen ontdekt men vrijwel onmiddellijk Rembrandt, Van Os- tade, Vermeer enz., die door Jan Hogewoning (48) op meesterlijke wijze worden gecopieerd. ,Op de lagere school was' tekenen mijn liefste vak", vertelt Jan Hogewoning, die in het dage lijks leven kleurmaker in een autolakindustrie im Voorschoten is. „Ik had er graag in leerd. Maar toen ik in 1939 de school verliet, moest er ver diend worden." In zijn vrije tijd ging hij zich echter behalve met potlood-tekenen ook bezighouden met pentekenen. Jo Spier en Anton Pieck waren zijn grote inspirators in die tijd. Eerste stap Na de woorden van Cas Verlint werd de eerste stap gezet in de schilderkunst. Jan Hogewoning schilderde de molen aan de Ringvaart bij de derde Poel laan. Toen hij dit werk aan zijn bijna vijftig jaar oudere „leer meester" liet zien, was het commentaar: „De spiegeling van het water is wel goed, de compositie ook, maar het is nog te veel verf- en te weinig schil derwerk." Maar Cas Verlint voegde er onmiddellijk aan toe dat hij moest doorgaan met schilderen. Hoewel hij geen les sen heeft gehad, heeft Jan Ho gewoning vrij veel illustratie werk gedaan. Sinds 1964 heeft hij waardevolle boekwerken over kunst geïllustreerd met een groot aantal monografieën van oude en moderne meesters. Bo vendien heeft hij goed kennis genomen vann de verschillende technieken van teken- en schil derkunst uit diverse boeken. Jan Hogewoning kan met recht een auto-didact genoemd wor- Oude meesters Nadat hij met schilderen begon nen was, kwam er van tekenen niet veel meer. Al gauw ging hij er toe over om oude mees ters te copiëren vanaf kleuren reproducties. Soms worden door Hogewoning kleine veranderin gen in de oorspronkelijke wer ken aangebracht. Bijvoorbeeld wanneer hij een achtergrond te donker vindt. In toenemende mate bestaat er belangstelling voor het werk van Hogewoning. Behalve in Sassenheim, hangen er in aller lei plaatsen in ons land doeken van hem aan de wand, maar ook in het buitenland bij emi granten in Canada en Nieuw Zeeland. Van de laatsten krijgt hij meestal opdracht plekjes uit de geboorteplaats en -streek te vereeuwigen. Huilen Tot voor enkele jaren kocht hij zelf de bijpassende lijsten, maar die zijn zo duur dat hij dit nu aan de opdrachtgevers overlaat. Wel huilt zijn hart soms eens als hij ziet wat voor lijsten er om zijn werken heen hangen. Behalve voor opdrachten maakt Hogewoning ook schilderijen van reproducties die hem per- Vrijetijdssohilder Hogewoning legt de laatste hand i soonlijk erg aan spreken. Deze blijven bij hem thuis, waar fraaie landschappen en copieën van oude meesters hangen. Zo is er onder meer een frappante gelijkenis met een portret dat Rembrandt van zijn vader schil derde. Van de laatste heeft hij Van onze correspondent) STOMPWIJK Woensdagavond om half zeven begint de strijd om het kampioenschap polsstokverspringen van Stompwijk. Het terrein van de strijd is het erf en meer speciaal de sloot daarvoor van de heer Toon de Winter. Niet minder dan 65 deelnemers hebben zich aangemeld, zodat liet wel een spektakel belooft te worden. Uitslui tend deelnemers en organisatoren worden toegelaten op het erf van de heer de Winter. Het publiek kan de zaak vanaf de Geer bekij ken. De politie verzoekt het publiek niet per auto naar de Geer te komen, want dan wordt het beslist een onoverzichtelijke zaak. De auto's kunnen worden geparkeerd op het terrein voor de sportvel- Een van de eerste pentekeween. die Hogewoning op 17-jarige leeftijd vervaardigde. nog meer goedgelijkende co pieën gemaakt. Portretten Hogewoning maakt de indruk be ter te zijn in de weergave van landschappen en interieurs dan van portretten, hoewel hij met de laatsten ook prima resultaten tot stand bracht. Een vr uwen- portret van Nicolaas Maes is daar onder meer een sprekend voorbeeld van. Zelf zegt hij over het portretteren: „Ik zou best nog wel les willen hebben." Jan zijn drie broers doen niet aan schilderen. Zij zouden dit ook niet kunnen, daar ze kleu renblind zijn. Hogewoning zelf bleek zeer kleurgevoelig daaren tegen. Getuige een test die afge nomen werd bij zijn opleiding tot kleurenmaker. Zijn hartewens is nog eens het j Louvre in Parijs te kunnen be treden met zijn kunstschatten. Naast de meesters uit de Gou den Eeuw, gaat zijn interesse ook uit naar de vorige eeuw. Grote bewondering heeft hij ook voor Mesdag, Schelfhout en Re noir. Bekende Lissese zakenmah begraven LISSE Op de Duinhof in Lisse heet gistermid dag de teraardebestelling plaatsgehad van de bekende Lissese zakenman P. Tibboel, die vorige week plotseling over- s. van der Velden leidde de rouwdienst in e Grote Kerk, die met vele belangstellenden was gevuld. Burgerlijke Stand De 61-jarige heer W. H. Jutte van de Loevesteinlaan in Den Haag is gistermiddag in het Westein de Ziekenhuis overleden aan de verwondingen van het ongeval, waarbij hij op 18 juli was be trokken. De man werd met zijn fiets aangereden door een mo tor, op de kruising van het Stadhoudersplantsoen en de Va- leriusstraat. Autos in brand gestoken Op verschillende plaatsen in Den Haag zijn de etfgelopen veertien dagen geregeld auto's 'in brand gestoken. Het waren zowel oude als in gebruik zijnde auto's. Bij onderzoek bleek dat in alle ge vallen of portieren of een raam pje open stond. In de meeste gevallen werd een brandende krant in de auto geworpen. In totaal zijn veertien auto's in brand gestoken, in het Zuider- parkkwartier en met name op de Dierenselaan in de vroege ochtenduren. De Haagse politie verzoekt ieder die inlichtingen kan verstrekken contact op te nemen met het hoofdbureau tel. 61.41.41, toestel 2440K. Aangehouden voor inbraak In een woning in Den Haag heeft de Haagse politie gisteravond om half zeven een 16-jarige ser vice-monteur aangehouden, ver dacht van een inbraak op 16 juli in een fotozaak aan de Fahren- heitstraat. Hier werd fvoto-ap- paratuur ter waarde van 8500 gulden gestolen. De politie vond in een ruimte die onder de vloer in de woning was gemaakt de buit terug. Ook langen daar 42 flessen wijn, die vermoedelijk afkomstig zijn van een inbraak in een supermarkt aan de Fah- renheitstraat. De verdachte heeft inmiddels bekend in de fo tozaak te hebben ingebroken. Canadese kinderen uit zee gered De agenten Van Loo en Zieren hebben gistermiddag twee Ca nadese kinderen uit zee gered. De 11-jarige Ghaled Elseweify en zijn 10-jarige zusje Iman eSHRDLU raakten bij een golfbreker voor de boulevard in een mui. De beide agenten gingen vanaf de golfbreker gekleed de zee in en wisten de kinderen veilig op het droge te brengen. Behalve een lichte snijwond aan de voet van één der agenten liep niemand nadelige gevolgen op.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5