Britten blijven huiverig voor tunnel SPOOKBEELD VAN DUITSE INVASIE MAAKT PLAATS VOOR HOGE PRIJS Twee reusachtige tunnels, die momenteel ge boord werden onder de Shakespeare Cliff, op de kust bij Dover in Kent. naar een plaats onder de zeebodem, waar eens de Kanaaltunnel zou kunnen beginnen. Twee problemen ten de Britten het tijdig te ontdekken wanneer Hitier Engeland bij wijze van spreken in het gezicht kreeg onder de grond. De excentrieke lord Hankey, die in 1963 gestorven is, was in mei 1941 voorzitter van de Gezamenlijke Adviserende Commissies, waarin hoofdzakelijk in genieurs en wetenschapsmensen zeteldA. Hankey, van wie Churchill zei, dat hij alles wist en niets zei, richtte die maand een lang memorandum tot de regering om de aandacht te vestigen op het spookbeeld van een Duitse Kanaaltunnel. „Ik weet, dat het fantastisch klinkt, maar ik geloof toch, dat wij er rekening mee moeten houden," schreef lord Hankey. In maart 1941 begaf een groepje specialisten van de departementen van marine en defensie zich per stoomtrein van Londen naar Dover om er tussen de krijtrotsen op de kust van Kent proefnemingen te doen met afluisterapparaten. Het laatste docu ment van het geheime dossier dat afgelopen jaar prijsgegeven werd aan de internationale openbaar heid, is een nota, bestemd voor lord Hankey en andere vooraanstaande figuren in Londen, over geslaagde experimenten met een nieuw toestel dat het beluisteren van lawaai onder de zêebodem mogelijk maakte. De Britse regering "geloofde vast, dat met die apparatuur het risico van een onver wachte aankomst in Engeland van een Duitse Ka- naaltuneel kompleet tot nul herleid werd. Dit knettergekke brokje geschiedenis schoot ons door het hoofd toen wij dezer dagen per trein naar de Shakespeare-halte bij Dover reden, waar zich het bouwterrein bevindt van de Britse tweede faze van het Kanaaltunnelproject. Wie er een kijkje mag gaan nemen, moet rekening houden met het feit, dat dit verboden terrein zo dicht bij de zee en daarenboven vlak naast een dubbele spoorlijn ligt, dat je er niet anders dan per trein kunt komen en dan moet de trein nog speciaal voor je stoppen. Betekent de dmkke bedrijvigheid op die smalle kuststrook, dat de aloude droom van de Kanaaltun nel spoedig werkelijkheid gaat worden? Niet nood zakelijk. want de Britten aarzelen nog steeds. Ze vinden altijd weer nieuwe excuses om de tunnel uit te stellen. De socialistische minderheidsregering van premier Wilson heeft het Tunnelplan dat haar conservatieve voorgangster bekendgemaakt had in september 1973 niet afgewezen, maar wel opnieuw onder de loep genomen. Op 17 november 1973 ondertekenden Groot-Brittanriie en Frankrijk een verdrag dat on dermeer inhield, dat beide landen zouden doorzetten met het tunnelproject, tenzij een hunner een jaar later ernstige bezwaren zou koesteren. Van Britse zijde zijn die bezwaren er al. Aangezien de kosten van de tunnel voortdurend stijgen, heeft de regering-Wilson de definitieve beslissing of dit grote internationale project ja dan neen werkelijk heid mag worden, uitgesteld tot na de nieuwe algemene verkiezingen, die naar iedereen vermoedt zullen plaatsvinden in de hefst. Het is weinig waar schijnlijk, dat Engeland de afspraak, die door de conservatieven gemaakt werd, om in juli 1975 het derde en definitieve Kanaaltunnelakkoord af te sluiten met de Fransen, zal kunnen nakomen. 'In ieder geval weet op dit moment niemand wat er gaat gebeuren. De tunnel, die naar men nu verwacht ten minste 810 miljoen pond (meer dan 5 miljard gulden) gaat kosten, zou gefinancierd -worden door Brits en Frans prive-kapitaal. gegarandeerd door de Britse en de Franse staat. In het Engelse graafschap Kent zal de tunnel echter grote extra-uitgaven vergen. Niet alleen moet daar een grote autosnelweg aange legd worden, maar er zou ook een nieuwe spoor baan nodig zijn voor sneltreinen, die de Engelse grote steden zullen verbinden met belangrijke cen tra van het vasteland. meeste continentale landen over het algemeen te breed en te hoog voor de Britse spoorweginstallaties (echter niet voor de rails). Ze kunnen meestal niet zonder ongelukken door de spoortunnels van Groot- Brittanriie rijden. Om beide problemen te omzeilen, wordt dus een nieuwe spoorweg gepland voor extra-snelle treinen, van Londen naar het eindstation van de Kanaaltun nel te Cheriton bij Folkestone. Die nieuwe spoorlijn zal dan in ieder geval geschikt zijn voor de elektri sche locomotieven en wagens van het vasteland, zodat een sneltrein, die bijvoorbeeld van Rome komt, zonder moeilijkheden tot in de Britse "hoofd stad kan rijden. Reizigers met andere bestemmingen in Groot-Brittannië moeten in Londen overstappen „om redenen van technische aard.". Vijf maanden geleden waren de Britse Spoorwegen van oordeel, dat de nieuwe spoorlijn in Ként 750 miljoen gulden zou kosten. Dezer dagen heeft de directie van de Spoorwegen beschaamd onthuld, dat zij zich deerlijk vergist had en dat het nu wel 1600 miljoen gulden zou worden. Aangezien dit geld uit de Britse Schatkist moet komen en de economische situatie van Groot-Brittanriie slechter is dan ooit, zal de geschrokken regering-Wilson alvast niet, zoals oorspronkelijk in de bedoeling lag, vóór oktober van dit jaar beslissen of Groot-Bnttannië de Kanaaltun nel wenselijk acht. Tegen de nieuwe spoorweg is trouwens enorm veel verzet gerezen van inwoners van Kent, die hun mooi leefmilieu bedreigd voelen, niet alleen door de geplande onteigeningen van de betrokken grond en. maar ook door het lawaai dat de nieuwe treinen zullen maken wanneer zij de 10 km tussen Londen en Cheriton afleggen met een vaart van meer dan 160 km per uur. Kort na 1980 zouden sneltreinen daar 250 km per uur halen, zodat de geluidshinder er even ernstig zou kunnen worden als in de omgeving van een vliegveld. Alternatief De Britse Spoorwegen nemen aan, dat de nieuwe lijn in 1980 gebruikt zal worden door 188 treinen per 24 uur. Geleidelijk wordt het'éen sneltrein om de zeven minuten. Voor de ligging van de nieuwe spoorlijn worden allerlei alternatieven gezocht. Er is zelfs sprake van een tunnel onder het grootste deel van Kent. Aange zien hij dit aparte project nog veel duurder zou maken dan het al dreigt te worden, zal hij er wel nooit komen. In Cheriton is echter al wel de plaats voorzien waar het Engelse eindstation van de Kanaaltunnel ge bouwd zou kunnen worden. Een rijke landbouwer van Kent heeft daarvoor ruim 121 hektare van zijn beste grond verkocht aan de Britse staat. De Fran sen daarentegen kunnen voor hun eindstation bij Calais over 566 hektare beschikken. Bovendien stui ten zij daar nergens op sterk plaatselijk verzet. In tegenstelling met.de Brit in de straat, is de door snee-Fransman niet bang van de Kanaaltunnel. In Engeland geloven alleen enkele vooruitstrevende of sterk Europees-gezinde Britten (en die zijn er ook) in dit project. De Britse overheid zegt, dat zij nog steeds open staaf voor een geschikt alternatief.^ Er zou vannuit de krijtrotsen bij Dover een dubbe le Kanaaltunnel komen, voor sneltreinen in beide richtingen, met tussenin een zgn. ..controle-tun nel", die gebruikt zou worden om de treintunnels geregeld na te kijken en hulp te bieden in geval van nood. Voor de bouw van het eindstation van Cheritón in Kent zullen ongeveer 12 prive-woningen opgeofferd worden. Als de tunnel er komt en wie durft dit nog te zeggen? zal men in dit station de auto's, autobussen en vrachtwagens opladen, die door spe ciale treinen niet de doorgaande sneltreir^n naar het vasteland gebracht moeten worden een reisje van 38 minuten, waarvan 25 op 60 meter diepte onder de zeebodem. Tijdens het vakantiesei zoen kunnen die moto-railtreinen ongeveer 4.000 voertuigen per uur transporteren. De reizigers mo gen onderweg in hun wagens blijven zitten. In dit tijdvak van bomaanslagen en guerrilla-aan- j vallen is het belangrijk te weten, dat in geval van i bomalarm de dubbele Kanaaltunnel, waartussen riog een derde, zgn. „sendee tunnel" zal lopen, kompleet doorzocht zal kunnen worden in drie uur. Via de controletunnel kan men om de 150 meter in beide spoortunnels komen. Bedoelde controletun- nel'zal onder druk staan, waardoor hij rook- en gasvrij gehouden kan worden. In die tunnel zullen zich speciale electrische rijtuigen bevinden, om in geval van nood de treinreizigers snel in veiligheid te kunnen brengen. Ierse risico's Aangezien in Groot-Brittanriie de meeste bouwvak arbeiders Ieren zijn, bestaat er bij het boren van tunnels ook het risico van sabotage door de Ira. „Met dat gevaar moeten wij vandaag de dag alle maal leven", zei onze Schotse gids in een van de snikhete voorlopige tunnels, die dreunde van het lawaai, gemaakt door de boormachine, onder de Shakespeare Cliff bij Dover. „Wij nemen uiteraard speciale veiligheidsmaatregelen, die later nog ver scherpt zullen worden, wanneer wij eenmaal aan de echte Kanaaltunnel beginnen," vertrouwde hij ons toe. 'In verband met de Ierse bouwvakarbeiders, die mee tunnels komen boren, maken de Engelsen zelfs een grapje. Ze vertellen, dat toen de Kanaaltunnel aan besteed werd, de prijsopgave van een Ierse aanne mer de goedkoopste was. Op de vraag hoe het kwam dat hij het zo zuinig kon doen, antwoordde de Ier: „Wel, mijn broer Sean zal aan de overkant van het Kanaal beginnen te boren om het werk te laten opschieten; zo blijft het in de familie en komt het dus minder duur." „Ben je wel zeker, dat je je broer Sean in het midden van het Kanaal onder de grond zal ontmoe ten?" vroegen de Britten hun Ierse aannemer. „Ja, dat ben ik," antwoordde hij zelfzeker. „En als dat nu eens niet gebbeurt?" „Dan krijgt u twee tunnels voor hetzelfde geld," antwoordde de Ier. ROGER SIMONS Onderschriften SIMONS De Britse spoorwegen venvachten biezonder veel van de Kanaaltunnel, die voor het eerst in de geschiedenis sr.elle rechtstreekse treindiensten mo gelijk zal maken tussen Groot-Brittannië en alle landen van het continent. In deze tijd vanolieschaar- ste zou een dergelijke uitbreiding van het treinver keer zeker een belangrijk pluspunt zijn. De Britten worstelen echter met een paar problemen. In de eerste plaats is hun spoorwegnet in Kent zo overbe last, dat er onmogelijk nog extra-sneltreinen bij kunnen. Bovendien is het rollend materiaal van de Een machine boort het zachte blauwe krijt weg Dover. Dit boorwerk gebeurt in twee fasen: eerst steeds dieper in de rotswand graaft. Pas geruime door een tweede machine weggeboord wordt. in een van de tunnels onder Shakespeare Cliff bij de bovenste helft, waarbij de boormachine zich tijd later komt de onderste helft aan de beurt, die LONDEN - De modder in de schachten, die momen teel op Brits grondgebied geboord worden in de richting van de plaats waar eens de drievoudige Kanaaltunnel zou kunnen komen, is grijs en lekker kleverig. Hij blijft hardnekkig hangen aan je laar zen en je kleren en wordt met hele bakken vol weggebracht uit de ingewanden van de witte Sha kespeare Cliff, een steile rotswand op de kust bij Dover, in Kent. „Blauw krijt," zegt onze gids. „Het is nergens goed voor. Wij dumpen het ergens waar wij het makkelijk kwijt kunnen." Het zachte krijt heeft dit voordeel, dat je het zonder veel moeite kunt wegboren. De 185 Britse tunnelar beiders schieten dan ook flink op. Over enkele weken zijn hun twee schachten kant en klaar. Precies op tijd, zoals afgesproken. In Groot-Brittan nië, waar vandaag de dag vrijwel alles te laat komt, is dat een unieke prestatie. Beide tunnels zullen respectievelijk 287 en 480 meter lang zijn, 65 meter hoog en tot 7 meter breed. Onder de witte klippen van Dover gaan ze de arbeiders, hun vrachtwagens en ander zwaar materieel toe gang geven tot twee punten, waar in de nazomer een grote boormachine gemonteerd zal worden om op proef 2 km ver te boreri onder, het Kanaal, in de richting van Frankrijk. Aan de overzijde doen de Fransen hetzelfde, in de richting van Engeland, over een afstand van 1,5 km. Alsmaar uitstellen Dit is de zgn.Tweede Fase van het Kanaaltunnelpro ject. De voltooiing van Fase 2, waarvoor Groot-Brit tanriie en Frankrijk samen 30 miljoen gulden uitge schreven hebben, wordt voorzien tegen juni 1975. In juli van dat jaar zouden de Fransen en de Engelsen een akkoord ondertekenen om met vereen de krachten de Kanaaltunnel eindelijk waar te maken. Maar de Engelsen doen niets liever dan uitstellen. Tijdens de tweede wereldoorlog waren sommige wakkere Britten van oordeel, dat de vindingrijke Duitsers gemakkelijk stiekem .van Calais naar Dover konden graven onder dé'zeebodem. De af stand tussen de Britse en de Franse kust bedraagt daar nauwelijks 50 km. Hooggeleerde Britse des kundigen, die werkten in opdracht v*n de regering in Londen, raamden zelfs de tijd, die de Duitsers nodig zouden hebben om Engeland ondergronds te bereiken. De schattingen varieerden evenwel nogal sterk. Volgens de ene expert kon het 12 jaar duren, terwijl de andere, die kennelijk geloofde dat de vijand bergen kon verzetten, voorspelde dat de Duitsers er slechts 16 maanden over zouden doen. Het geheime Britse dossier van de Britse regering over een mogelijke Duitse Kanaaltunnel werd pas afgelopen jaar gepubliceerd. In 1941 en '42 meen den veel wantrouwige Britten, dat de vechtlustige Duitsers, die er niet in geslaagd waren de eilandves ting Groot-Brittannië te onderdrukken vanuit de lucht, wat in hun schild voerden. Uit het geheime dossier blijkt, dat toestellen van de RAF geregeld verkenningsvluchten uitvoerden om luchtfoto's te maken van de omgeving van Cap Griz Nez, bij Calais, waar nijvere nazi-mollen aan hjet graven konden slaan. Grauwe vlekken Vaartuigen van het Vlootcommando van Dover moesten op zee uitkijken naar eventuele grauwe vlekken in het water. Volgens de Admiraliteit, het departement van de Britse marine in Londen, kon een dergelijke verkleuring van het zeewater afkom stig zijn van de aarde en het krijt dat door de Duitsers afgevoerd en weggespoten werd tijdens hun klandestien graafwerk onder het Kanaal. Het departement van de marine en het ministerie van defensie deden in Dover gezamenlijke proefne mingen met apparaten, waarmee zij geluiden pro beerden op te vangen, die onder de zee gemaakt konden worden door Duitse tunnelgravers. Zo hoop-

Leidse Courant | 1974 | | pagina 16