Autoverkoop daalde met 49.000 stuks £eidóe Sowa/nt Leg uw caravan aan banden Geen stappen tegen YYDM en PvdA STEEDS MEER BANKEN BETER BEVEILIGD Herstel teket zich af 30 jaar na aanslag op Hitier Gravin Stauffenberg: ik heb altijd geluk gehad zomig s== mist 19 temperaturen luchtdn* in mifliba.rao <^3 opklaringen hagel warmtefrorrt hoge-dnJ<gebied bswskng sneeuw kou-front Iage-drii<gebied regen onweer —►windrichting verplaatsingsrichting Weeroverzïcht De Arnhemse politie heeft via de inmiddels gearresteerde tipgever de buit achterhaald van een inbraak in een villa in Oosterbeek: voor ongeveer f50.000aan bestek, klokken, porcelein, antiek en voor f 5000,aan geld. De tipgever was de echtgenoot van een van de werksters. Terecht meer bescheiden ALS ONZE MINISTER VAN JUSTITIE akkoord wil gaan met de aanbevelingen van de door hem aan het werk gezette commissie, komt er een einde aan de prioriteitsaanspraken van de fiscus bij een faillissement. Tot nog toe had bij de verdeling van de opbrengst van een failliet be drijf of failliete boedel de ontvanger van de belastingen een heel dikke vinger in de pap, ook wanneer die pap zelf erg dun was. Er valt alles voor te zeggen, dat onze overheid de adviezen van mi nister Van Agts commissie overneemt en de volgorde van aanspra ken bij schuldvorderingen aanpast aan de vernieuwde rechtvaardig heidsopvattingen. DE FISCUS VERTEGENWOORDIGT weliswaar het algemeen belang, maar de tijd is voorbij dat als axioma kon gelden: het algemeen belang gaat voor alles. In het geval van faillissement geldt zulks extra, omdat sterke voorrang voor fiscale aanspraken tot gevolg kan hebben, dat de gemeenschap indireot toch voor de consequen ties hiervan voor derden moet opdraaien. De praktijk wijst bovendien uit, dat ook in andere gevallen schijnbaar gerechtvaardigde claims welke overheidsinstanties binnen het raam van wettelijke aansprakelijkheid op partikuliere burgers kunnen verhalen, in feite een onrechtvaardige daad worden. Onze rechtsopvattingen ontwikkelen zich in een richting waarbij ener zijds de verantwoordelijkheid van de enkeling ten opzichte van de gemeenschap sterker tot gelding komt, maar anderzijds de eigen rechten van de enkeling tegenover de gemeenschap ook meer ac cent krijgen. WIE WIL KIEZEN tussen ,,de mens is er voor de staat" of ,,de staat is er voor de mens", zal in een goede democratie voor het tweede kiezen. Om diefstal te voorkomen (Van een onzer verslaggeef- DEN HAAG Terwijl u in Mor pheus' armen uw morgen te beginnen vakantie-met-de-cara van al helemaal doorleeft, ter wijl u de warme zon al in uw nek voelt branden, het lauwe Middelandse-Zeewater al rond uw lendenen voelt kabbelen, terwijl het water u in de mond loopt bij de gedachte aan de te verwachten kreeft, terwijl u die heerlijke vakantieroes uit slaapt om morgen opgewekt op stap te gaan, kan het zijn dat een onverlaat juist u heeft uit gekozen om de bewering dat "dromen bedrog zijn" te be vestigen. Al acht mensen in Den Haag en vede anderen elders in het land hebbem dat dit seizoen on dervonden. Vrolijk fluitend stonden zij op, om meteen de treurmars in te zetten toen ze buiten kwamen. Want wat ze zagen: geen caravan, geen va- karutiespuUen, geen portable tv-dde-er-alvast-ingezet was. Al een jaar of wat aast een aantal duistere figuren op vol geladen caravans. Zonder dat iemand het merk, worden ze 's nachts achter de auto gekop- pefld, de nummerborden wor den verwisseld en dani is het wegwezen. En dat betekent voor de rechtmatige eigenaar: geen vakantie, want de meeste worden nooit teruggevonden. Welke voorbijganger zal een vroeg op pad gaande "vakan tieganger" tegenhouden? De dieven kunnen ongehinderd hun gang gaan wanneer u het hen niet lastig maakt. Eerst wanneer ze wat handgrepen moeten verrichten die ndet ho ren bij het vasthaken van uw "woonwagen" zal het een pa trouillerende politieman of een attente voorbijganger opvallen, dat er iets niet in de haak is. Daarom enkele tips, die even wel geen garantie geven dat de caravan niet gestolen wordt: Het meest afdoende is de steunen te bevestigen en een of twee wielen te verwijderen. Ook kunt u de vier bouten van 'de koppeling losdraaien en deze er de volgende ochtend weer aanschroeven. Als u een garage heeft, zet hem daar dan in Bindt de caravan met een ketting vast aan bijvoorbeeld een lantaarnpaal zet hem, natuurlijk ook wanneer u daarover beschikt, op het tuinpad en plaats de auto er voor. Zet uw auto voor uw cara van en vraag uw buurman of kennis of hij de zijne er pal achter parkeert. Uw caravan staat dan klem et zal moeilijk te verplaatsen zijn. Laat een van de gezinsleden de nacht in de caravan door brengen. Maar wat voor voorzorgmaat regelen u ook neemt, laat in ieder geval niet overduidelijk blijken dat de wagen volgela den is. Zet de tv niet in het zicht, doe zo mogelijk de gor dijntjes voor de vensters dicht. De portie en ANWB raden het u aan om het personen die het verschil ussen mijn en dijn niet kennen, zo moeilijk moge lijk tp maken. gaat omhoog DEN HAAG Van 1 oktober a.s. WEERRAPPORTEN Een slechtweergebietf dat donder dag aan de noordkant van de Alpen lag breidde zich gisteren in zuidelijke richting uit naar Noord-Italië en Noord-Joegosla- vië. Vooral aan de noordelijke kusten van de Adriatische zee vielen zware onweersbuien. En kele stations tapten bijna 60 mm af. Bij ons was het anzien- i^bew lijk aangenamer weer, dankzij Deelen L bew de aanwezigheid van een rug Eeide b- b®*J van hoge luchtdruk. De rug die Deï^Heldèr rw. be een uitloper is van het Azoren- Lucht R'dam zw- be hogedrukgebied trekt in Zuid- £lYente w bh^ Vhssjigen öew oostelijke richting weg en wordt zd. Limburg 1 bew gevolgd door een frontensy- Aberdeen onbew* steem dat gisteravond boven de Barcelona half b. Engelse oostkust lag. De bewol- Berlijn regen king ervan was toen al boven h. ^bew het westen van ons land aange- Frankfort zw. be komen. Vandaag zal deze be- Geneve h. bew wolking boven het gehele land imbrue* geh. b aanwezig zijn. Regen van bete- Kopenhagen bew kenis wordt er niet uit ver- E|ssabon Locarno n. bew wacht. Londen geh. b. Vooruitzichten voor maandag: in Luxemburg zw. be het algemeen veel bewolking Malaga onbew.' maar geen regen van betekenis. Majorca i. bew Weinig verandering in tempera- München geh. b SiS Weersvooruitzichten in cijfers ge- Parijs h. bew middeld over Nederland, voor bw b®* maandag: aantal uren zon: 0 Stockholm regen tot 8, min. temp.: omstreeks 12 Wenen zw. be graden, max. temp.: omstreeks 20 graden, istanboei Kans op een droge periode van Las Paima« minstens 12 uur: 90%. Kans op een geheel droog etmaal: 60%. Tunis „Schoon schip hij de mariniers ROTTERDAM (ANP) ,Voor mij is de zaak thans afgedaan. Niemand is erbij gebaat om een nieuw justitieel onderzoek in te stellen. Ik heb besloten mij bij de uitslag van dit marechaus see-onderzoek neer te leggen en ik zal ook geen stappen onder nemen tegen de opstellers van de nota .Schoon schip bij de mariniers', hoewel ik van oor deel ben dat him resultaten wat onzorgvuldig tot stand zijn ge- Dit commentaar gaf op ziin hoofdkwartier in Rotterdam de commandant van het korps ma riniers in Nederland, generaal A. C. Lamers. Hij was verheugd dat uit het onderzoek voor de marechaussee is gebleken dat Jiet grootste deel van de inhoud van de WDM-PvdA-nota over martelingen bij de mariniers op onwaarheid heeft berust. .Overi gens wist ik deze uitslag al van het begin af', aldus generaal Lamers. die het gebeurde als .incident' zal beschouwen en ook niet van plan is nu verder op voet van oorlog met de VVDM verder te leven. Overi gens gelooft hij dat het rapport op zich zeker een functie heeft De marinierscommandant gaf toe. dat de problematiek, zeker bij het koros als de mariniers, soms bijzonder moeilijk is en dat het uitbee'den van (nocod- zakelijke) realistische situaties vaak zeer lastig is. ,Maar ik eis van mijn mensen, dat ze zich zelf steeds in de hand hebben', zo merkte de generaal op.v Aardgasprijs tuinbouw 10 mnd voor dief dodelijke drank Rotterdam (ANP) Een 26-jari- ge los-werkman uit Rotterdam, die in maart van dit jaar een partij drank stal, hetgeen leidde tot de dood van twee aan alco hol verslaafde zwervers, is ver oordeeld tot tien maanden ge vangenisstraf (drie voorwaar delijk) met aftrek van voorar rest. De gestolen drank, welke vermoedelijk methylalcohol be vatte, werd grotendeels opge dronken tijdens een feest. In de straf verdisconteerde de recht bank andere diefstallen en in- UTRECHT (ANP) De acties van vakbondszijde voor betere beveiliging van bankgebouwen beginnen duidelijk vruchten af te werpen. Op 31 december van het vorig jaar waren er van de 5392 kantoren die voor beveili ging in aanmerking kwamen 4096 stuks beveiligd, terwijl een jaar daarvoor nog slechts 1970 bankkantoren beveiligd waren. Het aantal beveiligde kantoren is dus in een jaar meer dan verdobbeld. De BVA, vakbond van (oa) bank personeel, die deze cijfers publi ceert, constateert dat er met de beveiliging goede voortgang is gemaakt. Maar anderzijds zijn er nog enorm veel overvallen en zijn ook nog lang niet alle kantoren van een beviligingsin- stallatie voorzien.'De bond eist dat dit alsnog in snel tempo ge- Na acties van vakbondszijde deed de bankiersvereniging in 1970 de minister van Justitie de toezeg ging de banken binnen een jaar of vijf te beveiligen, een termijn die volgens de BVA wel kan worden gehaald. De bankiers be loofden kantoren met een bezet ting van minder dan vijf man te zullen voorzien van een pantser glas-afscheiding tussen perso neel- en publiekruirate. Grotere kantoren zouden een met pant serglas beveiligde kassierruimte krijgen en alle kantoren zouden met stil alarm beveiligd wor den. Van de 4096 kantoren die in de cember '73 beveiligd waren, hadden er 1644 zowel pantser glas op de balie als stilalarm, 1388 uitsluitend pantserglas en 1064 uitsluitend stil alarm. De algemene commissie beveili ging banken en PTT, waarin ook de vakbonden vertegen- woordigd zijn/ probeert wat be treft de nieuwe beveiligingsme thoden zoveel mogelijk bij de tijd te blijven. Deze commissie bestudeert momenteel het ge bruik van camera's en buizen post, beveiligingsmethodieken die thans nog slechts op kleine schaal worden toegepast. Wat betreft de optische bewaking (camera's) heeft de BVA er overigens op gewezen dat er voor moet worden gewaakt geen inbreuk te maken op de privacy van het bankpersoneel zelf. De BVA constateert dat het feit dat PTT en banken de laatste tijd meer hebben gedaan aan de veiligheid van het personeel, ook preventief heeft gewerkt. Uit de cijfers valt volgens de bond af te leiden dat de sterke stijging van het aantal overval len op banken, PTT-kantoren, etc. die in de jaren 1970 tot en met '72 kon worden gesigna leerd, in 1973 nagenoeg tot staan is gebracht. In 1970 wer den nog „slechts" 85 overvallen geturfd, in '71 maar liefst 187 (buit 2,7 min) en in 1972 247 overvallen (buit 4,5 min.) In 1973 was de sterke groei eruit. Toen werden 269 overvallen ge registreerd, een stijging van nog „slechts" 22. Vorig jaar werd tijdens overvallen voor 5,5 min „opgenomen". Overigens is het prcentage opge loste overvallen van 1971 tot en met 1973 niet gestegen: in 1971 werd 44,9 pet opgelost, in '72 48,9 en vorig jaar zakte het per- weer naar 43. Pensioenen detailhandel 12% omhoog UTRECHT Het bedrijfspen sioenfonds voor de detailhandel heeft besloten de pensioenrech ten van de ruim 32.000 deelne mers en gepensioneerden per 1 januari 1975 met 12 procent te verhogen. Hoewel het fonds pas op 1 januari 1972 in werking is getreden, is het dank zij de gunstige resulta ten over het boekjaar 1973 nu al mogelijk, deze verbetering door te voeren. BONN In Duitsland van van daag is het niets bijzonders dat een vrouw al dertig jaar wedu we is. Al dan niet met elan voor de „Führer" sneuvelden de sol daten in 1944 bij bosjes. Voor gravin Nina Stauffenberg was de twntigste juli van dat jaar echter meer dan voor andere weduwen de dag van de aanslag op Hitier. De gewonde dictator ontsprong de dans en nog op de zelfde avond van die dag werd de man die de bom bij Hitier plaatste, graaf Claus Schenk von Stauffenberg, Nina's man in Berlijn tegen de muur gezet. Ito, dertig jaar later, is gravin Stauffenberg (61) een mollige oma van tien kleinkinderen en kijkt met vertrouwen de wereld in. ,,'ük heb altijd geluk gehad", zegt ze, „en men moet dit niet opvatten alsof de dood van mijn man mij indertijd niet tot in het diepst van mijn ziel geschokt heeft". Geluk had zij, omdat Hitier na de aanslag gezworen had allen, d!e de naam Staufen- berg droegen „Auszuradieren". dat zou het einde betekend heb ben van haar en haar vijf kin deren^ maar door allerlei om standigheden kwamen de nazi's er niet toe, ook nog dit misdadi ge plan tot uitvoering te bren gen. ïet geluk keerde alles ten goede. Het begon, toen haar bewaker haar na een lange gevangen schap met het einde van de oor log in zicht liet lopen. Het zette zich voort, toen zij in Zuid- Duitsland ondanks de catastro fes, die zich elke minuut af speelden, met haar kinderen herenigd werd, maar het werd smartelijk onderbroken, toen haar dochter Valérie in 1955 op geheimzinnige wijze aan een bloedziekte overleed. Haar bewogen leven was met uit zondering van het laatste oor logsjaar, toen zij van gevange nis naar gevangenis werd ge bracht, geen zwervend bestaan. Voor het grootste deel speelde het zich af in de bisschopsstad Bamberg, waar zij nu al jaren lang actief is voor het behoud van het fraaie historische cen trum. Hier trouwde zij in sep tember 1933 op twintigjarige leeftijd. Haar man was zesen twintig. Hier ook werden in 1934, 1936, 1938 en 1940 haar kin deren geboren. Alleen de jong ste dochter, Konstance, werd een half jaar na de executie van haar vader in de gevange nis geboren. In Bamberg ten slotte, woont Nina Stauffenberg nu al weer vele jaren in het huis van haar ouders, dat zij in oude luister kon herstellen. De gravin is eerlijk genoeg om toe te geven dat haar man als jonge officier na de machtsover name door Hitler in 1933 een aantal veranderingen begroette. Een echt enthousiasme kon hij er echter nooit voor opbrengen en de eerste ernstige twijfel kwam, toen generaal Von Fritsch in 1938 door een intrige als opperbevelhebber van het leger ten val gebracht werd. Op zijn laatst na Hitiers voornemen in 1940, de val van Frankrijk op de Champs Elysées te Parijs met een Duitse parade te vie ren, was hij ervan overtuigd dat Hitier moest sterven. Nina STAUFFENBERG WAS IN GEWIJD IN DE PLANNEN. „Het was vreselijk angstig en spannend, want iedere keer weer moesten ze uitgesteld wor den. Maar ik wist absoluut niet, dat mijn man de aanslag zou plegen. Zelfs op de dag, waarop het gebeurde, wist ik het niet. Ik hoorde het pas een dag la ter'. Zes weken daarvoor had zij haar man voor het laatst ge zien, drie dagen daarvoor door de telefoon gesproken. „Wat er toen gebeurde (de aan slag) was noodzakelijk en ik zou me tegenwoordig voor deze noodzaak net zo buigen als ik Indertijd gedaan heb. Ik betreur het alleen, dat toen de elite van de partijen uitgeroeid werd. Een hele generatie heeft haar gemist". De Amerikaanse filmacteur Ryan O'Neal (Love Story, Paper Moon) ondergaat op de Engelse luchtha ven Heathrow gelaten een fouillering, waaraan alle passagiers in verband met de uitgebreide veilig heidsmaatregelen worden onderworpen. Zijn dochtertje Tatum (tegenspeelster in „Paper Moon") be schouwt het maar als een grap. AMSTERDAM (ANP) Gedu rende de eerste zes maanden van dit jaar zijn er In ons land 203.767 nieuwe personen- en combinatiewagens verkocht te genover 252.793 eenheden in de zelfde periode van 1973. Dat is een daling van 19,4 procent of wel 49.026 minder verkochte au to's. Een en ander, is nog altijd een gevolg van de oliecrisis, hoewel In de afgelopen maan den de verkoop enigszins is her steld, zo blijkt uit de vandaag 'vrijgekomen verkoopcijfers van de afdeling kentekenregistratie van de RAI in Amsterdam. Slechts drie automerken (Ci- ten. De RAI heeft overigens de in druk, dat er bij de Rijksdienst voor het Wegverkeer cn Delft enige achterstand bestaat bij het verkrijgen van de basisge geven, waardoor flinke vertra gingen zijn ontstaan bij het R Al-documentatiecentrum .Vol gens de RAI zouden er in wer kelijkheid ongeveer 10.000 auto's meer van de hand zijn gegaan. Er werden in mei 37.807 nieuwe auto's verkocht (41.795 in mei 1973, ofwel een daling van 9.5 procent) en vorige maand lag de verkoop op 36.182 eenheden (41.812 in 1973, ofv/el een daling van 13,5 procent). Het eerste kwartaal van dit jaar gaf een daling van de autoverkoop te zien van 32,6 procent, waarvan de maand januari wel het diep tepunt vorm de.Toen werd de verkoop gehalveerd. April daar entegen was zeer goed:: 46.496 tegen 45.755 in april 1973. Het werd daarmee op de een na beste verkoopmand die or ooit is geweest. In de ranglijst van de top-vijftien is ten opzichte van het eerste kwartaal van dit jaar weinig veranderd. Opel bleef leider en Ford heeft zich na de daling de eerste drie maanden (van 2e naar 6e plaats) goed weten te herstellen en is nu weer derde. Drie automerken (Citroen, Bri tish Leyland en Mazda) wisten in deze periode meer auto's te verkopen dan vorig jaar. Ci troen gelooft dat de winst -op het ogenblik nog altijd voor de kleine auto is omdat de Neder lander prijsbewust koopt. De meest verkochte auto was ook nu weer de Opel Kadett (bijna 12.000), gevolgd door de Simca 1100 (ongeveer 9.500) en de Fiat 127 (bijna 8500). In etappes af zullen de aardgastarieven voor de glastuinbouw geleidelijk worden aangepast aan het prijs peil van olie met laag zwavel- gehalte. Voor de grootverbruikers in de glastuinbouw zal de gasprijs, die via onderhandelingen tussen het landbouwschap en de N.V. Nederlandse Gasunie wordt ge regeld, worden opgetrokken door middel van een aantal jaarlijkse etappes. De eerste aanpassing zal 1 oktober a.s. in gaan en gedurende het gehele stookseizoen, tot 1 oktober 1975, van kracht blijven. Gistermiddag zijn de eerste Ne derlandse toeristen na de staatsgreep op Cyprus van hun vakantiereis op Schiphol terug gekeerd. Zij werden door ver tegenwoordigers van hun reis- l bureau met bloemen ontvangen, alsmede met de mededeling, dat zij nog een vakantiereis op kosten van het bureau mogen maken.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7