GERRIT WOLSINK GAAT RUSTIG VERDER Nijmegen is weer een groot dorp REE VIEL IN VALKUIL Nog meer lekke gasleidingen in bungalowpark NA VERBDSTEREND CRAND PRIX SUCCES IN AMERIKA STAND IN WK Binnen twee jaar begint de aanval op de werldtitel PAGINA II De laatste loodjes wegen het zwaarst. Maar de belangstelling van vele Nijmegenaars maakt veel goed aan het eind van het traject. NIJMEGEN Gadegeslagen door ongeveer honderdduizend toeschouwers trok het wandel legioen Nijmegen binnen. De burgers normaal lopend, dan send en een enkele keer zelfs hollend, de militairen, voor de intocht in het beste uniform gestoken. strak in het gelid. Met uitzondering dan van de Nederlandse land- en luchtmacht, die door hun ma nier van lopen, kleden en het geven en uitvoeren van com mando's telkens weer in staat bleken voor een vrolijke noot te zorgen. Toen op een gege ven moment een sergeant het ibevel hoofden rechts" zin gend gaf, vielen zelfs de ge zichten van de militaire verte genwoordigers op de officiële tribune voor een enkele ogen blikken uit de plooi. Dat de laatste loodjes altijd het zwaarste wegen ging giste ren maar voor een enkeling op. Slechts een opvallend klein aantal mensen leed zichtbaar onder de opgelopen kwalen. In een geval toch nog zo erg dat de laatste meters onder tranen werden afgelegd. Voor de rest was het een groot feest. Ook al door het goede weer was ieder een in een goede eftemming. Soms op de meest vreemde manier uitgedost kwam men, zoals dat heet „moe en vol daan", aanzetten. De armen vol bloemen, een enkele keer zoveel dat men de wande- laar(ster) niet eens meer kon zien, zwaaiend en knikkend naar de volgepakte tribune's nam men het applaus voor vier dagen wandelen in ont vangt. Op een enorm spandoek viel te lezen dat Corneilje de vierdaagse toch maar uitgelopen had", een oude wandelaar kondigde al aan ook volgend jaar weer van de partij te zullen zijn en het (Duitse) orkest zette de hit „Nederland wint de wereld cup" maar voor de vierde ach- ereenvolgende keer in. Hande laren beseften dat het hun laatste kans was en probeer den met man en macht hun voorraden vierdaagse petjes, shirtjes en speldjes nog dit jaar kwijt te raken. Meest ge wild artikel was echter een fel rode sticker met de teks „Ne derland wereldkampioen". Bewonderaars voor de helden die het vier dagen hebben volgehouden zijn er genoeg op de slotdag in Nijmegen. Deze wandelaar heeft dat ervaren. Hij gaat volkomen schuil achter verscheidene bossen bloemen Al lang voordat de laatste deelnemers zich afmeldden, was in de straten van Nijme gen het grote slotfeest begor* nen. Tot grote vreugde én ver driet van de horeca. Hoteleige naar Witteveen: „Zakelijk ge zien is deze week, en dan voor al de vrijdag, voor ons het hoogtepunt van het jaar. Maar ik zeg altijd „Als middenstan der ben ik blif met de vier daagse, het moet echter geen vijf dagen duren en je mag de mensen niet voor zes dagen la ten betalen. En met dat laatste doelde de heer Witteveen op de prijzen van consumpties die gisteren inderdaad soms krankzinnige vormen hadden aangenomen. Zo kon tegen de som van f 1,75 de ergste dorst gelest worden met een minus cuul bekertje sinas. Tot diep in de nacht werd het blarenbal voortgezet. Maar na een week stad geweest te zijn, was Nijmegen zaterdag morgen weer het bekende gro te dorp. PAUL HOVIUS Resultaten Nootdorp ïrljen zijn: Neveleprljs (autostart) 2000 meter): j. Korlna Scott (B van Klaveren) 1.27.0, 2. Karol Hagheweyde, 3. Karl Winn. 13.60. pl. 1,90 1,30 2.40.kopp. 3.40. trio 492,00. Merendreeprijs (eerste afdeling) (au tostart: 2000 meter): 1. Lana Wood (J. Duivenvoorden) 1.29.2, 2. Loyaal v. Llante, 3 Liedavld. Wlnn. 3.90, pl. 1,30 1.30 1.30, kopp. 5.70. Gentprljs (autostart) (2000 meter): i. Kingly Boy (P. Koppejan) 1.26 0, 2 Jet Westlandia, 3. Jurmy. Wlnn. 4.30. pl. 1,40 1,20 kopp. 3,10, Trio 56,80. Hansbekeprijs (2380 meter: 1. Moos Roodnoot (J. Wagenaar) 1.29.5, 2 Luccle Carbonari, 3. Leonardus. Winn 2.60. pl. 1.20 1,90. kopp. 5,50. Deurloprijs (eerste afdeling) (auto start: 2000 meter): 1. Juweeltje Car los (M. Bouwhuis) 124.6, 2. Jung- frau W., 3. Indiana Hanover inn. 6,90, pl. 1,80 3,20 2,40, kopp. 45,00, trio 535,80. Bruggeprljs (autostart) (1680 meter): Jonas (J. Klinkenberg) 1,24.2, 2. 7,50. Stimulan pnvo brokjienpri js(auto start) ,2380 meter)1. Grand Geste (W. Duivenvoorden) 1.24,2., 2. H. Bond, 3. Indra Shadow. pi. 2,40 2.30 1,70, kopp. start; 2000 meter): 1. Ida de Mercel- le (J. Duivenvoorden) 1.26.2, 2. Ike Bultenzrog, 3. Handy Mac. Wlnn. 3.40. pl. 1,70 2,70 4,50, kopp. 9,20. St. Nlklaasprljs: (2380 meter): 1. Lou Hagheweyde (C. de Leeuw) 1.28.4, 2. Judy Buitenzorg. 3. Jap. Winn 2,90, pl. 1,20 2,70 1,60, kopp. 5,70, trio 196.90 Merendreeprljs (tweede afdelljg) (au tostart: 2000 meter): 1. Lapize D. (G. van Evkelenborg) 1.32.3, 2. Litt le Six B.. 3. Linda Notte. Wlnn 2,40, pl. 1,70 2,50 2,60, kopp. 4.80. Totallsatoromzet: 168.829. AMSTERDAM Schaakmisgre- pen hebben een epidemische uit werking. De vierde ronde van het IBM-toernooi kan daartoe als bewijs dienen. Het begon met CSOM-Ree, 1-0, in twintig en een halve zet, Ree liet zich onnozel strikken, zij het dat de valkuil listig was verborgen. Het publiek keerde zich snel van de zo noodlottig getroffen Ree af en wendde zich naar Geller- Jansa. Gelier trok enorm veel tijd uit, meer dan twee uur voor 20 zetten. Toen ontladde zich zijn conceptie op de bordhelft van de verbijsterende Jansa Toen vergat Geiler, wiens lot aan de zijden draad van sekon- den hing, een enkel simpel zet je. Jansa sloeg direct terug. Hij bleef verloren staan, doch, zoals de term luidt, „technisch niet zo eenvoudig". Geiler had tijd nodig, die hij niet had. Het werd remise. Kaplan, die ondanks een vuurrode haardos onopvallend door dit toernooi waart, gaat verliezen tegen Velimirovic. Vermoedelijk ziet hij zelfs van hervatting af. Dat brengt de Joegoslaaf mede op de door velen gedeelde derde plaats. Dat zich aldaar ook Timman en Ree bevinden is voor het Vaderland een prettig uitgangspunt, maar hoop op toernooiwinst mag men er voor alsnog niet aan ontlenen. Bij de remises sprong Langeweg-IV- kc-v er uit. De Nederlander leek met wat ruimtegebrek te kampen te hebben, doch toen de tijdnoodfase aanbrak, goo chelde hij een juweel van een eeuwig-schaakcombinatie op het Uitslagen vierde ronde Grootmeestergroep: Sosonko (Ned)— Ribli (Hong) Ïi-'A, Donner (Nd)— Lombardy (VS) /2-V2: CSOM (Hong) —Ree (Ned) 1-0; Kaplan (VS)—Veli mirovic (Jsl) afgebr.; Knaak (Odld) Planinc (Jsl) 1-0; Geiler (Rus)— Jansa (TsJ) y2-V2Tukmakov (Rus —Timman (Ned) )4-)4; Lanaeweg (Ned)Ivkov (Jsl) y2-/2. Afgebroken partij 3e ronde: Timman (Ned)—Gelier (Rus) y2-y2 Stand: 1/2, Tukmakov, Jansa 3; 3/6: Ivkov, Timman, Ree, Ribli 2)4; 7/8: Planinc, Gelier 2; 9: Velimirovic 1)4 en 1 afebr.; 10/14: Langeweg, Lom bardy, Donner, CSOM, Sosonko 1)4; IT: Kaplan 1 en 1 afgebr.; 16: Knaak 1. Meestergroep: Ardijansjah (Indon)—Makarlchev (Rus) 0-1, Böhm (Hed)—Boey (Bel gië) 1-0, Hartoch (Ned)—Dely (Hong) M-'A. Vogel (Ned)—Debai- not (Arg) 0-1, Popov (Buig)Llgte- rink (Ned) 1-0, Ghizdavu (Roem Enklaar (Ned) afgebr. Afgebroken partij 3e ronde: LigterlnK (Ned—Vogel (Ned )4-)4. Stand:) 1: Debarnot 2)4 en 1 afgebr.; 2/3: Boey, Popov 2)4; 4/5: Ghizdavu, Böhm 2 en 1 afgebr.; 6/9- Ligte- rlnk, Makarlchev, Hartoch, Vogel 2; 10: Enklaar 1)4 en 1 afebr.; 11: Dely 1; 12: Ardijansjah 0. Hoe Geiler remiseerde Partijverloop: grootmeestergroep vier- Wit: E. Gelier (Rusland) Zwart: V. Jansa (Tsjechoslowaklje) Spaanse partij (Marshall-variant) 1. e2-e4 e7-e5, 2 Pgl-f3, Pb8-c6, 3. Lfl-b5, a7-a6, 4. Lb5-a4, Pg8-f6, 5. 0- 0 Lf8-e7, 6. Tf 1-el b7- b5, 7. La 4- b3, 0-0, 8 c2-c3, d7-d5, 9. e4xd5. Pf6.\d5 10. Pf3xe5 Pc6xe5, 11. Telxe5 c7-c6, 12 d2-d4 Le7-d6, 13 Te5-ei DdS-h4 14 g2-g3, Dh4-h3, 15. Lcl-e3. Tf8-e3, 16. Lb3xd5 c6xd5, 17. Ddl-f3 Ta8-a7, 18. pbl-d2 Ta7-e7 19. a2-a4 Kg3-h8, 21, Tel-alf7-f5, 22. Ta4-a5, g7-g5, 23. Ta5xd5 g5-g4, 24. Df3-g2, Dh3xg2f 25. Kglxg2 Lc8-b7, 26. Tal-a5 Ld6-c7 27. Kg2-fl f5-f4, 28. g3xf4, Lb7xd5 29. Ta5xd5 Te7-f7, 30. Td5-e5 Lc7xe5, 31. I4xe5 Kh8-g8, 32. Kfl-e2. a6-a5, 33. b2-b3, Tf7-ld7, 34. Pd2-c4 Td7-c7, 35. Ke2-d3. Remise (mede met het oog op de tijd- In „werkkleding*' op straat gezet ARNHEM Een ruzie over het verbreken van samenwerking met haar beschermer, heeft er toe geleid dat een jongedame uit Amhem's rosse buurt zich op het politiebureau meldde. De vrouw was slechts .gekleed' in een laken. Dat was het enige aan katoen dat haar overbleef na de onenigheid met haar be schermer, dile uit woede over het staken van de samenwer king al haar kleding had afge pakt. Twee politiemannen ontfermden zich over de vrouw en togen naar de beschermer, die na eni ge overredingskracht bereid bleek wat kleding terug te ge ven. De jonge vrouw reisde daarna onmiddellijk af naar 'amsterdam. (Van een onzer verslaggevers) BIDDINGHUIZEN - Het onder zoek van de rijkspolitie van het district Apeldoorn naar de oor zaak van de explosie op het bungalowpark Bremerberg bij Biddinghuizen (Oost Flevoland) heeft ertoe geleid dat de gastoe- voer naar een aantal bungalows is stopgezet. Bij de explosie kwamen woensdagavond 2 va kantiegangers om het leven, er waren 10 zwaargewonden van wie er nog 2 in levensgevaar verkeren. De ondergrondse gasexplosie martkte 4 recreatiebungalows met de grond gelijk. Behalve dat de gastoevoer gedeeltelijk is gestaakt - alle 200 bungalows zijn via een ondergrondse lei dingsysteem op een 20.000 liter bevattende propaangastank aan gesloten zou het hele greleiding- net dat door een installatiebe drijf uit Dronten is aangelegd, worden geïnspecteerd. Dit is be sloten door de technische re cherche van de Rijkspolitie die gisteren in samenwerking met de arbeidsinspectie een nauwge zet onderzoek uitvoerde. Daar bij is reeds aan het licht geko men dat in enkele bungalows de binnenleidingen lekken. Een aan tal bewoners had al eerder ge klaagd over gaslucht. De in spectie van het ondergrondse gasleidingennet zal binnen zeer korte tijd ter hand worden geno men. Giftige spuitbussen langs de weg BUSSUM De politie heeft de 50-jarige marktkoopman A.L.G. uit Bussum aangehouden, die heeft bekend ongeveer 2.500 spuitbussen met levensgevaarlij ke inhoud op verschillende plaatsen in Nederland langs de openbare weg te hebben gedepo neerd, omdat ze waren afge- Tips Duindigt (Van onze paardesportmedewerker) WASSENAAR Een grote verrassing in de jaarlijkse derby voor vol bloeds morgenmiddag op Duindigt ls zdat Kevin Davies. altijd nog óén van de beste Jockeys in ons land niet aan de start zal verschijnen. De eigenaar van Monsieur Le Bref sloot een maand geleden aaan een contrakt af met de Fransman Rossi1 voor het rijden in de derby. Het was de bedoeling dat Davies Pepino le Bref zou rijden. Door een blessu re komt hij echter niet aan de start. De tips voor Derbydag, waarvan de eerste start om half THE CURRAGHPRIJS: Jay Lee, Loei Areta en Kean's Buitenzorg. HAMBURGPRIJS: IUustre, Jan Hol- motief en Kwikstaart A. EPSONPRIJS: Lyrana, Monty Buiten- Lord Tulpenburg. WENENPRIJS: Impala, Lady 1 Joh 1 7 Het bloed van Jezus Christus reinigt ons van alle zonden Heden behaagde het de Heere na een geduldig gedragen lijden in Zijn Heerlijkheid op te nemen onze geliefde zoon, broer en verloofde, JAN VAN ROOTSELAAR in de ouderdom van 23 jaar J. van Rootselaar B. van Rootselaar-Bontje Hendrika van Rootselaar verloofde Marian van Haasteren De rouwdienst zal gehouden worden dinsdag 23 juli in de N.H. kerk te Rijnsburg om 2 uur waarna de begrafenis zal plaats vin den op de N.H. begraafplaats aldaar. LOCHEM Gerrit Wolsink, de Nederlandse cross-geweldenaar die het afgelopen weekeinde een magistrale winnaar werd van de Ameri kaanse Grand Prix, is weer thuis. Vermoeid, maar tevreden. Ver van het door 50.000 Amerikanen omzoomde strijdtoneel van daan, verwerkt hij de emoties die met de eindzege zijn vrijgeko men. Met name zijn salto mortale op het moment dat hij na een rondenlange nek-aan-nek-race de Fin Mikkola versloeg, heeft veel opwinding veroorzaakt. Zelfs voor Amerika is een dergelijke „stunt" pure sensatie. Het gebrilde hoofd van de man uit Lochem is met name in de weidse streken rond Carlsbad bij Los Angeles dan ook een bekend gezicht geworden. En hoewel Wolsink aan dit soort zaken niet zwaar tilt, doet het hem uiteraard toch wel plezier dat het zo is gegaan. Zonder onbescheiden te willen zijn durft hij thans te concluderen, op de goede weg te zijn. „Een jaar oxf vier geleden ben ik in dit wereldje begonnen. Met mannen als Sjaak van Veltho- ven en Willi Bauer. Nu gaat het lukken. Maar de weg is niet ge makkelijk". Wolsink gaat echter door. Na gedurende het eerste jaar de enorme aan de Grand Prix-rijden verbonden kosten zelf te hebben gedragen, weet hij zich nu gesteund. Met name sinds het moment waa/rop het contract met Susuki is ge' kend, zijn de grote financiële problemen voorbij. Maar wat nog belangrijker is: Hij krijgt alle kans om volledig met zijn vak bezig te zijn. ,-Als Grand Prix-rijder mag je de moed niet opgeven. Je bent ver plicht om door te gaan. Het is gewoon een kwestie van hard rijden. Je moet dan ook veel nadenken, bezig zijn met de tedhniek. Deze races vragen een speciale mentaliteit. Karsmakers heeft het een jaar bij de Grand Prix-races gepro beerd, maar heeft het opgege ven. Vervolgens is hij naar Amerika vertrokken. Overigens heeft hij in Carlsbad dit keer goed gereden". Amerika. Ook voor Gerrit Wolsink is dat het land van de beloften. Alleen al bij het uitspreken van het woord beginnen zijn ogen te glanzen. Begrijpelijk, want voor een motorcrosser van allure is het een land met onbegrensde mogelijkheden. Wolsink mag er graag rijden. Na vorig jaar tij dens de series al te zijn opge vallen, heeft hij nu definitief naam gemaakt. Bovendien heeft h;j met -ijn spectaculaire zege een manche tweede, een man che eerste op een spekglad ge- vaarl'ik circuit zich voor de Euronese rijders helemaal waar gemaakt. Oostenrijk vorig jaar zijn eerste G.P.-overwinning, is duidelijk 'n begin geweest. On danks het feit dat de concurren tie sinds vorig jaar veel groter is geworden, blijft hij meetellen. De cijfertjes onderstrepen dat trouwens. Vorig jaar heeft Wil lie Bauer bijvoorbeeld aan 140 punten voldoende gehad om we reldkampioen te worden. Wol sink eindigdie toen vijfde met 109 punten. Dit jaar staat hij met 117 punten vierde, terwijl Mikkola de ranglijst met 142 punten aanvoert. En dan te be- ik toch in het goede spoor geko men. Ik raakte aan de Susuki gewend. Ik leerde de voordelen van de vijf versnellingen ken nen, zodat ik constant een hoog motorvermogen had en ontdekte wat er allemaal veranderd moest worden". Vol lof is Gerrit Wolsink over de ondersteuning van de fabriek, alsmede co-sponsor Jan van Erp. „Die mensen is niets te veel. Ik hoef alleen maar te zor- denken dat er nog drie wedstrij den moeten worden gereden! „Je moet constant met de sport bezig zijn. Veel nadenken. Ik heb nachten wakker gelegen. Ontelbare tekeningen heb ik ge maakt om de „fiets" te veran deren. In het begin van dit sei zoen heb ik de grootste prob'e- men gehad om mee te komen. Velen lachten mij stilletjes uit en dachten toen dat ik het niet zou maken. Langzamerhand ben gen fit te zijn. Zij zorgen voor Wolsink,' ook nog voorzitter van de internationale rijders asso ciatie, neemt duidelijk afstand. Hij weet te relativeren. „Als je kampioen bent van Nederland denk je heel wat te kunnen. In de Grand Prix sta je dan wel even anders te kiiken. Eigenlijk is het onvoorstelbaar dat de KNMV geen enkele poging on derneemt om van mijn ervaring te profiteren. Aan het eind van het seizoen stel ik bv een rap port samen voor de F.I.M. Daarin zal ik wijzen op de fou ten die er bij de organisatie en of clubs worden gemaakt. Niet om het te bekritiseren maar gewoon om te helpen. Ik zou zoiets ook kunnen doen voor de KNMV ten opzichte van een jongen als Fons Karsmakers. Die wil er alles voor doen om in de Grand Prix aan de top te ko men. Financieel kan hij het zich. ook veroorloven. Toch kost het veel moeite om hem aan de start te brengen. Hoewel er vol gens de reglementen drie Ne derlanders mogen rijden, wor den er meestal slechts twee toe gelaten. Maar er staan altijd wel vijf of zes belgen aan de start. Kijk, daaraan moet de KNMV ook iiets veranderen". Bout Gerrit Wolsink is overigens toch niet zo'n enthousiast lid van deze bond. Het feit dat het op treden in vertegenwoordigende teams hem geld kost, vindt hij ofschoon hij daarover niets zegt weinig aantrekkelijk. Hij beseft echter beter dan wie ook dat mei veranderingen vaak veel tijd gemoeid ga^t. Daarom laat hij zich niet verleiden tot het doen van boute uitsprak n. Door veel meer ervaring te krijgen moet voor Gerrit Wolsink binnen twee jaar de grote aanval op het wereldkampioenschap beginnen. derde plaats In de eindrang schikking te verwachten. Zelfs al zou Markelo goed uitpakken. „Ik heb voor mezelf een periode van drie jaar gesteld. Als ik dan echt geen kans heb gehad om wereldkampioen te worden, dan zeg ik dag met het hand Realistisch erkent hij tot de top doorgedrongen te zijn. Maar dit je", jaar toch niet meer dan een Voor het zover echter komt zal deze veelvoudige Nederlandse kampioen („ik ben de Joop Zoe temelk van de motorsport, maar ik heb ontdekt niet zo goed te zijn als ik dacht, als kampioen begin je op de onder ste sport van de ladder"), alles proberen om door te stoten. Om zover te komen is veel erva ring vereist. De resultaten in dit MARKELO De Grand Prix motorcross 500 cc die op zondag 28 juli op het cii> cuit de Herikerberg te Mar kelo wordt gereden kan ge rust als sleutel tot het we reldkampioenschap motor cross 500 cc worden gezfen. Immers na acht wedstrij den zijn de Fin Heikki Mik kola (Husqvama) en de Belg Roger de Coster (Su zuki) praktisch op gelijke hoogte gekomen. Mikkola opende het wereldkam pioenschap met een gran dioze serie van zeven eerste plaatsen en twee tweede plaatsen, alvorens hij op 9 juni in de tweede manche van de Grand Prix van Tsiechoslowakije ernstig kwam te vallen. Eerst afge- looen zondag in de GP van Amerika te Carlsbad, Los Angeles kon hij enigszins genezen van zijn rugblessu re weer fors uithalen met een tweede plaats. Na Mar kelo volgen nog de Grand Prix van België (Namen) en van Luxemburg (Ettel- brück). seizoen (drie vijfde, vijf vierde,- tw" tweede en twee eerste p'aa'sen) geven aan dat deze fase bijna is afgelopen. Nog een of twee seizoenen en Gerrit Wol sink is klaar voor het grote w*-k: De aanval op de wereld titel. PETER VAN PUTTEN

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11