GERARD VIANEN GELOOFDE IN EIGEN KWALITEITEN Paul Koster ongelukkigste honkballer PRONK WEER DE BESTE NEDERLANDER KRONK SLACHTOFFER ARNTZ MET NAAR AJAX PHILLIPS-MOORE Ritwinnaar bouwde verder aan toekomst ZATERDAG 2u JULI 1974 LEIDSE COURANT (Van onze verslaggever) JJANTES De vreugde van Ge- rard Vianen was echt. Zelden is een ritwinnaar in de Ronde van Frankrijk zo opgetogen, zo in- en-in gelukkig over de eSnd- streep gekomen. „Hier heb ik jaren op gewacht", vertelde Vianen in Nantes. De 30-jarige renner uit Kockengen is zelf waarschijnlijk het minst over tuigd van zijn kwalitefiten. Iets te gemakkelijk aanvaardt hij de rol van knecht, waarin hij ove rigens een sensationele hoogte heeft bereikt. Zelfs op de dag, de twintigste werkdag van deze ronde van Frankrijk, waarin hij voor het eerst een etappe won, heeft Wij zich uitgesloofd bij de premiesprints om Barry Hobans eerste plaats veilig te stellen. In de laatste tien, twaalf kilometer van de wed strijd mocht hij voor zijn eigen kans gaan. Hij deed het met de overtuiging Vianen: „Die prestatie heeft mij meer moraal gegeven. Ik wist dat ik in vorm was en dat n een goede ploeg reed, lk merkte wat ik kon. Zou ik van te voren hebben geweten dat ik 1 Bordeaux zo'n tijd kon rijden dan had ik misschien nog wat meer gegeven en nog een paar en het zelfvertrouwen dat sinds de tijdrit van Bordeaux in hem is. Achter hem revancheerden zijn ploegmakkers zich ten op zichte van hem. Hij kreeg de rente ruimschoots terugbetaald van het werk dat hij altijd ei- Geivonden door volgauto BEAUVOIR SUR MER - Een uur na de start van de twintigste etappe zijn vijf toeschouwers gewond geraakt doordat de be stuurder van een der volgwagens waarschijnlijk door vermoeid heid de macht over het stuur verloor. De verwondingen vielen mee al moest een op vakantie zijnde agent uit Nantes per heli copter met een gebroken been naar een ziekenhuis worden ver- genlijk voor anderen heeft ge daan. Zij stopten af waar moge lijk. Gerard Vianen is isinds donder dagmiddag in Bordeaux werke lijk in zich zelf gaan geloven. Een geintje van Gerrie Knete- mann prikkelde hem en in de tijdrit voor zijn ploeg belang rijk voor het klassement ver overde h-j de vierde plaats, seconden gewonnen. Kort na de wedstrijd realiseer je je nog niet wat je gedaan hebt, maar 's avonds toen ik de uitslagen bekeek en zag wie ik allemaal achter mij had gehouden, kwam er echt voldoening." Voldoening Die voldoening, die tevredenheid werd op niet te vergelijken ma nier overtroffen in Nantes waar hij zes jaar eerder in de eind sprint door Bitossi was versla gen. Het was de eerste grote triomf van Vianen, die in min- der belangrijke wedstHijden her haaldelijk eerste prijzen had veroverd. Het grote succes was nimmer bij hem gekomen. Niet in de Ronde van Frankrijk, niet in het Ne derlands kampioenschap 1974 te Hoogerheide, waar Cees Priem in de slotfase minder betaalde voor zijn inspanningen dan Via- Gerard Vianen heeft die nationale kampioenstrui nooit als het hoogst bereikbare beschouwd. Zijn karakter mist de felle eer zucht die nodig is om tot iedere prijs succes te behalen. Hij is tevreden met wat hij heeft. Een goed gezin en kinderen in Kockengen, een redelijk betaal de baan in de schaduw van Zoe temelk en Poulidor en sinds kort eigenlijk ook van de nieuw lichters Knetemann en Bal. Een prettig lopende snackbar in Ka- merik die „Gerard Vianen" zal blijven heten zo lang hij aan vaardbaar meedraait in het wielercircus. „Als het voorbij is", kwam over de lachende lip pen van Vianen, „ga ik hem misschien Nantes noemen, of Montreal want waarom zou ik geen wereldkampioen kunnen worden. Sercu forse premie NANTES - Met drie rit-overwinningen en vier tweede plaatsen is Patrick Sercu, één van de meest succesvolle rijders. Giste ren was hij ook de gelukkige, die min of meer toevallig de vetste premie uit de tour incasseerde. Een prijs van ruim 5300 gulden was voor hem. ..Toevallig eigen lijk", vertelde Sercu. "Met een groepje sprinters reden wij al door van positie wisselend, voorjn en op het moment dat wij over de lijn gingen, was ik toevallig eerste." Derde VEanen is de vierde veteraan uit de Gan-Merclerploeg die een rit In deze ronde heeft gewonnen. Poulidor (38), Genet (33) en Ho- ban (34) gingen hem voor. Waardoor die successen van renners die dertig jaar (zoals Vianen) of meer zijn? „Omdat de oudjes de besten zijn", vond Vianen. „Omdat wij", voegde Jean Pierre Genet er iets ernstiger aan toe, „wat meer ervaring hebben en omdat wij op de belangrijke mo menten waarschijnlijk wat meer inhoud hebben, een beetje ex tra-kracht dat je de moeilijkhe den helpt overwinnen." Gerard Vianen heeft in de korte, snelle, rit aan de Franse kust, niet alleen het grote succes be haald. Hij heeft ook verder ge bouwd aan zijn toekomst, want nu zal Gan-Meroier zijn mees terknecht volgend jaar zeker weer een contract aanbieden." „Ik heb", zei Vianen, „er over gedacht naar Nederland terug te gaan, maar als ik een rede lijk aanbod krijg, bEjf ik in de ploeg van Zoetemelk rijden. Ik sta op het punt bij te tekenen. Het is een goede ploeg, alleen verschrikkelijk jammer dat Joop er niet bij is. Hij had deze ronde gewonnen. Dat is vast." Boeren weer zeer actief NANTES - De ronde van Frankrijk heeft gisteren opnieuw dui delijk gemerkt dat de Franse boeren aan het demonstreren zijn. Na een goede zestig kilometer werden de voorrijders uit de reclame-karavaan tot stoppen gebracht door op de weg ge plaatste strobalen. Tour-directie en de commandant van het be geleidende eskadron van de republikeinse garde gingen moei lijkheden uit de weg door in allerijl een andere route te jnpro- viseren. waardoor de renners een kleine tien kilometer moesten omrijden. De zeer brede lach op het gezicht van Gerard Vianen spreekt boekdelen. De renner van de Franse ploeg Gan Mercier zorgde voor de tweede Nederlandse et appezege en stelde daarmee zijn toekomst zeker. VOUVRAY De Pool Tadeusz Mytnik heeft met groot gemak de negende etappe van de klei ne ronde gewonnen.Met een voorsprong van een minuut en 55 seconden op de winnaar van donderdag, de Fransman Dan- guillaume won hij de tijdrit over een afstand van 30,8 kilom- ter. De meeste belangstelling echter ging uit naar het tweegdvecht tussen de nummers een en twee, Martinez en Steinmayer. De Oostenrijker wist slechts drie seconden op de Spanjaard te winnen. De Nederlanders kwamen if de rit over 30,8 milömter redelijk voor de dag. Bert Pronk bewees, dat hij in de algemene rafgschik- king de beste Nederlander is en eindigde op de achtste plaats. In het algemeen klassement be zet hij eveneens de achtste posi- Uislag negende etappe tljdit 30.8 km: I. Mytnik (Po) 40 minuten. 2. Dan- gulllaume (Jonge Fra-profs) MINUUT EN 55 seconden. 3. mayer (Oös) op 2.00, 4 Brzezny (Po) op 2.00, 5. Martinez (Spa) op 2.03, 6. Mltteregeer (oos) op 2.06, 7. Kuhn (Zwit) op 2.16, 8. Pronk (Ned) op 2.23, 9. Mirri (It) op 2.24, 10. Vallet (Fra) op 2.25, 12. Schür (Ned) op 2.30, 24. van Dc (Ned) op ^.49, 29. Dohmen (Ned.) op 3 56, 33. Lwngen (Ned), op 4.1" 36. Van Houwelingen (Ned) op 4.30. Algemeen klassement: 1. Martinez (Spa) 28 uur, 23 minuten en 49 se conden, 2. Steinmayer (Oos) op 3.34, 3. Mirrl (It) op 6.53, 4. Kaczmarek (Tsj) op 6.54, 5. Leleu (Fra. op II.51., 6. Nazabal (Spa) op 12 41, 7. Brzezny (Po) op 13 57, 8. Pronk (Ned.) op 14.01, 9. Kuhn (Zwl) op 14.34, 10. Linard (Fra) op 15.10, 15. Van Dongen (Ned.) op 24.08, 22. Schür (Ned) op 24 38, 41. Van Hou welingen (Ned.) op 43.27, 44 Doh men (Ned.) op 55.48, 47. Langen (Ned.) op 1.05.17. HAARLEM Paul Koster zal zich ongetwijfeld de meest ongelukkige speler van het Nederlandse honkbalteam voe len. Kort voor het begin van de Haarlemse Honkbalweek zegde hij zijn baan op, omdat zijn werkgever niet bereid was hem vrijaf te geven. De werper van Feyenoord trok de consequenties, kreeg ontslag en voegde zich bij de Ne derlandse selectie. Na gisteravond zal hij die beslissing wellicht betreuren. Hij mocht van coach Ernie Myers als starting-pitcher fungeren tegen Cuba en wat dat betekende ervoor Paul Koster tot zijn bittere teleurstelling. Tour cijfers Uitslag van de 20e etappe van Saint Gilles Croix-de-Vle naar Nantes l. Vianen (Ned-Capul) 2 uur 53 min 21 sec. mei lijdvergoedlng 2.32.01; 2. Sercu (Bell-Crlbiorl) 2.53.41 met tijdverg. 2.53.26, 3. de Meyer (Bel- Schotte) 2.53.41 met tijdverg. 2.53.31 4.Hoban (Zng-Caput) 2.53.41met tiidverg. 2.53.36, 5.Karstens (Ned-De Jluer) 2.53.41, 6. Beart (Belg-v. Vae- Tnbergh) z.t 7.Merckx (Bel-Alba- z.t., 8. van Sprlngel (Bel-van Vaerenbergh) z.t., 9. Van Katwijk (Ned-Liebregts) z.t., 10 Mintkiewicz (Fra-Stablinskl), 17 Wim Prinspn (Ned. Liebregts), 31. Henk Prinse*. (Ned.Liebregts), 37. Knetemann (Ned. Caput), 71.Den Hertog (Ned. Liebregts) allen ln de lijd van 2.53 4" Jim Fillipelli van Arizona nam er tegen USEF. Op zijn gemak, on- zijn gemak van tijdens het duel dertussen een forse bel blazend van zijn kauwgom, kijkt hij voor Hij heeft het slechts eenderde in nings volgehouden. Toen al werd hij van de heuvel gehaald. De stand was inmiddels 2-0 voor de Cubanen en Koster had bliik gegeven te weinig controle over zijn worpen te hebben. Twee maal mocht een Cubaanse loper met „geraakt werper" naar het eerste honk wandelen, terwijl de laatste slagman die Koster te genover zich kreeg vierwijd kon incasseren. Met gebogen hoofd stapte Paul Koster die zich zo veel van het toernooi had voor gesteld en slechts eenmaal eer der als relief-pitcher werd inge zet, naar de dug-out. Hij zal zich op dat moment hebben ge realiseerd dat zijn beslissing om zijn banan eraan te geven wel licht wat al te voorbarig is ge weest. Nederland heeft het uiteraard niet kunnen redden tegen de Cuba nen, die het duel in acht innings beslisten. Een home-run van Antonio Munoz met een man aan boord betekende een stand van 12-1 en het einde van de wedstrijd. Nederland, dat in het eerste duel tegen de wereldkam pioen met 9-0 eervol het eind haalde, slaagde er in ieder ge val nog ln een run te scoren. In de tweede slagbeurt leek er even wat sfeer te komen in het redelijk gevulde stadion toen Wim Hageman, via vierwijd op de honken gekomen, en door een veldfout (Cuba maakte er in totaal twee) naar het tweede kussen geholpen door Henny Jenken werd thuisgebracht. Het zou het enige Nederlandse punt blijven. Blessure Ernie Myers verving Paul Koster door Ferry Neuteboom die ech ter door een lichte blessure niet in staat was langer dan de vier de innings de verdediging te lei den. De werper van Ado had tot dat moment zeker niet slecht geac teerd. hetgeen het duidelijkst werd geillustreerd door zijn op volger, Bouke Vakkers. De Cu baanse slagploeg bleek weinig ontzag te hebben voor diens worpen, getuige de zeven honk- slagen die hij moest incasseren. Hij werd dan ook spoedig ver vangen door Steef van der Sluis, notabene op het laatste moment als achtervanger aan de ploeg toegevoegd die zich uit stekend weerde. Hij kwam de zesde en zevende innings be hoorlijk door, maar moest uit eindelijk buigen voor de Cuba nen die er kennelijk toch wel prijs op stelden het duel voortij-, dig te beëindigen. In de achtste innings scoorde eerst Laffita, waarna Munoz Nederland de de finitieve nekslag gaf door een home-run (36ste van het toer nooi) te plaatsen. In de Nederlandse ploeg maakte Wim Hageman opnieuw indruk met het slaghout. Hij scoorde twee uit drie en zorgde voor het enige punt. Opvallend was op nieuw de slechte prestatie van j Hamilton Richardson in dit toer nooi. Niet alleen aan sJag is de vroeger zo produktieve Spar- j taan ondermaats hij faalde gis teravond bovendien bij een vangbal in het verre veld door de bal uit zijn handschoen te la ten vallen. Hi aarlem onkbal Werpers- User: Dijkema (1 1/3 Inn). 1. 2, 3; Clemons (6 2/3 lnn) 3. 4. 4. drie fouten. Arizona: Farenbauch (7 1/3 lnn) 6. 5. 6; Powers (1 2/3 lnn). 2. 1. 0; Cuba 2-1-0-2-4-0-0-3 Is 12. Nederland 0-0-0-0.0-0-0-0 is 1 Werpers: Cuba:Romero (7 inn) 10-2-3. Vinent (1 lnn) 2, 0, 0; twee veldfou- Nederland: Koster (1/3 inn) 0, 1. i. Neuteboom (3 1/3 lnn) 1-0-3. Vak- kers (1 lnn) 1-0-7. Van der Sluis (2 1/3 lnn) en drie man 2-0-2; twee Stand: i. Cuba 6 wedstrijden 12 pnt.. Van onze sportredactie DEVENTER Peter A rntz gaat niet naar Ajax. De middenvel der van Go Ahead Eagles heeft besloten zijn tweejarige con tract bij de Deventer club nor maal uit te dienen. Cas Janssens, de voormalige spits van NEC, gaat van de Franse club Names naar de Belgsiche vereniging Olympic Montignies. SPORTWERELD BERN Na Nedomansky heeft ook de Tsjechische ijshockeyer Farda elders asiel aangevraagd. Hij deed dat in Bern. HILVERSUM Barry Phil lips-Moore, heeft zich in de Australische halve eind strijd van oud tegen jong de sterkere getoond. Kronk, degene die Louk Sanders uitschakelde, werd het slachtoffer van de 36 jarige Australiër, die in 1972 vijfde op de Australi sche ranglijst stond, maar sindsdien bij gebrek aan tot de verbeelding spreken de resultaten in eigen land is gekelderd. Dok de „internationale" prestatielijst van de jon gensachtig ogende Austra liër vermeldt weinig hoog tepunten. al bereikte hij in zijn beste jaren de kwart finales van toernooien als de open kampioenschappen van Zwitserland, Beleie en Wst Duitsland. forig seizoen kwam hij in Gstaad trouwens nog bij de beste vier, onder meer door een zege op Vilas zijn vermeodelijke te genstander van zondag maar het toernooi was toen reeds ern- gedevalueerd.. Phillips- y,",™ "Srllnd-Denema. (Zwitserland) langs de rand van In e voorron(ien van het toernooi om de Coupe Galea heeft Ne derland uiteindelijk met 32 ge wonnen van Denemarken. Nederlaag Nastase de afgrond ging, bereikte de fi nale verder via Prajoux (Chili), Kamiwazumi (Japan) moeilijk heden bereid: 36, 6—2. 63 en 6—3. Kronk is niet in zijn spel geko men. Zijn service liep niet de tweede is trouwens erg zwak en zijn returns op de opslag van Phillips-Moore waren niet half zo effectief als tegen Sanders. Bovendien liet hij zich ontmoe digen door de inderdaad vaak slecht opkomende bal. Phillips Moore is overigens nog lang niet van plan een punt achter zijn tennisloopbaan te zetten, die hij van 1962 tot 1968 wegens zakelijke beslommerin gen onderbrak. „Ik zal er nog zo'n vier, vijf jaar koaes "(Tsj.-Sl.j—Pohmanu bij zijn. denk ik. Het bevalt mij M«re»eil| wel en het gaat niet slecht <r)—Jovanovic (j.) 6—4. 6—1. 6—i. USEF 2-0-1—1—0—01 ls 5 I Uitslagen: Heren dubbelspel: Kwartfi-I 86, 75, 61. DEN HAAG In verschillende plaat sen zijn gisteren de halve finales van de Europese zone van de Da- vis-Cup competitie begonnen. Uitslagen: ZwedenItalië 11, Borg (Zw)—BerlulOCCi (It) 7—5, 6—1, 6— 0. Panatïa (It)Johansson (Zw) 8 RoemeniëFrankrijk 11: Jauf- fret (Fr.)Nostase 3—6. 64, 6—3. 62; Ovlci (Roemt—P. Barlhos (Fr) 6—1, 10—8. o— i. West-DulislandTsjecho Slowakije —1: Kodes (TsJ.-Sl. (W.-Dld) 6—4. 6—1, 6—3 H-j scoorde daarmee de eerste TORQUAY Het Amerikaanse jacht Terrorist won de eerste race van de One Ton Cupseries. De Nederlandse jachten, Schut- itleva tevaar en Wankan werden 33e. STOCKHOLM Jan Knippenberg nadert Stockholm, het doel van zijn voettocht die in Hoek van Halland begon. Vanmiddag arri veert hij. APELDOORN Feyenoord won een oefenduel tegen ee nApel- doorns amateurelftal met 4—1. Kreuz scoorde driemaal. APELDOORN - Dieter Kemper werd eerste in een race ach ter motoren. De Nederlandse wielrenner Stam werd derde. WARSCHAU Irena Szewipska liep opn'euw de honderd meter in 10.9 seconde. GRENOBLE De Italiaan Mario Al do Montano veroverde de we reldtitel schermen voor Krovo- puskov (Rus) en Didiak (Rus). ROME Verona is in de Ita liaanse voetbalcompetitie naar de tweede divisie verwezen, om dat de voorzitter zich aan po ging tot omkoping schuldig heeft gemaakt. Sampodoria blijft hierdottf eerste divisionist.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9