Allerlei(ds) 4 EIDEN PROMOTION VERLOOPT MOEIZAAM m O Bestemming oude Elisabeth- ziekenhuis onduidelijk "Restauratie van Ide Zijlpoort op kosten "Socol,, Leidse glippers iiiian: tan lllilll HONDEN WAKEN TEGEN VERNIELERS Maurits van Nood: Leidens eerste chauffeur Leiden aktueel "nii: ih! .'ai:, 'I- av i;;ir a:: :i; /i;; 'a:, ilDEN Burgemeester dr. A.J. Vis heeft gistermiddag de eerste kleverige exemplare van een nieuwe toeristische fol der over Leiden in ontvangst genomen. Dat gebeurde in het gebouw van de Nederlandse Drukkerijbedrijven N.V. aan de Oosterkerkstraat. Hij was daar in gezelschap van onder ande ren de wethouders Duijverman (onderwijs) en Lijten (Econo mische Zaken) en de PvdA- voorman Van Aken. )e nieuwe folder vervangt een soortgelijke uit 1968 daterende uitgave van de VVV-Leiden. Hij wordt uitgebracht in een Neder landse, een Franse, een Duitse en een Engelse editie en heeft een oplage van in totaal 200.000 exemplaren. De kosten die met het tot stand komen van deze nieuwe toeristische handwijzer gepaard gaan, belopen 23.000. Daarvan wordt 15.000 gedekt door een extra subsidie van de gemeente. De gisteren van de persen gerolde folder onderscheidt zich van de oude door een groter formaat, meer foto's en minder tekst. Daarnaast zijn in de nieuwe editie geen zwart-wit platen op genomen, maar alleen kleuren foto's. Die tonen Leiden als een mooie, verstilde stad. Zonder verkeersdrukte, maar ook zon der gezelligheid; als een oord waar het voor rustige wande laars aanzienlijk prettiger toe ven is dan voor potverteerders. Directeur R. Dekker van de Willem Scheer V.V.V.: ,,We hadden niet vol doende geld om alle foto's door beroepsfotografen te laten ma ken. Er zitten foto's bij van ja ren her en ook kiekjes die ik zelf heb geschoten." geeft, antwoordt hij; „We heb ben verder een brochure onder de titel Leidein Museumstad, die het erg goed doet, en een hand leiding voor een wandelingetje in de binnenstad. Dat dit een „erg schamel" arsenaal is, wil de heer Dekker niet bestrijden maar hij troost zich met de ge dachte „dat Leiden met de nieu we folder „in ieder geval weer „iets" heeft". „Al is het dan", zo voegt hij daaraan toe, ,',een bloody klein schroevedraaiertje, waarmee we 'n lel van 'n bout moeten vast draaien". Ook bur gemeester Vis is het met hem eens „dat we in Leiden nog steeds niet voldoende doen aam de bevordering van het toeris- ,In de werkgroep Leiden Promo tion zoeken we naar wegen om aan de weet te komen hoe het toeristische image van Leiden aantrekkelijker kan worden ge maakt. Het is de bedoeling dat daartoe een aantal enquêtes zal worden gehouden. Belangrijkste probleem daarbij is, vast te stellen welke mensen we moe ten enquêteren. Daar zijn we nog steeds niet uit", aldus bur gemeester Vis die zelf zitting heeft in Leiden Promotion. Wanneer het onderzoek kan zijn afgerond, durft hij niet te voor spellen. Grote handicap voor de V.V.V is een tekort aan financiën. „De bedrijven vinden dat de ge meente daarvoor moet zorgen" aldus directeur Dekker, „en de gemeente stelt dat het bedrijfs leven eerst zelf over de brug moet komen. Gevolg is dat wij tussen de wal en het schip inzit ten." Naar de mening van de heer Dekker zou de gemeente althans de personeelskosten van het V.V.V.-bureau helemaal voor zijn rekening moeten ne men. Daartoe zou de jaarlijkse subsidie voor de V.V.V. moeten worden verhoogd van 150.000 tot twee ton. LEIDEN Voor het voormalige gebouw van het St. Elisabeth zie kenhuis aan de Hooigracht, dat momenteel in handen is van de universiteit, is nog geen duidelijke bestemming gevonden. Uit angst dat de vernielingen (die sinds het pand leeg werd opgeleverd aan de orde van de dag zijn) nog verder toe zullen nemen, heeft de af deling materiële- en bouw voorzieningen van de universiteit, in het gebouw een bewakingsdienst ingesteld, waarbij gebruik wordt ge maakt van een vijftal herdershonden en bouviers. lo probeert men vernielers en krakers af te schrikken, tn. 23.CT 2 (S\ Ir: MMlaii Altrrf- iff« er- Beslissing gemeente laat op zich wachten m :!nf n-.— NCRV. tfcJDEN De gemeente Leiden Is nog niet officieel ingegaan op het aanbod van de heer Melkert, directeur van de Belgische bouwonder neming Socol, om de restauratie van de Zijlpoort en de daaraan Verbonden financiële lasten op zich te nemen. Wel heeft men intus sen ten stadhuize besloten de heer Melkert mondeling op de hoogte .'te brengen van de eisen, waaraan in geval van restauratie voldaan Hifm«Vinoet worden. Het wachten is dan op een schriftelijke reactie van 'de zijde van de Socolgroep, waarna het plan in de gemeenteraad besproken kan worden. rimeiv ie heer Melkert deed het voorstel de restauratie voor zijn reke ning te nemen tijdens een ver gadering met de gemeente, waarin de bouw van een com plex woningen op het Waardei- iand door zijn onderneming tl HMj'Nverd besproken. Door zijn com- !®rd. I rtiissarissen was de heer Mel kert gewezen op de historische waarde van de Zijlpoort. De So- P'JJJj^Colgroep heeft daarom besloten, ills met de gemeente een ak koord wordt bereikt, tot restau ratie van het monument over te gaan, zonder daarbij voor even- ks°S verdere exploitatie, die Bëri*-®001" verb°uw'n§ mogelijk wiou zijn, in aanmerking te wil- •fjjJen komen. .ÏAlle eerder gepubliceerde be- richten, die suggereerden dat ik de poort zou kopen en het na ;l V#.xestauratie als terras of iets reeh# dergelijks zou gaan exploiteren tl «Ml'zijn volkomen uit de lucht ge- 5panj» grepen", zo meldt ons de heer slècM' Melkert. „U moet het aanbod et ww puur zien als een tegenprestatie »nt »Voor de vele opdrachten die wij n eet'ht het verleden en ook nu nog t« wjMVan de gemeente Leiden hebben -mogen ontvangen. We zien de -noodzaak van de instandhouding van dit soort historische monu- ttienten; we zien ook de nood- "V'taak van restauratie en daar Willen we graag onze medewer king aan verlenen, zonder ver dere bijbedoelingen," aldus de heer Melkert. ön'dëiPe ^eer ^asPerse- ambtenaar van lt nrn^e deling stadsontwikkeling is achUffc^ar echter nog niet helemaal van overtuigd. „Het is natuur- lijk een zeer loffelijk streven van de Socolgroep, maar het is natuurlijk best mogelijk dat Melkert plannen heeft om in de Zijlpoort een kantoor van zijn bedrijf te vestigen. Die moge lijkheid is in het gebouw aanwe zig. Het is nog wel zo dat een gedeelte van de ruimte door een trafo in beslag wordt genomen, die voor de electriciteitsvoorzie- ning van de omliggende buurt moet zorgen. Die zal ook na een restauratie moeten blijven staan. Er blijft in ieder geval voldoende ruimte over voor wat anders. Of de heer Melkert in derdaad verdere plannen heeft is voor mij op dit moment niet duidelijk. We weten eigenlijk nog te weinig om al definitieve uitspraken te kunnen doen. Ze ker is dat bij restauratie nor maal aan - de bepalingen, die monumentenzorg stelt en die de gemeente stelt, tegemoet geko men zal moeten worden. Ik vind het persoonlijk een erg uniek aanbod maar de gemeenteraad zal de uiteindelijke beslissing moeten nemen". De heer Melkert heeft tot op he den nog geen verder contact met de gemeente over zijn plan nen gehad. „Ik wacht voorlopig nog maar even af. Begrijp me goed; ik heb het voorstel ge daan en nu moet men op het stadhuis maar eerst eens met een reactie komen. Dan kunnen we de zaak verder gaan bekij ken en kunnen we aan de hand van concrete plannen om de ta fel gaan zitten en verder pra- Na de overplaatsing van het zie kenhuis naar Leiderdorp, nu bij na een jaar geleden, heeft stu dentenhuisvesting de beschik king gekregen over de aangren zende percelen, die ook tot het ziekenhuis behoorden en is de universiteit nu de eigenaar van het hoofdgebouw. De panden van studentenhuisvesting zijn momenteel bewoond, maar het ziet er naar uit dat het hoofdge bouw in ieder geval nog tot het studiejaar '75-76 leeg zal blij ven staan. „Duidelijke plannen zijn er nog niet. Wel bestaat de mogelijk heid dat in het gebouw de sub faculteit psychologie wordt ge vestigd. Er blijft daarnaast ech ter nog een grote ruimte over voor wat anders," aldus de heer Gerritsen, woordvoerder van de betrokken afdeling van de uni versiteit Ondertussen prijkt voor de ramen van het oude ziekenhuis nog het bord met de waarschuwing: „Dit gebouw wordt bewaakt door afgerichte honden". Vol gens de heer Mattijse, mede werker van het bureau studen tenhuisvesting zijn die honden echter al weer verdwenen. „De bewoners van onze huizen had den erg veel last van het geblaf van de honden, die op elke voorbijganger reageerden. Bij mijn weten zijn ze daarom op ons verzoek afgelopen vrijdag weer weggehaald". De heer Gerritsen is hier echter niets van bekend. „Er is in Lei den een bedrijf dat zich bezig houdt met het verhuren van af gerichte honden voor de bewa king van diverse gebouwen. Ze worden door dit bedrijf zelf ver zorgd en mede gezien het feit dat er nu de laatste tijd geen sprake meer is van vernielin gen, zien wij geen enkele reden om deze vorm van bewaking stop te zetten". Voor krakers is men overigens bij de universiteit niet zo bang. In het gebouw is geen enkele faci liteit. Water- gas- en licht aan sluitingen zijn niet meer aanwe zig en dat lijkt ons voor krakers bepaald geen aanlokkelijke zaak", zo stelt de heer Gerrit- Intussen staat het gebouw leeg en zoals de zaken nu liggen zal deze situatie nog voorlopig voortduren. De vestiging van de sub-faculteit psychologie bete-1 Elisahethziekenhuis aan de Foto's: Kees v. d. Burg kent zeker geen garantie voor een optimale bezetting. Daar naast leert de ervaring dat kra kers wel vaker in leegstaande gebouwen zijn getrokken, waar geen faciliteiten aanwezig wa ren. „De gemeente heeft toch een leveringsplicht, dus een ver zoek tot aansluiting van licht, gas en water kan nooit zonder meer genegeerd worden", zo re deneren bijvoorbeeld de huidige bezetters van het klooster in Zoeterwoude. Of het een haalbare kaart is om de bewaking nog ruim een jaar voort te zetten is de vraag en of de honden op langere termijn ongewenste bezoekers buiten de deur kunnen houden valt te be twijfelen. Warmondse autodieven aangehouden Van een onzer verslaggevers OSSENDRECHT/LEIDEN De Ossendrechtse politie heeft bij een routine-onderzoek zondag nacht twee Warmonders (20-17) aangehouden, die in een auto rondreden, die in de nacht van woensdag op donderdag bij het motorhuis aan de Vondellaan in Leiden was gestolen. De beide jongemannen worden ook nog verdacht van een over val op een bank in Ternuizen, waarbij een bedrag van 2500 werd buitgemaakt. De waarde van de gestolen auto bedroeg 17 mille. De Warmonders zijn momenteel bij de politie in Terneuzen inge sloten. De verdere afwerking van het onderzoek geschiedt in samenwerking van de politie in Terneuzen en de Leidse politie. CDA mobiliseert partijen om front te maken tegen links LEIDEN Het CDA heeft de ge meenteraadsfracties van de CPN van de combinatie SGP- GPV en van de VVD uitgeno digd voor een gesprek over „de college-vorming, de verhouding raad-college en andere daarmee samenhangende onderwerpen". Het CDA reageert daarmee op de brief van de PvdA en de linkse drie, waarin deze partijen aan kondigen een college te forme ren van louter linkse wethou ders. Een gesprek hierover met de CPN, de confessionelen en de liberalen, werd daardoor over bodig. De PvdA en de linkse drie zijn in staat een links colle ge te vormen, doordat zij in de gemeenteraad de absolute meer derheid hebben. Het gesprek tussen CPN, SGP- GPV en de CDA is gepland op woensdag 7 augustus aanstaan de. LEIDEN „Vanochtend hoorde ik nog dat burgemeester Vis misschien toch weg gaat. Of dat waar is weet ik niet, maar wat er ook gebeurt: ik blijf chauffeur van de burgemeester en of ik nou meneer Vis of iemand anders in mijn wagen heb, dat maakt mij niets uit." Aan het woord is Maurits van Nood (50), geboren en getogen Leidenaar en sinds tien jaar op het stadhuis als chauffeur werkzaam. Eerst vervoerde ik alleen wet houders. Dat was Ln de tijd van Menken en Pina. Mevr. Den Haan heb ik ook vaak gereden. Sinds acht jaar rij ik nu alleen nog maar burge meesters. Dat begon met Van Der Willigen en dat is nu Vis. Het is heerlijk afwis selend werk. Je weet 's och tends nooit wat je nou weer te wachten staat. Je moet wel een vrouw hebben, die het niet erg vind een onre gelmatig leven te leiden, want je kunt nooit van te vo ren plannen maken. De ene dag blijf je in de stad, de andere dag rij je naar Den Haag of Utrecht", zo vertelt de heer van Noord, die in zijn zwarte Mercedes 230 ook wel politici heeft vervoerd. „Oud-minister Polak bijvoor beeld. Die woonde toen in Leiden en als we in Den Haag waren geweest reed hij weieens mee terug. Burgemeesters zijn vaak heel anders dan de meeste men sen denken. Ze leiden een druk bezet leven. Je moet daarom wel weten hoe je met ze om moet gaan. Er is nu eenmaal niet altijd tijd voor een gezellig babbeltje of een grapje. Ik heb trou wens een uniek beroep. Er zijn maar vijftien chauffeurs die burgemeesters rijden in heel Nederland. Twee keer per jaar zien we elkaar. Dan komen de burgemeesters van de grote steden bij elkaar ora te vergaderen en daarna hebben we samen een dineet je. Gezellig in dezelfde zaal. Wel de chauffeurs en de bur gemeesters aan een aparte tafel natuurlijk". ,Ik kan eigenlijk niet zeggen welke burgemeester ik nou leuker vind. Ze hebben allebei gevoel voor humor. Ik kan me nog wel herinneren dat ik Van Der Willigen reed toen het een keer regende. Foto'si Kees v. d. Burg Zijn haar zat door de war. Hij draaide toen het auto raampje open en hield zijn kammetje buiten om het nat te maken. Daarna kamde hij zijn haar. Dat zal ik nooit vergeten". Maurits van Nood kan zo nog wel even door gaan: „je maakt nu eenmaal veel mee in dit vak." Op de dagen dat hij het niet zo druk heeft, zorgt hij dat de stukken van de wethouders op de goede plaatsen in het stadhuis te recht komen. „En dat zijn er tegenwoordig heel wat. Er zijn nu veel meer commis sies, dus wordt er meer ver gaderd dap voorheen." onder redactie van Ton van Brussel, tel. 01710-22244 tst. 17 Tour de Fr ats De Tour De Frats is gisteroch- 1 tend van start gegaan vanaf het Stadhuisplein. Burgemeester Vis deed de jeugdige rennertjes uit geleide, waarna de tocht nnur Amsterdam werd begonnen. Dit jaar voor de 37e maal en het is dus niet onwaarschijnlijk dat de vaders en moeders van de deel nemers in het verleden hun spo ren op de fiets ook al eens ver diend hebben. Op de foto de deelnemers in afwachting van het startsignaal. Nierstichting De collecte van de tandemploeg van de Groningse studentes, ten bate van de Nederlandse Nier stichting, die afgelopen donder dag in Leiden werd gehouden, heeft f 750 opgebracht. Het streefbedrag van f 35.000 zal, naar het zich nu laat aanzien, waarschijnlijk niet gehaald wor den. Men hoopt nog wel een groot bedrag aan giften over de giro binnen te krijgen. Iedereen die tot nu toe nog geen geld voor dit goede deel beschikbaar heeft gesteld (de tot standko- ming van een nierdyalise cen trum in het Sophia kinderzie kenhuis in Rotterdam), hee't voorlopig nog de mogelijkheid om door het storten van geld co giro 26.42.754, t.n.v. J. 8 Slei; ser van de Tandemtocht Nier stichting, hier iets aan te doen. Uw geld is hun leven! Burgerlijke Stand Lelden - Geboren: Olaf z.v. E. Hofkel en M. E. van der Kooi. Anna Ellsap beU» d.v. R B. Schenk en A. E. Lo ferlnk; Natalie d.v. L Berkenbosct en M. Broekman. Jacques z.v. J, van Zeist en T. Kamphorst; Jaal Diederik z.v K. V Kuvvenhoven et D L van HeIJst; C:ska dv M. A van Gl'.s en I. L Sliep. Judith Jozo i J. M. Analbers M. del Overleden; L. M W. Beckers geb. I nov 1901. man; R van der PluIJm geb. 23 dcc 1958, zoon. P T:bboe!

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3