Holland River Line doet wijn bij de Rijn EXCLUSIEF CRUISE- PLEZIER IN ZAK FORMAAT PRIJZENSWAARDIG UITJE Kapitein Talens kent vader Rijn als zijn broekzak Rob Dickmann, vliegende kiep in bar gezellige club Ja, zo'n reisje langs de Rijn, Rijn, Rijn, Schei maar uit en hou maar op. Want we weten er alles van. Dat is gelijk in Rotterdam de feestneus uit de koffer en vóór de Van Briene- noordbrug al de eerste polonai se over het dek. En de pianist maar beuken op zijn licht aam borstig hammondorgeltje. „Noem me maar Wim", riep hij gelijk. Toen was de huzarensa lade nog niet eens geserveerd. Kun je nagaan, wat voor een puike figuur dat is. Die kun je' rustig om een boodschap stu ren. Komt altijd terug met „Ja nus pak me nog een keer" of „Feyenoord wint de wereld cup". En alles uit het blote hoofd, wat trouwens geen over bodige weelde is, want hij leest geen noot zo groot als een aap. Was vroeger warme bakker, maar is in de crisis van een kouwe kermis thuis gekomen. Hup, daar gaat ie weer. Handen op de vochtige schouders van de vóórbuurman en via de eetzaal doorstoten naar de kapiteinshut. En datteme toffe jongens zijn dat zullen ze waarachtig weten ih Keulen, Köningswinter, Re- magen en Mannheim. Dat wordt gegarandeerd drinken,drinken, drinken totteme zinken. Dat wordt boerend langs Boppard en lallend langs de Lorelei. „Heb jij overigens zus nog op d'r rotsje zien zitten?". „Volgens mij worden we lelijk in de boot genomen. Want ik heb toevallig aan de railing gestaan. Nou mooi niks gezien. Ja, een dikke umlautschuiver met zo'n onwij ze vetleren broek aan. Maar je maakt mij niet wijs, dat voor zo'n man schippers al eeuwen tegen de rotsen te pletter slaan. Nee, die heeft de klok horen luiden, maar weet niet waar de sirene hangt. Nou, wij wel: die juffrouw hangt toevallig aan de bar en die hikt nog na van het gemiitliche Weinfest in Rudes- Onuitroeibaar Ziedaar het onuitroeibare beeld, dat het gros van de Nederlan ders nog steeds heeft van een vakantie op de Rijn. Als dit onderwerp ter sprake wordt ge bracht komt men doorgaans aandragen met ranzige verhalen over wrakke plezierboten met volledige vergunning, die van het ene drankhuis naar het an dere zwalken. Op maat gesne den derhalve voor hossers en hijsers. Nu gebiedt de eerlijkheid om te melden, dat er inderdaad vele pieremachochels op de Rijn drijven, die zwaar vuurwater makend bij Lobith ons land bin nenkomen. Het zijn deze sche pen, die de „Rijn-vakantie" in •de loop der jaren opgezadeld hebben met het odium van „Wein, Weib und Gesang", dat vele vakantiegangers de zeker heid heeft gegeven, dat ze op een Rijn-reis gegarandeerd de boot in gaan. Paarlen Weet dan bij deze, dat er wel, degelijk eën andere manier is om Europa's grootste en altijd boeiende rivier te verkennen. Daartoe biedt de Holland River Line sinds 1971 de gelegenheid op zijn twee schepen „Holland Pearl" en „Holland Emerald". Het .zijn met recht twee kostba re maritieme parels, die de lieve In spin de bocht gaat in, uit spuit de bocht gaat uit. Esmerald en Pearl ontmoeten elkaar in de schaduw van de verleidelijke Lorelei. investering van achttien miljoen gulden hebben gevergd. Voor dit Onassis-bedrag zijn twee hy permoderne drijvende luxe-ho tels aan de Rijnvloot toege voegd, die het merendeel van het andere riviervervoer op de rug van Vader Rijn op slag gedegradeerd hebben tot een smakeloos tochtje per pont. Inderdaad: de „Holland Pearl" en de „Holland Emerald" heb ben de Rijn-vakantie een nieu-, we fascinerende dimensie gege ven: de dimensie namelijk van een luxe cruise in zakformaat. Iedere gast op één van deze schepen, die volkomen geruis loos en trillingvrij door het' grauwe, rivierwater glijden, heeft het gevoel, dat hij een Toegegeven, op de schepen van de Holland River Line zit u niet voor uw dubbeltje op de eerste rij. Maar u krijgt wel luxe waar voor uw dure geld. Stroomopwaarts (4 dagen) komt de passage- prijs op 600 gulden (hoofd- dek; of 560 gulden (hutten- dek). Stroomafwaarts (3 da gen) zijn deze prijzen respec tievelijk 540 en 500 gulden. Men kan ook een retourtocht maken van 7 dagen (Rotter- dam-Straatsburg v.v.). Dan betaalt men 1080 of 1005 gul den. Onderweg kan men deelnemen aan diverse ex cursies. Er zijn ook volledige arrangementen, waarbij de treinreis en soms een verblijf in een hotel zijn inbegrepen. Een lang weekend kost 607 gulden voor een hut op het hoofddek en 567 gulden met accommodatie op het hutten- dek. Er is ook een „Straats- burg-Rijn"-pakket: drie da gen in het hart van Europa, daarna een feestelijke Rijn reis: 771 en 731 gulden. Een derde mogelijkheid is de rei- s„Wiesbaden aan de Rijn", drie dagen in één van de mooiste steden van Duits land en terug over de Rijn per schip: 786 en 746 gulden. Tenslotte kan men per trein naar Zürieh reizen, waar men drie dagen verblijft in een eerste klas hotel. Daar na per trein naar Straats burg en de terugreis over de Rijn: zeven dagen voor 1015 of 975 gulden. De diensten worden tot en met oktober uitgevoerd: van Rotterdam op maandag en vrijdag en van Straatsburg op vrijdag en dinsdag en er bestaat de mogelijkheid om de autoper trailer naar Straatsburg te laten vervoeren. Voor verde re inlichtingen:Holland River Line, Wijnhaven 74 in Rotter dam, telefoon 010110180. koning is aan boord van één der legendarische zeekastelen van de Holland Amerika Lijn. Die indruk wordt nog versterkt door het feit, dat tachtig procent van het boordpersoneel bestaat uit ex-hallers, die bij het tanen van de Oceaanvaart een gouden hand van hun baas hebben ge kregen en daarna een overstap je namen van zout naar zoet water. De service, die zij bieden is nog steeds van vooroorlogse snit. De kelners zijn inderdaad kelners en geen omgeschoolde dwangarbeiders. De hut bedien den geven hun gasten nog steeds die attentie, waarmee je je senang voelt. Feest in glijvlucht. Op die manier wordt eenreis op de Rijn inderdaad een doorlo pend feest in glijvlucht, 's Mor gens word je wakker in een hut, die van alle gemakken is voor zien: eigen douche.toilet, radio en geen patrijspoort, waardoor je je voelt als de veroordeelde in het schandblok van Van Ros- sums troost. Je kijkt door een normaal raam, dat tijdens de reis tevens dienst doet als per manent werkend televisie scherm, waarop in natuurge trouwe kleuren op- en neergang van gans een varend volk boeiend gestalte krijgt. Je ziet voortdurend rijnaken voorbij deinen met zilte heren en struise deernen achter het grote wiel. Boven de laadruimen hangt een kraakzindelijk wasje te drogen in de zomerwind: vaders jaeger onderbroek taktisch op de links buiten-plaats, daarnaast moe ders BH als ausputzer, de spij kerbroeken beheersen het mid denveld. Lantaamplaten En daarachter wisselt het décor van de Rijnoevers voortdurend als lantaarnplaten: burchten, balancerend op een rotspunt, kerktorens, die als kabouter mutsen boven het stadsbeeld van Worms uitsteken, donkere boulevards onder een dak van bladeren: Rudesheim, Ass- mannshausen. Op de bergflan ken kruipen de wijnranken in gesloten gelederen als klipgeiten omhoog. Nog even en dan zullen de druiven weer bij gunstige wind uit het Oosten gelost wor den in dorstige kelen. Op het eindeloze promenadedek het schip heeft de lengte van een fors voetbalveld wordt langdurig -de zon aanbeden en fanatiek getafeltennist. Eén ver dieping lager is de lounge ge vuld met dagdromers en gooit barkeeper Ron het zoveelste sterke verhaal door zijn spoel bak. En als de bel gaat voor de maal tijd krijgt niemand de aanvech ting om toch maar bij Japie te gaan eten, want de schepen van de Holland River Line zijn ook nog varende hoorns des over- vloeds. Lunches en diners kun nen zonder verdere toevoeging meedoen aan de sterrenparade van de Guide Michelin en de wijnkaart kan zelfs de kundig gedraineerde Wina Born nog in een gevaarlijke roes brengen. Miljonairsluxe Zoete zaligheid De dagen aan fioord vier op weg naar de bronnen van vader Rijn, drie stroomafwaarts zijn gevuld met zoete zaligheid. Het internationale gezelschap aan boord een Verenigde Na ties in miniatuur: Amerikanen, Engelsen, Fransen, Italianen, een enkele Japanner, een Indiër en net genoeg jongens van Neer- lands stam om de sfeer plezierig te houden laat zich de van zelfsprekende miljonairsluxe van de Holland River Line moeiteloos aanleunen. Vanuit je ligstoel zie je het stulpje van ex-kanselier Willy Brandt en de torens van de Dom van Keulen. Als eenmaal de molens van Kin derdijk langszij komen de wind is inmiddels aangewak kerd en daarom kunnen zij hun draai niet vinden nadert het sprookje van de exclusieve Rijn cruise zijn ontknoping. Nog één haastig glas in de bar, nog één escalope viennoise en een salade Beatrix met celery', kalkoen en Dan is het tijd om de handen van nieuwe vrienden te druk ken: tot ziens chef-steward Van der Pluym, adieu blonde gast vrouw Alice, het allerbeste kapi tein Talens, wiens stuurmans kunst in weerwil van zijn naam beslist geen waterverf is. Koninklijk jacht Op de Maasboulevard kijk je nog één keer om naar het schip, dat drie dagen dienst heeft ge daan als je eigen koninklijk jacht. Het heimwee heb je on der het kussen in je hut achter gelaten. Je weet kunt dat het niet pr se nodig is om water bij de vakantie-wijn te doen. Je kunst ook zoals de Holland Ri ver Line wijn bij de Rijn doen. Het is één van de beste afzak kertjes, die we sinds jaren ge proefd hebben. Schipper naast God op de „Holland Emerald" is de fleurig besnorde Ruud Art hur Talens, een jonge kapi tein, die nochtans vader Rijn met „je" en „jij" mag aan spreken. Hij kent elke vier kante meter, elke bocht van deze rivier. Hij heeft een spe ciale opleiding voor de Rijn vaart achter de rug en vader hoeft hem derhalve niks meer op de uniformmouw te spelden. Over vader gesproken: hij springt elke dag bronfris in het Zwitserse Graubünden van zijn peluwtje van mollig alpenmos en begint dan aan zijn trimoefeningen: via het meer van Konstanz en een dubbele koprol bij Schaff- hausen naar Bazel, waar hij nog steeds 248 meter boven de zeespiegel uitsteekt. In Straatsburg is hij inmiddels 115 meter gedaald (één meter per kilometer) en krijgt hij gezelschap van de schepen van de Holland River Line. Van Straatsburg naar Mann heim valt vader 35 centime ter per kilometer, van Mann heim tot Bingen nog slechts 11 centimeter. Pa is moe, doodmoe lijkt het. Ofschoon hij op het traject naar Bonn toch weer de sprint aantrekt en met 25 centimeter per ki lometer naar beneden springt. In de Duitse hoofd stad is hij nog 44 meter bo ven de Noordzee, maar ook die duikplank neemt hij moeiteloos: tot Keulen met 24 centimeter per kilometer, vandaar tot Düsseldorff met 17 centimeter per kilometer en tot aan de Nederlandse grens met 13 centimeter per kilometer. Bij Lobith steekt hij nog precies tien meter boven het verdwenen strand van Scheveningen uit. Tot Rotterdam heeft vader daar na de tijd om ook die water val te egaliseren. Tijdens de cruise met één der schepen van de Holland River Line wi logeplaats zie het allemaal voorbij glijden: rotsen, burchten, de Lorelei dtuorvan de Rijnoevers voortdurend als lantaarnplaten. Vanuit je otte de Dom van Keulen, die van verkleurd kant lijkt te zijn gemaakt. Het heeft er lange tijd naar uitgezien, dat Rotterdammer Rob Dickmann als beroeps- voetballer zichzelf een flinke financiële trap na zou gaan geven. Hij was elf jaar actief lid van het roemruchte Feye noord en speelde in die pe riode samen met onder meer Wim Jansen, Pleun Strik en Ruud Geels. Dat zijn hart nog steeds in de Kuip ligt blijkt trouwens tijdens de fi nale om het Wereldkam pioenschap voetballen. Als Van Hanegem vóór de rust op het middenveld staat te hannesen balt Dickmann zijn roodaangelopen vuist naar de kleurentelevisie in de hoek van de lounge. En hij schreeuwt: „Verdomme Wil lem, wat heb ik nou gezegd. Naar voren die bal". Overi gens wekt hij die zondagmid dag in Keulen niet de indruk, dat het voetballen zijn hart gestolen heeft. Als Neder land eenmaal met 2—1 ach ter staat krijgt zijn gezicht een diep tragische uitdruk king en na vijftien minuten begint hij lijkbleek met zijn rug naar het toestel een- kruiswoordpuzzel op te los- Later in de bar van de „Hól land Emerald", waar hij sinds 1971 als vliegende kiep fungeert (dus toch zijn roe ping trouw gebleven) legt hij uit, - Feye crd i unieke club is. „Dat is een kwestie van mentaliteit, be grijp je. Rotterdammers hou den van die club en ook al legt de gemeente volkstuin tjes aan in de Kuip dan ko men er zondags toch nog 20.000 mensen haar toe. Dat is een vaste gang voor een Rotterdammer zoals naar een kerk gaan op zondag. Ik zweer je Ajax hoeft maar een paar weken slecht te spe len en dan zit er geen hond meer op de tribune. Maar Feyenoord mag miskleunen en dan schreeuwen wij ons nog schor. Het moet natuur lijk niet te lang duren, want dan worden ook wij nap ner veus. Maar kwaad worden is er nooit bij. Wel verdrietig". Rijk gestoffeerde Rob Dick mann behoort tot het gouden gilde der rijk getalenteerde barkeepers. Altijd in voor een grap, altijd een oor te leen voor een aangespoelde vogel met levenssmart. Zelf omschrijft hij zijn beroep als een kruising tussen een mis sionaris, een psychiater en, een keukenhulp voor halve dagen. Zijn gedegen vak manschap heeft hij geleerd bij de Holland Amerika Lijn, waar hij in 1959 als bellboy begon op de Nieuw Amster dam en in 1968 eindigde als gevierde barkeeper op de Prinses Margriet. „Dit is een zalig vak", zegt hij, „en het is daarbij ook nog zo in en in menselijk. Wat is er im mers mooier dan de dorsti- gen te mogen laven. Zal ik meneer nog eens bijsc.ien- ken?".

Leidse Courant | 1974 | | pagina 17