elk pondje gaat door hét mondje WEIGHT WATCHERS' GAAN IN GROEPSVERBAND EIGEN STORENDE VETZUCHT TE LIJF 39 411 PJ IAO |M| I47I Vetzucht is één van de zwaarwichtigste proble men van onze welvaart staat. Aangemoedigd door volle melkwegen van Ster-spots en snoei- zieke advertenties gra ven miljoenen mensen zich amechtig door het luilekkerland van vet ter en better. De bevolkingstoename is dan ook niet langer een kwestie van aantal len, maar van gewicht: de mensheid barst uit zijn eigen voegen. Uite raard is dit probleem de commercie ook niet ont gaan en met de dikke mensen is dan ook het aantal apostelen toege nomen, dat weer slanke lijn in onze samenleving wil brengen. Zuivelboe- ren, sherry-importeurs, damesbladen en uitge vers leuren met steeds grotere hardnekkigheid aan onze deuren met vermageringsdiëten, pil len, slankmakers en me dicinale afvallers. Daar naast opereert sinds en kele jaren een Ameri kaanse zakenman, die over de hele wereld clubs voor dikke men sen heeft opgericht. Zijn „Weight Watchers" is een commercieel suc ces van de eerste orde, ook in Nederland, waar tachtig cursusleidsters momenteel duizenden landgenoten naar de weegschaal leiden. Eén van hen is Corrie Philipsen-Vermaat, die in Den Haag en Rijs wijk haar missie-gebied heeft. Mocht u met haar uw eigen gewichtige problemen willen be spreken: ze is te berei ken op nummer 070- 984096. U kunt natuur lijk ook zelf proberen te vermageren en dan kan het voortreffelijke Ka- lorieën-kompas (uitge ver Unieboek Bussum, prijs 4,90) u goede diensten bewijzen. 4- RIJSWIJK Op woensdagavond klok ke zeven is voor zeventien dikke dames wederom het uur der waarheid aange broken. Ze zijn een week geleden door Corrie Philipsen-Vermaat naar hun Oft haardsteden gestuurd met dwingende voorschriften: geen kruimige pieper met sju op de avonddis,. geen tompouce tussendoor, geen kaantjes in de boere- Mkool. Wat zeg ikv zelfs geen boerekool. Corrie's marsorder naar het land der slanke lijn vermeldde wel kropsla, ra dijs, taptemelk en veel groene groen ten. Als ze deze lijst vol stotend gezon de leeftocht tijdens de eerste bijeen komst aan haar cursisten doorgeeft is er altijd wel één, die walgend het vollemaans-gezicht schudt en zegt: „Wat denkt u nou eigenlijk? Dat u een stel konijnen vóór u heeft? Dan kunt zr u er ook wel gelijk een ruif bijgeven". Zo'n opmerking is weliswaar goed voor een gulle lach, maar Corrie van de kropsla laat zich er niet door uit haar knollenveld slaan. Ze weet, dat de men- sen, die tot haar kring zijn toegetreden (vijf en negentig procent vrouwen: „Mannen zijn,nu eenmaal geen door douwers. Die gaan al zolang met drank- je en dropje door het leven, dat ze hun OC vette lichaam als een onvermijdelijke vergissing van de schepper beschou wen") behoren tot het gilde der vetzuch- tigen, die na het nuttigen van de gering- •%g» ste versnapering gelijk als kroepoek beginnen uit te dijen. Het is het „penny wise but pound foolish"-type, dat in onze welvaartstaat van dag tot dag aan am gewicht wint. Het zijn de moorkop-fetis- O i zz jisten, de chips-smakkers en de mayo naise-malloten, die zich door de smaak makers uit Delft lijf en leden op hol ah ~ZZ hebben laten brengen. Zij weten uit Jq grootvaders almanak donders goed, dat elk pondje door het mondje gaat maar hun eetlust is altijd groter dan hun wijsheid. Verstervingen En daarom zijn ze op hun vrije woens- 5E dagavond naar de hervormde kerk „Christus Triomfator" getrokken. In een zijzaaltje staat de witte weegschaal centraal: een verticale offertafel, waar op een nieuwe generatie van Vestaalse vrouwen één voor één in deemoed hun verstervingen neerleggen. Vorige week bedroeg hun gezamenlijk gewicht nog ruim 1190 kilo, maar dankzij voorbeel dige plichtsbetrachting schommelt het totaal nu rondom de 1174 kilo. Eén dame heeft bij vergissing elf ons meer meegenomen dan vorige week. De weegschaal onthult het eerst en daarna legt ze fluisterend aan Connie uit, wat de oorzaak is geweest. „D'r oudste zoon is geslaagd voor zijn Mavo en dat is in huiselijke kring gevierd met enkele mokkapunten en citroentjes met suiker. „Knap van zo'n jongen vindt u niet?", probeert ze nog, „dat ie zijn examen in AS één keer gehaald heeft". Maar Connie, ZL -rr de scherprechter, prikt recht door dit rookgordijn heen en zegt: „Dat is dus één tientje boete mevrouw. U kent onze spelregels". De dame knikt schuldbe wust, zoekt radeloos nog even steun bij haar lotgenoten in de kring. Maar die zwijgen hooghartig. Stel je voor: elf ons zwaarder dan de vorige week. Dat kun je helemaal niet maken bij de „Weight Watchers". Slimme vondst Hoogste tijd om de lezer in te lichten over nut en doelstellingen van de „Weight Watchers", wat in Nederlandse vertaling neerkomt op de „bewakers van het gewicht". De club is een slimme vondst van een Amerikaanse zaken man, bij wie de commercie het duidelijk „In het begin vragen de mensen altijd: u praat alleen maar. Moet ik daar ik nog een verrassing voor U: U zult uw hele leven tegen de vetzucht moeten heeft gewonnen van zijn mededogen met de goeddoorregen medemens. Toen hij rondom zich heen het Amerikaanse volk onder invloed van popcorn, toffee, apple and crackerjacks in zijn eigen vet zag gaar smoren, richtte hij onmiddel lijk een club voor dikke mensen op, die hij later de niet onverdienstelijke naam van „Weight Watchers" gaf. Zijn idee sloeg gelijk aan en als een vetvlek breidde zijn organisatie zich uit. Mo menteel springen enige honderdduizen den vrouwen in Amerika, Noorwegen, West-Duitsland, Nederland, Italië, Enge land en Frankrijk elke week met doods verachting op de weegschaal om zich zelf het steeds minder volle pond te geven. Alleen in Nederland zijn reeds tachtig leidsters dag in dag uit bezig om dikke dames (en enkele verdwaalde he ren) met straffe diëten en groepsge sprekken in het rechte spoor te houden. Bekeerlinge Eén van hen is Corrie Philipsen-Ver maat, die alles van vetzucht weet. Ze is namelijk zelf een bekeerlinge en sleepte zich tot 1971 door het leven met de afschuwelijke wetenschap: „Ik ben gedoemd om dik te blijven". „Op zeven april van dat jaar werd de trouwdag van mijn ouders gevierd, uiteraard met de overheerlijke hazelnoottaart. Ik heb een extra groot stuk genomen en een flinke scheut room in mijn koffie gekie perd. Daarna heb ik aan mijn man gevraagd: „Mag ik 165 gulden in het water gooien?". Ik had ergens gelezen, dat je in clubverband kon vermageren en ik wilde het één keer proberen. Persoonlijk had ik er weinig fiducie in, want de ellende bij dikke mensen is, dat ze rotsvast geloven in hun eigen nood lot. Ik at me suf en heb ik al die jaren alleen mijn gezicht in de spiegel gezien. Verder durfde ik nooit te gaan. En als ik voor nieuwe kleren een winkel bin nenging en zo'n verkoopster zei: „Zullen we even kijken, wat er in maatje 44 hangt" liep ik gelijk door naar de hob bezakken bij 48. Ik gruwde van mezelf, maar ik had in mijn eentje het lef niet om er een streep onder te zetten. Toen ik begon bij die club woog ik iets meer dan 92 kilo. Niemand zei vroeger ook: „Dat is een leuke vrouw", rr „wat een gezellige dikkerd is da* vier maanden had ik mijn stre< an 70 kilo berei! T- der geen notie, betekent Ik pas .1 maat v\ nou dat tientje voor betalen". En dan knokken". loop anders dan vroeger. Met die twin tig kilo eraf ben ik eindelijk weer een complete vrouw". Plumpudding Ruim een jaar na haar herrijzing uit eigen plumpudding begon Corrie Phi- lipsen als een geintje zelf met een cursus voor te dikke medemensen. Ze was nog steeds vol van haar eigen hervonden geluk en wilde met noeste missiearbeid aan haar naasten de zege ningen van de groepstherapie brengen. Inmiddels leidt ze acht clubs en heeft ze de handen vol aan het innen der penningen en het opstrijken van de boetes wegens overgekookte kilo's. „In het begin zeggen de mensen altijd: „U praat alleen. Waar moet ik nou eigenlijk dat tientje voor betalen?". Ze hebben de gekste ideeën. Denken, dat het een soort samenzwering is, waarbij ik als hogepriesteres vóór ga in de tovercirkel en roep: „Ik bezweer u. Maak de dames dun. Allelujah". Je hebt er ook, die voordat ze hier de eerste keer heengaan van top tot-teen dou chen, want je weet immers nooit, wat .je allemaal moet uittrekken bij dat antwoord ik: „dat is juist en dan heb mens. Maar het wonder van de „Weight Watchers" is niks geheimzinnigs. Het is alleen het samenwerken aan een oplos sing. Uiteindelijk komt het aan op je eigen discipline, maar als na die ene stiekeme moorkop niemand op je vin gers tikt ligt de tweede taartpunt al vóór je. In zo'n club als de „Weight Watchers" helpt de lamme de blinde. Je tobt allemaal met dat ene probleem. Je vecht tegen je eigen vetzucht En dan nog is het een heidens moeilijk karwei. Dat blijkt wel uit het percentage afval lers, dat zo'n tachtig procent bedraagt Die zoeken niet naar andere voedings gewoonten, maar naar nieuwe smoezen om zichzelf een rad voor de ogen te draaien. Ik garandeer ze, dat ze een kilo per week afvallen, als ze zich strikt houden aan de richtlijnen. Maar op het moment, dat ze op de weegschaal stap pen blijkt, dat ze de spelregels aan hun laars gelapt hebben. Ze komen aandra gen met een ziek kind, een weggelopen dochter. Het gaat niet goed met de zaak. En daarom hebben ze die moorkop gepakt en zich in de glazen gestort „U moet dat begrijpen mevrouw Philip- sen". „NEE MEVROUW. IK BEGRIJP DAT NIET. Als u vast van plan bent om u een ongeluk te blijven eten, hoort u bij ons niet thuis. Dat is een klare zaak. Wij hebben niks aan tobberds, die het voor zichzelf en de anderen verpes ten. Dit is een lachclub. Geen huilver- eniging". Fabel En de fabel, dat je bij de „Weight Watchers" sterft van de honger is ook uit de lucht gegrepen. Wij geven de mensen geen onmogelijk dieet Probe ren wel hun eetgewoonten te verande ren. Er wordt in alle welvarende landen te veel en verkeerd gegeten. Van onze ouders hebben we geleerd, dat aardap pelen met veel sju het hoogst bereikba re levensgenot is. Hoe vetter hoe better. Wat wij nu doen is de mensen leren, hoe je zonder die vette bal gehakt en al die zoutjes toch best een gezellige avond kunt bouwen. Ik heb hier een politieagente gehad, die door haar man nelijke collega's werd uitgelachen, om dat ze nooit patat of een kroket nam. Maar achter haar rug werden wel de radijsjes uit haar bureaula gepikt. Na twee jaar missie-arbeid in Rijswijk kan Corrie Philipsen een indrukwek kende lijst bekeringen overleggen. Zoals vToeger op de kermis valt in haar club het vet van de beenderen als sneeuw voor de zon. Vrouwen, die in hun eentje twee kilo afvielen in vier maanden zagen hun lichaamsgewicht bij de „Weight Watchers" in dezelfde tijd met twintig kilo inkrimpen. En dat is dan nog een routinegeval, waar geen woord aan vuil wordt gemaakt. Miss Universe Anders ligt het met een meisje, dat in 44 weken 40 kilo is afgevallen. Corrie Philipsen overhandigt een foto, die is genomen vóór het moment, dat deze vrouw toetrad tot de club. Inderdaad kwam ze er toen vierkant voor uit, dat ze weinig kans zou maken bij de Miss- Universe-verkiezingen. „En dan moet u haar momenteel eens zien", vervolgt ze juichend, „een plaatje is het geworden. Het moet natuurlijk uw tiep zijn, maar ik vind 'r geweldig. Er moet nog ies kilo af en dan is ze op haar streefgewicht van 61 kilo. Als ze zover is krijgt ze van mij de speld met een briljantje voor elke vijf kilo's, die er af zijn gegaan. En dan te beden ken, dat ze een jaar geleden nog 108 kilo woog". Ze heeft de maten en ge wichten geroutineerd en met trots door gegeven zoals een agrariër zijn prijskoe aan de jury toont. Verleiding „Geloof me", zegt ze, „dit is prachtig werk. Een vrouw, die te dik is, "wordt op den duur schuw. Ze durft zich niet meer te vertonen, niet meer te lachen, want er valt immers bitter weinig te lachen. Dan zeg ik op mijn beurt: „Wees eens flink. Weersta die verleiding en stop met verkeerde voedingsgewoonten. Bij ons mag je ook eten. Moet je zelfs eten. Maar realiseer je wel, wat je eet Laat die hand niet automatisch zakken in de bak met zoutjes en pinda's. Zo'n ver jaardag kan met een leuk opgemaakt bakje radijsjes ook best gezellig zijn". Ze kijkt dampend van vreugde de kring rond. De anderen knikken, maar het is overdreven om te zeggen, dat het van harte gaat De meeste clubleden moeten er blijk baar nog aan wennen, dat de. wereld zonder kroketten, frikadellen en aard appelen met sju toch een paradijs kan zijn. Radijs. Radijs. foto's Mil* Konvrtnka. Voor de dikke dames is het uur der waarheid aangebroken. De weegschaal, een verticale offertafel, waarop de ponden geofferd moeten worden, liegt niet en wijst onverbiddelijk de bedriegster aan. Weight Watchers, die na taaie strijd van vele weken uiteindelijk op hun streefgewicht zijn aangeland krijgen als beloning een fraaie draagspeld met een briljantje voor elke vijf kilo, die er af is gegaan.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13