Hevige explosie in Londense Tower Britse druk op Turken: zie af van een invasie fblijmaker J Vakantieleven bloeit weer op m DODE, RUIM JDERTIG GEWONDEN t- Neckermami stopt Cyprusreizen WEER IETS BETER Rupsenplaag ■m verdien 'n echte Kinderterreur DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND P- - WW W W W [Kort Rapenburg 2. Lelden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden - Directeur - hoofdredacteur: F. J. Plug - Chef-redacteur: J. W. C. Leune. jrtenties (excl. B.T.W.) ƒ0,38 per mm. Telefoontjes ƒ3,50 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: per week 2,49; kwartaal 32,21; jaar 125,25 - Losse nummers: 45 cent. 65e JAARGANG No. 19865 - DONDERDAG 18 JULI 1974 T.V.-SELECTIE Driemaal film Vanavond driemaal film op de tv. Op Ned. I om 22.00 uur een portret van Alfred Hitchcock; op Ned. II om 20.21 uur de Zweedse tv-film „Botsing" over een verkeersongeluk en daarna om 21.40 uur „Visions of 8" over de 01. Spelen. ZONNIGE PERIODEN Zonnige perioden en op de mees te plaatsen droog weer. Zwakke tot matige noordwestelijke wind. Min. temp. van 6 tot 11, max. temp. rond 18 graden. r WONDEN De bomaanslag, die gistermiddag omstreeks twee uur gepleegd werd in de Tower van Londen (een van de belangrijkste toeristische trekpleisters van de Britse hoofdstad) heeft het leven gekos van een vrouw. Zij was een van de meer dan dertig gewonden, onder wie een tien tal kinderen, die na de explosie overgebracht werden naar ziekenhuizen. Ten minste tien pejsonen zifn reer ernstig gzwond. Bij sommi ge slachtoffers werden ledenma- 'en afgerukt. De meeste gewon den zijn Amerikaanse, Duitse en Deense toeristen. Deze tijd van het jaar krijgt de Tower van Londen dagelijks gemiddeld 9000 bezoekers. nog niet bekend, wie de van de zogenaamde „Witte to ren", gebouwd tijdens de rege-t ring van William de Veroveraar' (1066—87). De IRA is gewoon te voren te waarschuwen bij aan slagen. De Witte Toren is eigenlijk een groot, zwart-grijs rechthoekig gebouw, met op elke hoek een torentje. Het bevat een uitge- daders zijn van de aanslag. In breide verzameling Britse ens- Belfast werd gisteravond door een betrouwbare IRA-bron ont kend, dat de explosie het werk was van het voorlopige Iers-re publikeinse leger. De bom ont plofte zonder enige voorafgaan de waarschuwing in de keidei continentale harnassen, vuur- en andere wapens en de gerestau reerde koninklijke kapel van St. Jan de evangelist, een prachtig voorbeeld van Normandische ar chitectuur. gebouwd rond 1080, waarvan het metselwerk tot nu Minstens 36 personen, waaronder veel kinderen, werden gewond bij de ontploffing in de Tower. Kort na de explosie waren politieauto's en ambulances bij de plaats des onheils. toe ongeschonden gebleven was. In de kelder van de Witte Toren staan oude kanonnen en mortie ren. Toen de bóm ontplofte met een oorverdovende knal. was deze zaal van het uitgestrekte Towe-museum gevuld met be zoekers. maar er ontstond geen paniek. Het springtuig lag onder een zwaar oud kanon, dat van zijn voetstuk gelicht werd. De houten blok. waarop het kanon rustte, vloog aan stukken. Vrij wel alle aanwezigen in de zaal liepen verwondingen op. De ver zameling werd ernstig bescha digd. Onmiddellijk na de ontploffing werd het museum volledig on truimt. Schotland Yard stelde een langdurig onderzoek in. Nauwelijks eensmaand geleden werd in Londen een bomaanslag gepleegd op het parlement. De politie acht het echter nog te vo- reg om al te spreken van een nieuwe terreurcampagne. WW Van onze correspondenten LONDEN/CYPRUS De Turkse premier Bulent Ecevit en zijn minister van defensie Hassan Isik, die tevens waarnemend minister van buitenlandse zaken is, hebben vanmor gen in Londen hun overleg met hun Britse ambtgeno ten voortgezet over de toe stand op Cyprus. Gister avond al viel het de Brit ten moeilijk de Turken te laten afzien van gewapen de interventie op het ei land, waarover vanmid dag in het Turkse parle ment een beslissing werd verwacht. De druk in Tur kije op de regering om in te grijpen, is de laatste dagen steeds zwaarder ge worden. Sommige Turkse kranten vra gen zich af waarom de Tur ken, die de grootste landstrijd- macht van de Europese NA- VO-laaiden hebben, nog niet tot actie zijn overgegaan. Het land heeft slechts 650 militai ren op Cyprus, maar in de Turkse havens zijn grote troe penconcentraties waargeno men. Ook zijn Turkse eenhe den naar de westelijke grens gezonden, voor het geval Grie- Na het gesprek dat president Makarios had met premier Wilson op Downingstreet, poseerden beide staatslieden voor de ambtswo ning van de Britse eerste minister. ken land tot de aanval zou be sluiten. In 1963 en 1967 werd een oorlog tussen beide NA- VO-partners op het nippertje voorkomen. Aartsbisschop Makarios, die vandaag vanuit Londen naar Washington zou vertrekken voor een bezoek aan de VN, heeft gisteren verklaard te ho pen dat geen geweld gebruikt zou worden om de staacsgreep op Cyprus ongedaan te maken. Hij hoopt nog op een terugroe pen van de 650 officieren van de Nationale Garde. De luchthaven van de Cypri sche hoofdstad Nicosia is van morgen weer opengesteld voor het luchtverkeer. Het vliegveld was sinds het begin van de omwenteling op maandagmor gen gesloten. Ook het uitgaans verbod op Cyprus is verlicht. SCHIPHOL (ANP) Tourope rator Neckermann heeft beslo ten de vijf reizen naar Cyprus, die voor dit seizoen nog op het de twee weken een vlucht naar Nicosia op Cyprus via het Griekse eiland Rhodos. Op de daarvoor afgesproken datum programma stonden, gezien de 23 juli, zou. wanneer de situa- situatie op het eiland, niet uit te voeren. Aan de ongeveer 150 vakantiegangers, die voor deze reizen hadden geboekt, zal een andere bestemming worden aangeboden. Neckermann had eens in tie op het eiland Cyprus dat tenminste toelaat, de groep die daar nu verblijft, worden opge haald. Er zal dan geen nieuwe groep meer worden afgezet. De Rotterdamse touroperator Belair. die ook reizen naar Cy prus organiseert, wil eerst af wachten hoe de situatie zich op het eiland ontwikkelt, alvorens te besluiten de reis niet door te laten gaan. Bij deze tour operator zijn nog geen verzoe ken binnengekomen van va kantiegangers die hun Cyprus- reis wilden wijzigen in een an dere bestemming. Voor 25 mille estolen .EIDEN In het filiaal van de RAdiobeurs, Panorama 2000, aan het Levendaal Is in de nacht van maandag op dinsdag I elektrische apparatuur voor een geschatte waarde van 25.000 gulden gestolen. Door het ver nielen van een toiletraampje kwamen de inbrekers het ge bouw binnen, binsdagochtend werd de inbraak, I waarbij kleurentelevisies, ge- i luidsapparatuur en horloges werden buitgemaakt, ontdekt. De goederen werden via de I hoofdingang aan het Levendaal I naar buiten gebracht. D^ Leidse j politie vermoedt hier met pro- Ook Alphen wijst annexatieplannen van Boskoop af /an onze correspondent,fèc ILPHEN AAN DEN RIJN Ook B. en W. van Alphen aan den Rijn gaan niet akkoord met de grenswijzigingsplannen van Bos koop. Eerder hadden ook Ha- zerswoude en Wddinxveen be zwaren geuit tegen de uitbrei dingsplannen van Boskooop. De gemeente Boskoop wil ruim 100 ha Alphens grondgebid bij gevoegd zien van de plder Kerk en Zaneh. Op dit gebied zouden kwekerijen gevestigd moeten worden. h een brief aan Gedeputeerde Staten welke donderdag 25 juli door de gemeenteraad be handeld zal worden schrijven B. en W. dat zij geen argumen ten vinden ter ondersteuning van de stelling „dat het Bos- koopse kwekerijgebied in be stuurlijk opzicht een eenheid moet vormen, ofwel dat de kwe kerijen op het grondgebied van één gemeente moeten liggen", lerhalve constateren B. en W. dat bedoelde noodzaak niet be staat, het kwekerijgebied kan zich best wel uitstrekken over het grondgebied van verschillen de gemeenten. Ook merken B. en W. op dat de gemeente Al phen zelf de grond nodig heeft voor ontwikkeling van het bes^^mingsplan Kerk en Za- aen. Onderzoek doodschieten Amerikanen WELLINGTON De Nieuwzee- landse minister van defensie, Arthur Faulkner, heeft toege zegd nat er een diepgaand on derzoek zsai worden ingesteld naar de bewering van een Nieuwzeelandse Vietamveteraan dat vier NF.euwzeelandse militai ren in Vietnam zes Amerikaan se collega's hebben doodgescho ten die bezig waren zuidvietna- mese burgers te martelen. De man, die onbekend wenst te blijven tot minister Faulkner heeft beloofd hem niet te laten vervolgen, had gistermorgen een radiostation in Auxkland op gebeld met het verhaal over het incident dat twee jaar geleden plaatsvond en waarbij hij ei zelf betrokken te zijn Frangaise staatssecretaris vrouwenzaken PARIJS (AFP-UPI) De chef- redacteur van het weekblad L'Express, mevrouw Frangoise Giroud, is gisteren benoemd tot staatssecretaris voor vrouwelij ke aangelegenheden. Haar naam werd vorige maand al ge noemd bij de samenstelling van het nieuwe Franse kabinet. Toen zouden de Gaullisten zich echter hebben verzet tegen de benoeming; omdat ze ook al de benoeming van Jean-Jacques Servan-Schreiber tot minister van hervormingen hadden moe ten slikken. Servan Schreiber werd echter al kort na de vor ming van de regering ontslagen, omdat hij zich had uitgesproken tegen hervatting van de Franse kernproeven. De benoeming van mevrouw Giroud zou het ver trek van Servan Schreiber voor de „reformateurs" moeten com penseren. President Giscard d'Estaing had in zijn verkiezingscampagne be loofd meer oog te zullen hebben voor de behoeften en de verlan gens van de Franse vrouwen. Tot dusver was mevrouw Simo- ne Veil, minister van gezond heid, de enige vrouw in het ka- Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Spoorwegen, overdekte uitspanningen, vermaak- centra, bioscopen en musea hebben tot nu toe 't meeste voordeel getrokken uit het slechte weer van de afgelopen weken. Tot gis teren neg hadden de Spoorwegen het drukker dan njrma:!. Zo druk zelfs, dat op verschillende trajecten de treinen verlengd moesten worden voor „vooral de dagjesmensen, die de trein pakten naar plaatsen, waar iets te doen was", aldus de Spoor wegen. Extra druk zijn gisteren geweest d etreinroutes Roosendaal— Vlissingen, ZwolleAmersfoot, dn bijna geheel Noord-Holland emn Zuid-Limiburg. Het ziete er naar uit, dat het weer zich thans geleidelijk gaat verbeteren. Het accent van de vacantiebezighcl.'en zal zich daar om weer naar de buitenlucht verplaatsen. Ook al blijft het de komende dagen „nog wat koel voor het jaar", toch verwacht men langs de kust weer wat meer drukte. De strand-exploitanten stropen de korte) mouwen nu weer wat verder op. Van de vakantiedrukte maken ook andere mensen, dan vakan tiegangers, gebruik. Zo werd dezer dagen een aantal Vcndel- parksiapers beroofd van al hun bezittingen, zelfs van rugzag met kleding. In de drukte zijn ook de straatrovers weer zeer aktief geworden. Hier en daar opereren zelfs „aanhalige" en al te vriendelijke jongens, die aardige meisjes op deze liefkozende manier beroven van geld, reispapieren e.d. SCHIPHOL Een volledig mislukte katoenoogst bedreigt Egypte wanneer niet zo spoedig mogelijk een jnsektenplaag wordt bestre- Schiphol heeft daarbij hulp aangeboden. Drie Egyptische militaire vliegtuigen, die nog in de oorlog tegen Israël hebben meegestreden landen dagelijks op de Amsterdamse luchthaven om te worden gela den met een rupsenbestrijdimgsmiddel. Deze luchtbrug blijft vier dagen bestaan en in totaal zullen twaalf vluchten worden gemaakt. De toestellen worden gevlogen door mili tairen en zijn normaal bewapend met twee mitrailleurs. TijLens deze vluchten is de geschutskoepel echter leeg. De rupsenpk 7ou zijn ontstaan door het vele stilstaande water in grote gebie< n Egypte tengevolge van de met Russisch geld ge bouwde Assc i mmmm Drenkelingen zaten vast op pijler Zeelandbrug ZIERIKZEE (ANP) De schip- persfamilie De Gier uit Maas tricht is gisteren via een pijler van de Zeelandbrug in veilig heid gebracht door de 22-jarige schipper Frans de Gier. Toen hij merkte dat zijn schip water begon te maken voer hij zo snel mogelijk naar de brug en zette daar zijn vrouw, ee kind, drie familieleden en de scheepshond af op een van de pijlers. Zelf klom hij met de grootste moeite tegen de 13 me ter hoge pijler omhoog en sloeg op de brug alarm. De rijkspoli tie te land en te water en twee sleepboten kwamen de drenke lingen te hulp. De politie kon de familie alleen maar moed inspreken, omdat ze onmogelijk langs de pijler kon afdalen. Door een van de sleep boten konden de drenkelingen uit hun benarde positie worden verlost. Zelfs het al zinkende schip kon uiteindelijk nog boven water worden gehouden en naar een vluchthaven worden gesleept. Voor het aanbrengen.van een nieuw kwartaal-abonnement bieden wij u in samenwerking met 'Fleurop' - Nederlands grootste bloe misten-organisatie (garantie voor kwaliteit) - een bijzonder geurige 'blijmaker' aan: een fraai boeket bloemen. Verras uzelf of een an der ermee. Renkum (ANP) De politie van het Gelderse Renkum onderzoekt de verhalen, dat in deze gemeente een soort kinderterreur aan he: groeien is. Er zijn veel klachten binnengekomen, dat een aantal kinderen, verenigd in een soort bende in het klein, andere kinderen a' of niet hardhandig pesten, ruiten ingooien, en vechtpartijen uit lokken. Mikpunt van deze terreur zou de korfbalvereniging van Renkum zijn die een groot aantal jeugdleden heeft. Maar ook kinderen van een school naast de vereniging zouden bedreigd en gemolesteerd worden door wat de vereniging noemt „kleine vandalen". De club eist thans maatregelen van de gemeente tegen de kinderen, die tot één gezin zouden behoren. Noteer m.i.v Dftll als nieuw kwartaal-abonnee: D v 3l Stuur deze bon in open envelop, Naam: zonder postzegel, naar Adres: antwoordnummer 349, Leiden Woonplaats. Stuur een boeket bloemen naar: LEIDSE Woonplaats: COURANT Namens: i

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1