£eidte(2owuvnt TURKIJE VALT CYPRUS BINNEN (Cl ijmaker Toestand Franco zeer ernstig Tros onder voorbehoud a-omroep AANKLACHT TEGEN NIXON IS ROND Politie met 1400 man uitgebreid Reisorganisaties verwachten zeer goed naseizoen Veronica desnoods naar buitenland Griekse regering afgetreden verdien 'n echte Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V.. Leiden - Directeur - hoofdredacteur: F. J. Plug - Chef-redacteur: J. W. C. Leune. Advertenties (excl. B.T.WO ƒ0,38 per mm. Telefoontjes 3,50 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: per week ƒ2,49: kwartaal 32,21; jaar 125,25 - Losse nummers: 45 cent 65e JAARGANG No. 19867 - ZATERDAG 20 JULI 1973 DAGBLAD VOÖR ZUID-HOLLAND T.V.-SELECTIE Der Zarewitsch Léhar's operette „Der Zare witsch" vanavond in sterbezet ting op tv op Ned. II om 20.21 uur. Op Ned. I om 21.30 uur tv- spel over de vraag wat er ge beurd zou zijn als de aanslag op Hitler in 1944 zou zijn ge slaagd. Veel bewolking In het algemeen veel bewolking* maar geen regen van betekenis. Zwakke tot matige, aan de kust nu en dan vrij krachtige weste lijk wind. Maximumtemperatu ren omstreeks 19 graden, in het zuidoosten iets hoger. Zondag: zon: 04.4520.47, maan 07.36—21.23, hoogwater Scheve- ningen: 4.0016.32, laagwaterj 12.11—24.00. m zijn aan de gehele mensheid en de wereldvrede", aldus de Turkse premier via de radio tot zijn landgenoten. Terwijl hij dit zei bombardeerden Turkse vliegtuigen de haven van Kyrenia, een toeristencen trum waar een garnizoen van de Cyprische Nationale Garde gevestigd is. andere toestellen bombardeerden het vliegveld van Noicosia en een kamp van de Nationale Garde ten westen van de hoofdstad. Vanuit vele richtingen rond de hoofdstad werd het geluid gehoord van machinegeweren en explosies. Over verzet van de zijde van het nieuwe Cyprische bewind was twee uur na de invasie nog niets vernomen. Wel denderden -zelfs vóór de Turkse landing al- konvooien van Grieks-Cyprische pantervoertuigen, inclusief tanks, door de straten van Nico sia. Nog voor het Turkse besluit werd bekendgemaakt was in Ankara op te maken, dat er iets belang rijks op handen was. Na zijn bespreking met Ecevit rende de Amerikaaanse minister Sisco te rug naar de Amerikaanse am bassade en een Griekse gezant werd ontboden op het Turkse ministerie van Buitenlandse Za ken. Sisco vertrok korte tijd la ter met een vliegtuig terug naar de V.S., na eerst nog zijn grote baas Kissinger op de hoogte te hebben gebracht. De Griekse militaire leiders kwa men na het bekend worden van de invasie in spoedzitting bij een. Opmerkelijk was dat de Griekse radio vanmorgen in zijn eerste uitzending met geen woord melding maakte van de invasie. Van betruwbare zide is vernomen, dat de gehele Griekse vloot zich vanmorgen op zee bevond, ter wijl grootscheepse troepenbewe gingen zijn waargenomen bij de Griks-Trukse grens en op de t alloze eilanden bj de Turkse kust. Verslaggevers melden, ge zien te hebben dat Griekse sol daten zich aan boord van de schepen begaven, die richting Cyprus voeren. Later werd nog bekend, dat ook Turkse schepen opstomen naar de zuidelijke en oostelijke kust steden Limasol, Larnaca en Fa- magusta. ■■■BH I Macht overgedragen aan Juan Carlos Generaal Franco MADRID(AP) - In gezaghebbende kringen is vermomen dat de toestand van de 81-jarige generaal Franco "zeer ernstig" is. Na. dat het staatshoofd enkele dagen geleden in een ziekenhuis werd opgenomen wegens een aderontstekjng in het rechterbeen trad er gisteren een dusdanige verslechtering in, dat hij zich genood zaakt zag zijn macht tijdelijk over te dragen aan prins Juan Car los de Borbon. Deze wordt koning als Franco doodgaat of niet meer in staat zal zijn te regeren. Franco, die staatshoofd van Spanje is sinds het einde van dedoor hem in 1939 gewonnen burgeroorlog, kreeg gisteren plotseling een ingewandsbloeding. In medisch opzicht is zijn behandeling een zeer gecompliceerde zaak, omdat hij bloedstollende middelen krijgt, die het risico met zich mee brengen van de vorming van bloedklonten. Gezien zijn aderontsteking kan dat fataal zijn. De 36-jarige Juan Carlos, een kleinzoon van de laatste Spaanse koning, is door Franco voorbereid op zijn taak als toekomstig staatshoofd. Zijn vader, Don Juan leeft in ballingschap in Portu gal. Hij heeft zijn aanspraken op de Soaanse troon altijd gehand haafd, maar Franco wees in juli 1969 zijn zoon, Juan Carlos als zijn opvolger aan. Juan Carlos is gehuwd met prinses Sofia van Griekenland, een zuster van ex-koning Constantijn. Washington (AP) De speciale rechtskundig adviseur van de juridi sche commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, John Doar, heeft dit college aanbevolen om president Nixon in staat van beschuldiging te stellen wegens zijn rol in de Watergate-affaire. Doar is de jurist die de commissie van het Huis terzijde staat bij het formuleren van de punten waarop Nixon zou kunnen worden De aanbeveling van de commissie moet worden voorgelegd aan het voltallige huis, dat op basis daarvan moet besluiten of een impeach ment-procedure (afzettingsmogelijkheid) aanhangig zal worden ge maakt. Als een eenvoudige meerderheid van het huis zich voor im peachment uitspreekt zal Nixon door de Senaat worden berecht. Om hem uiteindelijk uit zijn ambt te ontzetten is er in de senaat een tweederde meerderheid nodig. O ÖEN HAAG De gemeentelijke politiekorpsen zullen in de Jaren 1974 en '75 met 1400 man wor den uitgebreid, waardoor de or ganieke sterkte komt op 18.672 man. Minister De Gaay Fortman van binnenlandse Zaken heeft dit de burgemeesters van gemeenten met gemeentepolitie meedege- deeld. De komende maanden zal verder worden beslist over de toewijzing van een speciaal con tingent voor een aantal grote korpsen, dat zal moeten dienen om de zwaardere criminaliteit systematisch te bestrijden. NOS betaalt KNVB 7 ton APELDOORN - De KNVB en de NOS zijn het gisteren in Apel doorn eens geworden over het bedrag dat de NOS zal betalen voor het uitzenden van televisie samenvattingen van voetbalwed strijden in het komende seizoen. Het door de NOS te betalen be drag is vastgesteld op 700.000, gebaseerd op het contract van het afgelopen seizoen vermeer derd met een trendverhoging. De NOS betaalt geen vergoe ding voor haar radio-uitzendin gen op zondagmiddag. De NOS wil voor haar zondagse radio-uitzendingen geen vergoe ding geven, omdat dit ingaat te gen het recht van vrije nieuws garing. De voetbalbond bestrijdt deze opvatting en wil daarover opnieuw met de NOS gaan pra- 13.5 miljoen inwoners i DEN HAAG Nederland heeft nu meer dan 13,5 miljoen inwo ners. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft vastgesteld dat eind februari 13.504.000 men sen in ons land woonden. De tellingen wijzen uit dat de be volking nu niet meer snel groeit. De toename varieerde tussen oktober en maart van ca. 6000 tot 9000per maand. In 1973 is de bevolking met iets meer dan 100.000 gestegen. De cijfers lagen in de voorgaande jaren hoger. 1969: 160.000, 1970: 161.000, 1971: 150.000 en 1972: I 118.000. DEN HAAG de resiorganisaties verwachten geen goed naseizoen. Er zijn reisbureaus waar men nu al gemiddeld 500 boekingen per week heeft, terwijl in vorige jaren boekingen in juli te verwaarlozen waren. In hel voorseizoen heeft men minder boekingen gehad dan andere ja ren. Dit wordt enerzijds geweten aan de gevolgen van de energie crisis, anderzijds aan de wereldkampioenschappen voetbal. Gevolg is, dat er nu nog ruimschoots plaats is voor de vakantieganger, die door het slechte weer van de laatste weken tot de conclusie is geko men, dat hij het beter met de zijnen wat verderop kan zoeken. Volgens de directeur van Airtouropa, de heer Molleman heeft de energiecrisis zijn uitwerking nu wel gehad. Mede gezien het slechte weer en de goedkopere prijzen in het naseizoen verwacht hij en zijn collega-toeroperators dan ook een zeer goed toeristisch naseizoen. Dieselolie uit superpomp ENSCHEDE (ANP) Automobi- listen, die bij een benzinepomp bij de grensovergang te Poppe (Overijssel) tankten, ontdekten na een poosje dat hun auto het niet zo best meer deed. Hun au to's wilden namelijk niet op de dieselolie rijden die ze hadden getankt uit de superpomp. De schade aan de auto's zal door benzinemaatschappi] worden U vergoed. Kapper duurder DEN HAAG De kapperstarie ven gaan met ingang van maandag met 4 procent om hoog. Overleg tussen het minis terie en de Algemene Neder landse kappersorganisatie heeft tot de conclusie geleid, dat deze prijsverhoging binnen het raam van de bestaande prijsvoor- schriften gerechtvaardigd is. IHHl DEN HAAG De Tros wordt a- omroep en kan vanaf 1 oktober over meer zendtijd beschikken. Veronica krijgt daarentegen geen zendtijd. Minister Van Doorn van CRM heeft deze be slissing gisteravond bekend ge maakt. Namens de Veronica Omroep Organisatie verklaarde een diep teleurgestelde Rob Out, dat men zich niet bij deze be slissing zal neerleggen. Als wet telijke mogelijkheden worden afgesneden zal Veronica over wegen de activiteiten op buiten lands grondgebied voort te zet ten. Aan de promotie van de TROS (thans de grootste omroep) is de voorwaarde verbonden, dat vanaf oktober een „totaal pro gramma" wordt gebracht. Vol gens minister Van Doorn zendt de Tros momenteel te weinig in formatieve en culturele pro gramma's uit. Daarin moet ver andering komen, wil de Tros niet het risico lopen dat de zendtijduitbreiding weer wordt ingetrokken. De Tros-zendtijd wordt uitgebreid van 4y2 tot 8 uur per week. Als gevolg hiervan zal de totale zendtijd op beide netten met evenveel uren worden verlengd. De promotie van de Tros gaat dus niet ten koste van de ande re omroepen. Tros-directeur mr. Landré zei gis teravond, dat de Tros inderdaad een „totaalprogramma" gaat brengen, er evenwel aan toevoe gend dat niemand in omroep- kringen precies weet wat dat is. De heer Landré verwacht wel moeilijkheden met het aantrek ken van nieuwe mensen, omdat het, mede gezien de vakanties, kort dag is. Wibo van de Linde zal op free lance basis gaan meewerken aan de Tros-t.v.-actualiteitenru briek. De bezetting van dit pro gramma-onderdeel zou al voor 80 procent rond zijn. Minister Van Doorn heeft de zendtijd-aanvraag van de Ver- noica Omroep Organisatie afge wezen, omdat zij niet voldoet aan alle m de omroepwet ge stelde eisen. De V.O.O. zou on der andere niet beschikken over de vereiste 100.000 leden. Van de 188.000 V.O.O.-leden blijkt 68 procent geen omroepbijdrage te betalen. Athene (AFP) Volgens wel ingelichte bron in Athene zou de Griekse regering vanmorgen na het bekend worden van de Turkse in vasie op Cyprus haar ont slag hebben ingediend bij de president. Dit bericht is echter niet van officiële zijde bevestigd. Er zou een regering worden gevormd van uitsluitend militairen. I^H Jongen (10) uit zee gered Agent P .G. Roos heeft gistermid dag samen met twee burgers de tien-jarige Roland van Loon uit de Haagse Reitzstraat uit zee gered. De jongen kwam onge veer dertig meter van de vloed lijn in moeilijkheden door een onderstroom. Met een redlijn werd hij uit het zweewater ge haald. Niemand liep nadelige Bijzonder praktisch is deze handige mini-lettertang. In een oogwenk kunt u voorraadbussen, mappen e.d. voorzien van keurige, zelfkle vende naamstrookjes. Slechts de kleine moeite van het maken van een nieuw kwartaal abonnee is genoeg om in het bezit te komen van dit apparaatje. Arbeidstijd verkorting gezinsverzorging Den Haag (ANP) Minister de Gaay Fortman heeft de Tweede Kamer meegedeeld dat ook bij de instellingen voor gezinsver zorging en gezinshulp een ar beidstijdverkorting zal worden ingevoerd. Deze arbeidstijdverkorting bete kent een werkweek van 41,25 uur voor de „full-time"-krach- ten. Dit aantal uren zal ook de omrekeningsbasis zijn voor de uurhonoraria van de „part-ti- me"-werkkrachten. Noloor m.i.v. DAkl als nieuw kwartaal-abonnee: DUrl -- Naam. Stuur deze bon in open envelop. Adres'. zonder postzegel, naar Woonplaats:' antwoordnummer 349. Leiden Stuur de mini-lettertang naar: X™ LEIDSE Woonplaats: COURANT Namens: ANKARA (Reuter-UPI) De Veiligheidsraad en de NA- VOraad in Brussel zijn vanmiddag in speodzitting bij eengekomen ter bespreking van de Turkse aanval op Cy prus. De invasie begon vanmorgen om 4 uur Nederlandse tijd, door de lucht en over zee, en concentreerde zich in eerste instantie op de noordelijke haven van Kyrenia, waar grote troepenmachten aan land werden gezet. Ge lijktijdig vielen Skyhawk-vliegtuigen van de Turkse luchtmacht delen van de Griekse wijk van Nicosia aan en werden ten noorden van de stad paratroepen gedropt. Hier en daar werd hevig gevochten langs de lijn die de Griekse en Turkse gemeenschappen van de stad van el kaar scheidt. Radio-Cyprus begon alle Griekse soldaten op te reoepen zich bij hun onderdelen te melden. In Nico sia klonk luchtalamr. Op alle Griekse Cyrpioten werd een beroep gedaan zich tot de laatste druppel bloed te verzet ten. Rusland heeft 7 luchtlandingsdivisies in praatheid ge bracht. Amerikaanse oorlogschepen stomen op naar Cy- Leden van de Nationale Garde van Cyprus patrouilleren door de straten van Nicosia. Op de achter grond het beschadigde Grieks orthodoxe klooster, waarnaar president Makarios vluchtte toen het pre sidentiële paleis aangevallen werd. prus. Het besluit van Turkije om Cy prus binnen te vallen werd in de vroege ochtend door een dui- Ecevit bekend gemaakt. Dat ge- delijk geëmotioneerde premier beurde kort nadat de besprekin- en de Amerikaanse onderminis ter van Buitenlandse Zaken Joeph Sisco waren mislukt. Na gen tussen de Turkse regering zijn bezoek aan Athene had Sico een formule proberen te vinden om een Turkse interventie te voorkomen. Hij was er echter niet in geslaagd in Athene ge hoor te vinden voor de Turkse eis. dat het Makariosbewind diende te worden hersteld. Ter wijl Ecevit met Sisco sprak, stoomden de Turkse oorlogs schepen vanaf de zuidkust al op naar Cyprus. Turkijke kwam tot zijn besluit tijdens een spoedzit ting van het kabinet dat slechts een half uur duurde. Volgens de premier was het be sluit genomen, nadat Turkije alle diplomatieke wegen had be wandeld om de crisi vreedzaam tot een oplossing te brengen. „Wij gaan niet naar Cyprus om alleen vrede te brengen aan de Turken, we gaan er heen om ook de Grieken vred ete bren gen. Ik meen oprecht, dat onze beslissing een grote dienst za!

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1